Σελίδες:
  • #1 από BitCollector στις 22 Jun 2018
  • Πολυσυζητημένο, όμως ανοίγω νέο θέμα κυρίως λόγω του ότι αρκετές προτάσεις που υπάρχουν σε άλλα θέματα είναι παλιές και αναφέρονται σε μοντέλα που δεν κυκλοκοφούν.
    Θέλω έναν ενισχυτή λοιπόν λαμπάτο και αποκλειστικά για παίξιμο στο σπίτι. Κατά συνέπεια δε με ενδιαφέρουν τα πολλά βατ ούτε τα εφέ (αν και όταν χρειάζομαι εφέ έχω μια υποφερτή λύση). Θέλω καθαρά λαμπάτο ενισχυτή, χωρίς ψηφιακούς μοντερνισμούς και άλλα πράγματα του σατανά!  >:D :P Θα με ενδιέφερε να υπάρχουν δυο κανάλια και υποδοχή για f/s καθώς και βάθος. Κατά προτίμηση θα ήθελα τα έως 500 ευρώ ας πούμε που θα μπορούσα να διαθέσω να αγοράσουν κάτι που να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά σε αυτό που με νοιάζει: ένα καλό λαμπάτο μηχάνημα χωρίς περιττά πράγματα. Οι ήχοι που μου αρέσουν είναι οι κλασικοί καθαροί στρατοήχοι με το κουάκ (2η-4η θέση) και οι μισοβρόμικες μπλουζ χροιές. Δε θα με ενδιέφερε πχ να παίξω χαρντ ροκ (θα θελα  ;D ) με το gain του ενισχυτή.

    Με βάση αυτά που διαβάζω εδώ ο προσανατολισμός μου στα καθαρά πάει σε Fender και όχι σε Marshall/Vox. Η Fender όμως έχει μηχανάκια μεγαλούτσικα  (δεν έχει πχ μηχανήματα του 1, 4-5 W όπως οι άλλες), εκτός από το Bassbreaker 007, τον οποίο βλέπω με ενδιαφέρον. Για τις άλλες μάρκες δε γνωρίζω και πολλά.

    Καμιά γνώμη/άποψη/κριτική από κατόχους ενισχυτών και μη;
  • #2 από hot_sauce (φλουτσ) στις 22 Jun 2018
  • Ο Laney Cub 12R είναι, κατ'εμέ, εξαιρετικός ενισχυτής αλλά δεν καλύπτει όλα τα κριτήρια που έθεσες.

    Έχει βάθος, παίζει χαμηλά (έχει και είσοδο του 1W για...ύπερχαμηλά! ;D ) και έχει είσοδο για f/s. 12άρι ηχείο για καλή απόδοση μπάσων αλλά αυτό ίσως είναι και ο λόγος που δε θα σε ικανοποιήσει στα καθαρά και δε θα σου δώσει κάτι σε στυλ Fender. Ριξ'του μια αυτιά όμως, θα τον βρεις στους Νάκες.


    (Η διαφορά τιμής από Thomann δε νομίζω να δικαιολογεί την αγορά από εξωτερικό)
  • #3 από atav (φλουτσ) στις 22 Jun 2018
  • Ο bassbreaker είναι μια λύση, επίσης κοίταξε τον cub12r της Laney, τίμιος, οικονομικός και κάνει αυτά που θέλεις.Στα 509 παίζει ο Egnater tweaker στον Thomann, περισσότερα watt και χωρίς reverb αν δεν κάνω λάθος, αλλά ψάξ'τον λίγο γιατί ακούγεται πολύ ωραίος στα βίντεο που έχω δει και με πολλές επιλογές.Τέλος, η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις στα μτχ, με 500€ κυκλοφορούν διαμάντια πια..


    Edit: πχ μόλις είδα σε διπλανό site αγγελιών έναν Koch studiotone 20 στα 500€... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής...Ενισχυτάρα που παίζει τα πάντα.
  • #4 από mouz στις 22 Jun 2018
  • Εκτός από τον laney θεωρώ ότι πολύ καλές λύσεις είναι και blackstar (1 και 5 - προσωπικά προτιμώ 5) και αυτός που ξέρω και μου αρέσει πολύ, ο bugera v22 που τον έχει πάρει ένας φίλος και είναι ξετρελαμένος. Εγώ αν θυμάστε είχα πάρει προσφορά στα 370 ένα θεριό (για τις δικές μου ανάγκες που ακόμα δεν τον έχουν βγάλει από το σπίτι :-), τον 333 infinium με 2 12άρια. Παίζω μέχρι το 2 στην ένταση και φυσικά πιο καθαρά δε γίνεται χεχε). Πάντως για μεταχειρισμένους λαμπάτους να πω την αλήθεια εγώ τους φοβάμαι λίγο γιατί δε μπορώ να τους εκτιμήσω.

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 22/06/18, 14:36
    ... και παρεμπιπτόντως, ενώ από fender ενισχυτές γενικά δεν έχω εμπειρία, πρόσφατα είχε βγάλει προσφορά η Thomann τον vaporizer με δύο 10άρια ηχεία αν δεν κάνω λάθος στα 180 ευρά (!) και το πήραν τρεις φίλοι μου (εξαντλήθηκε σε χρόνο μηδέν). Όταν τον δοκίμασα, μου έκανε εντύπωση ότι μη Gibson και γενικότερα με ΗΒ βρώμιζε γρήγορα ο ήχος και στα καθαρά του. Έπαιζε καθαρά καθαρά με μονούς. Για αυτό θα έλεγα για βασικό ενισχυτή καλό είναι να τον ακούσουμε πρώτα ή να ξέρουμε ότι είναι οκ από φίλο που να ξέρει.
  • #5 από Spyros Delta στις 22 Jun 2018
  • (Η διαφορά τιμής από Thomann δε νομίζω να δικαιολογεί την αγορά από εξωτερικό)
    Δικαιολογει ομως σε περιπτωση που δεν αρεσει ο ενισχυτης, την επιστροφη του μεσα σε ενα μηνα, χωρις καμια ερωτηση.
    Αν το κανει Εληνικο καταστημα αυτο .... πολυ ευχαριστως. (για μενα)

    Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]22/06/18, 14:36[/time]

    Edit: πχ μόλις είδα σε διπλανό site αγγελιών έναν Koch studiotone 20 στα 500€... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής...Ενισχυτάρα που παίζει τα πάντα.
    Δεν παιζει σπιτι αυτος (οπως πρεπει).  ;D
    Αν και δεν παιζει οπως πρεπει, κανενας λαμπατος σπιτι.
    Γιατι απο οσους εχω ακουσει κατω απο 20-30W δεν μου ακουστηκε κανενας σαν λαμπατος. Μονο κατ'ονομα ειναι ... λαμπατοι. Αν δεν φας την "κλωτσια" τι να λεμε?
    Εσυ που ειχες και μικρο και μεγαλο λαμπατο τι εχεις να πεις επ αυτου? Αν παρω τον 100αρη marshall και τον βαλω σπιτι να παιξει με το master στο 0.1 (για να μη σηκωθει η γειτονια στο ποδι)  και βαλω διπλα και εναν 5W να κρανκαρει, ποιος θα ακουγεται καλυτερα?
    Εμενα μου αρεσει πιο πολυ ο 100αρης  marshall με 4x12 στο 0.5 (ισα που ανοιγει δλδ το volume  την ενταση), παρα ο koch δυνατα και πολυ περισσοτερο απο τον 5W marshall  δυνατα.
    Τον koch δεν τον πηρα για το σπιτι, αλλα για το ευκολο κουβαλημα και για να τρωει αυτος τις κλωτσες στα live και οχι ο καλος ο ενισχυτης.

    Οποιος και αν ακουστει παντως καλυτερα, δεν θα ακουστει σαν ... το λαμπατο ενισχυτη που θελουμε να ακουσουμε, γιατι αυτο απαιτει ... ενταση και μεγαφωνα.
    Το βαρεθηκα το παραμυθι των .... μικρων λαμπατων.
  • #6 από atav (φλουτσ) στις 22 Jun 2018
  • Edit: πχ μόλις είδα σε διπλανό site αγγελιών έναν Koch studiotone 20 στα 500€... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής...Ενισχυτάρα που παίζει τα πάντα.
    Δεν παιζει σπιτι αυτος.  ;D
    Γιατί; Εγώ δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται ;D
  • #7 από Spyros Delta στις 22 Jun 2018
  • Γιατί; Εγώ δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται ;D
    Οχι εκεινη τη μερα δεν μαθαμε τιποτα.
    Οταν ξαναδοκιμασα, βαζανε απο πανω το κομπρεσερ μπροστα και μια τρελλη που εχουμε στον 5ο, επαθε κριση και  ουρλιαζε.
    Εγω φυσικα, δυστυχως δεν τα ακουγα αυτα. Μου τα ειπανε μετα.  ;D
  • #8 από atav (φλουτσ) στις 22 Jun 2018
  • Edit: πχ μόλις είδα σε διπλανό site αγγελιών έναν Koch studiotone 20 στα 500€... Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής...Ενισχυτάρα που παίζει τα πάντα.
    Δεν παιζει σπιτι αυτος (οπως πρεπει).  ;D
    Αν και δεν παιζει οπως πρεπει, κανενας λαμπατος σπιτι.
    Γιατι κατα την αποψη μου πρεπει να εχει 12αρι μεγαφωνο και β) απο οσους εχω ακουσει κατω απο 20W δεν μου ακουστηκε κανενας σαν λαμπατος. Μονο κατ'ονομα ειναι ... λαμπατοι. Αν δεν φας την "κλωτσια" τι να λεμε?
    Aν ακους 50αρη λαμπατο με master volume στο 0.1, το ιδιο ειναι. Και μη λεμε τωρα θεωριες για το αν δεν κοκκινιζουν οι λαμπες, δεν παιζει ο ενισχυτης.Στην πραξη τι γινεται.
    Εσυ που ειχες 5W λαμπα και 50W λαμπα τι εχεις να πεις επ αυτου? Αν παρω τον 20αρη koch και τον βαλω σπιτι να παιξει στο 0.5 (για να μη σηκωθει η γειτονια στο ποδι)  και βαλω διπλα και εναν 1W να κρανκαρει, ποιος θα ακουγεται καλυτερα?
    Οποιος και αν ακουστει παντως καλυτερα, δεν θα ακουστει σαν ... το λαμπατο ενισχυτη που θελουμε να ακουσουμε, γιατι αυτο απαιτει ... ενταση.
    Το βαρεθηκα το παραμυθι των .... μικρων λαμπατων.
    Αυτό ακριβώς, το συζητήσαμε και πρόσφατα! Κανένα θηρίο δεν παίζει όπως πρέπει στα σπίτια μας, πολλές φορές δεν παίζουν ούτε στα στούντιο.Ανάμεσα σε 1w και 100w (ή 5 και 100 αφού αυτό έγινε στην περίπτωσή μου) θα επέλεγα το μεγάλο-όπως και έκανα. Όμως υπάρχουν διάφορα που πρέπει να σκεφτεί κανείς, όπως το από πού θα παίρνει το gain? Έχει master? κλπ κλπ. Ο JMP χωρίς πετάλι δε δίνει gain χωρίς να πεθάνει η γιαγιά στον πρώτο, ο γείτονας απέναντι και ο ψιλικατζής στην άλλη γωνία.


    Ποιός ακούγεται καλύτερα; Είναι ΚΑΙ θέμα ενισχυτή ΚΑΙ προσωπικού γούστου. Καθώς και αυθυποβολής, πολύ σημαντικό, το ''α ρε τι ενισχυτάρα έχω ο π%^&$ης" παίζει μεγάλο ρόλο στο τι ακούμε τελικά. Ο brit tone ας πούμε στο 1 παίζει-για εμένα-20 φορές καλύτερα από οποιονδήποτε μικρό λαμπάτο μέχρι 5w έχω δοκιμάσει. Αντίστοιχα, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί άλλοι που θα πουν ότι λέω μαλ***ες!
    Λέω πάντα για ενισχυτές με κανονικές καμπίνες και χωρίς attenuator.

    Τέλος μην ξεχνάμε ότι τα watt είναι σαν την ιπποδύναμη, καλύτερα να έχω για όταν τα χρειαστώ παρά να μην έχω καθόλου. ;D ;D ;D 
  • #9 από Korgy στις 22 Jun 2018

  • Τέλος μην ξεχνάμε ότι τα watt είναι σαν την ιπποδύναμη, καλύτερα να έχω για όταν τα χρειαστώ παρά να μην έχω καθόλου. ;D ;D ;D


    κρυβε λογια , μη φορολογισουν και τα βατ σε λίγο στο Ε1
  • #10 από Spyros Delta στις 22 Jun 2018
  • Αυτό ακριβώς, το συζητήσαμε και πρόσφατα! Κανένα θηρίο δεν παίζει όπως πρέπει στα σπίτια μας, πολλές φορές δεν παίζουν ούτε στα στούντιο.Ανάμεσα σε 1w και 100w (ή 5 και 100 αφού αυτό έγινε στην περίπτωσή μου) θα επέλεγα το μεγάλο-όπως και έκανα. Όμως υπάρχουν διάφορα που πρέπει να σκεφτεί κανείς, όπως το από πού θα παίρνει το gain? Έχει master? κλπ κλπ. Ο JMP χωρίς πετάλι δε δίνει gain χωρίς να πεθάνει η γιαγιά στον πρώτο, ο γείτονας απέναντι και ο ψιλικατζής στην άλλη γωνία.


    Ποιός ακούγεται καλύτερα; Είναι ΚΑΙ θέμα ενισχυτή ΚΑΙ προσωπικού γούστου. Καθώς και αυθυποβολής, πολύ σημαντικό, το ''α ρε τι ενισχυτάρα έχω ο π%^&$ης" παίζει μεγάλο ρόλο στο τι ακούμε τελικά. Ο brit tone ας πούμε στο 1 παίζει-για εμένα-20 φορές καλύτερα από οποιονδήποτε μικρό λαμπάτο μέχρι 5w έχω δοκιμάσει. Αντίστοιχα, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί άλλοι που θα πουν ότι λέω μαλ***ες!
    Λέω πάντα για ενισχυτές με κανονικές καμπίνες και χωρίς attenuator.

    Τέλος μην ξεχνάμε ότι τα watt είναι σαν την ιπποδύναμη, καλύτερα να έχω για όταν τα χρειαστώ παρά να μην έχω καθόλου. ;D ;D ;D
    Ετσι μπραβο.Για μενα ειναι μεγαλο παραμυθι αυτο με το "μικρο λαμπατο". (και εχει βοηθησει πολυ το yοutube σε αυτο το παραμυθι)
    Οτι κι αν εχω δοκιμασει δεν μου θυμισε το αισθημα να ακουω τον λαμπατο που ηξερα πριν βγει αυτη η μοδα. (και παιζω με λαμπατους εδω και μερικες δεκαετιες)
    Πολλα λεφτα για το τιποτα.

    Oι (καλοι) fender απο την αλλη μερια, παιζουν σε μια ενταση μονο καλα.
    Δεν εχει master volume κολπα εδω.
    Πχ τον Vibrlolux (35W) δεν το ανοιγω ποτε, γιατι εκει που παιζει καλα, δεν αντεχεται σπιτι η ενταση και πιο χαμηλα δεν εχει καμια σχεση ο ηχος.
    Ενω ο 100αρης ο marshall με το master, ψιλοθυμιζει τον ηχο του και στο 0.5.
    Ο fender deluxe reverb (22W) ψιλοπαιζει και λιγο πιο χαμηλα απο το κανονικο. Λιγο πιο χαμηλα ομως. Δεν τον αντεχουν οι γειτονες για πολυ. Ιδια φαση με τον koch ειναι αυτος απο ενταση και αποδοση σε χαμηλωμενο volume. Παιζει δλδ αλλα οχι κανονικα.
    Μιλαμε για ακριβους ενισχυτες ομως.

    Οτι πληρωνεις παιρνεις? Πολλες φορες πληρωνεις πολλα περισσοτερα απο αυτο που παιρνεις. Ακομα κι αν νομιζεις μεσα στον ενθουσιασμο σου οτι αξιζει τα λεφτα του, καποια στιγμη δοκιμαζωντας κι αλλα πραγματα, καταλαβαινεις οτι εδωσες πολλα.
  • #11 από noe13 στις 22 Jun 2018
  •  θα βαλω κ εγω +1 στον στουντιοτοουν...τον ειχα και ειναι εκπληκτικος....παιζει πραγματικα τα παντα με εκπληκτικη  overdrive χροια!!!τωρα χαμηλα χμμμ δεν θα αποδωσει τρελλα,αλλα ποιος λαμπατος το κανει....για μενα χτυπα τον μτχ τωρα που υπαρχει ασαπ
  • #12 από zanxion72 στις 22 Jun 2018
  • θα βαλω κ εγω +1 στον στουντιοτοουν...τον ειχα και ειναι εκπληκτικος....παιζει πραγματικα τα παντα με εκπληκτικη  overdrive χροια!!!τωρα χαμηλα χμμμ δεν θα αποδωσει τρελλα,αλλα ποιος λαμπατος το κανει....για μενα χτυπα τον μτχ τωρα που υπαρχει ασαπ
    Ωωω! Δηλαδή, πες πως αγοράζω λαμπάτο. Για να τον απολάυσω θα πρέπει να κάνω τη γριά από κάτω να βγάζει αφρους; Πόσο δυνατά, αναφορικά, θα πρέπει να τον έχει κανείς για να φανεί σα λαμπάτος;
  • #13 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 22 Jun 2018
  • Ο studiotone είναι απλά ερωτεύσιμος. Και για τον laney cub 12R τα καλύτερα θα σου πώ απλά είναι μονοκάναλος και το φουτσουϊτς είναι μόνο για το Reverb. Βέβαια όταν βαριέμαι να συνδέσω πετάλια και καρφώνω κατευθείαν, φτιάχνω ένα ωραίο drive και καθαρίζω ωραιότατα από το volume.
  • #14 από BitCollector στις 22 Jun 2018
  • Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ο Egnater ακούγεται όντως ωραία... ενδιαφέρουσα φάση. Με τα μεταχειρισμένα δεν το έχω γενικώς, σπάνια πουλάω, σπάνια αγοράζω. Ειδικά δεν για ενισχυτή (και λαμπάτο) είμαι ακόμα πιο επιφυλακτικός.

    Θα κάνω μια βόλτα από... Νάκες και σια και βλέπουμε...  ;D
  • #15 από Spyros Delta στις 22 Jun 2018
  • θα βαλω κ εγω +1 στον στουντιοτοουν...τον ειχα και ειναι εκπληκτικος....παιζει πραγματικα τα παντα με εκπληκτικη  overdrive χροια!!!τωρα χαμηλα χμμμ δεν θα αποδωσει τρελλα,αλλα ποιος λαμπατος το κανει....για μενα χτυπα τον μτχ τωρα που υπαρχει ασαπ
    Ωωω! Δηλαδή, πες πως αγοράζω λαμπάτο. Για να τον απολάυσω θα πρέπει να κάνω τη γριά από κάτω να βγάζει αφρους; Πόσο δυνατά, αναφορικά, θα πρέπει να τον έχει κανείς για να φανεί σα λαμπάτος;
    Ειπαμε ο ενισχυτης παιζει χαμηλα, αλλα δεν θα ακουσεις καμια τρομερη διαφορα απο οτι αν επαιζες με εναν υβριδικο των 200e (καινουριος και με ολα τα εφφεδακια του στην τιμη). Πχ bοss katana 50
    Το μονο κερδος ειναι οτι θα μπορεις να παιξεις και σε live με τον koch (μικροφωνιασμενο φυσικα).
    Αν συγκριναμε τιμες καινουριων (1000ε και 200ε) δεν θα υπηρχε κανενας λογος να προτιμηθει ο koch για οικιακη χρηση.
    Βαζωντας μεσα τις παραμετρους 500ε vs 200ε και να χρησιμοποιηθει και σε lve ο ενισχυτης, συζητιεται η περιπτωση.
    Βεβαια θα χρειαστουν και καποια πεταλακια. Τροφοδοτικο της προκοπης για τα πεταλακια και καποιο pedalboard να τοποθετηθουν. (μπορει δλδ σιγα σιγα και κανα 500+ επιπλεον,  ψαχνωντας στα μεταχειρισμενα και φυσικα να μην υπαρχουν απαιτησεις για πολλα πεταλακια. Τα βασικα, ενα κουρδιστήρι, ενα wah, ενα booster always on, 1-2 modulation, ισως κανα octave fuzz για ομορφιες, και ενα delay στη λουπα. Ισως και ενα clean booster για τα live, στη λουπα κι αυτο.  Overdrive πεταλι δεν χρειαζεται).

    ΥΓ ενα καλο που εχει ο koch, ειναι οτι παιζει και με κλειστo μεγαφωνo. Εχει speaker emulated εξοδο, με προσομειωση 1 ή 4 μεγαφωνα και sm57 on και of axis για να παει κατευθειαν σε μια καρτα ηχου και να ακουγεται απο τα μονιτορ ή απο ακουστικα.
    Καμια σχεση βεβαια με τον αληθινο ηχο, αλλα ακουγεται εξισου καλα με μια καλη πεταλιερα (dry σημα βεβαια, χωρις τα εφφε της) συνδεδεμενη σε καρτα ηχου.
  • #16 από Uriah στις 22 Jun 2018
  • Tην mighty 5th της ΗΒ την εχεις δει; Πολυ καλες κριτικες ως τωρα και μάλιστα πολλοι περίμεναν πως και πως να επανακυκλοφορησει. https://www.thomann.de/de/harley_benton_mighty_5th.htm?r=app
  • #17 από hot_sauce (φλουτσ) στις 23 Jun 2018
  • Η συζήτηση περί τεχνικών χαρακτηριστικών διαχωρίστηκε εδώ.
  • #18 από Απόλλων στις 23 Jun 2018
  • Να πω κι εγώ μια άποψη ως bedroom κιθαρίστας όπως και ο vegos.

    Θα συμφωνήσω με τον vegos ότι όλα εξαρτώνται από το αυτί και τα γούστα του εκάστοτε παίχτη. Αυτό ισχύει και για ενισχυτές, κιθάρες και οποιδήποτε άλλο κομμάτι του εξοπλισμού. Γι αυτό και θεωρώ ότι η προσέγγιση «θέλω έναν ενισχυτή με τα εξής συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και τίποτα περισσότερο ή λιγότερο, γιατί τα υπόλοιπα είναι του σατανά» είναι ιδιαίτερα περιοριστική. Σίγουρα θα αποκλείσεις εξ αρχής ενισχυτές τους οποίους αν άκουγες από κοντά, ίσως να άλλαζες γνώμη.

    Αυτή τη στιγμή ο εξοπλισμός μου από πλευράς ενισχυτών περιλαμβάνει έναν Fender Champ 25SE και 2 κεφαλές 15W με μια καμπίνα 1x12. Και αυτό γιατί έχω φτάσει στο συμπερασμα ότι ένας μόνο ενισχυτής δεν υπάρχει περίπτωση να με καλύψει. Έχω δοκιμάσει πολλούς μικρούς ενισχυτές των 5W και κανένας από αυτούς δεν με ικανοποίησε. Ο καλύτερος κατά τη γνώμη μου ήταν ο Bugera V5, αλλά ακόμα και αυτός δεν μού έκανε γιατί ο ήχος του ήταν υπερβολικά μπάσος και σκοτεινός, ακόμα και με μονοπήνιους μαγνήτες. Από την άλλη πλευρά, οι δυνατότητες για μεγάλο ενισχυτή από πλευράς χώρου και ανεκτών εντάσεων είναι περιορισμένες. Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο ότι κανένας λαμπάτος με χαμηλή ισχύ ή/και σε χαμηλή ένταση δεν ακούγεται όπως θα έπρεπε να ακούγεται ένας λαμπάτος. Τι κάνεις όμως αν το σπίτι ή το διαμέρισμά σου δεν επιτρέπει αυτές τις εντάσεις; Πολύ θα ήθελα έναν Vibrolux ή τουλάχιστον έναν Hot Rod Deluxe, αλλά αν πρόκειται να μη μπορώ να ανεβάσω την ένταση πάνω από 1-2, τι θα καταλάβω; Στην παρούσα φάση, αυτός είναι για μένα ένας αναγκαστικός συμβιβασμός με τον οποίο έχω μάθει να ζώ. Τα 15-20 Watt για λαμπάτο και τα 25W του Fender Champ είναι αρκετά για να έχω τους ήχους που με ενδιαφέρουν, ικανοποιητικούς από πλευράς ποιότητας και σε εντάσεις που δεν θα προκαλέσουν νευρικό κλονισμό στους γείτονες.

    Όσον αφορά τώρα σε συγκεκριμένες προτάσεις για λαμπάτο, έχουν ήδη ακουστεί κάποια καλά ονόματα όπως ο Laney Cub 12R. Επίσης πολύ καλός ενισχυτής για καθαρούς και crunchy ήχους από την Laney είναι ο VC15. Προσωπικά θα τον προτιμούσα από τον 12R, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κυκλοφορεί ακόμα. Πιθανόν να τον βρεις μεταχειρισμένο. O Fender Bassbreaker είναι επίσης καλός, αλλά Marshall-ίζει πάρα πολύ, οπότε αν θέλεις κάτι με τον κλασσικό Fender ήχο, ίσως να μη σε ικανοποιήσει. Για μένα ο 15άρης θα ήταν καλύτερος και πιο ευέλικτος από τον 007, αλλά τότε μάλλον ξεφεύγουμε από πλευράς τιμής. Εγώ θα σού πρότεινα και τον Egnater Tweaker 112. Ένας εξαιρετικά ευέλικτος λαμπάτος ενισχυτής, που θα σού δώσει ότι ήχο θέλεις με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, ακόμα και για hard rock. Δεν είναι δικάναλος, αλλά με τις  δυνατότητες για παραμετροποίηση που διαθέτει και τον πολύπλευρο χαρακτήρα του, ίσως να σε αποζημιώσει για την έλλειψη δεύτερου καναλιού.

    Αν πάλι αποφασίσεις ότι δεν είσαι απόλυτος στο θέμα του λαμπάτου, ο Boss Katana 50 που αναφέρθηκε είναι εξαιρετικός για χρήση στο σπίτι, ενώ έχει και τα παραπάνω Watt διαθέσιμα, αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να τον χρησιμοποιήσεις και εκτός σπιτιού. Κοίτα τον Peavey Envoy, από τους καλύτερους solid state ενισχυτές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, με αρκετή ευελιξία χωρίς να είναι modelling, ενώ παίρνει και πετάλια αρκετά καλά. Θα έβαζα στο παιχνίδι και τον Peavey Bandit, αλλά ξέρω από προσωπική εμπειρία ότι είναι υπερβολικά δυνατός για το σπίτι. Μια άλλη επιλογή, αν και δεν είναι αμιγώς λαμπάτος, είναι ο Fender Super Champ X2. Έχει πολλά από αυτά που θέλεις, θα σού δώσει σχεδόν σίγουρα τους ήχους που ψάχνεις και αν δεν σε ενδιαφέρουν τα εφφέ που έχει, απλά τα αγνοείς.
  • #19 από BitCollector στις 23 Jun 2018
  • Ως Απόλλων έριξες άπλετο φως απαντώντας ουσιαστικά στην ερώτηση! Να 'σαι καλά...
  • #20 από saved στις 24 Jun 2018
  • Ισως ενα πολυεφε σε βολεψει καλυτερσ.Εχει αρκετες προσομοιωσεις ενισχυτων μεσα,και δεν ακουγετε οσο ψευτικο νομιζεις
  • #21 από Guitar Fan στις 24 Jun 2018
  • O Fender Bassbreaker είναι επίσης καλός, αλλά Marshall-ίζει πάρα πολύ, οπότε αν θέλεις κάτι με τον κλασσικό Fender ήχο, ίσως να μη σε ικανοποιήσει.


    δηλαδή, τι χαρακτηριστικά στην χροιά του ήχου έχει παραπάνω ένας Marshall;
  • #22 από Απόλλων στις 24 Jun 2018
  • O Fender Bassbreaker είναι επίσης καλός, αλλά Marshall-ίζει πάρα πολύ, οπότε αν θέλεις κάτι με τον κλασσικό Fender ήχο, ίσως να μη σε ικανοποιήσει.

    δηλαδή, τι χαρακτηριστικά στην χροιά του ήχου έχει παραπάνω ένας Marshall;

    Δεν κατάλαβα το "παραπάνω". Όταν αναφερόμαστε στην ηχητική χροιά ενισχυτών, δεν μιλάμε για κάτι περισσότερο ή λιγότερο. Απλά ένας Fender ενισχυτής έχει διαφορετική χροιά από έναν Marshall. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, επεσήμανα ότι αν κάποιος ψάχνει τον κλασσικό Fender ήχο από τον Bassbreaker, μάλλον θα απογοητευτεί. Aν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε πιο διεξοδικά σε άλλο thread, αλλά εν ολίγοις πρόκειται για θέμα ποιοτικό, όχι ποσοτικό.
  • #23 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 24 Jun 2018
  • O Fender Bassbreaker είναι επίσης καλός, αλλά Marshall-ίζει πάρα πολύ, οπότε αν θέλεις κάτι με τον κλασσικό Fender ήχο, ίσως να μη σε ικανοποιήσει.


    δηλαδή, τι χαρακτηριστικά στην χροιά του ήχου έχει παραπάνω ένας Marshall;

    Απλά, βρετανική χροιά.
  • #24 από hot_sauce (φλουτσ) στις 24 Jun 2018
  • @Guitar Fan
    αν δεν παίξεις μερικούς αντίστοιχους ενισχυτές (ή, στην καλύτερη, δεν δεις/ακουσεις μερικά βίντεο) δεν θα το καταλάβεις.

  • #25 από Guitar Fan στις 24 Jun 2018
  • @Guitar Fan
    αν δεν παίξεις μερικούς αντίστοιχους ενισχυτές (ή, στην καλύτερη, δεν δεις/ακουσεις μερικά βίντεο) δεν θα το καταλάβεις.




    έχεις δίκιο, και καλύτερα να του παίξεις γιατί από το ιντερνετ δεν ακούγονται καλά.
Σελίδες: