Αποστολέας Θέμα: Ν.Β.Α.  (Αναγνώστηκε 22334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #50 στις: 29/01/07, 17:15 »
Τώρα γιατί ο Βαν Γκάντι δε χρησιμοποιεί έναν ρούκι που σε 25 λεπτά έβαλε 13 πόντους και μπορεί και σταματάει τον "μάγο" Gilbert Arenas μόνο αυτός ξέρει.
π'ίστεψε με ο Gilbert Arenas είναι από τους κορυφαίους παίχτες στο ΝΒΑ. Βάζει 40άρες για πλακα...

Το ξέρω πολύ καλά.
Στο ματς wizards-rockets που έπαιξε ο Σπανούλης, μάρκαρε τον Arenas και τον έκανε "άλογο" o Kill Bill
γι αυτό μου κάνει τρομερή αίσθηση που δεν τον βάζει. Να δούμε τι θα γίνει σήμερα!

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #51 στις: 14/02/07, 17:04 »
Συμπαίκτης του Σπανούλη στο Houston γίνεται ο Τσακαλίδης

http://contra.gr/Basketball/USA/NBA/142538.html
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Πόμο

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • My dreamworld is a very scary place to be...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #52 στις: 14/02/07, 17:24 »
Ναι....το άκουσα και εγώ...Δεν έπαιζε και καθολου στους μεμφις και δεν νομίζω να τον βάζει και πολύ ο Γκαντι αλλά ίσως βοηθήσει και τον Σπανούλη να έχει έναν συμπατριωτη... :D
This life ain't worth living...

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #53 στις: 08/06/07, 20:58 »
τωρα που πηρε ποδι ο μ@λακ@ς ο Van Gundy θα παιζει πολυ περισσοτερο ο Μπιλακος μας 8) 8)

αν βεβαια αποφασισει να μεινει στο πλευρο του Yao και του T-Mac γιατι φημες τον θελουν ξανα στους Πρασινους :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/07, 20:59 από skipper27 »

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem - H Επιστροφή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #54 στις: 29/06/07, 22:56 »
Lakers για Παπαλουκα.. Ετσιιι, αντε να παρουμε και Garnet kai Jermen O'neil, και στρωσαμε..
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #55 στις: 29/06/07, 23:28 »
Έκλεισε, γιατί κάτι παιζόταν κ με το Dallas...?
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #56 στις: 29/06/07, 23:48 »
Οχι, φημολογείται όμως οτι του έκαναν τρελή πρόταση 30,000,000€ για 5 χρονια!!!!
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #57 στις: 30/06/07, 00:54 »
Παιδια μπορει καποιος σε κανα πμ η μεσω κανα λινκ να με διαφωτισει σχετικα με το Ντραφτ και το συστημα μεταγραφων εκει περα στο αμερικα γιατι δεν καταλαβαινω χριστο!! ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #58 στις: 30/06/07, 01:46 »
Οι ομάδες, ανάλογα με τη θέση που πήραν στη κανονική περίοδο, παίρνουν νούμερα του ντράφτ. πχ. η χειρότερη ομάδα πέρισυ, θα πάρει το #1, το #31, το#62, κάποιες ομάδες ανταλλάζουν τα δικαιώματα αυτά για μεταγραφές, οπότε παίζει μια σεζόν μια ομάδα να μη πάρει κανένα παίχτη από το ντράφτ. Μόλις βγεί η λίστα με τις ομάδες, βγαινει η αντίστοιχη λίστα με τους παίχτες, και ολοκληρώνεται η διαδικασία του draft.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #59 στις: 30/06/07, 11:34 »
Οι ομάδες, ανάλογα με τη θέση που πήραν στη κανονική περίοδο, παίρνουν νούμερα του ντράφτ. πχ. η χειρότερη ομάδα πέρισυ, θα πάρει το #1, το #31, το#62,
αυτο το κανουνε για να βοηθησουν τις μικρες ομαδες?

και επισης ποιος αποφασιζει για την επιλογη των ντραφτ?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #60 στις: 01/07/07, 13:35 »
Οι ομάδες, ανάλογα με τη θέση που πήραν στη κανονική περίοδο, παίρνουν νούμερα του ντράφτ. πχ. η χειρότερη ομάδα πέρισυ, θα πάρει το #1, το #31, το#62,
αυτο το κανουνε για να βοηθησουν τις μικρες ομαδες?

και επισης ποιος αποφασιζει για την επιλογη των ντραφτ?

Ναι, γίνεται για να βοηθηθούν οι μικρότερες ομάδες και να γίνεται όσο πιο ανταγωνιστικό μπορεί το πρωτάθλημα.

Κάθε ομάδα, όπως ειπώθηκε, έχει έναν αριθμό προτεραιότητας. Ετσι πχ το 1 (δηλαδή η τελευταία ομάδα πέρσυ) θα διαλέξει πριν απο όλους τους άλλους, όποιον παίχτη θελει αυτή και θεωρεί ότι είναι ο καλύτερος απο αυτούς που έχουν δηλώσει συμμετοχή στα drafts. Οσο πάμε προς τα μεγαλύτερα νουμερα #2, #3, κοκ, οι υπόλοιπες ομάδες παίρνουν, απο αυτούς που απομένουν. Δηλαδή το νο1 δεν το αποφασίζει κάποια επιτροπή, ότι ο ταδε παίχτης ειναι ο νουμερο 1 φετος, αλλά η επιλογή της πρωτης ομάδας, ειναι αυτή που το δείχνει. Οπως ειναι λογικό όμως στο νο1 διαλέγονται όντως οι καλύτεροι παίχτες, που και πολές άλλες ομάδες θα ήθελαν να τους είχαν διαλέξει.  Όχι όμως πάντα. Πχ το 1984 που ο Jordan επιλέχτηκε απο τοyς bulls ως το νο3 του draft, οι Blazers που είχαν το νο2 εκείονη την χρονιά επέλεξαν όχι τον μεγάλο Air, αλλά τον Sam Bowie(!!!), ο οποίος είχε μετά μια πορεία χωρίς ενδιαφέρον. Που να ήξεραν τι έχαναν!! Αυτο θεωρείται και ίσως η μεγαλύτερη πατάτα που έχει γίνει στα draft.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/07, 13:40 από Jose »
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #61 στις: 01/07/07, 20:53 »
το γεγονος οτι τον επιλεγει σημαινει οτι δεν μπορει να κλεισει σε αλλη ομαδα(του ενμπιει)???
δλδ αν με επιλεξει εμενα μια ομαδα μπορω να μην αποδεχτω το συμβολαιο και να παω σε αλλη?η θα παω αποκλειστικα σε αυτη ειδαλλως νο ενμπιει?


επισης και ενας ελληνας επιλεχτηκε αλλα απο οτι ακουσα δεν θα παει...(!!!!!)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #62 στις: 01/07/07, 21:30 »
Το οτι σε επιλέγει μια ομάδα σημαίνει ότι έχει τα δικαιώματα σου όσον αφορά το NBA μόνο. Δηλαδή αν θα αγωνιστείς στο ΝΒΑ θα αγωνιστείς με αυτή. Εχει όμως κάθε δικαίωμα να σε κάνει ανταλλαγή χωρις να σε ρωτήσει και έτσι να πάρει τα δικαιώματα σου μια άλλη ομάδα. Για αυτό και πολλές φορές γινονται και σκόπιμες επιλογές, ειδικά στα μικρότερα νούμερα, για να γινουν ανταλλαγες που είτε εχουν προαποφασιστεί ειτε οχι. Eτσι κ αλλιώς οι ανταλλαγές στο NBA ειναι το Α και το Ω.

Φέτος επιλέχτηκαν ο Πρίντεζης του Ολυμπιακού, καθώς και ο Σειμπούτις στις θέσεις 58 και 50 αντίστοιχα. Ο Πριντεζης επιλεχτηκε από τους πρωταθληκές spurs αλλά έγινε ανταλλαγή και πήραν τα δικαιώματα του οι Toronto Raptors, και ο Λιθουανός επιλέχθηκε απο τους Dallas. Δεν νομιζω παντως να υπάρχει εστω κ μια πιθανότητα να παιζιυν του χρόνου εκεί.
Εξάλλου και οι Clippers έχουν εδώ και αρκετά χρόνια επιλέξει τον Σοφο!
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #63 στις: 02/07/07, 09:00 »
Με τον Παπαλουκά τι γίνεται; Απ' ότι φαίνεται εδώ δεν έχει κλείσει ακόμα... Πλάκα έχουν τα comments πάντως...

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #64 στις: 07/07/07, 03:12 »
Ο Παπαλουκας τελικά δεν περνα τον Ατλαντικό!
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #65 στις: 07/07/07, 10:49 »
Ο Παπαλουκας τελικά δεν περνα τον Ατλαντικό!
ειμαι της αποψης οτι οι μεγαλοι μας μπασκετμπολιστες δεν πρεπει να περνανε τον ατλαντικο...λες και στην αμερικη παιζεται το καλυτερο μπασκετ,,,,τριχες.να καθονται εδω γιατι κατα τη γνωμη μ το ευρωπαικο εχει ξεπερασει τα τελευταια χρονια το αμερικανικο μπασκετ.και καλα εκανε π εκατσε εδω ο παπαλουκας,αφου ειναι βασιλιας και παιζει στο καλυτερο επιπεδο.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #66 στις: 17/07/07, 20:30 »
Lakers για Παπαλουκα.. Ετσιιι, αντε να παρουμε και Garnet kai Jermen O'neil, και στρωσαμε..
Εγώ θα' λεγα Shaqille O' Neal 8) 8)
Μόνο έτσι θα πάμε μπροστά. Σακιλ και Κομπι παλι μαζι στα παρκε. . .και όλους σμπαράλια!!

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #67 στις: 18/09/07, 19:03 »
Και μένα το ευρωπαικό μ' αρέσει πιο πολύ αλλά το ΝΒΑ έχει άλλη γλύκα είναι άλλο μπάσκετ άλλη φιλοσοφία ρε παιδί μου, εκει θα βρεις πιο πολύ showmen παρά παίχτες και μ αρέσει.Ομάδα μου αγαπημένη οι Houston και Lakers.Και παίχτες ο T-Mac και ο Kobe.

Lakers για Παπαλουκα.. Ετσιιι, αντε να παρουμε και Garnet kai Jermen O'neil, και στρωσαμε..
Εγώ θα' λεγα Shaqille O' Neal 8) 8)
Μόνο έτσι θα πάμε μπροστά. Σακιλ και Κομπι παλι μαζι στα παρκε. . .και όλους σμπαράλια!!

O Shaq κάτι ακούστηκε ότι θα σταματήσει...Ισχύει;Α και ξέρει κανένας για το NBA live 2007 που μπορώ να βρω κάνα patch με τις καινούριες μεταγραφές;Η έστω να αναβαθμίσω το παλιό με κάποιο τρόπο;
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #68 στις: 17/04/08, 10:07 »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #69 στις: 17/04/08, 11:56 »
Κάποτε το Ν.Β.Α ήταν έτη φωτός μακριά.Πόσα ονόματα να θυμηθείς; Τώρα πια η τελευταία φουρνιά για μένα ήταν ο Shaquille ,o Kobe αντε και ο Hill στην αρχή στα καλά του...Τώρα εξαιρετικός είναι ο Carmelo Anthony,σοβαρός και σταθερός και ο LeBron καταπληκτικός αλλά όχι τόσο σταθερός...Αλλά υπάρχουν πλέον πάρα πολλοί Ευρωπαίοι στο ίδιο επίπεδο οπότε η παλιά αίγλη έχει χαθεί.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #70 στις: 17/04/08, 12:39 »
Τελευταια εχουν προστεθει πολλοι Ευρωπαιοι καλοι παικτες αλλα και αρκετοι Λατινοαμερικανοι οπως ο Τζινομπιλι και οι λοιποι Αργεντινοι.Το καλο ειναι οτι καθε ομαδα οσο χαλια φαση και να περναει βγαζει η εναν καλο νεο παικτη η εχει εναν σταρ στις ταξεις της.Παντως το γουσταρω πολυ σαν πρωταθλημα και θεαμα σε σχεση με το ελληνικο(φυσικα..) αλλα και το ισπανικο που εχω παρακολουθησει καποια παιχνιδια στο ΣΠΟΡ+.
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #71 στις: 17/04/08, 14:49 »
Ξέρει κανείς να μας πει με λίγα λόγια τη διαδικασία των drafts και αν θα μπορούσε να γίνει κάποτε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #72 στις: 17/04/08, 15:51 »
Ξέρει κανείς να μας πει με λίγα λόγια τη διαδικασία των drafts και αν θα μπορούσε να γίνει κάποτε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;
des apanthseis pio panw 58-59-60
eixa kai egw thn idia aporia
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #73 στις: 17/04/08, 16:47 »
Ξέρει κανείς να μας πει με λίγα λόγια τη διαδικασία των drafts και αν θα μπορούσε να γίνει κάποτε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα;
des apanthseis pio panw 58-59-60
eixa kai egw thn idia aporia
Εγώ έχω μια άλλη απορία (όντας εντελώς άσχετως με το τι εστί draft, μόνο σαν λέξη την ήξερα).. Κατάλαβα ότι οι ομάδες (σε αντίστροφη κατάταξη από αυτή που τερματίσανε) "παίρνουν" το δικαίωμα να αγοράσουν κάποιον παίκτη.. Έτσι η τελευταία ομάδα παίρνει το δικαίωμα #1, #31, #62, η προτελευταία το δικαίωμα #2, #32, #63, κ.ο.κ.. Ας πούμε ότι η τελευταία ομάδα (δικαίωμα #1) θέλει να πάρει το πιο hot όνομα της σεζόν.. Αν ο συγκεκριμένος παίχτης είναι ελεύθερος (δεν έχει συμβόλαιο με ομάδα), μπορεί να τον αγοράσει και με 1$; Δηλαδή αφού ο παίχτης δεν έχει να επιλέξει μεταξύ 2 ή παραπάνω προτάσεων (όπως συνήθως γίνεται στην Ευρώπη), είναι καταδικασμένος να δεχθεί το συμβόλαιο που θα του προσφέρει η τελευταία ομάδα (δικαίωμα #1) ότι τιμή και να έχει; Μήπως μπορεί να διαπραγματευθεί; Επίσης, αφού ισχύει η αντίστροφη κατάταξη, αν μια ομάδα, στα μέσα της σεζόν, καταλάβει ότι δεν πάει για πρωτάθλημα, δεν έχει κίνητρο να τερματίσει τελευταία για να έχει τον πρώτο λόγο σε παίχτες; Επομένως στα τελευταία παιχνίδια οι ουραγοί παίζουν για να χάσουν;

Εννοείται ότι όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν, απλώς τα ανέφερα για να βασιστούν οι απαντήσεις εκείνων που θέλουν να μας διαφωτίσουν.. Ασφαλώς και κανένα σύστημα μεταγραφών δεν θα έδινε κίνητρα να τερματίσεις τελευταίος, ούτε ο καλύτερος παίχτης κλείνει συμβόλαια του 1$, απλά ρίχνω αφελείς ερωτήσεις στο τραπέζι προς απάντηση..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #74 στις: 17/04/08, 17:01 »
Τα συμβόλαιο των rookies είναι προκαθορισμένα. Δεν ξέρω αν ένας rookie μπορεί να απορρίψει μια ομάδα, λόγω προτίμησης.
Για την άλλη ερώτηση, το κίνητρο ομάδων δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς. Υποθέτω οτι, ως επιχειρήσεις, δεν θα θέλουν να δυσαρεστήσουν τους πελάτες τους, τους θεατές, με συνεχόμενες ήττες, ούτε να χάσουν το τρένο των playoff.