Αποστολέας Θέμα: You Rock Guitar midi controller  (Αναγνώστηκε 6012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
You Rock Guitar midi controller
« στις: 11/12/10, 13:28 »
Εδω και αρκετο καιρο παρακολουθω αυτο το καινουργιο all in one controller που κανει και για Guitar Hero τυπου παιχνιδια αλλα (αυτο που με ενδιαφερει κιολας) μπορει να λειτουργει και σαν ενα midi controller στο σχημα κιθαρας....που σημαινει οχι αλλο παιδεμα με κλαβιε ειδικα αμα δεν το κατεχεις το αθλημα.Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι να το χρησιμοποιω για να περναω midi ηχογραφησεις(αξιοποιωντας vst οργανα) σε tracks που διαφορετικα θα εκανα μισο αιωνα να τις περασω με κλαβιε(η με το μολυβι του matrix).Απο οτι βλεπω στα διαφορα βιντεακια αυτο το κανει....δεν ξερω βεβαια ποσο καλα το κανει αυτο και αν αξιζει τα 200 ευρωπουλα που κανει να το αποκτησω ή να περιμενω πχ να βγει το καινουργιο Rock controller απο την starlabs που ειναι μια εταιρεια που τις midi κιθαρες τις εχει κανει βασικη πηγη εσοδων.
Το ερωτημα μου ειναι λοιπον...το εχει δοκιμασει κανα παιδι να ακουσω και καμια αποψη απο πρωτο χερί?Με το ζορι κρατιεμαι να το μην το ....χτυπησω.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/10, 13:31 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #1 στις: 17/02/11, 21:24 »
Το μαραφετακι το πηρα τελικα δεν αντεξα...απο τον θωμά οποτε το παραθετω για να παρετε μια ιδεα.Δεν ασχοληθηκα καθολου με τους onboard ηχους( δεν το πηρα γιαυτο αλλωστε) και το εχω αποκλειστικα για τα vsts μου.Καταρχην αναγνωριζεται απο το pc-mac αμεσως και λειτουργει χωρις προβλημα.Το βασικο θεματακι του ομως με το που το ανοιξεις ειναι η ευαισθησια των πλαστικων χορδών που εχει.Θελει να κατσεις να τις ρυθμισεις ειτε με ενα κατσαβιδακι χαλαρωνοντας τες...ειτε κανοντας tweαking απο το ματριξ του προγραμματος.Γενικα βρηκα οτι οταν το ρυθμισεις στις αναγκες σου παιζει ικανοποιητικα.Αλλα εχει και αυτο τα δικα του.Πχ αμα παιξεις με δαχτυλα  τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα σπανια χανει νοτες(αλλα πρεπει και εσυ να εισαι ακριβης στο παιξιμο) και οτι sample και να του βαλεις το ελεγχει πολυ καλα.Με πενα ομως αμα θες strumming ή  χειροτερα single note παιξιμο αρχιζει και δυσκολευει το πραγμα(οχι αδυνατον).Βεβαια εμενα δεν με ενοχλει αυτο γιατι το πηρα οχι για να παιζω ηχους κιθαρας  αλλα αλλα οργανα πχ πιανο σαξοφωνο(που καθε οργανο θελει και μια αλλαγη στη τεχνικη) κτλ κτλ....παντως με σουπερ μαλακη πενα τα πραγματα ειναι αρκετα καλα.Το tapping mode που εχει σου επιτρεπει να παιζεις τα παντα μονο με αριστερο χερι και ειναι ισως και το καλυτερο σε αποδοση και απο το plucking με δαχτυλα αλλα και απο το strumming.Για solo σιγουρα ενδυκνειται το tapping mode χωρις δευτερη σκεψη.
Επισης απο οτι ειδα μπορεις να το συνδεσεις και με το guitar pro και να γραφεις την ταμπλατουρα σου με αυτο on the fly.Για μενα αυτο ειναι παρα πολυ cool και πριν μερικα χρονια ουτε να το φανταστουμε δεν μπορουσαμε
.

Πιστευω οτι οποιος το παρει για να παιζει κιθαρα με αυτο δεν θα ενθουσιαστει και ισως και θα απογοητευθει.Οποιος ομως το παρει για να παιζει οργανα που δεν μπορει με την κανονικη του κιθαρα χωρις να χρειαζεται να παρει κλαβιε με πληκτρα τοτε θα του φανει παρα πολυ χρησιμο.Ειναι επισης σιγουρο οτι αυτο δεν προκειται να αντικαταστησει πολυ ακριβοτερα midi οργανα οπως τα ztar η και τις κιθαρες με φουλ midi συστημα εγκατεστημενο και calibrarismeno πανω τους οπως πχ το axon.Eιναι controller και παροτι πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα βγουν πολυ καλυτερα στην ιδια κατηγορια και ισως και φθηνοτερα τα αξιζει τα λεφτα του παροτι εγω δεν χρησιμοποιω ουτε τους onboard ηχους ουτε παιζω guitar hero παιχνιδια.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #2 στις: 17/02/11, 22:54 »
Αυτό με το Guitar Pro είναι ΠΟΛΥ μεγάλη μαγκιά... Για την ώρα δεν θα έδινα 200€ για κάτι τέτοιο (όχι ότι είναι πολλά γι' αυτά που κάνει βέβαια), αλλά όταν υπάρξει ανταγωνισμός και πέσει η τιμή - και αν δεν έχω πάρει κανα GR20 - θα είναι πολύ δελεαστική πρόταση...


ΕΝΤΙΤ: Με γειες, βεβαίως βεβαίως! ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #3 στις: 17/02/11, 23:04 »
Κοίτα..εγω να πω την αλήθεια δεν το βρίσκω τόσο δραματικά ακριβό....είναι πολλά αυτά που προσφέρει...για μένα είναι φυσιολογικη τιμή.....απλά το μόνο σίγουρο ειναι πως το πολύ σε κανά χρόνο θα έχει πέσει κι άλλο, γιατί ήδη ετοιμάζονται διάφορα όπως:http://www.misadigital.com/index.php?target=kitara που φαίνεται και πιο εντυπωσιακό....(και να ξέρω ότι το kitara είναι πολύ πιο πάνω οικονομικά....)

μεγειές πάντως παλίκαρε....θα είχα την περιέργεια να το χρησιμοποιήσω καθώς με τα midi είμαι λίγο τρελαμένος τον τελευταίο καιρό...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 23:06 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #4 στις: 17/02/11, 23:13 »
Αυτό με το Guitar Pro είναι ΠΟΛΥ μεγάλη μαγκιά... Για την ώρα δεν θα έδινα 200€ για κάτι τέτοιο (όχι ότι είναι πολλά γι' αυτά που κάνει βέβαια), αλλά όταν υπάρξει ανταγωνισμός και πέσει η τιμή - και αν δεν έχω πάρει κανα GR20 - θα είναι πολύ δελεαστική πρόταση...


ΕΝΤΙΤ: Με γειες, βεβαίως βεβαίως! ;D

Να σαι καλα.Ναι σιγουρα.Εδω μεχρι και η starlabs που ειναι μανουλα στα   midi βγαζει controller(το rock controller σπερνει) χαλαρα καλυτερο οποτε εχει μελλον η ιστορια.Ειναι   και τι θες βεβαια.Γιατι αν θες να παιζεις και live δεν θες controller   πας αλλου σιγουρα.Το προβλημα με αυτου του ειδους τα κιθαρονια ειναι πως   τα μαρκεταρουν.Γιατι πανε να τα περασουν σαν εναλλακτικα κιθαρας η σαν   εναλλακτικα  guitar hero controller(fail και στα δυο) και οχι τοσο σαν   midi controller.Παντως εγω θα το σπρωξω το yamaha G50 που εχω τοσο καιρο   και πιανει σκονη μου ταιριαζει καλυτερα ο μινιμαλισμός+οτι δεν μου   βγαινει η πιστη να το σεταρω.....παντως ειμαστε σε ενα καινουργιο midi   κοσμο για κιθαριστες  8) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #5 στις: 17/02/11, 23:28 »
Κοίτα..εγω να πω την αλήθεια δεν το βρίσκω τόσο δραματικά ακριβό....είναι πολλά αυτά που προσφέρει...για μένα είναι φυσιολογικη τιμή.....απλά το μόνο σίγουρο ειναι πως το πολύ σε κανά χρόνο θα έχει πέσει κι άλλο, γιατί ήδη ετοιμάζονται διάφορα όπως:http://www.misadigital.com/index.php?target=kitara που φαίνεται και πιο εντυπωσιακό....(και να ξέρω ότι το kitara είναι πολύ πιο πάνω οικονομικά....)

μεγειές πάντως παλίκαρε....θα είχα την περιέργεια να το χρησιμοποιήσω καθώς με τα midi είμαι λίγο τρελαμένος τον τελευταίο καιρό...

Ναι συμφωνω μαζι σου και το misa digital ειναι χαλαρα ανωτερο(και χαλαρα ακριβοτερο) παντως και εγω αν δεν με επιανε το gas θα περιμενα.....αλλα αυτα που θελω ειναι συγκεκριμενα.Φαντασου οτι με το που το πηρα  χωρις να δω ουτε settings ουτε τιποτα το εβαλα σε tapping mode και επαιζα σολα σαξοφωνου ολη μερα με ηχους απο sampletank  :P .Απλο,ευκολο, tracking στο tapping mode απολυτα τελειο και χωρις να ξεχαρβαλωθει η τσεπη σου για να το πετυχεις 8) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #6 στις: 18/02/11, 10:47 »
Εδω μεχρι και η starlabs που ειναι μανουλα στα midi βγαζει controller(το rock controller σπερνει) χαλαρα καλυτερο οποτε εχει μελλον η ιστορια.
Έχοντας παίξει με starlabs, μπορώ να πώ ότι τα φαινόμενα απατούν. Ο controller της είναι καταπληκτικός αλλά εξακολουθεί να μην είναι φτιαγμένος για κιθαρίστες αλλά για πληκτράδες ή ακορντεονίστες. Από ένα κιθαρίστα, απαιτεί να αλλάξει ΤΕΛΕΙΩΣ τη τεχνική και τη λογική του.
Βλέποντας και το misadigital...νομίζω ότι και αυτό έχει τις ίδιες δυσκολίες με το starlabs

« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/11, 10:50 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #7 στις: 18/02/11, 12:23 »
Εδω μεχρι και η starlabs που ειναι μανουλα στα midi βγαζει controller(το rock controller σπερνει) χαλαρα καλυτερο οποτε εχει μελλον η ιστορια.
Έχοντας παίξει με starlabs, μπορώ να πώ ότι τα φαινόμενα απατούν. Ο controller της είναι καταπληκτικός αλλά εξακολουθεί να μην είναι φτιαγμένος για κιθαρίστες αλλά για πληκτράδες ή ακορντεονίστες. Από ένα κιθαρίστα, απαιτεί να αλλάξει ΤΕΛΕΙΩΣ τη τεχνική και τη λογική του.
Βλέποντας και το misadigital...νομίζω ότι και αυτό έχει τις ίδιες δυσκολίες με το starlabs
Marathon εγω λεω για το rock controller που βγαζει τωρα-δεν εχει μπει ακομα στην παραγωγη-αλλα απο videakia στο youtube...φαινεται αρκετα καλό και προσανατολισμενο περισσοτερο στην κιθαριστική φιλοσοφια.Παντως για να περνας νοτες στο matrix του daw σου με ευκολία και με το interface του οργανου σου και οχι πληκτρων πιστευω οτι δεν αξιζει να δωσεις μια περιουσια για κατι τετοιο.Το πλαστικο κιθαρακι κανει τη δουλεια του αξιοπρεπως και μετα οτι ειναι να αλλαξεις το αλλαζεις μεσα απο το daw(εγω εχω το logic).Δεν λεμε τωρα οτι πρεπει να γινεις μαστορας στο eight finger tapping για να βγαζεις αξιοπρεπεις live εκτελεσεις με το ztar...μιλαμε για ποιο ταπεινα πραγματα :P .Για αυτα που τοσο καιρο ειχαν μονο οι keyboardistes απολυτη προσβαση.Ειναι σαν να σου εχουν βαλει ενα τραπεζι γεματο φαγητα μπροστα σου(βλεπε vsts) και να μην εχεις χερια  για να τα φας......παρα μονο ενα κλαβιε που πρεπει να μαθεις να το δουλευεις απο την αρχή >:( .Το ματριξ κιθαρας για μidi ειναι σαν το τεστ dna για τους αντρες....δικαιωση....χαχαχαχα ;D .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #8 στις: 18/02/11, 13:23 »
....δικαιωση....χαχαχαχα ;D .
Συμφωνώ...έχοντας κοντα 5 χρόνια το GR 20...πέρνω την εκδίκησή μου από τους πληκτράδες ;D ;D ;D


φαινεται αρκετα καλό και προσανατολισμενο περισσοτερο στην κιθαριστική φιλοσοφια.
δεν ξέρω...πολύ δύσκολα κάνεις μπαρέ με αυτά τα μαραφέτια... ;)
Ανέβασε κανένα ηχητικό δείγμα πάντως να μου φύγει η περιέργεια

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #9 στις: 18/02/11, 15:20 »
http://rapidshare.com/files/448597032/sample.mp3
Παρε ενα δειγματακι στα γρηγορα....χωρις καθολου tweaking παρα μονο στα volume levels.Οι ηχοι δεν ειναι απο το κιθαρονι.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #10 στις: 18/02/11, 16:50 »
http://rapidshare.com/files/448597032/sample.mp3
Παρε ενα δειγματακι στα γρηγορα....χωρις καθολου tweaking παρα μονο στα volume levels.Οι ηχοι δεν ειναι απο το κιθαρονι.

Έλα ρε...πλάκα έχει!!! ;D  Οι midi κιθάρες πάντως, είναι παρεξηγημένες ενώ μπορεί να γίνουν τρομερά δημιουργικά εργαλεία.
Πάρε και ένα δικό μου με Gr20 όπου το 95% έχει γραφτεί με μία Peavey T60 και Roland μαγνήτη (με κύριο softsynth το Nexus), για να κάνουμε το θέμα πιό πικάντικο ;)
http://soundclick.com/share.cfm?id=8415417

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: You Rock Guitar midi controller
« Απάντηση #11 στις: 18/02/11, 20:46 »
http://rapidshare.com/files/448597032/sample.mp3
Παρε ενα δειγματακι στα γρηγορα....χωρις καθολου tweaking παρα μονο στα volume levels.Οι ηχοι δεν ειναι απο το κιθαρονι.

Έλα ρε...πλάκα έχει!!! ;D  Οι midi κιθάρες πάντως, είναι παρεξηγημένες ενώ μπορεί να γίνουν τρομερά δημιουργικά εργαλεία.
Πάρε και ένα δικό μου με Gr20 όπου το 95% έχει γραφτεί με μία Peavey T60 και Roland μαγνήτη (με κύριο softsynth το Nexus), για να κάνουμε το θέμα πιό πικάντικο ;)
http://soundclick.com/share.cfm?id=8415417

Πολυ...ατμοσφαιρικό...σε βρισκω...παντως το Gr20 είναι σταθερή αξιά.Αλλα με τετοιου ειδους σεταρισματα μαγνητες και τα σχετικα πανω σε κανονική κιθάρα εγω τα βρισκω λιγο μπαστουνια....τα δοκιμασα και μου σπασανε ελαφρως τα νευρα.Παρε και αλλο ενα δειγματακι ποιο συμαζεμμένο. http://www.box.net/shared/o4s5kjt3j7
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/11, 19:48 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
12 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 22:47
από Jezus
4 Απαντήσεις
2777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 14:03
από denisgiann
2 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 20:03
από Wise_One
2 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 11:49
από iliasAEK
0 Απαντήσεις
1815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 22:37
από JimiDS
2 Απαντήσεις
18414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 20:25
από theodoropoulos
4 Απαντήσεις
4158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/11, 18:11
από mackay
2 Απαντήσεις
33813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 15:04
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
27962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:02
από AderfiTouEleous