Σελίδες:
  • #1 από elrich στις 30 Jun 2012
  • Συνεχίζοντας το μπαράζ των φοβερών(?!) ιδεών που μου έχουν κατέβει τον τελευταίο καιρό, έχω να προτείνω κάτι:

    Προτείνω να κάνουμε με όποιους θέλουνε από εδώ μέσα (και όχι μόνο) μια μπάντα ελληνικού ροκ - έντεχνου.
    Από ότι έχω καταλάβει και το έχω ζήσει, πολλοί έχουνε το απωθημένο να πούνε και κανένα ελληνικό ροκάκι κλπ στα live και λόγω ύφους μπάντας δεν μπορούνε. Ειδικά για τους τραγουδιστές μερικές φορές είναι μαρτύριο.
    Το βλέπω σαν side project, τόσο δικό μου, όσο και όσων θέλουνε να συμμετέχουνε από εμάς - δηλαδή, όσοι έχουνε μπάντες δεν είναι ανάγκη να τις αφήσουνε - είναι δεύτερη δουλειά. Φυσικά όσοι δεν παίζουνε ήδη σε κάποιο σχήμα ή έχουνε παρατήσει το γκρουπάκι τους είναι πολύ πιο εύκολο να ακολουθήσουν.

    Η μπάντα θα πρέπει να έχει έναν "σκληρό" πηρύνα από άτομα που έχουνε χρόνο και το απαιτούμενο κέφι για οργάνωση προβών, εμφανίσεων κλπ. Από εκεί και πέρα θα μπορεί να συμμετάσχει και όποιος άλλος θέλει με όποιο όργανο ή φωνή θέλει, αρκεί να προβάρει μαζί με όλους.
    Κάτι σαν μπάντα κοινόβιο δηλαδή... θα είναι ωραίο σε μερικά live να υπάρχουν 7-8 ή και περισσότερα άτομα επί σκηνής.

    Το ρεπερτόριο από διασκευές θα πρέπει να προτείνεται και να αξιολογείται από όλους, το βασικό ζητούμενο είναι να περάσουμε καλά, τόσο όσοι θα παίζουνε, όσο και οι φίλοι που θα ακούνε από κάτω.
    Προχωρώντας το συλλογισμό μου ακόμα παραπέρα σαν αθεράπευτα ρομαντικός, θα μπορούσαμε να συνθέσουμε και δικά μας τραγούδια αξιοποιώντας το απίστευτο στιχουργικό υλικό που έχει μαζευτεί στο kithara.gr για πάνω από μια δεκαετία. Υπάρχουν πραγματικά διαμάντια που πρέπει να βγούν προς τα έξω.

    Κάνοντας λοιπόν την αρχή, τα δύο πρώτα ορεξάτα μέλη του project:

    Φωνητικά:          Αντώνης (Epitalkers) | Gas-13 | Kathodios
    Lead guitar(s):    Hot Sauce | Kathodios
    Rythm guitar(s):  Elrich | Atav | Gas-13
    Bass:                  ?
    Synths:               ?
    Drums:                ?
    Other:                 musical direction/ sound engineering Korgy

    Περιμένω προτάσεις και συμμετοχές :)

    edit: Προσθέτω ονόματα... μην τάξεις σε άγιο και σε μένα!
  • #2 από gas-13 στις 30 Jun 2012
  • Βαγγελη , θετω την ημετερα ασημαντοτητα στη διαθεση σου για φωνη [μπαλαντες,λαϊκα,ρεμπετικα] και στιχους δικους μου σε πολλα ειδη [δειγματολογιο ετοιμο προς εξετασιν και κρισιν] ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΕΙΡΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • #3 από hot_sauce (φλουτσ) στις 30 Jun 2012
  • Δεν είναι κακή ιδέα..!!
    ουσιαστικά μια μπάντα φίλων που γνωρίστηκαν μέσα από ένα φόρουμ!

    πάω για ένα από τα ερωτηματικά δίπλα στις κιθάρες....!
  • #4 από Korgy στις 30 Jun 2012
  • other: musical direction/ sound engineering     - Korgy      :)




    και μαμώ τις ιδέες!  μπράβο
  • #5 από atav (φλουτσ) στις 30 Jun 2012
  • Αν με θέτε, η κουλαμάρα μου στη διάθεσή σας! Μπράβο για την ιδέα, φοβερή!
  • #6 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 30 Jun 2012
  • Στη διάθεση της κολλεκτίβας ως προς τη φωνή και σόλο καλώδιο (με εφέ, χωρίς κιθάρα!) υπό την προυπόθεση να μην παίζονται πολύ σούπες κομμάτια και οι όποιες διασκευές να έχουν αλλαγμένα φώτα (έως τελευταίου λαμπακίου). Θα συμφωνήσω όσο δεν παίρνει στη δημιουργία πρωτότυπου υλικού. Διαθέσιμος λογικά από Σεπτέμβρη.
  • #7 από kkmspm (φλουτσ) στις 30 Jun 2012
  • το προβλημα ειναι οτι ειμαστε φουλ κιθαριστες στο φορουμ....οποτε περισευουμε... :-\

  • #8 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 30 Jun 2012
  • Ο προλαλήσαντας άμεσα στους lead! Μήν ανησυχείς, μέχρινα οργανωθεί η πρώτη πρόβα θα έχουμε μείνει 3 κι ο κούκος!
    Αν ο Zeoy δηλώσει συμμετοχή, στο ίδιο οικονομικό-οικογενειακό πακέτο να συμπεριληφθεί και ο junior!!!
  • #9 από Rosstrobon στις 30 Jun 2012
  • Πολύ ωραία ιδέα μάγκες.Μπράβο... :) :)
  • #10 από kopaniamento στις 30 Jun 2012
  • Μπράβο για την ιδέα, μακάρι να προχωρήσει.

    Μια άλλη  ιδέα που θα μπορούσε να λειτουργήσει παράλληλα, θα ήταν να φτιάξουμε μια virtual band (ηχογραφείται και βιντεοσκοπείται ο καθένας χωριστά, και μετά ενόνωνται τα tracks σε ένα). Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν εκπαιδευτικό υλικό. Και θα έδινε την ευκαιρία σε παιδία που δεν βρίσκονται στην Αθήνα να συμμετάσχουν.
  • #11 από elrich στις 30 Jun 2012
  • Ευχαριστώ όσους γράψανε και δηλώσανε συμμετοχή μέχρι στιγμής. Μας λείπεται το rythm section για την ώρα.
    Αίντε, μην διστάζετε!
  • #12 από bassman(4 String Suicide!) στις 01 Jul 2012
  • Eιναι απλο.Αφου ειστε ολο κιθαριστες,ας αναλαβει ενας απο εσας το ρολο του μπασου.Δεν θα ειναι το ιδιο με εναν κανονικο μπασιστα,αλλα για το ειδος που θελετε να παιξετε δεν πιστευω οτι θα δυσκολευτει.
  • #13 από zeoy στις 01 Jul 2012
  • Πολύ ωραία ιδέα και ήδη έχετε έναν πολύ καλό πυρήνα. Για μπάσο ντραμς νομίζω θα πρέπει να επιστρατευτούν και άλλα conne έξω από το kithara.gr γιατί εδώ έχουμε έλλειψη απ'οτι καταλαβαίνω.


    Έμεινα στην άκρη γιατί κάποιο πρόβλημα που έχει προκύψει τελευταία δε θα με άφηνε να είμαι συνεπής σε πρόβες κλπ. Μακάρι από Σεπτέμβρη να έχει λυθεί γιατί κι εμένα μου έχουν λείψει όλα αυτά.
  • #14 από gas-13 στις 01 Jul 2012
  • Βαγγελη ,μηπως πρεπει να επαναφερεις το θεμα αρχες Σεπτεμβριου , γιατι Ιουλ-Αυγ ειναι περιοδος διακοπων, γενικης χαλαρωσης και επιστροφης στα πατρια εδαφη? Νομιζω οτι τοτε θα εχουμε αλλη ανταποκριση και επιθυμια για συμμετοχες.[περιπτωση π.χ. zeoy]
  • #15 από noe13 στις 03 Jul 2012
  • Θα ηθελα να δηλωσω συμμετοχη σαν μαθητευομενος κιθαριστας,που γουσταρει να ειναι σε προβες,να μαθαινει απο αλλους που ξερουν και που πανω απ'ολα γουσταρει τη μουσικη.Αν υπαρχει διαθεση θα ηθελα να συμμετεχω αλλα βλεπω οτι εχετε ηδη αρκετους κιθαριστες.Για ποια πολη μιλαμε?
  • #16 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 03 Jul 2012
  • Για Αθήνα μιλάμε. Οι εγγραφές του πρώτου post του Βαγγέλη είναι για να δούμε στο περίπου με τί μπορεί να συνεισφέρει ο καθείς. Στην πρώτη συνάντηση-πρόβα φαντάζομαι θα υπάρξουν αρκετοί ανασχηματισμοί (αν παίξω lead θα γελάσει ο κάθε πικραμμένος!)
  • #17 από elrich στις 03 Jul 2012
  • για το ειδος που θελετε να παιξετε δεν πιστευω οτι θα δυσκολευτει.
    ...τώρα μας την είπε  ;D
    Λοιπόν, το πρώτο τραγούδι που θα βγάλουμε θα είναι η Στέλλα του Παπακωνσταντίνου... τι απαιτήσεις σε μπάσο να έχει?
  • #18 από zeoy στις 03 Jul 2012
  • για το ειδος που θελετε να παιξετε δεν πιστευω οτι θα δυσκολευτει.
    ...τώρα μας την είπε  ;D
    Λοιπόν, το πρώτο τραγούδι που θα βγάλουμε θα είναι η Στέλλα του Παπακωνσταντίνου... τι απαιτήσεις σε μπάσο να έχει?


    Τον πατερα(κη) του και τη μάνα του ;D
  • #19 από Βραζίλης στις 03 Jul 2012
  • Χαιρετίζω και αυτή τη πρωτοβουλία! Ακούγεται καλή ιδέα και θα φέρει τα μέλη πιο κοντά, πιο συχνά.

    Λοιπόν, το πρώτο τραγούδι που θα βγάλουμε θα είναι η Στέλλα του Παπακωνσταντίνου... τι απαιτήσεις σε μπάσο να έχει?

    Έχει ωραίο μπασάκι. Άταστο, αν θυμάμαι καλά.

    Εγώ θα ήθελα να παίξω κάτι, αλλά: α) είμαι σκουριασμένος, β) δεν πιστεύω ότι παίζω πολύ καλά, γ) ψιλοβαριέμαι τα ροκάκια
    Μ'αρέσει αυτό που είπε ο kathodios: "υπό την προυπόθεση να μην παίζονται πολύ σούπες κομμάτια και οι όποιες διασκευές να έχουν αλλαγμένα φώτα (έως τελευταίου λαμπακίου)"... καθώς και το "(μουσική) κολεκτίβα", το ίδιο λένε και οι Αέρα Πατέρα (δηλ. θα μ'άρεσε κάτι παρομοίως χύμα και τρελό).
  • #20 από elrich στις 03 Jul 2012
  • Τον πατερα(κη) του και τη μάνα του ;D

    Αν δεν κάνω λάθος σε όλο τον δίσκο παίζει μπάσο ο Κιουρτσόγλου... τι να λέμε
  • #21 από zeoy στις 03 Jul 2012
  • Τον πατερα(κη) του και τη μάνα του ;D

    Αν δεν κάνω λάθος σε όλο τον δίσκο παίζει μπάσο ο Κιουρτσόγλου... τι να λέμε


    Κι εγώ Κιορτσόγλου θυμόμουν αλλά
    α) στα live παίζει ο Πατεράκης
    β) με το "Κιουρτσόγλου" δεν έβγαινε το λογοπαίγνιο  ;D


    Ο Κιουρτσόγλου είναι από άλλο πλανήτη :o
  • #22 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 03 Jul 2012
  • Στο δίσκο "Φοβάμαι" έπαιζε μπάσο ο Γιώργος Ζηκογιάννης
  • #23 από zeoy στις 03 Jul 2012
  • Στο δίσκο "Φοβάμαι" έπαιζε μπάσο ο Γιώργος Ζηκογιάννης


    χαχα, χάσαμε και οι δύο el ;D
  • #24 από gkou στις 08 Jul 2012
  • Μπράβο για την ιδέα, μακάρι να προχωρήσει.

    Μια άλλη  ιδέα που θα μπορούσε να λειτουργήσει παράλληλα, θα ήταν να φτιάξουμε μια virtual band (ηχογραφείται και βιντεοσκοπείται ο καθένας χωριστά, και μετά ενόνωνται τα tracks σε ένα). Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και σαν εκπαιδευτικό υλικό. Και θα έδινε την ευκαιρία σε παιδία που δεν βρίσκονται στην Αθήνα να συμμετάσχουν.

    Πολύ ωραία ιδέα!!! :D :D :D Να συμμετέχουμε πουθενά κι εμείς από την επαρχία ;D
  • #25 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 08 Jul 2012
  • Μην ανησυχείτε, θα κάνουμε περιοδίες (να λείπουν τα γέλια) και θα ενσωματώνεστε ανάλογα την περιοχή!!
Σελίδες: