Αποστολέας Θέμα: Dream Theater - Octavarium  (Αναγνώστηκε 14403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antiregulator

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • last will, the band
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #25 στις: 18/06/05, 00:09 »
tha symfwnoysa mazi soy, inthewoods, an den htan profanes to ti kanane, kai to poylagane gia kainoyrgio kai diko toys!

alla twra einai ksekatharo oti exei to xarakthra "timhs eneken"

kai to kanoyn kai kala!!!

emena proswpika to intro m aresei!

kai perimenw pws kai pws na to akoysw sth 1 ioylioy!!!

afoy den tha eimai thn allh mera sto hyde park... :-\
there's no dark side in the moon really, as a matter of fact, it's all dark...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #26 στις: 18/06/05, 00:57 »
tha symfwnoysa mazi soy, inthewoods, an den htan profanes to ti kanane, kai to poylagane gia kainoyrgio kai diko toys!

alla twra einai ksekatharo oti exei to xarakthra "timhs eneken"

kai to kanoyn kai kala!!!

emena proswpika to intro m aresei!

kai perimenw pws kai pws na to akoysw sth 1 ioylioy!!!

afoy den tha eimai thn allh mera sto hyde park... :-\

Συμφωνώ. Άμα βγει σε DVD συναυλία από αυτήν την περιοδεία τους αυτά θα είναι τα ακριβή λόγια του Portnoy ή του Petrucci στο commentary: "Now the Pink Floyd part", όπως έχουν πει και σε άλλες περιπτώσεις (JP: Now the Yes riff)

Θα χάσω το Hyde, αλλά τουλάχιστον θα τιμήσω το Θέατρο Γης! ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #27 στις: 19/06/05, 22:19 »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ δισκος..
σε καποιες φασεις θυμιζει κατι απο floyd.. παρ' ολα αυτα καταπληκτικος.. ειδικα το octavarium. ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #28 στις: 28/06/05, 21:20 »
Πιστεύω ότι το Octavarium και το Panic Attack είναι τα δύο καλύτερα τραγούδια...

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #29 στις: 29/06/05, 15:36 »
Άκουσα τον δίσκο λίγο βιαστικά στο σπίτι του Guitar Master μου... με κούφανε μπορώ να πω... κουλό άκουσμα. θα τον μελετίσω διεξωδικά όταν μου τον κάνει πάσα ο Master  :)
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος dead_angel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα δίπλα σου θα υπάρχει ένας άγγελος...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #30 στις: 30/06/05, 02:52 »
Νιωθω λιγο μπερδεμενος σχετικα με το νεο πονημα των αμερικανων θεων του progressive. ΟΚ, μ'αρεσει, οπως ολοι τους οι δισκοι αλλωστε, αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα για το ποσο μ' αρεσει!!!  ??? :P
Ο δισκος ανοιγει με το Root of all evil, το οποιο ειναι μαλλον το κλεισιμο μιας τριλογιας που ξεκινησε με το The Glass Prison και συνεχιστηκε με το This Dying Soul. Χωρις κανενα απο τα τρια να με ξετρελανε ποτε, στεκεται αξιοπρεπεστατα ενω, η καλη μερα για τον LaBrie φαινεται απο την ερμηνεια του απο το πρωτο κιολας κομματι. Το The answer lies within στην αρχη με ξενισε. Πολυ συμβατικο κομματι, θυμιζει εποχη Falling... η ερμηνεια του LaBrie ωστοσο ειναι εκπληκτικη κι, ακουγοντας το περισσοτερες φορες, το συναισθημα του με κατεκλυσε και πλεον, παρα το οτι ειναι απλο, το θεωρω απο τα καλυτερα του δισκου. Στο These walls ωστοσο ερχεται το πρωτο "μπαμ". Εδω εχουμε να κανουμε με τους Theater που ολοι γνωριζουμε κι ολοι περιμενουμε. Εκπληκτικο. Το I walk beside you ειναι κι αυτο σε στυλ εποχης Falling... ωστοσο υπαρχει μονο για την προοπτικη μπας και παιξει στα ραδιοφωνα. Προσπερναμε γρηγορα... Γιατι ακολουθει το απιστευτο Panic Attack. Δεν ξερω τι λετε οι υπολοιποι, αλλα εμενα ειναι το αγαπημενο μου και γουσταρω που παντα, απο καθε δισκο των Theater, εχω πολλα αγαπημενα, αλλα βρισκω κι ενα ανυπερβλητο μνημειο που θα στοιχειωνει την ζωη και τα ονειρα μου. Το Learning to Live απο το Images, το Space-dye Vest απο το Awake, το Hollow years απο το Falling, το Finally Free απο το Scenes, το Misunderstood του Six Degrees..., το In the Name of God του Train... Tα Never Enough και Sacrificed Sons κινουνται κι αυτα στα ιδια δυναμικα standards, με το δευτερο ειδικα να συνεπαιρνει με τους στιχους και την ατμοσφαιρα του. Για το Octavarium δεν εχω να πω πολλα. Μονη ενσταση το οτι, παροτι τεραστιο, 24 ολοκληρα λεπτα, νιωθω οτι το "επαιρνε" για λιγη διαρκεια και πειραματισμο ακομα! Παντως, το θεμα με το φλαουτο γυρω στο 4λεπτο, το οποιο επαναλαμβανεται στο τελος, μ' εκανε να ανατριχιασω και να θυμηθω γιατι αυτοι οι τυποι με συνοδεψαν σ' ολες τις πτυχες τις ζωης μου και ζωγραφισαν με μουσικη ολες τις αναμνησεις μου.
Συνοψιζοντας, δεν φτανει το μεγαλειο ενος Scenes η ενος Images. Δεν προκειται καν να αρεσει σ' ολο το φασμα των μεταλλαδων, οπως συνεβη με το Train και, μεσα μου, δεν προκεται να ξεπερασει καν το Awake, ισως γιατι εχω αδυναμια στον Kevin Moore και στο επος Space-dye Vest. Ωστοσο, προκειται για Dream Theater κι αυτο τα λεει ολα.
Μερικες παρατηρησεις:
1. Μαγκες, εδω εχουμε να κανουμε με τις καλυτερες ερμηνειες του James LaBrie. "Παταει" αυτη την φορα σε πιο δουλεμενες και πιασαρικες μελωδικες γραμμες και δινει τα ρεστα του. Ακουστε τον στο Panic Attack η στο τελος του Octavarium. Συγκλονιστικος!
2. Ο δισκος δεν μοιαζει να αποτελει φυσικη συνεχεια του Train of thought. Εγω ακουγοντας τον νιωθω σαν να προκειται το φυσικο αμεσως επομενο βημα απο το Six degrees...
3. Μετα την "ηγετικη" θεση που ειχαν οι Petrucci-Portnoy στο Train, εδω δειχνουνε να μενουνε λιγο στο παρασκηνιο και να αφηνουνε και στους αλλους θεση να "ζωγραφισουνε". Αυτο εχει αλλοτε θετικες κι αλλοτε αρνητικες επιπτωσεις.
4. Ναι, ειναι ο πιο απλος δισκος των Theater τα τελευταια χρονια. Ειναι ομως απλος (για Theater), οχι απλοικος. Δεν θα ακουστει παντου και δεν θα παιχτει στα ραδιοφωνα κι αυτο γιατι σε αντιθεση με το Falling (που ηταν για ολο τον κοσμο) και το Train (που ηταν για τους μεταλλαδες) το Octavarium ειναι πανω απ' ολα για την παρτη τους αλλα και για τους πιστους οπαδους τους.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #31 στις: 02/07/05, 14:30 »
Δυστυχως αν και λατρευω το συγγροτημα και μου αρεσουν ΟΛΑ τα αλμπουμ τους ανεξαιρετου ως τωρα,
με το Octavarium ηταν η πρωτη φορα που απογοητευτηκα με το συγγροτημα...
Το εχω ακουσει μεχρι τωρα περιπου 20 φορες και εξακολουθει να μην με αγγιζει η να με κραταει καποια στιγμη του καθ'ολη τη διαρκεια του...
Το βρισκω ειλικρινα ανεμπνευστο,χλιαρο και γενικως ξενερωτο....
Sorry για τους σκληπους χαρακτηρισμους....Τυχαινει να ειναι απλα η προσωπικη μου αποψη για το θεμα και λυπαμαι και ο ιδιος διοτι οπως ειπα ειμαι πολυ μεγαλος οπαδος της μπαντας και πρωτη φορα αντιμετωπιζω κατι τετοιο τοσα χρονια....

μερικες μικρες παρατηρησεις...
1)Δεν εχω τιποτα κατα της αλλαγης...Θα ελεγα πως μου αρεσει κιολας..Αρκει να γινεται σωστα οπως εκαναν και παλαιοτερα...πχ το Falling into infinity αν και εμπορικο και εξισου απλο το θεωρω δισκαρα...
2)Ο Labrie οντως εχει επανελθει και χαιρομαι απιστευτο με αυτο διοτι ειναιι ενας χαρισματικος τραγουδιστης και ειμαι σιγουρος πς εχει πολλα ακομα να προσφερει...Κριμα για ολο αυτο το διαστημα βεβαια που εκανε να συνελθει..
3)περι Labrie ξανα ο λογος...Αν και οι προηγουμενες του δουλειες με ψιλοαφηναν αδιαφορο,το τελευταιο προσωπικο του τυπου ειναι απλα καταπληκτικο...και το θεωρω χιλιες φορες καλυτερο απο το Octavarium...

Αυτα τα λιγα...
Ελπιζω σε κανα χρονο να γραψω μια κριτικη για την αγαπημενη μου μπαντα και το καινουριο της δισκο που να μην εχει καμια σχεση με αυτην εδω....
Μεχρι τοτε θα αρκεστω σε ολα τα υπεροχα παλαιοτερα κοματια τους...
Alex

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #32 στις: 02/07/05, 16:49 »
3)περι Labrie ξανα ο λογος...Αν και οι προηγουμενες του δουλειες με ψιλοαφηναν αδιαφορο,το τελευταιο προσωπικο του τυπου ειναι απλα καταπληκτικο...

όντως είναι γενική ομολωγία ότι σφάζει ο τελευτέος του δίσκος (αν και εμένα δεν μου αρέσει τρομερά η φωνή του τον σέβομε γιατί είναι πολύ καλός τραγουδιστής).
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #33 στις: 07/07/05, 12:57 »
Παρα πολυ καλο...αλλα παρα πολυ καλο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Black_Diamond

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I'll always remember your endless sacrifice....
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #34 στις: 17/07/05, 12:58 »
Oti pio metrio... O LaBrie pantws mamaei kai dernei me tis ermhneies toy... Elpizw o epomenos diskos na vgei syntoma kai na einai kalyteros
TRY TO STAY ALIVE UNTIL I HEAR YOUR VOICE IM GONNA LOSE MY MIND SOMEONE TELL ME WHY I CHOSE THIS LIFE THIS SUPERFICIAL LIE CONSTANT COMPROMISE ENDLESS SACRIFICE!

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #35 στις: 05/08/05, 00:34 »
Πολυ καλο το σι-ντι.Οι Dream Theater ειναι ψαγμενο συκροτημα.Κριμα που τους εχασα.Συχνα ομως δεν ερχονται ή κανω λαθος?
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #36 στις: 05/08/05, 00:38 »
kathe 2-3 xronia erxontai an kai eipane pws tha erthoun ksana ton oktobrh alla den nomizw

pantws h gnwmh mou sxetika me to cd allakse distixws....polu metrio
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #37 στις: 21/11/05, 00:49 »
Και τωρα ενας ασχετος στο χωρο ( πιο αντικειμενικη κριτικη,ε? :P )
Οντως, δεμενο αποτελεσμα, τρομερα riffs, τεχνικες που βγαζουν αυτια, κομματια με μεγαλη φαντασια...Αλλα να πω μια αμαρτια μου? Δεν αντεξα να ακουσω ολα μα ολα τα κομματια...Ειναι κουραστικο αυτο το συνεχομενο "μπλαμπλα"..καπου αρχιζει να κυριαρχει η τρομερη δεξιοτεχνεια τους ( ευτυχως οχι μπουρμπουληθρες ) και να χανεται η μελωδια...Δεν ξερω...Σαν CD θα το ακουσω μια φορα τωρα...και αλλη μια φορα τον αλλο μηνα..Παντως, νομιζω οτι δικαια θεωρουνται τρομεροι μουσικοι... ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #38 στις: 02/12/05, 22:44 »
Δε μου άρεσε. Δηλαδή ήταν πολύ ωραίο, αλλά από τους Theater δε περιμένω κάτι πολύ ωραίο, αλλά ένα αριστούργημα. Απογοητεύτηκα, αν και, αν το έβγαζε μία πρωτοεμφανιζόμενη μπάντα, θα έλεγα πως είναι δισκάρα. Η σύγκριση με τον προκάτοχό του, όμως, δε με αφήνει.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #39 στις: 14/12/05, 20:57 »
Ούτε εγώ δεν αντέχω να το ακούσω όλο.Το Octavarium δεν είναι η καλύτερη δουλειά των Theater αλλά δεν παύει να είναι πολύ καλό.Γενικά σαν το Train Of Thought τίποτα!!! εκεί έχει γνήσιο prog rock/metal. Το Octavarium έχει πολλά ήρεμα τραγούδια που αναδυκνείουν κυρίως τον LaBrie. Είναι πολύ ωραίο να το βάζεις να παίζει την ώρα που κάνεις κάτι άλλο (διάβασμα,Internet,ζωγραφική κ.ά.)

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #40 στις: 20/12/05, 06:11 »
Από το album αυτό (που το έχω ακούσει αρκετές φορές) με τραβάνε,
 
- όλο το  "These Walls"
- το σόλο του "Panic Attack"
- το βασικό riff του "Never Enough"
- πολύ επιλεγμένα μέρη από το "Octavarium"
 - γενικώς τα σόλο του Petrucci που, ως συνήθως, τα έχω μαζέψει και τα έχω κάνει ξεχωριστό αρχείο για να ακούω αυτό που θεωρώ "hardcore" από την όλη δουλειά

Πρέπει να τονίσω ότι έχω ακούσει τα σόλο του Petrucci από τότε που πρωτοεμφανίστηκε το συγκρότημα πάνω από χίλιες φορές το καθένα. Χοντρικά όμως αυτή είναι περισσότερο η σχέση μου με τους Dream Theater, τα σόλο του  Petrucci. Τους καταλαβαίνω και τους εκτιμώ πάρα πολύ τους Dream Theater, αλλά από την αρχή που εμφανίστηκαν είχα το εξής πρόβλημα. Τους ένιωθα πάντα να "σφίγγονται" να βγάλουν κάτι το progressive. Κατά την ταπεινότατη γνώμη μου και αντίληψή μου, είναι στη σκιά αρκετών προηγούμενων επιρροών (πολλών επιρροών, είναι αρκετά καλά διαβασμένοι) και το γεγονός ότι είναι όλοι τους βιρτουόζοι τους έχει από μία πλευρά στοιχίσει (χάνουν από τον αυθορμητισμό που χρειάζεται ένα progressive σχήμα). Από την άλλη το γεγονός ότι είναι βιρτουόζοι με έκανε να τους ακούω πάντα. Να το πω αλλιώς, αν και τα ακούσματά μου είναι κατά κανόνα instrumental, όταν θέλω να ακούσω κάτι και με στίχο (αλλά όχι για το στίχο), θα με τραβήξει προς συγκροτήματα που δεν το σκέφτηκαν πολύ να κάτσουν και να παίξουν, π.χ. Rage Against the Machine, τα δύο πρώτα άλμπουμ των Iron Maiden, Primus, Metallica, Extreme, μπορώ να σας πω και τα πρώτα Manowar ακόμη, δουλειές που βγήκαν από εσωτερική ανάγκη περισσότερο, και λιγότερο μετά από σύνθετες διαδικασίες μελέτης, σκέψης και συχνά σκοπιμότητας (όχι κατ' ανάγκη εμπορικής, καμία φορά και για εντυπωσιασμό).
 
Μη βαράτε, τους πάω πολύ τους Dream Theater και πάντα μαθαίνω από αυτούς. Αλλά (και θέμα γούστου) επί 27 χρόνια ακούω πιστά  Motorhead, διότι με χαλαρώνει το ότι για το κάθε τραγούδι τους έχουν κάτσει μισή ώρα, και παρόλα αυτά έχουν να σου πουν κάτι ειλικρινές, γνήσιο, μη επιτηδευμένο. Δε μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι Motorhead και Dream Theater, αλλά σκεφτείτε και τους Extreme που απλά γκρουβάρανε και δίδασκαν ένα νέο είδος μουσικής (και στην περίπτωσή τους υπήρχε και στίχος). Συγγνώμη για το σπάσιμο, ναι, το καταλαβαίνω θεωρητικά ότι οι Dream Theater είναι progressive, και μάλιστα με εξυπηρετούν στην ανάγκη να ακούσω κάτι το εξεζητημένο και να διδαχτώ, αλλά δε με πετυχαίνουν στο να πω ότι μου δίνουν τη σφαλιάρα που πρέπει να σου δώσει ένα progressive σχήμα (τελείως διαφορετικά πράγματα ένιωσα όταν πρωτοάκουσα Rage Against the Machine, παρόλο που οι στίχοι τους δε με πολυεκφράζουν, το δέσιμο μουσικής και των στίχων τους είναι πέλεκυς).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/05, 06:34 από ChristosK »

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Dream Theater - Octavarium
« Απάντηση #41 στις: 29/04/06, 14:39 »
Είναι πρώτη φορά που ακούω dream theater αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 16:03
από Eagle Of Kamelot
50 Απαντήσεις
14663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
20 Απαντήσεις
9977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:37
από Eagle Of Kamelot
123 Απαντήσεις
34141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/11, 20:05
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
5400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 03:31
από truepiece
8 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 21:58
από the bard
0 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 16:24
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/21, 17:08
από Yiannis Papadopoulos