Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?  (Αναγνώστηκε 3393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επειδή μόλις τώρα μου έσπασε η ψιλή ΜΙ από καινούριο σετ....
πως πιστεύετε είναι ο καλύτερος συνδυασμός κουρδίσματος ενός σετ για πρώτη φορά?
πρώτα τις μπάσες για να αρχίσει να παίρνει λίγη κλίση το μπράτσο?
όλες μαζί από λίγο για να πάρουν από λίγη τάση η κάθε μία και να μην δεχθεί όλη την πίεση μία χορδή?
επίσης.....στα κλειδιά.....κουρδίζετε όλο το μήκος της περισσευούμενης χορδής ή απλά κάνετε ένα κομπάκι όταν η χορδή είναι αρκετά αφού την πρωτοβάλετε ώστε να σας μένει μικρό μέρος της χορδής για να τυλίξετε = λιγότερος κόπος..... ?
αν έχετε και άλλα τιπς είναι ευπρόσδεκτα....

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #1 στις: 11/08/10, 15:04 »
Διευκρίνησε λίγο σε ποιο στάδιο του σεταρίσματος έσπασε η χορδή. Όταν την έβαλες (πρώτη ή τελευταία), ή όταν τελείωσες με όλες και άρχισες να παίζεις? Επίσης έχεις floating ή fixed bridge (tremolo)?


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #2 στις: 11/08/10, 15:12 »
είχα μόλις βγάλει το παλιό σετ και ξεκίνησα να περνάω το καινούριο με τη ΜΙ καντίνι....(λάθος μου...το κατάλαβα...)

ε..κ σκέφτηκα να γράψουμε εδώ μερικές γνώμες ώστε και εγώ και μερικοί άλλοι να σταντάρουμε μια διαδικασία ασφαλή και γρήγορη....

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #3 στις: 11/08/10, 15:20 »
Το μοναδικό γενικό tip που μου έρχεται στο μυαλό (ανεξαρτήτως είδος γέφυρας) είναι το καλό τέντωμα στις χορδές. Τεντώνεις - κουρδίζεις, τεντώνεις - κουρδίζεις, μέχρι να σταθεροποιηθούν οι χορδές. Αν δεν γίνει αυτό η κιθάρα θα ξεκουρδίζεται πολύ εύκολα.

Επίσης πολλοί συνιστούν όχι παραπάνω από 2 στροφές τύλιγμα της χορδής γύρω από το κλειδί γιατί περισσότερες δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από περισσότερο κόπο για να τεντωθούν.


Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #4 στις: 11/08/10, 15:26 »





Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #5 στις: 12/08/10, 15:51 »
---  Έαν το όργανο, δεν έχει καθόλου χορδές επάνω ή έχει αλλά είναι καινούριες και εντελώς ξεκούρδιστες , ---
 
1) Περνάμε όλες τις χορδές μαζί και τις τυλίγουμε μέχρι να τεντώσουν.
 
2) Ξεκινάμε λοιπόν με πρώτη την (μι) ή την (ΜΙ) για να την κουρδίσουμε. Όσο προσπαθούμε να την κουρδίσουμε, έαν δούμε ότι χρειάζεται αρκετές στροφές το κλειδί, την αφήνουμε για λίγο και τεντώνουμε και άλλο και τις υπόλοιπες χορδές. Αυτό επαναλαμβάνεται μέχρι να κουρδίσουμε την πρώτη χορδή.
 
3) Μόλις κουρδιστεί η πρώτη χορδή, πάμε στην δεύτερη χορδή και ακολουθούμε τον παραπάνω τρόπο. Όμως αυτή τη φορά επειδή είναι κουρδισμένη η πρώτη χορδή, πολύ απλά την ξαναελέγχουμε αν έχει παραμείνει το κούρδισμά της μετά την προσπάθεια κουρδίσματος της δεύτερης και το τέντωμα των υπόλοιπων χορδών.
 
4) Έχουμε λοιπόν τώρα κουρδισμένη την πρώτη και δεύτερη χορδή και ανάλογα αρκετά τεντωμένες τις υπόλοιπες. Ακολουθούμε λοιπόν το παραπάνω βήμα και για τις υπόλοιπες χορδές, κουρδίζοντας μία μία, ελέγχοντας αν οι ήδη κουρδισμένες χάνουνε το κούρδισμα τους να τις επαναφέρουμε και όσες ακόμη δεν είναι κουρδισμένες να τις τεντώνουμε ελαφρώς παραπάνω, έτσι ώστε να ασκείται ανάλογη και ομαλή πίεση σε όλο το μπράτσο.
 
5) Όταν φτάνουμε στην τελευταία χορδή, απλά την κουρδίζουμε και τέλος ελέγχουμε αν όλες οι υπόλοιπες έχουνε διατηρήσει το κούρδισμά τους και αναλόγως κάνουμε διορθώσεις.
 
** Έαν κάποια χορδή σας, έχετε προσέξει ότι σπάει κατά το κούρδισμα, καλό είναι ναι μεν να ακολουθείτε αυτόν τον τρόπο, αλλά να την αφήνετε τελευταία για κούρδισμα, έτσι ώστε να έχει πάρει όλο το μπράτσο από τις υπόλοιπες κουρδισμένες και έτσι να εξασκείται σε αυτήν μικρότερη πίεση μιας και έμεινε τελευταία. Αν συνεχίζει να σπάει, καλό θα είναι να ρίξει μια ματιά ένας μάστορης!
 
 
 
--- Έαν το όργανο έχει ήδη χορδές επάνω του παλιές και κουρδισμένες! ---
 
Τότε αφαιρούμε την πρώτη παλιά χορδή και αντικαθιστούμε με την καινούρια, κουρδίζοντας.
Αφού κουρδίσουμε την πρώτη, αφαιρούμε την δεύτερη παλιά χορδή και αντικαθιστούμε με την καινούρια, κουρδίζοντας.
Έτσι πάει το σκηνικό και με τις υπόλοιπες, μέχρι την τελευταία που μετά τις ελέγχουμε όλες μαζί τις καινούριες, να δούμε αν είναι κουρδισμένες και να κάνουμε τις ανάλογες διορθώσεις.
 
** Σε περίπτωση που κάποια μας σπάει, ακολουθούμε την παραπάνω υποσημείωση, αφήνωντας την τελευταία.
 
Συμφωνώ με τον Fourier, ότι δεν χρειάζεται, να αφήνεται την χορδή στον αρχικό μήκος που την αγοράζεται, αλλά ανάλογα σε πιο κλειδί θα την τυλίξετε, να αφήνεται περισσευούμενο μήκος 2-3 στροφές ώστε να μαγκώσει καλά για να κρατάει κόντρα κατά το κούρδισμα. Δεν ωφελεί σε κάτι να τεντώσει η χορδή μετά από 10 στροφές! Χώρια που επειδή οι πολλές στροφές, πολλές φορές δεν γίνονται αρκετά σφιχτά επειδή είναι αρκέτες και όσο να ναι μας ξεφεύγει το σφίξιμο, κάθε φορά που κουρδίζουμε μετά και κάποια χαλάρωση σφίγγει, το όργανο ξεκουρδίζεται. Την γλυτώνουμε λοιπόν, κόβωντας την χορδή, όσο μας χρειάζεται.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/10, 15:55 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #6 στις: 12/08/10, 17:10 »
τα είπες πολύ ώραια  :up θα ηταν ωραία ενότητα για μάθημα κιθάρας  ;)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #7 στις: 13/08/10, 17:02 »
Επίσης και:



(δείχνει πολύ ωραία το τύλιγμα στα κλειδιά)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαδικασία κουρδίσματος καινούριου σετ?
« Απάντηση #8 στις: 13/08/10, 17:08 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.....
την επόμενη φορά θα προσέχω περισσότερο! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 21:36
από stavros75
0 Απαντήσεις
3724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 14:16
από Palx
44 Απαντήσεις
15624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 23:15
από Τζοαννα
1 Απαντήσεις
2331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/11, 19:08
από freemind
0 Απαντήσεις
1437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 22:01
από STEFANOS604
5 Απαντήσεις
13944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/12, 19:08
από Mistral
6 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
4 Απαντήσεις
3695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/20, 14:14
από BitCollector