Αποστολέας Θέμα: Καλές μάρκες κιθάρας  (Αναγνώστηκε 9777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Καλές μάρκες κιθάρας
« στις: 18/06/18, 19:09 »
[size=0pt]Καλησπέρα.[/size][size=0pt][/color]Ψάχνομαι για να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική κιθάρα μέχρι τα 1000 ευρώ περίπου.[/size]
[size=0pt][/color]Θέλω να έχει τρέμολο, κατά προτίμηση 24 τάστα και να μπορεί σχετικά να αποδίδει καλά σε όλα τα είδη(blues,jazz-metal) αλλά κυρίως ροκ και να είναι σχετικά ευκολόπεκτη.[/size]
[size=0pt][/color]Θέλω να μου προτείνεται μάρκες που να φτιάχνουν καλές κιθάρες που να αξίζουν τα λεφτά τους.[/size]
[size=0pt][/color]Σκεφτόμουν για μια PRS SE Custom 24 αλλά δεν είμαι σίγουρος, επειδή φτιάχνεται στην Ινδονησία και δεν ξέρω αν θα είναι καλή ποιότητα. Θα προτιμούσα ένα αμερικάνικο όργανο. Φυσικά μπορεί να είμαι και τελείως λάθος.[/size]
[size=0pt][/color]Εσείς τι  προτείνεται?[/size]
[size=0pt][/color]Ευχαριστώ[/size]

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 18/06/18, 22:35 »
Εγώ θα σου πρότεινα μάλλον να πάρεις σχετικά καλό ενισχυτή. Από κιθάρες νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές κοντά στο 500άρικο που θα λάμψουν με ένα καλό ενισχυτή. Προσωπική άποψη βέβαια, η πιο all around κιθάρα είναι η κλασική στρατ. Οι μεξικάνες είναι καλής ποιότητας (τουλάχιστον αυτή που πήρα εγώ ήταν εξαιρετική) και πάνε λίγο πάνω από το 500άρικο. PRS δεν είχα ποτέ, μου αρέσουν εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Με το SE δεν θα είχα πρόβλημα, όλα τα επώνυμα από Ινδονησία Κίνα κλπ κατά την άποψή μου είναι απόλυτα αξιοπρεπή στα λεφτά που κοστίζουν (καλύτερη αναλογία ποιοτητας τιμής από τα Αμερικάνικα θεωρώ). Θυμίζω άλλωστε ότι τα iPhone φτιάχνονται στην Κίνα :). Αν προτιμάς LP, παρότι νομίζω ότι δεν είναι τόσο all around όσο οι στρατ, υπάρχουν στο 500 καταπληκτικές epiphone.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 19/06/18, 04:21 »
Σε αυτο το μπατζετ και για all around οργανο και ευκολοπαιχτο και αξιοπιστο, η prs se custom 24 που ανεφερες, ειναι οτι πρεπει.https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_fr.htm


Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 19/06/18, 09:45 »
Εγώ θα σου πρότεινα μάλλον να πάρεις σχετικά καλό ενισχυτή. Από κιθάρες νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές κοντά στο 500άρικο που θα λάμψουν με ένα καλό ενισχυτή. Προσωπική άποψη βέβαια, η πιο all around κιθάρα είναι η κλασική στρατ. Οι μεξικάνες είναι καλής ποιότητας (τουλάχιστον αυτή που πήρα εγώ ήταν εξαιρετική) και πάνε λίγο πάνω από το 500άρικο. PRS δεν είχα ποτέ, μου αρέσουν εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Με το SE δεν θα είχα πρόβλημα, όλα τα επώνυμα από Ινδονησία Κίνα κλπ κατά την άποψή μου είναι απόλυτα αξιοπρεπή στα λεφτά που κοστίζουν (καλύτερη αναλογία ποιοτητας τιμής από τα Αμερικάνικα θεωρώ). Θυμίζω άλλωστε ότι τα iPhone φτιάχνονται στην Κίνα :) . Αν προτιμάς LP, παρότι νομίζω ότι δεν είναι τόσο all around όσο οι στρατ, υπάρχουν στο 500 καταπληκτικές epiphone.
ΟΚ. Θα το ψάξω. Αλλά το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο. Ευχαριστώ πάντς για τις συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 19/06/18, 09:45 »
Σε αυτο το μπατζετ και για all around οργανο και ευκολοπαιχτο και αξιοπιστο, η prs se custom 24 που ανεφερες, ειναι οτι πρεπει.https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_fr.htm
Και εγώ αυτή σκεφτόμουν.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 19/06/18, 10:52 »
το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο
παίζοντας με amp simulators , από πλευράς ήχου , αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις διαφορά μεταξύ prs και της κιθάρας που έχεις τώρα (η οποία είναι;; ).


όπως σου είπε ο @mouz , πάρε ενισχυτή να δεις διαφορά.

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 19/06/18, 11:06 »
το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο
παίζοντας με amp simulators , από πλευράς ήχου , αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις διαφορά μεταξύ prs και της κιθάρας που έχεις τώρα (η οποία είναι;; ).


όπως σου είπε ο @mouz , πάρε ενισχυτή να δεις διαφορά.
Λες? Απλά επειδή ήθελα να κρατήσω όλο το budget για κιθάρα. Θα το σκεφτώ. Σε λίγο καιρό θα αγοράσω την κιθάρα ούτως η άλλος δεν βιάζομαι και πολύ απλά κάνω μία έρευνα. Τώρα έχω μια fender squier

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 19/06/18, 11:20 »
Λοιπόν. Όταν λέτε να πάρω καλό ενισχυτή σε τι τιμή περίπου λέτε. Φαντάζομαι ένα combo ενισχυτή όχι λαμπάτο.
Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνεται?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 19/06/18, 11:48 »
Οι combo μπορούν να είναι και λαμπάτοι.

Τι budget έχεις εσυ;

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 19/06/18, 12:08 »
... για μένα combo λαμπάτος είναι το καλύτερο, παρότι και οι solid state και οι modelling αρέσουν σε πολλούς, οπότε νομίζω είναι θέμα γούστου. Προσωπικά έχω και λαμπάτο και modelling, παίζω πλην ελάχιστων εξαιρέσεων συνέχεια με το λαμπάτο. Τον modelling τον χρησιμοποιώ πιο πολύ όταν πάω σε φίλους, γιατί ο λαμπάτος είναι και #$%^&#@ βαρύς!


Σε προσιτές σχετικά τιμές (350-400 ευρά) πολύ αξιοπρεπείς κατά την άποψή μου λαμπάτοι ενισχυτές είναι οι Laney cub12r, Blackstar ht-5r, o Bugera v22 (λίγο πιο ακριβός) και υπάρχουν και marshall και vox για τους οποίους δεν έχω άποψη. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα fender superchamp που επίσης μου άρεσε. Υπάρχουν εδώ μέσα βέβαια και πολύ πιο έμπειροι από ενισχυτές να με διορθωσουν  ;D .


...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 19/06/18, 12:50 »
Ρίξε μια ματά και στις Ibanez. Έχουν καλές τιμές και είναι ποιοτικές. Επίσης τ' ότι κάποιες PRS φτιάχνονται στην Ινδονησία δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Δεδομένου πως ο προυπολογισμός σου είναι περιορισμένος, πάρε μια καινούργια κιθάρα και ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δες για τους Fender Mustang v2. Μπορεί σαν modeling να μην βγάζουν τα ίδια με τους λαμπάτους, αλλά θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 19/06/18, 13:34 »
Οι combo μπορούν να είναι και λαμπάτοι.

Τι budget έχεις εσυ;
Μέχρι τα 1000 ευρώ για ενισχυτή και κιθάρα. Στην αρχή σκεφτόμουν να πάρω μόνο κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 19/06/18, 13:36 »
Ρίξε μια ματά και στις Ibanez. Έχουν καλές τιμές και είναι ποιοτικές. Επίσης τ' ότι κάποιες PRS φτιάχνονται στην Ινδονησία δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Δεδομένου πως ο προυπολογισμός σου είναι περιορισμένος, πάρε μια καινούργια κιθάρα και ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δες για τους Fender Mustang v2. Μπορεί σαν modeling να μην βγάζουν τα ίδια με τους λαμπάτους, αλλά θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.
ΟΚ. Θα το ψάξω

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 19/06/18, 13:37 »
... για μένα combo λαμπάτος είναι το καλύτερο, παρότι και οι solid state και οι modelling αρέσουν σε πολλούς, οπότε νομίζω είναι θέμα γούστου. Προσωπικά έχω και λαμπάτο και modelling, παίζω πλην ελάχιστων εξαιρέσεων συνέχεια με το λαμπάτο. Τον modelling τον χρησιμοποιώ πιο πολύ όταν πάω σε φίλους, γιατί ο λαμπάτος είναι και #$%^&# βαρύς!


Σε προσιτές σχετικά τιμές (350-400 ευρά) πολύ αξιοπρεπείς κατά την άποψή μου λαμπάτοι ενισχυτές είναι οι Laney cub12r, Blackstar ht-5r, o Bugera v22 (λίγο πιο ακριβός) και υπάρχουν και marshall και vox για τους οποίους δεν έχω άποψη. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα fender superchamp που επίσης μου άρεσε. Υπάρχουν εδώ μέσα βέβαια και πολύ πιο έμπειροι από ενισχυτές να με διορθωσουν  ;D .
ΟΚ, αλλά δεν θέλω να δώσω 350+ ευ΄ρω σε ενισχυτή απλά για να παίζω μόνος μου στο σπίτι. Μάλλον θα παώ σε κάτι πιο οικονομικό .Ευχαρσιτώ πάντως για τις προτάσεις

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 19/06/18, 13:39 »
Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για μελέτη. Σκεφτόμου για έναν Yamaha THR-5/10. Τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 19/06/18, 14:22 »
Ενισχυτη 400€ και τα αλλα 600 σε δασκαλο.


ΥΓ παντα ο ενισχυτης αξιζει πιο πολυ απι την κιθαρα.Ασχετα που αυτην κρατας και σε πορωνει στο ματι,παντα ομως ακους τον ενισχυτη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 19/06/18, 14:39 »
Ενισχυτη 400€ και τα αλλα 600 σε δασκαλο.


ΥΓ παντα ο ενισχυτης αξιζει πιο πολυ απι την κιθαρα.Ασχετα που αυτην κρατας και σε πορωνει στο ματι,παντα ομως ακους τον ενισχυτη
Δεν αμφιβάλλω, αλλά δάσκαλο έχω και πολύ καλό μάλιστα. Απλά θέλω να φύγω επιτέλους από την squier η οποία ήταν η πρώτη μου κιθάρα και να αγοράσω ένα ποιοτικό όργανο που θα με βοηθήσει να εξελιχθώ και θα αντέξει αρκετά χρόνια

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 19/06/18, 14:43 »
Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ ...
την κιθάρα που θα τη χρησιμοποιείς ;
γνώμη μου είναι ότι τα πολλά πρέπει να πάνε στον ενισχυτή και τα λίγα (αν χρειάζεται) σε κιθάρα. Επίσης , παίζοντας μέσω υπολογιστή και έχοντας κιθάρα , ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "καλές μάρκες ενισχυτή" .Εφόσον παίζεις για την ευχαρίστησή σου χρειάζεται να έχεις καλό ήχο που να σε ικανοποιεί και να σε τραβάει να ασχοληθείς με το όργανο. Δε λέω , το εικαστικό παίζει σημαντικό ρόλο και μία καινούρια κιθάρα είναι μεγάλη ικανοποίηση . Αλλά αφού δεν έχεις ενισχυτή πρέπει εκεί να εστιάσεις όπως επίσης και στο παίξιμό σου.
Εννοείται εκφράζω την προσωπική μου άποψη
+1 στο @saved για την πρόταση για δάσκαλο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 19/06/18, 14:47 »
Κι εγώ είμαι της άποψης το budget να μοιραστεί με μεγαλύτερο μερίδιο στον ενισχυτή. Όταν αρχίσεις να "βγαίνεις" απ το σπίτι θα τον εκτιμήσεις. Και στο σπίτι βέβαια, θα γουστάρεις αν έχεις καλύτερο ήχο. Αλλιώς ξόδεψε κανα 500αρι τώρα σε κιθάρα και οοοταν έχεις την ανάγκη για ενισχυτή το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος Στόκας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 19/06/18, 14:49 »
Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ ...
την κιθάρα που θα τη χρησιμοποιείς ;
γνώμη μου είναι ότι τα πολλά πρέπει να πάνε στον ενισχυτή και τα λίγα (αν χρειάζεται) σε κιθάρα. Επίσης , παίζοντας μέσω υπολογιστή και έχοντας κιθάρα , ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "καλές μάρκες ενισχυτή" .Εφόσον παίζεις για την ευχαρίστησή σου χρειάζεται να έχεις καλό ήχο που να σε ικανοποιεί και να σε τραβάει να ασχοληθείς με το όργανο. Δε λέω , το εικαστικό παίζει σημαντικό ρόλο και μία καινούρια κιθάρα είναι μεγάλη ικανοποίηση . Αλλά αφού δεν έχεις ενισχυτή πρέπει εκεί να εστιάσεις όπως επίσης και στο παίξιμό σου.
Εννοείται εκφράζω την προσωπική μου άποψη
+1 στο @saved για την πρόταση για δάσκαλο


 ;D ;D


Ναι όντως φίλε, συμφωνώ, μην δώσεις τόσο σημασία στην κιθάρα, να είναι μια που να σου αρέσει αλλά σημασία έχει ο ήχος που βγάζει


Τι θα έπαιρνες; Ένα σαραβαλο που από μέσα πάει turbo ή μια λαμπορκίνι που από μέσα θα ήταν σαραβαλο;  ::)
~Θα' ναι σε κάτι ξεχασμένα καλοκαίρια...

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 19/06/18, 14:51 »
Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ ...
την κιθάρα που θα τη χρησιμοποιείς ;
γνώμη μου είναι ότι τα πολλά πρέπει να πάνε στον ενισχυτή και τα λίγα (αν χρειάζεται) σε κιθάρα. Επίσης , παίζοντας μέσω υπολογιστή και έχοντας κιθάρα , ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "καλές μάρκες ενισχυτή" .Εφόσον παίζεις για την ευχαρίστησή σου χρειάζεται να έχεις καλό ήχο που να σε ικανοποιεί και να σε τραβάει να ασχοληθείς με το όργανο. Δε λέω , το εικαστικό παίζει σημαντικό ρόλο και μία καινούρια κιθάρα είναι μεγάλη ικανοποίηση . Αλλά αφού δεν έχεις ενισχυτή πρέπει εκεί να εστιάσεις όπως επίσης και στο παίξιμό σου.
Εννοείται εκφράζω την προσωπική μου άποψη
+1 στο @saved για την πρόταση για δάσκαλο
Την κιθάρα κυρίως σπίτι για μελέτη αλλά λογικά θα την χρησιμοποιήσω και σε live κατάσταση(όχι άμεσα). Δηλαδή αν πα΄ρω ένα ανισχυτή των 400 ευρώ για παράδειγμα θα αξίζει και θα μπόρω να το εκμεταλλευτώ στο σπίτι μόνο για μελέτη. Αυτό ήταν το δείλημά μου. ότι δεν θα μπόρω να τον αξιοποιήσω στον μέγιστο βαθμό

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 19/06/18, 14:52 »
Κι εγώ είμαι της άποψης το budget να μοιραστεί με μεγαλύτερο μερίδιο στον ενισχυτή. Όταν αρχίσεις να "βγαίνεις" απ το σπίτι θα τον εκτιμήσεις. Και στο σπίτι βέβαια, θα γουστάρεις αν έχεις καλύτερο ήχο. Αλλιώς ξόδεψε κανα 500αρι τώρα σε κιθάρα και οοοταν έχεις την ανάγκη για ενισχυτή το συζητάμε.
Οκ. Θα κάνω μια έρευνα να δω τι να αγοράσω

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 19/06/18, 14:59 »
Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Σου έχει τύχει να παίξεις με Gibson η οποία δεν άξιζε δεκάρα; Έχω παίξει αρκετές τα τελευταία χρόνια, άλλες καλές, άλλες λιγότερο καλές, άλλες που δε δικαιολογούσαν τα χρήματά τους (για εμένα), όμως παρέμεναν καλά όργανα. Καυσόξυλο που να μην αξίζει δεκάρα ή να έχει σοβαρό κατασκευαστικό ελάττωμα δε μου έτυχε..Έτυχε όμως να δοκιμάσω άλλες κιθάρες στα ιδια χρήματα με κάποια Gibson που να ήταν-πάλι για εμένα-καλύτερες; Φυσικά, αλλά αυτό δεν τις κάνει άχρηστες.

On topic τώρα, συμφωνώ κι εγώ πως η λογική λέει να πάρεις ενισχυτή στη φάση που βρίσκεσαι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις κιθάρα και κανείς μας δε θα σε κατηγορήσει ;D .
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 19/06/18, 15:05 »
Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Σου έχει τύχει να παίξεις με Gibson η οποία δεν άξιζε δεκάρα; Έχω παίξει αρκετές τα τελευταία χρόνια, άλλες καλές, άλλες λιγότερο καλές, άλλες που δε δικαιολογούσαν τα χρήματά τους (για εμένα), όμως παρέμεναν καλά όργανα. Καυσόξυλο που να μην αξίζει δεκάρα ή να έχει σοβαρό κατασκευαστικό ελάττωμα δε μου έτυχε..Έτυχε όμως να δοκιμάσω άλλες κιθάρες στα ιδια χρήματα με κάποια Gibson που να ήταν-πάλι για εμένα-καλύτερες; Φυσικά, αλλά αυτό δεν τις κάνει άχρηστες.

On topic τώρα, συμφωνώ κι εγώ πως η λογική λέει να πάρεις ενισχυτή στη φάση που βρίσκεσαι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις κιθάρα και κανείς μας δε θα σε κατηγορήσει ;D .
Λογικά θα τα πάρω και τα δύο. Θα ρίξω το budget της κιθάρας και θα πάρω και ένα ενισχυτή

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Απάντηση #24 στις: 19/06/18, 15:15 »
Αν πάρω έναν  ORANGE CRUSH 20RT ενισχυτή πιστεύεται αξίζει ή να πάω σε κάτι ίγο πιο ακριβό όπως τον ORANGE CRUSH 35RT?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
20179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 21:48
από kabamaru-x-
0 Απαντήσεις
1390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/06, 14:41
από sonata
19 Απαντήσεις
8350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 13:03
από tasos__
3 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/07, 19:56
από Salinas
4 Απαντήσεις
3040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 16:00
από EPALLE
14 Απαντήσεις
34178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 19:45
από ScorpionsManiac
4 Απαντήσεις
5654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 18:13
από G&B
10 Απαντήσεις
5254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:25
από timphilby
Μάρκες-Μέρη

Ξεκίνησε από hell-bass Μπάσο

6 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 12:22
από madhouse
0 Απαντήσεις
1831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 12:21
από freemind