Αποστολέας Θέμα: pu covers & x2n  (Αναγνώστηκε 10663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
pu covers & x2n
« στις: 18/07/06, 05:57 »
Α) αν βάλεις cover σε ένα humbucker που δεν έχει, αλλάζει τπτ, έχει σημασία?
γουστάρω να τους βάλω κανά chrome cover γιαυτό ρωτάω, κάτι σαν την εμφάνιση της gibson

Β) εν τω μεταξύ ξέρετε καμιά κιθάρα που να φοράει dimarzio x2n default, για να πάω να την ακούσω να δω τι λένε?
δεν κάνω link γιατί τα πάντα είναι δυναμικά στο site της dimarzio
έχω διαβάσει ότι έχουν το υψηλότερο σήμα από dimarzio,
δίνουν πολύ παραμόρφωση που φτάνει ακόμα και τους emg-81
και από passive μάλλον είναι ότι καλύτερο για παραμοφώσεις
με ενδιαφέρει όμως να μην είναι τυφλή η βρώμα τους, να έχει ποιότητα
ξέρει κανείς γιατί δεν το χω ψάξει, δεν είναι τπτ φτηνιάρικοι της πλάκας έτσι?
νομίζω κάποιος εδώ έχει που ήθελε να τους συνδέσει παράλληλα, ο tasos18 ή o stoner, paranoid?
δεν έχει και τπτ samples, πάντως αν υπάρχει κιθάρα που να χει πάνω από μαμά, θα ταν καλή απάντηση στην πράξη

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #1 στις: 18/07/06, 11:07 »
Χεχε ο ειδικός για τον x2n είναι εδώ  ;)

oneofthem λοιπόν..... Καταρχάς πιστεύω ότι αν βάλεις καπάκια στον μαγνητη τον κοβείς ,ιδιαίτερα αν δεν είναι και από τη μάνα του και το κάνεις πατέντα .

Εχω τον x2n . Εχει κλασικά 4 καλώδια με τα οποία διαλέγεις πως θα συνδέσεις τα πηνεία.

Αν κάνεις σειριακή σύνδεση η έξοδος είνα πάααρα πολύ μεγάλη και είναι είναι καθαρα για hard rock καταστάσεις και πάνω . Βγαζει μεγάλη (τε΄ραστια δλδ ! ) έξοδο πραγμα που τον κάνει σε παραμορφωμένο ήχο ιδανικό .Τονίζει πολύ τις μεσαίες συχνότητες και για lead είναι κορυφή ! Τώρα στα καθαρά ε.... ο ήχος του χάνει . Αυτό είναι το βασικό του μειονέκτημα .

Αν κάνεις παράλληλη σύνδεση των πηνείων ο ήχος γίνεται λίγο πιο χαλαρός , η έξοδος γίνεται μικρότερη και γίνεται πιο all around . Ετσι τονίζει λίγο παραπάνω τις ακραίες συχνότητες .Βέβαια παραμένει ακόμα δυνατός .

Εγώ είχα στην yamaha μου χ2ν σε σειριακή σύνδεση , μετά πήρα την esp που είχε πάνω emg και τον άλλαξα,του έκανα παράλληλη σύνδεση γιατί αφού είχα τον πο κάφρο μαγνήτη πλέον δεν χρειαζόταν να είναι και αυτός τόσο δυνατός . Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις μια κιθάρα που να σπλιτάρει το μαγνήτη ώστε να μπορείς να βγάζεις και τους 2 ήχους . Αυτό θα ήταν κορυφή  :)
Dimarzio γενικά βάζουν οι ibanez ,βρες ένα μοντέλο που να φοράει x2n και πήγαινε δοκίμασέ το . Πολλές ibanez επίσης σου δίνουν και τη δυνατότητα γα σπλιτάρισμα,οπότε αν ενδιαφέρεσαι για κιθάρα με x2n η καλύτερη λύση είναι oi ibanez . Καλά δεν είναι ο μόνος δυνατός passive ο dimebucker της duncan είναι επίσης δυνατός όπως και ο invader .

Ανέφερες τον 81 πριν . Μην τους συγκρίνεις ,έχει τελείως διαφορετική αίσθηση . Το επίπεδο καφρίλας είναι το ίδιο ,απλά στον 81 ακούγονται πολύ περισσότεροι οι αρμονικές . Τεχνολογικά ο 81 είναι χρόνια πιο μπορστά ,αλλά ο χ2ν είναι το κάτι άλλο , εμένα μου αρέσει πολύ  ;D

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #2 στις: 18/07/06, 13:41 »
Α)Αν η κιθάρα είναι με τρέμολο,πιθανότατα ο μαγνήτης να είναι F-Spaced,οπότε δεν πρόκειται να βρείς καπάκι που να τον χωράει.
Β) Απ'όσο ξέρω,καμία.Αν και θα σου πρότεινα να βάλεις κάτι που δεν είναι τόσο "over the top",όπως πχ ένας Duncan Custom.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #3 στις: 18/07/06, 13:55 »
Α) αν βάλεις cover σε ένα humbucker που δεν έχει, αλλάζει τπτ, έχει σημασία?
γουστάρω να τους βάλω κανά chrome cover γιαυτό ρωτάω, κάτι σαν την εμφάνιση της gibson

Εγω εβαλα μαυρα πλαστικα καπακια (φαινονται σαν emg) και μπορω να πω οτι αλλαξε καπως ο ηχος. Το περιεργο ειναι οτι στην περιπτωση μου αλλαξε προς το καλυτερο.
Δεν μπορω να το εξηγησω αλλα μου φαινεται πιο "καθαρος" και στο καθαρο και στην παραμορφωση. Με το καθαρος εννοω πως ξεχωριζω καλυτερα τον ηχο των χορδων μια προς μια, τονιζει το ηφος της κιθαρας και την κανει να εχει κατι ξεχωριστο. Εγω στην αρχη τυχαια για ομορφια τα εβαλα αλλα μου εκατσε το τυχερο να μου αρεσει και περισσοτερο ο ηχος.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #4 στις: 18/07/06, 14:28 »
stoner που τα βρηκες τα καπάκια ? ενδιαφέρομαι....

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #5 στις: 18/07/06, 17:24 »
stoner που τα βρηκες τα καπάκια ? ενδιαφέρομαι....


Schaller 174 - Pickupshield Black for Humbucker

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #6 στις: 18/07/06, 19:42 »
έγινε παίδες, thnx, περιμένω κι άλλα σχόλια και θα ζητήσω μερικές διευκρινήσεις

με απογοητεύσατε με τα καπάκια, γιατί δυστυχώς δε πάνε καθόλου σκέτοι οι μαγνήτες
δυστυχώς μου φαίνεται ότι ο roybatty έχει δίκιο, καμιά κιθάρα δεν έχει x2n πάνω της
ναι tasos18 αυτό λένε όλοι για τους x2n&emg-81, σε όλους άρεσαν οι x2n πιο πολύ

αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι ποιότητας είναι αυτός ο μαγνήτης
τι "τάξης" κιθάρας θα φορούσε έτοιμη dimarzio x2n, πόσων euro? (λέμε τώρα)
εννοείται ότι έτσι δε θα καταλάβω και πολλά, θα ψάξω σιγά σιγά και
τα σήματα κι άλλες κριτικές αλλά προς το παρόν μόνο αυτό έχω ;)
αν και αφού δε τους φοράει καμία μάλλον για φούντο θα πάνε

"Τονίζει πολύ τις μεσαίες συχνότητες"
στα ίδια με τις high τις έχει στα specs, και οι low δεν είναι μακριά
o super 3 λέει ότι τονίζει τις μεσσαίες στα specs


Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #7 στις: 18/07/06, 19:47 »
άντε ρε tasos18 γράψε καμιά παπαδιά να μου φύγει η περιέργεια

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #8 στις: 18/07/06, 21:58 »
Παράθεση
Αν κάνεις σειριακή σύνδεση η έξοδος είνα πάααρα πολύ μεγάλη και είναι είναι καθαρα για hard rock καταστάσεις και πάνω . Βγαζει μεγάλη (τε΄ραστια δλδ ! ) έξοδο πραγμα που τον κάνει σε παραμορφωμένο ήχο ιδανικό .Τονίζει πολύ τις μεσαίες συχνότητες και για lead είναι κορυφή ! Τώρα στα καθαρά ε.... ο ήχος του χάνει . Αυτό είναι το βασικό του μειονέκτημα .

Αν κάνεις παράλληλη σύνδεση των πηνείων ο ήχος γίνεται λίγο πιο χαλαρός , η έξοδος γίνεται μικρότερη και γίνεται πιο all around . Ετσι τονίζει λίγο παραπάνω τις ακραίες συχνότητες .Βέβαια παραμένει ακόμα δυνατός



Ενοώ ότι συγκρίνοντας τη περιοχή των συχνοτήτων που τονίζεται κάθε φορά ανάλογα με τη συνδεσμολογία , 1)στην σειριακή τονίζονται περισσότερο οι μεσαίες σε σχέση με τη παράλληλη (γιαυτό και όταν παίζεις καθαρά ο ήχος ακούγεται κάπως....λασπωμένος να το πω ? )  2) Αντίθετα στη παράλληλη τονίζονται περισσότερο οι ακραίες (μπάσα πρίμα) σε σχέση και πάλι με τη σειριακή σύνδεση ;) Το πιασες ?

Γενικά όμως έχει ψηλά τις μεσαίες . Και γιαυτό είναι και δυνατός . Πάρε ένα ηχοσύστημα χαμήλωσε τα μεσαία και δυνάμωσε λίγο μπασα-πρίμα , και μετά χαμήλωσε λίγο μπάσα-πρίμα και δυνάμωσε μεσαία....Ενοείται ότι τη 2η φορά θα ακούς δυνατότερα  ;) Αυτό που λέω ισχύει σε ένα ηχοσύστημα αλλά δν είμαι και 100% σίγουρος ότι ισχύει και στο μαγνήτη . Αλλά λογικά θα είναι το ίδιο .

Σε κάποι άλλο ποστ είχαμε λέγαμε για emg και επειδή βαρίεμαι  να τα ξαναγράφω τσεκαρε http://forum.kithara.gr/index.php?topic=31674.25  αν ενδιαφέρεσαι μπεσ και στην επόμενη σελίδα που λέω κάτι για τον τρόπο λειτουργίας του emg (τα είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό και ίσως να κάνω κάποια λαθάκια στις λεπτομέριες...Αν κάποιος βρει λάθη μου το λέει ενοείται ! ) ;)

@stoner , ρε συ μήπως έχεις καμια φωτο με τη κιθάρα να φοράει τα καπάκια? ,γιατί άλλο να το βλέπεις από εδω και άλλο πάνω σ κιθάρα   :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/06, 22:05 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: pu covers & x2n
« Απάντηση #9 στις: 20/07/06, 21:23 »
     

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/05, 17:00
από JD
22 Απαντήσεις
7391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/06, 02:41
από Light_Without_Heat
2 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 20:36
από hoba
0 Απαντήσεις
1706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/09, 21:22
από master of puppets
15 Απαντήσεις
5018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 18:25
από blackmorefan
5 Απαντήσεις
2245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 19:01
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/14, 00:37
από thanos1547
0 Απαντήσεις
2167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/18, 15:00
από Dagoth
5 Απαντήσεις
1467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/22, 18:59
από tsirigotis