Αποστολέας Θέμα: fr ή όχι  (Αναγνώστηκε 6203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
fr ή όχι
« στις: 06/06/08, 15:54 »
ρε παιδιά να πάρω την schecter diamond omen 6 extreme fr bch ή την ίδια χωρίς το τρέμολο;θα χω μπελάδες με κουρδίσματα αλλαγές χορδών κλπ;το τρέμολο θα μου χρειαστεί;;;
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #1 στις: 06/06/08, 16:06 »
το τρέμολο θα μου χρειαστεί;;;


ΜΠΛΕ!!!! Με βούλες.....


Και παρόλο που δεν το θέλω αυτή τη στιγμή, θα κάνω το ποστ μου λίγο πιο χρήσιμο:Πήγαινε στο μαγαζί που θα τη πάρεις, δοκίμασε και τις 2 εκδόσεις, στον ίδιο ενισχυτή, δες τί σου αρέσει. Το τρέμολο είναι φορές που με ενοχλεί, και φορές που μου αρέσει.ΕΝ καιρό, αν τελικά αποφασίσεις να το πάρεις, συνηθίζεται. Και αυτό, και οι αλλαγές χορδών και όλα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #2 στις: 06/06/08, 16:09 »
Αν δεν ξέρεις αν σου χρειάζεται, πιθανότατα να μη σου χρειάζεται. Αν και υπάρχουν αρκετές τεχνικές που με FR (άλλο floyd rose, άλλο tremolo) που εξυπηρετούν αρκετά μουσικά είδη - αν και αν κρίνω απ'την επιλογή της κιθάρας (schecter) μάλλον για metal μιλάμε, οπότε πιθανώς να μην είναι εντελώς άχρηστο.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #3 στις: 06/06/08, 16:12 »
συγγνώμη όντας λίγο άσχετος πρέπει να ρωτήσω,το floyd rose δεν είναι είδος τρέμολου;τί διαφορές υπάρχουν και τι έιδη;;;
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #4 στις: 06/06/08, 16:17 »
Εγω ειμαι φανατικος των floyd rose original, οποτε θα σου ελεγα ναι, αλλα αν απο την αλλη δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει, ισως να σου φανει λιγο δυσκολο στις ρυθμισεις κτλ. Αν την πηγαινεις τακτικα για ρυθμισμα κτλ σε μαστορα ετσι κι αλλιως, τοτε δεν εχεις προβλημα μιας και ο μαστορας θα στα ρυθμιζει ολα. Δεν ειναι τπτ τραγικο, αλλα οπωσδηποτε χρειαζεται να εχεις καποιες γνωσεις/εμπειρια.
Οσο για τον ηχο... ολα αυτα ειναι υποκειμενικα. Καλυτερα να απς να δοκιμασεις και να δεις μονος σου. Εγω πχ θελω οπωσδηποτε η κιθαρα να εχει τρεμολο και αν εξαιρεσουμε τις κλασσικες stratocaster, θελω floyd rose. Αλλα οπως ειπα, επειδη ολα αυτα ειναι υποκειμενικα, μην στηριζεσαι σε αποψεις αλλων. Πηγαινε δοκιμασε και κρινε μονος σου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #5 στις: 16/06/08, 02:06 »
η γνωμη μου ειναι οτι θα σε δυσκολεψει το φλουντ ροουζ για αρχη και αυτο γιατι θα σου σπαει τα νευρα στην αλλαγη τον χορδων, στο παιξιμο λιγο και θα σε αποπροσανατολιζει λιγακι με την ουσια της μουσικης τραβωντας σε σε φιγουρες και αηδιες!
παρε ενα σταθερο δεσιμο και ασχολησου με την ουσια της μουσικης και οταν λυσεις βασικα προβληματα ασχολησε και με τις φιγουρες
εγω προσωπικα ακομα και τωρα που εξελιχθηκα λιγακι δεν θελω τρεμολο :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #6 στις: 16/06/08, 11:07 »
Το FR ειναι τελειως υποκειμενικο πραγμα. Μερικοι το λατρευουν, αλλοι το μισουν. Υπαρχουν 2 επιλογες ομως:

1- Παιζεις μονο σε ενα κουρδισμα συνηθως? σου αρεσουν τα τρελα σολο ? δεν ασχολεισαι με drop d κτλ...? παρε μια κιθαρα με FR

2- Αλλαζεις συνεχεια κουρδισματα, σου αρεσουν τα ρυθμικα, χρησιμοποιεις περισσοτερο bends παρε με σταθερη γεφυρα.

Ειναι σημαντικο αν παρεις μια κιθαρα με FR, αυτο ή να ειναι οριτζιναλ ή κανα Scaller (το οποιο λατρευω και προτιμω απο το οριτζιναλ - πιο "μαλακό")
Αν δεν εχει πανω αυτα και εχει κανα Licence μπορεις να αγορασεις το οριτζιναλ απο κανα Rockinger και να πας καπου να στο αντικαταστησουν...

Προσωπικα ολα αυτα τα χρονια που ειχα κιθαρα με τρεμολο (1) με ειχε κουρασει αφανταστα γιατι με περιοριζε στο "να βαλω ενα κομματι στο pc και να το παιξω και στην κιθαρα". Ακομα και σε drop d μου ειναι κουραστικο να το κουρδισω γιατι δεν ειναι και το καλυτερο τρεμολο της αγορας...(μια ibanez εχω..)

Αυτο που προτεινω σε ολους ειναι να εχουν μια κιθαρα που να εξαντλουν ολες τις δυνατοτες κουρδισματος (ευκολα) και μετα να εχουν και μια δευτερη να κανουν τη μαλ***α τους...
Εκτος αν εχουν τα γκαφρα και παρουν την JP6 οποτε μπορουν να κανουν και τα 2  ;D ;D ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/08, 11:10 από comoestaloco »

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #7 στις: 16/06/08, 11:42 »
Υπαρχει λυση ομως και για τα εναλλακτικα κουρδισματα και λεγεται tremol-no.  ;D Οποτε θες μπλοκαρεις το floyd rose η το κανεις dive only και κανεις οτι θες...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #8 στις: 16/06/08, 11:54 »
Η καλυτερη λυση (για μενα) ειναι βαζεις ενα floyd rose, δεν το κανεις floating (μονο dive) και του βαζεις και ενα d-tuna και εισαι αρχηγος... Δεν ξεκουρδιζεται, οι αλλαγες χορδων γινονται παιχνιδακι σαν σε κιθαρα με σταθερη γεφυρα και εχεις και την δυνατοτητα να εχεις d-drop tuning με το γυρισμα ενος κουμπιου. Εγω αυτο εχω κανεις στην EVH που φτιαχνω  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #9 στις: 16/06/08, 12:13 »
Πιστεύω ότι την απάντηση για το αν χρειάζεσαι το floyd rose tremolo θα δωθεί αν μας πεις τους 3 αγαπημένους σου κιθαρίστες..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #10 στις: 16/06/08, 13:12 »
Η καλυτερη λυση (για μενα) ειναι βαζεις ενα floyd rose, δεν το κανεις floating (μονο dive) και του βαζεις και ενα d-tuna και εισαι αρχηγος... Δεν ξεκουρδιζεται, οι αλλαγες χορδων γινονται παιχνιδακι σαν σε κιθαρα με σταθερη γεφυρα και εχεις και την δυνατοτητα να εχεις d-drop tuning με το γυρισμα ενος κουμπιου. Εγω αυτο εχω κανεις στην EVH που φτιαχνω  ;)

Να σε ρωτήσω ρε αδερφέ, πως κάνεις τη γέφυρά σου σταθερή για να βάλεις πάνω το D-tuna?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #11 στις: 16/06/08, 13:13 »
Η καλυτερη λυση (για μενα) ειναι βαζεις ενα floyd rose, δεν το κανεις floating (μονο dive) και του βαζεις και ενα d-tuna και εισαι αρχηγος... Δεν ξεκουρδιζεται, οι αλλαγες χορδων γινονται παιχνιδακι σαν σε κιθαρα με σταθερη γεφυρα και εχεις και την δυνατοτητα να εχεις d-drop tuning με το γυρισμα ενος κουμπιου. Εγω αυτο εχω κανεις στην EVH που φτιαχνω  ;)
Τί είναι το d-tuna?
Είναι τόσο δύσκολο μια κιθάρα με floyd να την κουρδίσεις πιο χαμηλά? Εκτός από το κούρδισμα χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση? (intonation,truss rod κλπ)?

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #12 στις: 16/06/08, 14:07 »
Αν εχεις συνηθισει σε κιθαρα χωρις τρεμ
κ αλλαζεις το κουρδισμα οποτε θες
καλυτερα να μην παρεις κιθαρα με τρεμ
ενα ντροπ ας πουμε δεν θα το κανεις με την ιδια ευκολια
σε σχεση με μια κιθαρα χωρις τρεμ
τωρα αν κανεις τα ατελειωτα σολο κ θες να τα εμπλουτισεις
με το τρεμ η να κανεις διαφορα αλλα(οπως εγω που κανω ποζεριες με τα τρεμ)
παρε με floyd rose
Αν τωρα θες ενα στανταρ κουρδισμα
το floyd θα σε βοηθησει κιολας επειδη η κιθαρα θα ξεκουρδιζεται τις μισες φορες
απο οτι μια κιθαρα χωρις αυτο....
Ειδικα το original floyd rose η το schaller η το edge pro της ιμπανεζ δεν ξεκουριζουν
που να χτυπιεσαι...
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #13 στις: 16/06/08, 14:17 »
Εγώ θα έλεγα να πας για FR και απλά να το στοπάρεις στο άνοιγμα!! Θα δεις ότι θα σε βολέψει πολύ...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #14 στις: 16/06/08, 14:34 »
Και μία κιθάρα χωρίς FR? Μπορώ στην κιθάρα μου να αλλάζω κουρδίσματα, να κουρδίσω εως και drop C χωρίς άλλη ρύθμιση? Έτσι, να τζαμάρω και εγώ λίγο σε κομμάτια COB και in flames..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #15 στις: 16/06/08, 15:18 »
^^^Vintage tremolo δεν έχει η δική σου? Στόπαρέ το στο άνοιγμα και θα έχεις ό,τι κούρδισμα θες!! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/08, 16:10 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #16 στις: 17/06/08, 09:13 »
Λοιπον... Το floyd rose μπορεις να το κανεις να μην ειναι floating αλλα σταθερο με πολλους τροπους. Καταρχην μπορεις να το κανεις με μια πατεντουλα που εχει βγει (δεν θυμαμαι πως λεγεται) που την βαζεις πισω στα ελατηρια του τρεμολο και τα κλειδωνει μονο για dives ή ακομα και τελειως σταθερη γεφυρα (τωρα για ποιο λογο να θελει καποιος να το κανει τελειως σταθερο... ας επαιρνε μια tunomatic). Αλλη λυση (και για μενα η καλυτερη) ειναι εφοσον η κιθαρα δεν ειναι απο την αρχη σκαμμενη για floating floyd rose αλλα για απλο τρεμολο, απλα τοποθετειται το τρεμολο με τετοιο τροπο ωστε να ακουμπαει ολο στο σωμα της κιθαρας και ετσι η "πισω" κινηση να μην μπορει να γινει, μονο η μπροστα. Ετσι λυνεται το θεμα με τις αλλαγες χορδων κτλ, το τρεμολο γινεται πολυ πιο σταθερο και οι δονησεις των χορδων περνανε σε μεγαλυτερο ποσοστο στο σωμα της κιθαρας απο οτι αν ηταν τελειως floating. Εγω προσωπικα προτιμω αυτη την λυση για την κιθαρα που φτιαχνω μιας και απο την αρχη την ζητησα με σκαψιμο για non-floating floyd rose. Την προτιμω γιατι περα απο οσα ανεφερα, ποτε δεν χρησιμοποιω το floyd για bend up παρα μονο για down. Για bend up εχω και τα δαχτυλακια μου... Αφου λοιπον "ασφαλιστει" το τρεμολο ωστε να μην ειναι floating, μπορειτε και μονοι σας να τοποθετησετε ενα d-tuna (απο ebay κανα 30αρι ευρω), το οποιο αντικαθιστα 1-2 εξαρτηματακια του floyd rose (κανει σιγουρα για το original, τωρα για αλλα... ρωτηστε καλυτερα, παντως δεν κανει για τυπου floyd rose pro, low profiles κτλ), και μετα επιτρεπει τo drop της E μπασσο σε D και τουμπαλιν με το γυρισμα ενος διακοπτη, χωρις τιποτα να ξεκουρδιζεται... Αυτα βεβαια (επαναλαμβανω) με την προϋποθεση οτι δεν ειναι floating το τρεμολο (δλδ μπορει να κανει μονο κατω κινηση).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #17 στις: 23/06/08, 16:37 »
tremol-no λεγετε, το ειχα δει απο εναν φιλο εδω μεσα και πηρα 2  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #18 στις: 23/06/08, 16:38 »

ενα ντροπ ας πουμε δεν θα το κανεις με την ιδια ευκολια
σε σχεση με μια κιθαρα χωρις τρεμ


Υπαρχει και το D-tuna και αλλα παρομοια  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #19 στις: 23/06/08, 16:40 »
tremol-no λεγετε, το ειχα δει απο εναν φιλο εδω μεσα και πηρα 2  ;D

Εγώ πάλι που έμεινα άφραγκος προτίμησα να σφηνώσω μια 9βολτη στην ibanez μου!  ;D



ενα ντροπ ας πουμε δεν θα το κανεις με την ιδια ευκολια
σε σχεση με μια κιθαρα χωρις τρεμ


Υπαρχει και το D-tuna και αλλα παρομοια  ;)

Τα hipshot d-tuners είναι μόνο γι'αυτό που λένε. Ρίχνουν ένα τόνο (συνήθως). Δεν μπλοκάρουν το floyd.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #20 στις: 23/06/08, 16:52 »
Και το κολπο με την μπαταρια καλο, η ενα κομματακι ξυλο που καθεται και πιο καλα.
Οσον αφορα το D-tuner το ανεφερα γιατι το παιδι στο quote ειπε οτι δεν κανεις ντροπ με την ιδια ευκολια σε ενα floyd-rose, και ειπα οτι ειναι πραγματικα πολυ ευκολο να κανεις, ενοειτε οτι δεν μπλοκαρει το τρεμολο  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #21 στις: 23/06/08, 16:54 »
Παρεξήγησα, my bad!  :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #22 στις: 23/06/08, 20:50 »
Και το κολπο με την μπαταρια καλο, η ενα κομματακι ξυλο που καθεται και πιο καλα.
Οσον αφορα το D-tuner το ανεφερα γιατι το παιδι στο quote ειπε οτι δεν κανεις ντροπ με την ιδια ευκολια σε ενα floyd-rose, και ειπα οτι ειναι πραγματικα πολυ ευκολο να κανεις, ενοειτε οτι δεν μπλοκαρει το τρεμολο  :)

To παιδι μαλλον εννοουσε οτι δεν κανεις ευκολα drop με floyd rose γιατι ειναι floating και οταν ειναι, αν αλλαξεις κατι στο κουρδισμα αλλαζουν και οι υπολοιπες χορδες κουρδισμα κτλ. Για αυτο ομως τον λογο το κανεις να μην ειναι floating και εχεις σε dt χρονο drop tuning με απολυτα κουρδισμενο οργανο και ξανα σε κανονικο κουρδισμα με την ιδια ευκολια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #23 στις: 29/12/08, 17:58 »
Παίδες ξεθάβω αυτό το θέμα για να ρωτήσω αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην αθήνα D-tuna και tremol-no..!
γνωρίζει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: fr ή όχι
« Απάντηση #24 στις: 30/12/08, 13:32 »
tremol-no δεν ειχα βρει πουθενα και ειχα παρει απο ι-μπει απο ΗΠΑ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace