Σελίδες:
  • #1 από tolisguitar12 στις 18 Jun 2018
  • [size=0pt]Καλησπέρα.[/size][size=0pt][/color]Ψάχνομαι για να αγοράσω μια καλή ηλεκτρική κιθάρα μέχρι τα 1000 ευρώ περίπου.[/size]
    [size=0pt][/color]Θέλω να έχει τρέμολο, κατά προτίμηση 24 τάστα και να μπορεί σχετικά να αποδίδει καλά σε όλα τα είδη(blues,jazz-metal) αλλά κυρίως ροκ και να είναι σχετικά ευκολόπεκτη.[/size]
    [size=0pt][/color]Θέλω να μου προτείνεται μάρκες που να φτιάχνουν καλές κιθάρες που να αξίζουν τα λεφτά τους.[/size]
    [size=0pt][/color]Σκεφτόμουν για μια PRS SE Custom 24 αλλά δεν είμαι σίγουρος, επειδή φτιάχνεται στην Ινδονησία και δεν ξέρω αν θα είναι καλή ποιότητα. Θα προτιμούσα ένα αμερικάνικο όργανο. Φυσικά μπορεί να είμαι και τελείως λάθος.[/size]
    [size=0pt][/color]Εσείς τι  προτείνεται?[/size]
    [size=0pt][/color]Ευχαριστώ[/size]
  • #2 από mouz στις 18 Jun 2018
  • Εγώ θα σου πρότεινα μάλλον να πάρεις σχετικά καλό ενισχυτή. Από κιθάρες νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές κοντά στο 500άρικο που θα λάμψουν με ένα καλό ενισχυτή. Προσωπική άποψη βέβαια, η πιο all around κιθάρα είναι η κλασική στρατ. Οι μεξικάνες είναι καλής ποιότητας (τουλάχιστον αυτή που πήρα εγώ ήταν εξαιρετική) και πάνε λίγο πάνω από το 500άρικο. PRS δεν είχα ποτέ, μου αρέσουν εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Με το SE δεν θα είχα πρόβλημα, όλα τα επώνυμα από Ινδονησία Κίνα κλπ κατά την άποψή μου είναι απόλυτα αξιοπρεπή στα λεφτά που κοστίζουν (καλύτερη αναλογία ποιοτητας τιμής από τα Αμερικάνικα θεωρώ). Θυμίζω άλλωστε ότι τα iPhone φτιάχνονται στην Κίνα :). Αν προτιμάς LP, παρότι νομίζω ότι δεν είναι τόσο all around όσο οι στρατ, υπάρχουν στο 500 καταπληκτικές epiphone.
  • #3 από Spyros Delta στις 19 Jun 2018
  • Σε αυτο το μπατζετ και για all around οργανο και ευκολοπαιχτο και αξιοπιστο, η prs se custom 24 που ανεφερες, ειναι οτι πρεπει.https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_fr.htm

  • #4 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Εγώ θα σου πρότεινα μάλλον να πάρεις σχετικά καλό ενισχυτή. Από κιθάρες νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές κοντά στο 500άρικο που θα λάμψουν με ένα καλό ενισχυτή. Προσωπική άποψη βέβαια, η πιο all around κιθάρα είναι η κλασική στρατ. Οι μεξικάνες είναι καλής ποιότητας (τουλάχιστον αυτή που πήρα εγώ ήταν εξαιρετική) και πάνε λίγο πάνω από το 500άρικο. PRS δεν είχα ποτέ, μου αρέσουν εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Με το SE δεν θα είχα πρόβλημα, όλα τα επώνυμα από Ινδονησία Κίνα κλπ κατά την άποψή μου είναι απόλυτα αξιοπρεπή στα λεφτά που κοστίζουν (καλύτερη αναλογία ποιοτητας τιμής από τα Αμερικάνικα θεωρώ). Θυμίζω άλλωστε ότι τα iPhone φτιάχνονται στην Κίνα :) . Αν προτιμάς LP, παρότι νομίζω ότι δεν είναι τόσο all around όσο οι στρατ, υπάρχουν στο 500 καταπληκτικές epiphone.
    ΟΚ. Θα το ψάξω. Αλλά το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο. Ευχαριστώ πάντς για τις συμβουλές
  • #5 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Σε αυτο το μπατζετ και για all around οργανο και ευκολοπαιχτο και αξιοπιστο, η prs se custom 24 που ανεφερες, ειναι οτι πρεπει.https://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_fr.htm
    Και εγώ αυτή σκεφτόμουν.Ευχαριστώ
  • #6 από modfori στις 19 Jun 2018
  • το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο
    παίζοντας με amp simulators , από πλευράς ήχου , αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις διαφορά μεταξύ prs και της κιθάρας που έχεις τώρα (η οποία είναι;; ).


    όπως σου είπε ο @mouz , πάρε ενισχυτή να δεις διαφορά.

  • #7 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο
    παίζοντας με amp simulators , από πλευράς ήχου , αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις διαφορά μεταξύ prs και της κιθάρας που έχεις τώρα (η οποία είναι;; ).


    όπως σου είπε ο @mouz , πάρε ενισχυτή να δεις διαφορά.
    Λες? Απλά επειδή ήθελα να κρατήσω όλο το budget για κιθάρα. Θα το σκεφτώ. Σε λίγο καιρό θα αγοράσω την κιθάρα ούτως η άλλος δεν βιάζομαι και πολύ απλά κάνω μία έρευνα. Τώρα έχω μια fender squier
  • #8 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Λοιπόν. Όταν λέτε να πάρω καλό ενισχυτή σε τι τιμή περίπου λέτε. Φαντάζομαι ένα combo ενισχυτή όχι λαμπάτο.
    Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνεται?
  • #9 από hot_sauce (φλουτσ) στις 19 Jun 2018
  • Οι combo μπορούν να είναι και λαμπάτοι.

    Τι budget έχεις εσυ;
  • #10 από mouz στις 19 Jun 2018
  • ... για μένα combo λαμπάτος είναι το καλύτερο, παρότι και οι solid state και οι modelling αρέσουν σε πολλούς, οπότε νομίζω είναι θέμα γούστου. Προσωπικά έχω και λαμπάτο και modelling, παίζω πλην ελάχιστων εξαιρέσεων συνέχεια με το λαμπάτο. Τον modelling τον χρησιμοποιώ πιο πολύ όταν πάω σε φίλους, γιατί ο λαμπάτος είναι και #$%^&#@ βαρύς!


    Σε προσιτές σχετικά τιμές (350-400 ευρά) πολύ αξιοπρεπείς κατά την άποψή μου λαμπάτοι ενισχυτές είναι οι Laney cub12r, Blackstar ht-5r, o Bugera v22 (λίγο πιο ακριβός) και υπάρχουν και marshall και vox για τους οποίους δεν έχω άποψη. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα fender superchamp που επίσης μου άρεσε. Υπάρχουν εδώ μέσα βέβαια και πολύ πιο έμπειροι από ενισχυτές να με διορθωσουν  ;D .


  • #11 από zanxion72 στις 19 Jun 2018
  • Ρίξε μια ματά και στις Ibanez. Έχουν καλές τιμές και είναι ποιοτικές. Επίσης τ' ότι κάποιες PRS φτιάχνονται στην Ινδονησία δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
    Δεδομένου πως ο προυπολογισμός σου είναι περιορισμένος, πάρε μια καινούργια κιθάρα και ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δες για τους Fender Mustang v2. Μπορεί σαν modeling να μην βγάζουν τα ίδια με τους λαμπάτους, αλλά θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.
  • #12 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Οι combo μπορούν να είναι και λαμπάτοι.

    Τι budget έχεις εσυ;
    Μέχρι τα 1000 ευρώ για ενισχυτή και κιθάρα. Στην αρχή σκεφτόμουν να πάρω μόνο κιθάρα.
  • #13 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Ρίξε μια ματά και στις Ibanez. Έχουν καλές τιμές και είναι ποιοτικές. Επίσης τ' ότι κάποιες PRS φτιάχνονται στην Ινδονησία δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
    Δεδομένου πως ο προυπολογισμός σου είναι περιορισμένος, πάρε μια καινούργια κιθάρα και ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δες για τους Fender Mustang v2. Μπορεί σαν modeling να μην βγάζουν τα ίδια με τους λαμπάτους, αλλά θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.
    ΟΚ. Θα το ψάξω
  • #14 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • ... για μένα combo λαμπάτος είναι το καλύτερο, παρότι και οι solid state και οι modelling αρέσουν σε πολλούς, οπότε νομίζω είναι θέμα γούστου. Προσωπικά έχω και λαμπάτο και modelling, παίζω πλην ελάχιστων εξαιρέσεων συνέχεια με το λαμπάτο. Τον modelling τον χρησιμοποιώ πιο πολύ όταν πάω σε φίλους, γιατί ο λαμπάτος είναι και #$%^&# βαρύς!


    Σε προσιτές σχετικά τιμές (350-400 ευρά) πολύ αξιοπρεπείς κατά την άποψή μου λαμπάτοι ενισχυτές είναι οι Laney cub12r, Blackstar ht-5r, o Bugera v22 (λίγο πιο ακριβός) και υπάρχουν και marshall και vox για τους οποίους δεν έχω άποψη. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα fender superchamp που επίσης μου άρεσε. Υπάρχουν εδώ μέσα βέβαια και πολύ πιο έμπειροι από ενισχυτές να με διορθωσουν  ;D .
    ΟΚ, αλλά δεν θέλω να δώσω 350+ ευ΄ρω σε ενισχυτή απλά για να παίζω μόνος μου στο σπίτι. Μάλλον θα παώ σε κάτι πιο οικονομικό .Ευχαρσιτώ πάντως για τις προτάσεις
  • #15 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για μελέτη. Σκεφτόμου για έναν Yamaha THR-5/10. Τι λέτε?
  • #16 από saved στις 19 Jun 2018
  • Ενισχυτη 400€ και τα αλλα 600 σε δασκαλο.


    ΥΓ παντα ο ενισχυτης αξιζει πιο πολυ απι την κιθαρα.Ασχετα που αυτην κρατας και σε πορωνει στο ματι,παντα ομως ακους τον ενισχυτη
  • #17 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Ενισχυτη 400€ και τα αλλα 600 σε δασκαλο.


    ΥΓ παντα ο ενισχυτης αξιζει πιο πολυ απι την κιθαρα.Ασχετα που αυτην κρατας και σε πορωνει στο ματι,παντα ομως ακους τον ενισχυτη
    Δεν αμφιβάλλω, αλλά δάσκαλο έχω και πολύ καλό μάλιστα. Απλά θέλω να φύγω επιτέλους από την squier η οποία ήταν η πρώτη μου κιθάρα και να αγοράσω ένα ποιοτικό όργανο που θα με βοηθήσει να εξελιχθώ και θα αντέξει αρκετά χρόνια
  • #18 από modfori στις 19 Jun 2018
  • Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ ...
    την κιθάρα που θα τη χρησιμοποιείς ;
    γνώμη μου είναι ότι τα πολλά πρέπει να πάνε στον ενισχυτή και τα λίγα (αν χρειάζεται) σε κιθάρα. Επίσης , παίζοντας μέσω υπολογιστή και έχοντας κιθάρα , ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "καλές μάρκες ενισχυτή" .Εφόσον παίζεις για την ευχαρίστησή σου χρειάζεται να έχεις καλό ήχο που να σε ικανοποιεί και να σε τραβάει να ασχοληθείς με το όργανο. Δε λέω , το εικαστικό παίζει σημαντικό ρόλο και μία καινούρια κιθάρα είναι μεγάλη ικανοποίηση . Αλλά αφού δεν έχεις ενισχυτή πρέπει εκεί να εστιάσεις όπως επίσης και στο παίξιμό σου.
    Εννοείται εκφράζω την προσωπική μου άποψη
    +1 στο @saved για την πρόταση για δάσκαλο
  • #19 από hot_sauce (φλουτσ) στις 19 Jun 2018
  • Κι εγώ είμαι της άποψης το budget να μοιραστεί με μεγαλύτερο μερίδιο στον ενισχυτή. Όταν αρχίσεις να "βγαίνεις" απ το σπίτι θα τον εκτιμήσεις. Και στο σπίτι βέβαια, θα γουστάρεις αν έχεις καλύτερο ήχο. Αλλιώς ξόδεψε κανα 500αρι τώρα σε κιθάρα και οοοταν έχεις την ανάγκη για ενισχυτή το συζητάμε.
  • #20 από Στόκας στις 19 Jun 2018
  • Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ ...
    την κιθάρα που θα τη χρησιμοποιείς ;
    γνώμη μου είναι ότι τα πολλά πρέπει να πάνε στον ενισχυτή και τα λίγα (αν χρειάζεται) σε κιθάρα. Επίσης , παίζοντας μέσω υπολογιστή και έχοντας κιθάρα , ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "καλές μάρκες ενισχυτή" .Εφόσον παίζεις για την ευχαρίστησή σου χρειάζεται να έχεις καλό ήχο που να σε ικανοποιεί και να σε τραβάει να ασχοληθείς με το όργανο. Δε λέω , το εικαστικό παίζει σημαντικό ρόλο και μία καινούρια κιθάρα είναι μεγάλη ικανοποίηση . Αλλά αφού δεν έχεις ενισχυτή πρέπει εκεί να εστιάσεις όπως επίσης και στο παίξιμό σου.
    Εννοείται εκφράζω την προσωπική μου άποψη
    +1 στο @saved για την πρόταση για δάσκαλο


     ;D ;D


    Ναι όντως φίλε, συμφωνώ, μην δώσεις τόσο σημασία στην κιθάρα, να είναι μια που να σου αρέσει αλλά σημασία έχει ο ήχος που βγάζει


    Τι θα έπαιρνες; Ένα σαραβαλο που από μέσα πάει turbo ή μια λαμπορκίνι που από μέσα θα ήταν σαραβαλο;  ::)
  • #21 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ ...
    την κιθάρα που θα τη χρησιμοποιείς ;
    γνώμη μου είναι ότι τα πολλά πρέπει να πάνε στον ενισχυτή και τα λίγα (αν χρειάζεται) σε κιθάρα. Επίσης , παίζοντας μέσω υπολογιστή και έχοντας κιθάρα , ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "καλές μάρκες ενισχυτή" .Εφόσον παίζεις για την ευχαρίστησή σου χρειάζεται να έχεις καλό ήχο που να σε ικανοποιεί και να σε τραβάει να ασχοληθείς με το όργανο. Δε λέω , το εικαστικό παίζει σημαντικό ρόλο και μία καινούρια κιθάρα είναι μεγάλη ικανοποίηση . Αλλά αφού δεν έχεις ενισχυτή πρέπει εκεί να εστιάσεις όπως επίσης και στο παίξιμό σου.
    Εννοείται εκφράζω την προσωπική μου άποψη
    +1 στο @saved για την πρόταση για δάσκαλο
    Την κιθάρα κυρίως σπίτι για μελέτη αλλά λογικά θα την χρησιμοποιήσω και σε live κατάσταση(όχι άμεσα). Δηλαδή αν πα΄ρω ένα ανισχυτή των 400 ευρώ για παράδειγμα θα αξίζει και θα μπόρω να το εκμεταλλευτώ στο σπίτι μόνο για μελέτη. Αυτό ήταν το δείλημά μου. ότι δεν θα μπόρω να τον αξιοποιήσω στον μέγιστο βαθμό
  • #22 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Κι εγώ είμαι της άποψης το budget να μοιραστεί με μεγαλύτερο μερίδιο στον ενισχυτή. Όταν αρχίσεις να "βγαίνεις" απ το σπίτι θα τον εκτιμήσεις. Και στο σπίτι βέβαια, θα γουστάρεις αν έχεις καλύτερο ήχο. Αλλιώς ξόδεψε κανα 500αρι τώρα σε κιθάρα και οοοταν έχεις την ανάγκη για ενισχυτή το συζητάμε.
    Οκ. Θα κάνω μια έρευνα να δω τι να αγοράσω
  • #23 από atav (φλουτσ) στις 19 Jun 2018
  • Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
    Σου έχει τύχει να παίξεις με Gibson η οποία δεν άξιζε δεκάρα; Έχω παίξει αρκετές τα τελευταία χρόνια, άλλες καλές, άλλες λιγότερο καλές, άλλες που δε δικαιολογούσαν τα χρήματά τους (για εμένα), όμως παρέμεναν καλά όργανα. Καυσόξυλο που να μην αξίζει δεκάρα ή να έχει σοβαρό κατασκευαστικό ελάττωμα δε μου έτυχε..Έτυχε όμως να δοκιμάσω άλλες κιθάρες στα ιδια χρήματα με κάποια Gibson που να ήταν-πάλι για εμένα-καλύτερες; Φυσικά, αλλά αυτό δεν τις κάνει άχρηστες.

    On topic τώρα, συμφωνώ κι εγώ πως η λογική λέει να πάρεις ενισχυτή στη φάση που βρίσκεσαι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις κιθάρα και κανείς μας δε θα σε κατηγορήσει ;D .
  • #24 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
    Σου έχει τύχει να παίξεις με Gibson η οποία δεν άξιζε δεκάρα; Έχω παίξει αρκετές τα τελευταία χρόνια, άλλες καλές, άλλες λιγότερο καλές, άλλες που δε δικαιολογούσαν τα χρήματά τους (για εμένα), όμως παρέμεναν καλά όργανα. Καυσόξυλο που να μην αξίζει δεκάρα ή να έχει σοβαρό κατασκευαστικό ελάττωμα δε μου έτυχε..Έτυχε όμως να δοκιμάσω άλλες κιθάρες στα ιδια χρήματα με κάποια Gibson που να ήταν-πάλι για εμένα-καλύτερες; Φυσικά, αλλά αυτό δεν τις κάνει άχρηστες.

    On topic τώρα, συμφωνώ κι εγώ πως η λογική λέει να πάρεις ενισχυτή στη φάση που βρίσκεσαι. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις κιθάρα και κανείς μας δε θα σε κατηγορήσει ;D .
    Λογικά θα τα πάρω και τα δύο. Θα ρίξω το budget της κιθάρας και θα πάρω και ένα ενισχυτή
  • #25 από tolisguitar12 στις 19 Jun 2018
  • Αν πάρω έναν  ORANGE CRUSH 20RT ενισχυτή πιστεύεται αξίζει ή να πάω σε κάτι ίγο πιο ακριβό όπως τον ORANGE CRUSH 35RT?
Σελίδες: