Αποστολέας Θέμα: Δημήτρης Παναγιώτου  (Αναγνώστηκε 17356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #25 στις: 14/06/06, 14:13 »
Εξαιρετικος...
Καλη πορεια Δημητρη και καλη επιτυχια σ'οτι διαλεξεις :)

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #26 στις: 14/06/06, 14:43 »
OMMADAWN speaking...
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του kithara. Μπαίνω για να απαντήσω στον εαυτό μου με τις απόψεις του Δημητρού (όπως βγηκαν από μια συζητηση που μολις καναμε στο MSN).

DHMHTROS speaking....
Σ ' ευχαριστώ Κώστα. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες για τα σύμφωνα αλλα νομίζω το ότι δεν έχω κάνει μαθήαμτα φωνητικής τα δικαιολογούν και ελπ΄ζιω να διορθωθούν στο μέλλον.
Αλλά διαφωνώ σχετικά με τις παρατηρήσεις σου για την κιθάρα και τις δέυτερες. Τις βρίσκω άδικες, κακιασμένες και σιχαμερά απαίσιες. (Μπα, αυτό δε θα το λεγε..:P)
Για το οτι αλλαζω το tempo στην κιθάρα φταίει που δεν ηχογράφησα με μετρονόμο, άσε που το "χώσιμο" μου αρέσει σε εκείνο το σημείο γιατί αντιπροσωπεύει την προσωπική μου αισθητική άποψη για το κομμάτι.
Το ίδιο ισχυει και για τις δεύτερες. Εσένα δε σου αρέσουν. Άποψή σου. Καταλαβαίνεις όμως, φαντάζομαι ότι εμένα μου αρέσουν πολύ. Πώς να μη τις βάλεις όμως, ρε γ**ώτο. όταν σε εκφράζουν, τις νιώθεις και τις γουστάρεις τόσο πολύ ?
Ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια όλων σας!



OMMADAWN speaking....
Ελπίζω να μη με βρίσει, έχω το log του MSN για αποδεικτικό στοιχείο ότι συνένεσε στο να απαντήσω ο ίδιος επειδή βαριέται να τα ξαναγράφει όπως μου τα πε, νταξει? :P
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #27 στις: 14/06/06, 14:48 »
ναι οντως βαριομουν πολυ να ξαναγραφω ολα οσα ειπαμε στο μσν... εγραψες το νοημα πιστευω οσων ειπαμε...

ευχαριστω για το κοπο σου! :)

Αποσυνδεδεμένος Μουσικόφιλη

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #28 στις: 14/06/06, 17:07 »
Υπέροχο!!!! Πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα!! Μπράβο σου! Συνέχισε να μας τραγουδάς τόσο όμορφα!

Αποσυνδεδεμένος San tin Aggela

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #29 στις: 14/06/06, 22:28 »
Μπραβο Δημητρη  :D εχεις πολυ ωραια φωνη(οπως ειπαν κ ολοι)
μου αρεσε κ η κιθαρα πολυ  :)

Αποσυνδεδεμένος aristomenis_a

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #30 στις: 15/06/06, 13:38 »
Μολις τα ακουσα και τα δυο φιλε.
Η φωνη σου καταπληκτικη. Σου ευχομαι να σε ανακαλυψει καποια δισκογραφικη γιατι το αξιζεις, μπορεις να φτασεις πολυ ψηλα.
Το ταξιδι ειναι μια πολυ ωραια συνθεση αλλα και οι στιχοι μου αρεσαν επισης.
Μπραβο σου και εις ανωτερα.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
χμ... άραγε να ανεβάσω κανένα κομμάτι γνωστό; ή θα έχουμε κανένα πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα...;
ίσως τη σαλονίκη του καβαδία...

Προσωπική παράκληση από την τελευταία πρόταση να διαγραφεί το "ίσως".  :)

Θαυμάσια η ερμηνεία σου στον Άμλετ της Σελήνης! Μπράβο!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #32 στις: 15/06/06, 18:33 »
Ο ΑΜΛΕΤ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ
Να αρχίσω με το τι μου αρέσει. Πολύ ωραία και ζεστή φωνή. Δούλεψέ τη μην πάει χαμένη. Ειλικρινά τη ζηλεύω και θα ήθελα να τραγουδάω κι εγώ έτσι (είμαι γνωστός κακοφωνίξ).
Τι ΔΕΝ μου αρέσει (έχει να κάνει κυρίως  με την κιθάρα και μόνο σε ένα σημείο με τη φωνή).
Ο χρόνος από το δακτυλισμό στο strumming είναι τόσο διαφορετικός (τόσο πιο αργός, ή για την ακρίβεια όχι μόνο τόσο πιο αργός όσο κυρίως τόσο λάθος τονισμένος) που είναι ενοχλητικό. Είναι εύκολο να χτυπήσεις στον ίδιο χρόνο (το κάνεις αργότερα με ευκολία). Επίσης ο δακτυλισμός έχει συνέχεια το καντίνι να ακούγεται έντονα, εμένα δε μου κάθεται καλά.
Όσο για τις δεύτερες, τις βρίσκω τραγικές και πολύ άσχημες. Δεν πάνε καθόλου, το χαλάνε πάρα πολύ. Θα ήταν πολύ καλύτερα το κανάλι αυτό να το διαγράψεις εντελώς. Ακούω και το ταξίδι και επανέρχομαι.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #33 στις: 15/06/06, 18:47 »
Το κομμάτι ήμουν ο πρώτος που το άκουσα , διότι ήμουν εκεινη την ώρα στο chat με τον Δημητρό και μου πέρασε απευθείας το link.Οι διαπιστώσεις που έκανα και τις μετέφερα στον Δημητρό απευθείας ήταν πάνω κάτω σαν αυτές τους Fatses αλλά και του Ommadawn. Δεν τις έγραψα ωστόσο διότι ίσως να ήταν μόνο το δικό μου αυτί που τα επισήμανε και άρα μπορεί και να έπεφτα εντελώς έξω. Όταν μάλιστα διάβασα και τις πρώτες κριτικές , αισθάνθηκα ακόμη μεγαλύτερη ανασφάλεια.
Τα σημεία που επισήμανα ήταν τα εξής:
1) Η ερμηνεία είναι κάπως χλιαρή και χαλαρή για το συγκεκριμένο κομμάτι.Νομίζω ότι πρέπει να βγαίνει από την ερμηνεία περισσότερη αγωνία και άγχος , που κατά την άποψή μου απουσιάζουν. Την χαρακτηρίζω κάπως παθητική...
2) Η αλλαγή ρυθμού στην κιθάρα , δεν γίνεται σωστά. Κάπου αλλάζει το μέτρο.
3) Στα ρεφρέν το ανέβασμα της τονικότητας στη φωνή , ενώ δεν φαλτσάρει ,  χάνει πολύ τον όγκο της και την δυναμική της που αυτό ίσως να δείχνει λάθος τεχνική , ίσως πάλι  όχι και να λέω χαζομάρες.Αλλά εμένα αυτή την αίσθηση μου δίνει.
4) Οι δεύτερες οι οποίες πράγματι πρέπει να εξαφανιστούν..

Όλα αυτά Δημητρό έχουν να κάνουν με την προσέγγιση του συγκεκριμένου κομματιού και μόνο. Το ότι η φωνή σου είναι πολύ καλή και σαν χροιά και γενικά σωστή , όπως την άκουσα και στο άλλο τραγούδι , είναι δεδομένο. Απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι ίσως πρέπει να το προσεγγίσεις διαφορετικά...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #34 στις: 15/06/06, 18:54 »
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
Πάλι το πρώτο σχόλιο είναι για τη φωνή σου που μ' αρέσει πολύ, σου λέω και πάλι δούλεψέ τη, είναι πολύ καλή για να τραγουδάς σε παρέες αλλά ακόμα "λίγη" για περισσότερα, έχεις όμως την πρώτη ύλη, μην την αφήσεις.
Το τραγούδι είναι ωραίο και ευχάριστο και το αποδίδεις πολύ ωραία. Οι στίχοι (και το άκουσα πολλές φορές για να μην είμαι άδικος) δε λένε και τίποτα. Λένε, λένε, αλλά τελικά δε μου λένε κάτι (ελπίζω να κατάλαβες, δεν είναι κακοί, απλά δε λένε κάτι, υπάρχουν μόνο για να λέγεται τραγούδι αυτό που ακούμε και όχι σκέτη μουσική).
Με το χρόνο έχεις ένα πρόβλημα (κι εδώ). Μετρονόμο δε βάζεις; Από το δακτυλισμό στο strumming αλλάζεις πάλι ρυθμό και χτύπημα. Και έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος (δεν είσαι δηλαδή στο 80, μια είσαι στο 80 μια στο 85 και μια στο 75). Αυτά τα λίγα και καλή συνέχεια.

ΥΓ. Επειδή δε με ξέρεις να σου πω ότι απαντώ μόνο όταν αξίζει να απαντήσω, όταν δηλαδή κάτι μου αρέσει (είτε είναι η μελωδία είτε ο στίχος είτε η φωνή, κάτι τέλος πάντων) και όταν μου αρέσει κάτι είμαι και κάπως αυστηρός. Σε γενικές γραμμές δηλαδή μου άρεσε και η φωνή σου και το τραγούδι, αλλά νιώθω την υποχρέωση να επισημάνω κάθε σημείο που δε μου κάθεται καλά γιατί αυτό ίσως να βοηθήσει λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/06, 18:57 από fatses asteies »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #35 στις: 15/06/06, 21:12 »
Συνονόματε να διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου ως προς την ερμηνεία. Στο κανονικό κομμάτι έχει ένα σωρό όργανα, βιολί, φλάουτο και δε συμμαζεύεται. Ολα αυτά δημιουργούν μια άλλη ατμόσφαιρα που δεν μπορεί μια κιθάρα να αποδώσει μόνη της πιστεύω! Οταν τραγουδάς με μια κιθάρα είναι πάρα πολύ δύσκολο να αποδώσεις στην ερμηνεία σου όλα όσα θα απέδιδες με πολλά όργανα γιατί απλά επωμίζεσαι όλο το βάρος. Τα ξέρεις και συ καλά αυτά μιας και παίζεις και τραγουδάς.  :)

Αντώνη αυτά που λες περί ρυθμού να πω την αλήθεια μου δεν τα έπιασε το αυτί μου με τα πρώτα ακούσματα. Το ψείρισα πολύ το κομμάτια για να καταλάβω τι εννοούσες. Βέβαια δεν έχω καθόλου ψηλό κιθαριστικό επίπεδο όπως εσύ γι'αυτό και το κομμάτι προσωπικά μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Πάντως σίγουρα ο Δημήτρης δεν έπαιξε το κομμάτι όπως ο Θηβαίος μιας και ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης έχει περίεργους ρυθμούς και αρκετά δύσκολους θα έλεγα.

Αυτά  :)

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #36 στις: 15/06/06, 21:19 »
κατ αρχην ευχαριστω για τη κριτικη σας.

συμφωνω μαζι σας στο θεμα της κιθαρας. αντικειμενικα εχει ατελειες στο ρυθμο. οχι δεν χρησιμοποιησα μετρονομο και το ανεφερα και προηγουμενως. Θεωρω οτι απο τη στιγμη που το κομματι θα ηταν μονο κιθαρα-φωνη χωρις τυμπανα δεν ηταν απαραιτητος. γενικα προτιμω να παιζω πιο ελευθερα οταν παιζω μονος.
επισης ισως ειναι αντικειμενικο το οτι ο ογκος της φωνης χανεται οταν ανεβαινω μια οκταβα, η ότι η φωνη μου προς το παρον δεν ειναι για τιποτα περισσοτερο απ το να τραγουδαω σε παρεες. εχω σκοπο να κανω μαθηματα φωνητικης και ψαχνω για δασκαλο στη θεσ/νικη. παντως οσο ανεβαινει μια φωνη ειναι φυσιολογικο να μειωνεται ο ογκος πιστευω.

τωρα, καποια αλλα πραγματα ειναι εντελως υποκειμενικα κατα την αποψη μου. οπως η 2η φωνη, η οποια δε σας αρεσε αλλα αλλοι γουσταραν πολυ, (οπως και εγω), η ερμηνεια γενικοτερα οπως θα διαπιστωσετε σε παραπανω σχολια, και γενικως, ο,τι "παει" ή "δεν παει" στο κομμάτι.

αυτο ομως που ηρθε και με χτυπησε κατακουτελα, ηταν το εξης:
Παράθεση
Οι στίχοι (και το άκουσα πολλές φορές για να μην είμαι άδικος) δε λένε και τίποτα. δεν είναι κακοί, απλά δε λένε κάτι, υπάρχουν μόνο για να λέγεται τραγούδι αυτό που ακούμε και όχι σκέτη μουσική

αν οι στιχοι του τραγουδιου δεν αγγιζουν καποιον, τις περισσοτερες φορες οφειλεται στην αδυναμια του ακροατη να καταλαβει τι κρυβουν. δε σημαινει οτι υπαρχουν μονο και μονο για να λεγεται τραγουδι. καλη η αυστηρη κριτικη αλλα εχει και καποια ορια, περα απο τα οποια υποτιμαται η προσπαθεια του αλλου.

να κλεισω λεγοντας οτι ερχομαι σε αντιπαραθεση με τα σχολια και οχι με τους σχολιαστες. θα λαβω τις παρατηρησεις σας υπ' οψην και σας ευχαριστω για το χρονο σας.


Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #37 στις: 15/06/06, 21:24 »
Παράθεση
Προσωπική παράκληση από την τελευταία πρόταση να διαγραφεί το "ίσως". 

οκ συντομα θα ανεβασω και τη σαλονικη   :)


παρη σε ευχαριστω για τη παρεμβαση...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #38 στις: 15/06/06, 21:34 »
Δημήτριε σ' ευχαριστώ πολύ και ανυπομονώ να το ακούσω!  :)
Είναι από τα πολύ πολύ αγαπημένα μου!
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #39 στις: 16/06/06, 08:02 »
Να το πω άλλη μια φορά προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Μου αρέσει πολύ η φωνή σου γι΄αυτό και έκανα αυτά τα σχόλια, για να τη δουλέψεις και θα τραγουδάς καταπληκτικά μια μέρα. Για το χρόνο, σαφώς και μπορείς να παίζεις ελεύθερα όταν τραγουδάς μόνο με την κιθάρα, αν ακούσεις όμως προσεκτικά τα κομμάτια θα δεις ότι η απότομη αλλαγή (αυτό φαίνεται έντονα στον Αμλετ) ακούγεται πολύ, μια μικρή προσοχή θέλει εκεί και τίποτε άλλο κι αυτό γιατί ηχογραφήθηκε αλλιώς θα ήταν ασήμαντο.
Οι δεύτερες τώρα , τι να πω, περί ορέξεως.... Δε λέω ότι είσαι φάλτσος αλλά ότι δεν πάνε καθόλου στο κομμάτι. Αν εσένα σ αρέσουν, εμένα μου περισσεύουν.
Πάμε τώρα στους στίχους που σε "πείραξε". Δε σε υποτιμώ καθόλου. Αυτή είναι η άποψή μου. Θέλεις να ακούς μόνο καλά λόγια; Οκ, θα το έχω υπ' όψη μου να μη ξανασχολιάσω κάτι δικό σου αν δε μου αρέσει. Δεν ήθελα να σε προσβάλλω σε καμία περίπτωση. Εμένα μου φάνηκαν κάπως επίπεδοι, χωρίς κάποιο νόημα, χωρίς στην τελική να μου αφήσουν κάτι όταν τέλειωσε το τραγούδι. Αυτό δεν είναι υποτιμητικό, αυτό είναι προτροπή να δουλεύεις τους στίχους σου περισσότερο. Είμαι από τους ακροατές που μ αρέσει να προσέχω και το στίχο. Δε λέω να είναι ποιηματάρα, αλλά να μου λέει κάτι. Αν πάλι όπως λες είμαι αδύναμος να καταλάβω εγώ τη δύναμη των στίχων σου τότε συγχώρεσέ μου την αδυναμία αυτή, γράφε έτσι (μην προσπαθήσεις να καλυτερεύσεις) και κάποιοι πιο ειδικοί και πιο ικανοί από μένα πιθανότατα θα σε καταλάβουν. Και πάλι καλή συνέχεια (και μη σε πειράζει όταν κάποιος καλοπροαίρετα σου λέει τι ακούει, να σε πειράζει όταν κάποιος σου λέει μπράβοοο υπέροχοοο έστω κι αν προσωρινά σε ικανοποιεί, γιατί έτσι σε κοιμίζει, δε σε βοηθάει να προσπαθήσεις περισσότερο, θα το καταλάβεις αυτό μεγαλώνοντας).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #40 στις: 16/06/06, 09:16 »
Όταν ακούω ένα τραγούδι πάντα η πρώτη εντύπωση είναι και η πιο σημαντική.

Και από το πρώτο άκουσμα πρέπει να σου πώ ότι αυτή η δουλειά μου είπε ''κάτι''.

Δεν θα μπώ σε τεχνικές λεπτομέριες (πιθανότατα τα παιδιά παραπάνω ξέρουν περισσότερα) μιάς και δίνω βαρύτητα πάντα στο πρώτο άκουσμα-στην βασική ιδέα. Τα υπόλοιπα φτιάχνονται πανεύκολα στο studio αν ασχοληθείς επαγγελματικά πλέον...

Όσον αφορά τα σχόλια του fatses asteies (και επειδή τυχαίνει να γνωριζόμαστε) πρέπει να σου πώ ότι για να μπεί στη διαδικασία να απαντήσει κάτι καλό συμβαίνει εδώ...και πίστεψέ με το κατέχει το θέμα καλά...

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και σύντομα να ακούσουμε και άλλες δουλειές σου.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #41 στις: 16/06/06, 10:55 »
αχ...  ::) προσπαθησα οσο μπορω να γινω αντιληπτος στο ποστ μου ωστε να μη χρειαστει αλλο, αλλα θα πρεπει να σου απαντησω και παλι οσο και αν δε θελω να μετατραπει το τοπικ σε "διαφωνια".

Εκτιμω το γεγονος οτι ασχοληθηκες και οπως ειπα και στην αρχη της προηγουμενης απαντησης μου, ευχαριστω για τη κριτικη... Σε καμια περιπτωση δεν θελω να μη σχολιαζει καποιος αν εχει αρνητικα πραγματα να πει! Αν διαβασεις παραπανω θα δεις οτι και ο Ommadawn ειπε πανω κατω τα ιδια πραγματα με σενα, αλλα δε με πειραξε τιποτα. Ο λογος ειναι απλουστατος. Ειπε αυτα που ηθελε να πει με καλυτερο τροπο. Δε νομιζω οτι ειναι σωστο, οσο αυστηρος και να ειναι καποιος, να λεει στον αλλο οτι οι στιχοι σου υπαρχουν μονο για να υπαρχουν και δε λενε τιποτα. Δεν ειπα οτι υποτιμας εμενα αλλα τη προσπαθεια που εκανα για να τους γραψω. και πιστεψε με, μου πηρε περισσοτερο απο 5-10 λεπτα... Οσο για τους ειδικους που ειπες, πρεπει να σε πληροφορησω οτι ηδη επικοινωνησε μαζι μου ενας στιχουργος με δουλεια στη δισκογραφια και μου ειπε πολυ καλα λογια για τους στιχους μου και μαζι καποιες συμβουλες και τον ευχαριστω. Ποτε δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι σε επιπεδο που δε χρειαζομαι βελτιωσεις. παντα προσπαθω για το καλυτερο και ηδη στα επομενα κομματια μου προσεχω ακομα περισσοτερο το στιχο.

οσο για τις δευτερες το ιδιο πραγμα λεμε, οτι ειναι υποκειμενικες... αρα συμφωνουμε  ;)

προφανως θελεις να βοηθησεις με τη κριτικη σου. ειναι λοιπον πολυ πιο ευκολο να καταφερεις αυτο που θες, αν βαλεις τον εαυτο σου στη θεση αυτου που σχολιαζεις...
Περιμενω τα σχολια σου και στα επομενα κομματια!

να σαι καλα!  :)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #42 στις: 16/06/06, 12:22 »
Δημητρό αν και θα φιλολογίσουμε τώρα , αλλά ακόμη και αυτό όταν αφορά κάποια παραπάνω γνώση ας είναι ανεκτό.
Η απώλεια όγκου στο ανέβασμα , όταν γίνεται ή όταν γίνεται σε μεγάλο βαθμό δείχνει μη σωστή τεχνική και μόνο.
Αν όσοι ανέβαιναν έχαναν όγκο , δεν θα το σχολιάζε κανένας εφόσον θα ήταν ο κανόνας.Π.χ. Ο Θηβαίος χάνει τον όγκο του στο ρεφρεν? Δε νομίζω. Είναι θέμα λοιπόν σωστής τεχνικής , αναπνοών κλπ. Αν αρχίσεις μαθήματα φωνητικής όπως λες θα καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.. ;)

Συνονόματε , σαφώς  σε αυτό που γράφεις έχεις ένα σχετικό δίκιο , αλλά πέρα από την συνολική αίσθηση που αποκομίζεται από την ενορχήστρωση και το τράβηγμα που μπορεί να κάνει αυτή στον ερμηνευτή , και η δυναμική της ερμηνείας από μόνη της παίζει τον ξεχωριστό της ρόλο.
Το κομμάτι αυτό το δοκιμάσαμε με ένα γνωστό μου μόνο με κιθάρα πάλι , αλλά η δυναμική που έδινε το παιδί ήταν πολύ κοντά σε αυτή της αυθεντικής ερμηνείας...Αν εντοπίσεις ότι χρειάζεται περισσότερη δυναμική , μπορείς να την δώσεις με την προϋπόθεση ότι ξέρεις πως να το κάνεις βέβαια...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Shadow

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • The only one who can judge me is God
    • Προφίλ
    • www.myspace.com
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #43 στις: 16/06/06, 13:21 »
μμμ τωρα τα ακουσα και τα δυο........εχεις πολυ ωραια φωνη.......και το πρωτο τραγουδι που νομιζω οτι ειναι δικο σου ειναι πολυ ωραιο.........μπραβο!!!!!κ εις ανωτερα..... ;) :D
Born to loose,live to win..........

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #44 στις: 16/06/06, 15:29 »
Περιμένω νέα σου τραγούδια για να σου πω πάλι τη γνώμη μου (αν το θέλεις) δυστυχώς με τον ίδιο τρόπο (αν σου φάνηκε κακός σου ζητώ συγγνώμη, αλλά αν δε μου άρεσε δε θα έμπαινα στο κόπο να σχολιάσω). Ένα δύο πραγματάκια μόνο.

Δεν ειπα οτι υποτιμας εμενα αλλα τη προσπαθεια που εκανα για να τους γραψω. και πιστεψε με, μου πηρε περισσοτερο απο 5-10 λεπτα... Οσο για τους ειδικους που ειπες, πρεπει να σε πληροφορησω οτι ηδη επικοινωνησε μαζι μου ενας στιχουργος με δουλεια στη δισκογραφια και μου ειπε πολυ καλα λογια για τους στιχους μου και μαζι καποιες συμβουλες και τον ευχαριστω.

Ούτε την προσπάθειά σου υποτιμώ, το αντίθετο, τη σέβομαι πολύ γι αυτό και με πολύ ειλικρίνεια είπα αυτό που έπρεπε αν πω για να το προσέξεις. Όσο για τους στιχουργούς και η Δρούτσα είναι στιχουργός με μεγάλη δισκογραφία και η Γερμανού επίσης. Δε νομίζω να ήσουνα περήφανος αν έγραφες τέτοιους στίχους όμως ( γιατί αν ήσουνα να μου το πεις να μην ασχολούμαι άλλο με τα τραγούδια σου, το βλέπουμε διαφορετικά το θέμα στίχος). Γιατί δε κρατάς το σημαντικότερο από όσα είπα; Είσαι καλός, θέλεις δουλειά στη φωνή αν θέλεις να ξεφύγεις απο τον ερασιτεχνισμό και να πας σε επαγγελματικό επίπεδο και αν θέλεις να γράφεις δικά σου τραγούδια που να αξίζουν και να τα χαιρόμαστε, πρόσεχε (όπως είπες ότι κάνεις ήδη) το στίχο περισσότερο. Τι πιο καλά λόγια θα μπορούσα  να πω; Ότι έμεινα άναυδος απο το αριστούργημα που άκουσα; Αν έμενα να είσαι σίγουρος ότι θα σου το έλεγα πάντως. Καλή συνέχεια, ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι σου μιλάω με συμπάθεια (αλλιώς δε θα έλεγα τίποτα).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #45 στις: 16/06/06, 15:34 »
Το κομμάτι αυτό το δοκιμάσαμε με ένα γνωστό μου μόνο με κιθάρα πάλι , αλλά η δυναμική που έδινε το παιδί ήταν πολύ κοντά σε αυτή της αυθεντικής ερμηνείας...Αν εντοπίσεις ότι χρειάζεται περισσότερη δυναμική , μπορείς να την δώσεις με την προϋπόθεση ότι ξέρεις πως να το κάνεις βέβαια...

Σαφώς έχεις δίκαιο αλλά εγώ έκρινα το παιδί αυτό ξέροντας ότι δεν έχει κάνει κανένα μάθημα φωνητικής. Βέβαια με τη σωστή τεχνική, η φωνή έχει όγκο και στις ψηλές νότες.
Επίσης παίζει ρόλο και η εμπειρία και πόσο δένεσαι με το κομμάτι για να το αποδώσεις.

PS: Πάντως μεταξύ μας αν και λατρεύω το Θηβαιο δεν θα έλεγα ότι έχει τεχνική  :)

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #46 στις: 19/06/06, 13:21 »
Εφτασεεε... Σαλονικη! :) Χαρα μου να ακουσω τα σχολια ολων οσων εγραψαν και ακομα περισσοτερων! ;) Ευχαριστω

Download-Link: http://rapidshare.de/files/23478849/Saloniki.mp3.html

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #47 στις: 19/06/06, 14:14 »
Πολύ ωραία το είπες Δημήτρη. Το κομμάτι αυτό πρέπει να ερμηνεύεται με ψυχή και συ το κατάφερες. Καποιες παρατηρήσεις μόνο:

1) Οταν αλλάζεις από Am σε G βγαίνεις λίγο εκτός χρόνου
2) Οι αλλαγές σου από αρπίσματα σε ακκόρντα πρόσεξε να είναι λίγο πιο ομαλές
3) Καποιες λέξεις τις λες με στακάτο. Γνώμη μου είναι ότι δεν ταιριάζουν στο κομμάτι αυτό αλλά περί ορέξεως....  :P

Ομως από φωνή φωνάρα και συνέχισε να ανεβάζεις κομμάτια  :)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #48 στις: 19/06/06, 16:49 »
Πολύ ωραία εκτέλεση.....εδώ είμαστε ν ακούσουμε κι άλλα!
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημήτρης Παναγιώτου
« Απάντηση #49 στις: 19/06/06, 17:09 »
πολυ καλη φωνη, εχει χρωμα, και υπεροχη γεστασια..
θα συμφωνησω με τον parlats και θα προσθεσω κατι ακομα..
..αφεσου ελευθερος Δημητρη και τραγουδα, βρες τον Δημητρη!
ταπεινα και φιλικα Σωτηρης.

εν αναμονη κι αλλων κομματιων! :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
5 Απαντήσεις
3274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/07, 20:35
από DHMHTROS
0 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 16:09
από Mrs Brightside
15 Απαντήσεις
5778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 18:38
από Jarvis
0 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/12, 01:42
από krios80
1 Απαντήσεις
1912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:13
από argirios
4 Απαντήσεις
3140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/15, 13:59
από Pavl0s
0 Απαντήσεις
5221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/17, 01:46
από krios80
0 Απαντήσεις
2420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/18, 10:31
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/23, 21:36
από diji grampsas