Αποστολέας Θέμα: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!  (Αναγνώστηκε 4921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
http://www.agronews.gr/content/view/51843/42/lang,el/

Όχι δεν ξεκίνησαν από Κρήτη, Πελλοπόνησο, Θεσσαλία. Από Γερμανία, Αυστρία, Γαλλία, Κεντρική Ευρώπη δηλ.

Τι γίνεται ρε παιδιά? Ξέπεσαν και οι Ευρωπαίοι και κλείνουν δρόμους, ζητάνε ενισχύσεις, κλπ? Όχι βέβαια... Μας αντιγράφουν!!!!

Εμείς οι Έλληνες αγρότες εξάγουμε πολιτισμό!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #1 στις: 19/10/09, 20:18 »
Πολιτικο πολιτισμο, οπως θα συμπληρωνε ο συμπαθης Πρωθυπουργος μας. ;)

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #2 στις: 19/10/09, 21:02 »


Nα τελειώνουμε με τα λιγούρια

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #3 στις: 03/11/09, 18:58 »

Αφηστε τα τρακτερ και πιαστε τα βυζια των αγελαδων!
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #4 στις: 06/11/09, 17:36 »
Να σου πω... Εφόσον οι γυναίκες τείνουν να γίνουν όλες ανορεξικές, τι άλλο μας μένει....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #5 στις: 06/11/09, 18:10 »
Ποιός mod έσβησε το post μου?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #6 στις: 26/01/10, 15:17 »
Άλλη μια αντιγραφή του σύγχρονου Ελληνικού πολιτισμού. Αυτήν την φορά από τις ΗΠΑ!!!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=300949

Κατάληψη, λέει. Που? Στο Μπέρκλεϋ! Και χαμός από φοιτητικές κινητοποιήσεις στην Ευρώπη!

Όχι, δεν θέλω να πιστέψω ότι μας δούλευαν όλοι αυτοί που μας έλεγαν ότι οι Αμερικάνοι φοιτητές κοιτούν μόνο τα μαθήματά τους, και ότι δεν εξεγείρονται όταν τους πατούν τον κάλο, δεν κάνουν καταλήψεις κλπ, κλπ.
πχ.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_15/04/2007_223069

Θέλω να πιστεύω ότι η Ελλάδα δείχνει τον τρόπο αντίδρασης στον σύγχρονο κόσμο. Μου τονώνει την Εθνική υπερηφάνεια... Πως να το κάνουμε!!!
H κινητοποιήσεις καλά κρατούν, αλλά τα αντανακλαστικά της πολιτείας μάλλον έχουν παγώσει από το κρύο:
http://www.agronews.gr/content/view/54413/67/lang,el/

Οι Έλληνες αγρότες θα προσφέρουν πάλι μια ανάσα στο παγκόσμιο πολιτικό σκηνικό και θα ανοίξουν πάλι νέους δρόμους πολιτικής δράσης, απ' ότι φαίνεται!

Σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές στην επικείμενη γενική συνέλευση θα τεθεί η πρόταση της δωρεάν προσφοράς σ' όλους τους πολίτες και μη, ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης, των έτσι κι αλλιώς απαξιωμένων και αδιάθετων αγροτικών προϊόντων.
Το σκεπτικό είναι το εξής: Αφού μας έχουν για διάλυση, ας διαλυθούμε μόνοι μας προσφέροντας όμως στους συμπολίτες μας. Καλύτερα ευχαριστημένος, περήφανος και ικανοποιημένος πάμφτωχος, παρά δαρμένος και περηφρονημένος απ' όλους, φτωχός. Όχι πια αγροτοκτηνοτροφικά προϊόντα χυμένα στους δρόμους, πατημένα και άχρηστα, αλλά απευθείας δωρεάν προσφορά στους Πολίτες γάλακτος, λαδιού, πορτοκαλιών, καπνού, σταριού, ελιών, αυγών κα., χωρίς την παρέμβαση εμπόρων και κρατικών μηχανισμών.

Αν η πρόταση γίνει δεκτή αναμένεται να επικρατήσει πανικός στις αγορές και στους δρόμους...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #7 στις: 26/01/10, 15:52 »
Με το τελευταίο σου ποστ, με πρόλαβες παππού, για τα πεταμένα προιόντα. Να συμπληρώσω ότι αυτή την εποχή, έχει πέσει οι δουλειά στους αγρότες, λόγω χειμώνα και τις τελευταίες μέρες παγωνιά. Να συμπληρώσω επίσης, ότι υπάρχουν πολύ καλές αποζημιώσεις, για τυχόν ζημιές. Να συμπληρώσω επίσης ότι υπάρχουν τάτσι μίτσι κότσι και μαγειρεύονται πολλά. Εννοώντας ότι κάποιοι από αυτούς απολαμβάνουν περισσότερα χρήματα από ότι θα έπρεπε να πάρουν από επιχορηγήσεις και αποζημιώσεις. Βέβαια υπάρχει κάπου κράτος, ώστε να πει, κύριε, εσύ εσύ και εσύ έχετε σκαρώσει τις τάδε απατεωνιές και είστε μια χαρά, γιατί απεργείτε ? Αλλά όπως και να έχει, συμφωνώ με την αντίδραση όσων είναι σωστοί. Σε όλες τις απεργίες, με αυτούς συμφωνώ. Με αυτούς που πάνε με τον "σταυρό" στο χέρι(νόμιμα) και δεν μπορούν να βγάλουν ένα σωστό μεροκάματο, για να ζήσουν.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #8 στις: 27/01/10, 12:17 »
Είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδέα περί των αγροτικών Χοληδοχάκι κι έτσι εμπιστεύεσαι την πληροφόρηση από τα διάφορα δίκτυα.

Τώρα δεν υπάρχει αγροτική εργασία, όπου είναι στο φουλ οι εργασίες για τα θερμοκήπια, το ελαιομάζωμα, την κτηνοτροφία κλπ? Το αγροτικό είναι εξαιρετικά πολύπλοκο ζήτημα για να το ερμηνεύουμε τόσο απλοϊκά αλλά σε οποιαδήποτε ανάλυση το καταληκτικό συμπέρασμα είναι ότι η κετεύθυνση που δίνεται είναι η εξής: Εξαθλίωση των αγροτών μέχρι να κατορθωθεί η χρήση και διαχείρηση της γης από λίγες εταιρίες. Αν αυτό νομίζεις ότι είναι υπέρ του συνόλου και ότι οι αγρότες ενδιαφέρονται μόνο για την κάστα τους δεν υπάρχει βάση συζήτησης.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #9 στις: 27/01/10, 21:25 »
Σίγουρα παππού, οι αγροτικές εργασίες ποικίλουν από καιρό σε καιρό......Όμως σε κάθε εποχή, σε κάποια είδη, η δουλειά είναι πολύ πεσμένη.

Όσο για την άποψή μου, όχι μόνο οι αγρότες αλλά και όλος ο κόσμος πρέπει να ξεσηκωθεί με τα όσα διαδραματίζονται στη χώρα μας. Κανένας σε τέτοιες περιπτώσεις δεν αγωνίζεται μόνο για την πάρτυ του, αλλά για το καλό του συνόλου. Μόνο και μόνο παππού, έαν υπάρχει η κατάλληλη οικονομική απολαβή και οι σωστές ώρες δουλειάς, θα ηρεμήσουνε πάρα πολλά θέματα. Από την οικογένεια, το σχολείο, το κυκλοφοριακό και πάει λέγοντας. Έαν μαζί με αυτά, φάνε και μερικές φυλάκες οι παράνομοι, να δεις χαρά και ευημερία. Βέβαια δεν ξέρω πόσοι θα περισσέψουνε, για να χαίρονται και να ευημερούν. Εδώ σε άλλες χώρες....απαγορευόταν η συλλογή βρόχινου νερού από παρόμοια πολιτική εταιρειών. Πληροφορήθηκα από αγρότες της Πελοπονήσου. Με μέσα μαζικής ενημέρωσης δεν έχω σχέση. Περί αγροτών το έμαθα από το kithara.gr. Δεν ξέρω καν, τι ζητάνε οι αγρότες. Αλλά τι να ζητάνε ? καινούρια πράγματα ζητάνε ? να τους στήσουνε ας πούμε ένα λούνα παρκ να παίζουνε συγκρουόμενα ? Οικονομική ενίσχυση ζητάνε. Αυτό το οποίο έχουνε ανάγκη όλοι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Eκατοντάδες τρακτέρ προς Λουξεμβούργο!!!
« Απάντηση #10 στις: 24/10/11, 11:23 »
Άλλη μια απόδειξη της εξαγωγής πολιτισμού από την Ελλάδα:

http://youthagainstnationalism.wordpress.com/2011/10/15/hpa-katalipsi-sti-wall-street-eimaste-to-99/

Όσο κι αν διαφωνώ με τέτοιες μορφές αντίδρασης, δεν μπορώ παρά να αισθάνομαι υπερήφανος. Οι καταλήψεις, καθαρά "Ελληνικό φαινόμενο", υιοθετούνται και στις χώρες με ισχυρά και δίκαια συστήματα διακυβέρνησης, με Γερουσίες, Βουλές αντιπροσώπων κλπ.

Μπορεί να μην εξάγουμε καταναλωτικά προϊόντα, εξάγουμε όμως πολιτισμό!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/05, 22:07
από FSL
7 Απαντήσεις
4746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 12:04
από kain
57 Απαντήσεις
22319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 22:53
από RockAss
6 Απαντήσεις
3232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/07, 20:30
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
3852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
9 Απαντήσεις
4354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 22:25
από studio54
0 Απαντήσεις
1727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 14:31
από Gregori
10 Απαντήσεις
3709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 18:34
από argentina
0 Απαντήσεις
1500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/12, 18:58
από Γιωργάνας
2 Απαντήσεις
31154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/14, 21:49
από peven87