Αποστολέας Θέμα: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?  (Αναγνώστηκε 19362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« στις: 24/10/09, 17:05 »
Καλησπερα και παλΙ παιδια.Οπως θυμαστε σε ενα θεμα που ειχα ανοιξει για να γορασω καινουρια κιθαρα κατεληξα στην JACKSON DK2M DINKY.Η κιθαρα που εχω τωρα ειναι η JACKSON PS-4 του 97.Σκεφτηκα ομως αν ειναι να αλλαξω τους Τζακσον μαγνητες που εχω και να βαλλω καινουριους ειτε SEYMOUR DUNCAN ειτε EMG στην PS-4
.Ακομα σκεφτηκα να αλλαξω το ΟRIGINAL FLOYD ROSE τρεμολο που εχω με ενα καινουριο επισης ORIGINAL FLOY ROSE.Eπειτα μαζευω καποια χρηματα και παιρνω εναν καινουριο ενισχυτη αντικαθιστωντας τον ηδη υπαρχων LINE 6 SPIDER II που ειναι modeling.


Τι προτεινετε?


Ευχαριστω εκ των πρωτερων :)





Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #1 στις: 24/10/09, 17:16 »
Αν η κιθαρα σε βολευει γιατι οχι...
Το κοστος παντως θα φτασει κοντα στα 350Ε...

http://www.thomann.de/gr/floyd_rose_original_vibrato_kit_chrome.htm
+
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #2 στις: 24/10/09, 17:39 »
Η αλλαγή μαγνητών είναι σίγουρα μια πιο οικονομική και εύκολη επιλογή για αναβάθμιση της κιθάρας σου, ειδικά αν πρόκειται να δώσεις τα αυτά χρήματα για έναν καινούργιο ενισχυτή. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί θέλεις να αλλάξεις το Floyd Rose. Ποιός ο λόγος και ο σκοπός αυτής της αλλαγής; Αν το τρέμολο που έχεις λειτουργεί καλά, γιατί να το αλλάξεις και μάλιστα με ένα ακριβώς ίδιο...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #3 στις: 24/10/09, 17:41 »
Η αλλαγή μαγνητών είναι σίγουρα μια πιο οικονομική και εύκολη επιλογή για αναβάθμιση της κιθάρας σου, ειδικά αν πρόκειται να δώσεις τα αυτά χρήματα για έναν καινούργιο ενισχυτή. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί θέλεις να αλλάξεις το Floyd Rose. Ποιός ο λόγος και ο σκοπός αυτής της αλλαγής; Αν το τρέμολο που έχεις λειτουργεί καλά, γιατί να το αλλάξεις και μάλιστα με ένα ακριβώς ίδιο...;

Το τρεμμολο που εχω τωρα ειναι χαλασμενο

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #4 στις: 24/10/09, 17:50 »
Πολυ καλη λυση να αλλαξεις τους μαγνητες σου, θα σου φανει οτι εχεις ενα εντελως διαφορετικο οργανο, και αυτοι που εχεις υποψιν οσο να ναι ειναι ανωτεροι απο τους στοκ.
Τωρα για το τρεμολο τσεκαρες μηπως επιδιορθωνεται? Ειναι πολλα τα χρηματα για καινουριο, και υποθετω οτι την εκγκατασταση δεν θα την κανεις μονος σου...
Τι ακριβως εχει χαλασει?

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #5 στις: 24/10/09, 18:14 »
Πολυ καλη λυση να αλλαξεις τους μαγνητες σου, θα σου φανει οτι εχεις ενα εντελως διαφορετικο οργανο, και αυτοι που εχεις υποψιν οσο να ναι ειναι ανωτεροι απο τους στοκ.
Τωρα για το τρεμολο τσεκαρες μηπως επιδιορθωνεται? Ειναι πολλα τα χρηματα για καινουριο, και υποθετω οτι την εκγκατασταση δεν θα την κανεις μονος σου...
Τι ακριβως εχει χαλασει?


Πρωτα απ ολα η βιδα του τρεμολου εχει σφηνωσει πανω στο τρεμολο (οχι στον καβαλαρη) και ετδι δεν μπορω να το βιδωσω και δεν ειναι σταθερο.Επειτα τα λατηρια απο κατω (τα οποια νομιζω οτι σχετιζονται με το τρεμολο) εχουν καποια προβληματακια καθως μου ξεκουρδιζουν την κιθαρα γι αυτο και εχω παψει να το χρησιμοποιω πραγμα το οποιο και θελω να αλλαξω.

Εννοειται οτι δεν θα κανωμονος μου την εγκατασταση :D ;D :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/09, 18:16 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #6 στις: 24/10/09, 18:37 »
Το τρεμμολο που εχω τωρα ειναι χαλασμενο

Το πρόβλημα με τρέμολο ίσως να διορθώνεται. Αν πας την κιθάρα σε κάποιον τεχνικό, λογικά θα μπορεί να σού πει αν γίνεται και αν αξίζει τον κόπο να το φτιάξεις αντί να αγοράσεις καινούργιο. Αλλιώς ίσως θα πρέπει να σκεφτείς πιο σοβαρά την αγορά καινούργιας κιθάρας. Τουλάχιστον αυτή θα ήταν η δική μου γνώμη. Το συνολικό κόστος των μαγνητών (Seymour Duncan ή EMG) και του Floyd Rose συν αυτά που θα πρέπει να πληρώσεις τον τεχνικό για την εγκατάσταση θα είναι πολύ κοντά στην τιμή αγοράς μιας καινούργιας Dinky.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #7 στις: 24/10/09, 18:55 »
Το τρεμμολο που εχω τωρα ειναι χαλασμενο

Το πρόβλημα με τρέμολο ίσως να διορθώνεται. Αν πας την κιθάρα σε κάποιον τεχνικό, λογικά θα μπορεί να σού πει αν γίνεται και αν αξίζει τον κόπο να το φτιάξεις αντί να αγοράσεις καινούργιο. Αλλιώς ίσως θα πρέπει να σκεφτείς πιο σοβαρά την αγορά καινούργιας κιθάρας. Τουλάχιστον αυτή θα ήταν η δική μου γνώμη. Το συνολικό κόστος των μαγνητών (Seymour Duncan ή EMG) και του Floyd Rose συν αυτά που θα πρέπει να πληρώσεις τον τεχνικό για την εγκατάσταση θα είναι πολύ κοντά στην τιμή αγοράς μιας καινούργιας Dinky.


Προηγουμενως φιλε Απολλων ειπες οτι η αλλαγη μαγνητων ειναι μια οικονομικη λυση προκειμενου να αναβαθμισω την κιθαρα μου.Τελικα τι μου προτεινεις γιατι ψηλομπερδευτικα ;D.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #8 στις: 24/10/09, 19:12 »
Προηγουμενως φιλε Απολλων ειπες οτι η αλλαγη μαγνητων ειναι μια οικονομικη λυση προκειμενου να αναβαθμισω την κιθαρα μου. Τελικα τι μου προτεινεις γιατι ψηλομπερδευτικα ;D.


Ναι, γιατί με λίγο παραπάνω από 100 Ευρώ (π.χ. για ένα σετάκι όπως αυτό) μπορείς να μεταμορφώσεις την κιθάρα σου. Και φυσικά αυτό θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν δεν χρειαζόσουν καινούργιο τρέμολο ή στην προκειμένη περίπτωση αν μπορείς να επιδιορθώσεις το τρέμολο σχετικά φτηνά. Από τη στιγμή όμως που λες οτι μπορεί χρειαστείς μαγνήτες και καινούργιο τρέμολο, τότε νομίζω ότι η αγορά μιας καινούργιας κιθάρας όπως η Dinky που έχει ήδη Seymour Duncan μαγνήτες θα ήταν προτιμότερη και πιο συμφέρουσα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #9 στις: 24/10/09, 20:20 »
Προηγουμενως φιλε Απολλων ειπες οτι η αλλαγη μαγνητων ειναι μια οικονομικη λυση προκειμενου να αναβαθμισω την κιθαρα μου. Τελικα τι μου προτεινεις γιατι ψηλομπερδευτικα ;D.


Ναι, γιατί με λίγο παραπάνω από 100 Ευρώ (π.χ. για ένα σετάκι όπως αυτό) μπορείς να μεταμορφώσεις την κιθάρα σου. Και φυσικά αυτό θα ήταν η καλύτερη επιλογή αν δεν χρειαζόσουν καινούργιο τρέμολο ή στην προκειμένη περίπτωση αν μπορείς να επιδιορθώσεις το τρέμολο σχετικά φτηνά. Από τη στιγμή όμως που λες οτι μπορεί χρειαστείς μαγνήτες και καινούργιο τρέμολο, τότε νομίζω ότι η αγορά μιας καινούργιας κιθάρας όπως η Dinky που έχει ήδη Seymour Duncan μαγνήτες θα ήταν προτιμότερη και πιο συμφέρουσα.






Εαν αγορασω το σετακι που λες και φτιαξω το τρεμολο στον μαστορα που θα "κουμπωσει" τους μαγνητες πανω στην κιθαρα, θα μου ερθει πιο φθηνα σε σχεση με την αγορα της DINKY την οποια εχω βρει στον Καγμακη στα 700 ευρω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #10 στις: 24/10/09, 20:41 »
Εαν αγορασω το σετακι που λες και φτιαξω το τρεμολο στον μαστορα που θα "κουμπωσει" τους μαγνητες πανω στην κιθαρα, θα μου ερθει πιο φθηνα σε σχεση με την αγορα της DINKY την οποια εχω βρει στον Καγμακη στα 700 ευρω?


Κατ' αρχήν μην κάνεις το λάθος να αγοράσεις την κιθάρα από τον Καγμάκη για 700 Ευρώ από τη στιγμή που μπορείς να τη βρεις σε καταστήματα του εξωτερικού για λιγότερο από 500. Κοίτα π.χ. στο DV247. Εγώ αυτή την τιμή είχα υπόψη μου όταν έλεγα ότι ίσως να συμφέρει καλύτερα η αγορά καινούργιας κιθάρας σε σχέση με την αναβάθμιση της παλιάς.

Aπό την άλλη πλευρά, αν μπορείς να αγοράσεις τους μαγνήτες με 100-150 Ευρώ και σού πάρει άλλα 100 (και πολλά λέω) ο τεχνικός για την εγκατάσταση των μαγνητών και την επισκευή του τρέμολο, τότε μπορείς να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση. Βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι προτιμάς εσύ. Μια καινούργια κιθάρα με όλα τα πλεονεκτήματά της ή την κιθάρα που έχεις τώρα με τους μαγνήτες της επιλογής σου. Και φυσικά θα ήταν καλό να πας την κιθάρα σου σε κάποιον που θα σού δώσει μια ιδέα για πόσο μπορεί να σού πάει όλη αυτή η ιστορία πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις. Χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει με το τρέμολο, μιλάμε εντελώς στον αέρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #11 στις: 24/10/09, 21:03 »
Εαν αγορασω το σετακι που λες και φτιαξω το τρεμολο στον μαστορα που θα "κουμπωσει" τους μαγνητες πανω στην κιθαρα, θα μου ερθει πιο φθηνα σε σχεση με την αγορα της DINKY την οποια εχω βρει στον Καγμακη στα 700 ευρω?


Κατ' αρχήν μην κάνεις το λάθος να αγοράσεις την κιθάρα από τον Καγμάκη για 700 Ευρώ από τη στιγμή που μπορείς να τη βρεις σε καταστήματα του εξωτερικού για λιγότερο από 500. Κοίτα π.χ. στο DV247. Εγώ αυτή την τιμή είχα υπόψη μου όταν έλεγα ότι ίσως να συμφέρει καλύτερα η αγορά καινούργιας κιθάρας σε σχέση με την αναβάθμιση της παλιάς.

Aπό την άλλη πλευρά, αν μπορείς να αγοράσεις τους μαγνήτες με 100-150 Ευρώ και σού πάρει άλλα 100 (και πολλά λέω) ο τεχνικός για την εγκατάσταση των μαγνητών και την επισκευή του τρέμολο, τότε μπορείς να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση. Βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι προτιμάς εσύ. Μια καινούργια κιθάρα με όλα τα πλεονεκτήματά της ή την κιθάρα που έχεις τώρα με τους μαγνήτες της επιλογής σου. Και φυσικά θα ήταν καλό να πας την κιθάρα σου σε κάποιον που θα σού δώσει μια ιδέα για πόσο μπορεί να σού πάει όλη αυτή η ιστορία πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις. Χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει με το τρέμολο, μιλάμε εντελώς στον αέρα...




Απο το εξωτερικο δεν μπορω να αγορασω γιατι δεν εχω πιστωτικη.Το σαιτ που αναφεριες το ξερω και μου εκανε εντυπωση οταν μου ειπαν εδω οτι η DK2M εκανει 700.Για το τρεμολο ειπα λιγο πιο πανω τι ζημια εχει (αν και δεν σας βοηθουν τοσο αυτα που λεω αλλα απο την απειρια μου αυτα εχω εντωπισει τα οποια μπορει να ειναι και ασημαντα η να υπαρχουν και αλλα μεγαλυτερα που δεν τα καταλαβαινω).Για εμενα το ιδιο ειναι ειτε αγορασω καινουρια ειτε κρατησω τη δικη μου οπου παρεπιπτοντως ειναι και η πρωτη και μοναδικη μου ως τωρα κιθαρα.Μηπως θα ηταν ευκολο να προτεινετε καποιον αξιοπιστο "ειδικο"-μαστορα για να να παω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #12 στις: 24/10/09, 22:12 »
Δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι ή ποιά είναι η οικονομική σου κατάσταση, αλλά θα ήταν σχετικά απλή υπόθεση να βγάλεις μια προπληρωμένη κάρτα προκειμένου να τη χρησιμοποιήσεις για τη συγκεκριμένη αγορά. Είναι μια υπηρεσία που προσφέρουν πολλές τράπεζες με ελάχιστο κόστος και η όλη διαδικασία δεν είναι πολύπλοκη ούτε χρονοβόρα. Σίγουρα αξίζει τον κόπο να το κάνεις για αυτή την αγορά και μόνο (αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις την κιθάρα) καθώς θα έχεις 200 Ευρώ όφελος, αλλά και για μελλοντικές αγορές εξοπλισμού που σίγουρα θα θελήσεις να κάνεις από το εξωτερικό ή το ebay, καθώς και για άλλες συναλλαγές. Aν λοιπόν το μόνο πρόβλημα στην αγορά από το εξωτερικό είναι η έλλειψη πιστωτικής κάρτας, τότε σκέψου σοβαρά αυτή τη λύση.

Όσο για μάστορες που μπορείς να απευθυνθείς, νομίζω έχουν αναφερθεί πολλοί και διάφοροι κατά καιρούς σε σχετικές συζητήσεις. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα καθώς δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας. Σίγουρα πάντως μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας (αν μένεις Αθήνα) στα διάφορα μαγαζιά της Ιπποκράτους και γύρω περιοχών θα σού δώσει αρκετές επιλογές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #13 στις: 24/10/09, 22:23 »
Φιλε Απολλων δεν θελω να εχω σχεση με τις τραπεζες και να μπλεκω με πιστωτικες.Επειδη θα αγορασω την κιθαρα απο τον Καγμακη η απο μαγαζι στην Ελλαδα τι απο τα 2 με συμφερει τελικα?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #14 στις: 24/10/09, 22:48 »
You can't teach an old dog new tricks.

Αν η κιθάρα σου εκτός από το τρέμολο είναι ΟΚ, πάρτην παραμάσχαλα και τράβα σε ένα μάστορα για γενική επισκευή.

Η αγορά νέας κιθάρας θα ήταν συμφέρουσα αν μπορούσες να δώσεις τη δικιά σου και να πάρεις κάποια χρήματα αλλά στην κατάσταση που είναι, μάλλον δεν πρόκειται.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #15 στις: 24/10/09, 22:54 »
Jacksonman υπαρχει και η λυση του εμβασματος. Θα πληρωσεις στην τραπεζα 15-20 ευρο παραπανω απο οσο κανει το οργανο και καθαρισες. Ουτε πιστωτικη ουτε προπληρωμενες ουτε τιποτα.
Παντως κανε αυτο που σου ειπαν τα παιδια. Πηγαινε σε εναν μαστορα γιατι αν φτιαχνει ειναι κριμα να παρεις αλλη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #16 στις: 24/10/09, 23:23 »
Φιλε Απολλων δεν θελω να εχω σχεση με τις τραπεζες και να μπλεκω με πιστωτικες.Επειδη θα αγορασω την κιθαρα απο τον Καγμακη η απο μαγαζι στην Ελλαδα τι απο τα 2 με συμφερει τελικα?

Κατ' αρχήν θα μού επιτρέψεις να πω ότι το βρίσκω διπλά παρανοϊκό αυτό που λες. Πρώτον, είσαι διατεθειμένος να δώσεις τόσα επιπλέον λεφτά για μια αγορά που μπορεί εύκολα να σού στοιχίσει φτηνότερα, μόνο και μόνο για "να μην έχεις σχέση με τράπεζες" (καλή τύχη σε αυτό αλλά δεν πρόκειται να το πετύχεις) και δεύτερον μετά από αυτή τη δήλωση να ρωτάς εμάς τι σε συμφέρει καλύτερα. Προσωπικά νομίζω ότι σε συμφέρει να επισκευάσεις την κιθάρα που ήδη έχεις από το να αγοράσεις καινούργια για 700 λίρες. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως θα έχεις ένα αρκετά μεγαλύτερο κόστος από αυτό που υπολόγιζα εγώ αν δεν αγοράσεις από εξωτερικό, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πληρώσεις παραπάνω για μαγνήτες και τρέμολο απ' ό,τι αν τα αγόραζες από τον Thomann. Θα μπορούσες τουλάχιστον να κοιτάξεις μήπως τα βρεις μεταχειρισμένα σε καλή τιμή και καλή κατάσταση, ώστε να μην σού στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Αλλά σε τελική ανάλυση, δικά σου είναι τα λεφτά και εσύ αποφασίζεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #17 στις: 25/10/09, 01:18 »
Φιλε Απολλων δεν θελω να εχω σχεση με τις τραπεζες και να μπλεκω με πιστωτικες.Επειδη θα αγορασω την κιθαρα απο τον Καγμακη η απο μαγαζι στην Ελλαδα τι απο τα 2 με συμφερει τελικα?

Κατ' αρχήν θα μού επιτρέψεις να πω ότι το βρίσκω διπλά παρανοϊκό αυτό που λες. Πρώτον, είσαι διατεθειμένος να δώσεις τόσα επιπλέον λεφτά για μια αγορά που μπορεί εύκολα να σού στοιχίσει φτηνότερα, μόνο και μόνο για "να μην έχεις σχέση με τράπεζες" (καλή τύχη σε αυτό αλλά δεν πρόκειται να το πετύχεις) και δεύτερον μετά από αυτή τη δήλωση να ρωτάς εμάς τι σε συμφέρει καλύτερα. Προσωπικά νομίζω ότι σε συμφέρει να επισκευάσεις την κιθάρα που ήδη έχεις από το να αγοράσεις καινούργια για 700 λίρες. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως θα έχεις ένα αρκετά μεγαλύτερο κόστος από αυτό που υπολόγιζα εγώ αν δεν αγοράσεις από εξωτερικό, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πληρώσεις παραπάνω για μαγνήτες και τρέμολο απ' ό,τι αν τα αγόραζες από τον Thomann. Θα μπορούσες τουλάχιστον να κοιτάξεις μήπως τα βρεις μεταχειρισμένα σε καλή τιμή και καλή κατάσταση, ώστε να μην σού στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Αλλά σε τελική ανάλυση, δικά σου είναι τα λεφτά και εσύ αποφασίζεις...


Οπα λαθος δικο μου δεν το διατυπωσα σωστα.Ηθελα να πω οτι ειτε θα αγορασω καινουρια κιθαρα απο μαγαζι στην Ελλαδα ειτε θα επισκευασω την δικη μου και οχι οτι θα αγορασω σωνει και καλα καινουρια κιθαρα.

Δηλαδη τα "μαραφετια" που πρεπει να παρω ειναι πιο ακριβα σε σχεση με τα αντιστοιχα στο Thomann αν τα παρω απο Ελλαδα?Αν ναι για τι διαφορες μιλαμε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #18 στις: 25/10/09, 02:01 »
Kαλά το διατύπωσες, δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αγοράσεις από Ελλάδα (κιθάρα ή parts), θα τα πληρώσεις πιο ακριβά απ' ό,τι από το εξωτερικό. Τη διαφορά στην τιμή της κιθάρας την έχεις δει ήδη. Τους Seymour Duncan τους είχα δει σε κάποια Ελληνικά καταστήματα γύρω στα 80-90 Ευρώ τον καθένα. Πιθανόν να μπορείς να τους βρεις και φτηνότερα ή να διαπραγματευτείς καλύτερη τιμή αν αγοράσεις δύο. Αμφιβάλλω πάντως αν θα πετύχεις τιμή γύρω στα 120 Ευρώ που κοστίζει το σετ στον Thomann. Για Floyd Rose δεν ξέρω τι παίζει καθώς δεν με έχει απασχολήσει ποτέ. Ψάξε το λίγο και μόνος σου για να ξέρεις τι να περιμένεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #19 στις: 25/10/09, 02:21 »
Floyd Rose Original, αν δεν κάνω λάθος έχει σαν ανταλλακτικό το kit κανα 200άρι ευρώ... Μαζί με 2 μαγνήτες και τοποθέτηση όλα αυτά τα 400 σύνολο μου φαίνονται ψιλοσίγουρα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #20 στις: 25/10/09, 02:31 »
Kαλά το διατύπωσες, δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αγοράσεις από Ελλάδα (κιθάρα ή parts), θα τα πληρώσεις πιο ακριβά απ' ό,τι από το εξωτερικό. Τη διαφορά στην τιμή της κιθάρας την έχεις δει ήδη. Τους Seymour Duncan τους είχα δει σε κάποια Ελληνικά καταστήματα γύρω στα 80-90 Ευρώ τον καθένα. Πιθανόν να μπορείς να τους βρεις και φτηνότερα ή να διαπραγματευτείς καλύτερη τιμή αν αγοράσεις δύο. Αμφιβάλλω πάντως αν θα πετύχεις τιμή γύρω στα 120 Ευρώ που κοστίζει το σετ στον Thomann. Για Floyd Rose δεν ξέρω τι παίζει καθώς δεν με έχει απασχολήσει ποτέ. Ψάξε το λίγο και μόνος σου για να ξέρεις τι να περιμένεις...

Floyd Rose Original, αν δεν κάνω λάθος έχει σαν ανταλλακτικό το kit κανα 200άρι ευρώ... Μαζί με 2 μαγνήτες και τοποθέτηση όλα αυτά τα 400 σύνολο μου φαίνονται ψιλοσίγουρα...


Οι δυο διπλοι μαζι με το τρεμολο φτανουν στα 400?Ολα αυτα ελπιζω καινουρια και οχι μεταχειρισμενα γιατι αν προκειται για μεταχειρισμενα το ξεχναω απο τωρα.Α και κατι ακομα 80-90 ευρω κανει ο ενας μονος DUNCAN η κανει ο ενας διπλος?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/09, 02:39 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #21 στις: 25/10/09, 11:02 »
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από όσο φαίνονται ;).. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ένα μάστορα (στο kithara.gr θα βρεις πολλά topics όπου μέλη συζητούν και προτείνουν καλούς μάστορες σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας), να του πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στη κιθάρα σου και να του ζητήσεις μια εκτίμηση των επισκευών (εργατικά + ανταλλακτικά).. Δεδομένου ότι η κιθάρα που σκέφτεσαι να αγοράσεις κοστίζει περίπου € 700, προσωπικά εγώ δεν θα έδινα πάνω από το 1/3 της τιμής αυτής για την επιδιόρθωση μιας παλιάς μου κιθάρας εκτός αν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος (π.χ. η κιθάρα που έχεις τώρα σε βολεύει πάρα πολύ, είναι ελαφριά και ευκολομεταφερόμενη, παράγει ήχο που σου αρέσει, είναι καλά φινιρισμένη, κ.λ.π.).. Όσο για την αλλαγή ενισχυτή που σκέφτεσαι, όπως καταλαβαίνεις για να περάσεις από ένα ενισχυτή τύπου modelling σε κάτι ποιοτικότερο, θα πρέπει να δαπανήσεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό, οπότε προς το παρόν stick to one of the two (κιθάρα ή ενισχυτής).. Btw, μπορείς να βγάλεις και να μας παραθέσεις μια φωτογραφία της γέφυρας σου μήπως δεν έχει πάθει ζημιά αλλά είναι κάτι απλό, το οποίο επισκευάζεται εύκολα;

Όσο για τα € 700 του Έλληνα μεταπωλητή σε σχέση με τα € 500 του e-store, έχω να πω ότι με βάση την εμπειρία μου σε αρκετές ιντερνετικές αγορές (ευρωπαικά e-stores και ebay), πολλές φορές αξίζει να δώσουμε ένα μεγαλύτερο ποσό στον Έλληνα γιατί έτσι έχουμε αμεσότατο service.. Την Ibanez μου, την αγόρασα από γνωστό Έλληνα καταστηματάρχη, ο οποίος σημειωτέον δεν είχε μεγάλη διαφορά από thomann (νομίζω γύρω στα € 50-100) και στη πρώτη "βλάβη" που δημιουργήθηκε (την πήρα Σάββατο και την ίδια Τετάρτη ένα "μαχαιράκι" της Edge Pro χαλάρωσε και σηκώθηκε) του την πήγα, την επιδιόρθωσε, έκανα τη δουλειά μου γρήγορα και γενικά ξεαγχώθηκα.. Σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να στείλω e-mail στο e-store, να περιμένω να μου έρθει η απάντηση που θα περιλαμβάνει το postage label, να καλέσω την μεταφορική να έρθει να παραλάβει το δέμα, να περιμένω να φτάσει εξωτερικό, να επισκευαστεί και να μου σταλεί πάλι πίσω.. 1 μήνας μεσ' το νερό (minimum).. Με αυτό θέλω να πω ότι η αγορά από το internet δεν είναι πανάκεια, αλλά κρύβει αρκετές παγίδες.. Τώρα θα μου πεις € 200 διαφορά δεν είναι και αμελητέα.. Αν μπορείς και τον πείσεις και στο κατεβάσει στα € 650, νομίζω ότι θα έχεις κάνει μια σχετικά καλή αγορά, τηρουμένων των αναλογιών..

--------------------------------------------------------------------------
(off-topic σχετικά με αυτό που είπες για τις τράπεζες)
Μπορεί εσύ να μην θέλεις να μπλέξεις με τράπεζες, αλλά αυτές θα μπλέξουν σίγουρα με εσένα :D.. Στο εύχομαι πραγματικά αν και είναι πολύ δύσκολο.. Πάντως αν ανοίξεις ένα καταθετικό λογαριασμό θα σου δώσουν μια χρεωστική κάρτα (για να παίρνεις χρήματα από το ATM) η οποία αν είναι και Visa Electron (πολύ πιθανόν) χρησιμοποιείται σε αρκετά καταστήματα στην Ελλάδα (π.χ. καταστήματα οικιακών συσκευών, super-markets, κ.λ.π.) όπως επίσης και σε αγορές στο internet μέσω paypal.. Κοινώς δεν χρειάζεται να φτιάξεις πιστωτική κάρτα για να αγοράσεις κάτι από το internet, ενώ η χρεωστική κάρτα σε σχέση με την πιστωτική δεν σου χρεώνει προμήθειες (ετήσιες συνδρομές και λοιπές αηδίες) και τόκους υπερημερίας (γιατί πολύ απλά πληρώνεις αμέσως)..

Και μιας και το 'φερε η κουβέντα για τις πιστωτικές, θα ήθελα να σας πω μια ιστορία.. Πριν κανά χρόνο μου είχε ζητηθεί να αγοράσω μια PRS για ένα φίλο μου από ένα κατάστημα στο Luton.. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου είπαν ότι προτιμούν την πιστωτική από το paypal (μάλιστα έκαναν και μια μικροέκπτωση για την πιστωτική).. Όπερ και εγένετο, συμπληρώνω τη φόρμα στο internet με την πιστωτική μου και η κιθάρα μετά από 2 περίπου εβδομάδες αποστέλλεται στο φίλο μου.. Μετά από περίπου 1,5 μήνα, μου έρχεται το χαρτί της πιστωτικής με το υπόλοιπο μου (€ 1980 για την ακρίβεια) για να το πληρώσω (μόνο το ποσό αυτής της αγοράς ήταν μέσα, τίποτε άλλο, γιατί δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές για άλλους λόγους).. 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας πληρωμής, την εξοφλώ μέσω web banking.. Κάτι γίνεται στη διαδικασία και η πληρωμή δεν γίνεται.. Βέβαια εγώ δεν το κατάλαβα αυτό γιατί στο τέλος της διαδικασίας μου εμφανίστηκε το μύνημα "η πληρωμή σας καταχωρήθηκε".. Αφού διάβασα αυτό το μήνυμα ήμουν σίγουρος ότι η πληρωμή εξοφλήθηκε.. Για να μην σας τα πολυλογώ, το βράδυ που έληγε η προθεσμία πληρωμής της πιστωτικής, μπαίνω εντελώς τυχαία στο web banking όπου παρεπιμπτόντως ρίχνω και μια ματιά για να δω αν πληρώθηκε και παρατηρώ ότι ακόμα εκκρεμούσε.. Παίρνω τηλέφωνο στη τράπεζα του web banking που έκανα τη πληρωμή και μου λένε ότι αφού καταχώρησα και το extra pin και εν τέλει η πληρωμή δεν έγινε, κάτι θα συνέβη στα συστήματα τους εκείνη την ώρα και η διαδικασία ακυρώθηκε (να τραβάς τα μαλλιά σου!!!).. Μου προτείνανε να πάω σε ένα ΑΤΜ να την αποπληρώσω εκεί, αλλά δεν είχα κάρτα ΑΤΜ της τράπεζας (μόνο τη πιστωτική) και επιπλέον δεν φαντάστηκα ότι ο τόκος θα ήταν κανένα ποσό άξιο λόγου, τόσο έτσι ώστε να με κάνει να τρέχω βραδυνιάτικα.. Την άλλη μέρα, κατεβάζω από τη Τράπεζα της Ελλάδας, τη λίστα με τα επιτόκια και βλέπω ότι το ετήσιο επιτόκιο αγορών της συγκεκριμένης πιστωτικής ήταν 17%.. Πολλαπλασιάζω λοιπόν 17% *(1/365) * €1980 = € 1 περίπου.. Πηγαίνω να πληρώσω στο γκισέ της τράπεζας τα € 1980 και το € 1 (τόκος) και η ταμίας μου ζήτησε € 65 για τόκους.. Όταν την ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι αν δεν πληρωθεί η πιστωτική την τελευταία μέρα της προθεσμίας, ο τόκος δεν μετράει από την μέρα εκείνη αλλά από τη μέρα που έγινε η αγορά!!! Όπως καταλαβαίνεται είχαν μεσολαβήσει κοντά 2,5 μήνες από την αγορά οπότε ο πολλαπλασιαμός ήταν πλέον: 17% *(70/365) * € 1980 = € 65.. Έτσι εξηγείται και το γιατί πολλές φορές αργεί να έρθει το γράμμα με το υπόλοιπο της πιστωτικής.. Ευελπιστούν ότι θα το ξεχάσουμε και θα πληρώσουμε τόκους 2 και 3 μηνών..

Και κάτι άλλο για τις τράπεζες που έχω παρατηρήσει.. Όταν παίρνετε χρήματα από ένα ΑΤΜ με κάρτα άλλης τράπεζας, χρεώνεστε μια προμήθεια.. Γνωστό.. Αυτό που ίσως δεν γνωρίζατε είναι ότι χρεώνεται και η ερώτηση υπολοίπου!!!! Μια φορά χρειάστηκε να κάνω ερώτηση υπολοίπου με κάρτα άλλης τράπεζας και την άλλη μέρα είδα ότι χρεώθηκα προμήθεια για αυτό.. Παιδιά, προσοχή με τις κάρτες γιατί πολλές φορές δεν συμβαίνει πάντοτε ότι μας ακούγεται λογικό..

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #22 στις: 25/10/09, 12:17 »
Χαρα στο κουραγιο και στην υπομονη σου ρε faser ;D.Παντως ευχαριστω για τον χρονο σου,οπως και τους υπολοιπους.Πιστευω ομως οτι ειναι αρκετα δυσκολο να πληρωσω μονο 250 ευρω για να βελτιωσω την κιθαρα μου συμφωνα με αυτα που διαβασα πιο πανω. Για ενισχυτη δεν βιαζομαι,καθως αυτο που με ενδιαφερει τη δεδομενη στιγμη ειναι η κιθαρα.Κοιτα γενικα παζαρια δεν μου αρεσει να κανω.αλλα οπως και να εχει ειτε παρω καινουρια ειτε παρω ανταλλακτικα πρεπει να το κανω γιατι και οι 2 περιπτωσεις ειναι ακριβες.

Υ.Γ. 1)Δεν ξερω πως να ανεβασω φωτογραφιες γιατι γενικα δεν τα παω  καλ με τους υπολογιστες :P
Υ.Γ. 2)Με τις τραπεζες  :vomit δεν υπαρχει περιπτωση να μπλεξω και οσο ειναι δυνατο θα τις αποφυεγω.Οποτε εχει σχεση με ιντερνετικες αγορες ξεχαστε το. ;D
Υ.Γ. 3)Τι ειναι το φινιρισμα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #23 στις: 25/10/09, 12:36 »
Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι το κουράσαμε πολύ το θέμα και δεν καταλήγουμε πουθενά. Η δική μου άποψη εν συντομία...

1. Αν δεν θέλεις να κάνεις αγορές από το εξωτερικό, απλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με τις υψηλότερες τιμές της Ελληνικής αγοράς και να κάνεις πολλά παζάρια (επιβάλλεται θα έλεγα) χρησιμοποώντας τις τιμές των Γερμανικών καταστημάτων ως επιχείρημα για να επιτύχεις μια καλύτερη τιμή. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

2. Το τρέμολο λογικά θα πρέπει φτιάχνεται με λιγότερα λεφτά απ' ό,τι κοστίζει ένα καινούργιο, αν φυσικά δεν έχει σπάσει κάποιο εξάρτημά του. Σε αυτή την περίπτωση πιθανόν να μπορείς να κάνεις αυτά που θέλεις με 250, το πολύ 300 Ευρώ.

3. Θα πρέπει να το ψάξεις οπωσδήποτε για να δεις τι τιμές παίζουν σε κάθε ένα από τα σημεία που σε ενδιαφέρουν (μαγνήτες - επισκευή τρέμολο - καινούργιο τρέμολο - αμοιβή τεχνικού). Έτσι θα μπορέσεις να το σκεφτείς το θέμα με χειροπιαστά δεδομένα και να καταλήξεις σε μια απόφαση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΓΟΡΑ?
« Απάντηση #24 στις: 25/10/09, 13:51 »
Υ.Γ. 2)Με τις τραπεζες  :vomit δεν υπαρχει περιπτωση να μπλεξω και οσο ειναι δυνατο θα τις αποφυεγω.Οποτε εχει σχεση με ιντερνετικες αγορες ξεχαστε το. ;D

Χωρις παρεξηγηση φιλε Jacksonman αλλα μου ακουγεσαι τοσο διστακτικος σαν να εχεις γεννηθει τη δεκαετια του '20.
Προσεχε, ειμαστε ολοι μαζι σου συμφωνοι οτι το καλυτερο ειναι να μην μπλεξουμε ποτε με τραπεζες. Αλλα πλεον ειναι ουτοπικο. Οταν με το καλο πιασεις μια δουλεια (αν δεν το εχεις κανει ηδη) μαντεψε τι θα πρεπει να εχεις. Καλα το καταλαβες κατα πασα πιθανοτητα τα λεφτα θα μπουν σε λογαριασμο τραπεζης. Υστερα ας μην κανουμε στατιστικη και δουμε ποσα νοικοκυρια πληρωνουν δοσεις απο 1 η και περισσοτερα δανεια.

Για να καταληξω καπου...Το οτι θα μπλεξεις με την τραπεζα καποια στιγμη ειναι οσο σιγουρο οτι θα μπλεξεις και με την εφορια. Αλλα! Οι παραπανω τροποι που προταθηκαν απο Απολλωνα και Stinky ειναι ευρεως δοκιμασμενοι και χρησιμοποιημενοι. Εχοντας δουλεψει 1 χρονο σε τραπεζα και μαλιστα σε κεντρικα γραφεια μπορω να σε διαβεβαιωσω πως οι τραπεζικοι δεν ειναι ολοι σαν καρχαριες που θελουν να σε φανε. Ειδικα για ενα ποσο καπου στα 500 ευρω με προπληρωμενοι πιο πολυ στο ντουκου θα περασεις. Ουτε κανενα τεραστιο δανειο θα εχεις παρει ουτε τιποτα.
Ουτε θα μπλεξεις δηλαδη με αυτους ουτε θα εχεις δοσεις να τρεχουνε.

Σκςψου την καλα τη λυση αυτη γιατι πριν δημιουργηθουν τα ιντερνετικα μαγαζια που δε θες να μπλεξεις ,πηγαιναμε σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι στη Μπενακη και μας ''αφηναν'' μεξικανες Fender 850 ευρω και τους ευγνωμονουσαμε...

Υ.Γ.1 Αν παρ'ολα αυτα θες ελληνικα μαγαζια, υπαρχει το Arco στη Γλυφαδα με αρκετη ποικιλια και το κυριοτερο...Ιντερνετικες τιμες. Αξιο αναφορας και το Guitar Store στα Εξαρχεια. Δεν υπαρχουν μονο Τριμηδες και Καγμακηδες δηλαδη...Ψαξ'το!

Υ.Γ.2 Η τραπεζα ειναι ενα ιδρυμα που δινει λεφτα σε αυτον που μπορει να αποδειξει πως δεν του χρειαζονται...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/03, 16:34
από Καρχαρίας
23 Απαντήσεις
18614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:15
από Ioannis Anastassakis
36 Απαντήσεις
20670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/06, 02:53
από paolo_guitar
10 Απαντήσεις
7561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
6 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 00:52
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:20
από mohok
2 Απαντήσεις
2649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
4 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 21:20
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
4063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/14, 09:33
από vagtanplan
22 Απαντήσεις
6649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 16:16
από vagtanplan