Αποστολέας Θέμα: HEAVY GUITARS  (Αναγνώστηκε 9176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
HEAVY GUITARS
« στις: 07/10/12, 14:23 »
Γειά σε όλους.
Γνωρίζετε καταστήματα (Αθήνα και προάστια μεριά) που να έχουν μεταλλοκίθαρα (ESP,JACKSON BC RICH κτλ)? Αλλά μιλάμε για πολύ πράμα να διαλέξεις. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ενα κοντά στην πλατεία Εξαρχείων αν θυμάμαι καλά, ισχύει?
 
Thanks.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #1 στις: 07/10/12, 16:24 »
ESP έχει το art music στην ακαδημίας αλλά όχι πολύ πράμα... Schecter έχει αρκετά μοντέλα το telesound σε αιγάλεω και γαλάτσι. Μετά στα εξάρχεια υπάρχει ο καγμάκης και το guitar store που μπορεί να βρεις κανα μοντέλο jackson και esp... Αυτά έχω επισκεφτεί
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #2 στις: 07/10/12, 17:02 »
Επισης τα μεταλλοκιθαρα δεν ειναι μαρκα απο μονα τους...κανε ενα ψαξιμο,βρες τους αντιπροσωπους της καθε μαρκας και εκει θα βρεις κ τα μεταλλοκιθαρα που ψαχνεις...δωσε βαση στις schecter!!!

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #3 στις: 07/10/12, 19:05 »
Επισης τα μεταλλοκιθαρα δεν ειναι μαρκα απο μονα τους...κανε ενα ψαξιμο,βρες τους αντιπροσωπους της καθε μαρκας και εκει θα βρεις κ τα μεταλλοκιθαρα που ψαχνεις...δωσε βαση στις schecter!!!
Ναι ρε παιδία ο αντιπρόσωπος της ESP είναι Θεσσαλονίκη και της Jackson στην Πάτρα. Δεν γίνεται να κάνω τον γύρο της χώρας για μια κιθάρα, έχουμε και δουλείες - οικογένεια κτλ κτλ.
Λέω μπάς και ξέρετε κάνα μαγαζί που ασχολείται πιο ειδικά με μεταλοκίθαρα (ο.κ δεν είναι και ο σωστότερος ορισμός, αλλά στην εποχή μου έτσι τα λέγαμε....).
Thanks πάντως για το post φίλε!
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #4 στις: 07/10/12, 23:26 »
Αυτο σου εξηγω λοιπον κ εγω οτι δεν υπαρχουν μαγαζια με μεταλλοκιθαρα,αλλα πρεπει να βρεις ποιες μαρκες ειναι στη πολη σου...με ενα απλο googlarisma θα λυσεις ολες σου τις αποριες!

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #5 στις: 08/10/12, 13:38 »
 Boogieman θα πρέπει να επιλέξεις πρώτα ένα σχήμα κιθάρα που σου αρέσει καθώς υπάρχουν άπειρα metal σχήματα, περίεργα και νορμάλ. Άλλο να θέλεις κάτι σε stratocaster φάση και άλλο εντελώς να θέλεις κάτι σε mockinbird bc rich.
 Όταν επιλέξεις σχήμα, μπορείς να δεις μία τεράστια γκάμα εταιριών που υπάρχουν εδώ αλλά και έξω και να δοκιμάσεις. Τότε θα δεις και τι μπράτσο θα έχει (λεπτό, παχύ, για shred ή για ρυθμικά). Μετά θα έρθουν και οι μαγνήτες (φαντάζομαι 2 διπλοί?).
 Αν δεν έχεις αποφασίσει για κάτι απ τα παραπάνω, οι εκδρομές σε μαγαζιά είναι must. Απλά ξεκίνα απ τα ηλεκτρονικά μαγαζιά της Ελλάδας κι Ευρώπης (Αμερική είναι μπλέξιμο) για να δεις τι παίζει και σε ποιες τιμές παίζουν! Δεν έχει νόημα να σου πλασάρουν μια κιθάρα σε ένα ΧΥ κατάστημα σε τιμή 5φορές επάνω σε σχέση με τον ανταγωνισμό,εσύ θα χάσεις.
 Για φυσικά καταστήματα, κατεβαίνεις στα εξάρχεια και θα δεις τους Τρίμη, Αρμάο, Art-music, Μάτσικα, Καγμάκη, Νάκας guitar, Guitar store, Κουρμπη, Σαμουελιάν στο Μοναστηράκι, Διαμαντόπουλο κοντά στο Πολυτεχνείο, Guitar Syndicate, Ένα μεγάλο μαγαζί με βιτρίνα κοντά στην Ομόνοια απέναντι απ το Λουμίδη(δε θυμάμαι όνομα).


Στα Νότια προάστια έχουμε τα  PCmajor και Βαρβαντάκη σε Ν.Σμύρνη, το Arco στη Γλυφάδα, το Voodoomusic στο Φάληρο.


Υπάρχουν κι άλλα σίγουρα, ψάξε στο google για αυτά και θα δεις πολύ πράγμα! Στα περισσότερα έχω ψωνίσει gear κι αναλώσιμα και φυσικά έχω χαζέψει βιτρίνα και κιθάρες.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #6 στις: 08/10/12, 15:22 »
α ρε Sotto....όποτε ποστάρεις είσαι ακούραστος...μπράβο!

Ένα μεγάλο μαγαζί με βιτρίνα κοντά στην Ομόνοια απέναντι απ το Λουμίδη(δε θυμάμαι όνομα).
ΚΕΒΟΡΚΙΑΝ ΠΑΥΛΟΣ ΑΙΟΛΟΥ 105, ΑΘΗΝΑ, 10564 2103241984

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #7 στις: 08/10/12, 16:19 »
Thanks για τις απαντήσεις.
Ένα μαγαζί που θυμάμαι ότι είχε πολύ πράγμα (πολύ Jackson) ήταν κοντά στην Σόλωνος απέναντι δεξια απο τον Δήμου.
Γνωρίζετε αν υπάρχει ακόμα το εν λόγω κατάστημα?
Υ.Γ: Για την ιστορία ψάχνω για στίλ super Strat με δυο διπλούς και είμαι μεταξύ LTD KH 602, LTD JH 600 και Jackson SL2 Pro Soloist.
Μπάς και έχει κανείς καμμιά τέτοια να μας πεί και μια δεύτερη γνώμη???
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/12, 16:31 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) »
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #8 στις: 08/10/12, 16:48 »
στη Μπενάκη, ένα τετράγωνο πριν τη Σόλωνος ΚΑΙ απέναντι απ'το Δήμου είναι ο Καγμάκης

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #9 στις: 08/10/12, 23:42 »
Thanks για τις απαντήσεις.
Ένα μαγαζί που θυμάμαι ότι είχε πολύ πράγμα (πολύ Jackson) ήταν κοντά στην Σόλωνος απέναντι δεξια απο τον Δήμου.
Γνωρίζετε αν υπάρχει ακόμα το εν λόγω κατάστημα?
Υ.Γ: Για την ιστορία ψάχνω για στίλ super Strat με δυο διπλούς και είμαι μεταξύ LTD KH 602, LTD JH 600 και Jackson SL2 Pro Soloist.
Μπάς και έχει κανείς καμμιά τέτοια να μας πεί και μια δεύτερη γνώμη???



Οι LTD είναι πολύ ωραίες, προσωπικά έχω μία EX401 explorer αλλά είχα παίξει με με horizon series(superstrats) και έχουν πολύ ωραίο feel. Τις προτιμώ γενικά από Jackson Dinky strats. Γενικά από Jackson, οι RR είναι πιστεύω τα top μοντέλα σε playability αλλά το σχήμα δεν είναι πουθενά κοντά σε strat...


Για τις ltd, ο αντιπρόσωπος είναι ο Liolios
http://www.liolios.gr/


Κι έχει συνεργαζόμενα καταστήματα και στην Αθήνα


@ hot sauce,
Ευχαριστώ, να είσαι καλά man!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #10 στις: 09/10/12, 15:23 »
Ωραίες superstrat πάντως φαίνονται και οι καινούριες Charvel και με πολύ καλά σπεκς & τιμές, όμως αμφιβάλλω αν θα τις βρεις κάπου στην Ελλάδα... :(

http://www.thomann.de/gr/charvel_desolation_dx_1_sw.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #11 στις: 09/10/12, 21:03 »
Ωραίες superstrat πάντως φαίνονται και οι καινούριες Charvel και με πολύ καλά σπεκς & τιμές, όμως αμφιβάλλω αν θα τις βρεις κάπου στην Ελλάδα... :(

http://www.thomann.de/gr/charvel_desolation_dx_1_sw.htm


+1 Πανέμορφες και με πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή τους!

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: HEAVY GUITARS
« Απάντηση #12 στις: 10/10/12, 13:42 »
στη Μπενάκη, ένα τετράγωνο πριν τη Σόλωνος ΚΑΙ απέναντι απ'το Δήμου είναι ο Καγμάκης

Πράγματι ο Καγ. είναι απο την επάνω μεριά. Απο την κάτω μεριά είχε ενα ψιλοχωμένο με πολλες heavy κιθάρες.
Θα πάω καμμιά βόλτα να δώ αν υπάρχει. Ο Διαμαντόπουλος που θυμάμαι , είχε τις πολύ κλασικές μάρκες....θα ρίξω και εκεί μια ματιά.
 
Thanks.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
77 Απαντήσεις
26940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
12 Απαντήσεις
4696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 02:33
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
93 Απαντήσεις
31763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
13 Απαντήσεις
6099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 23:08
από faser
11 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 16:49
από Stinky
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/15, 15:59
από Mike Moss