Αποστολέας Θέμα: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)  (Αναγνώστηκε 11174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« στις: 23/01/05, 05:46 »
Λοιπόν λέω να αλλάξω τους μαγνήτες τις κιθάρας μου. Θέμα που έχει πολύσυζητηθεί εδώ μέσα...
Σκέφτομαι τους πιο κάτω συνδιασμούς

Emg 89 στο bridge και SA για middle και neck.
Seymour Duncan Little 59 ή HotRails στο bridge και Alnico II Pro για middle και neck.

Η κιθάρα που έχω τώρα είναι μια epiphone strat ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ συνήθως είναι ο Flextone III.
Παίζω rock, blues, λίγο metal και άλλα. Θέλω ένα ωραίο καθαρό ήχο για blues αλλά θέλω και πολύ καλό βρόμικο ήχο. Αν και πριν λίγη ώρα σκεφτόμουν το EMG τώρα μου φαίνεται πιο καλό το Duncan. Εσείς τι προτείνεται; HotRails ή Little 59; στη γέφυρα όπως το σκέφτηκα ή στο neck?

Ευχαριστώ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/05, 09:51 από sourwtiri »
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #1 στις: 23/01/05, 14:14 »
O suggekrimenos sundiasmos emg pou les emena proswpika mou aresei para polu.....ton exw hdh eggatasthsei se mia strat mou. Sta kata tou tha anaferw to auxhmeno kostos kai sthn anagkh na exeis mpataria 9v gia na leitourghsoun oi emg.
 Oson afora tou seymour duncan an kai den eimai fan tous(osous duncan exw dokimasei(custom custom, custom5, JB k.a) panta epasxan se kapoio tomea).....allos eixe polla prima allos den eixe polla mpasa.......einai thema goustou. Pantws o little 59 apo ton hotrails exoun polles diafores kai san eq kai san output(o little 59 einai pio katallhlos gia blues enw o hotrails exei polu megalutero output kai einai kaluteros gia hard rock) opote nomizw oti mallon tha prepei na to psaxeis perissotero. Epishs exei megalh shmasia se ti kithara thes na tous baleis.....

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #2 στις: 23/01/05, 14:24 »
Τους Alnico II Pro τους έχω σε neck και bridge.
Γενικά έχουν low output και "γλυκό"-απαλό ήχο.Για neck νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #3 στις: 23/01/05, 18:00 »
fenderiarhs o συγκεκρημένος συνδιασμός μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ αλλά νομίζω δίνει ένα metal/hard rock προσανατολισμό και τα καθαρά του δεν είναι όσο γλυκά όσο θα τα ήθελα. Τα καθαρά των alnico ΙΙ pro μου άρεσαν πολύ και γυρεύω κάτι που να μου δίνει την δυνατότητα να έχω αυτά τα καθαρά αλλά θέλω όπως είπα και πιο πάνω να έχω μαγνήτες που θα μου δίνουν την δυνατότητα να παίξω και metal/hard rock.

Επίσης η κιθάρα μου όπως είπα πιο πάνω και ίσως να μην το πρόσεξες είναι μια epiphone strat. Να προσθέσω ότι έχει 3 single coils από την εταιρία και ότι δεν με πειράζει να σκάψω την κιθάρα αν χρειαστεί. Απλά από SSS θέλω να την κάνω HSS.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #4 στις: 23/01/05, 18:59 »
koitaxe..., o emg89 sto bridge einai polu kalos gia distorted hxo....basika einai enas emg 85 mono pou exei kai epipleon enan emgSA kai splitarete se single coil.
       Auto pou les isxuei gia ton emg89(kai ton 85....idioi magnhtes einai) oti exei ontws arketa pshlo output wste na ton xarakthriseis idaniko gia blues.......alla gia hard rock, rock kai metal gia mena einia para polu kalos......exei polu zesta xamhlomesaia polu kalo mpasso kai kala kai oxi yperbolika prima. Mou kanei entypwsh omws oti den sou aresan oi emgSA gia katharous hxous......an gia kati fhmizontai oi SA einai ta kathara tous. Antitheta den einai polu peistikoi gia overdriven katastaseis....exoun mia kapws "sunthetikh" xroia.
    Pantws nomizw oti den tha eprepe na exeis dilhmma anamesa se active emg kai duncans......oi emg exoun ena teleiws diko tous xarakthristiko hxo pou h ton miseis h ton latreueis. Einai arketa megalh h hxitikh diafora anamesa stous emg kai se opoiodhpote duncan wste na briskesai se sugxush sxetika me ton poion na epilexeis. Mallon omws pros duncan meria pisteuw oti prepei na koitaxeis.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #5 στις: 23/01/05, 19:23 »
Mou kanei entypwsh omws oti den sou aresan oi emgSA gia katharous hxous......an gia kati fhmizontai oi SA einai ta kathara tous. Antitheta den einai polu peistikoi gia overdriven katastaseis....exoun mia kapws "sunthetikh" xroia.
Να σου πω δεν τους έχω ακούσει και τόσο πολύ στα καθαρά τους ίσως αυτός να είναι ο λόγος. Ο ήχος τον emg μου άρεσε έτσι σίγουρα δεν είμαι σε αυτούς που μισουν το ήχο τους.
Όσο για την διαφορά μεταξί των δύο (emg/seymour duncan) είναι σίγουρα μεγάλη και εμφανές. Απλά ακόμα δεν είμαι σιγούρος σε πια από τις δύο θέλω να ακολουθήσω γιατι εν μέρη μου αρέσουν και οι δύο και αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα το ποστ. Για να δω τη έχουν να πουν και άλλοι σε αυτό το θέμα για να αποφασίσω...
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #6 στις: 24/01/05, 02:47 »
Επίσης η κιθάρα μου όπως είπα πιο πάνω και ίσως να μην το πρόσεξες είναι μια epiphone strat. Να προσθέσω ότι έχει 3 single coils από την εταιρία και ότι δεν με πειράζει να σκάψω την κιθάρα αν χρειαστεί. Απλά από SSS θέλω να την κάνω HSS.

Η διαφορα ομως του EMG 89 και του Seymour Duncan HotRails ειναι οτι ο 1ος ειναι διπλος σε μεγεθος διπλου ενω ο 2ος ειναι διπλος σε μεγεθος μονου...

Οσο για σκαψιμο δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει, ειδικα σε μια Εpiphone... Θα σου παει το μαλλι ανω των 400Ευρω...

Δες επισης τον George Lynch Li'l Screamin' Demon™ ο οποιος ειναι λιγο πιο δυνατος σε output απο τον Little 59 και μαλλον θα σου δωσει μια 'σπρωξια' στην παραμορφωση...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #7 στις: 24/01/05, 12:18 »
Εγω εχω τον Hot Rails...στην γεφυρα της στρατ μου... ειναι πολυ γκαζωμενος..τοσο γκαζωμενος που καμια φορα σφυριζει κιολας... παντως αν θελεις κατι σε μεταλ ηχο σε στρατ...απο αυτα που εχω ακουσει ο χοτ πλησιαζει παρα πολυ...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #8 στις: 24/01/05, 14:03 »
Αν η κιθαρα σου ειναι τυπου strat με pickguard, τοτε ισως και να μην χρειαζεται σκαψιμο, μπορει να ειναι ηδη σκαμενη κατω απο το pickguard, για διαφορα μοντελα της ιδιας σειρας (οικονομια στα σχεδια του εργοστασιου κτλ). Φυσικα αυτο θα το δεις μονο βγαζοντας το pickguard... Αν δεν εχει pickguard, τοτε εννοειται οτι θελει σιγουρα σκαψιμο γι ανα μπει διπλος, το οποιο δεν θα συνιστουσα σε μια τοσο φτηνη κιθαρα... Καλυτερα ν ατην πουλησεις και να παρεις μια αλλη...
Εγω θα προτεινα για αυτα που θες να παιξεις , να μην πας σε EMG... Θα ελεγα ενα σετακι Dimarzio και Dunkan μαζι... Βαλε ενα δυνατο στην γεφυρα και δοκιμασε ενα chopper (Dimarzio) στον λαιμο ή και στην γεφυρα αν δεν θες τρελα γκαζια αλλα καλο blues ηχο...
Aν στην γεφυρα θες κατι πιο δυνατο, βαλε καποιον αλλα οχι active γιατι θα εχεις διαφορα με τους αλλους στα level εντονη κτλ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #9 στις: 24/01/05, 16:35 »
Εγω σε μια stratocaster που εχω εβαλα
στην γεφυρα εναν JB jr
στην μεση εναν SSL-1 vintage staggared για ποιο stratocaster ηχο
και εναν Little 59 στον λαιμο
το σετ εχει ταιριαξει φοβερα το συστηνω ανεπιφυλαχτα σε οσους θελουν αρκετα γκαζια σε μια Fender stratocaster....
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #10 στις: 24/01/05, 19:28 »
Παιδιά άσχετο με το τι θα βάλω αλλά εχω προσέξει ότι εδώ στην αγγλία έχουν πρόβλημα με τους Emg και είναι λίγο δίσκολο να τους βρείς. Υπάρχει κανένα κατάστημα στην αθήνα που πουλάει τους 89 και SA? Ξέρετε καμιά τιμή; θα με βοηθούσατε πολύ! Ευχαριστώ!

Εγω εχω τον Hot Rails...στην γεφυρα της στρατ μου... ειναι πολυ γκαζωμενος..τοσο γκαζωμενος που καμια φορα σφυριζει κιολας... παντως αν θελεις κατι σε μεταλ ηχο σε στρατ...απο αυτα που εχω ακουσει ο χοτ πλησιαζει παρα πολυ...

να σου πω... τον χοτ τον σκέφτηκα για bridge... για μέση και νέκ; σκεφτόμουν τους alnico II pro

Αν η κιθαρα σου ειναι τυπου strat με pickguard, τοτε ισως και να μην χρειαζεται σκαψιμο, μπορει να ειναι ηδη σκαμενη κατω απο το pickguard, για διαφορα μοντελα της ιδιας σειρας (οικονομια στα σχεδια του εργοστασιου κτλ). Φυσικα αυτο θα το δεις μονο βγαζοντας το pickguard... Αν δεν εχει pickguard, τοτε εννοειται οτι θελει σιγουρα σκαψιμο γι ανα μπει διπλος, το οποιο δεν θα συνιστουσα σε μια τοσο φτηνη κιθαρα... Καλυτερα ν ατην πουλησεις και να παρεις μια αλλη...
Εγω θα προτεινα για αυτα που θες να παιξεις , να μην πας σε EMG... Θα ελεγα ενα σετακι Dimarzio και Dunkan μαζι... Βαλε ενα δυνατο στην γεφυρα και δοκιμασε ενα chopper (Dimarzio) στον λαιμο ή και στην γεφυρα αν δεν θες τρελα γκαζια αλλα καλο blues ηχο...
Aν στην γεφυρα θες κατι πιο δυνατο, βαλε καποιον αλλα οχι active γιατι θα εχεις διαφορα με τους αλλους στα level εντονη κτλ...

H κιθάρα μου έχει pickguard και έχω βγάλει το pickguard για να δω. Αν και δεν ξέρω πόσο χώρο θα χρειαστώ νομίζω ότι δεν θα χρειαστώ σκάψιμο γιατί έχει αρκετό. Όσο για τον Dimarzio θέλω να έχω τρελά γκάζια αλλά θέλω και ένα καλό blues ήχο. Δηλαδή δεν θέλω μια κιθάρα αποκλιστηκά για γκάζια ή για καθαρά. Θέλω μια κιθάρα που να μου δίνει την δυνατότητα παίξω από blues σε μέταλ. Για να γίνω πιο καθαρός θέλω καλά καθαρά και καλά γκάζια. Τι προτείνεις για αυτό great?

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #11 στις: 24/01/05, 22:26 »
Η διαφορα ομως του EMG 89 και του Seymour Duncan HotRails ειναι οτι ο 1ος ειναι διπλος σε μεγεθος διπλου ενω ο 2ος ειναι διπλος σε μεγεθος μονου...

Οσο για σκαψιμο δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει, ειδικα σε μια Εpiphone... Θα σου παει το μαλλι ανω των 400Ευρω...

Δες επισης τον George Lynch Li'l Screamin' Demon™ ο οποιος ειναι λιγο πιο δυνατος σε output απο τον Little 59 και μαλλον θα σου δωσει μια 'σπρωξια' στην παραμορφωση...

Αν ξέρεις κάνει και σπλιτ ο HotRails όπως κάνει και ο 89;; Thanks:)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #12 στις: 25/01/05, 02:17 »
Ο Hot Rails σπλιταρεται κανονικα και με το νομο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #13 στις: 25/01/05, 15:05 »
Ο Hot Rails σπλιταρεται κανονικα και με το νομο...

Εσυ τον εχεις σπλιταρει? Τι ηχο βγαζει? Μου φαινεται λιγο κουφο να το κανεις αλλα θα θελα να το ακουσω...  ;)

tasoulis θυμησου οτι:

1ον Δεν μπορεις να συνδυασεις active με passive μαγνητες

2ον Αν συνδυασεις μανγητες με μεγαλη διαφορα στα Οhm θα εχεις πολυ χαμηλοτερο output οταν τους χρησιμοποιεις μαζι παρα οταν τους 'τρεχεις' ξεχωριστα...


Το 2ο μη το φοβασαι τοσο... Το εχω παθει κι εγω και τελικα μου βγηκε σε καλο πολλες φορες...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #14 στις: 25/01/05, 20:45 »

tasoulis θυμησου οτι:

1ον Δεν μπορεις να συνδυασεις active με passive μαγνητες


Μπορεί να μην ξέρω και πολλά αλλά αυτό το ξέρω! ;D

Τους emg αν τελικά αποφασήσω θα τους φέρω από αμερική στη μίση τιμή που τους βρήκα εδώ στην αγγλία. Για την ακρίβεια $253 ενώ στην αγγλία 249 λίρες!! >:( >:( >:( Αλλά ευτηχώς ξέρω κάποιους στην αμερική που θα μου κάνουν τη χάρη.
Δυστηχώς δεν κατάφερα να αποφασήσω ακόμα.
Τα δύο όπως τα σκέφτομαι είναι το Emg 89/sa/sa όπως είπα και το σετ από duncan :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/05, 22:38 από tasoulis »
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #15 στις: 25/01/05, 22:00 »
Μπορεις να συνδυασεις active & passive μαγνητες, αλλα θελεις συγκεκριμενη συνδεσμολογια και προενισχυτη ξεχωριστο για τους passive (για την διαφορα output). Σχετικες πληροφοριες μπορεις να βρεις στα FAQ στο site της EMG... Απλα δεν ειναι και η καλυτερη λυση, αλλα οτι γινεται, γινεται...
Τωρα, αφου εισαι αποφασισμενος να σκαψεις την strat εγω θα έλεγα 1 διπλο distortion στην γεφυρα dimarzio ή Dunkan, τον μεσαιο οπως ειναι (ή καποιον noiseless απο Fender) και στον λαιμο εναν chopper απο Dimarzio...
Τον διπλο θα τον σπλιταρεις κι ολας με ενα push-pull ποτενσιομετρο για να εχεις και κλασσικο Strat ηχο και πιο γκαζομενο... Ετσι , κατα την γνωμη μου θα εισαι καλυμενος απο ολες τις μπαντες...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #16 στις: 26/01/05, 11:39 »
@ Αrg0

 Η κιθαρα ειναι στα χερια μου.. ο χοτ ραιλς σπλιταρεται κανονικα και μαλιστα παιζει πολυ καλα...αλλα μαλλον θα τον ακουσεις και αυριο στην συναυλια... και στο σπιτι με μεγαλυτερη προσοχη....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #17 στις: 26/01/05, 12:51 »
Μπορεις να συνδυασεις active & passive μαγνητες, αλλα θελεις συγκεκριμενη συνδεσμολογια και προενισχυτη ξεχωριστο για τους passive (για την διαφορα output). Σχετικες πληροφοριες μπορεις να βρεις στα FAQ στο site της EMG...

Ι stand corrected!  ;)

Ειναι μπελας βεβαια, αλλα γινεται... Χμμ... Αυτο με βαζει σε ιδεες...

Η κιθαρα ειναι στα χερια μου.. ο χοτ ραιλς σπλιταρεται κανονικα και μαλιστα παιζει πολυ καλα...αλλα μαλλον θα τον ακουσεις και αυριο στην συναυλια... και στο σπιτι με μεγαλυτερη προσοχη....

Δεν το αμφισβητισα ποτε... Απλα με ξερεις τι επιφυλακτικος ειμαι στο split-αρισμα μαγνητων... Οντως θα τον ακουσω σημερα στο live...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #18 στις: 26/01/05, 14:40 »
Great δεν νομίζω να χρειαστεί να την σκάψω την κιθάρα απλά να αλλάξω pickguard αλλά θα αλλάξω όλους τους μαγνήτες έτσι θα ανανεώσω και τα ηλεκτρικά και το pickguard οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Μετά την βοήθεια σας και κάποιο research που έχω κάνει σκέφτομαι το πιο κάτω σετ..

virtual paf bridge or super distortion(dimarzio)
chopper για neck
και ακόμα δεν είμαι σίγουρος για middle
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #19 στις: 26/01/05, 15:23 »
tasoulis πες μας ποια κιθαρα εχεις γιατι εχω μπερδευτει πολυ...

Ηχο ειπες θελεις blues/rock αλλα με καλο distortion... Καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να συνδυασεις τον 'γλυκο' ηχο του blues με τον τραχυ ηχο μιας σκληρης παραμορφωσης...

Ο super distortion στη γεφυρα ειναι καλη ιδεα και θα μπορουσες να το συνδυασεις και Virtual Vintage Blues DP402.

Επισης υπαρχει και η λυση του να βαλεις διπλο-σε-μεγεθος-μονου στην γεφυρα... Εκει δες τον Τone Zone S DP189 που συνδυαζεται και με τον Chopper.

Για μεση ειναι δυσκολα τα πραγματα και εξαρταται πολυ απο ποιους μαγνητες συνδυαζεις, τον neck με τον middle η τον bridge με τον middle?

Ισως να σου κανει ο Virtual 2 Middle DP408...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #20 στις: 26/01/05, 17:08 »
tasoulis πες μας ποια κιθαρα εχεις γιατι εχω μπερδευτει πολυ...

Ηχο ειπες θελεις blues/rock αλλα με καλο distortion... Καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να συνδυασεις τον 'γλυκο' ηχο του blues με τον τραχυ ηχο μιας σκληρης παραμορφωσης...

Ο super distortion στη γεφυρα ειναι καλη ιδεα και θα μπορουσες να το συνδυασεις και Virtual Vintage Blues DP402.

Επισης υπαρχει και η λυση του να βαλεις διπλο-σε-μεγεθος-μονου στην γεφυρα... Εκει δες τον Τone Zone S DP189 που συνδυαζεται και με τον Chopper.

Για μεση ειναι δυσκολα τα πραγματα και εξαρταται πολυ απο ποιους μαγνητες συνδυαζεις, τον neck με τον middle η τον bridge με τον middle?

Ισως να σου κανει ο Virtual 2 Middle DP408...

Συγνώμη αν σε μπέδρεψα. Λοιπον η κιθάρα είναι μια epiphone strat copy. Δεν θα χρειαστεί κανένα σκάψιμο κτλ γιατί κάτω από το pickguard έχει πολύ χώρο.. Απλά αλαγή pickguard. Αυτό που θέλο να πω με Blues/rock καλό distortion είναι το ότι δεν θέλω ένα setup για μέταλ αλλά ούτε και ένα για blues/jazz. Θέλω κάτι που να μου να μου δίνει λίγο και από τα δύο. Δηλαδή όταν θέλω κάτι σε καθαρό να έχω αλλά όταν θέλω βρομικο ήχο να μπορώ να τον βγάλω. Σήμερα μίλησα με ένα παιδί που δουλεύει στο κατάστημα που πήρα τον ενυσχιτή μου. Αυτός μου πρότεινε το πιο κάτω setup όταν του είπα τι θέλω

Seymour Duncan:
bridge -> humbucker '59
middle-> vintage staggered
neck-> HotRails or little 59 με προτίμηση στον hotrails
αλλά μου είπε ότι θα μπορούσα να κάνω και κάτι με dimarzio(το οποίο πρότεινε ο great αν δεν κάνω λάθος)
Από dimarzio επίσης σκέφτηκα αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ. Τώρα είμαι ενδιάμεσα στο seymour duncan και dimarzio.
Και πάλι συγνώμη αν σε μπέρδεψα εσένα ή οποιοδήποτε άλλο αλλά δεν ξέρω και τόσα για μαγνήτες τώρα που αποφάσησα να αλλάξω άρχησα να διαβάζω λίγα και να μαθαίνω.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #21 στις: 27/01/05, 14:04 »
Λοιπον η κιθάρα είναι μια epiphone strat copy.

Ενα ονομα μοντελου? Μια φωτο? Απλα για να ικανοποιησω την περιεργια μου...  ;D

Αυτό που θέλο να πω με Blues/rock καλό distortion είναι το ότι δεν θέλω ένα setup για μέταλ αλλά ούτε και ένα για blues/jazz. Θέλω κάτι που να μου να μου δίνει λίγο και από τα δύο.


Αχα... Τωρα καταλαβα...

Λοιπον για να μη μακρηγορουμε:

Semour Duncan
Neck = Hot Rails (κατα πιθανοτητα split-αρισμενος)
Middle = Classic Strat Stack (που ειναι 'ησυχος' για να συνδυαζεται με τους αλλους)
Bridge = Duncan Distortion (για το γκαζι που θες)

DiMarzio
Neck = Chopper
Middle = Tone Zone (που ειναι διπλος σε μεγεθος μονου)
Bridge = Super Distortion

Απαντησε μου ομως αυτο:
Για μεση ειναι δυσκολα τα πραγματα και εξαρταται πολυ απο ποιους μαγνητες συνδυαζεις, τον neck με τον middle η τον bridge με τον middle?


Και πάλι συγνώμη αν σε μπέρδεψα εσένα ή οποιοδήποτε άλλο αλλά δεν ξέρω και τόσα για μαγνήτες τώρα που αποφάσησα να αλλάξω άρχησα να διαβάζω λίγα και να μαθαίνω.

No worries... Εξαλλου για αυτο ειμαστε εδω... Ειδικα για τους υπομονετικους και τους συγκρατημενους...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/05, 14:12 από Δεν Arg0 να γινω Jack Torrance »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #22 στις: 27/01/05, 14:56 »
Λοιπον η κιθάρα είναι μια epiphone strat copy.


Ενα ονομα μοντελου? Μια φωτο? Απλα για να ικανοποιησω την περιεργια μου...  ;D 


Εδώ
Αν και είχα βάλει θέμα για το μοντέλο της κιθάρας μου πριν μερικούς μήνες γιατί δεν ήξερα το μοντέλο και αν δεν κάνω λάθος εσύ με είχες βοηθήσει! χεχε ;D


Απαντησε μου ομως αυτο:
Για μεση ειναι δυσκολα τα πραγματα και εξαρταται πολυ απο ποιους μαγνητες συνδυαζεις, τον neck με τον middle η τον bridge με τον middle?




Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Δηλαδή ποιους μαγνήτες συνδυάζω όταν παίζω; Αν είναι αυτή η ερώτηση τότε θα έλεγα bridge με middle προς το παρόν αλλά μόνο και μόνο γιατί ο ήχος neck και middle(στην κιθάρα μου) δεν μου ακούγεται καλά και νομίζω είναι από τους μαγνήτες γιατί σε άλλες κιθάρες μου αρέσει ο συνδυασμός neck middle. Φυσικά πάντα εξαρτάται και από το τι θέλω να παίξω γιαυτό δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου αν αυτό ενοουσες. Τώρα αν ρώτησες κάτι άλλο και έδωσα λάθος απάντηση για ξαναεξήγησε την ερώτηση! :-\ :)

Τώρα πάμε στους μαγνήτες. Τα δύο σετ που έδωσες τα έχω σκεφτεί. Βασικά έχω σχεδόν αποφασίσει. Είμαι μεταξύ HotRails και Chopper για neck. Αν τελικά γίνει αυτό ο HotRails θα είναι διπλος με δυνατότητα σπλιταρίσματος με Push/Pull.
Για μέση σκεφτόμουν τον Vintage Staggered από seymour duncan για να έχω τον πιο κλασικό στρατ ήχο και για bridge έχω διάφορους στο μυαλό(μέσα και αυτοί που είπες εσύ) αλλά με πρώτους στη λίστα τον Virtual Paf Bridge από dimarzio και τον '59 από duncan.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/05, 14:58 από tasoulis »
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #23 στις: 27/01/05, 17:36 »
Αν και είχα βάλει θέμα για το μοντέλο της κιθάρας μου πριν μερικούς μήνες γιατί δεν ήξερα το μοντέλο και αν δεν κάνω
λάθος εσύ με είχες βοηθήσει! χεχε ;D

Τελικα ειναι η Epiphone S-210... To λυσαμε τοτε? Δεν θυμαμαι...  :)

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Δηλαδή ποιους μαγνήτες συνδυάζω όταν παίζω; Αν είναι αυτή η ερώτηση τότε θα έλεγα bridge με middle προς το παρόν αλλά μόνο και μόνο γιατί ο ήχος neck και middle(στην κιθάρα μου) δεν μου ακούγεται καλά και νομίζω είναι από τους μαγνήτες γιατί σε άλλες κιθάρες μου αρέσει ο συνδυασμός neck middle. Φυσικά πάντα εξαρτάται και από το τι θέλω να παίξω γιαυτό δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου αν αυτό ενοουσες. Τώρα αν ρώτησες κάτι άλλο και έδωσα λάθος απάντηση για ξαναεξήγησε την ερώτηση! :-\ :)

Δεν απαντησες λαθος αλλα κι εγω δεν ρωτησα σωστα... Σε κιθαρες με διπλους στον neck και μονους στο middle συνηθως συνδυαζουν τον ηχο και των δυο οταν σολαρουν... Απλα θελω να δω αν σκοπευεις να το εφαρμοσεις για να δω ποιος ταιριαζει καλυτερα και με ποιον...

Είμαι μεταξύ HotRails και Chopper για neck. Αν τελικά γίνει αυτό ο HotRails θα είναι διπλος με δυνατότητα σπλιταρίσματος με Push/Pull.

Ο Hot Rails ειναι πιστευω καλυτερη λυση αφου με ενα σπλιταρισμα θα σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες...

Για μέση σκεφτόμουν τον Vintage Staggered από seymour duncan για να έχω τον πιο κλασικό στρατ ήχο


Καλος ειναι αλλα θα εβαζα τον Classic Stack της ιδιας που ειναι επισης vintage σε ηχο αλλα και hum-canceling...  :o

για bridge έχω διάφορους στο μυαλό(μέσα και αυτοί που είπες εσύ) αλλά με πρώτους στη λίστα τον Virtual Paf Bridge από dimarzio και τον '59 από duncan.

Eισαι σιγουρος οτι θελεις διπλο εδω? Απο τους δυο θα εβαζα τον '59 απλα και μονο διοτι για να κλεισεις το set με Seymour...

Παντως αμα θελεις μια ριζοσπαστικη επιλογη κανε το εξης:

George Lynch Li'l Screamin' Demon™ στη γεφυρα
Hot Rails™ στο λαιμο
και Tone Zone στη μεση

3 διπλοι σε μεγεθος μονου! Και θα σπλιταρα αυτους στη μεση και τον λαιμο!  :o

Πω,πω τι κανω ο Frankestain...  8)


« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/05, 17:39 από Δεν Arg0 να γινω Jack Torrance »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πηρα αποφαση (μαγνητες)
« Απάντηση #24 στις: 27/01/05, 17:53 »
Νομίζω ναι το είχαμε λύσει για την κιθάρα τότε :)

Ο HotRails νομίζω έχει κλήσει στο λαιμό. Για το hum cancelling.. Τι ακριβώς είναι αυτό;;; ??? το είχα δει στους dimarzio και duncan αλλά ακόμα δεν ξέρω τι κάνει! :-\
Όσο για την απόφαση του διπλού στη γέφυρα αποφασίστηκε από καιρό απλά δεν έχω αποφασήσει ακόμη αλλά αν τελικά κάνω το σετ από duncan θα βάλω και τον 59 για να ολοκληρώσω το σετ...
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/06, 23:09
από Μουσικόφιλη
52 Απαντήσεις
21885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 00:57
από Jezus
2 Απαντήσεις
2109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
24 Απαντήσεις
12357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 00:12
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 15:23
από skiaxtro
5 Απαντήσεις
3501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 01:57
από -ΣΦΑΧΤΗΣ-
4 Απαντήσεις
21379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/13, 03:48
από foulis
2 Απαντήσεις
10124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/20, 23:37
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/20, 11:01
από ivikos