Σελίδες:
  • #1 από Guitar Fan στις 05 Jul 2018
  • @talfarlow


    όλο το τόπικ δικό σου να εξηγήσεις γιατί δεν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί την Ηλεκτρική σαν Ακουστική.

    εγώ για μεγάλο χρονικό διάστημα παίζω στην Ηλεκτρική κομμάτια που προορίζονται για ακουστική, με fingerstyle,
    και μπορώ να πω ότι έχω δει και βελτίωση όταν τα παίζω μετά και με την ακουστική.
  • #2 από atav (φλουτσ) στις 06 Jul 2018
  • Αυτό που λες εσύ είναι να μελετήσεις πράγματα που θα έπαιζες στην ακουστική, με μία ηλεκτρική.Αυτό δεν είναι "χρησιμοποιώ μια ηλεκτρική σαν ακουστική". Όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, είναι λάθος ο τρόπος που το εξέφρασες.
  • #3 από Guitar Fan στις 06 Jul 2018
  • σε αυτό συμφωνούμε,
    αλλά συνήθως αυτήν την ερώτηση την κάνουν αρχάριοι, ημιαρχάριοι κλπ που παίζουν κάποια λίγα χρόνια κιθάρα,
    οπότε νομίζω η ερώτηση από την φύση της προσδιορίζει και το άτομο που ρωτάει αλλά και την εμπειρία του στην κιθάρα.
    Οπότε το να πεις σε έναν ημι-αρχάριο ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ηλεκτρική σου σαν ακουστική είναι λάθος απάντηση.

    σίγουρα δεν υπάρχει πλήρης ταύτιση της ηλεκτρικής με την ακουστική και αντίστροφα αλλά σε μεγάλο βαθμό μπορεί η μία να αντικαταστήσει την άλλη και πάντα εξαρτάται από το genre της μουσικής.

    Αλλά υπάρχουν και προχωρημένοι κιθαρίστες που παίζουν fingerstyl σε ηλεκτρική και ακριβώς τα ίδια κομμάτια μπορούν να τα παίξουν και σε ακουστική.
    πχ δες αυτό το βίντεο και σίγουρα αυτος δε είναι ούτε αρχάριος αλλά ούτε μελετάει τις ασκήσεις του
    https://www.youtube.com/watch?v=ea67LuyGwRM
  • #4 από atav (φλουτσ) στις 06 Jul 2018
  • Μα δεν απαγορεύει κανείς σε κανέναν να παίξει fingerstyle στην ηλεκτρική του.
    Αλλά κάνει ακριβώς αυτό, παίζει fingerstyle στην ηλεκτρική. Δεν χρησιμοποιεί την ηλεκτρική σαν ακουστική.
    Και στο παράδειγμά σου αυτό ακριβώς γίνεται.
    Το ότι έχουμε συνδέσει κάποια πράγματα με συγκεκριμένα όργανα δεν πρέπει να γίνεται εμπόδιο, αλλά πρέπει να γίνεται συνειδητά.Είναι εξ' ορισμού λάθος να δίνουμε την εντύπωση ότι το ένα όργανο μπορεί να αντικαταστήσει το άλλο. Άλλα πράγματα προσφέρει το κάθε ένα.
     Κι εγώ πολλές φορές παίζω τη Φραγκοσυριανή στην ηλεκτρική, δε θα πω σε κάποιον ότι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αντί για τρίχορδο ενώ το ανάποδο δε γίνεται ;D Τραβηγμένο το παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.Όταν ένας αρχάριος ρωτάει, μπορείς να του εξηγήσεις ότι δεν είναι το ιδανικό να μελετήσει πράγματα της ακουστικής στην ηλεκτρική αλλά παρ'όλα αυτά γίνεται, αν δεν έχει τη δυνατότητα να έχει και τις δύο.
  • #5 από Guitar Fan στις 06 Jul 2018
  • Μα δεν απαγορεύει κανείς σε κανέναν να παίξει fingerstyle στην ηλεκτρική του.Αλλά κάνει ακριβώς αυτό, παίζει fingerstyle στην ηλεκτρική. Δεν χρησιμοποιεί την ηλεκτρική σαν ακουστική.Και στο παράδειγμά σου αυτό ακριβώς γίνεται.
    Το ότι έχουμε συνδέσει κάποια πράγματα με συγκεκριμένα όργανα δεν πρέπει να γίνεται εμπόδιο, αλλά πρέπει να γίνεται συνειδητά.Είναι εξ' ορισμού λάθος να δίνουμε την εντύπωση ότι το ένα όργανο μπορεί να αντικαταστήσει το άλλο. Άλλα πράγματα προσφέρει το κάθε ένα. Κι εγώ πολλές φορές παίζω τη Φραγκοσυριανή στην ηλεκτρική, δε θα πω σε κάποιον ότι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αντί για τρίχορδο ενώ το ανάποδο δε γίνεται ;D Τραβηγμένο το παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.Όταν ένας αρχάριος ρωτάει, μπορείς να του εξηγήσεις ότι δεν είναι το ιδανικό να μελετήσει πράγματα της ακουστικής στην ηλεκτρική αλλά παρ'όλα αυτά γίνεται, αν δεν έχει τη δυνατότητα να έχει και τις δύο.


    σωστά δεν είναι το ιδανικό αλλά γίνεται,


    εγώ παίζω κάποια κομμάτια bosa και σε κλασσική και σε ακουστική και σε ηλεκτρική,
    μου αρέσουν οι διαφορετικοί ήχοι που βγάζουν και το βρίσκω και καλή γυμναστική για το fretting hand λόγω διαφορετικής γεωμετρίας στις ταστιέρες.


    πάντως στο άλλο τόπικ το παιδί ρωτούσε για fingerstyle γι αυτό του είπα ότι γίνεται.
  • #6 από dalas στις 17 Jul 2018
  • γεια σας παιδια.


    ότι θέλεις κανείς και ποιος θα βάλει όριο στο τι γινεται και τι οχι.


    το θεμα ειναι ο ηχος. αλλιως θα ακουστει το fingerstyle στην ακουστικη, αλλιως στην ηλεκτρικη. απο εκει και περα, τα ορια τα βαζει μονο η φαντασία μας :)
Σελίδες: