Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 2743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michalis1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Επιλογή Ενισχυτή
« στις: 13/01/12, 00:22 »
Καλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω έναν ενισχυτή εδώ και αρκετό καιρό αλλά όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ "χάνομαι" επειδή υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία. Ο ήχος που επιδιώκω τείνει προς το metal, οπότε όπως καταλαβαίνετε ψάχνω για έναν ενισχυτή που θα δίνει επαρκή όγκο στην παραμόρφωση, με σχετικά γεμάτα clean.

Ποιόν θα μου προτείνατε από αυτους που παραθέτω παρακάτω;

http://www.thomann.de/gr/laney_lg35_r.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_30.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_envoy_110_new.htm

http://www.thomann.de/gr/roland_cube40xl.htm

http://www.thomann.de/gr/hughes_kettner_editionblue_30r.htm

Κατά τη γνώμη σας, ποιος αξίζει περισσότερο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 13/01/12, 10:28 »
Καλημέρα, πράγματι έχει αυξηθεί η ποικιλία στους modelling ενισχυτές της κατηγορίας ~30w και είναι λίγο χάσιμο...
Έχω δοκιμάσει τους περισσότερους σε μαγαζιά και φίλους αλλά έχω αγοράσει line6 spider30 και hudges&kettner


Ο laney έχει λογότυπο μεγάλης εταιρίας αλλά είναι ο πιο απλός σε δυνατότητες και δεν δικαιολογεί την τιμή του. Για metal δεν τον προτείνω(κι εγώ metal /hard rock παίζω).


Ο fender mustang II προσφέρει πολλά και καλά, έχει καλά καθαρά, ωραίο overdrive (βέβαια, για death metal δεν είναι), 12" μεγάφωνο αλλά έχει πιθανόν κι ένα πρόβλημα: μετά από κάποιο καιρό εμφανίζει ένα πρόβλημα στον ήχο των καναλιών (ιδιαίτερα των clean) σαν να ακούγεται ένα fuzz σε χαμηλή ένταση πίσω από τον clean ήχο. Αυτό το πρόβλημα θα το δεις σε πολλά forum κι άρα δυστυχώς, δεν είναι μεμονωμένο  περιστατικό.



http://www.mylespaul.com/forums/squawk-box/158188-mustang-iii-fizz-thing-should-i-buy.html


O line6 spider4 30w έχει πολλούς άσσους στο μανίκι του καθώς έχει 12" μεγάφωνο, μπόλικα καλά κανάλια, διάφορες "κρυφές" επιλογές όπως noise gate και booster και γενικά έχει φοβερό lead για solo και metal παίξιμο που δεν το έχει κανένας άλλος modelling ή τρανζίστορ ενισχυτής αυτής της κατηγορίας. Ακόμη κι ο roland cube ή ο φοβερός ανταγωνιστής Peavey vypyr 30 δεν έχουν τόσο τρελό lead όσο το insane του line6.
To "κακό" με το line6 είναι ότι έχει όπως είπα κρυφές ρυθμίσεις και τα στοκ κανάλια στις μνήμες του είναι χάλι... Άρα πρέπει να διαβάσεις καλά το manual, να ψάξεις πολύ τις ρυθμίσεις αλλά στο τέλος θα πετύχεις τους ήχους που θέλεις και θα τους αποθηκεύσεις στη μνήμη.
 Ένα καλό είναι πως η line6 διαλέγει τους ίδιους ήχους για τα περισσότερα μηχανήματά της κι άρα δε θα έχει τίποτα να ζηλέψει ο spider30 από έναν spidervalve (πανάκριβος) σε χαμηλές εντάσεις.
 Δεύτερο καλό είναι ότι με το noise gate και τις επιλογές για high gain ήχους, ακόμη και με tele(με μονούς) μπορείς να παίξεις metal χωρίς να έχεις πολλούς ενοχλητικούς θορύβους όπως hum/buzz κλπ. Γι αυτό πολλοί επαγγελματίες επιλέγουν για το studio και το live τα μηχανήματα της line6(pod, amps κλπ).
  Ο peavey envoy δεν έχει να πει πολλά. Ο peavey vypyr30 όμως είναι πολύ καλό modelling ενισχυτής της peavey με πολλά κανάλια, καλό ήχο και 12" speaker. Εγώ θα ημουν μεταξύ spider30 και vypyr30 , ξεκάθαρα.
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm


Ο roland έχει πολλά καλούδια αλλά προσωπικά δε με ενθουσίασε καθώς δεν είχε τα κόλπα των line6 ή peavey, δεν είχε φοβερό lead, δεν ήταν τόσο πιστός στα boss πετάλια που υποτίθεται ότι κάνει προσομοίωση, έχει 10" μεγάφωνο αντί για 12". Καλά είναι μερικά εφφέ octaver, προσομοίωση ακουστικής, looper κλπ που έχει επάνω αλλά και ο vypyr έχει looper ας πούμε και κοστίζει και λιγότερο.


Ο H&K 30r είναι ένας κλασσικός τρανζίστορ ενισχυτής με καλό ήχο αλλά είναι φτωχός σε εφφέ, κανάλια, μεγάφωνο και features. Έχει metal ικανότητες και καλό καθαρό αλλά χάνει σε αλλες δυνατότητες. Αν έκανε τα μισά λεφτά (όπως τον βρήκα σε used) θα ήταν Οκ, αλλά σε αυτή την τιμή υπάρχουν πολύ καλύτεροι amps.


Kαλές επιλογές εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 13/01/12, 11:43 »
Μπράβο Sotto, ωραία ανάλυση!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 13/01/12, 13:42 »
Όντως καλή η ανάλυση, αλλά θα διαφωνήσω σε μερικά σημεία.

Όσον αφορά τους Fender Mustang, το πρόβλημα με το fizz φαίνεται να εμφανίζεται στα πιο μεγάλα μοντέλα της σειράς. Δεν έχω δει κάποια αναφορά σε αυτό το πρόβλημα στον Mustang Ι, για παράδειγμα. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με. Πάντως ανεξάρτητα από αυτό, για τα είδη που θέλεις να παίξεις ο Mustang δεν θα ήταν μέσα στις επιλογές μου.

Ο Peavey Envoy μπορεί να μην έχει πολλά καλούδια σε σχέση με τους modelling ενισχυτές στην ίδια περίπου κατηγορία τιμής, αυτά όμως που έχει είναι πολύ καλά. Με την πιθανή εξαίρεση του Τech21 Trademark (κοίταξέ τον κι αυτόν, είναι πολύ καλή περίπτωση αν φτάνει μέχρι εκεί ο προϋπολογισμός σου), οι Peavey με τεχνολογία Transtube (Envoy, Bandit, Studio Pro κλπ) είναι οι solid state ενισχυτές με τον πιο "λαμπάτο" ήχο που έχω ακούσει. Συγκεκριμένα ο Envoy είναι ένας ενισχυτής με εξαιρετικά καθαρά και με πολύ ωραίο overdrive κανάλι. Έχει ιδιαίτερη ευελιξία, με τρεις διαφορετικές "φωνές" σε κάθε κανάλι, και συνεργάζεται άψογα με πετάλια, πράγμα το οποίο δεν ισχύει για τους περισσότερους modelling ενισχυτές. Eπίσης έχει φανταστική ποιότητα κατασκευής και αν τον αγοράσεις καινούργιο έχεις 5 χρόνια εγγύηση από την Peavey.

Τέλος ο Line 6 για μένα δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστική επιλογή, καθώς βρίσκω τους ήχους του εντελώς ψηφιακούς, ειδικά όσο ανεβαίνει το gain. Ομολογουμένως δεν έχω ακούσει τα μοντέλα της τελευταίας γενιάς (Spider IV), αλλά αμφιβάλλω αν προσφέρουν κάτι σημαντικά διαφορετικό σε σχέση με τα παλιότερα μοντέλα. Επίσης, έχοντας ακούσει από κοντά και δοκιμάσει τον Spider Valve, θα διαφωνήσω ως προς το ότι ο Spider 30 δεν έχει κάτι να ζηλέψει από τον λαμπάτο μεγαλύτερο αδερφό του. Ξέρω ότι πάμε σε εντελώς διαφορετική κατηγορία τιμής, για μένα όμως οι ήχοι του Spider Valve δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς των μικρότερων solid state μοντέλων.

Αντίθετα θα συμφωνήσω με όσα αναφέρει ο Sottos για τον Vypyr 30. Είναι ένας ενισχυτής που πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα, ευέλικτος, εύκολος στη χρήση και πολύ οικονομικός. Έχε μόνο υπόψη σου ότι για να χρησιμοποιήσεις το looper, θα πρέπει να αγοράσεις και τον ποδοδιακόπτη Sanpera, ο οποίος είναι αρκετά ακριβός.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος michalis1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 13/01/12, 20:43 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις. Αυτή τη στιγμή και με βάση αυτά που με συμβουλέψατε τείνω προς τον Peavey Vypyr 30 και τον Line 6 Spider. Από demos που είδα (και άκουσα) στο youtube, τείνω περισσότερο προς τον Peavey για να είμαι ειλικρινής.
Απ'ο,τι διαβάζω μπορώ από το headphone out να τον συνδέσω στην κάρτα ήχου που έχω (Tascam us-122l) ώστε να μπορώ να ηχογραφήσω, έτσι;
Σε μικρή live κατάσταση θα μπορέσει να ανταπεξέλθει, πώς το βλέπετε;
Σας ευχαριστώ και πάλι! :)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 14/01/12, 01:03 »
Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα για "μικρό" live. Με έχει βγάλει ο ανάλογος vox.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 14/01/12, 10:46 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις. Αυτή τη στιγμή και με βάση αυτά που με συμβουλέψατε τείνω προς τον Peavey Vypyr 30 και τον Line 6 Spider. Από demos που είδα (και άκουσα) στο youtube, τείνω περισσότερο προς τον Peavey για να είμαι ειλικρινής.
Απ'ο,τι διαβάζω μπορώ από το headphone out να τον συνδέσω στην κάρτα ήχου που έχω (Tascam us-122l) ώστε να μπορώ να ηχογραφήσω, έτσι;
Σε μικρή live κατάσταση θα μπορέσει να ανταπεξέλθει, πώς το βλέπετε;
Σας ευχαριστώ και πάλι! :)
Καλές επιλογές.
Ναι, από την έξοδο ακουστικών μπορείς να ηχογραφείς μια χαρά. Για πρόβα με έχει βγάλει με drummer κλπ και για μικρό live αλλά για ό,τι παραπάνω θέλει μικρόφωνο,κονσόλα και PA.

Αποσυνδεδεμένος michalis1983

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 14/01/12, 11:10 »
Θα τον παραγγείλω σύντομα λοιπόν! Θα σας πώ εντυπώσεις μόλις τον έχω στα "χέρια" μου!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
12 Απαντήσεις
3864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/12, 20:22
από nick98