Αποστολέας Θέμα: Περι βενζίνης!  (Αναγνώστηκε 12598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #25 στις: 16/07/09, 17:38 »
Σχετικά με τη Βενεζουέλα, είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Εκεί έχουν την τύχη (και την ατυχία ταυτόχρονα) να έχουν πολύ πετρέλαιο. Έχουν επίσης έχουν την τύχη (και την ατυχία ταυτόχρονα) να έχουν για πρόεδρο τον Τσάβες, που θέλοντας να πάει κόντρα στο κατεστημένο που θέλει τις τριτοκοσμικές χώρες με φυσικούς πόρους να καταληστεύονται από τις πολυεθνικές, σχεδόν χαρίζει το πετρέλαιο στο λαό του και δεν θέλει να έχει σχέσεις με την Βόρεια Αμερική.


Ίσως λίγο off-topic, αλλά επειδή δε μου αρέσουν οι ανακρίβειες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_policy_of_Venezuela

Και για να μην κουράζεστε:
Παράθεση
Venezuela is the world's eight oil exporter and fifth largest net exporter.[9] It meets around 15% of US oil consumption.


και από http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Venezuelan_oil_industry#1998-present

Παράθεση
The United States currently accounts for 65 percent of Venezuela's exports.


O Τσάβες μπορεί να ήθελε να μην έχει σχέσεις με την Αμερική, αλλά για σκέψου να κοπεί το 65% των εξαγωγών...όπως και οι ΗΠΑ θα θέλανε κάποιον πιο συνεργάσιμο πρόεδρο σε αυτή την περιοχή, αλλά σκέψου να τους λείψει το 15% του πετρελαίου τους! Γενικά παίζεται ένα θέατρο για λόγους ιδεολογικούς, "image" αλλά και πραγματικής οικονομίας (εθνικοποιήσεις εκ μέρους του Τσάβες). Αλλά τα θεμέλια της οικονομικής σχέσης ΗΠΑ-Βενεζουέλας απέχουν πολύ από το να κινδυνέυουν.
Ο αντιαμερικανισμός του Τσάβες θυμίζει εξάλλου και κάποιον Έλληνα πρωθυπουργό που δεν ήθελε να έχει καμία σχέση με ΕΟΚ, ΝΑΤΟ, βάσεις κλπ.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #26 στις: 16/07/09, 18:16 »
τα ΙΧ στην Ελλάδα γιατί απαγορεύεται να είναι ντηζελοκίνητα.

Άρα, εύκολο να το προτείνεις, δύσκολο να το κάνεις.

Τι παρανόηση των νόμων και διατάξεων είναι αυτή!

Πάντα επιτρέπονταν τα ντηζελοκίνητα ΙΧ στην Ελλάδα Βραζίλη. Τόσα αγροτικά τι νομίζεις πως είναι, ΔΧ? Άσχετα από τα αγροτικά και τα επιβατικά ΙΧ επιτρέπονταν. Μόνο μέχρι τον Δεκέμβριο του 2008 δεν επιτρεπόταν η κυκλοφορία ντηζελοκίνητων ΙΧ και ΔΧ κάτω του 1,5 τόνου στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη. (Εκτός κι αν εννοείς ότι Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα, οπότε πάω πάσο!!)

Αυτό φαντάζομαι ότι συνέβαινε διότι ανέκαθεν στην Ελλάδα διώκονταν οι μικροί παραγωγοί καπνού και όχι οι μεγάλοι. Τα μεγάλα ΔΧ (φορτηγά μεταφορών, λεωφορεία, στρατιωτικά οχήματα κλπ) επιτρέπονταν, ενώ τα μικρά ΙΧ διώκονταν. Τώρα πια όμως,επιτέλους, εναρμονιστήκαμε με την ΕΕ και επιτρέπεται η ελεύθερη ντηζελοκίνηση και στα μεγάλα αστικά κέντρα. Δεν το διαφημίζουν όμως διότι καταλαβαίνεις τι επανάσταση έχει να γίνει...

Για τις υπόλοιπες τεχνικές δυσκολίες που ανέφερες όντως υπάρχουν, όπως σε όλα τα αυτοκίνητα, οπότε δεν το θεωρώ μειονέκτημα της μεθόδου. Όλα τα αυτοκίνητα χρειάζονται αλλαγές φίλτρου και σέρβις. Όσο για τις δεξαμενές, ναι χρειάζονται αλλά όλοι σχεδόν έχουν σύστημα κεντρικής θέρμανσης και δεν φείδονται αποθηκευτικών χώρων. (Παρεμπιπτόντως αυτό το σύστημα λειτουργεί τέλεια και σε μονάδες κεντρικής θέρμανσης με καυστήρες πετρελαίου)

Για τον κόπο και χρόνο που απαιτούνται για την μέθοδο έχω να πω ότι είναι ελάχιστος αν συγκριθεί με τον κόπο και χρόνο που χρειάζεται κάποιος για να πάει από μια περιοχή της Αθήνας στην Πάρνηθα και να φυλλάξει το δάσος, ενώ συνεισφέρει και πάρα πολύ περισσότερο στην μείωση των εκπομπών CO2 της χώρας μας, και στο περιβαλλοντικό πρόβλημα εν γένει!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #27 στις: 16/07/09, 19:03 »
Είχε εφεύρει πρόσφατα ένας τύπος πως να λειτουργεί μία μηχανή με σκουπίδια. To είχανε βγάλει και οι εφημερίδες στη φόρα.
Καμία εταιρεία δεν θέλησε να βγάλει σε παραγωγή την πατέντα του μάλλον λόγω συμφερόντων.
Μπορείτε να τον βρείτε και να ξηγηθείτε ότι πηγαίνετε εκ μέρος του pappou να σας κάνει την μόντα και σε καλή τιμή.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #28 στις: 17/07/09, 15:37 »
Χοληδόχε, σ' ευχαριστώ πολύ που συνεισφέρεις στην εξέλιξη αυτής της εθελοντικής κίνησης, παρόλο που δεν στηρίζεται από ΜΚΟ (Μεταλλαγμένες Κυβερνητικές Οργανώσεις) και ΚΟ (Κυβερνητικές Οργανώσεις).

Μια καλή διεύθυνση είναι η:  http://www.journeytoforever.org/biodiesel_svo.html

Ας υπάρχει, δεν ξέρεις ποτέ, όλο και κάποιος μπορεί να ενδιαφερθεί. Εκεί θα βρείτε όλες τις μεθόδους παραγωγής και χρησιμοποίησης εναλλακτικών καυσίμων (ακόμα και για παραγωγή αιθανόλης και μετατροπή του κινητήρα, για τους οπαδούς της βενζινοκίνησης).

Είναι δεδομένο ότι ο οποιωσδήποτε έχει απλές γνώσεις επιπέδου Λυκείου μπορεί πλέον να φτειάξει το δικό του καύσιμο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #29 στις: 17/07/09, 17:51 »
themos, δεν το ηξερα αυτο... Ωστε πουλημενος και ο Τσαβες, τσκ τσκ :(

papous, πραγματι δεν διαφημιζεται η απελευθερωση χρησης ντιζελοκινητων ΙΧ. Με μια μικρη αναζητηση βρηκα μερικα αρθρα και ειδησεις _πριν_ την αναμενομενη εφαρμογη νεων μετρων.
Παντως, στην Αθηνα η πλειοψηφια των κατοικων ζει σε διαμερισματα, οποτε δεν μπορει να κουβαλαει μπιτονια λαδιου στο διαμερισμα και μετα να τα χυνει σε βαρελι που θα'χει μεσ'το σπιτι ή στο μπαλκονι (επισης, τον χειμωνα το λαδι θα "παγωνει").

Καμια αλλη ιδεα για κινηση με λαδι ή αλλο καυσιμο; (πχ. υγραεριο, συμφερει; )

Στο λινκ που εδωσες υπαρχουν διάφοροι προβληματισμοι για το αν τελικα η κινηση με φυτικο λαδι ειναι μια καλη ιδεα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/09, 17:54 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #30 στις: 17/07/09, 18:02 »
Αυτοί που νιώθουν περισσότερο απ όλους το πρόβλημα της τιμής της βενζίνης είναι και αυτοί που χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση..

Οι λύσεις κατά τη γνώμη μου:
-  ΜΜΜ. Ντάξει, αν χρειάζεται να αλλάξετε 3 συγκοινωνίες για να φτάσετε στον προορισμό σας, αυτό είναι ένα πρόβλημα.. Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις βολεύουν αρκετά!
-  Ποδήλατο.
-  ΜΜΜ + Ποδήλατο. Και αντί να παραπονιέστε για τη βενζίνη, ελάτε σε καμιά ποδηλατοπορεία!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #31 στις: 17/07/09, 18:07 »
themos, δεν το ηξερα αυτο... Ωστε πουλημενος και ο Τσαβες, τσκ τσκ :(

Δεν ξέρω πόσο έυκολα βρίσκεις αγοραστές για το 60% του πετρελαίου σου για να αντικαταστήσεις ένα γίγαντα όπως οι ΗΠΑ...ο Τσάβες ισχυρίζεται πάντως ότι προσπαθεί να συνάψει περισσότερες συμφωνίες με την Κίνα, που έχει διαρκώς αυξανόμενες ανάγκες σε πετρέλαιο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #32 στις: 17/07/09, 19:29 »

Καμια αλλη ιδεα για κινηση με λαδι ή αλλο καυσιμο; (πχ. υγραεριο, συμφερει; )

Το ιδανικό "υλικό", που θα χρησιμοποιηθεί σε έναν κινητήρα εσωτερικής καύσης είναι το....νερό! ναι, δεν αστειεύομαι.. το νερό.. βέβαια, το νερό δεν είναι καύσιμο, όμως ο μοριακός του τύπους αποτελείται από 3 άτομα τα οποία είναι εύφλεκτα: δύο άτομα υδρογόνου κ ένα οξυγόνου. Το καύσιμο, λοιπόν είναι το υδρογόνο.Το υδρογόνο μπορούμε να το αποδεσμεύσουμε με την μέθοδο της ηλεκτρόλυσης (μπακαλιστί: διοχέτευση ηλεκτρικού ρεύματος στο νερό με μια Χ διαδικασία νηπιακού επιπέδου), κ να το χρησιμοποιοήσουμε ως καύσιμο, ενώ το αποδεσμευμένο οξυγόνο θα χρησιμοποιηθεί στον "ψεκασμό", του καυσίμου. Το ενδιαφέρον, όμως της όλης υπόθεσης είναι ότι τα "καυσαέρια" του υδρογόνου, δεν είναι τίποτε άλλο παρά...νερό! Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι το νερό είναι το υλικό που εγγυάται την αέναη-ή την μερικώς αέναη-κίνηση, εφόσον ηλεκτρολύνεται έυκολα, κ δεν έχει ούτε άχρηστα προϊόντα καύσης, ούτε ρυπαίνει, ενώ ίσως είναι κ το μοναδικό αυτο-ανακυκλώμενο υλικό που χρησιμοποιείται σε κινητήρες εσωτερικής καύσης. Όσον αφορά την συντήρηση των κινητήρων, προφανώς να είναι κατασκευασμένοι από ανοξείδωτα, γαλβανιζέ κτλ κτλ μέταλα, κάποιου είδους αποσκλυρηντικό-αν δεν χρησιμοποιείται απιονισμένο νερό- κ ίσως παραφλού τον χειμώνα. Όσον αφορά τις επιδόσεις,΄συστήματα υδρογονοκίνησης χρησιμοποιούνται σε πυραυλικά συστήματα παντός μεγέθους, από όπλα μέχρι διαστημικά λεωφορεία. Το όλο θέμα, πιστεύω ότι προσκολλά στο γεγονός ότι θα γεμίζω το ντεπόζιτο από την βρύση του σπιτιού μου μια φορά-ίσως κ επ' απροσδιόριστου χρονικού διαστήματος-κ οι "πετρελαϊκές αδερφούλες" (δεν θυμάμαι τον αριθμό) δεν θα έχουν να λαβαίνουν..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #33 στις: 18/07/09, 09:19 »
Και αντί να παραπονιέστε για τη βενζίνη, ελάτε σε καμιά ποδηλατοπορεία!

Καμία αντίρρηση φίλε gers. Απλά θυμήσου να υποστηρίζεις την ίδια άποψη και όταν θα φτάσεις τα 40 ή 50... :)

@ kronus. Ενδιαφέρουσα άποψη αν και δείχνει λίγο απλοϊκή. Το ότι οι εφτά (τόσες είναι) αδερφές έχουν τη δύναμη να παγώσουν κάθε αναζήτηση προς εναλλακτικές μορφές ενέργειας είναι γεγονός. Όμως είναι δυνατόν να έχει ο πλανήτης τόσα χρόνια μπροστά στα μάτια του, σε απίστευτη ποσότητα και μηδενικό κόστος ένα τέτοιο καύσιμο και να μην το έχει εκμεταλλευτεί; Μήπως κάπου αλλού κολλάει το θέμα;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #34 στις: 18/07/09, 12:22 »
κ όμως δεν είναι ούτε κάτι το απλοϊκό, ούτε κάτι το δύσκολο.. είναι απτή η πραγματικότητα της υδρογονοκίνησης, (ήδη χρησιμοποιείται, όπως προανέφερα) τα μόνα πράκτικά θέματα είναι ο πετρελαϊκός κόσμος, η γραμμή παραγωγής των βιομηχανιών κατασκευής κινητήρων εσωτερικής καύσης, η οποία θα πρέπει να αλλάξει κ η χρήση ανθεκτικότερων υλικών-τουλάχιστον στο στάδιο της ανάφλεξης. Πάντως, είναι η πλέον οικολογική μορφή κ ταυτοχρόνως ιδανική ως προς τις επιδόσεις.. Απλώς, η χρήση νερού προσκολλά σε τόσα οικονομικά θέματα.. σκεφτείτε μόνο πόσος κόσμος ζει από τα αναλώσιμα των καυσίμων αυτοκινήτου-όλο αυτό το δυναμικό θα πρέπει κάπου να διοχετευθεί, δεν γίνεται να το παρατήσεις έτσι..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #35 στις: 18/07/09, 14:58 »
Μην νομίζετε ότι οι 7 παγώνουν τις έρευνες για εναλλακτικά καύσιμα και ενέργεια. Αντιθέτως συμμετέχουν - και με μεγάλα ποσοστά - σε όποια καινούρια ιδέα έχει την δυνατότητα να εκπορεύεται κεντρικά. Πχ. βιοντήζελ, ανεμογεννήτριες, πυρηνική ενέργεια, κυψέλες καυσίμων (όπως του υδρογόνου).
Δεν είναι κολλημένες μόνο με ένα είδος καυσίμου, έχουν την ικανότητα αλλαγής πλεύσης και ανάλυσης των γεγονότων, γι' αυτό και έφτασαν εκεί που έφτασαν! Οι καταναλωτές έχουν το κόλλημα.

kronus, στην χρησιμοποιήση Η2 το κυριότερο πρόβλημα είναι η αποθήκευση. Όπως γνωρίζουν όλοι όσοι χρησιμοποιούν οξυγονοκόληση οι φιάλες αδειάζουν χωρίς χρήση, λόγω του ότι το Η2 έχει μεγάλη ικανότητα διαπίδησης. Επίσης η ηλεκτρόλυση Η2Ο χρειάζεται ενέργεια. Από που θα την πάρεις μέσα στο αυτοκίνητο? Αν την πάρεις από τον ήλιο, τότε για ποιόν λόγο να έχεις τις απώλειες μετατροπής, τις απώλειες συμπίεσης, τις απώλειες αποθήκευσης, τις απώλειες μετατροπής σε κινητική ενέργεια, και να μην χρησιμοποιήσεις απευθείας την ηλεκτρική για κίνηση?

Ο ντόρος με το Η2 έγινε διότι αρχικά οι κυψέλες καυσίμων (καταλυτική καύση με απόδοση σε ηλεκτρική ενέργεια κοντά στο 90%), χρησιμοποιούσαν Η2. Όταν αργότερα η έρευνα προχώρησε και μπορούν πλέον να χρησιμοποιούνται και άλλου τύπου καύσιμα η ιδέα ψιλοξεφούσκωσε και έμεινε μόνο για πιθανή μελλοντική κεντρική παροχή, κάτι σαν το δίκτυο φυσικού αερίου.
Άσχετα απ' αυτό κάθε κινητήρας μπορεί να καίει Η2 με μια μικρή μετατροπή. Η καύση είναι απολύτως καθαρή και δεν έχεις φθορά στον κινητήρα από την αιθάλη. Άλλωστε από κάθε καύση υδρογονανθράκων προκύπτει ως παραπροϊόν και Η2Ο!

Καμια αλλη ιδεα για κινηση με λαδι ή αλλο καυσιμο; (πχ. υγραεριο, συμφερει; )

Στο λινκ που εδωσες υπαρχουν διάφοροι προβληματισμοι για το αν τελικα η κινηση με φυτικο λαδι ειναι μια καλη ιδεα...

Σαφώς και υπάρχουν προβληματισμοί και περιθώρια βελτίωσης σε κάθε τεχνολογική μέθοδο. Άλλωστε είναι τόσες πολλές που ο καθένας διαλέγει όποια του ταιριάζει. Το σημαντικό πλεονέκτημα του SVO είναι η αυτονομία και ανεξαρτησία που παρέχει. Πχ. σε περίπτωση πτωχεύσεως, (λέμε τώρα...) 500 τ.μ. είναι αρκετά για να παρέχουν την απαιτούμενη ενέργεια που χρειάζεται μια μέση οικογένεια, με τις σύγχρονες μεθόδους παραγωγής.

Η παρεμβασή μου ήταν προς απάντηση της παρακάτω ερωτήσεως:

Τι παει να πει φτιαξε το δικο σου καυσιμο???  ???
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #36 στις: 18/07/09, 15:21 »
Καμία αντίρρηση φίλε gers. Απλά θυμήσου να υποστηρίζεις την ίδια άποψη και όταν θα φτάσεις τα 40 ή 50... :)
Κοίτα, δεν αντιλέγω, έχω και γονείς και καταλαβαίνω περίπου πώς σκέφτονται τα άτομα αυτής της ηλικίας.. ;D Όμως νομίζω πως είναι πιο πολύ θέμα αντιλήψεων και ανατροφής παρά φυσικής κατάστασης και περιορισμών λόγω ηλικίας... Δες για παράδειγμα πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζεται το ποδήλατο στις ξένες χώρες, ΚΑΙ από μεγαλύτερης ηλικίας άτομα...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #37 στις: 18/07/09, 17:06 »
Να πω ότι υπήρχανε 70αρηδες "παππούδες" που στα 24 μου, μία όμάδα από 4 άτομα κάτω των 26 και 20 χρόνων δεν μπορούσε να τους μαρκάρει αλλά και να τους νικήσει στο μπάσκετμπολ. Πρόσφατα ο ξάδεφλος μου ετών 34 δεν μπορούσε να φτάσει έναν 50ντάρη με το ποδήλατο. Κάθε μέρα αποφάσισε να καλύπτει την διαδρομή Κορυδαλλός - Ελληνικό.

Έαν τελικά κατά κάποιο μαγικό τρόπο, ο κύριος Κόπερφιλντ, βρεί έναν τρόπο να κάνει το νερό την φοβερή, τρομερή και απόλυτη πηγή καυσίμου, εσείς νομίζετε πως το μόνο που θα αλλάξει θα είναι αυτό ? ΜΟΥΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!! Θα δείτε για πότε οι λίμνες τα ποτάμια και οι θάλασσες θα γίνουνε ιδιωτικές, θα περιφραχτούνε με Καλάσνικοφ και πόσο θα ανεβεί η τιμή του νερού!

θα σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Μήπως λέω εγώ στη ζωή μας δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ? Μήπως κάποια πραματάκια είναι πολυτέλειες ? Μήπως εμείς καταναλώνουμε περισσότερη βενζίνη από ότι χρειάζεται ? Μήπως εμείς επιλέγουμε να μένουμε μακρυά από τη δουλειά μας επειδή θέλουμε να χωράμε πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη ? Μήπως δεν έχουμε διαλέξει το σωστό μέρος για να μείνουμε ? Μήπως γουστάρουμε να μετακινούμαστε πολύ παραπάνω από όσο έχουμε ανάγκη ? Τέλος στις περισσότερες δουλειές, που χρειάζεται συχνή μετακίνηση με μεταφορικό μέσο, πληρώνει το αφεντικό, μήπως δεν διαλέξαμε τη σωστή δουλειά ή το σωστό αφεντικό ? Μήπως κάνουμε κάτι λάθος εμείς, πέρα από τους Κύριους που κατέχουν τις Εταιρείες Βενζίνης ? Μήπως οι περισσότεροι δεν γουστάρουνε να κουνήσουνε τα ποδαράκια τους ? Μήπως οι περισσότεροι ακόμη και όταν πάνε στη καφετέρια, θέλουν να παρκάρουν το αυτοκίνητο ακριβώς απέξω ? Μήπως οι περισσότεροι θέλουν να παρκάρουν το αυτοκίνητο έξω από την πολυκατοικία τους, έξω από τη δουλειά τους ? Εμένα τουλάχιστον με βασανίζουν πολλά μήπως.
Η ζυγαριά γέρνει και από τις 2 μεριές. Δεν φταίνε μόνο οι αδελφές εταιρίες, ούτε μόνο οι κάποιοι κλέφτες βενζινάδες, που η βενζίνη μας έχει γίνει βραχνάς.

Κάπου ο άνθρωπος νόμισε, ότι μπορεί να τα έχει όλα και μάλιστα σε "καλή τιμή".
Ο μόνος τρόπος να καταπολεμήσεις κάτι που πωλείται, είναι να μην το αγοράσεις.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #38 στις: 19/07/09, 09:53 »
Όμως νομίζω πως είναι πιο πολύ θέμα αντιλήψεων και ανατροφής παρά φυσικής κατάστασης και περιορισμών λόγω ηλικίας... Δες για παράδειγμα πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζεται το ποδήλατο στις ξένες χώρες, ΚΑΙ από μεγαλύτερης ηλικίας άτομα...

Συμφωνώ απόλυτα. Έχω και προσωπική εμπειρία από την Ολλανδία όπου το ποδήλατο είναι τμήμα της κουλτούρας τους, ανεξάρτητα από ηλικίες. Είναι ζήτημα παιδείας. Αυτό οδηγεί (ή "αναγκάζει") το κράτος να δημιουργεί και τις αντίστοιχες υποδομές (ποδηλατοδρόμοι παντού, κλπ.) ώστε ο ποδηλάτης να έχει μεγαλύτερη ασφάλεια και ευκολία, πέρα από τον αποδεδειγμένο σεβασμό που απολαμβάνει από το κοινωνικό σύνολο.

Πάντως έκανα λάθος στις ηλικίες (40-50) που έγραψα. Στις ηλικίες αυτές ο κόσμος ίσως από άγχος για ενδεχόμενα προβλήματα υγείας που πλησιάζουν απειλητικά, να δεχτεί πιο εύκολα το ποδήλατο έστω για συγκεκριμένες χρήσεις. Οι χειρότερες είναι οι ηλικίες 22,23 με 35. Εκεί αν δεν έχεις να μοστράρεις σε μόνιμη βάση τα 395 σου άλογα "το χάσαμε το κορμί πατριώτη"... ;D :P
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περι βενζίνης!
« Απάντηση #39 στις: 20/07/09, 14:21 »
Καλό το ποδήλατο στην Ολλανδία όπου το υψηλότερο "βουνό" έχει ύψος 200μ, αλλά φαντάσου να κάνεις την ανάβαση των Τουρκοβουνίων ή του Υμμητού με ποδήλατο και 36 β Κελσίου.....

Για διαδρομές όπως αυτές της Ελλάδας χρειάζεται υποβοήθηση και τι καλύτερο από ηλεκτρική! Δείτε παρακάτω οδηγίες μετατροπής ενός απλού ποδηλάτου σε ηλεκτρικό:
http://www.iqsolarpower.com/solar_electric_bike.htm
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τιμές βενζίνης.
« Απάντηση #40 στις: 11/08/09, 07:55 »
Καλημέρα

Τη διαδρομή Αθήνα Ν. Πέραμο (Μ. Πεύκο) την κάνω μέρα παρά μέρα.
Χθες μόνο πρόσεξα τις τιμές της βενζίνης τις αναρτημένες στα βενζινάδικα, επειδή μου έκανε εντύπωση ο αριθμός των αυτοκινήτων που περίμεναν στη σειρά σε ένα από αυτά.

Από τα διυλιστήρια του Ασπροπύργου και σε μικρή απόσταση (800) μέτρα, υπάρχουν 5 βενζινάδικα. Δείτε τιμές.

1,082 – 1,088 – 1,097 – 1,036 – 1,038

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
16370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 09:20
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
11935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 11:03
από freemind
10 Απαντήσεις
18043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 18:11
από guitarcrazy
1 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 19:24
από elrich
5 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 22:09
από Dark rose
0 Απαντήσεις
7277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/16, 15:56
από saved
7 Απαντήσεις
16452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/18, 17:31
από mouz
Περι οκταβερ

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 00:16
από saved
6 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/21, 21:44
από BitCollector
Περι noiz.gr

Ξεκίνησε από 13-13 Λοιπά

1 Απαντήσεις
591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/24, 09:27
από Βραζίλης