Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

ποιούς Seymour Duncan?

(1/8) > >>

GVen:
Λοιπόοοοννν

Νέα ερώτηση για τους guru του forum.

Η κιθάρα: LTD ec256 dbsb
Ο ενισχυτής: Blackstar ht5r

Οι ήχοι που θέλω να πιάσω: Led Zeppelin, Deep purple, Ac/Dc, judas priest, Accept, Black Sabbath, Cult...τα κλασσικά rock, hard rock και heavy metal groups δλδ. Άντε και λίγο blues(αν και δεν έχω ιδέα ποιούς- μ' αρέσει όμως το στυλ μουσικής) και στα πιο βαριά μου metallica.

Τι μαγνήτεσ θα συστήνατε να βάλω στο κιθαρόνι μου? Θα προτιμούσα σε seymour duncan ή ίσως και Dimargio(αν και δεν έχω ιδέα απ αυτούς)

εννοείται ότι δε μου φταίνε τα εργαλεία μου, αλλά τα δάχτυλα μου, παρόλα αυτά θέλω να ολοκληρώσω το σετ με ότι καλύτερο μπορώ να βάλω.

Πείτε μου τις γνώμες σας, σας παρακαλώ.... ;D

panixgr:
Dimarzio Super Distortion , PAF

Εναλλακτικά θα έβαζα Bill Lawrence L500XL / L500R

3η λύση , το κλασικό για  ...  super lesPaul (όπως λέμε super Strat), EMG 81/60. Αυτος ο συνδιασμός θα σου δώσει και πολλούς blues και Jazz ήχους, φανταστικά καθαρά. Μιλάμε πάντα για μαόνι single cut 24.75" -> 25" όπως η δική σου.


Απο Duncan οι μόνοι που έχω ειναι οι Livewires, πολύ καλοί στην εποχή τους αλλά σήμερα ακούγονται πολύ ... 80ς...

Απόλλων:
Σημαντικές ερωτήσεις:

1. Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις για τους μαγνήτες; Έχεις κάποιο όριο ή ψάχνεις "ό,τι καλύτερο" ανεξαρτήτως τιμής;

2. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις προτάσεις από αυτές τις δύο μάρκες (για μία εκ των οποίων όπως λες δεν έχεις ιδέα);

GVen:

--- Παράθεση από: Απόλλων στις 28/11/17, 08:42 ---Σημαντικές ερωτήσεις:

1. Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις για τους μαγνήτες; Έχεις κάποιο όριο ή ψάχνεις "ό,τι καλύτερο" ανεξαρτήτως τιμής;

2. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις προτάσεις από αυτές τις δύο μάρκες (για μία εκ των οποίων όπως λες δεν έχεις ιδέα);

--- Τέλος παράθεσης ---


κοίτα......για κανένα 150άρι ευρω και για τους 2 ελεγα...τωρα...10 πανω, 10 κατω δεν ειναι Θέμα.μη φτασουν ομως και οσο η αξια της κιθαρας...
 Οσον αφορα τις μάρκες, προτομώ αυτές τις 2 γιατι ειναι οι πιο γνωστές και οι πιο καλες-αξιοπιστές...βαση αυτων που εχω διαβασει....ειδικα οι Seymour.

atav (φλουτσ):
Να πω εδώ ότι με λίγα παραπάνω παίρνεις ένα σετάκι GAS, οι οποίοι είναι εξαιρετικοί μαγνήτες και υπάρχει το πλεονέκτημα δοκιμής τους στον κατασκευαστή..
Από Seymour, με ένα σετ jb/jazz you can't go wrong και απο Di Marzio ό,τι είπε ο Panix.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View