Σελίδες:
  • #26 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 01 Jun 2005
  • Ο fatses asteies το έχει προσεγγίσει πολύ σωστά το θέμα. 8)

    Χαίρομαι να διαβάζω τέτοιες απόψεις από τα μέλη του Forum, με σωστές μεταφορές και εύστοχα παραδείγματα. 8)
  • #27 από porky στις 01 Jun 2005
  • Ας συμπεριφερόμαστε εδώ όπως και στην κανονική μας ζωή.

    Δυστυχώς δεν ειναι οπως στην κανονική μας ζωή όμως ,....εδω εχεις ενα πι-σι και αυτό διοτι...
    1.Δεν βλεπεις τον συνομιλητή σου....
    2.Δεν ακους τον συνομιλητή ....
    3.Δεν γνωριζεις όλους τους συνομιλητές σου....

    Παράθεση
    Ας υποθέσουμε ότι είμαστε σε μια μεγάλη παρέα 30-40 ατόμων σε ένα φιλικό σπίτι που άλλους γνωρίζουμε καλύτερα , άλλους λιγότερο κι άλλους καθόλου. Και είναι έτσι η ακουστική και ο τρόπος που καθόμαστε που μπορούμε να ακούμε όλα όσα λέγονται. Και ρωτώ :
    1) Δεν είναι λογικό να σχηματίζονται πηγαδάκια ανά παρέες και να συνομιλούν; Θα πεταγόσαστε σε κάθε θέμα να πείτε την άποψή σας αν δεν ήταν ουσιώδες αυτό που θα είχατε να πείτε;

    Λογικο....αλλά,εδω δεν ειναι παρεα 30-40 ατομων αλλά 8198 μελών ,ενεργών ή μή....δεν υφισταται ο όρος πηγαδακια...Οι συζητησεις ειναι για όλους...

    Παράθεση
    2) Αν τύχαινε να υπάρχει πράγματι κάποιος βλάκας που θα το έκανε αυτό θα τσακωνόσαστε μαζί του και θα φεύγατε ή μήπως απλά θα αδιαφορούσατε και θα γελάγατε με την παρέα σας εις βάρος του;

    Δεν μπορεις να το γνωριζεις αυτό όταν ξεκινα μια κουβεντα και συμμετεχουν κι οι δύο....Αλλό να το βλεπεις ιδιοις όμασι και αλλο να διαβαζεις απλώς καποια μηνυματα...Δυστυχως το αντιλαμβανεσαι πολυ αργοτερα και οχι παντα

    Παράθεση
    3) Όταν κάποιοι είχαν μια σοβαρή συζήτηση θα μπαίνατε στη μέση με κάποιο φίλο σας για να πείτε «κρυάδες» πιστεύοντας ότι έτσι γίνεστε η ψυχή του πάρτυ ή θα τους αφήνατε στην ησυχία τους;

    Θεωρώ οτι αυτός που λεει κρυαδες δεν ξερει οτι αυτό που λεει ειναι κρυαδες....αυτό το λενε οι ακροατές του.Αρα?

    Παράθεση
    4) Αν τύχαινε να πείτε την άποψή σας πιστεύετε ότι όλοι θα συμφωνούσαν μαζί σας;

    Οχι αλλά αυτη ειναι η ουσια ενος διαλογου....και ο διαλογος οταν γινεται με επιχειρηματα ειναι πραγματι ενδιαφερον να τον κανεις διοτι καποιοι θα μαθουν κατι παραπανω...και ισως να αναθεωρησουν αποψεις που ειχαν πριν....

    Παράθεση
    5) Αν τη λέγατε και κάποιος διαφωνούσε θα αρχίζατε την κόντρα με άσχημα «καρφώματα» ή θα συνεχίζατε πολιτισμένα και με επιχειρήματα την κουβέντα;
    Ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι....δεν αντιδρουν παντα πολιτισμενα....εδω δεν συμβαινει στην κατα προσωπο συνομιλια θα συμβει μεσα σε να φορουμ??
    Ασε που οι ηλικιες εδω μεσα ξεκινουν απο 13-14 ετών παιδιά μεχρι 60-65 χρονων ανθρωπους....Ξερω εγω εαν μιλώ με ενα 13χρονο ή ενα 60χρονο?αν τον εβλεπα ομως οτι ειναι 13χρονος ή 60 χρονος η συμπεριφορά και οι αντιδρασεις θα ηταν διαφορετικές....
    Επισης αν ειναι ο ανθρωπος (που αναφερεις πιο πανω)που λεει κρυαδες και συνεχιζε να λεει κρυαδες θα του την ελεγα και δε θα προχωρουσα με επιχειρηματα.

    Παράθεση

    6) Αν τελικά άναβε η συζήτηση δε θα προτιμούσατε να τη σταματήσετε από το να τσακωθείτε με ένα ξένο άνθρωπο μέσα στο ξένο σπίτι;

    Aλλο το σπιτι ,αλλο ενα φορουμ.....κανεις λαθος συγκριση....
    Παράθεση
    7) Όταν με την πάροδο της ώρας σχηματιζόντουσαν μικρές παρέες , αυτούς θα τους ονομάζατε «κλίκες» που χαλάνε τη συγκέντρωση;

    αυτοι θα ονομαζοταν παρεα-ες....εσφαλμενα και εντελως άτοπα αναφερθηκε η λεξη....δεν το υποστηριζω σαν χαρακτηρισμο....ομως παρεες μεσα στο φορουμ υπαρχουν...τοσες συναντησεις γινονται αλοιμονο αν δεν ειχαν δημιοργηθεί παρεες,τοτε θα επρεπε να ανησυχουμε....

    Παράθεση
    8 ) Αν αυτές οι παρέες μιλούσαν για διάφορα θέματα και μερικά είχαν μεγάλο ενδιαφέρον , άλλα ασχολιόντουσαν με πιο απλά και καθημερινά πράγματα και τέλος κάποια άλλα ήταν γελοία και ανούσια εσείς θα κολλάγατε και θα λαμβάνατε μέρος μόνο στης τρίτης κατηγορίας θέματα;

    Θεμα στιγμής και διαθεσης ειναι....αλλά ειπαμε και ηλικίας...
    Εγω που ειμαι 30 και η διαθεση μου την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη σηκωνε να μιλησω για απλά καθημερινα θεματα ,γι αυτά θα μιλουσα....αν η  διαθεση μου ηταν τετοια που θα προτιμουσα να χαβαλεδιασω,θα παρακολουθουσα την άλλη κουβεντα....γενικως θα παρακολουθουσα οτι θα μου εκανε κλικ εκεινη τη στιγμή.....Μη ζηταμε όμως απο ένα παιδί 14-15 χρονων να συμμετεχει μονο σε σοβαρες συζητησεις...θα το κανει κι αυτό αλλά....


    Και καλυτερα μη συγκρινουμε την συγκεντρωση σε ενα σπιτι ενος φιλου που θα γινει ενα βραδυ και θα τελειωσει εκει....οι ενεργοι χρηστες του σαιτ μπαινουν καθημερινα .......
    Αρα το παραδειγμα της μιας βραδυάς με παρεα σε σχεση με το φορουμ το θεωρω εντελώς αστοχο και μη συγκρισιμο ωστε να μπορεί να ακολουθηθεί....
    Παράθεση
    Σταματώ εδώ γιατί το μήνυμά μου έγινε τεράστιο , αντιλαμβάνεστε τι θέλω να πω και πόσο απλά είναι τα πράγματα.

    Ωραια τα ειπες μακαρι να ήταν τοσο απλό ομως.... :)

  • #28 από Βραζίλης στις 02 Jun 2005
  • Αν είναι αυτή η μια η "παλιό παρέα" και προστεθεί και ένα άλλο άτομο ακόμα και αυτό το άτομο μέσα στη συζήτηση πετάξει/κάνει μια μαλ***α θα τα ακούσει από τους υπόλυπους.... αν την ίδια μαλ***α την πετάξει/κάνει ένας "παλιός στην παρέα" τότε όχι μόνο δεν θα του την πουν αλλά μπορεί να καραγουστάρουν κιόλας.

    Δεν ειναι ακριβως ετσι sam, μπορει να εχει γινει απο λιγους, λιγες φορες, αλλα σιγουρα δεν ειναι παντα και κατ'εξακολουθηση.

    Γιατι δεν σκεφτεσαι οτι μπορει να συμβαινει και το αντιθετο: Σε καποιον πρωτοεμφανιζομενο μπορει να παραβλεψουμε ευκολοτερα καποιο σφαλμα, γιατι δεν ξερει ακομα τα κατατοπια, ενω σε καποιον που ειναι καιρο εδω μεσα δεν τα δικαιολογουμε και εχουμε μεγαλυτερη ανεση να του πουμε 2-3 σκληρες κουβεντες παραπανω. Μη ξεχνας πχ. οτι εσυ στην αρχη χρησιμοποιουσες ασχημη φρασεολογια μεσα στο φορουμ, σου εγινε η παρατηρηση και τη δεχτηκες, μετα σου ξεφευγαν παλι καποιες λεξεις, σου ξαναεγινε παρατηρηση και την ξαναδεχτηκες, και τωρα νομιζω ειμαστε ΟΚ. Ουτε σου επιτεθηκε κανεις ουτε εσυ το πηρες στραβα για να φυγεις τσαντισμενος με μια φαντασμαγορικη αποχωρηση (διαγραφη). Λιγη κατανοηση χρειαζεται.


    porky:
    Μου φαινεται οτι πας στο αλλο ακρο, και διαφωνω. Επισης νομιζω οτι παρερμηνευσες το υφος καποιων φρασεων του fatses asteies.
    Ενταξει, στο ιντερνετ δεν εχουμε πραγματα απο την πραγματικη ζωη, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν (πρεπει να) διατηρουμε τον χαρακτηρα μας. Επειδη δεν βλεπουμε τον αλλον, μπορουμε να λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι; Να γινομαστε καποιος αλλος; Να αντιμετωπιζουμε τους συνομιλητες μας σαν bytes και οχι σαν ανθρωπους πισω απο μια οθονη; Να συμπεριφερομαστε αλλιως στο φορουμ/τσατ και αλλιως οταν βρισκομαστε απο κοντα; (αν ναι, τοτε το λογικο ειναι να κανουμε τον χαβαλε οταν βρισκομαστε, και οχι το αναποδο).

    Το οτι καποιος ειναι 13 χρονων και αλλος 53, εμενα δε μου λεει τιποτα. Με ενδιαφερει να μπορω να συνομιλησω μαζι του. Δεν ειναι λιγοι οι νεοι που χαιρονται που μεσα απο ενα φορουμ και ενα τσατ μπορουν να μιλησουν ανετα με καποιον πολυ μεγαλυτερο σαν να ηταν συνομηλικοι, και δεν ειναι λιγοι οι μεγαλυτεροι που χαιρονται να μιλουν με νεα παιδια. Και αυτο ειναι κατι που σου δινει το ιντερνετ και δεν σου δινει η πραγματικη ζωη.
  • #29 από porky στις 02 Jun 2005
  • porky:
    Μου φαινεται οτι πας στο αλλο ακρο, και διαφωνω. Επισης νομιζω οτι παρερμηνευσες το υφος καποιων φρασεων του fatses asteies.
    Ενταξει, στο ιντερνετ δεν εχουμε πραγματα απο την πραγματικη ζωη, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν (πρεπει να) διατηρουμε τον χαρακτηρα μας. Επειδη δεν βλεπουμε τον αλλον, μπορουμε να λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι; Να γινομαστε καποιος αλλος; Να αντιμετωπιζουμε τους συνομιλητες μας σαν bytes και οχι σαν ανθρωπους πισω απο μια οθονη; Να συμπεριφερομαστε αλλιως στο φορουμ/τσατ και αλλιως οταν βρισκομαστε απο κοντα; (αν ναι, τοτε το λογικο ειναι να κανουμε τον χαβαλε οταν βρισκομαστε, και οχι το αναποδο).

    Το οτι καποιος ειναι 13 χρονων και αλλος 53, εμενα δε μου λεει τιποτα. Με ενδιαφερει να μπορω να συνομιλησω μαζι του. Δεν ειναι λιγοι οι νεοι που χαιρονται που μεσα απο ενα φορουμ και ενα τσατ μπορουν να μιλησουν ανετα με καποιον πολυ μεγαλυτερο σαν να ηταν συνομηλικοι, και δεν ειναι λιγοι οι μεγαλυτεροι που χαιρονται να μιλουν με νεα παιδια. Και αυτο ειναι κατι που σου δινει το ιντερνετ και δεν σου δινει η πραγματικη ζωη.

    Βασιλη,πιστευω οτι δικαιολογησα τις αποψεις μου δεν τις επιβαλλω σε κανεναν ,αλλά διατηρω φανταζομαι το δικαιωμα να τις εκφραζω.Δεν τις εβγαλα απο το κεφαλι μου ετσι για να επεμβω απλως στο θεμα ως συνηγορος του διαβολου,μου δημιουργηθηκαν απο την εως τωρα παραμονή μου στο φορουμ και ακομη δεν εχει ειπωθει ή φανεί κατι ωστε να με κανει να τις αναθεωρήσω..... :-\

    Καλημερα !!!welcome back! Τα κεφαλια μεσα τωρα τερμα οι διακοπουλες...... ;D ;D
  • #30 από SAMSONIC στις 02 Jun 2005
  • Βασίλη ναι συμφωνώ... αλλά χαλνιέσαι περισσότερο όταν είσαι πρωτάρης στο forum και στη λένε με ύφος αντί να υπάρξει και λίγο σωστή συζήτηση... πράγμα πόυ γίνεται στην περίπτωση κάποιου παλιού... όσο για τη φρασεολογία μου ακόμα το παλεύω (δες λίγο και το πρώτο πρώτο μήνυμα του θέματος  ;D)

    porky

    Παράθεση
    Ξερω εγω εαν μιλώ με ενα 13χρονο ή ενα 60χρονο?αν τον εβλεπα ομως οτι ειναι 13χρονος ή 60 χρονος η συμπεριφορά και οι αντιδρασεις θα ηταν διαφορετικές....

    Σε αυτό δεν συμφωνώ ούτε εγώ... και για να σου δώσω να καταλλάβεις γιατί...

    γιατί πολύ απλά κάτσε και παρατήρησε την συμπεριφορά/σκεπτικό/σεβασμό/κ.τ.λ. μερικών "μικρών" και μερικών ενηλίκων στο forum... εγώ πάντως παρατήρησα ότι σε συζητήσεις σοβαρές/χαβαλετζήδικες/κ.τ.λ. αυτά τα παιδιά,που πολλοί λένε εδώ μέσα υποτιμητικά λόγια για την μικρότερη ηλικία τους και κρίνουν την σκέψη τους με βάση την ηλικία και όχι την λογική, αυτά τα παιδιά είναι πιο συζητήσημα, πιο ακομπλεξάριστα, πιο χαβαλετζίδικα και πιο normal από αυτούς τους "ξερόλες" που τα κρίνουν και που τις περισσότερες φορές αυτοί οι "όριμοι" ψευροκουλτουριάρηδες ευθίνοντε για τις περισσότερες μαλ***ες.

    Το νερο εχει μπει στο αυλακι προ πολλου.
    νομιζω πως επιασες το ζουμι της υποθεσης...

    το νερό έχει μπει στο αυλάκι αλλά που καταλλήγει το αυλάκι δεν ξέρω... μπορεί και σε βόθρο...

    Θέλω να πω μόνο ότι το forum αυτό (όπως και κάθε forum) είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας.
    Και την κοινωνία μπορείς να την αλλάξεις και να την βελτιώσεις... (και αν νομίζεις το αντίθετο άστο...  ::)) άρα και ένα forum  ;D

    anyway

    Παρασείρθηκα και ξέφυγα και γω από το θέμα με τις φιλοσοφίες μας γμτ.... για να κάνω λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.... ο λόγος που έκανα αυτό το post είναι ότι προτείνω στα μέλη/amins/mods να είμαστε λίγο πιο αυθόρμιτοι, πιο ειλικρινείς, πιο αληθινοί και πιο καλοπροέρετοι μεταξύ μας. ζητήστε και καμιά φορά συγνώμη.... πείτε καμιά φορά και καμιά μλκία και παραδεχτήτε το... μην κομπλεξάρεστε και μην βάζεται τον εγωισμό πάνω από την "συναδελφικότητα"...

    Φιλικά (και μην μου πείτε ότι έβρισα πάλι... η αλήθεια πρέπει να λέγεται ξερή όπως ειναι  ;D)
  • #31 από fatses asteies στις 02 Jun 2005
  • Porky
    Παράθεση
    πιστευω οτι δικαιολογησα τις αποψεις μου δεν τις επιβαλλω σε κανεναν ,αλλά διατηρω φανταζομαι το δικαιωμα να τις εκφραζω.Δεν τις εβγαλα απο το κεφαλι μου ετσι για να επεμβω απλως στο θεμα ως συνηγορος του διαβολου,μου δημιουργηθηκαν απο την εως τωρα παραμονή μου στο φορουμ
    Συμφωνώ απολύτως με το δικαίωμα της έκφρασης των απόψεών σου. Μόνο που ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αν και το διάβασα αρκετές φορές. Να υποθέσω ότι πιστεύεις ότι είναι καλό να συμπεριφερόμαστε εδώ διαφορετικά από  αυτό που είμαστε; Και είναι προτιμότερο να "τη λέμε" σε αυτούς που μας "τη δίνουν" τα γραφόμενά τους από το να παραμένουμε ήρεμοι και λογικοί ή να αδιαφορούμε; Αυτό νομίζω ότι βγαίνει σα συμπέρασμα των όσων είπες , αλλά επειδή πραγματικά δεν κατάλαβα δεν απαντώ επί της ουσίας (που και αυτή να είναι η άποψή σου πάλι δεν θα απαντήσω, είπα τι πιστεύω, είπες κι εσύ, καλά ήτανε, ας μιλήσουν κι άλλοι) απλά εκφράζω την απορία μου για το τι ακριβώς εννοούσες.
    SAMSONIC
    Παράθεση
    .... ο λόγος που έκανα αυτό το post είναι ότι προτείνω στα μέλη/amins/mods να είμαστε λίγο πιο αυθόρμιτοι, πιο ειλικρινείς, πιο αληθινοί και πιο καλοπροέρετοι μεταξύ μας. ζητήστε και καμιά φορά συγνώμη.... πείτε καμιά φορά και καμιά μλκία και παραδεχτήτε το...
    Πολύ σωστό και πολύ ανθρώπινο, ας κρατήσουμε το νόημα αυτής της πρότασης.
  • #32 από Ararvin1967 στις 02 Jun 2005
  • Αν και είμαι πολύ φρέσκος στο άθλημα που λέγεται φόρουμ,παρολαυτά και εγώ νομίζω ότι η σύγκριση με ένα σπίτι και με μια παρέα είναι ατυχής.
  • #33 από Witchking στις 02 Jun 2005
  • Φιλικά (και μην μου πείτε ότι έβρισα πάλι... η αλήθεια πρέπει να λέγεται ξερή όπως ειναι ;D)

    Φιλικά ...( Η ξερή αλήθεια είναι αυτή που λέγεται μόνο με χρήση  υβριστικών διατυπώσεων ? )
  • #34 από porky στις 03 Jun 2005
  • Μόνο που ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αν και το διάβασα αρκετές φορές.



    Επικεντρωσου σε αυτό:

    "Δυστυχώς δεν ειναι οπως στην κανονική μας ζωή όμως ,....εδω εχεις ενα πι-σι και αυτό διοτι...
    1.Δεν βλεπεις τον συνομιλητή σου....
    2.Δεν ακους τον συνομιλητή ....
    3.Δεν γνωριζεις όλους τους συνομιλητές σου...."


    Oσο καλή κι αν ειναι η τεχνολογια κι οσο κι αν προχωραει δε θα καταφερει ποτέ να συγκριθεί με τις προσωπικές σχεσεις,με την κατ΄ιδιαν συνομιλια με τη κινηση των χεριων , τη σταση του σωματος ,με την δυναμη των ματιών που μπορουν να πουν πολλά χωρις να χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί ουτε μια λεξη.....
    Η ψυχρη οθονη ενος υπολογιστή δε μπορει σε καμμια περιπτωση να μεταδόσει τα αισθηματα ,τον τροπο με τον οποιο ο αποστολεας γραφει ενα μηνυμα ,με αποτελεσμα πολλες φορες ο παραληπτης να σχηματιζει λαθος εντυπωση και να δημιουργουνται παρεξηγησεις....


    Ελπιζω τωρα να με κατανοείς......



  • #35 από porky στις 03 Jun 2005

  • Σε αυτό δεν συμφωνώ ούτε εγώ... και για να σου δώσω να καταλλάβεις γιατί...



    Μαλλον δε με καταλαβες ή εγω δε το εθεσα σωστα.....

    Δεν υποβιβαζω καθολου τους χρηστες μικροτερης ηλικιας....
    Εννοουσα πως δεν ειναι δυνατόν να μιλήσεις σε ενα μεγαλυτερο ανθρωπο απο σενα στον ενικό και χωρις σεβασμό οταν τον βλεπεις μπροστα σου ,ενώ μεσω ενος υπολογιστή δεν ειναι δυνατό να συμβει αυτό...θα του μιλησεις όπως μιλας σε ενα φιλο σου....Ειναι το ιδιο λοιπον η προσωπική επαφη με την επαφή μεσω ενος Η/Υ ? Σε καμμια περιπτωση όχι....
    Γι αυτο ειπα πως η συμπεριφορα απεναντι σε ενα 13 και σε εναν 53 θα ειναι διαφορετική στην προσωπική επαφη ενώ μεσω του πι-σι όχι.....
  • #36 από Twix στις 10 Jun 2005
  • Είμαι 2-3 μέρες στο forum και θα ήθελα να ομολογήσω πως είναι το μοναδικό (εδώ και χρόνια) που μ'έκανε να κολλήσω στο net. (Αυτό το λέω γιατί θέλω να τονίσω πως και οι admin και πιο πολύ όλοι εσείς που δίνετε ζωή στο forum κάνετε πολύ "καλη δουλειά" και αξίζετε όλοι σας συγχαρητήρια).
    Μάλλον δεν θα έπρεπε να πάρω μέρος στην συζήτηση γιατί βλέπω πως έγινε πιο προσωπική αλλά θα ήθελα να εκφράσω και την δική μου ταπεινή γνώμη.
    Το να κρατάμε τους τύπους και τα προσχήματα πιστεύω πως είναι απαραίτητο, ειδικά όταν συζητάμε και μπορεί να μας "ακούει" ο οποιοσδήποτε. Όχι να προσποιούμαστε αλλά να προσέχουμε το λέγειν μας περισσότερο.
    Αν μιλούσατε με 2-3 καλούς σας φίλους στη μέση ενός αμφιθεάτρου και γύρω σας υπήρχανε χιλιάδες άτομα που μπορούσαν να σας ακούσουνε κάθε ηλικίας, θα εκφραζόσασταν το ίδιο????? Εγώ πάντως όχι!
Σελίδες: