Αποστολέας Θέμα: Ipod Nano 5g volume cap  (Αναγνώστηκε 1899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ipod Nano 5g volume cap
« στις: 12/12/09, 15:16 »
Καλησπέρα..

Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός Ipod Nano 5g .. Μετά από μερικές μέρες παρατήρησα μετά λύπης μου, ότι η ένταση του ήταν πολύ μικρότερη σε σχέση με το Ipod Touch μου.. Επειδή χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο το Ipod στο αυτοκίνητο, κατάλαβα ότι το output του Nano ήταν χαμηλό όταν χρειάστηκε να τερματίσω το volume του στερεοφωνικού του αυτοκινήτου μου για να ακούσω τη μουσική σε ικανοποιητική ένταση ενώ με το Touch τέρμα και το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου στα 2/3, έτριζαν τα πίσω τζάμια (όχι δεν είμαι κάγκουρας :D, δεν το άφηνα σε αυτή την ένταση απλά ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα)..

Το έψαξα λίγο στο google και διάβασα ότι εδώ και μερικά χρόνια, τα Ipods που πωλούνται στην Ε.Ε. έχουν το λεγόμενο volume cap λόγω κάποιου κανονισμού περί έντασης των mp3 players.. Απ'ότι διάβασα, ο κανονισμός αυτός (μειωμένο output των mp3 players) ισχύει στη Γαλλία αλλά η Apple προτιμά να στέλνει σε όλη την Ευρώπη Ipods με volume cap.. To volume cap όπως λέει και το όνομα του, μειώνει το volume output των Ipods που πωλούνται στην Ε.Ε. σε σχέση με αυτά που πωλούνται στην Αμερική.. Για του λόγου το αληθές, το Ipod Touch αγοράστηκε από ebay (από Αμερική) ενώ το Nano από ελληνικό κατάστημα.. Η διαφορά στην ένταση είναι τεράστια.. Πλέον τα silent parts δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου αν βρίσκεσαι σε ένα χώρο με μια σχετική ηχορύπανση όπως γυμναστήριο, δρόμος, κλπ..

Έρχομαι τώρα στο προκείμενο.. Απ'ότι διάβασα υπάρχουν κάποια hacks τα οποία κάνουν remove αυτό το volume cap.. Δοκίμασα μερικά από αυτά (Ιmod, Ευpod, IpodVolumeBooster v1.0) αλλά σε κανένα από αυτά δεν πέτυχε.. Εντωμεταξύ όλες αυτές οι hackiές δουλεύον για Ipods προηγούμενων γενιών και σχετικά με το Nano 5ης γενιάς δεν βρήκα κάποιο προγραμματάκι.. Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και βρήκε κάποιο τρόπο να το αντιμετωπίσει να γράψει εδώ τη λύση (μιλάω για κάποιον κάτοχο ίδιου μοντέλου Nano).. Πλέον νιώθω λίγο ηλίθιος που αγόρασα το Nano και δεν έμεινα με το Touch (ξεκίνησε σαν δώρο σε κάποιον αλλά τελικά έφυγα από το κατάστημα με 2!!).. Ο λόγος που δεν με βόλευε το Touch στο αυτοκίνητο ήταν ότι με το touch screen του ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι πατάς και πρέπει να κοιτάς την οθόνη όταν θέλεις να αλλάξεις κάποιο κομμάτι.. Με το wheel όμως δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη προσοχή.. Αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα το Nano για το αυτοκίνητο, αλλά πλέον με το volume cap μου είναι σχεδόν άχρηστο..  :(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/04, 05:04
από I_Of_The_Storm
10 Απαντήσεις
5313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 22:12
από GreekDudeCovers
11 Απαντήσεις
4259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 10:31
από pa...
4 Απαντήσεις
3035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 00:05
από Baroness
4 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/08, 13:57
από newGuitarMan
1 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 21:03
από Alex Flouros
31 Απαντήσεις
9995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 03:34
από jim.ni
8 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 20:12
από zeromancer
29 Απαντήσεις
8681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 01:53
από Fteo
Morley volume pedal

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

2 Απαντήσεις
1993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/10, 10:35
από adr1anos