Αποστολέας Θέμα: Εργοστασιακές προδιαγραφές ρύθμισης - Jackson/Charvel - Κιθάρ  (Αναγνώστηκε 3246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Όποιον ενδιαφέρει, επισυνάπτω αρχείο με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις που προτείνει η ίδια η Jackson για τις κιθάρες τις και τα μπάσα της.

Όσον αφορά τις κιθάρες:

Μου φαίνεται πως γενικά με αυτές τις ρυθμίσεις, είναι γενικά πολύ low action η κιθάρα...Μιλάμε για filler 0,10mm στο truss rod και ύψος χορδής στο 17 στη μι καντίνι 1,20mm!!!!! Εσείς τί λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eκ πρώτης όψεως θα συμφωνούσα με την εκτίμησή σου. 1,2 χιλιοστά action φαίνεται πολύ χαμηλό. Το ίδιο όμως action προτείνει και η Fender για κιθάρες με radius γύρω στο 16", αν και για relief (όχι filler) δίνει το διπλάσιο - 0.08 ίντσες, δηλαδή 0,2 χιλιοστά.

Πέρα από αυτό πρέπει να λάβεις υπόψη σου τρία πράγματα.

1. Σε κιθάρες με μεγάλο radius, δηλαδή σχετικά επίπεδη ταστιέρα, μπορείς να κατεβάσεις αρκετά το action σε σχέση με κιθάρες με vintage radius όπου ένα τόσο χαμηλό action θα δυσκόλευε πολύ το παίξιμο.

2. Αρκετοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι η δυνατότητα να χαμηλώσεις πολύ το action χωρίς να επηρρεάζεται αρνητικά το playability είναι χαρακτηριστικό ενός ποιοτικού και καλοφτιαγμένου οργάνου. 

3. Όλα τα παραπάνω αποτελούν προτάσεις και όχι κανόνες. Το σετάρισμα της κιθάρας και ειδικά το action είναι εντελώς προσωπική υπόθεση και εξαρτάται από τις προσωπικές προτιμήσεις και το στυλ παιξίματος του κάθε κιθαρίστα, καιώς και από άλλους παράγοντες (πάχος των χορδών, μέγεθος των τάστων, κλπ). Ακόμα και στο manual που παρέθεσες αναφέρεται με έντονα γράμματα ότι "These are minimum specifications, meant to guide you, not to be taken as hard and fast rules."
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Το relief δεν είναι το κενό μεταξύ τάστου και χορδής;; Δηλαδή τί filller χωράει αν πατήσεις στο 1ο και περίπου στο 19ο (για να πάρεις διάκενο στο 8ο)....ή κάτι μπέρδεψα;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Noμίζω ότι για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Αν βάλεις καποτάστο στο πρώτο τάστο και πατήσεις τη χορδή στο τάστο στο οποίο το μπράτσο ενώνεται με το σώμα, θα πρέπει να υπάρχει ένα πολύ μικρό κενό ανάμεσα στη χορδή και το 8ο (περίπου) τάστο. Αυτό ονομάζεται relief. Τώρα πώς θα το μετρήσεις, αυτό είναι άλλο ζήτημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Το ίδιο λέμε :) .

Απόλλων να σε ρωτήσω κάτι...εγώ αυτές τις ρυθμίσεις ούτε για πλάκα δεν τις πιάνω στη Jackson μου (DKMG). Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι το action στο 12ο δεν πέφτει κάτω από 1,8-2,0mm, καθότι μετά, στη μι καντίνι είτε πατάς το 15ο είτε το 16ο είτε το 17ο τάστο ακούγεται η ίδια νότα με τρελλό buzz.

Θέλω να ρωτήσω...τα τάστα μου από το 12ο και κάτω έχουν φαγωθεί πολύ, είναι οριζόντια η επιφάνειά τους και έχουν και μικρά αυλάκια στην προβολή των χορδών πάνω τους. Σίγουρα θέλουν φτιάξιμο, αλλά υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και να μην μπορώ να σετάρω τις χορδές χαμηλά (σε συνδυασμό με κατάλληλες ρυθμίσεις της βέργας);

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ούτε εγώ μπορώ να ρυθμίσω το action πιο χαμηλά, αλλά αυτό οφείλεται εν μέρει ότι όλες οι κιθάρες μου έχουν radius γύρω στο 10 με 12. Προσωπικά με action μέχρι 2 χιλιοστά είμαι συνήθως ικανοποιημένος.

Η δική σου κιθάρα σίγουρα θα χρειαστεί ένα τρίψιμο των τάστων, αν είναι τόσο φθαρμένα. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος πώς θα επηρρεάσει αυτό το ύψος των χορδών. Όταν πατάς τη χορδή πάνω σε ένα τάστο που έχει αυλάκια, αυτή θα κατέβει χαμηλότερα απ' ό,τι θα έπρεπε και θα έχεις τρίξιμο καθώς η χορδή βρίσκει σε άλλα τάστα που δεν είναι τόσο φαγωμένα. Λογικά με ένα σχετικά ψηλότερο action αυτό μπορεί να αποφευχθεί σε κάποιο βαθμό, πράγμα το οποίο συνεπάγεται ότι με σωστά λειασμένα και ευθειασμένα τάστα πιθανόν να μπορείς να κατεβάσεις τις χορδές λίγο πρισσότερο. Τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω εγώ. Σίγουρα το τρίψιμο θα βοηθήσει να παίζει και να ακούγεται η κιθάρα σου καλύτερα, ανεξάρτητα από τη ρύθμιση του action. Από την άλλη πλευρά, το χαμηλό action μπορεί να βοηθήσει να μην φθείρονται τόσο πολύ τα τάστα, καθώς δεν θα πρέπει να ασκείς ιδιαίτερα μεγάλη δύναμη για να πατήσεις τις χορδές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Αυτά δεν είναι αυλάκια...χαράδρες είναι ;D !

Δεν έχω τόσο έντονα αυλάκια, κυρίως τα τάστα είναι επίπεδα. ΟΚ πάντως, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Επειδή, έχω κάνει σε 2 όργανα αλλαγή τάστων και τρίψιμο τάστων, η λογική είναι σωστή, αλλά τα πράγματα, δεν είναι τόσο απλά. Εφ΄όσον είναι πρόβλημα τάστων και όχι κάτι άλλο, μπορεί να χρειαστεί όχι απαραίτητα να τριφτούν όλα τα τάστα μαζί, αλλά απλώς να αλλαχτούν και να τριφτούν μόνο τα τάστα που έχουνε πρόβλημα. Μπορεί όμως να μην διορθωθεί ούτε έτσι το σκηνικό και να μην φταίει μόνο αυτό που buzzarουν εκεί οι χορδές, απλά τα φαγωμένα τάστα, να το επιδεινώνουν. Έαν προσπαθήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου, φρόντισε ότι κάνεις, να γίνει με τις χορδές πάνω στο όργανο, κουρδισμένες, σα να ήτανε έτοιμο να παίξεις. Αλλιώς κατά μεγάλη πιθανότητα, αν είναι χαλαρωμένες ή βγαλμένες, θα τρίβεις τσάμπα. Όταν ξανακουρδίσεις το όργανο, θα χαλάσει η ευθεία σου και πίστεψε με, παίζουν μεγάλο ρόλο ακόμη και χιλιοστά του χιλιοστού.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 09:29
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/08, 12:36
από hoba
9 Απαντήσεις
4367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 21:27
από Evangelos 123
9 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:10
από Jezus
20 Απαντήσεις
6961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 14:25
από papardelas
5 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 20:01
από Stinky
7 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 21:57
από ilias73
2 Απαντήσεις
1702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 00:52
από tomkarachris
9 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/12, 21:05
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
7968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/18, 19:08
από panixgr