Αποστολέας Θέμα: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150  (Αναγνώστηκε 5942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Δε θυμάμαι πότε και σε ποια δημοσίευση, αλλά κάποιος αναφορικά με βάψιμο stratocaster-οειδούς κιθάρας είχε βρει έναν τρόπο να κάνει λωρίδες βάφοντας την κιθάρα του στο στυλ της 5150 του Eddie Van Halen.

Έχω μια Charvel CX που πριν λίγο καιρό την αγόρασα μεταχειρισμένη και η πρώην ιδιοκτήτρια την είχε βάψει... ροζ  ??? (μιλάμε είναι θλιβερό το ότι κάλυψε με ροζ σπρέϋ το αυθεντικό άλικο κόκκινο χρώμα). Ξύνοντας το ροζ ελαφρά, το κόκκινο αναπόφευκτα είναι θολό. Οπότε, μάλλον θα προβώ σε customization .

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με συμβουλές επί του βαψίματος (ποιότητα, τρόπος και είδος χρώματος) και επί του σχεδίου (stripes);

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #1 στις: 15/04/09, 10:47 »
Δε θυμάμαι πότε και σε ποια δημοσίευση, αλλά κάποιος αναφορικά με βάψιμο stratocaster-οειδούς κιθάρας είχε βρει έναν τρόπο να κάνει λωρίδες βάφοντας την κιθάρα του στο στυλ της 5150 του Eddie Van Halen.

Έχω μια Charvel CX που πριν λίγο καιρό την αγόρασα μεταχειρισμένη και η πρώην ιδιοκτήτρια την είχε βάψει... ροζ  ??? (μιλάμε είναι θλιβερό το ότι κάλυψε με ροζ σπρέϋ το αυθεντικό άλικο κόκκινο χρώμα). Ξύνοντας το ροζ ελαφρά, το κόκκινο αναπόφευκτα είναι θολό. Οπότε, μάλλον θα προβώ σε customization .

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με συμβουλές επί του βαψίματος (ποιότητα, τρόπος και είδος χρώματος) και επί του σχεδίου (stripes);
καλησπερα φιλε μπορω εγω να σε βοηθησω στελνωντας σου ενα pdf απο το paint your own guitar που εχει με καθε λεπτομερεια πως θα βαψεις.τι βερνικια θα χρησιμοποιησεις κ τι υλικα,κτλ...αναμεσα στα διαφορα project που εχει,εχει κ πως να βαψεις την κιθαρα σου οπως την 5150.στειλε μου με π.μ. το msn σου να σου στειλω συμπιεσμενο (winzip) τον οδηγο.θα αφαιρεσεις το παλιο χρωμα κ θα χρησιμοποιησεις ακρυλικα βερνικια.μια καλη μαρκα -χωρις να θελω να κανω διαφημιση-ειναι η dupli color που εχει κ ελληνικο site με τους αντιστιχους αντιπροσωους ανα την ελλαδα.θα χρησιμοποιησεις spray της αντιστοιχης μαρκας κ θα βαψεις το σωμα οριζοντια οχι καθετα ( ειναι για τους πιο εξοικιωμενους ).εννοειται οτι πριν απο βαψιματα θα αφαιρεσεις ολα τα ηλεκτρικα,μαγνητες κτλ.κ θα καλυψεις με μονωτικη ταινια την ταστιερα κ το μπρατσο.ο οδηγος ειναι στα αγγλικα κ καλη επιτυχια.α! κ αν το κανεις στειλε φωτο να δουμε κ εμεις ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #2 στις: 15/04/09, 12:12 »
Παρε κι ενα κλασσικο σαιτ με πληροφοριες που θα βρεις χρησιμες

http://www.projectguitar.com/index.htm
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #3 στις: 15/04/09, 13:58 »
Αν θες επαγγελματική βαφή, μόνο στον Κακκανιάρη. Θα μείνεις ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος.

Κώστας Κακκανιάρης
Πωγωνίου 28 Λιόσια
210-2635898

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #4 στις: 17/04/09, 12:33 »
Προς mace & panic x:
Ευχαριστώ για τη συμβολή, ήταν πολύτιμη.

Προς guitarrero: δεδομένου ότι η κιθάρα ήταν ευκαιρία, δεν επιθυμώ να φτάσει το συνολικό κόστος στην πραγματική της αξία (αλλιώς θα έπαιρνα μια μη βαμμένη σε ροζ χρώμα, δίνοντας 200€ επιπλέον). Ως επαγγελματίας θα με χρεώσει τουλάχιστον 300€ έτσι; Γι' αυτό προτιμώ να κάνω μια do-it-yourself τύπου επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #5 στις: 17/04/09, 13:07 »
Παρεμπιπτόντως, αν φρόντιζα να πληκτρολογούσα στο ευρετήριο της αναζήτησης "5150" θα μου εμφάνιζε επίσης το project frankenstrat όπου υπάρχει αυτό που έψαχνα. Ιδού:

Frankenstrat Project & Do It Yourself

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #6 στις: 17/04/09, 16:25 »
Σωστο...ο φιλος Morrigoth εκανε καλη δουλεια...γενικα στην κατηγορια '' Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές'' θα βρεις διαφορα projects που θα σου φανουν χρησιμα (μεταξυ αυτων και καποια δικα μου) και που μπορεις να βρεις πολλες πλήροφοριες....αν αποφασισεις να το ξεκινησεις τελικα,ανεβασε κι εσυ φοτος και πληροφοριες για να παρουμε ''ματι'' κι εμεις  :D :D
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #7 στις: 29/12/09, 16:03 »
Μηπως θα μπορουσε αυτο το pdf για την 5150 να ερθει και προς εμενα???...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Custom βάψιμο Charvel σε στυλ Kramer 5150
« Απάντηση #8 στις: 04/01/10, 14:47 »
Έχεις ξανατρίψει-ξαναβάψει-ξαναλουστράρει κιθάρα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/06, 20:18
από sun
9 Απαντήσεις
4378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:10
από Jezus
3 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:37
από Jezus
10 Απαντήσεις
4731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 01:33
από ACHIEVE PERFECTION
9 Απαντήσεις
4583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/09, 03:18
από powerslave187
2 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:24
από marathon
6 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:46
από nikolix
18 Απαντήσεις
5107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 15:06
από Μητσάκος
55 Απαντήσεις
18552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/11, 14:30
από panicX
5150 σε πετάλι?

Ξεκίνησε από Kosthrash Εφέ

7 Απαντήσεις
7474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/16, 00:04
από AnimaPura