Αποστολέας Θέμα: ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ MP3 συνεργασια με την HOLLIDAY KAI TON OMMADAWN  (Αναγνώστηκε 18872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
ευχαριστώ Θανάση, έχεις δίκιο, ή παραγωγή, σε σύκριση με το προηγούμενο Version , είναι όντος βελτιώσιμη.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
διαβασα στο site του Βαγγέλη τον χαρακτηρισμο γι αυτο το τραγουδι.
"ενα τραγουδι που μιλαει για τον αλκοολισμο"
ομως ειναι λαθος η προσεγγιση αυτη.
το τραγουδι  μιλαει για μια τραγικη απωλεια.

« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/06, 09:57 από holliday »
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
diorthothike.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Και μου χε πει ο Βαγγέλης ότι κάτι έγραψε στην ιστοσελίδα, αλλά νόμιζα ότι έγραψε μόνο στην προσωπική του σελίδα.

Σήμερα επέστρεψα Ελλάδα μετά κι από μερικές μερικές μέρες στη Στουτγάρδη.
Ε, και βρίσκω ευκαιρία να γράψω κι εγώ..
Πρέπει να ευχαριστήσω το Βαγγέλη για την ευκαιρία να πω κάποια από τα τραγούδια του.
Αποκλείεται να ξεχάσω τα κεφάλαιο "lost data", τα χοροπηδητά με μισοφορεμένες κάλτσες μπροστά στο μικρόφωνο, τον καταπληκτικό του προενισχυτή. την υπομονή του, τον Κώστα, το Χρήστο και τα διάφορα άλλα παραλειπόμενα on ή off the record των τριήμερων αυτών frankfurt recording sessions. Τα κομμάτια, στίχοι και μουσική προσπάθησα να τα συλλάβω όσο καλύτερα μπορούσα και προλάβαινα και ομοίως να τα αποδώσω ελπίζοντας να αποτελούν μια δική μου ερμηνεία και όχι copy -paste καλών ή κακών επιρροών μου.
"Φταίει" και ο Βαγγέλης βέβαια που μου έδωσε απόλυτη ελευθερία για να κάνω τις "ελευθερίες" μου, τις προσθήκες μου και κατά τόπους μικρά πρόχειρα vocal arrangements.
Προσωπικά, το καταδιασκέδασα, γούσταρα τα τραγούδια και ελπίζω να ανταποκρίθηκα στις προσδοκίες του και το αποτέλεσμα να μην ενοχλεί τουλάχιστον τ'αυτιά όσων τα ακούν.
   
parlats, Dave, Witchking, Δημητρό, free να 'στε καλά για τα καλά λόγια.

ΥΓ. Το κομμάτι που ανέβασε ο vaggelis στη σελίδα του είναι μόνο το ένα από τα έξι που κάναμε.. Τώρα τι θα επιλέξει να ανεβάσει ο ίδιος μελλοντικά.. Περιμένω κι εγώ με αγωνία το αποτέλεσμα μετά τη μίξη ;)

ΥΓ2. Holliday, μένω άφωνος με το πλήθος των ερμηνειών που μπορεί να υπάρχουν τελικά.. Με ανατρίχιασες. Ελπίζω να μην έπεσα πολύ έξω μην ξέροντας αυτήν την ιστορία. Προσπάθησα να επαγωγήσω στο γενικότερο αίσθημα μοναξιάς, απώλειας και θυμού με..τεσπα, δεν ξερω τι ακριβώς. Απλά, ας μην είναι άσχετο :/
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 05:20 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
οχι καθολου ασχετο OMMADAWN, το ξερω οτι ο καθενας "βλεπει" μεσα σε στιχους αυτο που θελει να δει.
κι αλλωστε αυτη ειναι η επιτυχια ενος τραγουδιου. να σε βαζει μεσα και να γινεται καθρεφτης της ψυχης σου.

αλλα λογω και καποιων αλλων συναισθηματικών φορτισεων αυτο τον καιρο ειχα την αναγκη να "πω τον πονο μου"

και το Kithara παντα μας αφηνει αυτο τον χωρο για να το κανουμε.

συγνωμη που σας ψιλομαυρισα,

 κι ευχαριστω για οτι εκανες
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Και μου χε πει ο Βαγγέλης ότι κάτι έγραψε στην ιστοσελίδα, αλλά νόμιζα ότι έγραψε μόνο στην προσωπική του σελίδα.

Σήμερα επέστρεψα Ελλάδα μετά κι από μερικές μερικές μέρες στη Στουτγάρδη.
Ε, και βρίσκω ευκαιρία να γράψω κι εγώ..
Πρέπει να ευχαριστήσω το Βαγγέλη για την ευκαιρία να πω κάποια από τα τραγούδια του.
Αποκλείεται να ξεχάσω τα κεφάλαιο "lost data", τα χοροπηδητά με μισοφορεμένες κάλτσες μπροστά στο μικρόφωνο, τον καταπληκτικό του προενισχυτή. την υπομονή του, τον Κώστα, το Χρήστο και τα διάφορα άλλα παραλειπόμενα on ή off the record των τριήμερων αυτών frankfurt recording sessions. Τα κομμάτια, στίχοι και μουσική προσπάθησα να τα συλλάβω όσο καλύτερα μπορούσα και προλάβαινα και ομοίως να τα αποδώσω ελπίζοντας να αποτελούν μια δική μου ερμηνεία και όχι copy -paste καλών ή κακών επιρροών μου.
"Φταίει" και ο Βαγγέλης βέβαια που μου έδωσε απόλυτη ελευθερία για να κάνω τις "ελευθερίες" μου, τις προσθήκες μου και κατά τόπους μικρά πρόχειρα vocal arrangements.
Προσωπικά, το καταδιασκέδασα, γούσταρα τα τραγούδια και ελπίζω να ανταποκρίθηκα στις προσδοκίες του και το αποτέλεσμα να μην ενοχλεί τουλάχιστον τ'αυτιά όσων τα ακούν.
   
parlats, Dave, Witchking, Δημητρό, free να 'στε καλά για τα καλά λόγια.

ΥΓ. Το κομμάτι που ανέβασε ο vaggelis στη σελίδα του είναι μόνο το ένα από τα έξι που κάναμε.. Τώρα τι θα επιλέξει να ανεβάσει ο ίδιος μελλοντικά.. Περιμένω κι εγώ με αγωνία το αποτέλεσμα μετά τη μίξη ;)

ΥΓ2. Holliday, μένω άφωνος με το πλήθος των ερμηνειών που μπορεί να υπάρχουν τελικά.. Με ανατρίχιασες. Ελπίζω να μην έπεσα πολύ έξω μην ξέροντας αυτήν την ιστορία. Προσπάθησα να επαγωγήσω στο γενικότερο αίσθημα μοναξιάς, απώλειας και θυμού με..τεσπα, δεν ξερω τι ακριβώς. Απλά, ας μην είναι άσχετο :/

Κώστα, ήθελα τον Κώστα στα τραγούδια, και όχι κάποιον άλλο, η κάτι άλλο, γενικώς , αυτή είναι η προσέγγιση μου σε τέτοιου είδους συνεργασίες...ομολογώ πως οι ηχογραφήσεις πέτυχαν απόλυτα...ύπήρχαν πραγματικά εξαιρετικές στιγμές, δεδομένα που χαθήκαν, ερωτήσεις τύπου μα γιατί δεν ακούω τίποτα...και άλλα κουφά....

Π'αντως, τα μικρά πρόχειρα vocal arrangements που αναφέρεις..ειναι οτιδήποτε άλλο παρά πρόχειρα...άλλα οκ...

σε ευχαριστώ.

Β.

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Εχω ακουσει το κανονικο τραγουδι και μου αρεσε αρκετα.Ακουσα και αυτο και μου αρεσε καλυτερα για ευνοητους λογους.Ο Κωστας προσθεσε πραγματικα μια διαφορετικη νοτα στο κομματι...δεν ξερω..μαλλον εγινε ποιο δυνατο θα ελεγα.Οπως και να εχει ειναι πολυ ωραια.Περιμενουμε να ακουσουμε και αλλα κομματια απο την συνεργασια.Οτι εχετε ευχαριστηση.. ;D
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Τελικά ο Κώστας έχει τεράστια φωνή...έψαξα στα αρχεία μου και βρήκα και άλλο κομμάτι που τραγουδούσε....
Έχεις το θαυμασμό μου...
Μπράβο σε όλους σας!
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
εμενα δεν με χαλασε κατι...αρτιο κομματι.ξεχωριζει σαν ηχος ομορφα το σολο..αρκετα διακριτο. Καλη σαν παραγωγη. Μια δυο παρατηρησεις λεπτομερειες, αν μου επιτρεπεται. Στα ρυθμικα ειναι αρκετα γεματος ηχος αλλα θα μου αρεσε μια αλλη μελωδικη γραμμη απο πισω, απλη καθαρη και χαμηλης εντασης για να αφηνει κατι στο υποσυνειδητο. Και λιγοτερο vibrato στη φωνη. Αυτα...κατα τα αλλα πολύ καλο...παραπολύ καλό...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑα παει...θα μας τρελανετε!Αυτο ειναι κομματι!!!Μπραβο παιδια!Συγχαρητηρια!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Αυτο με το βιμπρατο ηθελα να το πω και γω βασικα αλλα νομιζα οτι θα με χαρακτηριζαν αδικο και υπερβολικο.Τες πα..εκτος αυτου ολα πολυ ωραια  8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
για να είμαι ειλικρινείς..δεν πρόσεξα στισ ηχογραφήσεις ενα βιμπράτο..τουλάχιστον όχι ενα που ενοχλούσε, η να ηταν παρατραβηγμένο...τεσπα..ευχαριστώ πολύ...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Το βιμπράτο δεν έχει κανόνες παιδιά είναι καθαρά θέμα προσωπικής αισθητικής. Προσωπικά δεν το βρήκα υπερβολικό.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Δεν αντιλεγω.Μιλαω καθαρα συμφωνα με τα γουστα μου..η γνωμη μου δεν αποτελει γνωμονα για τπτ.Προς Θεου.. :)

Υ.Γ.:Μην ξεχνιομαστε ομως..αναμενουμε συντομα και αλλα  ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Καλά βρε Βαγγέλη, μη τους φας κιόλας που σου πείραξαν τον protegέ :P

Ίσα ίσα, χαίρομαι που χτυπάει και διαπιστώνεται και δεν αλληλοϋποκλινόμαστε. Όντως είναι μια από τις πολλές αδυναμίες μου που προκύπτουν από τον μειωμένο έλεγχο πάνω στη φωνή μου, ειδικά όταν μιλάμε για χαμηλές νότες (ανεξέλεγκτο ενίοτε βιμπράτο-προβλήματα αέρα και καταλήξεις), ανύπαρκτες ψηλές και άγνοια περί τοποθέτησης.
Ευτυχώς που έκανα και μερικά μαθήματα για να προλάβω να καταλάβω ποια είναι αυτά που δεν ξέρω και που υστερώ (αλλά όχι και να τα διορθώσω, δυστυχώς, μιας κι έχω σταματήσει ήδη δυο τρεις φορές την εκπαίδευση μου - ίσως φέτος τα ξαναξεκινήσω, να δουμε πόσο θα μου κρατήσει..:P
Απλά, εγώ τα καταλαβαίνω - σπάνια οι άλλοι με καταλαβαίνουν όταν σταματάει μια ηχογράφηση  κι εγώ λέω "σκατά". 
Στο μικρόφωνο κοιτάω να το "κλέβω" με σύμφωνα/στήθος/έκφραση στις μπάσες, ελευθερίες στις μεσαίες και αλλαγές χρωμάτων/γρεζι/πηδηματα σε φαλσετο στις ψηλές.
"Κάνε την αδυναμία σου άποψη"  κι έτσι..
Άλλες φορές βγαίνει, άλλες όχι. Ζάρια είναι και αυτό, όπως όλα ;)
Δε θα χε πλάκα και για μένα αν ήμουν σίγουρος για κάποια νοητή τελειότητα. Έτσι όμως διασκεδάζω την κάθε φορά που τραγουδάω είτε σε ηχογράφηση, είτε σε Live και κοιτάω να χει κάτι μοναδικό από μένα. Πειραματίζομαι. Άλλες φορές επίτηδες, άλλες φορές από αδυναμίες.
Όσο αντιδεοντολογικό "επαγγελματικά-τραγουδιστικά" και να ναι αυτά, δεν έχω πρόβλημα να τα πω γιατι αρχικά δε με θεωρώ επαγγελματία και από την άλλη θεωρώ γ**άτο να ξέρεις όχι μόνο αυτά που ξέρεις, αλλά και αυτά που δεν ξέρεις ;)

bassman, FSL, Ikare, Symeon...(Parlats και πάλι :D),
Χίλια ευχαριστώ και προσωπικά για όλα τα σχόλια παίδες!
Να 'στε καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/06, 20:19 από Ommadawn »
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
παιδια...συγνωμη γα το δευτερο ποστ και την απολογια ( sic ) αλλα...τα σχολια δεν τα κανω για άλλο λογο μονο για να εκφρασω καποιες παρατηρησεις απο μενα. Καθολου κακοπροαιρετα και αφου εχω παραδεχθει οτι το κομματι ειναι παρα πολύ καλο ( μαλιστα απο τα λιγα που εκατσα και ακουσα πολλες φορες επειδη μου αρεσε ) και φυσικα οτι το ταλεντο και οι γνωσεις σας στο αντικειμενο ειναι κατι που  αν καταφερω να πλησιασω θα ειμαι τυχερος. Ξεροντας την αξια και των δυο σας απλα εκφραζω μια αλλη αποψη που μπορει και να βοηθησει στο μελλον.
Αυτο που λες κωστα ( αν θυμαμαι καλα ) για το τραγουδι = διασκεδαση , μαρεσε παρα πολύ. συμφωνω απολύτως. Και με αυτην την βαση αξιζει να μου πεις " σκασε ρε που ηταν και πολύ τρεμουλιαστο..ετσι το γουσταρω εγω! " και θα ειμαι οκ...:P
ξανα..keep up the good work...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
7165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/06, 14:35
από DHMHTROS
58 Απαντήσεις
16440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/07, 13:26
από Arg0
31 Απαντήσεις
11273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 22:21
από SWEET*STRINGS
14 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/10, 17:23
από kuiper
0 Απαντήσεις
1174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 15:50
από elena papa
1 Απαντήσεις
30791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
0 Απαντήσεις
28811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/14, 12:36
από VERMEER
0 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 01:09
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/16, 21:58
από el enano
0 Απαντήσεις
1885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/17, 22:43
από ΠΟΙΟΣ