Σελίδες:
  • #126 από Uriah στις 01 May 2018
  • Οπως βλεπω τις φωτογραφιες υποψιάζομαι φθηνα υλικα ενος συστατικου γι'αυτό και ξεφλουδισε με την εφαρμογή διαλυτικου. Θελει επειγόντως αφαίρεση και ξανα απο την αρχή.
  • #127 από panixgr στις 01 May 2018
  • Σαββατα δουλεύει ο Ινδιάνος?
  • #128 από Uriah στις 01 May 2018
  • Δεν εχω ιδεα Αχιλλεα τι κανει πλεον. Καποτε δουλευε και Κυριακές παντως. Κανε ενα τηλέφωνο και ρωτησε για λεπτομέρειες.
  • #129 από atav (φλουτσ) στις 02 May 2018
  • Κορυφή ο ινδιάνος όντως, επίσης ο Χρήστος ο Ντιναπόγιας στο Ελληνικό είναι καταπληκτικός. Άλλος ένας πολύ καλός βαφέας αυτοκινήτων είναι ο Μιχάλης στο auto λύση στη Γρ. Ξενoπούλου (λίγο πριν τη Σωτηρία).
    Βέβαια πρέπει να τους πετύχεις και σε καλή μέρα για να ασχοληθούν όλοι αυτοί με κιθάρες γιατί συνήθως είναι πηγμένοι.
  • #130 από panixgr στις 02 May 2018
  • Αταβ έγραψες, εκεί που λες στην Ξενοπούλου παλιά είχε ένα συνεργείο Mazda που πήγαινα το 323. Εχω πάει για ένα hyundai που έχουμε αλλά μου φάνηκε ακριβός και προτίμησα paintbull.
  • #131 από atav (φλουτσ) στις 02 May 2018
  • Είναι λίγο τσιμπημένος, αλλά είναι πολύ καλός. Γενικά υπάρχουν πολλοί καλοί μπογιατζήδες αν ψαχτείς λίγο.
    Να ξέρεις (αν και θα το φαντάζεσαι λογικά) ότι η δουλειά που κάνουν οι κανονικοί βαφείς, δεν έχει καμία σχέση με αυτή που γίνεται στα τύπου paintbull.
  • #132 από panixgr στις 02 May 2018
  • Είναι λίγο τσιμπημένος, αλλά είναι πολύ καλός. Γενικά υπάρχουν πολλοί καλοί μπογιατζήδες αν ψαχτείς λίγο.
    Να ξέρεις (αν και θα το φαντάζεσαι λογικά) ότι η δουλειά που κάνουν οι κανονικοί βαφείς, δεν έχει καμία σχέση με αυτή που γίνεται στα τύπου paintbull.

    δεν ξέρω, παλιά ειχα ένα γνωστό που είχε ένα Chips Away, και μου φαινόταν σαν κανονικό φανοποιείο... εν πάση περιπτώση, θα δοκιμάσω να την φέρω στα ίσια μόνος μου, να βλέπεται δηλ, και να έχει και καποια αντοχή (να μην ξύνεται με το νύχι..) .
  • #133 από modfori στις 03 May 2018
  • γνώμη μου είναι ότι μάλλον δε σώζεται
    πάρε ένα πιστόλι θερμού αέρα να την ξεγυμνώσεις απο τα χρώματα και μετά αστάρι νίτρου και χρώμα νίτρου σε σπρέι.
    θέλει υπομονή όμως

    εγώ είχα βάψει την sx όντας άσχετος σχεδόν τελείως και βγήκε μια χαρά



  • #134 από panixgr στις 03 May 2018
  • όντως τέλεια την έκανες Modfori!
    αλλα για μένα το να προσπαθήσω είναι μονόδρομος...
  • #135 από panixgr στις 03 May 2018
  • χμμμμμ

    20180503_195126 by panixgr, on Flickr

    20180503_195143 by panixgr, on Flickr

    θα το αφήσω να παλιώσει, να λερωθεί και το φρεσκοβαμένο αν και με 1η αίσθηση κάτι μου λέει οτι :
    1) θετικό, το νέο χρώμα έχει σκληρήνει μεσα σε 12 ώρες, είναι κλάσεις ανώτερο απο το άσπρο του μάστορα (υποτίθεται έβαλα ίδιο RAL κωδικό 9010 )
    2) αρνητικό, δεν νομίζω οτι οι 2 επιφάνειες θα συγκλίνουν
    3) νομίζω το οτι να αφαιρέσω το παλιό χρώμα με νέφτι - (white spirit) είναι εύκολο
    4) κατα συνέπεια, μου έρχεται να βάψω όλο το σώμα με το νέο χρώμα

    το ερωτημα είναι για το τελικό βερνίκι..... να δοκιμάσω στο πίσω μέρος της κιθάρας και να δω συμπεριφορά (έχω πάρει καλό Morris, ενω και το χρώμα είναι Elastotet Acrylic Enamel, ο τυπάκος, λάτρης του Rory μου είπε τα καλύτερα για αυτό το χρώμα). Η να δοκιμάσω με το συγκεκριμένο χρωμα χωρίς βερνίκι, και με ελαφρό γυαλοχάρτισμα για μην κολάει πουθενά (γυμνό δέρμα, κτλ)?
  • #136 από Uriah στις 03 May 2018
  • 1+1=2






  • #137 από panixgr στις 03 May 2018
  • δεν υπαρχει χώρος φίλε μου, δεν αναγνωρίζω το 2ο μηχανημα στην 1η φωτο. Το ένα είναι ανεμηστηράκι? (που δεν έχω) το αλλο?
  • #138 από modfori στις 03 May 2018
  • δεν υπαρχει χώρος φίλε μου, δεν αναγνωρίζω το 2ο μηχανημα στην 1η φωτο.

    παλμικό τριβείο ;)
  • #139 από panixgr στις 03 May 2018
  • να φορτώνω εργαλεία απο το lidl για να τα χρησιμοπιήσω μια φορα και μάλιστα στην ζούλα.... δεν ξέρω.... θα κοιτάξω μπας και σωθεί έτσι...
  • #140 από Uriah στις 03 May 2018
  • Αλλιως γυαλοχαρτο, τακακι και υπομονη. Ετσι οπως το πας δεν υπαρχει γιατρεια να ξερεις.
  • #141 από saved στις 03 May 2018
  • Λοιπον.ξυλωσε τα ολα πανω,βαλε το σωμα σε μια μεταφορικη,και στειλε το μου.αν θες βαλε και τα χρωματα και το παω και σε συγκενη φανοβαφεα να το βαψει.
    ΑλλιωςΑλλιως το τριβω και στο στελνω πισο γυνο
  • #142 από panixgr στις 04 May 2018
  • παίδες 1000 ευχαριστω!
    ενα απο τα λίγα που έμαθα είναι οτι το χρώμα πρεπει να έχει λεπτη στρώση. Διφορετικά ήχος - καπουτ. Πως μπορεί αυτό να γίνει? Νιτρο?
    Και αν φαω το χρωμα μέχρι το ξύλο μετά θα θέλει όλα τα γνωστά στρώματα :
    filler - sealer - primer - main coat - clear coat?
    Γιατί αν μπούν όλα αυτά δεν ξέρω πως θα ακούγεται....
  • #143 από atav (φλουτσ) στις 04 May 2018
  • Γνωστές strat, που έγραψαν δίσκους οι οποίοι πούλησαν μερικά...εκατομμύρια, είχαν δύο και τρία χρώματα επάνω τους...
    Να μην πω για τη γνωστή τακτική της Fender, η οποία έβαφε όλα τα σώματα sunburst και τα custom τα πέρναγε μετά από πάνω. Κάτι που κάνει ακόμα και σήμερα σε κάποια custom shop κομμάτια της για τα ''original 60's specs''.
    Το τελευταίο που θα με ανησυχούσε σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου, είναι μη φιμωθεί το όργανο...
  • #144 από panixgr στις 04 May 2018
  • Γνωστές strat, που έγραψαν δίσκους οι οποίοι πούλησαν μερικά...εκατομμύρια, είχαν δύο και τρία χρώματα επάνω τους...
    Να μην πω για τη γνωστή τακτική της Fender, η οποία έβαφε όλα τα σώματα sunburst και τα custom τα πέρναγε μετά από πάνω. Κάτι που κάνει ακόμα και σήμερα σε κάποια custom shop κομμάτια της για τα ''original 60's specs''.
    Το τελευταίο που θα με ανησυχούσε σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου, είναι μη φιμωθεί το όργανο...

    το λέω επειδή είχα παλια partscaster με dimarzio super distortion και είχε το μισό sustain απο αυτην εδώ που φοράει πάνω alnico vintage SC κινέζικους. Δηλ. η εν λόγω κιθάρα μια ζωή είχε καλό sustain, και με το προηγούμενο μπράτσο και με το προηγούμενο χρώμα, και δεν θα ήθελα να το χαλάσω.
    Απο την άλλη, βεβαια, δεν σημαίνει οτι π.χ. επειδή ο τάδε δίσκος των Beatles πουλησε εκατομύρια οτι εκείνο τα βιολιά με τα οποία έπαιζαν είχαν και την τεράστια ποιότητα. Ενώ πολλοί καλοί παίκτες ορκίζονται στο νίτρο... Και ο συγκεκριμένος μάστορας που την έβαψε, είναι πολύ καλός παίκτης, και για αυτόν ο ήχος ήταν το 1ο κριτηριο.

    τα λαμβανω πολύ σοβαρα αυτα που λέτε και βοηθάτε όλοι σας πάρα πολύ....
  • #145 από saved στις 04 May 2018
  • Θα ελεγα τωρα τιποτα για το 2 φορες βαμενη γιατι ξεβαφε μεσα σε λιγους μηνες και ηδη ξεκηνας το 3 βαψιμο και για το ποσο επιτιχια ειχαν τα βαψηματα κτλ αλλα δεν θελω να συγχηστω.
    Για μενα το σαστειν με το χρωμα,ουδε μια σχεση
  • #146 από atav (φλουτσ) στις 04 May 2018
  • Δεύτερη φορά που θα συμφωνήσω με το Μήτσο στο ίδιο εξάμηνο... Χάλασε ο κόσμος... ;D
  • #147 από panixgr στις 04 May 2018
  • Θα ελεγα τωρα τιποτα για το 2 φορες βαμενη γιατι ξεβαφε μεσα σε λιγους μηνες και ηδη ξεκηνας το 3 βαψιμο και για το ποσο επιτιχια ειχαν τα βαψηματα κτλ αλλα δεν θελω να συγχηστω.
    Για μενα το σαστειν με το χρωμα,ουδε μια σχεση

    κοιτα Μήτσο, με ξέρεις, είμαι στο νετ απο όταν βγήκαν οι πρώτες τεχνολογίες πολύ πριν το web .... είμαι ο κλασικός τύπος που θα έλεγα οτι ξύλα/υλικά δεν παίζουν ρόλο.... δηλ έχω όλα τα εφόδια να το κάνω με πιάνεις...

    θα δείξει...
  • #148 από modfori στις 04 May 2018
  • και βέβαια παίζει ρόλο το ξύλο (μικρό μεν υπαρκτό δε) στον ήχο όπως παίζει ρόλο και η πυκνότητά του , η υγρασία του , ο συνολικός του όγκος κτλ
    https://www.youtube.com/watch?v=nrEar7dgVwI

    ο τύπος του χρώματος και το πάχος του παίζουν ρόλο στην αίσθηση που σου δίνει το όργανο αλλά και στο βάρος του οργάνου.
  • #149 από panixgr στις 04 May 2018
  • Χριστόφορε έμπλεξα στην χειρότερη στιγμή.... πάντως σε ξανα-ευχαριστώ και εσένα και τον Μητσο για την καλοσύνη σας, και φυσικά όλα τα παιδιά που βοηθάνε.. εγω είμαι στην πιο άκυρη φάση...
  • #150 από panixgr στις 04 May 2018
  • μετα και το βερνικι... πάει για ξεκούραση 1 βδομάδας (λέω δηλ)



    20180504_201749 by panixgr, on Flickr

    20180504_201741 by panixgr, on Flickr

    20180504_201735 by panixgr, on Flickr
Σελίδες: