Αποστολέας Θέμα: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.  (Αναγνώστηκε 3862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια.
Θα ηθελα μια βοηθεια για το εξης θεματακι :
Χρειαζομαι μια κιθαρα,καθαρα για metal.
Δεν θελω να'ναι φτηνιαρικη ουτε ακριβη,κατι στο ενδιαμεσο,αυτο που λεμε value for money.
Παιζω εντελως αλλου ειδους μουσικη αλλα παρουσιαστηκε ενα σχημα που ανηκω πλεον και παιζουμε gothic metal κ.τ.λ γι'αυτο και ο λογος..
Το πολυ να δωσω 400-500 ευρω ,γι'αυτο μ'ενδιαφερει κατα 90% το μεταχειρισμενο (οποιος εχει κατι με τα συγκεκριμενα specs,μου λεει).
Αν υπαρχει κατι σε καινουργιο με τα specs που θα παραθεσω,ακομα καλυτερα..

Κλασσικο σχημα τυπου strat,Jackson soloist κ.τ.λ
1 Humbucker στην γεφυρα για ογκοδες distortion-μαλλον EMG 81 και τιποτα αλλο.
Ταστιερα τυπου Fender USA standar strat,οχι πολυ μεγαλη αποσταση μεταξυ των ταστων γιατι δεν εχω τα τεραστια δακτυλα-με τιποτα λεπτη ταστιερα τυπου Ibanez.
Αν ειναι και set neck,ακομα καλυτερα.
Και το σημαντικοτερο απ'ολα που εχω προβλημα :Σταθερη γεφυρα,αλλα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Tune-o-matic και αλλες τετοιου τυπου.
Μ'ενδιαφερει οπωσδηποτε οι χορδες να ειναι flat oταν καταληγουν στην γεφυρα.Οποτε μαλλον μιλαμε για Fixed bridge..

Και εδω εχω μια απορια: Ολες οι κιθαρες που εχουν Tune-o-matic bridge ή TonePros κ.τ.λ σημαινει οτι η ταστιερα ειναι συνεδεμενη υπο γωνια με το σωμα? Οπως π.χ στις LesPaul κ.τ.λ ή δεν ειναι απαραιτητο?Το λεω,γιατι ειχα την Ζakk Wylde LP και την πουλησα γι'αυτον τον λογο.
Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να βρω κιθαρα με Tune-o-matic bridge ή TonePros και η αποσταση μεταξυ χορδης-μαγνητη ή χορδης-σωματος κιθαρας,να ειναι η ιδια σε ολο το μηκος (απο'κει που τελειωνει η ταστιερα και αρχιζει ο neck μαγνητης  μεχρι την γεφυρα) ??

Επισης,ενα μικρο,αλλα σημαντικο για μενα,κολλημα που εχω : το headstock το προτιμω τυπου Schecter Diamond C-1 Hellraiser ή PRS .
Τελος,ποιοτικη κατασκευη και πολη καλη συναρμογη ταστιερας-σωματος,οσο γινεται ,στα λεφτα αυτα.Γενικα,αξιοπιστο οργανακι τοσο για ηχογραφηση οσο και για live.
...χρωμα μαυρο..   :)

Τελοσπαντων,ειχα στο μυαλο μου κατι τετοιο : http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_blk.htm αλλα το θεματακι με την γεφυρα μου εβαλε φρενο..Σε 1-2 βδομαδες το πολυ πρεπει να γινει η αγορα και εχω ψιλοαγχωθει οσο να'ναι γιατι δεν εχω βρει κατι του γουστου μου.
Οποιαδηποτε βοηθεια απο εχοντες και γνωστες,πολυτιμη.
Τhanx   ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #1 στις: 20/08/08, 12:40 »
Και εδω εχω μια απορια: Ολες οι κιθαρες που εχουν Tune-o-matic bridge ή TonePros κ.τ.λ σημαινει οτι η ταστιερα ειναι συνεδεμενη υπο γωνια με το σωμα? Οπως π.χ στις LesPaul κ.τ.λ ή δεν ειναι απαραιτητο?Το λεω,γιατι ειχα την Ζakk Wylde LP και την πουλησα γι'αυτον τον λογο.
Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να βρω κιθαρα με Tune-o-matic bridge ή TonePros και η αποσταση μεταξυ χορδης-μαγνητη ή χορδης-σωματος κιθαρας,να ειναι η ιδια σε ολο το μηκος (απο'κει που τελειωνει η ταστιερα και αρχιζει ο neck μαγνητης  μεχρι την γεφυρα) ??

H σύνδεση υπό γωνία που λές είναι χαρακτηριστικό της Les Paul, λόγω του είναι set neck κατασκευή.

Από την άλλη όμως από που ζητάς είναι θέμα ύψους γέφυρας περισσότερο παρά κόλλησης λαιμού.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Sirhc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #2 στις: 20/08/08, 13:21 »
Μαλιστα.
Μονο στις lespaul ? Γιατι και οι Schecter ειναι set neck και εχουν γεφυρα τυπου tune-o-matic (tonepros).
Kαποιο παιδι που ειχε μια τετοια διαβασα οτι κατεβασε την γεφυρα (tune-o-matic) λεει και ισιωσε το μανικι..
Δηλαδη μπορω να κανω μια τετοια μοντα εαν παρω π.χ μια Schecter και να εχω στο δεξι χερι την αισθηση οτι παιζω σε fixed bridge?χωρις να τασταρουν βεβαια οι χορδες..Δηλαδη οι χορδες να ειναι flat και οσο γινεται πιο κοντα στο σωμα?
Ας απαντησουν,να βοηθησουν  και αλλα παιδια που γνωριζουν,εαν γινεται.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #3 στις: 20/08/08, 13:25 »
Μαλιστα.
Μονο στις lespaul ?

Και η firebird που έχω έτσι είναι. Δε νομίζω ότι σε ενδιαφέρει βέβαια, αλλά μια και ρώτησες...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #4 στις: 20/08/08, 13:36 »
Μαλιστα.
Μονο στις lespaul ? Γιατι και οι Schecter ειναι set neck και εχουν γεφυρα τυπου tune-o-matic (tonepros).


Για τις Schecter δε γνωρίζω... Πάντως το tune-o-matic είναι fixed bridge σύστημα...

Μία άλλη λύση θα ήταν να πάρεις μία με τύπου Floyd Rose γέφυρα και να εγκαταστήσεις το Tremol-no σύστημα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #5 στις: 20/08/08, 14:33 »
http://www.thomann.de/gr/jackson_slsmgbk.htm

Aυτη η κιθαρα εχει την γεφυρα που θες (αν καταλαβα καλα-ψαξε στο νετ για φωτογραφιες της να δεις πως ειναι)...Εχω τη hellraiser και αντιμετωπισα καποιο προβλημα στην αρχη με τη γεφυρα αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας...Δες ακομα και ibanez me fixed bridge

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #6 στις: 20/08/08, 14:36 »
ΑΝ θες τη SCHECTER παρε αυτη με το floyd και κανε αυτο που λεει ο Αrgo.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Kιθαρα για metal με συγκεκριμενα specs.
« Απάντηση #7 στις: 29/08/08, 12:21 »
Μαλιστα.
Μονο στις lespaul ? Γιατι και οι Schecter ειναι set neck και εχουν γεφυρα τυπου tune-o-matic (tonepros).


Για τις Schecter δε γνωρίζω... Πάντως το tune-o-matic είναι fixed bridge σύστημα...

Μία άλλη λύση θα ήταν να πάρεις μία με τύπου Floyd Rose γέφυρα και να εγκαταστήσεις το Tremol-no σύστημα.
αυτό σημαίνει extra λεφτά για floyd rose και extra λεφτά για το tremol-no :-\
αν όλα τα μοντέλα έχουν floyd όμως τι να κάνεις..
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 22:47
από JimTemoe
6 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:29
από Mariko
32 Απαντήσεις
15297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/06, 03:33
από Arg0
6 Απαντήσεις
6460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
6 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 16:43
από mace
13 Απαντήσεις
5883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
61 Απαντήσεις
15480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 01:07
από kopaniamento
26 Απαντήσεις
7030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 16:47
από Panos-Echidna
14 Απαντήσεις
6279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:39
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
18623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 11:46
από Antonis_Liakos