Αποστολέας Θέμα: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips  (Αναγνώστηκε 6124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Πάμε πρώτα με τις φωτογραφίες ...
Sorry για το φλου, αλλά δε μ'αρέσει το flash και δεν έχω τριποδάκι.



1) Εμπρόσθια και ολίγη από καμπίνα






2) Το σύνολο (φαίνεται και το footswitch για το boost)



3) Μαζί με την επίσημη αγαπημένη (Levinson, Blade R1, 1991)



4) Κοντινό



5) Οπίσθια (  ;D )



6) και μια καλιτεχνική (με 15'' έκθεση  :o )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #1 στις: 13/05/10, 16:38 »
Πολύ όμορφος!
Βλέπω τα σκάσαμε και για matching καμπίνα!.. πολύ όμορφη πράγματι, άξιζε!
Καλόπαιχτος, να τον χαίρεσαι!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #2 στις: 13/05/10, 17:10 »
Πάμε τώρα και τα λόγια:
Handmade in the UK, 30 Watt Class A, 3 12AX7 για προενίσχυση, 4 EL84, solid state rectifier, 2 είσοδοι US και UK voiced (κοινώς η μία Fender-ίζει η άλλη Marshall-ίζει), FX loop και διακοπτάκι στο κάτω μέρος της κεφαλής που ρίχνει τα Watt στα 2-3 αντί για 30.
Η Hayden είναι εταιρεία που έφτιαξε o Dave Green όταν έφυγε από την Matamp (ήταν chief enginner ή κάτι τέτοιο εκεί και ακούω γενικά ότι ήταν respect το άτομο).

Μ'αρέσει:
Ο ήχος και η γενικότερη κατασκευή.
ΟΚ, τα καθαρά δεν είναι Blackface αλλά ακούστε τα clips πιο κάτω και βγάλτε γνώμη. Για τα βρώμικα δεν το συζητάω. Έχει ακριβώς αυτό που θέλω: από παλιομοδίτικο low/mid gain μέχρι γκαζωμένα fuzz-αριστά stoner-άδικα. Καθαρίζει φοβερά με το volume της κιθάρας επίσης. To EQ δουλεύει τελείως interactively και άμα το μάθεις βγάζει φοβερή ποικιλία στον ήχο σε συνδυασμό με τις δύο διαφορετικές εισόδους. Καθαρός με το normal gain μέχρι τη μέση, βρωμίζει σιγά σιγά μετά και καταλήγει σε ένα ωραίο crunch στο full. Από κει και μετά πατάς το boost, μπαίνει το 'MoFo' stage (extra gain) και τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται επικίνδυνα διασκεδαστικά.
Δυστυχώς δεν τον έχω καλοανοίξει ακόμα για να σας πω περισσότερα για το overdrive του τελικού σταδίου. Από τα λίγα που έχω ακούσει τα καθαρά απογειώνονται τελείως με το master μετά το 75% (αλλά είσαι πλέον πολύ δυνατά ακόμα και με τη low watt ρύθμιση)
Από κατασκευή μ'αρέσει που είναι ευάερος, οι λάμπες είναι πάνω στο σασί κι όχι σε PCB και οι μετασχηματιστές είναι γομαράκια. Τα ποτενσιόμετρα επίσης έχουν φοβερά ποιοτική αίσθηση. Για τα ενδότερα δεν έχω να πω τίποτα γιατί δεν τον έχω λύσει ακόμα. Απ'οτι λένε στο site και άλλοι που τον έχουν ανοίξει είναι ποιοτικό PCB με hand-wired τα κρίσιμα σημεία, εύκολη πρόσβαση/αλλαγή εξαρτημάτων κλπ.
Στα συν το ποιοτικό footswitch και η ωραία τσαντούλα μεταφοράς (gig bag)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #3 στις: 13/05/10, 17:11 »

Δεν μ'αρέσει:
Έλλειψη stand-by και η τοποθέτηση του FX loop μετά το master volume (αν και αυτό το έλυσα με κόστος 2 Ευρώ. Βλέπε εδώ για λεπτομέρεις Προσθήκη (ή βελτίωση) FX loop σε λαμπάτη κεφαλή ). Το manual επίσης είναι για όλη τη σειρά handwired και γραμμένο πριν βγει ο MoFo ::)
By the way και η καμπινούλα μια χαρά μου φάνηκε, 15 Kg πάει, δεν είδα τίποτα ατέλειες, ένα παλιό Eminence έχει μέσα που μου ακούγεται αρκετά ισορροπημένο.


Τα λεφτά για την κεφαλή είναι γύρω στα 450 τιμή που τη θεωρώ πολύ καλή για αυτά που προσφέρει. Προσοχή όμως, έχει ξεκινήσει κατασκευή στην Κίνα και οι εγγλέζικοι θα ακριβύνουν. O Thomann έχει τις κινέζικες ενώ dolphin music και κάποιοι πιο μικροί εγγλέζοι έχουν ακόμα stock τις made in the UK.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #4 στις: 13/05/10, 17:18 »


Πάμε και τα clip-άκια


naked όπως τα γέννησε η μάνα τους (κοινώς καρφί-καρφί, μικρόφωνα, εγγραφή, render και τέλος)
Sorry για το παίξιμο (ότι θυμάμαι χαίρομαι  ;D )


www.artmaster.gr/zeoy/clean.mp3
www.artmaster.gr/zeoy/clean2.mp3
www.artmaster.gr/zeoy/clean_to_dirty.mp3
www.artmaster.gr/zeoy/dirty1.mp3
www.artmaster.gr/zeoy/dirty2.mp3




Shure Beta 57A, M-Audio Solaris -> M-Audio AudioBuddy pre -> M-Audio Audiophile 2496



Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #5 στις: 13/05/10, 17:20 »
Πολύ όμορφος!
Βλέπω τα σκάσαμε και για matching καμπίνα!.. πολύ όμορφη πράγματι, άξιζε!
Καλόπαιχτος, να τον χαίρεσαι!
Εντάξει μωρέ 150 περίπου ήρθε η καμπίνα  ;D
Thanx!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #6 στις: 13/05/10, 17:56 »
Καλη φαση!  :D
Μου αρεσει η βαση για το μικροφωνο  ;D
Αν δεν κανω λαθος, οι Hayden δεν εβγαιναν πιο παλια ως Ashdown (και ακομα πιο παλια ως κατι αλλο?).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #7 στις: 13/05/10, 20:39 »
Καλη φαση!  :D
Μου αρεσει η βαση για το μικροφωνο  ;D
Αν δεν κανω λαθος, οι Hayden δεν εβγαιναν πιο παλια ως Ashdown (και ακομα πιο παλια ως κατι αλλο?).


Σήμερα απ'ότι καταλαβαίνω η Hayden είναι κομάτι-θυγατρική της Ashdown την οποία ήξερα για ενισχυτές μπάσου (αυτή έβγαζε και τον Fallen Agel;). Νομίζω επίσης ότι έχω δει κάποιους καταργημένους Hayden να έχουν ξεμείνει σε κάποια μαγαζιά (κάτι ασπρούληδες  ;D ). Πιθανόν το όνομα Hayden να προϋπήρχε του D. Green αλλά όλη η τρέχουσα σειρά νομίζω είναι παιδιά του Green. Οι πρώτοι 100 MoFo μάλιστα έρχονταν με πιστοποιητικό ότι τους έφτιαξε ο ίδιος με τα χεράκια του ;D .


Κοίτα για τις βάσεις, το πυκνωτικό θέλει κανονική βάση με spider κλπ. Το δυναμικό τώρα με μαξιλαράκι κόκινο, δίνει πιο warm tone αποδεδειγμένο σε άπειρα blind tests ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #8 στις: 13/05/10, 22:12 »

Κοίτα για τις βάσεις, το πυκνωτικό θέλει κανονική βάση με spider κλπ. Το δυναμικό τώρα με μαξιλαράκι κόκινο, δίνει πιο warm tone αποδεδειγμένο σε άπειρα blind tests ;)

ΧΑχα ετσι!  ;D
Το εχω κανει και εγω στο παρελθον το κολπο με το μαξιλαρακι, και αλλα παρομοια  ;)
Ναι η Αshdown εβγαζε/βγαζει τους Fallen Angel, ενω εβγαζε και τους Peacemaker και αλλα μοντελα (κατι ξανθιες κομπο κτλ) ως Ashdown πριν αρχισουν να τα βγαζουν ως Hayden.
Δυστυχως οι πρωτοι φτιαγμενοι στην Αγγλια Fallen Angel εκαιγαν μετασχηματιστη εξοδου αν τους ζοριζες, μετα εβαλαν μεγαλυτερο, και μετα τους πηγαν στην Κινα και ειχα ακουσει για αλλα προβληματα, εκτος απο τον τελειως διαφορετικο ηχο, και γενικοτερα για προβληματα και σε αλλα κιθαρομοντελα απο Ashdown. Ελπιζω με την αλλαγη του ονοματος να διορθωσαν και την ποιοτητα. Το ειχα ψαξει πιο παλια που ενδιαφερομουν να παρω εναν.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #9 στις: 13/05/10, 22:18 »
P.s. μολις ακουσα τα κλιπακια, ωραια τα βρωμικα!  ;) [thumbs up!]
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #10 στις: 13/05/10, 22:59 »
^^
Όντως, πολύ γκάζι... Έχεις παίξει καθόλου metal με αυτόν και, αν ναι, τι είδη?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #11 στις: 13/05/10, 23:28 »
P.s. μολις ακουσα τα κλιπακια, ωραια τα βρωμικα!  ;) [thumbs up!]


χεχε, σε είχα κόψει για 'βρωμιάρη'  8) . Όντως τα βρώμικα έχουν πολύ θέμα κι όσο το ψάχνω βρίσκω.
Για το Fallen Angel τα 'χω ακούσει κι εγώ. Ο καιρός θα δείξει.


@Mits@kos: φίλε δεν είμαι του metal οπότε ότι και να 'σου πω ψέματα θα είναι. Απλά έχε υπόψη σου ότι τα κλιπάκια είναι με low output humbuckers (είχα EMG και έβαλα Rockfield vintage και custom). Πιστεύω πως έτσι όπως είμαι το γκαζι είναι αρκετό για classic metal και με πιο hot μαγνήτες πας και πάρα πέρα. Άμα τα καταφέρω μπορεί να γράψω κανά κλιπάκι πιο μεταλάδικο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #12 στις: 13/05/10, 23:35 »
Άμα δε σου είναι κόπος, κάνε τίποτα και για μας τους μεταλόχαζους, γιατί έχω παραγγείλει έναν 6505 και το thomann μου λέει καλό Ιούνιο -μην πω αρχές Ιουλίου- και η αναμονή με τρώει :Ρ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #13 στις: 14/05/10, 01:47 »
Άμα δε σου είναι κόπος, κάνε τίποτα και για μας τους μεταλόχαζους, γιατί έχω παραγγείλει έναν 6505 και το thomann μου λέει καλό Ιούνιο -μην πω αρχές Ιουλίου- και η αναμονή με τρώει :Ρ ...


Μητσάκο να το προσπαθήσω αν και α) δεν υπόσχομαι για το χρόνο και β) από metal είμαι ακόμα χειρότερος απ'οτι άκουσες πιο πάνω ;)


Από την άλλη βεβαια πιστεύω ότι ο MoFo και ο 6505 είναι δυο τελείως διαφορετικοί  ενισχυτές σε όλα τα επίπεδα (watt, τιμή, χαρακτήρας) ...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #14 στις: 14/05/10, 10:04 »
Αναφορικά με το κλιπάκι clean to dirty, θα τολμήσω μία μαντεψιά:
Καλά, ακούγεται μεν ότι είναι Strat, δεν θέλει και πολύ τέχνη, τις έχεις άλλωστε και στις φωτογραφίες, αλλά τι επιλογές πιστεύω ότι έχεις κάνει:
1. Χρησιμοποιείς την είσοδο για US
2. Έχεις το MOFO χαμηλά, ή κλειστό
3. Παίζεις σε σχετικά χαμηλή ένταση με το Gain να δίνει την παραμόρφωση
Έπεσα μέσα?
Απάντησε μου και θα σου εξηγήσω τι έχω στο μυαλό μου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #15 στις: 14/05/10, 12:00 »
Αναφορικά με το κλιπάκι clean to dirty, θα τολμήσω μία μαντεψιά:
Καλά, ακούγεται μεν ότι είναι Strat, δεν θέλει και πολύ τέχνη, τις έχεις άλλωστε και στις φωτογραφίες, αλλά τι επιλογές πιστεύω ότι έχεις κάνει:
1. Χρησιμοποιείς την είσοδο για US
2. Έχεις το MOFO χαμηλά, ή κλειστό
3. Παίζεις σε σχετικά χαμηλή ένταση με το Gain να δίνει την παραμόρφωση
Έπεσα μέσα?
Απάντησε μου και θα σου εξηγήσω τι έχω στο μυαλό μου..


Tokai AST56 (από αρχές των 80s). Πολύ ωραία κιθάρα αλλά θέλει ένα πιο καλό set μαγνήτες (δεν έννοώ πιο hot). A, και θέλει και καινούργιες χορδές ;D
Για το 1 δεν είμαι σίγουρος
Το MoFo και το κανονικό gain ήταν full. Κατέβαζα πολύ το volume για να καθαρίσει. Σε όλα τα κλιπάκια, εκτός απο τα 2 clean, είναι και τα 2 gain τέρμα.
Για το 3 έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να τον ανοίξω πολύ στο διαμέρισμα και επίσης υπερφορτώνω τον προενισχυτή του μικροφώνου όταν το κάνω(και δεν έβρισκα το mic attenuator που έχω φτιάξει).
Φαντάζομαι ότι μπαίνοντας σε power amp distortion εντάσεις τα clean θα ζωντανέψουν και δε θα έχουν και τόση διαφορά έντασης με τα βρώμικα λόγω φυσκού compression.


Για πες λοιπόν ...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #16 στις: 14/05/10, 15:52 »
Για πες λοιπόν ...


Κοίτα το distortion που έχεις ειδικά στο κλιπάκι clean to dirty (για το οποίο μιλούσα πριν) είναι εξαιρετικά χαρακτηριστικό της χροιάς που βγαίνει από λάμπες EL84, όταν η πληθώρα της παραμόρφωσης παράγεται από τις προενισχύτριες λάμπες.

Έχω φτιάξει πρόσφατα έναν ενισχυτή βασισμένο (αρχικά) στις EL84 (μπορείς να τον δείς αναλυτικά εδώ: Κατασκευή DIY: Λαμπάτος Ενισχυτής HighOctane Ax84, Class   A, 5-20w ο οποίος έχει πάρα πολύ παρόμοιο ήχο με τον δικό σου, στα settings που σου περιέγραψα.

Αφού πειραματίστηκα με διάφορες λάμπες (τον έχω σχεδιάσει ώστε να παίρνει όλες σχεδόν τις λάμπες που υπάρχουν) είδα το φαινόμενο που σου περιγράφω και έχω να σου κάνω κάποιες συστάσεις:

1. Άνοιξε το Master και κλείσε το Gain! Θα ακούσεις έναν άλλο ενισχυτή. Βάλε τις τελικές να δώσουν χροιά στην παραμόρφωση και ρίξε λίγο την παραμόρφωση που παράγεται απο τις προενισχύτριες λάμπες, της οποίας η ποιότητα είναι πάντα λίγο-πολύ η ίδια. Με τον καιρό, θα δείς ότι -περιέργως- θα  ξεχωρίζεις τις EL84 όταν τις ακούς σε άλλους!

2. Φτιάξε/Πάρε/Βάλε ένα attenuator!. Θα ακούσεις έναν άλλο ενισχυτή όπως και πρίν. Μάλιστα θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις και την χροιά από διαφορετικές μάρκες EL84 και να αποκτήσεις αίσθηση ποιά μάρκα τελικές λάμπες είναι οι καλύτερες για σένα.

Αφού σου αρέσει να το ψάχνεις, πειραματίσου, αυτή είναι όλη η διασκέδαση..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #17 στις: 14/05/10, 16:30 »
Για πες λοιπόν ...
2. Φτιάξε/Πάρε/Βάλε ένα attenuator!.


Έχεις δίκιο. Τον χρειάζομαι επειγόντως. Και για να πάρω παραμόρφωση από τις EL84 και για παίξιμο με ακουστικά σε κάποιες δύσκολες ώρες και για (silent ή μη) recording.
Το κακό είναι ότι πέρα από άλλες άσχετες προτεραιότητες (φαγητό, ύπνος κλπ, τέτοια ανιαρά πράγματα) θέλω α) ένα reverb pedal, β) ένα σετακι (toneriders μάλλον) μαγνήτες για την Tokai και γ) τον attenuator. Με ποια σειρά θα τα κάνω βλέπουμε.


Το θέμα σου με τον ΑΧ84 το έχω δει. Πολύ ωραία δουλειά.


Σου'ρχομαι με ερωτήσεις στο attenuator thread  ;)




Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #18 στις: 15/05/10, 01:43 »
Oπως λεει ο Αδριανός οι EL84 εχουν οντως πολυ ιδιαιτερο ηχοχρωμα που οπου και να το ακουσεις το ξεχωριζεις. Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα, οπως τα καθαρα του λοουνσταρ για παραδειγμα που μονο τυπικα ΕΛ84 καθαρα δεν τα λες, ή τα βρωμικα σε κατι αλλους που ακουγωντε λες και εχεις τερματισμενο σολντανο, παλι οχι τυπικο σε ΕΛ84 σχεδιασεις. Επισης υπαρχουν και κανα-δυο 6V6 ενισχυτες που βρετανιζουν λιγο και μπαινουν σε ΕΛ84 μονοπατια  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Hayden Mofo 30: εντυπώσεις, φωτογραφίες και clips
« Απάντηση #19 στις: 16/05/10, 17:33 »
Oπως λεει ο Αδριανός οι EL84 εχουν οντως πολυ ιδιαιτερο ηχοχρωμα που οπου και να το ακουσεις το ξεχωριζεις. Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα, οπως τα καθαρα του λοουνσταρ για παραδειγμα που μονο τυπικα ΕΛ84 καθαρα δεν τα λες, ή τα βρωμικα σε κατι αλλους που ακουγωντε λες και εχεις τερματισμενο σολντανο, παλι οχι τυπικο σε ΕΛ84 σχεδιασεις. Επισης υπαρχουν και κανα-δυο 6V6 ενισχυτες που βρετανιζουν λιγο και μπαινουν σε ΕΛ84 μονοπατια  :D


δεν έχω και μεγάλη πείρα γιατί σχεδόν πάντα και παντού (σπίτι, πρόβες, λαϊβάδικα) έπαιζα με το Bravo μου που είναι EL84 κι αυτός.


Άμα αντέχετε 8λεπτη μ@λ@κοδρομία με κάμποσες πράσινες  ;D  ακούστε κι αυτό:
www.artmaster.gr/zeoy/mofo_wit_chu.mp3


3 ακόρντα από το make it wit chu από QOTSA, one take και σταθερές ρυθμίσεις στο MoFo


πολύ πρόχειρη ηχογράφηση με το μικρόφωνο κρεμαστό (ούτε καν μαξιλαράκια αυτή τη φορα), χωρίς ακουστικά και το μικρόφωνο να παίρνει και λίγο από το rhythm section που έφτιαξα (κάπου είχαν εξαφανιστεί τα ακουστικά ::) ) και κάμποσο hum γιατί ήμουν κολητά στο PC.
Συστατικά:
Drums = Jamstix+Superior 2
Bass = ένα φτηνό Cort + Studio Devil VBA
Reverb = IK CSR
+ κάτι ψιλά (EQ, comp, limiter)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/05, 12:37
από YmiRLinG
12 Απαντήσεις
6565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 23:41
από velis the priest
7 Απαντήσεις
5006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 00:15
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
26 Απαντήσεις
9220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:53
από HeavyHead
4 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 00:18
από groovymood
3 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 22:37
από adr1anos
14 Απαντήσεις
4542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 03:07
από zeoy
11 Απαντήσεις
4856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/12, 14:37
από zeoy
14 Απαντήσεις
13917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/12, 12:34
από Korgy
132 Απαντήσεις
58799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 22:03
από zeoy