Αποστολέας Θέμα: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer  (Αναγνώστηκε 6574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« στις: 06/01/10, 21:08 »
Το θεμα ανηκει και στα εφε και στους ενισχυτες


Μετα το τελευταιο θεμα ανηζητησης λαμπατης κεφαλης 50αρα κεφαλη λαμπα για σπιτι,προβες,λαιβ... κατεληξα στον Engl Screamer.

Απο αυτα που μου ειπε ο φιλος Andrianos και κατοχος του ενισχυτη,ειναι πολυ καλος ο ενισχυτης αλλα δεν κανει για thrash και γενικοτερα για μεταλ.Μου ειπε να βαλω καποιο πεταλι και θα ειμαι απολυτα καλλυμενος και ετσι θα εχω ενα all round εργαλειο.


Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως διαβασα γενικοτερα πως η ιδεα ενος καλου παντα πεταλιου δεν θα εχει και πολυ ανταποκριση απο τον ενισχυτη.Εσεις τι λετε;Θα λειτουργησει οπως θελω σε συνεργασια με τον ενισχυτη;Προτεινετε καποιο;

Ή γενικοτερα να δω για κατι αλλο απο πλευρας ενισχυτη;

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #1 στις: 06/01/10, 21:27 »
Πόσο γκάζι χρειάζεσαι βρε σύ;
Στο 5.5 το έχω το gain και είναι more than enough για μένα,δεν παίζω βέβαια αυτού του είδους μουσική αλλά μιλάω πάντα για high gain.

Τον ενισχυτή τον πήρες; τον ακούς και το γκάζι του σου φαίνεται λίγο;

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #2 στις: 06/01/10, 22:28 »
Για distortion ειδικά υπάρχουν πολλές επιλογές.....για πόσα λεφτά μιλάμε?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #3 στις: 07/01/10, 00:48 »
Οχι αυριο θα παω να σκασω την προκαταβολη.

Πηγα τον ακουσα στον Τσελιο με τον οποιο επαιξε ο ιδιος και δεν με αφησε να παιξω ::)

Τα gain του μου φανηκαν αρκετα καλα για hard rock.Οταν τον ρωτησα αν μπορω να παιξω μεταλ μου ειπε φυσικα πως μπορω αφου για μεταλ προοριζεται ο ενισχυτης.Ο κυριος Τσελιος επαιξε περιπου 10 λεπτα για να μου δειξει τον ενισχυτη.Δηλαδη λιγα πραγματα ακουσα.Με βαση και αυτα που εχω διαβασει φαινεται πολυ καλος


Συμφωνα με αυτα που μου ειπε ο Ανδριανος στα μεταξυ μας πμ ειναι οτι ο ενισχυτης δεν κανει για thrash και γενικοτερα για μεταλ φασεις.Τετοια λενε και αλλοι κατοχοι του.Πιστευω πως για κλασσικο Heavy Metal θα κανει σε πρωτη φαση.Θα φτανει το gain του.


Εγω προσωπικα παιζω απο blues και ροκ μπαλαντες μεχρι και thrash και οτι ειναι αναμεσα σε αυτα.Ο screamer ειναι ενα all round μηχανημα και για αυτο το θελουμε...

Με την μπαντα τωρα που εχουμε και καλη τραγουδιστρια δεν ξερω ακομα και εγω τι θα παιξουμε.Δηλαδη μπορει να παιξουμε και Scorpions μπορει να παιξουμε και Nightwish και αλλα παρομοια...



Μαστερ επειδη θελω κατι καλω μαλλον και θα βαλω βαθια το χερι στην τσεπη αν χρειαστει τελικα να αγορασω το πεταλι.


Ο ενδοιασμος που εχω εκτος απο το βασικο του αν τον χρειαζομαι τον ενισχυτη και οτι ειναι ακριβος,ειναι οτι μπορει να μην με καλυπτει πληρως ακομα και με το πεταλι οπως διαβασα αλλου...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #4 στις: 07/01/10, 02:32 »
Υπάρχει και η λύση του overdrive (καλύτερη κατ εμέ) ώστε να πάρεις περισσότερη παραμόρφωση διατηρώντας το χαρακτήρα του ενισχυτή..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #5 στις: 07/01/10, 08:56 »
Υπάρχει και η λύση του overdrive (καλύτερη κατ εμέ) ώστε να πάρεις περισσότερη παραμόρφωση διατηρώντας το χαρακτήρα του ενισχυτή..

Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω....αν είναι να χώσεις γερά το χέρι στην τσέπη όπως λες.....θα σε πρότεινα κάτι σε overdrive......του στυλ carl martin plexitone.....επίσης για πιο groovie φάση θα σου λεγα και το disnortion της pigtronix που το δοκίμασα προχθες και μου φυγαν τα σαγόνια....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #6 στις: 07/01/10, 09:11 »
Αφου εισαι Θεσσαλονικη, δεν περνας και μια βολτα απο τον Τελεγκιδη !!  ριξε μια ματια στα δυο πεταλια MSD και Fat Foot.
Δε τα λες φτηνα αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη απο τα καλυτερα στο χωρο. (εχω το πρωτο και εχω δοκιμασει το δευτερο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος)

« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/10, 09:19 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #7 στις: 07/01/10, 09:47 »
Βαγγελη κατα 90% εκει θα κοιτουσα και σε ενα απο τα δυο.


Και τα δυο ειναι φανταστικα οπως λενε ολοι και απο αυτα που εχω ακουσει...

Το Fat Foot απο οσα μου εχουν πει κατοχοι του σπερνει το ατιμο.Με αυτο μαλλον διατηρεις καθαρα τον χαρακτηρα του πεταλιου ετσι?Επειδη εχει και την μορφη προενισχυσης το πεταλι.Εσεις τι λετε για το συγκεκριμενο;

Το msd απο την αλλη θα μπουσταρε τον ηχο μου σαν Overdrive ωστε να κρατιεται η χροια του ενισχυτη,ειναι ετσι ή κανω λαθος;

Ποιο θα ηταν καλυτερο απο αυτα τα δυο για εμενα βασικα...


Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #8 στις: 07/01/10, 10:13 »
Πιστευω οτι το msd σαν πιο versalite πεταλι θα σου εκανε καλυτερα ..λεγοντας οτι παιζεις απο μπλουζ-ροκ μεχρι "καφριλες"  :P :P, εχει πολλες δυνατοτητες ρυθμισης και μπορει να σου δωσει ηχο απο τυπου tweed μεχρι marshallies τρελλες....
Πρεπει να το ακουσεις για να καταλαβεις δεν ξερω εαν μπορω να περασω με λογια το τι μπορει να κανει το πεταλι αυτο...
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #9 στις: 07/01/10, 10:22 »
Θενκς ρε Βαγγελη για τις απαντησεις σου.Σιγουρα θα τα δοκιμασω και τα δυο πεταλια.

Βασικα χθες φρικαρα διαβαζοντας ενα αλλο φορουμ για τον Screamer και ελεγε ο υποψηφιος αγοραστης οτι ο ενισχυτης οντως δεν ειναι για thrashιλικια και ρωτουσε για καποιο πεταλι για να βαλει πανω για να δωσει και αλλο gain και οι τυποι του ελεγαν πως καλυτερα να κοιταξει σε αλλον ενισχυτη και να μην βαλει καποιο πεταλι γιατι δεν ξερει ποσο καλα θα ακουγεται και τι ηχο θα βγαζει,οτι δεν θα συνεργαζεται καλα και ετσι φρικαρα :-\.


Τετοιο προβλημα με καλο πεταλι θα εχω;

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #10 στις: 07/01/10, 10:31 »
Φιλε αυτο δε μπορω να το ξερω !! εχω ακουσει διαφορα σχετικα με συνδιασμους πεταλιων και ενισχυτων μεχρι και για μπουτικ πεταλια !!
Εγω δουλευω το msd με εναν blues junior Fender και δεν εχω κανενα προβλημα αντιθετα το φχαριστιεμαι ολο και περισσοτερο,  βεβαια το πιο βαρυ που θα παιξω ειναι το the trooper αντε το paranoid xexexexexexe... αλλα σε αυτο το φασμα (μπλουζ-hard rock heavy metal) απλα τσακιζει !!!

Κανε μια βολτα απο το μαγαζι και ρωτα τον ιδιο ειμαι σιγουρος οτι θα εχει σωστη απαντηση.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #11 στις: 07/01/10, 12:02 »
οποιος λεει πως ο Σκριμερ δε κανει για μεταλ μαλλον δε ξερει να ρυθμιζει το EQ...
Εγω εχω το συγκεκριμενο ενισχυτη και παιζει χαλαρα θρας...
Αν του κοτσαρεις και εξτρα καμπινες φυσαει...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #12 στις: 07/01/10, 12:36 »
Oπως λες δηλαδη θα με βγαλει και για μεταλ...


Ωραια,αν χρειαστω πεταλι ομως δεν θα υπαρχει προβλημα,ετσι;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #13 στις: 07/01/10, 13:44 »
Απλά δεν έχει νόημα να θες έναν συγκεκριμένο ήχο και να παίρνεις ενισχυτή κοντά στο 1000άρικο για να τον χρησιμοποιήσεις με πετάλι παραμόρφωσης...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #14 στις: 07/01/10, 14:01 »
Aυτο σκεφτομαι και εγω φιλε gers...


Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι ειναι all round ενισχυτης.Και τις μπλουζιες μου παιζω και τις ροκιες μου.Τα παντα ολα ειναι για χαρντ ροκ και κλασσικο heavy metal αλλα στο thrash μπορει να θελει ενα πεταλι για να γκαζωσει και να σφιξει παραπανω.Δεν νομιζω πως πρεπει να κοιταξω καπου αλλου γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα απο ολους.

Ο Ανδριανος στα μεταξυ μας πμ μου ειπε πως οταν ηθελε να παιξει μεταλ εβαλε και ενα πεταλι σε συνδιασμο με το βρωμικο του ενισχυτη και εβγαλε πολυ καλο ηχο.Οποτε και σε εμενα μαλλον θα πετυχει οπως το κοβω...


Εσυ τι λες?


Το απογευμα μαλλον θα παω να σκασω την προκαταβολη :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #15 στις: 07/01/10, 14:15 »
οποιος λεει πως ο Σκριμερ δε κανει για μεταλ μαλλον δε ξερει να ρυθμιζει το EQ...


Η δική μου ταπεινή άποψη έχει περιγραφεί αναλυτικά εδώ: Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?

Και σε αυτό το PM:
Γειά σου Θανάση,
Αρχικά είναι πολύ καλός ενισχυτής, ίσως ο καλύτερος στην κατηγορία αυτή. Παίζει πολλά είδη, κάνει εξαιρετικά για hard rock και θα σε βγάλει για όλα τα στυλ, εκτός metal. Δεν κάνει για thrash που αναφέρεις, όχι γιατί δεν έχει αρκετό drive, αντίθετα έχει πάρα πολύ, και με εξαιρετική χροιά, και κάνει τέλεια για σόλα τύπου Gary Moore, SRV, ΖΖ, Gilmour. Όμως το lead με πολύ drive έχει κάτι το πλαδαρό, δεν σε αφήνει να κάνεις πολύ stackato palm mutting ή κοψίματα metal. Έχει την metal χροιά αλλά όχι την σφιχτή απόκριση που χρειάζεται. 
Δες εδώ αν θες όπου περιγράφω το θέμα αυτό: Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
Παράλληλα, έχει πολλά πρίμα, και στην παραμόρφωση βγάζει ένα "γρέζι" που όσους ειδικά έχουν συνήθήσει στις EL34 και δεν έχουν hands on εμπειρία από τις 6L6/5881 λάμπες που φοράει ο Screamer, μπορεί να ξενιστούν. Έμένα μου αρέσουν πολύ τα πρίμα, πολλές φορές βρίσκω τις EL34 λίγο "σκούρες" για τα γούστα μου, και δεν με χαλάει. Άλλοι τρελαίνονται για τον ήχο αυτό.
Καλό θα ήταν να τον ακούσεις, αλλά overall για μένα είναι εξαιρετικός, πολύ ευέλικτος, δίνει στην ουσία ένα συνδυασμό από 4 κανάλια, ενώ το θέμα με το metal λύνεται με ένα καλό πετάλι, όπως αυτό που αναφέρω στο post.

PS: ..ξέρω να ρυθμίζω το EQ.. Το Μ δεν είναι για τα Μπάσσα ?!?!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #16 στις: 09/04/10, 13:39 »
Καλα επαιξε ο Τσελιος και θα τον παρεις χωρις να εχεις παιξει εσυ???!!! Δε θα το εκανα ποτε. Η αποψη του Adriannou για τον ηχητικο χαρακτηρα του με βρισκει συμφωνο. Γιατρειες υπαρχουν. Κοψε τα μπασα πριν απο την παραμορφωση με ενα eq πεταλι και τα ξαναλεμε για το αν θα σφιξει ο ενισχυτης!!! Οσο για τις λαμπες, δεν ειναι ο μονος και αλλοι ενισχυτες με 6L6 απλα μπερδευουν και fizzαρουν τον ηχο σε χαμηλες εντασεις λες και κατι πνιγει το κυλωμα και τα ρευματα δεν ειναι σωστα? Δεν ξερω πως να το εξηγησω. Της mesa o rectifier δεν το εκανε τοσο. Η λυση? Τσιτωσε το!!! Το οποιο να το σκεφτεις αν το παρεις για σπιτι φιλε. Μη ψαχνεσαι μετα με attenuator και λοιπα χαρωπα για να τρως την ισχυ του ενισχυτη χωρις να ανεβαινει η ενταση κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #18 στις: 09/04/10, 18:37 »
Eχει σχεδον 4 μηνες που αγοραστηκε ο ενισχυτης και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος :)

Αποσυνδεδεμένος nikosgr123

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #19 στις: 09/04/10, 20:47 »
τελικώς χρειάστηκες πετάλι;; γιατι τουλάχιστον σε μένα τα γκάζια του μου φαίνονται υπεραρκετά και μιλάω για φάση nu  metal ακόμα. θα έλεγα μάλλον έναν ισοσταθμιτή(equalizer) χρειάζεται παρα οποιουδήποτε είδους παραμόρφωση.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #20 στις: 10/04/10, 15:09 »
Δεν πηρα πεταλι και μαλλον δεν θα παρω πεταλι γιατι πολυ απλα δεν νομιζω να μου χρειαστει για αυτα που παιζω αυτα την χρονικη στιγμη.Με την μπαντα μεχρι Scorpions και Sabbath φτανουνε αυτα που παιζουμε οποτε τα βγαζω ευκολα με τον ενισχυτη.Ισως στο μελλον να καταληξω στην λυση ενος Carl Martin Plexitone για να εχω παντου το drive που θελω,σε προβες,λαιβ χωρις τον screamer,κλπ.Βεβαια και για τον ιδιο το Screamer με λειτουργια που αναφερει πιο πανω ο master αλλα και σαν πιο vintage overdrive...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Distortion πεταλι σε ENGL Screamer
« Απάντηση #21 στις: 10/04/10, 18:57 »
Δεν πηρα πεταλι και μαλλον δεν θα παρω πεταλι γιατι πολυ απλα δεν νομιζω να μου χρειαστει για αυτα που παιζω αυτα την χρονικη στιγμη.Με την μπαντα μεχρι Scorpions και Sabbath φτανουνε αυτα που παιζουμε οποτε τα βγαζω ευκολα με τον ενισχυτη.Ισως στο μελλον να καταληξω στην λυση ενος Carl Martin Plexitone για να εχω παντου το drive που θελω,σε προβες,λαιβ χωρις τον screamer,κλπ.Βεβαια και για τον ιδιο το Screamer με λειτουργια που αναφερει πιο πανω ο master αλλα και σαν πιο vintage overdrive...

Σωστός ο Σαλονικιός.... ;D Εγώ προσωπικά την έχω καταβρεί.....με τα βρώμικα του traynor (μέχρι death metal) και με το vintage-ιάρικο overdrive του plexitone κάνεις ότι πραγματικά θες όσον αφορά τον βρώμικο ήχο....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
67 Απαντήσεις
23027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
66 Απαντήσεις
24659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
25 Απαντήσεις
20070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/16, 17:40
από saved