Αποστολέας Θέμα: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ  (Αναγνώστηκε 16249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melitzanio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Κυκλοφορεί αυτή τη βδομάδα ο νέος δίσκος του Θανάση Παπακωνσταντίνου με τίτλο ο Διάφανος.

Περισσότερες πληροφορίες στα γρασίδια της Κοιλάδας των Τεμπών.


Καλή μας ακρόαση.......

(Υ.Γ.: Συγχαρητήρια στους διαχειριστές του kithara.gr (αρχικώς είχα γράψει εκ παραδρομής "τους διαχειριστές της Κοιλάδας"  :-[ συγνώμη για το ατόπημα - η συνήθεια είναι δίχτυ που λέει ο Αλκαίος  :P) και στην αγαπητή Φιλουμένα που εμπνευστηκαν και υλοποίησαν την ιδέα των συνεντεύξεων της Μπάντας των Αναισχύντων")
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/06, 12:50 από melitzanio »

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #1 στις: 06/12/06, 00:56 »
Θανάσης Παπακωνσταντίνου - "Διάφανος"



Ο «Διάφανος» είναι ο πρώτος δίσκος σε δική μου παραγωγή, κάτω από τον διακριτικό τίτλο «Αχός».
Οι ηχογραφήσεις έγιναν στο Μεταξοχώρι Αγιάς -όπου μένω- με χαλαρότητα και καλή διάθεση.
Αρκετά από τα τραγούδια τα παίζαμε στις  εμφανίσεις μας  για καιρό πριν δισκογραφηθούν. Αυτό, και το ότι σχεδόν όλα ηχογραφήθηκαν «ζωντανά», δηλαδή με τη σύμπραξη όλων των μουσικών και σε μερικές περιπτώσεις των ερμηνευτών, έχει δώσει ενέργεια και ζεστασιά στο τελικό αποτέλεσμα.
Οι ενορχηστρώσεις έγιναν συλλογικά από τους συμμετέχοντες -κάθε φορά- μουσικούς.
Τα τραγούδια ερμηνεύουν ο Σωκράτης Μάλαμας, η Μάρθα Φριντζήλα, ο Φώτης Σιώτας, εγώ και διάφορα μέλη της οικογένειάς μου, ενώ σημαντική είναι και η συμβολή της ανδρικής χορωδίας της Τσιούξιανης.
Δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω, για τη συμμετοχή τους, τη μικρή Βάσω, την ορχήστρα του υπερωκεάνιου «Μέγας Ανατολικός» και τις μύγες από την περιοχή Αμυγδαλή Λάρισας.
Καλή ακρόαση
Θανάσης Παπακωνσταντίνου



Λίστα τραγουδιών:

1. Διάφανος     
2. Περσεφόνη;    
3. Στην Αμερική    
4. Πες μου κάτι    
5. Οι μύγες βαλσαμώνονται με βαλς    
6. Το Κομμωτριάκι
7. Τα παξιμάδια
8. Αερικό
9. 360 ΧΛΜ
10. You, The_Universe
11. Στην Κοιλάδα των Τεμπών
12. Βασιλιάς
13. Η Μοσχαροκεφαλή

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #2 στις: 06/12/06, 01:04 »
Λείπει ένα!!!
Το "Ορυχεία"... :-\
Τελικά αποφάσισε να μην το βάλει?? ?? ??

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #3 στις: 06/12/06, 01:06 »
Αφού το έβαλε στον προηγούμενο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #4 στις: 06/12/06, 01:11 »
Αφού το έβαλε στον προηγούμενο...

  και μιας και εσκισε ο προηγουμενος δισκος.....  ... . . . ..   .      .     .

 

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #5 στις: 06/12/06, 01:13 »
Για να πω την αλήθεια, τον προηγούμενο δεν μπόρεσα να τον ακούσω πάνω από δύο φορές.
Δεν συγκράτησα τίτλους.
Απλά ήξερα πως το συγκεκριμένο θα έμπαινε σε αυτόν τον δίσκο.
Για να δούμε...ελπίζω να μας δικαιώσει ο καινούριος διότι ο προηγούμενος, προσωπικά τουλάχιστον με απογοήτευσε ελαφρώς... :(

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #6 στις: 06/12/06, 10:25 »
Σας ευχαριστούμε αγαπητή Μαρίνα! Μην ξεχνάμε και την συμβολή του Σωτήρη και τις υπέροχες ιδέες του!! ;D ;)
Ο νέος δίσκος είναι διαμάντι!!
Με ή χωρίς τα ορυχεία...αν και στις λαιβ εκδόσεις τους δεν παίζονται...
Σε αυτό το δίσκο θα ακούσετε και πολλα ΅νέα΅, ευφάνταστα όργανα!!!!!!!! ;D
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #7 στις: 06/12/06, 11:13 »
Μην ξεχνάμε και την συμβολή του Σωτήρη και τις υπέροχες ιδέες του!! ;D ;)
"σιγανά, σιγανά, σιγανά και ταπεινά.." ::) :)

όντως η νέα ενορχήστρωση από τα "Ορυχεία" είναι υπέροχη και λείπει αλλά όπως και να χει ο δίσκος αναμένετε φωτιά! ;)

Αποσυνδεδεμένος melitzanio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #8 στις: 06/12/06, 11:54 »
Μην ξεχνάμε και την συμβολή του Σωτήρη και τις υπέροχες ιδέες του!! ;D ;)

Δεν την γνώριζα τη συμμετοχή και συμβολή του αγαπητού Σωτήρη στο συγκεκριμένο θέμα, διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να τη ξεχάσω  :).

Τα Ορυχεία προβλέπονταν να μπουν και στο νέο δίσκο με νέα εκπληκτική ενορχήστρωση (σιωτομπασλαμική) αλλά ο Θανάσης δεν ήθελε να τα ερμηνεύσει ο ίδιος και κάποιες προτάσεις που έκανε σε άλλους ερμηνευτές δεν ευδοκίμησαν οπότε τελικά εξαιρέθηκαν από το δίσκο. Ελπίζω ότι θα συμπεριληφθούν σε κάποιο επόμενο. Πάντως η ¨Βροχή από Κάτω" έλαχε εξαιρετικής ανταπόκρισης από το κοινό τελικά παρόλες τις όποιες ενστάσεις και αντιρρήσεις. Είμαι σίγουρη πως το ίδιο θα συμβεί και με το "Διάφανο".

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #9 στις: 06/12/06, 12:33 »
Μην ξεχνάμε και την συμβολή του Σωτήρη και τις υπέροχες ιδέες του!! ;D ;)

Δεν την γνώριζα τη συμμετοχή και συμβολή του αγαπητού Σωτήρη στο συγκεκριμένο θέμα, διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να τη ξεχάσω  :).

Τα Ορυχεία προβλέπονταν να μπουν και στο νέο δίσκο με νέα εκπληκτική ενορχήστρωση (σιωτομπασλαμική) αλλά ο Θανάσης δεν ήθελε να τα ερμηνεύσει ο ίδιος και κάποιες προτάσεις που έκανε σε άλλους ερμηνευτές δεν ευδοκίμησαν οπότε τελικά εξαιρέθηκαν από το δίσκο. Ελπίζω ότι θα συμπεριληφθούν σε κάποιο επόμενο. Πάντως η ¨Βροχή από Κάτω" έλαχε εξαιρετικής ανταπόκρισης από το κοινό τελικά παρόλες τις όποιες ενστάσεις και αντιρρήσεις. Είμαι σίγουρη πως το ίδιο θα συμβεί και με το "Διάφανο".

αληθεια;;;;;;ωωω και χασαμε τετοια ενορχήστρωση;;;; :-X >:( :( :o
χεχε παρεβλεψα οτι δεν το γνωριζες!Ό Σωτήρης μάλιστα παρεβρεθη στη συνέντευξη Μπασλάμ!Θυμασαι Σωτήρη;χεχε!
Ευχαριστούμε Ριναμά μας!
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #10 στις: 07/12/06, 18:11 »
ειναι στα ραφια!!!!!!! ;D
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #11 στις: 08/12/06, 00:11 »
ειναι στα ραφια!!!!!!! ;D

..και στο cd-player μου εδώ και καμιά ώρα....
Μόλις τέλειωσα το πρώτο άκουσμα!!!! Δεν έχω να σχολιάσω κάτι....

Ένα 2006 με πλήρη ανομβρία (εκτός από το μυστήριο τρένο του Θηβαίου) μας τρέλανε στο τέλος του με βολές κατά ριπάς!!!
Κούτρας , Θεοχαρίδης,Χαρούλης,Ζερβουδάκης και τώρα αυτό!!!!!


« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/06, 09:41 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #12 στις: 08/12/06, 16:07 »
άντε να περάσει και τ αυλάκι....
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #13 στις: 08/12/06, 16:10 »
Το ακροάστηκα αρκετές φορές σήμερα εδώ στη δουλειά, δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε. Συνεχίζω στους δίσκους του Θαν. Παπακ. στο τρίτο κομμάτι να βαριέμαι! Εχει βέβαια καταπληκτικούς στίχους και ενορχηστρώσεις αλλά κατά τα άλλα τπτ!

Μη πέσετε να με φάτε, προσωπική άποψη λέω!  ::)

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #14 στις: 08/12/06, 21:57 »
Αλήθεια Πάρη;
Εγώ πάλι δεν το χορταίνω  ;D
(Και τώρα ακούω την Βάγια που μας το προσφέρει  απο το κλαδί της  :) )
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #15 στις: 08/12/06, 22:00 »
Αλήθεια Πάρη;
Εγώ πάλι δεν το χορταίνω  ;D
(Και τώρα ακούω την Βάγια που μας το προσφέρει  απο το κλαδί της  :) )


Και γω την ακούω αλλά συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη ακόμα και μετά από αυτή την ακρόαση. Ισως μετά από πολλές ακροάσεις να μου καρφωθούν 2-3 κομμάτια στο μυαλό όπως το 3 ανθοί που τόσα χρόνια το αγνοούσα και τελευταία δεν το χορταίνω  :)

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #16 στις: 08/12/06, 22:07 »
Αχ Παρη μου, ο δισκος αυτος δεν ειναι για κιθαρωδους. Ειναι για ..τζαζοφιλους.  ;D
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #17 στις: 09/12/06, 00:34 »
Αχ Παρη μου, ο δισκος αυτος δεν ειναι για κιθαρωδους. Ειναι για ..τζαζοφιλους. ;D

λες να είμαι και να μην το ξέρω?  ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pink floyd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • UMMA GUMMA
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #18 στις: 09/12/06, 09:12 »
Αντιγράφω το review μου από την Κοιλάδα των τεμπών (www.koiladatwntempwn.gr):
Λοιπόν μετά από αρκετές ακροάσεις και δεδομένου ότι η πλειονότητα των τραγουδιών μας ήταν γνωστή οπότε δε χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να γίνουν κτήμα μας παραθέτω και γω τις εντυπώσεις μου.

Ο διάφανος
Ξεκινάμε πολύ όμορφα με το ήδη πολυαγαπημένο μας κομμάτι. Συγκλονιστικό από κάθε άποψη. Ενορχήστρωση τέλεια! Στίχοι και μουσική άψογοι, το λέμε εδώ και πολύ καιρό. Κατέρρευσαν όλες οι αμφιβολίες μου περί ερμηνείας Σωκράτη. Είναι πράγματι συγκλονιστικός!!!! Κορυφαία η εναλλαγή ρυθμού και έντασης από κουπλέ σε μελωδία-ρεφρέν. Μπράβο σε όλους.

Περσεφόνη;
Γνωστό και αυτό κομμάτι, έχουμε ήδη ανατριχιάσει σε κάμποσα live. Φοβερή η Μάρθα δίνει τον καλύτερο της εαυτό και τα συναισθήματα που δημιουργεί είναι ανάλογα αυτών στις ζωντανές εκτελέσεις. Μου άρεσε πολύ η λιτή ενορχήστρωση, σου δίνει τη δυνατότητα να εστιάσεις περισσότερο στο στίχο.

Στην Αμερική
Περνάμε τώρα στην χειρότερη κατά τη γνώμη μου στιγμή του δίσκου. Κατ’ αρχήν, είναι από τα κομμάτια του οποίου η studio εκτέλεση διαφέρει πάρα πολύ απ’ αυτήν που ακούγαμε στα ζωντανά. Κατ’ εμέ η ενορχήστρωση είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, ωστόσο η επιλογή του Σωκράτη γι αυτό το τραγούδι νομίζω ότι την αδικεί. Η ερμηνεία του δε μου άρεσε καθόλου. Έχει χαθεί κατ’ αρχήν η κορυφαία εναλλαγή (έντασης) που γινόταν μεταξύ κουπλέ και ρεφρέν. Θα έπρεπε οπωσδήποτε κατά τη γνώμη μου να υπάρχει δεύτερη φωνή στο ρεφρέν. Πολύ καλύτερο το ντουετάκι Θανάση - Μάρθας. Ειδικότερα στο ρεφρέν το αααα του Μάλαμα είναι ολίγον τι αποτυχημένο, αφήστε που στο δεύτερο ρεφρέν το μεταλλάσσει σε οοοο. Τέλος πάντων, απ’ αυτό το κομμάτι κρατάω την τέλεια ενορχήστρωση και το υπέροχο κλείσιμο.

Πες μου κάτι
Κατ’ εμέ, το κομμάτι αυτό είναι από τα πιο δυνατά στιχουργικά στο δίσκο για να μην πω το πιο δυνατό. Οι στίχοι είναι ειλικρινά άπιαστοι. Η μελωδία, ωστόσο, μου είναι απλώς συμπαθητική. Θα προτιμούσα επίσης να λείπει το τιραριταριριρα. Πολύ καλές οι προσθήκες του Μπαντούκ με την ηλεκτρική και το κλείσιμο.

Οι μύγες βαλσαμώνονται με βαλς
Ερχόμαστε τώρα στο με διαφορά καλύτερο κομμάτι του δίσκου για μένα. ΕΞΑΙΣΙΑ μελωδία. Ακούγοντας το νιώθεις πραγματικά ότι μεταφέρεσαι κάπου αλλού και αυτό κάποιες στιγμές είναι λυτρωτικό. Το απαραίτητο ψυχεδελικό χάσιμο στη μέση του δίσκου είναι όλα τα λεφτά (!!!!!!!). Μου θύμισε έντονα το «Several species of small fury animals gathered together in a cave and grooving with a pict» των Pink Floyd στο οποίο ακούγεται το μοιρολόι των εντόμων για το θάνατο μιας μύγας ύστερα από το θάνατό της με μυγοσκοτώστρα. Ειλικρινά τα συγχαρητήρια μου στη μπάντα που το εκτέλεσε. Ξανασημειώνω την υπέροχη μελωδία.

Το κομμωτριάκι
Συνεχίζουμε με ακόμη ένα ήδη πολυαγαπημένο τραγούδι. Ιδιαίτερα επιτυχημένη η τοποθέτησή του στη μέση του δίσκου, σώζει από μια ενδεχόμενη κοιλιά. Στιχουργικά και μελωδικά από τα καλύτερα με εξαιρετική ερμηνεία από τη Μάρθα. Θα ήθελα και το κλείσιμο από Μάρθα που γινόταν στις περσινές ζωντανές εμφανίσεις. Μπράβο σε όλους

several species of small fury animals gathered together in a cave and grooving with a pict .........

Αποσυνδεδεμένος pink floyd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • UMMA GUMMA
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #19 στις: 09/12/06, 09:12 »
Παξιμάδια

Τώρα γι αυτό το κομμάτι τι να πω. Τρομερή εικονοπλασία. Αναρωτιέμαι ώρες ώρες τι ταλέντο είναι αυτό που έχει ο Θανάσης να ζωγραφίζει με τους στίχους του κάτι υπερρεαλιστικές εικόνες που αν ήταν πράγματι πίνακες θα μας άφηναν άναυδους. Η ενορχήστρωση ωστόσο δε με ικανοποίησε. Είναι πολύ περισσότερο ρυθμικό απ’ ότι θα πρεπε πιστεύω. Τα περίεργα κρουστά το κάνουν πολύ υποτονικό το κομμάτι. Κάμμια σχέση με την κορύφωση που νιώθαμε στα lives. Κρίμα. Και σε ορισμένα σημεία πολύ αργόσυρτη η ερμηνεία του Μάλαμα. Σα να σέρνει τις λέξεις. Εν ολίγοις, πιστεύω πως το κομμάτι έχασε το μεγαλύτερο ποσοστό της δυναμικής που είχε στα lives λόγω ενορχήστρωσης.

Αερικό
Εξαιρετική η επανεκτέλεση. Πολύ ενδιαφέρον το ηλεκτρικό χρώμα που δίνει ο Μπαντούκ, άψογα τα σολάκια της τρομπέτας. Και μόνο γι αυτά μια τέτοια ενορχήστρωση δε φαντάζει καθόλου περιττό το ότι συμπεριλήφθηκε στο νέο δίσκο. Πολύ καλή η ερμηνεία Φώτη.

360 χλμ
Λόγω καταγωγής (Λάρισα) έχω ιδιαίτερη αδυναμία σ’ αυτό το κομμάτι. Χωρίς καμμία εμφανή διαφορά εκ πρώτης όψεως από τη live εκτέλεση. Στίχος και μελωδία άψογοι. Η Μάρθα στην καλύτερή της στιγμή στο δίσκο. Η κορύφωση φτάνει στα ίδια επίπεδα με ζωντανή εκτέλεση, κάτι όχι και πολύ εύκολο.

You, the_universe
Και τώρα το πιο αμφιλεγόμενο κομμάτι του δίσκου αφιερωμένου στα παιδιά της Κοιλάδας, Τουλάχιστον είναι αρκετά η ενδιαφέρουσα η προσέγγιση που επιχειρεί. Μουσικά μου ταιριάζει περισσότερο στο concept της «Βροχής». Για τις εντυπώσεις μου γι αυτό χρειάζομαι αρκετό ακόμη χρόνο και διαπιστώσης.Kepp_blogging. Θα προτιμούσα το Δεύτερο Άνεμο. Ταίριαζε περισσότερο στο concept αυτού του δίσκου.

Κοιλάδα των Τεμπών.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ!!!! Φανταστικό και ανατριχιαστικό συνάμα. Μ’ άρεσε η λιτότητα της εκτέλεσης. Το τραγούδι που ταίριαζε περισσότερο από κάθε άλλο στον Σωκράτη, ο οποίος και το ερμηνεύει τέλεια. Μπράβο. Για το ίδιο τραγούδι τα λέμε εδώ και κάμποσα χρόνια!!!!

Ο βασιλιάς
Δεδομένων των πολύ ωραίων στίχων δε θα έπρεπε το συγκεκριμένο τραγούδι να μείνει στη δισκογραφία μόνο ως ορχηστρικό. Από κάθε πλευρά εξαιρετική η ενορχήστρωση!!! Πολύ space βγήκε.

Μοσχαροκεφαλή
Και κλείνουμε με το αγαπημένο τραγούδι του noa. Πηγή έμπνευσης μέχρι και ένα πιάτο πατσά σε ένα πατσατζίδικο στη Λάρισα. Τα λόγια περιττεύουν. Το καταλληλότερο για κλείσιμο.

Artwork
Κατ’ αρχήν σαν σύνολο η έκδοση μου φάνηκε αρκετά φτωχή και περισσότερο λιτή από όσο θα έπρεπε δεδομένου και του πήχη που έθεσαν οι αμέσως προηγούμενες δουλειές και ιδιαίτερα η Βροχή. Κάποιος που δεν ενδιαφέρεται και πάρα πολύ θα διστάσει να αγοράσει το δίσκο, από τη στιγμή που μπορεί να τον κατεβάσει σε δέκα λεπτά, μιας και το βιβλιαράκι στην ουσία δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο artwork και παραείναι απλό. Δε γνωρίζω τις δυνατότητες της παραγωγής, πάντως σίγουρα περίμενα περισσότερα πράγματα. Τα εξώφυλλα παρά την ευρηματικότητά τους δε με εντυπωσίασαν κυρίως αισθητικά αλλά και σε σχέση με το περιεχόμενο του δίσκου. Μετά το άψογο artwork της Βροχής οι απαιτήσεις είχαν ανέβει πολύ. Εν ολίγοις, δεν εντυπωσιάστηκα μόνο και μόνο από την αντισυμβατικότητα του.

Γνωρίζω ότι ήταν εκτενέστατο το Post. Ιδιομορφία του συγκεκριμένου δίσκου είναι ότι γνωρίζαμε την πλειονότητα των τραγουδιών και τα είχαμε ήδη ακούσει πολλάκις ζωντανά με ότι αυτό συνεπάγεται για την εντύπωση και τα συναισθήματα που σου προκαλούν.

Αντί επιλόγου.
Η τελική μου εντύπωση είναι πολύ διφορούμενη. Το συγκεκριμένο cd είναι λίγο κατώτερο των πολύ υψηλών προσδοκιών που μου είχαν δημιουργηθεί από τα live. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η ακρόαση της Bροχής μου δημιουργεί και ανιχνεύει περισσότερα νέα συναισθήματα και δύσκολα θα εκτοπίζεται από τον Διάφανο στο ηχοσύστημά μου.

Αυτά τα ολίγα (χχχχχχ)
several species of small fury animals gathered together in a cave and grooving with a pict .........

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #20 στις: 09/12/06, 16:03 »
Σαν τα χιόνια! ;D
 απλά οφείλουμε να λάβουμε υπόψιν οτι δεν τα ακουνε όλοι στα λαιβ τα τραγουδιά και αρκετός κόσμος δεν τα γνωρίζει δυστυχώς! :P
Εγώ απλά θα γράψω ότι ειναι ο λογος που με κοιτανε περιεργα σε ολη τη διαδρομή απο και προς τη δουλειά μου, διότι βλέπουν μια κουστουμαρισμενη να χορευει(‘‘μια μοσχαροκεφαλήηη ,γεια σου Διονύση μου!!‘‘)
τα υπόλοιπα λίαν συντόμως!


ΥΓ: τα παξιμάδια κατ’εμε αγαπητέ Χ. θέλανε άλλη ερμηνεία, αν με νοείς! ;D ;)



Παξιμάδια

Τώρα γι αυτό το κομμάτι τι να πω. Τρομερή εικονοπλασία. Αναρωτιέμαι ώρες ώρες τι ταλέντο είναι αυτό που έχει ο Θανάσης να ζωγραφίζει με τους στίχους του κάτι υπερρεαλιστικές εικόνες που αν ήταν πράγματι πίνακες θα μας άφηναν άναυδους. Η ενορχήστρωση ωστόσο δε με ικανοποίησε. Είναι πολύ περισσότερο ρυθμικό απ’ ότι θα πρεπε πιστεύω. Τα περίεργα κρουστά το κάνουν πολύ υποτονικό το κομμάτι. Κάμμια σχέση με την κορύφωση που νιώθαμε στα lives. Κρίμα. Και σε ορισμένα σημεία πολύ αργόσυρτη η ερμηνεία του Μάλαμα. Σα να σέρνει τις λέξεις. Εν ολίγοις, πιστεύω πως το κομμάτι έχασε το μεγαλύτερο ποσοστό της δυναμικής που είχε στα lives λόγω ενορχήστρωσης.

Αερικό
Εξαιρετική η επανεκτέλεση. Πολύ ενδιαφέρον το ηλεκτρικό χρώμα που δίνει ο Μπαντούκ, άψογα τα σολάκια της τρομπέτας. Και μόνο γι αυτά μια τέτοια ενορχήστρωση δε φαντάζει καθόλου περιττό το ότι συμπεριλήφθηκε στο νέο δίσκο. Πολύ καλή η ερμηνεία Φώτη.

360 χλμ
Λόγω καταγωγής (Λάρισα) έχω ιδιαίτερη αδυναμία σ’ αυτό το κομμάτι. Χωρίς καμμία εμφανή διαφορά εκ πρώτης όψεως από τη live εκτέλεση. Στίχος και μελωδία άψογοι. Η Μάρθα στην καλύτερή της στιγμή στο δίσκο. Η κορύφωση φτάνει στα ίδια επίπεδα με ζωντανή εκτέλεση, κάτι όχι και πολύ εύκολο.

You, the_universe
Και τώρα το πιο αμφιλεγόμενο κομμάτι του δίσκου αφιερωμένου στα παιδιά της Κοιλάδας, Τουλάχιστον είναι αρκετά η ενδιαφέρουσα η προσέγγιση που επιχειρεί. Μουσικά μου ταιριάζει περισσότερο στο concept της «Βροχής». Για τις εντυπώσεις μου γι αυτό χρειάζομαι αρκετό ακόμη χρόνο και διαπιστώσης.Kepp_blogging. Θα προτιμούσα το Δεύτερο Άνεμο. Ταίριαζε περισσότερο στο concept αυτού του δίσκου.

Κοιλάδα των Τεμπών.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ!!!! Φανταστικό και ανατριχιαστικό συνάμα. Μ’ άρεσε η λιτότητα της εκτέλεσης. Το τραγούδι που ταίριαζε περισσότερο από κάθε άλλο στον Σωκράτη, ο οποίος και το ερμηνεύει τέλεια. Μπράβο. Για το ίδιο τραγούδι τα λέμε εδώ και κάμποσα χρόνια!!!!

Ο βασιλιάς
Δεδομένων των πολύ ωραίων στίχων δε θα έπρεπε το συγκεκριμένο τραγούδι να μείνει στη δισκογραφία μόνο ως ορχηστρικό. Από κάθε πλευρά εξαιρετική η ενορχήστρωση!!! Πολύ space βγήκε.

Μοσχαροκεφαλή
Και κλείνουμε με το αγαπημένο τραγούδι του noa. Πηγή έμπνευσης μέχρι και ένα πιάτο πατσά σε ένα πατσατζίδικο στη Λάρισα. Τα λόγια περιττεύουν. Το καταλληλότερο για κλείσιμο.

Artwork
Κατ’ αρχήν σαν σύνολο η έκδοση μου φάνηκε αρκετά φτωχή και περισσότερο λιτή από όσο θα έπρεπε δεδομένου και του πήχη που έθεσαν οι αμέσως προηγούμενες δουλειές και ιδιαίτερα η Βροχή. Κάποιος που δεν ενδιαφέρεται και πάρα πολύ θα διστάσει να αγοράσει το δίσκο, από τη στιγμή που μπορεί να τον κατεβάσει σε δέκα λεπτά, μιας και το βιβλιαράκι στην ουσία δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο artwork και παραείναι απλό. Δε γνωρίζω τις δυνατότητες της παραγωγής, πάντως σίγουρα περίμενα περισσότερα πράγματα. Τα εξώφυλλα παρά την ευρηματικότητά τους δε με εντυπωσίασαν κυρίως αισθητικά αλλά και σε σχέση με το περιεχόμενο του δίσκου. Μετά το άψογο artwork της Βροχής οι απαιτήσεις είχαν ανέβει πολύ. Εν ολίγοις, δεν εντυπωσιάστηκα μόνο και μόνο από την αντισυμβατικότητα του.

Γνωρίζω ότι ήταν εκτενέστατο το Post. Ιδιομορφία του συγκεκριμένου δίσκου είναι ότι γνωρίζαμε την πλειονότητα των τραγουδιών και τα είχαμε ήδη ακούσει πολλάκις ζωντανά με ότι αυτό συνεπάγεται για την εντύπωση και τα συναισθήματα που σου προκαλούν.

Αντί επιλόγου.
Η τελική μου εντύπωση είναι πολύ διφορούμενη. Το συγκεκριμένο cd είναι λίγο κατώτερο των πολύ υψηλών προσδοκιών που μου είχαν δημιουργηθεί από τα live. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η ακρόαση της Bροχής μου δημιουργεί και ανιχνεύει περισσότερα νέα συναισθήματα και δύσκολα θα εκτοπίζεται από τον Διάφανο στο ηχοσύστημά μου.

Αυτά τα ολίγα (χχχχχχ)

For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #21 στις: 12/12/06, 12:06 »
Δεν είχα ξεμπερδέψει με τις προθέσεις του Η Βροχή Από Κάτω απέναντί μου, όπως και ο δίσκος με τις δικές μου απέναντί του.
Ωστόσο, προτίμησα να ακούσω το tracklist αυτής της καινούργιας δουλειάς διαδοχικά με εκείνο της προηγούμενης, "ξεχνώντας", προς στιγμήν, πως πρόκειται για κυκλοφορίες της ίδιας χρονιάς.
Η εντύπωση είναι πως, αν η Βροχή αποτελεί ψηφιακή ηχογράφηση από την κατ' ιδίαν κινηματογραφική αίθουσα του δημιουργού, ο Διάφανος είναι απευθείας μετάδοση από το ...κουτούκι του, "φίλοι μαζεμένοι, λέν' πολλά".

Συνήθως τα νερά που απομένουν από τις βροχές μόνο διάφανα δεν είναι, ωστόσο keep fusion it, αγαπητέ κύριε Θανάση, ώσπου στο νερό θα φανεί πού κοιτά το είδωλο του Αθανάσιου - στα ίσα ή στ' ανάποδα / αυτί μου πλανημένο...

Αποσυνδεδεμένος wildrose

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #22 στις: 12/12/06, 13:47 »
Η ομορφιά, πολλές φορές, κρύβεται στα απλά πράγματα.Κοινότοπο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως ισχυεί...

Αποσυνδεδεμένος patoma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #23 στις: 12/12/06, 14:08 »
Τον άκουσα δύο φορές με προσοχή και υπέροχη διάθεση. Δυστυχώς δεν αντέχω τρίτη. Βαρέθηκα και μου χάλασε και τη διάθεση... :(
Τι τραγούδι να σου πω εκεί που πας...

Αποσυνδεδεμένος apax3001

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #24 στις: 13/12/06, 16:04 »
συμφωνώ με τον προλαλήσαντα..παρατηρώ στο εξώφυλλο τους τίτλους των τραγουδιών..μπροστά στα ελληνικά, πίσω στα αγγλικά..όχι όμως με την ίδια σειρά (γιατί άραγε;να μπερδέψουμε τους Αγγλους;)..το εξώφυλλο πάλι..τι είναι αυτό; πρωτοτυπία;όπως "η βροχή από κάτω"; για μένα είναι κακογουστιά....μήπως ελλείψει έμπνευσης καταφεύγουμε σιγά-σιγά σε φτηνά κολπάκια; ή επειδή κάναμε στο περελθόν και κάποια αριστουργηματικά τραγούδια κυκλοφορούμε τώρα τους δίσκους δυο-δυο, ενώ θα μπορούσαμε να κάνουμε έναν και με το ζόρι; και ο Παπάζογλου έκανε 10 χρόνια να βγάλει δίσκο (και πάλι χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο)..είναι γεγονός ότι το έντεχνο τραγούδι περνάει κρίση..κάτι που φαίνεται και από τις κριτικές σας εδώ στο φόρουμ με τις οποίες προσωπικά συμφωνώ..βαρετές επαναλήψειςστο στίχο και στη σύνθεση ,επανεκτελέσεις, καμιά έμπνευση ,κανένα ρίσκο..τελικά όλα στον καιρό τους λέω..κάτι που δέιχνει και το πόσο δύσκολο είναι τελικά να μένεις δεκαετίες στο μουσικό στερέωμα  με επιτυχία.. εγώ δύο ξέρω που το κάνουν..Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Γιώργος Νταλάρας.. Τον Θανάση ήμουν από τους πρώτους που τον ανακάλυψαν ,κι έβαλα πολλούς στο κόλπο, γιατί έτσι περπάτησε στην  αρχή,από στόμα σε στόμα,ήταν το υπέροχο μυστικό μας..μέχρι και πριν δυο χρόνια που τον είδα ήταν συγκλονιστικός..δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι πάλι..με τα παλιά του όμως τραγούδια και ολίγα από τα τελευταία..

Edit by Witchking: Διαγράφονται τα ανωτέρω σχόλια διότι δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα και μπορούν να οδηγήσουν σε εκτροχιασμό του...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/06, 09:26 από Witchking »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 23:54
από Mrs Brightside
198 Απαντήσεις
66628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 13:04
από Αγγέλα
20 Απαντήσεις
10436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 14:15
από Fusalida
6 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/07, 12:51
από Anaximandros
24 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 19:30
από Mrs Brightside
9 Απαντήσεις
7411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 09:08
από ερεβος
1 Απαντήσεις
2823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 02:27
από Kli Klis
9 Απαντήσεις
4153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 14:58
από TheVrachnoprofiter
8 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 11:41
από johntziallas
0 Απαντήσεις
3499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 16:14
από MARIOS F