Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα για blues και electric blues  (Αναγνώστηκε 4441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος backtoblues

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Κιθαρα για blues και electric blues
« στις: 06/12/11, 11:30 »
Συναδελφοι γεια σας. Θα ήθελα την συνδρομή σας για την επιλογη μιας κιθάρας. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να παιξω blues και electric blues κυριως. Διαθέτω 400-1000 ευρω και δεν είμαι αρχαριος αλλα μέσος. Τώρα βέβαια εξελίσομαι στα σολαρίσματα γιαυτό θα ήθελα μια κιθάρα ευκολόπαιχτη "μαλακη" και οσο το δυνατον πιο "γρήγορη" γιατι αυτη που έχω μια κορεατικη Μarina για αρχαριους δεν με βοηθα. Μελετώ καθημερινα παρα τον λιγοστο χρονο και θα ηθελα ενα οργανο που να με βοηθα να εξελιχθω πιο γρηγορα, γιατι ήδη εχω παρατησει μια φορα την κιθαρα για χρονια και δεν θα ηθελα να το ξαναπαθω. Το ξέρω οτι το ζητημα ειναι υποκειμενικο αλλα θελω την προσωπικη γνωμη του καθενος αρκει να ειναι προσωπικη και οχι φημες.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #1 στις: 06/12/11, 11:51 »
γεια σου κι εσένα συνάδελφε...
ανάλογη πορεία με σένα είχα κι εγώ καθώς για χρόνια ήμουν εκτός...
ξαναξεκίνησα δειλά-δειλά με μία squier,και ξανααπόκτησα την αρρώστια του gas λίγο-λίγο...
χωρίς πολλά λόγια κατέληξα στις mayones κατά τύχη,και για μένα είναι ότι καλύτερο...σου προτείνω να τις δοκιμάσεις.
χρηματικά η setius θα σού΄ρθει γύρω στο χιλιάρικο,μπορεί να σου φανεί metal,αλλά δεν είναι μόνο...καθώς έχει διάφορες διατάξεις μαγνητών και τύπους (p-rails,sh2-sh4),έχουν άριστη ποιότητα κατασκευής,είναι ευκολόπαιχτες κλπ που μπορείς να τα τσεκάρεις μόνος σου στον Μάτσικα,που είναι ο αντιπρόσωπος.
 http://www.mayones.com/
http://www.mayones.com/en/katalog/setius/setius_gtm

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #2 στις: 06/12/11, 15:58 »
Εγώ θα πρότεινα την κλασσική λύση μια Fender Strat.Mπορείς να βρεις πολύ καλά όργανα μεταχειρισμένα κοντά και κάτω από 1000 ευρώ που διαθέτεις.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #3 στις: 06/12/11, 16:13 »
Αν και το θεμα "ευκολοπαιχτη κιθαρα" ειναι εντελως υποκειμενικο (εχει να κανει με το πώς βολευει τον καθενα μας το παχος του neck, το βαρος & το σχημα της κιθαρας, το action & setup κτλ), εγω θα σου προτεινω αυτη που εχω επιλεξει και η οποια ειναι μεσα στο budget σου: PRS SE Singlecut
Δεν ειναι ειδικη κιθαρα μονο για blues, μπορεις να παιξεις σχεδον τα παντα με αυτη (εκτος φυσικα με οτιδηποτε απαιτει χρηση τρεμολο μιας και δεν εχει  ;D ). Τσεκαρε την οπωσδηποτε, θα με θυμηθεις!  ;)

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/paul_reed_smith/se_singlecut/index.html



http://www.dv247.com/search/0/0/ProductPrice/Ascending/prs%20se%20singlecut/1/


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #4 στις: 06/12/11, 17:30 »
Τα blues μπορούν να παιχτούν με διαφόρων τύπων ηλ. κιθάρες.


Αυτά που θα έλεγα να αποφύγεις θα ήταν τα τρέμολα τύπου floyd rose τα οποία εξυπηρετούν άλλου τύπου παιξίματα, καθώς και τους πολύ "δυνατούς" μαγνήτες.
Διάλεξε δλδ μια κιθάρα η οποία έχει φτιαχτεί για να αποδίδει καλά και σε καθαρές (αλλά και "ημιβρώμικες") καταστάσεις.


Το "ευκολόπαιχτη" είναι όντως κάπως υποκειμενικό, παρ'όλα αυτά οφείλω να προειδοποιήσω οτι πολλά απο τα κλασσικά ακούσματα blues που έχουμε δεν προέρχονται πάντα απο "ευκολόπαιχτα" όργανα.


Αλλιώς θα ακουστεί πχ μια telecaster με modern (πιο slim) μπράτσο, "μοντέρνους" μαγνήτες,  9άρες χορδές και χαμηλό action, απο μιά με fatback μπράτσο, vintage μαγνήτες, 11άρες και σχετικά ψηλό action.
Για τους περισότερους σίγουρα η πιο ευκολόπαιχτη θα ήταν η πρώτη.
Ένας blues player όμως μάλλον την δεύτερη θα διάλεγε...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος backtoblues

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #5 στις: 07/12/11, 15:19 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα κοιτάξω να δοκιμασω την prs και καποιες strat με διαφορετικα χαρακτηριστικα και θα αποφασίσω.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #6 στις: 08/12/11, 02:20 »
Να κάνω εγώ τη γνωστή ερώτηση; Τι ενισχυτή έχεις; Θα είναι κρίμα να πάρεις κιθάρα των 1000 Ευρώ χωρίς να έχεις αξιοπρεπή ενισχυτή.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος backtoblues

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #7 στις: 08/12/11, 09:27 »
Η αλήθεια ειναι οτι για την ωρα δεν διαθέτω ενισχυτή της προκοπής. ¨Ομως σκοπεύω στο μέλλον να "επενδύσω" και σε εναν λαμπάτο ωστε να ειμαι κομπλε. Το τι ακριβώς θα παρω θα το δω οταν ερθει η ώρα. Απλώς τωρα θα ήθελα να κλείσω το θέμα της κιθάρας και να βολευτώ προσωρινα με ένα φθηνο βολικο ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #8 στις: 08/12/11, 13:00 »
Με 1000 Ευρώ (και με αρκετά λιγότερα) μπορείς να πάρεις σίγουρα έναν αρκετά καλό λαμπάτο ΚΑΙ μία ποιοτική κιθάρα. Μην κάνεις το λάθος  να δώσεις όλα σου τα χρήματα για κιθάρα... όπως έχουμε πει τόσες φορές, η καλύτερη κιθάρα σε έναν ενισχυτή "της πλάκας" θα ακούγεται απλά χάλια.

Στο θέμα της κιθάρας, εκτός από strat και PRS, προσωπικά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και 1-2 σκαφάκια.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος backtoblues

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #9 στις: 08/12/11, 14:01 »
Θα το δω αν και απο μια παλια δοκιμη μου εδωσαν την αισθηση οτι πιο δυσκολοπαιχτες σε σχεση με strat. Οσο για ενισχυτη για την ωρα το budget δεν τα σηκωνει και τα 2. Παμε για τα αλλα χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για blues και electric blues
« Απάντηση #10 στις: 08/12/11, 14:29 »
Βασικα δικιο εχει ο Themos  :) περιθωρια για επιλογες, για να παρεις και κιθαρα και ενισχυτη, υπαρχουν ακομα και με λιγοτερα απο 1000 ευρω, πχ μια απο τις παρακατω κιθαρες:

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-korina-electric-gutiar-vintage-amber--71275
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-semi-hollow-guitar-blue-matteo--40163
http://www.thomann.de/gr/fender_standard_strat_2011_mn_aw.htm

και εναν value-for-money (& for-tone θα προσθετα εγω  ;D ) λαμπατο οπως αυτος:

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Για να μην μιλησω για τα μεταχειρισμενα οργανα και τις ευκαιριαρες που μπορεις να βρεις στις αγγελιες εδω στο Κιθαρα  ;)
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
14453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 16:14
από Αύγουστος
2 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
15 Απαντήσεις
6421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 00:20
από themos
35 Απαντήσεις
11226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 01:13
από groovymood
0 Απαντήσεις
2484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
50 Απαντήσεις
15099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
16 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 18:26
από makistzou
33 Απαντήσεις
9216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 00:34
από Jezus
23 Απαντήσεις
5758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 09:57
από adr1anos
1 Απαντήσεις
4904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/15, 13:53
από vagtanplan