Αποστολέας Θέμα: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος  (Αναγνώστηκε 35715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μιας και είμαι αυτοδίδακτος και επειδή διαβάζω διαρκώς τα καλά του να πας σε δάσκαλο να μάθεις να παίζεις, είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου μακριά από δασκάλους.

1 - Γιατί θες να παίξεις;
2 - Το "αυτί" σου τι καταλαβαίνει από μουσική;
3 - Ποιές είναι οι εμπειρίες σου από τη ζωή;

Αν θες να παίξεις για να γίνεις άλλος ένας καλός κιθαρίστας παπαγάλος που κατά 99% θα χαθεί μέσα στο πλήθος, ο δάσκαλος είναι απαραίτητος. Όπου παπαγάλος σημαίνει καλός οργανοπαίχτης, αλλά από έμπνευση δεν...

Η έμπνευση έρχεται μέσα και από τα λάθη. Αν διδαχτείς από 5-10-15-20 χρονών, ανάλογα πότε ξεκίνησες, τη μουσική θεωρία και ο δάσκαλος σου ρίχνει βεργιές, όταν ξεφεύγεις από το δρόμο του ορθού και της αρετής... μετά θα βλέπεις την έμπνευσή σου σαν λάθος καθώς θα θυμάσαι τις ξυλιές, μεταφορικά ή όχι.

Και βλέπεις άρτιους κιθαρίστες να φλυαρούν ασύστολα να δείξουν την ικανότητά τους λες και παίζουν ποδόσφαιρο... Εν τω μεταξύ από feeling μηδέν.

Και τελικά όλα είναι θέμα θέλησης. Πόσο πολύ θέλεις να πετύχει σε αυτό που κάνεις. Αν η θέλησή σου είναι αδύνατη, είτε πας σε δάσκαλο, είτε μόνος, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Άλλη μουσική θα βγάλει αυτός που η θέλησή του είναι ισχυρή και σπούδασε μουσική στο "πεζοδρόμιο" χωρίς δασκάλους και άλλη αυτός με το πιάνο τα γαλλικά και τους δασκάλους...

Και τελικά το "μικρόβιο" της τέχνης, πρώτα απ' όλα πρέπει να το έχεις έμφυτο και μετά να το καλλιεργήσεις, με τον εύκολο ή το δύσκολο τρόπο, ή και συνδυασμό αυτών στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #1 στις: 01/06/16, 19:52 »
... είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου μακριά από δασκάλους.
Φιλε μου, ολα αυτα ειναι σχετικα.
Σε καποια εχεις δικιο, αλλα στο θεμα διδασκαλιας, παιζει ρολο ποιος διδασκει, ποιον, και πως.
Απ οτι ακουσα στη σελιδα σου ομως, δεν θα επρεπε να φερνεις τον εαυτο σου ως παραδειγμα αποτελεσματικοτητας της αυτοδιδαχης.
Σκληρο μεν, αληθεια δε.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/16, 20:03 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #2 στις: 01/06/16, 20:03 »
... είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου μακριά από δασκάλους.
Φιλε μου, ολα αυτα ειναι σχετικα.
Σε καποια εχεις δικιο, αλλα στο θεμα διδασκαλιας, παιζει ρολο ποιος διδασκει, ποιον.
Απ οτι ακουσα στη σελιδα σου ομως, δεν θα επρεπε να φερνεις τον εαυτο σου ως παραδειγμα αποτελεσματικοτητας της αυτοδιδαχης.
Σκληρο μεν, αληθεια δε.

Αν δεν έχεις κάτι να διορθώσεις στη σκέψη σου ας απαντήσω.

Σαφώς και είναι σχετικά, αυτό γράφω άλλωστε κι εγώ.

Τώρα για μένα, ευχαριστώ για την κριτική, καθώς τέτοιες κριτικές θέλω να με προσγειώνουν :) θα προτιμούσα απλώς να τα έγραφες εκεί που τα ανάρτησα, αλλά μιας και το αναφέρεις εδώ, εγώ θα έλεγα, ότι χρειάζομαι περισσότερο πράκτις σε αυτό που εγώ θέλω να κάνω κι όχι να γίνω βέβαια άλλος ένας παπαγάλος. Άλλοι ακολουθούν την πεπατημένη κι άλλοι εξερευνούν το άγνωστο, που είναι αχανές και απεριόριστο.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #3 στις: 01/06/16, 20:25 »
Αν δεν καταλαβες, τους λες με λιγα λογια, "μη πατε σε δασκαλο, μαθετε μονοι σας και γινετε σαν κι εμενα"

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #4 στις: 01/06/16, 20:29 »
Δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη όταν αλλάζεις αυτά που γράφεις κάθε τόσο...

update

Αυτό αναφέρεται σε ένα ποστ που έσβησες εντελώς και έγραψες μετά το από πάνω. Για να καταλαβαίνουν κι αυτοί που δεν παρακολουθούν διαρκώς τι γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/16, 20:56 από LazyRocker »

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #5 στις: 01/06/16, 20:30 »
Το κακό με τους δασκάλους, όχι μόνο μουσικής... είναι ότι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα καλύτερα από τον καθένα και βγάζουν διαγνώσεις σε 4'...

Λες να μην ξέρω σε τι υστερώ 50 χρόνια τώρα; Στα τραγούδια μου σαν συνθέσεις τι λάθη βρίσκεις; Και σαν παίξιμο τι λάθη βρίσκεις, γιατρός δεν είσαι, θεράπευσέ με.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #6 στις: 01/06/16, 21:31 »
Ειρήνη υμίν!

Εγώ θεωρώ λάθος να συσχετίζουμε την καλλιτεχνική έμπνευση με την διδασκαλία της μουσικής. Αν είσαι φιλόλογος δεν είναι απαραίτητο να γίνεις λογοτέχνης. Όμως η σωστή χρήση της γλώσσας που θα σου διδάξει ο φιλόλογος θα σε βοηθήσει να αποτυπώσεις τη φαντασία σου.

Έτσι και στη μουσική, το να μαθητεύσεις σε ένα καλό δάσκαλο θα σου κάνει πιό εύκολη τη ζωή γράφοντας τη μουσική σου και το λέω ώς παθών όντας μουσικά αγράμματος.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #7 στις: 02/06/16, 00:00 »
Εγω πριν παω ωδειο,παπαγαλιζα τραγουδια στο guitar pro,τα οποια βεβαια τα ακουγα πριν παρω μπασο,και αν μου ελεγες καπου να κανω καμια αλλαγη..τζιφος..και ναι κοπανιομουν και γουσταρα.Μετα ο κιθαριστας της μπαντας με εψησε να ξεκινισω ωδειο.Με 12ωρο δουλιας 7 μερες ουτε αργιες τιποτα..ολο αδιαβαστος πηγενα.Βεβαια,αυτο που εκμεταλεφτικα ηταν οτι πολυ σπανια βλεπαμε οτι ηθελε ο δασκαλος.Του ελεγα να Βαγγελη θελω να παιξω το ταδε και δεν μπορω,πως γινετε εκεινη η τεχνικη,πως βγαινει το τετραμετρο κτλ και εκει που ειχα μαθημα 21.00-22.00 εφευγα μεσανυχτα..μεχρι και τσιπουρο πηναμε.Καμια φορα κατεβαινε και ο ιδιοκτιτης του ωδειου και ελεγε και αυτος για αρμονιες κτλ.Βεβαια κατελιξα να μην ξερω να παιζω κλημακες,αλλα μου εδειξε ενα σωρο αλλα πραγματα που με ενδιεφεραν.Που θελω να καταληξω..ο δασκαλος ειναι πολυ ανοτερος απο ενα βιβλιο,και δεν υπαρχει μια σειρα που ακολουθουν ολοι οι δασκαλοι και ολοι οι μαθητες ειναι φωτοτυπια.Αν μπορεις να πας,θα μαθεις σε 1 χρονο αυτα που θα μαθενες σε 3 γιατι θα επρεπε να ανακαλυψεις τον κυκλο απο την αρχη.Αν δεν μπορεις να πας σε δασκαλο,τοτε αυτο δεν πρεπει να σε κρατισει μακρια απο το να μαθεις ενα μουσικο οργανο.Ουτε και ο δασκαλος σε κανει βιρτουοζο.Η το εχεις η οχι.Ομως ακομα και να μην το εχεις μπορεις να το απολαμβανεις.Τωρα ειτε κανεις πρωοδο με 5 ειτε πας πετοντας,ολα ειναι σχετικα.Ομως εγω ψηφιζω δασκαλο,γιατι θα σου λεισει πολλες αποριες.Και οταν λεμε δασκαλο,οχι τον γειτονα που παιζει τα αντερα του,αλλα καποιον που να μπορει να μεταδωσει τις γνωσεις του.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #8 στις: 02/06/16, 00:36 »
Αυτό αναφέρεται σε ένα ποστ που έσβησες εντελώς και έγραψες μετά το από πάνω. Για να καταλαβαίνουν κι αυτοί που δεν παρακολουθούν διαρκώς τι γίνεται.
Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχια, εσβησα τα πολλα κι εγραψα την ουσια που ειναι αυτη
Αν δεν καταλαβες, τους λες με λιγα λογια, "μη πατε σε δασκαλο, μαθετε μονοι σας και γινετε σαν κι εμενα"

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #9 στις: 02/06/16, 01:00 »
Υπάρχουν δάσκαλοι και "δάσκαλοι" και υπάρχουν μαθητές και "μαθητές". Το τι θα παίξει ο καθένας, αν θα είναι παπαγάλος, αν θα έχει έμπνευση, αν θα είναι κουλός, αν θα είναι μουσικάρα εξαρτάται από το μυαλό του, τη δουλειά που θα ρίξει (είτε με δάσκαλο είτε χωρίς), τις εμπειρίες του, το πώς και τι ακούει κι ένα σωρό άλλα πράγματα. Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα. Ένας καλός δάσκαλος θα σου δώσει τις βάσεις για να προχωρήσεις, θα σου μάθει τη γλώσσα να συνεννοείσαι με άλλους μουσικούς, θα σου δώσει τα ερεθίσματα να πας παραπέρα, θα σε μάθει να μαθαίνεις.


Δεν είναι κακό να τα πάρεις αυτά με άλλο τρόπο (βλέπε "αυτοδίδακτος") και όντως μπορεί και σε κάποιους ανθρώπους να τους ταιριάξει και καλύτερα. Αλλά είναι σημαντικό και για τον αυτοδίδακτο να έχει όντως διδαχτεί.


Προσωπικά δε με νοιάζει πώς έχει διδαχτεί ο καθένας και δε με νοιάζει αν θα ακούσω ένα αυτοδίδακτο ή έναν απόφοιτο καλού ωδείου. Με νοιάζει να ακούσω έναν καλό μουσικό.


Δείτε τον πιτσιρικά πιο κάτω (δείτε το video μέχρι τέλους). Είχε ταλέντο από παιδάκι αλλά ο Johny Hilland τον έκανε αεροπλάνο στα 17-18 του


https://www.youtube.com/watch?v=Ko0Uze4Vd3g

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #10 στις: 02/06/16, 01:48 »
... είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου μακριά από δασκάλους.
Φιλε μου, ολα αυτα ειναι σχετικα.
Σε καποια εχεις δικιο, αλλα στο θεμα διδασκαλιας, παιζει ρολο ποιος διδασκει, ποιον, και πως.
Απ οτι ακουσα στη σελιδα σου ομως, δεν θα επρεπε να φερνεις τον εαυτο σου ως παραδειγμα αποτελεσματικοτητας της αυτοδιδαχης.
Σκληρο μεν, αληθεια δε.

Πότε πρόλαβες και διάβασες το αρχικό ποστ μου, πότε έγραψες την πρώτη απάντηση (σε 4 λεπτά), πότε άκουσες τα κομμάτια μου κι έβγαλες πόρισμα, ενώ στα κρυμμένα σου έγραφες ότι τα κομμάτια μου τα είδες στην υπογραφή μου... Πότε έσβησες/έγραψες άλλα τόσα πάνω σε αυτά που έγραφες πάλι σε χρόνο dt... εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Μήπως είναι λοιπόν καλύτερα να παίζεις παρά να μιλάς, ή αν πρέπει να μιλήσεις να βουτάς και τη γλώσσα σου στο μυαλό :)

Σου έγραψα και παραπάνω ανέξοδες κριτικές και πυροτεχνήματα τύπου

"Απ οτι ακουσα στη σελιδα σου ομως, δεν θα επρεπε να φερνεις τον εαυτο σου ως παραδειγμα αποτελεσματικοτητας της αυτοδιδαχης.
Σκληρο μεν, αληθεια δε."

θα πρέπει να τα στηρίζεις με επιχειρήματα, σε κείνο το κομμάτι έχεις λάθος στο τάδε λεπτό, εκεί είσαι φάλτσος κλπ.


Για τα υπόλοιπα σαφώς και δεν είμαι κατά των δασκάλων και κακώς μυγιάζονται οι δάσκαλοι. Από την εμπειρία μου όμως και ειδικά από τα φτωχά στρώματα της κοινωνίας, πρώτα κάνεις το χαβαλέ σου με τους φίλους σου και μετά αν υπάρχει φλόγα προχωράει το πράμα και σε δασκάλους και ωδεία.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #11 στις: 02/06/16, 04:12 »
Γουσταρεις κοντρες ετσι?  :)
ΟΚ παμε.
Εχεις γεμισει τρολιες ολα τα σαιτ.
Δεν χρειαζοταν να ακουσω τα τραγουδια σου σημερα .... παλι.
Τα ακουσα μια φορα πριν μερικες μερες (ελαχιστα δευτερολεπτα φυσικα εφταναν για να ματωσουν τα αυτια μου)
Εχεις κουρασει, γεμιζωντας ολα τα φοορυμ με τρολιες.
Γραφεις και απαντας μονος σου στο εαυτο σου.
Δεν μπορουμε να βρουμε να διαβασουμε  τα ενδιαφεροντα θεματα.
Ακομα και στην υπογραφη επιμενεις να σωπασουμε και να σε ακουσουμε.
Οχι ρε φιλε, δεν αντεχεσαι.
Δεν πας να γραψεις κανενα θεμα σε φορουμ με ζωδια?
Ποτε θα ειναι ανδρομος ο Ερμης?
Σε ποσα τερμενα θα βρει η αλλη γαμπρο?



Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #12 στις: 02/06/16, 04:32 »
Γουσταρεις κοντρες ετσι?  :)
ΟΚ παμε.
Εχεις γεμισει τρολιες ολα τα σαιτ.
Δεν χρειαζοταν να ακουσω τα τραγουδια σου σημερα .... παλι.
Τα ακουσα μια φορα πριν μερικες μερες (ελαχιστα δευτερολεπτα φυσικα εφταναν για να ματωσουν τα αυτια μου)
Εχεις κουρασει, γεμιζωντας ολα τα φοορυμ με τρολιες.
Γραφεις και απαντας μονος σου στο εαυτο σου.
Δεν μπορουμε να βρουμε να διαβασουμε  τα ενδιαφεροντα θεματα.
Ακομα και στην υπογραφη επιμενεις να σωπασουμε και να σε ακουσουμε.
Οχι ρε φιλε, δεν αντεχεσαι.
Δεν πας να γραψεις κανενα θεμα σε φορουμ με ζωδια?
Ποτε θα ειναι ανδρομος ο Ερμης?
Σε ποσα τερμενα θα βρει η αλλη γαμπρο?

Επί της ουσίας μηδέν... άλλωστε φαίνεται κι εσύ το ξενυχτάς. Δεν μιλάμε για το τι κάνω εγώ πέρα από τη μουσική, τι κάνω λάθος στη μουσική και με ψέγεις εσύ ο μέγας είναι το θέμα που εσύ ξεκίνησες και δεν μπορείς να το μπαλώσεις στα ίσια. Μη ρίχνεις λάσπη στον ανεμιστήρα και μην πετάς το μπαλάκι αλλού... όμορφε :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/16, 11:43
Τώρα είδα ότι έχεις κι εσύ υπογραφή! Μπράβο! εσύ και μερικά ακόμα εκατομμύρια κιθαρίστες παίζετε Pink Floyd σαν από το δίσκο :) αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω το δίσκο, να πάω να δω του Floyd στα γεράματά τους με τα εφέ νέας τεχνολογίας ή να ακούσω έναν από σας... Εσύ τι μου προτείνεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 11:43 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #13 στις: 02/06/16, 08:18 »
Θα παρακαλούσα να σβηστούν όλα τα άσχετα με το αρχικό ποστ μηνύματα, παρόλο που προσυπογράφω ότι είπε ο Σπύρος.

Επί του θέματος λοιπόν:
Εν έτει 2016 να συζητάμε αν είναι καλύτερα να μάθεις μόνος σου οτιδήποτε, παρά να πας σε δάσκαλο (εφόσον αντέχεις οικονομικά), είναι ανεύθυνο και παραπλανητικό.
Και το λέω εγώ που είμαι 100% αυτοδίδακτος στην κιθάρα.

Γιατί έμαθα(?) μόνος μου μια κουτσή θεωρία σε 10 χρόνια ενώ μπορούσα να τη μάθω άρτια σε 2 με δάσκαλο.
Γιατί έπαθα ζημιά στο αριστερό μου χέρι λόγω κακής θέσης, που θα μου την είχε διορθώσει ένας δάσκαλος στα πρώτα μαθήματα.
Γιατί ξέρω ότι όλοι οι αγαπημένοι μου θρύλοι της ροκ κιθάρας είχαν κλασσικές σπουδές.
Και για χίλιους άλλους λόγους που θέλουν σελίδες ολόκληρες.

Τα περί αυτοδίδακτου πλεονεκτήματος απλά πεθάνανε μαζί με το Χέντριξ και το Βαμβακάρη.

Όσοι έχετε την ευχέρεια να πάτε σε δάσκαλο ή ακόμα καλύτερα σε ωδείο, πηγαίντε και εκμεταλλευτείτε το στο έπακρο, σας ζηλεύω από τώρα

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #14 στις: 02/06/16, 09:21 »
Μιας και είμαι αυτοδίδακτος και επειδή διαβάζω διαρκώς τα καλά του να πας σε δάσκαλο να μάθεις να παίζεις, είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου μακριά από δασκάλους.

1 - Γιατί θες να παίξεις;
2 - Το "αυτί" σου τι καταλαβαίνει από μουσική;
3 - Ποιές είναι οι εμπειρίες σου από τη ζωή;

Αν θες να παίξεις για να γίνεις άλλος ένας καλός κιθαρίστας παπαγάλος που κατά 99% θα χαθεί μέσα στο πλήθος, ο δάσκαλος είναι απαραίτητος. Όπου παπαγάλος σημαίνει καλός οργανοπαίχτης, αλλά από έμπνευση δεν...

Η έμπνευση έρχεται μέσα και από τα λάθη. Αν διδαχτείς από 5-10-15-20 χρονών, ανάλογα πότε ξεκίνησες, τη μουσική θεωρία και ο δάσκαλος σου ρίχνει βεργιές, όταν ξεφεύγεις από το δρόμο του ορθού και της αρετής... μετά θα βλέπεις την έμπνευσή σου σαν λάθος καθώς θα θυμάσαι τις ξυλιές, μεταφορικά ή όχι.

Και βλέπεις άρτιους κιθαρίστες να φλυαρούν ασύστολα να δείξουν την ικανότητά τους λες και παίζουν ποδόσφαιρο... Εν τω μεταξύ από feeling μηδέν.

Και τελικά όλα είναι θέμα θέλησης. Πόσο πολύ θέλεις να πετύχει σε αυτό που κάνεις. Αν η θέλησή σου είναι αδύνατη, είτε πας σε δάσκαλο, είτε μόνος, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Άλλη μουσική θα βγάλει αυτός που η θέλησή του είναι ισχυρή και σπούδασε μουσική στο "πεζοδρόμιο" χωρίς δασκάλους και άλλη αυτός με το πιάνο τα γαλλικά και τους δασκάλους...

Και τελικά το "μικρόβιο" της τέχνης, πρώτα απ' όλα πρέπει να το έχεις έμφυτο και μετά να το καλλιεργήσεις, με τον εύκολο ή το δύσκολο τρόπο, ή και συνδυασμό αυτών στο τέλος.

Θα σου πω τι έχει γίνει.

1.Εσύ γιατί θέλεις να παίξεις?Προφανώς για να νιώσεις σημαντικός μέσα στην ταπείνωση και τον υποβιβασμό που έχεις υποστεί στον περίγυρό σου ή ακόμα και μέσα στον πολύ στενό σου συγγενικό κύκλο.

2.Εσένα ρε μεγάλε αλήθεια, το αυτί σου τι σκαμπάζει από μουσική?Γιατί ακούγοντάς σε κατάλαβα ότι είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό..Το να μην καταλαβαίνεις κάτι διορθώνεται.Το να είσαι ηλίθιος όμως(προκαλώντας) όχι.

3.Οι δικές σου μάλλον είναι πολύ ξύλο.Θα στο εξηγήσω παρακάτω.

Λες ότι οι δάσκαλοι της κιθάρας βγάζουν μόνο παπαγάλους.Σε πόσους έχεις πάει για να το λες αυτό?
Η "μουσική" που έχεις ηχογραφήσει εσύ τι ακριβώς είναι?Μια παπαγαλία φίλε μου είσαι, σκέτη και χείριστου είδους.

Εδώ έρχεται το ξύλο που έφαγες μικρός.Η έμπνευση έρχεται όχι όταν παπαγαλίζεις μονίμως 3-4 τραγουδάκια από ένα γκρουπ που έχεις ακούσει στην ζωή σου
μέσα στο άδειο κατά τα άλλα κεφάλι σου, αλλά όταν έχεις ακούσει τα άντερα σου και τα έχεις παίξει επίσης.Εάν έφαγες ξύλο όταν ήσουν μικρός κοίτα να ζήσεις με αυτό και να σε κάνει λιγότερο βίαιο άνθρωπο.Ο Δάσκαλος με την βέργα στο χέρι είναι ένα κακό σου βίωμα και νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να το φορτώνεις σε όλους.Η μουσική είναι γλώσσα και όπως όλες οι γλώσσες έχει λέξεις φράσεις τονισμούς κλπ.Εσύ γνωρίζοντας 1 γράμμα της αλφαβήτου έχεις την εντύπωση ότι κάτι είσαι ή κάτι έκανες.Μην νιώθεις μειονεκτικά που κανείς δεν ασχολήθηκε με εσένα και μην βγάζεις την ζήλια σου απέναντι τους.Εφόσον δεν αρέσεις κοίτα να γίνεις καλύτερος και ξεκίνα από το να μαζέψεις την γλώσσα σου και την προκλητικότητα σου.Μετά κοίτα να ξεστραβωθείς να μάθεις να παίζεις.Αν δεν θέλεις μπορείς να πουλήσεις τον κώλο σου σε κάποιον μεγάλο συνθέτη και να αναλάβει αυτός να σου βρει 5 μαλ**ες να ασχολούνται με τα χάλια σου..Αν και πιστεύω ότι ακόμα και αυτός θα σου πει ότι κοίτα να αλλάξεις και άκου 5 πράγματα παραπάνω.

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι θέμα θέλησης.Ακόμα και τσάμπα να σου έκανα μάθημα θα ήταν χαμένος χρόνος και για τους δυο μας.

Ποιος σου είπε ρε αμόρφωτε λεχρίτη ότι οι μουσικοί του πεζοδρομίου δεν ξέρουν μουσική?
Εσύ είσαι του πεζοδρομίου?Βγες και παίξε μάγκα μου στο πεζοδρόμιο και αν δεν φύγεις με γιαούρτια να μην με λένε Γιώργο.

Μπορείς να ασχοληθείς με τους στίχους σου και ίσως βρεθεί κάποια γυναίκα να τις ρίξεις καμιά σφαλιάρα στο κρεβάτι.

Ξέρω ότι αυτού του είδους την απάντηση ήθελες να διαβάσεις.Δηλαδή κάποιον να σε προσβάλει και να ξεπεράσει τους κανόνες του φόρουμ.
Αφού κανείς δεν το έκανε μέχρι τώρα μπροστά στην αναίδεια σου θα το κάνω εγώ φίλε μου και αν γουστάρεις έρχομαι και εκεί που είσαι να στα πω από κοντά.

Τράβα τώρα πίσω στην σκοτεινιά του παιδικού σου δωματίου και κάψε φλάντζα μέχρι να συναντήσεις τον πάτο σου..μέχρι τότε θα είσαι σε ελεύθερη πτώση.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #15 στις: 02/06/16, 09:22 »
Τι σημαίνει αυτοδίδακτος τελικά;


Μήπως όποιος δεν πάει σε δάσκαλο;


αν κάποιος αγοράσει 3-4 διαφορετικές μέθοδος εκμάθησης θεωρείται αυτοδίδακτος;


------------------------------


@talfarlow


δεν έχει σημασία γιατί κάποιος θέλει να μάθει μουσική και να εκφράζεται μέσω της μουσικής.


το american blues και το παλιό ρεμπέτικο δημιουργήθηκε από τον πόνο και την δυστυχία κάποιον ανθρώπων και την ανάγκη τους να εκφραστούν και να απαλλαγούν από την πίεση.
Όλες οι μορφές της τέχνης έχουν σαν από τα πιο βασικά κίνητρα την εξωτερίκευση συναισθημάτων.



« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 09:30 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #16 στις: 02/06/16, 09:45 »



Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ.
Έχεις υπόψιν σου κάποιον από τους συνθέτες του παλαιού ρεμπέτικου ο οποίος να ήταν αυτάρεσκος όπως ο φίλος μας εδώ?
Ή μήπως κάποιον που να μην αναγνώριζε την προσφορά στην γνώση της μουσικής των Σμυρνιών συνθετών σε αυτό που επικράτησε αργότερα ως Πειραιώτικο ρεμπέτικο?

« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 09:53 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #17 στις: 02/06/16, 09:48 »
Μιας και είμαι αυτοδίδακτος και επειδή διαβάζω διαρκώς τα καλά του να πας σε δάσκαλο να μάθεις να παίζεις, είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου μακριά από δασκάλους.

1 - Γιατί θες να παίξεις;
2 - Το "αυτί" σου τι καταλαβαίνει από μουσική;
3 - Ποιές είναι οι εμπειρίες σου από τη ζωή;

Αν θες να παίξεις για να γίνεις άλλος ένας καλός κιθαρίστας παπαγάλος που κατά 99% θα χαθεί μέσα στο πλήθος, ο δάσκαλος είναι απαραίτητος. Όπου παπαγάλος σημαίνει καλός οργανοπαίχτης, αλλά από έμπνευση δεν...

Η έμπνευση έρχεται μέσα και από τα λάθη. Αν διδαχτείς από 5-10-15-20 χρονών, ανάλογα πότε ξεκίνησες, τη μουσική θεωρία και ο δάσκαλος σου ρίχνει βεργιές, όταν ξεφεύγεις από το δρόμο του ορθού και της αρετής... μετά θα βλέπεις την έμπνευσή σου σαν λάθος καθώς θα θυμάσαι τις ξυλιές, μεταφορικά ή όχι.

Και βλέπεις άρτιους κιθαρίστες να φλυαρούν ασύστολα να δείξουν την ικανότητά τους λες και παίζουν ποδόσφαιρο... Εν τω μεταξύ από feeling μηδέν.

Και τελικά όλα είναι θέμα θέλησης. Πόσο πολύ θέλεις να πετύχει σε αυτό που κάνεις. Αν η θέλησή σου είναι αδύνατη, είτε πας σε δάσκαλο, είτε μόνος, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Άλλη μουσική θα βγάλει αυτός που η θέλησή του είναι ισχυρή και σπούδασε μουσική στο "πεζοδρόμιο" χωρίς δασκάλους και άλλη αυτός με το πιάνο τα γαλλικά και τους δασκάλους...

Και τελικά το "μικρόβιο" της τέχνης, πρώτα απ' όλα πρέπει να το έχεις έμφυτο και μετά να το καλλιεργήσεις, με τον εύκολο ή το δύσκολο τρόπο, ή και συνδυασμό αυτών στο τέλος.

Θα σου πω τι έχει γίνει.

1.Εσύ γιατί θέλεις να παίξεις?Προφανώς για να νιώσεις σημαντικός μέσα στην ταπείνωση και τον υποβιβασμό που έχεις υποστεί στον περίγυρό σου ή ακόμα και μέσα στον πολύ στενό σου συγγενικό κύκλο.

2.Εσένα ρε μεγάλε αλήθεια, το αυτί σου τι σκαμπάζει από μουσική?Γιατί ακούγοντάς σε κατάλαβα ότι είναι πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό..Το να μην καταλαβαίνεις κάτι διορθώνεται.Το να είσαι ηλίθιος όμως(προκαλώντας) όχι.

3.Οι δικές σου μάλλον είναι πολύ ξύλο.Θα στο εξηγήσω παρακάτω.

Λες ότι οι δάσκαλοι της κιθάρας βγάζουν μόνο παπαγάλους.Σε πόσους έχεις πάει για να το λες αυτό?
Η "μουσική" που έχεις ηχογραφήσει εσύ τι ακριβώς είναι?Μια παπαγαλία φίλε μου είσαι, σκέτη και χείριστου είδους.

Εδώ έρχεται το ξύλο που έφαγες μικρός.Η έμπνευση έρχεται όχι όταν παπαγαλίζεις μονίμως 3-4 τραγουδάκια από ένα γκρουπ που έχεις ακούσει στην ζωή σου
μέσα στο άδειο κατά τα άλλα κεφάλι σου, αλλά όταν έχεις ακούσει τα άντερα σου και τα έχεις παίξει επίσης.Εάν έφαγες ξύλο όταν ήσουν μικρός κοίτα να ζήσεις με αυτό και να σε κάνει λιγότερο βίαιο άνθρωπο.Ο Δάσκαλος με την βέργα στο χέρι είναι ένα κακό σου βίωμα και νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να το φορτώνεις σε όλους.Η μουσική είναι γλώσσα και όπως όλες οι γλώσσες έχει λέξεις φράσεις τονισμούς κλπ.Εσύ γνωρίζοντας 1 γράμμα της αλφαβήτου έχεις την εντύπωση ότι κάτι είσαι ή κάτι έκανες.Μην νιώθεις μειονεκτικά που κανείς δεν ασχολήθηκε με εσένα και μην βγάζεις την ζήλια σου απέναντι τους.Εφόσον δεν αρέσεις κοίτα να γίνεις καλύτερος και ξεκίνα από το να μαζέψεις την γλώσσα σου και την προκλητικότητα σου.Μετά κοίτα να ξεστραβωθείς να μάθεις να παίζεις.Αν δεν θέλεις μπορείς να πουλήσεις τον κώλο σου σε κάποιον μεγάλο συνθέτη και να αναλάβει αυτός να σου βρει 5 μαλ**ες να ασχολούνται με τα χάλια σου..Αν και πιστεύω ότι ακόμα και αυτός θα σου πει ότι κοίτα να αλλάξεις και άκου 5 πράγματα παραπάνω.

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι θέμα θέλησης.Ακόμα και τσάμπα να σου έκανα μάθημα θα ήταν χαμένος χρόνος και για τους δυο μας.

Ποιος σου είπε ρε αμόρφωτε λεχρίτη ότι οι μουσικοί του πεζοδρομίου δεν ξέρουν μουσική?
Εσύ είσαι του πεζοδρομίου?Βγες και παίξε μάγκα μου στο πεζοδρόμιο και αν δεν φύγεις με γιαούρτια να μην με λένε Γιώργο.

Μπορείς να ασχοληθείς με τους στίχους σου και ίσως βρεθεί κάποια γυναίκα να τις ρίξεις καμιά σφαλιάρα στο κρεβάτι.

Ξέρω ότι αυτού του είδους την απάντηση ήθελες να διαβάσεις.Δηλαδή κάποιον να σε προσβάλει και να ξεπεράσει τους κανόνες του φόρουμ.
Αφού κανείς δεν το έκανε μέχρι τώρα μπροστά στην αναίδεια σου θα το κάνω εγώ φίλε μου και αν γουστάρεις έρχομαι και εκεί που είσαι να στα πω από κοντά.

Τράβα τώρα πίσω στην σκοτεινιά του παιδικού σου δωματίου και κάψε φλάντζα μέχρι να συναντήσεις τον πάτο σου..μέχρι τότε θα είσαι σε ελεύθερη πτώση.

Έπεσα σε "κακούς" και ναι... φλάντζα μπορεί όχι, κανά πιστόνι μπορεί... Μπορώ να έχω την τιμή να γνωρίζω με ποιόν ομιλώ και τα σπουδαία που έχεις παίξει εσύ γιατί δεν βλέπω υπογραφή και λινκ, αλλά πολύ χοντρό πέσιμο από ψαγμένο τύπο...

Εγώ παλληκάρι, ξεκίνησα ένα θέμα για συζήτηση, το τι είμαι, τι παίζω, τι κάνω, είναι δική μου δουλειά. Ο συνδάσκαλός σου όμως πάτησε σε αυτό που εγώ παρουσιάζω ως τέχνη για μένα (και αδιαφορώ ποσώς για τη γνώμη σου), για να δείξει την ανωτερώτητά του. Οπότε την αρχή του κακού να ψάξεις να τη βρεις στην πηγή της.

Ξαφνικά οι δάσκαλοι οι πολύ ψαγμένοι τα βάλαν μαζί μου από αυτό το ποστ.

Αν εγώ είμαι λεχρίτης εσύ είσαι τσιτσιφιόγκος του πληκτρολογίου.

Αν έχω παίξει στο δρόμο; δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά μπορεί και να 'σουν αγέννητος και ναι με ντομάτες δεν έχει τύχει μέχρι τώρα, δεν ξέρω για σένα βέβαια για να 'χεις τόσα απωθημένα...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #18 στις: 02/06/16, 10:05 »
Lazy rocker

Σου είπα ο διάλογος που ζητάς είναι συγκεκριμένου τύπου.
Αφού δεν είσαι παιδαρέλι ένας λόγος παραπάνω να είσαι πιο ταπεινός και να μην παραποιείς τα γεγονότα.


https://www.youtube.com/watch?v=1dv1bU3rMe4&list=PL24CFF513EB27B551&index=6
Καλό γέλιο.

Δεν θα χάσω άλλο χρόνο για σένα.

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #19 στις: 02/06/16, 10:11 »
Πού να χάσεις; από τον πολύτιμο χρόνο σου... Κουτσουλήστε και στρίφτε δια του σοβαρού λόγου σας και επιχειρημάτων... Αλλά εγώ τις γκόμινες θα τις βγάλω με αυτά που παίζω :) εσείς δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρετε...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #20 στις: 02/06/16, 10:22 »
Κανονικα αυτοδιδακτος,ουτε βιντεο ουτε βιβλιο..αλλιως εμαθες απο αυτον που εκανε το βιντεο η το βιβλιο.Δηλαδη σου περασε καποια πραγματα,αλλα μην ειμαστε τοσο hardcore.Επησεις το γιατι παιζει κανεις μουσικη ειναι καθαρα προσωπικο.Για αλλο λογο ξεκινησα και για αλλο λογο παιζω.
Αν βολευε θα πηγενα ξανα σε δαδκαλο.2 φορες την εβδομαδα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #21 στις: 02/06/16, 10:39 »
Και μιας και οι δασκαλάκοι δεν ήταν λεβεντιά, ας τους αφιερώσω ένα πρόσφατο σουξέ μου... :)

Άξια μοίρα

Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/16, 11:43
Πάντως αυτούς τους δάσκαλους που γράψαν εδώ μέσα να τους αποφεύγετε παιδιά... Ύπουλοι, δολοπλόκοι, ιντριγκαδόροι, γενικά αν περιμένεις να μάθεις από τέτοιους τύπους μουσική, φαντάσου και τους "ορίζοντες" που ανοίγονται μπροστά σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 11:43 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #22 στις: 02/06/16, 12:45 »
Προφανώς το κάθε τι έχει να κάνει και με την αισθητική μας και πώς το αντιλαμβάνεται καθένας. Μία παιδική ζωγραφιά για κάποιον μπορεί να είναι μουτζούρα, κάποιος άλλος μπορεί να βλέπει το πιο όμορφο πράγμα στον κόσμο. Το ίδιο ισχύει για την μουσική. Σε πρώτο βαθμό είναι η αντίληψη του καθενός και το προσωπικό του γούστο. Από εκεί και πέρα, εφόσον μιλάμε εδώ μέσα άνθρωποι οι οποίοι δεν είμαστε απλοί ακροατές αλλά και παίχτες, ο καθένας προετοιμάζει τον εαυτό του ώστε να μπορέσει να αναπαράξει/δημιουργήσει τα συναισθήματα που νοιώθει όταν ακούει ένα μουσικό έργο. Το που θα φτάσει ο καθένας έχει να κάνει με τον προσωπικό του στόχο, με το τι θεωρεί αυτός ωραίο και τι τον ευχαριστεί. Αν κάποιος παίζει 3 ακόρντα και αυτό τον ευχαριστεί, its totally fine by me. Αν κάποιος άλλος νοιώθει περιορισμένος με τη γνώσει αυτή και θέλει να μάθει κλίμακες, φρασεολογία, τρόπους ανάπτυξης τεχνικής για να εκφραστεί και πάλι its totally fine by me. Στην τελική θεωρώ ότι παίζουμε κιθάρα γιατί μας ευχαριστεί και μας αρέσει, γιατί μας εκφράζει κτλ κτλ.

Δεν μπορώ να δεχτώ στην τέχνη κάθετες απόψεις. "Είναι καλό ή είναι κακό". Προσωπικά δέχομαι, το "μου αρέσει" ή το "δεν μου αρέσει".

Για όλα τα υπόλοιπα, θεωρώ ότι το αυτοδίδακτος δεν υπάρχει στις μέρες μας, γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιος θα κάτσει με μία κιθάρα μόνος του, χωρίς καμία βοήθεια να μάθει να παίζει, από το μηδέν χωρίς καμία γνώση, καμία απολύτως. Ακόμα και παιδιά που τους παίρνουν μία κιθάρα στο σπίτι οι γονείς για δώρο , το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να αναζητήσουν δωρεάν μαθήματα στο youtube ή σε από κάποιον φίλο που τυχαίνει να ξέρει, άρα ψάχνουν για καθοδήγηση στην ουσία.

Ότι όλοι οι μεγάλοι ροκ μουσικοί που θαυμάζω είχαν δασκάλους σε κάποια ή κάποιες στιγμές της καριέρας τους, δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ότι κάποιοι από αυτούς ακόμα και μετά από λαμπρές καριέρες πολλά drugs, sex and rock n roll συνεχίζουν να μελετούν με δασκάλους.

Οπότε ξεκινάμε με γνώμονα ότι πλέον, αν κάποιον δεν το κάνει εξεπιτούτου, καθοδήγηση υπάρχει είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή και την αναζητά από την πρώτη στιγμή. Η μαγεία της σημερινής εποχής είναι ότι μπορείς να βρεις από δωρεάν μαθήματα μέχρι να κάνεις skype session με τα μεγαλύτερα ονόματα στο χώρο (Satriani, Vai κτλ κτλ).

Άρα για μένα, καθοδήγηση υπάρχει. Το θέμα είναι ότι το ορθότερο, είναι να υπάρξει ένας δάσκαλος ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, από την πρώτη στιγμή που κάποιος θα πιάσει ένα όργανο στα χέρια του, ακόμα καλύτερα να υπάρξει πριν και από αυτό. Όταν λέω δάσκαλος εννοώ παιδαγωγός, ένας άνθρωπος εκτός από τις απαραίτητες γνώσεις, θα είναι σε θέση να μπορεί να αντιληφθεί τη ψυχοσύνθεση του μαθητή (μεγάλου ή μικρού), να ανακαλύψει τις δυνατότητες και τις αδυναμίες του, και να καταρτίσει το πρόγραμμα σπουδών με βάση τις δυνατότητες και τα θέλω του μαθητή. Στην τελική πρέπει για μένα ο δάσκαλος να πάρει την όρεξη του μαθητή για μάθηση και να την εκτινάξει, όχι να την καταστέλλει λόγω λάθος προσέγγισης του.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/16, 12:53 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #23 στις: 02/06/16, 12:57 »
Για να ξεκαθαρίσω, όταν λέμε αυτοδίδακτος δεν εννοούμε ότι μας κατέβηκε η έμπνευση από το κεφάλι. Εννοούμε ότι ο φίλος μου έδειξε αυτά, εγώ έδειξα σε άλλο φίλο αυτά, ένας τρίτος μας έδειξε σε όλους κάτι καινούργιο. Μετά παίρνουμε και κανά βιβλίο θεωρίας της μουσικής, ένα ταμπλατούρες με ακόρντα, ένα με κλίμακες και συνεχίζουμε, αυτοδίδακτοι.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκμάθηση, εύκολος vs δύσκολος τρόπος
« Απάντηση #24 στις: 02/06/16, 13:47 »
Είμαι παντελώς αυτοδίδακτος, παίζω από τα 14, είμαι 54, άρα 40 χρόνια, διατηρώ ένα έμπειρο ερασιτεχνικό γκρούπ 12 χρόνια, τους OUAW, αν θέλεις πάτα στο sig κάτω δεξιά να δεις το επίπεδο μας, και από όλα τα ανωτέρω, έχω να σου πώ ακριβώς ότι σου είπαν ο Σταύρος και πολλά άλλα μέλη, αν έχεις την δυνατότητα και τον χρόνο κάνε με δάσκαλο ότι περισσότερο μπορείς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
0 Απαντήσεις
2303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 02:59
από pbarbalias
9 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:52
από Χρυσάνθη
1 Απαντήσεις
3237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:43
από bsiap
6 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/09, 00:02
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
4467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/11, 15:26
από Korgy
14 Απαντήσεις
6639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/11, 11:25
από panicX
4 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 03:40
από truepiece
5 Απαντήσεις
17512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 21:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
7425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 13:58
από Βραζίλης