Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε  (Αναγνώστηκε 96942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #250 στις: 20/06/06, 14:41 »
...η πεταλιερα σαν κομπιουτερακι ειναι...

Σωστη η παρομοιωση...

Θα μπορουσαμε ανετα να πουμε οτι τα πεταλακια ειναι σαν να κανεις μαθηματικες πραξεις με χαρτι και μολυβι ενω η πεταλιερα σαν να κανεις με κομπιουτερακι.

Οπως λοιπον αλλοι για απλες πραξεις χρησιμοποιουν χαρτι και μολυβι, ετσι κι ενας κιθαριστας για "απλο" ηχο (δλδ ενα-δυο εφφε) θα χρησιμοποιησει πεταλακια. Για πιο προχωρημενα πραγματα καταφευγεις στην πεταλιερα.

Βεβαια, υπαρχουν κι αυτοι που τα λυνουν ολα μεσα στο μυαλο τους...  ;)

Τωρα, στο πιο συγκεκριμενο...

Η αποφαση "πεταλακια η πεταλιερα" ειναι μια που απασχολει σχεδον ολους τους κιθαριστες σε καποια φαση. Για μενα εξαρταται αποκλειστικα απο το πως αντιλαμβανεσαι τον ηχο σου και σε για ποια χρηση εχεις τον εξοπλισμο σου.

Τι εννοω? Οτι αν εισαι ανθρωπος που του αρεσει να ακουει πολλους διαφορετικους ηχους απο την κιθαρα του και που θελει την οποια διασκευη που παιζει να την προσεγγιζει και ηχητικα περα απο εκτελεστικα, τοτε η πεταλιερα αποτελει μια καλη και compact λυση.

Εμεις πχ. στους Get Wind αλλαζουμε τον ηχο της κιθαρας αναλογα τον κιθαριστα και το κομματι που γραφουμε. Και με 3 κιθαριστες στο σχημα καταλαβαινεις οτι μια πεταλιερα ειναι πολυ πιο πρακτικη απο το να ειχε ο καθενας μονο πεταλακια.

Aπο την αλλη σε οσα σχηματα διασκευων εχω παιξει συνηθως περιοριζομαι σε 3-4 ηχους, εναν καθαρο και 2 η 3 βρωμικους.

Αλλα οπως προειπα αυτο εχει απολυτη σχεση με την δικια σου φιλοσοφια περι ηχου.

Τα Behringer ειναι καλα πεταλια αλλα εννοειται οτι στα 26-42€ που εχουν δεν μπορεις να περιμενεις την μακροβιοτητα που θα ειχες με ενα πεταλι των 80-100€. Αν και παλι παιζει ρολο η χρηση που θα του κανεις.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος KyriosJack

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω κατι αυτη τη στιγμη κατα νου...σε λίγο
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #251 στις: 20/06/06, 15:25 »
Οπως εγραψα και νωριτερα, το 505 ειναι μια προσορινη λυση...λογω (κλασσικα) ελειψης χρηματων. Πισω ελλαδα εχω εναν ενισχυτη 30αρη και λεω σιγα σιγα να αγοραζο κανα πεταλακι. Στην παρουσα φαση θα αρκεστω στο Ζουμ-ατο φλαντζερ και βλεπουμε  ;D
'Μου'χεις φάει την ψυχή!!!'

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #252 στις: 23/06/06, 10:04 »
αν θες πολυ πεταλιερα μαζεψε καλυτερα λεφτα και παρε καμια μπος της προκοπης, να τη χαιρεσαι κιολας

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #253 στις: 23/06/06, 11:42 »
αν θες πολυ πεταλιερα μαζεψε καλυτερα λεφτα και παρε καμια μπος της προκοπης, να τη χαιρεσαι κιολας

Απο που το συμπερανες αυτο? Τις εχεις δοκιμασει ολες? Νομιζω πως ειναι λαθος να κολλαμε σε μαρκες.

Αποσυνδεδεμένος KyriosJack

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω κατι αυτη τη στιγμη κατα νου...σε λίγο
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #254 στις: 23/06/06, 12:36 »
Σιγα δεν ειμαι και επαγγελματιας πια. Θα κολισω στο Ζουμ. Οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα το ζουμακι με πληρει προς το παρον. Εχει φλαντζερ, βαθος, παραμορφωση, καθαρο, θελω τιποτα αλλο?
'Μου'χεις φάει την ψυχή!!!'

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #255 στις: 23/06/06, 12:39 »
Πεταλιέρα...πολύ πιο ευέλικτη...

Ειδικά στις Line6 (την εχω και γνωρίζω τι κάνει) μπορείς να βγαίνεις με vintage πετάλια, που πιθανότατα να έχει σταματήσει η παραγωγή τους εδώ και 20 χρόνια...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος mimis.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #256 στις: 21/04/07, 15:09 »
Προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι μούφες! arketa kala poly effe einai ta boss kai ta korg


Φίλε rory έχεις δοκιμάσει digitech και δεν σου άρεσε ο ήχος  ??? ???
Μην τρελαθούμε κίολλας :o :o

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #257 στις: 25/04/07, 18:43 »
Απ όσα έχω δοκιμάσει αρκετά:

Pod xt > Digitech rp 100 > zoom 606

Βέβαια έχουν και μεγάλη χρηματική διαφορά.
Μην πας σε zoom λέω εγώ...
Δοκίμασε digitech.

Αποσυνδεδεμένος powersinbetween

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Πήρα τον Peavey Special 212 και εχω μια B.C.Rich με 2 Seumour Dancan μαγνήτες.Ξέρω ότι είναι σχεδον ακατόρθωτο να καλύψω όλο το ηχητικό φάσμα αλλά παίζω από απαλό Rock μέχρι το πιο βάρβαρο Death Metal...Η παραμόρφωση του ενισχυτή τα σπάει και θέλω να κρατήσω αυτή την παραμόρφωση.Για εφφέ τι θα προτείνατε?Ζαχαρώνω τη Boss GT-8, θέλω να δω τι παίζει με τη Digitech GNX4, αλλά παράλληλα ξέρω ότι τα ξεχωριστά πεταλάκια εχουν πολύ καλύτερη ποιότητα.Επίσης θέλω οπωσδήποτε το Whammy της Digitech και το Dimebag crybaby from hell της Dunlop.Και σκέφτομαι τώρα...να πάρω τη GT-8 να τελειώνω;Θα είναι το ίδιο καλή στα εφφέ,pitch shifting και crybaby οσό τα εφφέ που προανέφερα;Ρίχτε μια ιδέα ρε παιδιά, κάτι ξέρετε παραπάνω, plz δε θέλω να δώσω ένα κάρο λεφτά και αλλάξω γνώμη μετά :P

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Πήρα τον Peavey Special 212 και εχω μια B.C.Rich με 2 Seumour Dancan μαγνήτες.Ξέρω ότι είναι σχεδον ακατόρθωτο να καλύψω όλο το ηχητικό φάσμα αλλά παίζω από απαλό Rock μέχρι το πιο βάρβαρο Death Metal...Η παραμόρφωση του ενισχυτή τα σπάει και θέλω να κρατήσω αυτή την παραμόρφωση.Για εφφέ τι θα προτείνατε?Ζαχαρώνω τη Boss GT-8, θέλω να δω τι παίζει με τη Digitech GNX4, αλλά παράλληλα ξέρω ότι τα ξεχωριστά πεταλάκια εχουν πολύ καλύτερη ποιότητα.Επίσης θέλω οπωσδήποτε το Whammy της Digitech και το Dimebag crybaby from hell της Dunlop.Και σκέφτομαι τώρα...να πάρω τη GT-8 να τελειώνω;Θα είναι το ίδιο καλή στα εφφέ,pitch shifting και crybaby οσό τα εφφέ που προανέφερα;Ρίχτε μια ιδέα ρε παιδιά, κάτι ξέρετε παραπάνω, plz δε θέλω να δώσω ένα κάρο λεφτά και αλλάξω γνώμη μετά :P

   Αν και ψωνιστικος αρκετα ο τιτλος σου,δοκιαμσε πεταλιερες και πεταλια απο φιλους σου πανω στον ενισχυτη σου με την κιθαρα σου και απο εκει και περα κρινε.Εμενα μου αρεσουν προσωπικα τα ξεχωριστα πεταλακια...για εφφε ετσι γιατι απο παραμορφωση ειμαι καλυμενος!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #260 στις: 17/11/07, 16:12 »
Βοήθεια
Κοιτάω και εγώ να αγοράσω ένα πολυεφφέ αλλά δεν ξέρω ποιo;. Κοιτάω κυρίως χάι γκέιν ήχους (για το ντιστόρσιοn) και διαθέτω 150-350 ευρ ;. Από εφφέ θέλω ντηλέh, ρηβέρμπ.  γουά (αυτό μπορεί να το πάρω και σε ξεχωριστό πετάλi) κόρους , και αν γίνεται loop.
Ti exete na mou proteinete?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #261 στις: 17/11/07, 21:40 »
loop ή looper? ;)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #262 στις: 18/11/07, 00:05 »
Λούπερ. Το εφφέ λέω, όχι την είσοδο/έξοδο. Αυτό που παίζεις ένα ριφφ και στο ξαναπαίζει για να ρίχνεις από πάνω τα σολίδια :P

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #263 στις: 18/11/07, 13:38 »
Στα εφφέ που ανέφερα να προσθέσω φλάνγκεr , και αν γίνεται και νόηζ γκέητ.εξω το γουa, θα αγορασω αλλο πεταλi.( σορρυ για τη γλωσσα αλλα είμαι στα βιστα και δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα τις γλώσσες οπότε χρησιμοποιώ την αυτόματη μετάφραση του φόρουm)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #264 στις: 18/11/07, 18:50 »
Κάτι σε ράκ (tc electronic) μετάχειρο ίσως, είναι υπερβολικό για έναν αρχάριο σαν εμένα ή καλή επένδυση για το μέλλοn?

(ελάτε ρε παιδιά μόνος μου τα λέω μόνος μου τα ακούω) 

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #265 στις: 19/11/07, 19:17 »
Κάτι σε ράκ (tc electronic) μετάχειρο ίσως, είναι υπερβολικό για έναν αρχάριο σαν εμένα ή καλή επένδυση για το μέλλοn?

(ελάτε ρε παιδιά μόνος μου τα λέω μόνος μου τα ακούω) 

με €150~350 δεν περνεις ΤC Electronic ουτε καμμενο φιλε μου!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #266 στις: 19/11/07, 20:26 »
Παράθεση από: Το Φαινομενο γνωστο εως τα περατα του κοσμου ως: Στρατάρχης eosforum sotriani
με €150~350 δεν περνεις ΤC Electronic ουτε καμμενο φιλε μου!

Δε θα το έλεγα... Δες ΕΔΩ!!
Ειδικά μεταχειρισμένο βρίσκει άνετα μ αυτά τα λευτά...

Απλά Raz αν πας σ αυτό: 1) Μελλοντικά θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο για να το ελέγχεις κ με το πόδι και 2) Νομίζω πως αυτά τα μηχανήματα μπαίνουν μετά την προενίσχυση άρα ο ενισχυτής σου θα πρέπει να έχει και fx loop..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #267 στις: 19/11/07, 22:40 »

Δε θα το έλεγα... Δες ΕΔΩ!!
Ειδικά μεταχειρισμένο βρίσκει άνετα μ αυτά τα λευτά...

Απλά Raz αν πας σ αυτό: 1) Μελλοντικά θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο για να το ελέγχεις κ με το πόδι και 2) Νομίζω πως αυτά τα μηχανήματα μπαίνουν μετά την προενίσχυση άρα ο ενισχυτής σου θα πρέπει να έχει και fx loop..

1)Οκ μελλοντικά θα έχω μαζέψει και άλλα λεφτά
2)Ναι ρε αλλά θα το συνδέσω με τον Mesa Boogie 90/90 μου  :P. Είσαι πάλι σωστός νομίζω πανάθεμά σε :P
αυτό το fx loop που δεν έχει ο ενισχ μου με έχει φάει >:( Τεσπα ουτως η αλλως δεν κοίταγα και τόσο σοβαρά το rack οπότε δεν πτοούμαι. Προς το παρόν κείτομαι( :P) ανάμεσα  στο POD2 (αν τελικά αποφασίσω πως θέλω λίγα εφφέ και περισσότερο προσομοιώσεις ενισχυτών)+κάποια πεταλάκια(ρε παιδιά κανα ΦΤΗΝΟ looper δεν υπάρχει??) ή κάποιας ακριβότερης πεταλιέρας όπως GT-8(αν αποφασίσω απεριόριστο πειραματισμό)

Αποσυνδεδεμένος hsinn3r

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια στην επιλογή Πολυεφφε
« Απάντηση #268 στις: 12/12/07, 15:59 »
χωρίς να θέλω να κλέψω to thread, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες του forum, υπάρχουν πεταλιέρες που κάνουν αυτά που θες και με λίγα λεφτά.. δεν μιλάμε για υπερμηχανήματα αλλά μια χαρά είναι :P
<καφρίλα><ρίξε μια ματία εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=57266.0</καφρίλα>

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
22058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
1 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
14 Απαντήσεις
5947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
12 Απαντήσεις
10059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 12:32
από theodoropoulos
19 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
7 Απαντήσεις
4910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 12:46
από atav (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
8810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash