Αποστολέας Θέμα: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?  (Αναγνώστηκε 3704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Τα πράγματα έχουν ως εξής:
   
     Έχω μια κιθάρα την οποία θέλω να ρημάξω στο πείραγμα για διάφορους λόγους με κύριο λόγο το οτι θέλω να ψάξω την όλη υπόθεση. Αυτή λοιπόν δεν λέει πολλά σαν ήχος και θέλω να αρχίσω να "παίζω" με τους μαγνήτες και μετά με όλα τα υπόλοιπα.
Πάνω "φοράει" τους μανίσιους humbu-rg-cker της.
Θέλω να την φέρω σε πιο rock μονοπάτια έχοντας πολύ κατα νου τους ZZ Top. Δεν θέλω να παίζει σαν του gibbons προσ θεού τέτοιες αυταπάτες δεν έχω. Απλά θέλω να την φέρω σε hard rock - rock - blues, ως εκεί.

Σκεφτόμουν για  της Gibson μαγνήτες αλλά σύμφωνα με κάποια άλλα posts που βρίκα εις την σελίδα του φόρουμ, είναι προτιμότερο να πάρω μαγνήτες απο εταιρία που φτιάχνει αποκλειστικά μαγνήτες (αν και δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό - και δεν το πιστεύω).

Αν τώρα κάποιος με περισσότερη εμπειρία στο θέμα μπορεί να ρίξει λίγο φως την υπόθεση..

επείσης άκουσα πως πρέπει να κάνω αλλαγές και στα ποτενσιόμετρα ξεχωριστά και πως παίζει κι αυτό ρόλο στον ήχο και στα σχετικά.
Εκεί δεν έχω καμία απολύτως γνώση που σημαίνει πως είμαι έρμαιο σε όποιον από εσάς καταφέρει να με εκμεταλλευτεί!  0:)

Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #1 στις: 27/01/11, 00:05 »
Επείσης κάτι ακόμα.
Φοράει πάνω Passive μαγνήτες και δεν σκοπεύω να σκάψω για active (αν και ήδη από το στυλ που παρουσίασα ως προβλεπόμενο για την εν λόγω κιθάρα, φαντάζομαι δεν θα μου πρότεινε κάποιος active  ::) )
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #2 στις: 27/01/11, 09:13 »
Πες μας και τι κιθάρα έχεις ντε...

Σιγουρα όχι active, για vintage PAF style θα πάς μάλλον

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #3 στις: 28/01/11, 00:46 »
ναι σοβαρή παράληψη.

έχω μια grass roots μονδέλο kirk hammet -και καλά. έχω ανοίξει κι ένα thread για την συγκεκριμένη ακριβώς εδώ.
Για πες κάνα οverview για τους PAF που λες dear.

Οφείλω να ενημερώσω τους τειχόν πρόθυμους για βοήθεια, πως δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω στη θέμα "μαγνήτες" οπότε κάποια πράματα.. δεν θεωρούνται αυτονόητα  :-[

αυτό σημαίνει πως μια διευκρίνηση για το τί εστί PAF θα ήταν αναγκαία.  ;D ;D
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #4 στις: 28/01/11, 09:50 »
Κοίτα για ήχο ΖΖ-top πας για ήχο 59 les paul. Διάβασε αυτό για αρχή.

Οι PAF (PAtent Applied For) είναι οι Humbucker που φορούσανε οι lespauls εκείνη την εποχή. Του Gibbons μάλλον ήταν λίγο πιο hot output. μπορείς να βρείς αρκετές σύγχρονες αντιγραφές όπως

http://www.bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=vintage_hot
http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/vintage/shpg1_pearly_ga/

Αν και δεν είμαι σίγουρος οτι η κιθάρα σου αξίζει τέτοια αναβάθμιση. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν οτι τα ξύλα της κιθάρας παίζουν ρόλο, και η δικιά σου (με alder ή ash body, bolt on neck, 25'' scale) είναι θεωρητικά πολύ μακριά από les paul. Επίσης σου ξεκαθαρίζω οτι δεν έχω δοκιμάσει τους παραπάνω μαγνήτες (απλά ψάχνω και εγώ τέτοιο ήχο και έχω διαβάσει κάποια πράγματα), και αυτά που σου λέω δες τα ως αρχή για να ψάξεις κάποια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #5 στις: 28/01/11, 12:00 »
Ο Gibbons έπαιζε και με Telecaster (άρα μονοί μαγνήτες και κλίμακα 25άρα).
Ο ήχος που ζητάς βγαίνει και με active (δεν θέλει σκάψιμο).

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #6 στις: 28/01/11, 13:48 »
Κοιτάξτε... Έχω απόλυτη γνώση του οτι ΔΕΝ πρόκειται να μεταμορφώσω ένα κουπί σε Les Paul μόνο με μαγνήτες.
Θέλω να πειραματιστώ σε διάφορα πράματα. Αν δεν μου κάτσει το hard rock/blues που σας περιέγραψα, θα κοιτάξω και άλλου ειδους μαγνήτες (έτσι κι αλλιώς οι μαγνήτες θα μου μείνουν no matter what...).

Είμαι κι εγώ της άποψης πως τα ξύλα παίζουν πρωταρχικό ρόλο (και η κατασκευή) στο αποτέλεσμα και στην αξία μιας κιθάρας.

Επείσης δεν πάω για την χαρά της αναβάθισης αλλά για την χαρά της ενασχόλησης με την διαδικασία της μετατροπής της κιθάρας μου.


μονούς μαγνήτες δεν σκέφτομαι να βάλω για αρχή (ούτε active).
Μονούς θα έβαζα σε περίπτωση humbucker - single - humbucker

τώρα το gibbons που είπα το έφερα σαν παράδειγμα αλλά δεν προσπαθώ να φτιάξω μια gibbons κιθάρα, ούτε έναν gibbons ήχο.
Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #7 στις: 28/01/11, 20:42 »
Να σε ρωτήσω κάτι γιατί μάλλον το θέμα του ήχου του Gibbons δεν βοηθάει:
τι σε χαλάει περισσότερο στος μαγνήτες που έχεις τώρα ? Δεν έχουν αρκετό γκάζι ? ή δεν σου αρέσει ο χαρακτήρας τους ?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #8 στις: 28/01/11, 20:53 »
Λοιπον, να ξέρεις ότι ναι μεν τα ξύλα παίζουν ρόλο και μάλιστα σημαντικό αλλά αν το πάρεις σε ποσοστιαία κλίμακα δε ξεπερνας το 10 %....
Ενισχυτής,μεγάφωνα, εφέ, μαγνήτες, ηλεκτρικά, ξυλα.... κλπ είναι η σειρά.... τα ποσοστά βάλτα μόνος σου...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #9 στις: 28/01/11, 20:55 »
Aπ' ό,τι καταλαβαίνω δεν τίθεται θέμα έλλειψης "γκαζιού" από τη στιγμή που ψάχνει για vintage ήχο.

Φίλε Alani, επειδή όπως λες κι εσύ ο ίδιος, δεν έχεις ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θέμα, θα σε συμβούλευα να κάνεις μια καλή προεργασία ακούγοντας όσο περισσότερα ηχητικά δείγματα μπορείς να βρεις από διάφορους μαγνήτες (υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες κατασκευαστών που έχουν τέτοια δείγματα) ώστε να αρχίσεις σιγά-σιγά να παίρνεις μια εικόνα για τις ηχητικές διαφορές που έχουν σχέση με τον τύπο του μαγνήτη (Alnico II-III-IV-V, ceramic), το output κλπ. Καταλαβαίνω ότι θέλεις να ξεκινήσεις το project όσο πιο γρήγορα γίνεται... από την άλλη πλευρά όμως χωρίς τις απαραίτητες βασικές γνώσεις είναι αδύνατον να κρίνεις σωστά και ότι κι αν κάνεις θα είναι λίγο στα χαμένα. Είναι σαν να λες ότι θέλεις να μαγειρέψεις ένα ωραίο δείπνο όταν δεν έχεις ιδέα από μαγειρική ή πώς να διαλέξεις τα καλύτερα υλικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #10 στις: 28/01/11, 21:59 »
Studio, τα ποσοστά που λές, δεν είναι σταθερά για τον καθένα. Θα ήθελα πολύ να βάλω τους Mule στην Squier μου αλλά ξέρω οτι δεν θα την γλυτώσω έτσι εύκολα
Εγώ π.χ μπορώ να ξεχωρίσω σε καθαρό ήχο πιο εύκολα ένα alder σωμα απο ένα mahogany, σε σχέση με το ξεχρίσω έναν alnico II από έναν V. Επίσης οι 25.5 λαιμοί πάντα μου φαίνεται να βγάζουν πιο σκαστό ήχο. . Είναι υποκειμένικό θέμα, και για αυτό ξεκαθάρισα οτι οι απόψεις μου δεν πρέπει να παίρνονται απόλυτα.

Παρόλα αυτά, δεν είμαι εναντίων της αλλαγής μαγνητών γενικότερα. Οι φθηνοί High output της grass roots μπορούν να αναβαθμιστούς με άπειρες επιλογές, αλλά όπως λέει ο Απόλλων, ήρθε η ώρα για λίγο ψάξιμο με sound clips 

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: Guess What.. Μαγνήτες για κιθάρα. Awsome?
« Απάντηση #11 στις: 28/01/11, 22:28 »
Βασικό σχόλιο πριν πω οτιδήποτε: Δεν βιάζομαι καθόλου γιατί 1) δεν έχω χρόνο φέτος (πανελλήνιες) 2) δεν έχω ακόμα λεφτά (τα οποία μαζεύω σιγά-σιγά) 3) θέλω να μαζέψω όση γνώση χωράει μέσα σε αυτό το σάπιο κυβώτιο (a.k.a. κεφάλι μου) πριν ξεκινήσω.

Οι μαγνήτες με χαλάν γιατί δεν έχουν καθόλου καλό ήχο σε κανένα θέμα (δεν τείθεται θέμα περί ενισχυτή. focus στο κουπί μου).
Δεν εχουν καθόλου ικανοποιητική παραμόρφωση, δεν κρατάν καθόλου stustain (αφήστε την κατασκευή της κιθάρας, μιλάω για το τί μπορούν να αποδόσουν οι μαγνήτες συγκριτικά με άλλους).
Είναι αυτοί που έχει πάνω εκ κατασκευείς και για εταιρία όπως η grass roots αλλά ΚΑΙ μοντέλο low όπως αυτό που έχω, δεν πιστεύω να περιμένει κανείς πολλά απο αυτούς.

Θα ψάξω samples απο κατασκευαστές (ήδη έψαξα στο site της bare knuckle και βρήκα μερικά καλά πραματούδια) όπως κι εσείς με καθοδηγήσατε να κάνω για αρχή.

Αν κάποιος όμως μπορεί, ας προτείνει κάποιους που θεωρεί αξιόπιστους (μη-υπολογίζοντας τα ακούσματα που έφερα ως παράδειγμα). Περισσότερο με ενδιαφέρει για αρχή να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το συγκεκριμένο θέμα (διαφορά υλικών, κεραμικών, τύπων μαγνητών κ.τ.λ.).

Και επαναλαμβάνω δεν τείθεται θέμα περί βιασύνης. Και σε 2 χρόνια να τελειώσω δεν με νοιάζει. Είναι απλά μια ασχολία που θα με βοηθήσει να διευρύνω τις γνώσεις μου για τα πάντα γύρω από την κιθάρα κατά βάση.
Σαλεπάκι παιδιά!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 01:34
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
6342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 18:44
από mohok
2 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
μαγνητες

Ξεκίνησε από CLIFF EM ALL Μπάσο

6 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 14:17
από Jezus
24 Απαντήσεις
7251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 12:14
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
3402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/10, 18:47
από edgar_jp ♫
2 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 10:38
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
3 Απαντήσεις
3052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 22:27
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 23:35
από tomkarachris
3 Απαντήσεις
9943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/14, 15:01
από vasot