Αποστολέας Θέμα: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.  (Αναγνώστηκε 10310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« στις: 29/04/08, 19:10 »
Σήμερα πήρα σβάρνα τα μαγαζιά για να ακούσω το Fender Vibro Champ XD. 5άρι λαμπάτο κόμπο της fender με 14 voicings, έξοδο για καμπίνα και πλήρη ρυθμιστικά.

Πήγα στο Διαμαντόπουλο όπου δεν ήξεραν καν ότι υπάρχει σαν ενισχυτής. Άκουσα κάτι ωραία τύπου (φίλε τον είδες στο site?, ζούμε στην Ελλάδα...) και φεύγοντας ο ένας υπάλληλος είπε στον άλλον "πες του να πάει στο Στόλλα στην Πάτρα να το δοκιμάσει... Τέσπα, άλλο καπέλο η συμπεριφορά των διάφορων. Επόμενη στάση καγμάκη, που ρώτησα και εκεί και μου είπαν ότι δεν έχει έρθει ακόμα. Έφυγα για bon studio με σκοπό να τσεκάρω epiphone και vox αλλά κλειστά. Οπότε guitar store...

Ρώτησα για τον vibro champ, δεν υπήρχε ούτε εκεί, αλλά είχαν τον 600άρι (όχι ανοιχτό όμως) και τον Peavey.

O peavey που έπαιξα (με τελεκάστερ) έχω να πώ ότι είναι το ιδανικό practice amp για όσους χρειάζονται καθαρά και ψιλοfunk ήχους και με τον bridge μαγνήτη της τελε ταιριάζει γάντι. Τερματίζει ωστόσο αρκετά χαμηλά σε ένταση, έχει ένα tone που δεν κάνει μεγάλη διαφορά και είναι αρκετά επίπεδος. Δεν έχει ρυθμιστικά πέρα από ένα tone, Για να βρωμίσει χρειάζεται πετάλι και είναι ουσιαστικά ένα καλό καθαρό κανάλι για να βασίσει κάποιος τον ήχο του σε αυτό. Έχει έξοδο ακουστικών και στα 180 ευρώ που κοστίζει είναι ευκαιρία.

Φεύγοντας πέρασα από Κούρμπη, ρώτησα για μικρά combo. Το παλικάρι μου έδειξε τον Nova star...

Είναι boutique, point to point. Έχει 2 κανάλια (2 εισόδους, χωρίς switching όμως), με 6V6 τελική. 5 Watt. Ουσιαστικά είναι μια πιο hot έκδοση του original fender vibro champ. Δεν έχει reverb, ούτε έξοδο για ακουστικά (πρόβλημα για μένα) έχει master volume ξεχωριστό volume για κάθε κανάλι και κοινό bass/treble.

Ο ήχος του είναι απλά απιστευτος. το καθαρό κανάλι κρατάει μέχρι ψηλές εντάσεις (αντίστοιχες ίσως με vox ac15) παίρνοντας απλά πιο crunch χροιά στα μεσαία την οποία κόβεις με τα ρυθμιστικά της κιθάρας. Από τα μισά και πάνω στα βρώμικα παίρνει ένα fuzz ήφος ότι πρέπει για gallagher, led zep και ac/dc.

Σε ένταση είναι πραγματικά ΠΟΛΥ δυνατός, ειδικά αν σκεφτεί κανείς την ισχή και ίσως να συμβάλει και το jensen ηχείο σε αυτό που μου φάνηκε αρκετά ευαίσθητο.

Έμεινα απίστευτα ευχαριστημένος απο τον ενισχυτή. Μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα από εφφέ μπροστά του για να βγάλει classic rock ήχους. Η τιμή του αλμυρή στα 850-900 ευρώ αλλά... πραγματικά τον σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Επειδή δεν έχω ακούσει ακόμα τον fender ο οποίος σε specs τουλάχιστον φαίνεται να είναι κοντα,και δεν διανύω την καλύτερη περίοδο στα οικονομικά μου, συγκρατούμαι. Γιατί στο υψηλό κόστος αγοράς θα πρέπει να προσθέσω AB box για να αλλάζω τα κανάλια και μικρόφωνο για να γράφω... Θέλω να πάρω και λούπερ...Αλλιώς η πιστωτική θα φορτωθεί αναγκαστικά.

Απίστευτο μηχανάκι, καθαρόαιμος classic rock ήχος και κάτι που δεν θα ακούσετε κάθε μέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/08, 19:13 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #1 στις: 04/05/08, 01:26 »
Gabriel, δεν ξέρω πόσο καλός σου ακούστηκε αυτός ο ενισχυτής (απ'ότι λες σε ενθουσίασε και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για την ποιότητά του), αλλά έχει σημαντικές ελλείψεις σε ευκολίες ενώ με τα 900 ευρώ που κάνει έχεις τόσες, μα τόσες επιλογές...
Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου λογική.
Την οποία, βέβαια, ποτέ δεν ακούω ο ίδιος όταν πρόκειται για gear  ;D
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #2 στις: 04/05/08, 13:45 »
Gabriel, δεν ξέρω πόσο καλός σου ακούστηκε αυτός ο ενισχυτής (απ'ότι λες σε ενθουσίασε και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για την ποιότητά του), αλλά έχει σημαντικές ελλείψεις σε ευκολίες ενώ με τα 900 ευρώ που κάνει έχεις τόσες, μα τόσες επιλογές...
Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου λογική.
Την οποία, βέβαια, ποτέ δεν ακούω ο ίδιος όταν πρόκειται για gear  ;D

Ακριβώς, χωρίς channel switching, fx loop και line out... Ούτε κάν έξοδο για ακουστικά. Αν τα είχε όλα αυτά θα ταν ήδη στο σαλόνι μου :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #3 στις: 04/05/08, 14:04 »
Με αυτά που βλέπω και ακούω..... μάλλον πρέπει να αγοράσω και τον Super Reverb που μου δίνει φίλος εδώ στα 400Euro.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #4 στις: 04/05/08, 14:19 »
Ακριβώς, χωρίς channel switching, fx loop και line out... Ούτε κάν έξοδο για ακουστικά. Αν τα είχε όλα αυτά θα ταν ήδη στο σαλόνι μου :D


Αν δεν κάνω λάθος, και ο Vibro Champ που έψαχνες αρχικά έχει μόνο line out και τίποτε άλλο. Βέβαια η τιμή του (245 Ευρώ στον Thomann) μάλλον δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Και με την κυκλοφορία του Peavey Windsor Studio να καθυστερεί, οι μόνοι ενισχυτές που έχω βρει με 3-band EQ, FX loop, line out και υποδοχή για ακουστικά (επίσης απαραίτητο για μένα) σε αυτή την κατηγορία είναι ο Harley Benton GA-15 και ο γνωστός και μη εξαιρετέος Ibanez Valbee.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #5 στις: 04/05/08, 17:06 »
Ακριβώς, χωρίς channel switching, fx loop και line out... Ούτε κάν έξοδο για ακουστικά. Αν τα είχε όλα αυτά θα ταν ήδη στο σαλόνι μου :D


Αν δεν κάνω λάθος, και ο Vibro Champ που έψαχνες αρχικά έχει μόνο line out και τίποτε άλλο. Βέβαια η τιμή του (245 Ευρώ στον Thomann) μάλλον δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Και με την κυκλοφορία του Peavey Windsor Studio να καθυστερεί, οι μόνοι ενισχυτές που έχω βρει με 3-band EQ, FX loop, line out και υποδοχή για ακουστικά (επίσης απαραίτητο για μένα) σε αυτή την κατηγορία είναι ο Harley Benton GA-15 και ο γνωστός και μη εξαιρετέος Ibanez Valbee.


Ο Vibro Champ XD έχει line out (που απομονώνει την τελική ενίσχυση άρα με ένα απλό DI μπορώ να το χρησιμοποιώ και σαν έξοδο ακουστικών, bass treble ρυθμιστικά και το μειωνέκτημά του είναι ότι είναι μονοκάναλος σε σχέση με τον star. που έχει 2 κανάλια με ανεξάρτητο gain control. 600 ευρώ διαφορά είναι πολλά. Με περίπου 200 παίρνεις κιτ vibrochamp blackface ρεπλικα με ότι λάμπες θες και απλά χρειάζεσαι κάποιον να στο συναρμολογήσει.

O HB μάλλον παραείναι δυνατός, στα ίδια επίπεδα με Laney LC15. Ψάχνω για single ended μέχρι 5-6 βατ.

Ο σταρ είναι ακριβώς αυτά που θέλω σαν ήχος από έναν ενισχυτή. Απλά με 800 παίρνεις μεταχειρισμένο univalve... Αν δεν ήταν τόσο ακριβώς και δεν χρειαζόταν κι άλλα χρήματα για κάποια απλά features που πρέπει να προσθέσεις με περιφερειακά θα τον αγόραζα σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/08, 17:10 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #6 στις: 04/05/08, 19:17 »
O HB μάλλον παραείναι δυνατός, στα ίδια επίπεδα με Laney LC15. Ψάχνω για single ended μέχρι 5-6 βατ.

Kι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Θα είναι υπερβολικά δυνατός για διαμέρισμα.

Παράθεση
Με περίπου 200 παίρνεις κιτ vibrochamp blackface ρεπλικα με ότι λάμπες θες και απλά χρειάζεσαι κάποιον να στο συναρμολογήσει.

Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον. Για δώσε κανένα link...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #7 στις: 04/05/08, 19:49 »
O HB μάλλον παραείναι δυνατός, στα ίδια επίπεδα με Laney LC15. Ψάχνω για single ended μέχρι 5-6 βατ.


Kι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Θα είναι υπερβολικά δυνατός για διαμέρισμα.

Παράθεση
Με περίπου 200 παίρνεις κιτ vibrochamp blackface ρεπλικα με ότι λάμπες θες και απλά χρειάζεσαι κάποιον να στο συναρμολογήσει.


Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον. Για δώσε κανένα link...


Ceriatone, point to point. Και για σένα που είσαι αγγλία ίσως να είναι ευκολότερο και να το εισάγεις και να βρεις κάποιον να το συναρμολογήσει...
http://www.ceriatone.com/productSubPages/ACBFVibroChamp/ACBFVibroChamp.htm
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #8 στις: 04/05/08, 20:23 »
http://www.ceriatone.com/productSubPages/ACBFVibroChamp/ACBFVibroChamp.htm


Πολύ ελκυστική η προοπτική να έχω έναν blackface, και όπως σωστά λες το εγχείρημα δεν θα ήταν δύσκολο. Θα έλεγα όμως ότι ίσως το συνολικό κόστος (βγαίνει γύρω στα 400-500 δολλάρια χωρίς τα μεταφορικά και τα έξοδα σναρμολόγησης) ίσως να είναι υπερβολικά για κάτι που τελικά δεν θα έχει αυτά που χρειάζομαι με βάση το επίπεδο, τις ανάγκες και τους περιορισμούς από πλευράς έντασης.

Για πές όμως πώς λειτουργεί αυτό το κόλπο με το DI box ώστε να χρησιμοποιούνται ακουστικά στο line out... ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #9 στις: 04/05/08, 20:51 »
http://www.ceriatone.com/productSubPages/ACBFVibroChamp/ACBFVibroChamp.htm


Πολύ ελκυστική η προοπτική να έχω έναν blackface, και όπως σωστά λες το εγχείρημα δεν θα ήταν δύσκολο. Θα έλεγα όμως ότι ίσως το συνολικό κόστος (βγαίνει γύρω στα 400-500 δολλάρια χωρίς τα μεταφορικά και τα έξοδα σναρμολόγησης) ίσως να είναι υπερβολικά για κάτι που τελικά δεν θα έχει αυτά που χρειάζομαι με βάση το επίπεδο, τις ανάγκες και τους περιορισμούς από πλευράς έντασης.

Για πές όμως πώς λειτουργεί αυτό το κόλπο με το DI box ώστε να χρησιμοποιούνται ακουστικά στο line out... ???


Δεδομένου ότι έχεις κάποιον άλλο ενισχυτή με ηχείο, γιατί να αγοράσεις καμπίνα για τον blackface? Και να μην φτιάξεις μια πρόχειρη μόνος σου...

Απλά στερεώνεις το σασί του κάπου και συνδέεις την έξοδο με το ηχείο του υπάρχοντα ενισχυτή σου... Μιλάμε για 5-6 watt και πάλι με μία μονή 6V6... αρκετά καλά για σπίτι.

To line out μπορείς να το συνδέσεις με οποιαδήποτε συσκευή έχει line in, aux in.  και από αυτή να πάρεις σήμα για ακουστικά...
DI χρησιμοποιώ επειδή δεν έχουν πάντα την ίδια στάθμη και αντίσταση τα line out. Στον RG75 πχ μου τα ακουστικά δεν παίζανε και η συνδεσμολογία που χρησιμοποιούσα ήταν line out ---> Art tube mp ---> κάρτα ήχου (για να προσθέτω εφφέ με revalver) ---> στερεοφωνικό και εκεί σύνδεα τα ακουστικά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #10 στις: 04/05/08, 21:28 »
Thanks για το review!
Περιμενω και εγω καποια μικροφωνα ακομα, και θα γραψω ενα περιεκτικο τεστ για μικροφωνα/προενισχυτες μικ. και αν προλαβω και για ενισχυτες κιθαρας και καμπινες  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #11 στις: 04/05/08, 21:32 »
Α ρε Gabriel, τι φυτίλια μού βάζεις πάλι. Εκεί που λέω να καταπολεμήσω λίγο το GAS, κάτι άλλο θα βγει πάλι να με δελεάσει. Πλησιάζει και το International Music Show στο Λονδίνο. Θέλω ν' αγιάσω μα δεν μπορώ... :-X

Όσο για το line out, φυσικά έχεις δίκιο. Είναι τόσο απλή ιδέα που δεν ξέρω γιατί δεν το σκέφτηκα νωρίτερα... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #12 στις: 04/05/08, 21:37 »
Α ρε Gabriel, τι φυτίλια μού βάζεις πάλι. Εκεί που λέω να καταπολεμήσω λίγο το GAS, κάτι άλλο θα βγει πάλι να με δελεάσει. Πλησιάζει και το International Music Show στο Λονδίνο. Θέλω ν' αγιάσω μα δεν μπορώ... :-X

Όσο για το line out, φυσικά έχεις δίκιο. Είναι τόσο απλή ιδέα που δεν ξέρω γιατί δεν το σκέφτηκα νωρίτερα... ::)

Είσαι τουλάχιστον τυχερός γιατί μπορείς να δοκιμάσεις τόσα πράγματα. Οι περισσότερες ιδέες που μου καρφώνονται, παραμένουν σε φιλολογικό επίπεδο...

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #13 στις: 04/05/08, 21:43 »
Αν βρεις δοκίμασε και matamp. Υπαρχει ένα κόμπο στα ίδια βατ που έχει 6V6 ή EL84 στον τελικό και κουμπί για να επιλέγεις.... vibro champ και ΕΛ84 δηλαδή 2 σε 1 :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #14 στις: 04/05/08, 21:53 »
Είσαι τουλάχιστον τυχερός γιατί μπορείς να δοκιμάσεις τόσα πράγματα. Οι περισσότερες ιδέες που μου καρφώνονται, παραμένουν σε φιλολογικό επίπεδο...

Αυτό είναι τύχη ή κατάρα...; :P

Αν βρεις δοκίμασε και matamp. Υπαρχει ένα κόμπο στα ίδια βατ που έχει 6V6 ή EL84 στον τελικό και κουμπί για να επιλέγεις.... vibro champ και ΕΛ84 δηλαδή 2 σε 1 :D

Έναν matamp είχα δοκιμάσει στο περσινό London Guitar Show. Πρέπει να ήταν ο Minimat αν θυμάμαι καλά. Ποιός είναι ο combo που έχει αυτή τη δυνατότητα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #15 στις: 04/05/08, 21:57 »
Είσαι τουλάχιστον τυχερός γιατί μπορείς να δοκιμάσεις τόσα πράγματα. Οι περισσότερες ιδέες που μου καρφώνονται, παραμένουν σε φιλολογικό επίπεδο...


Αυτό είναι τύχη ή κατάρα...; :P

Αν βρεις δοκίμασε και matamp. Υπαρχει ένα κόμπο στα ίδια βατ που έχει 6V6 ή EL84 στον τελικό και κουμπί για να επιλέγεις.... vibro champ και ΕΛ84 δηλαδή 2 σε 1 :D


Έναν matamp είχα δοκιμάσει στο περσινό London Guitar Show. Πρέπει να ήταν ο Minimat αν θυμάμαι καλά. Ποιός είναι ο combo που έχει αυτή τη δυνατότητα...;


first lady combo 112
http://www.matamp.co.uk/firstlady.htm

Στα ίδια λεφτά με αυτό που δοκίμασα, + reverb + line out + πληρέστερο EQ... κόλαση.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #16 στις: 04/05/08, 22:07 »
Το link που δίνεις είναι για την κεφαλή. Mάλλον εννοείς αυτό:
http://www.matamp.co.uk/chino.htm

Εντυπωσιακό μηχάνημα, αλλά και η τιμή είναι εξ ίσου εντυπωσιακή... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #17 στις: 04/05/08, 22:12 »
Το link που δίνεις είναι για την κεφαλή. Mάλλον εννοείς αυτό:
http://www.matamp.co.uk/chino.htm

Εντυπωσιακό μηχάνημα, αλλά και η τιμή είναι εξ ίσου εντυπωσιακή... ;D


Το κόμπο συνδυάζεται με μια από τις δύο κεφαλές. :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #18 στις: 04/05/08, 22:40 »
Παρακολουθώ από την αρχή την κουβέντα με πολύ ενδιαφέρον ομολογώ.

Αρχικά, ως ευτυχής κάτοχος ενός Peavey Royal 8 (155 ευρώ από Thomann) θα συμφωνήσω με τον Gabriel6th σε ότι αναφέρεται στο 1ο του post.
Αποτελεί ένα μονοκάναλο ενισχυτή με ωραία καθαρά, βάση ιδανική για προσθήκη πεταλιών, εφέ κοκ.
Υστερεί εμφανώς σε ένταση, πλεονέκτημα για χρήση εντός δωματίου, όπου μπορεί να τερματίσει κ να αποδώσει καλύτερα.

Από την άλλη, επειδή αναφέρθηκε θεωρώ τον Ibanez Valbee μια άριστη λύση, που συνδυάζει αρκετά καλούδια σε σχέση με τους αντίστοιχους GA15, Valve Junior, Royal 8.

Από εκεί κ πέρα αν αγόραζα ενισχυτή τώρα, θα έπαιρνα Blackheart.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #19 στις: 04/05/08, 22:47 »
Παρακολουθώ από την αρχή την κουβέντα με πολύ ενδιαφέρον ομολογώ.

Αρχικά, ως ευτυχής κάτοχος ενός Peavey Royal 8 (155 ευρώ από Thomann) θα συμφωνήσω με τον Gabriel6th σε ότι αναφέρεται στο 1ο του post.
Αποτελεί ένα μονοκάναλο ενισχυτή με ωραία καθαρά, βάση ιδανική για προσθήκη πεταλιών, εφέ κοκ.
Υστερεί εμφανώς σε ένταση, πλεονέκτημα για χρήση εντός δωματίου, όπου μπορεί να τερματίσει κ να αποδώσει καλύτερα.

Από την άλλη, επειδή αναφέρθηκε θεωρώ τον Ibanez Valbee μια άριστη λύση, που συνδυάζει αρκετά καλούδια σε σχέση με τους αντίστοιχους GA15, Valve Junior, Royal 8.

Από εκεί κ πέρα αν αγόραζα ενισχυτή τώρα, θα έπαιρνα Blackheart.

Το μεγάφωνο του valbee είναι μειωνέκτημα σε σχέση με τους άλλους. Τον είχα ακούσει στον τρίμη και ενώ είναι φορτωμένος, το μεγάφωνο τον χαντακώνει.

Blackheart δεν ξέρω αν θα βρώ στην αθήνα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #20 στις: 04/05/08, 23:08 »
Πιστεύω ότι ο Valbee συγκεντρώνει πάρα πολλά καλά χαρακτηριστικά.. Καταρχάς είναι αρκετά φθηνός.. Κατά δεύτερον ο συνδυασμός των 12AX7 στην προενίσχυση και 6L6 στον τελικό του υπόσχεται ένα αρκετά μεγάλο εύρος ήχων.. Έχει active eq (δεν βλέπεις πολλούς με active eq σε αυτήν την κατηγορία και ειδικά το presence λείπει ακόμα και από ακριβότερους ενισχυτές).. Είναι μικρούλης και τον τσιτώνεις άφοβα.. Έχει 2 κανάλια (ο Royal 8 έχει μόνο καθαρό, αν είναι δυναμόν).. Τώρα για το ηχείο που αναφέρεις, Gabriel6th είναι ένα Ibanez custom speakers...μάλλον η "πηγή" της χαμηλής τιμής :D.. Με μια αλλαγή όμως με μια ιδιοκατασκευή ;D με κάποιο 10'' Celestion (Jensen δεν νομίζω να του πήγαινε γιατί τα Jensen ξεκινούν να αποδίδουν πιο γρήγορα αλλά εδώ δεν το χρειάζεται λόγω των λίγων watts) νομίζω θα γινότανε ένας αρκετά τίμιος anti-harlequin.. Εντάξει δεν είναι point-to-point, αλλά έχει και το 1/5 της τιμής του (ίσως και λιγότερο).. Ερώτηση, έχετε δει 6.5'' Celestion στα "γνωστά" μέρη;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #21 στις: 04/05/08, 23:15 »
^^^--> 2 απορίες:

-τι είναι το active eq?
-τι ακριβώς κάνει το presence?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #22 στις: 04/05/08, 23:34 »
^^^--> 2 απορίες:

-τι είναι το active eq?
-τι ακριβώς κάνει το presence?
Πολύ χονδρικά :D:

Το passive eq σημαίνει ότι σε ένα knob (ας πούμε το middle) το 10 είναι το σημείο όπου τα μεσαία σου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και όλες οι θέσεις πιο κάτω από το 10 κόβουν μεσαία.. Το active eq σημαίνει ότι στο middle knob το 5 είναι το σημείο όπου τα μεσαία σου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και πάνω από αυτό boostαρεις συχνότητες και κάτω από αυτό κόβεις.. Όπως καταλαβαίνεις με το active eq έχεις καλύτερο έλεγχο συχνοτήτων.. Το passive κόβει, το active και κόβει και boostάρει..


Το presence είναι knob που ρυθμίζει συχνότητες πιο ψηλές από τις πρίμες (treble).. Βέβαια η πραγματική του δουλειά δεν είναι αυτή.. Το συγκεκριμένο knob προορίζεται έτσι ώστε αν κάποιος θεωρεί ότι οι ψηλές του συχνότητες "ξυρίζουν" ρίχνει το presence για να κόψει όχι μόνο αυτές τις συχνότητες αλλά και την ένταση τους.. Δηλαδή δεν χάνεις σε ηχόχρωμα, αλλά οι κορυφές σου γίνονται πιο ομαλές (όταν παίζεις νότες που triggerαρουν υψηλές συχνότητες -- να διακινδυνεύσω να πω πάνω από 11-12KHz; -- τότε πέφτει η ένταση τους για να μην ακούγονται τσιριχτές).. Βέβαια άλλο κύκλωμα χρησιμοποιούν οι Boogie για παράδειγμα για το presence τους και άλλο οι κλασικοί Fender/Marshall που το έχουν περισσότερο για να καταπολεμήσουν το negative feedback..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #23 στις: 04/05/08, 23:53 »
Χμμ... αν και χονδρικά, κατάλαβα κάποια πράγματα!! :P Πάμε πάλι στις αγαπημένες μου απορίες: ;D

Θυμάμαι πως το manual του mg15dfx (τον οποίο απ ότι θυμάμαι έχεις κι εσύ) έλεγε πως για να πειραματιστείς με τις συχνότητες, βάζεις τα bass-contour-treble στη 12o'clock θέση, και αρχίζεις να πειράζεις το καθένα ξεχωριστά...
Αυτό όμως δε θα έπρεπε να γίνεται σε έναν ενισχυτή με active eq?
Oι flat ρυθμίσεις σε ένα passive eq δεν είναι low-middle-high στο 10?

 

« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/08, 23:54 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review Peavey Royal 8 και... Nova Star.
« Απάντηση #24 στις: 05/05/08, 00:22 »
Χμμ... αν και χονδρικά, κατάλαβα κάποια πράγματα!! :P Πάμε πάλι στις αγαπημένες μου απορίες: ;D

Θυμάμαι πως το manual του mg15dfx (τον οποίο απ ότι θυμάμαι έχεις κι εσύ) έλεγε πως για να πειραματιστείς με τις συχνότητες, βάζεις τα bass-contour-treble στη 12o'clock θέση, και αρχίζεις να πειράζεις το καθένα ξεχωριστά...
Αυτό όμως δε θα έπρεπε να γίνεται σε έναν ενισχυτή με active eq?
Oι flat ρυθμίσεις σε ένα passive eq δεν είναι low-middle-high στο 10?
Χαχά :D.. Καλά δεν θα σου έλεγε και ποτέ "αγαπητέ χρήστη να ξέρετε ότι τα knobs τερματίζουν στο 10 και δυστυχώς με όλα τα ρυθμιστικά στο 10 η γραμμή eq είναι flat στα 0db".. Ακόμα και με passive eq μπορείς να "ψαχθείς" με το 5 σαν βάση..
Όπως είπες
Oι flat ρυθμίσεις σε ένα passive eq είναι low-middle-high στο 10
.. Απλά με το active eq μπορείς να δημιουργήσεις κορυφές συχνοτήτων.. Φτιάχνω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για να γίνει πιο εύκολα αντιληπτό..
Passive eq όλα στο 10..
|(+10db)
|
|
|(0db) ------------------------------------------
|         1KHz       4KHz         14KHz         20KHz
|
|(-10db)

Passive eq όλα στο 5..
|(+10db)
|
|
|(0db)
|         1KHz       4KHz         14KHz         20KHz
|---------------------------------------------------
|(-10db)

Passive eq όλα στο 0..
|(+10db)
|
|
|(0db)
|         1KHz       4KHz         14KHz         20KHz
|
|(-10db) -----------------------------------------

Φαίνεται εδώ ότι στο 10 είναι όλα flat αλλά μεταξύ 0 και 10 μπορείς να παίξεις με το eq και να καταλάβεις διαφορά.. Στο δεύτερο διάγραμμα φαίνεται ότι με όλα στο 5, μπορείς να αυξομειώσεις τα ρυθμιστικά και να έχεις κάτι σαν ψιλοactive eq.. Ποτέ βέβαια δεν θα καταφέρεις με passive eq να δημιουργήσεις "κορυφή"..


Active eq με bass και treble στο 5 και middle στο 10..

|(+10db)             /--------\   
|                      /              \
|                    /                 \
| (0db)-------/                    \ ------------
|         1KHz      4KHz          14KHz         20KHz
|
|(-10db)

Όπως φαίνεται από το τέταρτο σχήμα (ο θεός να το κάνει) το active eq με τερματισμένο middle δημιουργεί κορυφή.. Το passive το πολύ-πολύ να έφτανε μέχρι το 0db..

As a rule of thumb, με passive eq το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φτάσεις τις συχνότητες μέχρι το φυσιολογικό τους επίπεδο, δηλαδή στα 0db (0db είναι η ένταση όπου μια συχνότητα ακούγεται φυσιολογικά -- είναι μεγάλο θέμα, απλά λόγο της ώρας (έχουμε και δουλειά αύριο γμτ >:(, δέξου αυτή την απλούστευση για το τι σημαίνει φυσιολογικό) και έπειτα να κόβεις ενώ με active eq μπορείς να boostαρεις συχνότητες πέρα από το φυσιολογικό τους επίπεδο (πέρα δηλαδή από τα 0db) καθώς επίσης και να κόβεις (κάτω δηλαδή από 0db).. 

Υ.Γ: Το html πολλές φορές γίνεται πολύ περιοριστικό.. :D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/08, 00:28 από faser »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 21:28
από Carpe_Diem
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 20:20
από stavros75
10 Απαντήσεις
5717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
13 Απαντήσεις
5623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 18:50
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
8 Απαντήσεις
113530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/11, 14:47
από pitsikotsi
8 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 16:22
από YmiRLinG
2 Απαντήσεις
2898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 15:40
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
2597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 02:21
από pain of salvation
1 Απαντήσεις
2301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 14:52
από Eagle Of Kamelot