Αποστολέας Θέμα: Echo για μπατηρακια  (Αναγνώστηκε 2447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ryu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Echo για μπατηρακια
« στις: 27/03/11, 01:45 »
Καλησπέρα παιδιά, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα (αν και ως νέος χρήστης φαντάζομαι έπρεπε να κάνω και ένα ίντρο για τον εαυτό μου αλλά anyway) που είναι τα echo/delay pedals και τα echo machines...

Λοιπόν, παίζω κιθάρα εδώ και δύο χρόνια και παρόλο που αγαπώ πολύ τα εφφέ και το όλο κόνσεπτ δεν είχα την τύχη να ασχοληθώ με το φορμάρισμα του ήχου μου διότι, πέραν του ότι πάλευα να μάθω κιθάρα, είχα στην διάθεση μου ένα μικρό ενισχυτή με μικρή δυνατότητα μορφωποίησης ήχου (το απλό distortion και το contour πέραν του volume) και όσων αφορά τις γνώσης μου επί του θέματος (εφφέ και διαμόρφωση ήχου) είναι ανάλογες με τις γνώσεις ενώς φιλόλογου για κβαντοφυσική..

Τα ακούσματα μου όμως με ώθησαν στο να ψαχτώ στο θέμα του echo το οποίο, προσωπικά είναι απο τα αγαπημένα μου εφφέ και ενδιαφέρομαι πολύ να εγκαταστήσω στον ήχο μου... Έψαξα λοιπόν εδώ και εκεί και βρήκα αυτό το ελληνικό (χαρά! θα καταλαβαίνω κιόλας) φόρουμ μέσα από το οποίο ζητώ την βοήθεια σας...

Έχω ακούσει αρκετά πετάλια και echo machines και αυτό που πραγματικά με άφησε με ανοιχτό το στόμα ήταν το Binson Echorec 2 το οποίο όμως πέρα από σπάνιο και ξεπερασμένο είναι και απρόσητο (εξού και ο τίτλος)...

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθειά σας όσων αφορά κάτι το παρεμφερές σε (πολύ) πιο φτηνή τιμή και οποιαδήποτε γενικά tips που μπορούν να μου δώσουν οι πιό έμπειροι σχετικά με τα πεταλάκια και τα εφφέ ...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ. Οι τόνοι είναι απαραίτητοι? Γιατί μου βγήκε ο καρπός  :P
______________________________________
Σατανας ειναι μονο ο Θεος σε Σολ ματζορε...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Echo για μπατηρακια
« Απάντηση #1 στις: 27/03/11, 04:54 »
Καλησπέρα παλίκαρε και καλώς ήρθες....

πάμε στο θέμα μας..το echo πλέον ως εφέ μπορεί κάλλιστα να επιτευχθεί απο ένα delay πετάλι...οπότε θα σου έλεγα να κινηθείς για την απόκτηση ενός πεταλιού delay...

ΑΛΛΑΑΑΑΑ....

επειδή είσαι "νέος" στο χώρο της κιθάρας και δεν έχεις ασχοληθεί γενικά με εφέ...είθισται να προτείνεται η αγορά μιας πεταλιέρας που έχει μαζεμένα μπόλικα εφέ (και delay/echo)...οπότε θα σου πρότεινα κι εγώ να κινηθείς για την αγορά μιας πεταλιέρας ώστε να πειραματιστείς με τον ήχο σου, να δεις τι γουστάρεις και τι όχι..και μετά να ασχοληθείς με το άθλημα πεταλάκια (που πίστεψε με...δεν τελειώνει ποτέ...ΠΟΤΕ... :P )

αν και δεν ξεκαθαρίζεις άμεσα το budget στο οποίο θες να κινηθείς, από φτηνές εφφεδιέρες/πεταλιέρες θα σου πρότεινα ή το line 6 pocket pod ή την tonelab την st...τα links εδώ:
http://www.thomann.de/gr/line6_pocket_pod.htm
http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm

Tώρα..ξέρω ότι στα φτηνά μοντέλα καλή δουλειά κάνει και η digitech αλλά δεν έχω δοκιμάσει, οπότε δεν μπορώ να σου πω...επιπλέον υπάρχουν άλλοι πολύ πιο έμπειροι απο εμένα οπότε περίμενε να σε πουν και αυτοί.... ;)

Αποσυνδεδεμένος ryu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Echo για μπατηρακια
« Απάντηση #2 στις: 27/03/11, 12:36 »
Ευχαριστω φιλε μου πολυ καλες επιλογες τα multi-effect pedals που μου εδωσες, ειδικα το vox tonelab st για τα λεφτα του φαινεται μουρλια απο τα specs...

Για budget το πετυχες πανω κατω, απο 90-200 (+- 50 eurα) παραπανω δεν παει το μηχανημα... (Αλλα μην μενετε πολυ σαυτο, αν ειναι κατι αξιοσημειωτο πεστε το να το εχω υπο οψην μου)

Παντως επειδη εδωσα συγκεκριμενο παραδειγμα για τον τυπο του echo που θελω να πετυχω θα ηθελα και μια γνωμη απο καποιον που ξερει το μηχανημα της Binson και πως να προσεγγισει περιπου αυτον τον ηχο γιατι εγω μολις τον ακουσα επαθα πλακα...

Βεβαια ανησυχω στις πεταλιερες και λιγο για την ποιοτητα διοτι, ναι θα παρω το unitακι με τα χιλια δυο εφφε (τα οποια στα συγκεγκριμενα παραδειγματα/προτασεις που εδωσες δεν ξερω ποσα μπορεις να συνδυασεις ταυτοχρονα θα το δω ομως) αλλα καπου αναρωτιεσαι ποσο αποτελεσματικο μπορει να ειναι τοσο μικρο unit με ενα τονο εφφε απανω...

Anyway (θα) ειναι το πρωτο μου πεταλι το συγκεκριμενο για το echo και επειδη εχω τρελα με αυτο το συγκεκριμενο εφφε δεν θελω με τιποτα να παρω κατι που θα με ξενερωσει... (Δεδομενου οτι ειναι το πρωτο μου πεταλι θα ηθελα και καμμια προταση για την σειρα των πεταλιων που ειθισται να παιρνει ο καθε κιθαριστας στην αρχη... Το πρωτο θα ειναι echo απο λοξα αυτο ειναι σιγουρο  :P )

Επισης το θεματακι echo-delay δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα στο μυαλο μου... Τουλαχιστον απο αυτα που εχω ακουσει τον ηχο που θελω τον ακουσα ξεκαθαρα απο την μηχανη της binson οπως ειπα και παραπανω αλλα γενικα απο πολλα (αν οχι ολα τα) echo machines... Και αυτο μου κινει το ενδιαφερον γιατι δεν ειδα καθολου αναφορα στο delay πανω στα echo machines μονο στο echo και στο swelling (που και αυτο δεν ξερω ακριβως τι ειναι -εχω μια ιδεα αλλα....-)

Εν τελει ευχαριστω παααρα πολυ τον χρηστη master of puppets αλλα θα ηθελα πολυ να εχω και μια 2η και μια 3η γνωμη etc etc etc...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/11, 14:04 από ryu »
______________________________________
Σατανας ειναι μονο ο Θεος σε Σολ ματζορε...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Echo για μπατηρακια
« Απάντηση #3 στις: 27/03/11, 15:18 »
απο οσα διάβασα θες κάτι σε ζεστό και μπελαλίδικο! γενικά μηχανήματα μόμο για άντρες  ;D

και εγώ ως λάτρης του μπελαλίδικου ντιλέι γουστάρω τα φετιχ μηχανήματα αλλά με το αρχικό κόστος αγοράς και με το συνοδευτικό κόστος συντήρησης ,προτιμησα το Boss RE-20 με expression pedal και τα ρέστα σε κάτι άλλο. δηλαδή με 190 ε είμαι ικανοποιημένος για την ηχητική καταστροφή που μου χαρίζει απλόχερα το εργαλείο αυτο.  άλλη επιλογή ειναι και το DM Line6 που ξεφευγει λίγο σε τιμή αλλά έχει ποικιλία.


για το Re20 αν θες ερχεσαι απο τον χώρο μου να το δοκιμάσεις.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Echo για μπατηρακια
« Απάντηση #4 στις: 27/03/11, 18:45 »
επειδη μαρεσει να χωνομαι παντου!και αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο echo-delay-διαστημοπλοιο! :P

 

Αποσυνδεδεμένος ryu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Echo για μπατηρακια
« Απάντηση #5 στις: 27/03/11, 22:47 »
Πολυ καλα και τα δυο ευχαριστω παιδια ειδικα το Boss ειναι πολυ κοντα σαυτο που θελω... Παντως επειδη δεν προβλεπεται να γινει συντομα η αγορα ειμαι ανοιχτος σε περισσοτερες προτασεις, ετσι για να υπαρχει ποικιλια  :) Απο οτι βλεπω παντως το concept (psychedelic/space rock) το πιασατε... Ευχαριστω και παλι τα παιδια που βοηθησανε και οσους μπορεσουν να με βοηθησουν και στα αλλα ερωτηματα μου περαν του πεταλιου, που εθεσα παραπανω (σειρα αγορας πεταλιων, ξεκαθαρισμα echo-delay και swelling -οχι της τεχνικης του volume knob- etc etc)
______________________________________
Σατανας ειναι μονο ο Θεος σε Σολ ματζορε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 16:53
από teo_gp
6 Απαντήσεις
3843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 17:57
από Vicarious
KORG 300 dl dynamic echo.

Ξεκίνησε από thomsot Εφέ

0 Απαντήσεις
1685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:33
από thomsot
11 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 19:42
από Spyros Delta
7 Απαντήσεις
4493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:06
από ibanezbass
2 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/15, 11:39
από Archangel