Αποστολέας Θέμα: Blackstar Ht5 demakia  (Αναγνώστηκε 8917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Blackstar Ht5 demakia
« στις: 04/02/16, 13:52 »
Ειπα και γω να κανω αποπειρα να ανεβασω κανα clipaki με το μικρουλη μου..
Απο θεμα rig ειναι ο Ηt5 (χωρις το reverb) και η esp kh602 με emg's 81 neck+bridge
Aπο θεμα ηχογραφησης το γραψα μεσω tractor μιας και ειμαι  ασχετος στο τομεα οποτε και ειναι σχετικα μετρια τα αποτελεσματα αλλα οκ η χροια γινεται αντιληπτη νομιζω..Συγχωρεστε με για το slopy playing που λενε και οι φιλοι στο net..
2 clean clipakia
Στο ενα χρησιμοποιω flanger απο g major ενω το αλλο ειναι καθαρο σημα + αλλα 2 στο crunch καναλι με boost απο Joyo Οverdrive (στυλ screamer)


*Τα link στο επομενο εκανα λαθος οντως





« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/16, 16:23 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #1 στις: 04/02/16, 14:52 »
Νομίζω δεν έχεις βάλει το σωστό link (μου ζητάει sign in).

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/16, 16:32 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #3 στις: 04/02/16, 16:26 »
Γιώργη καν'τα να'ναι shared
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #4 στις: 04/02/16, 16:34 »
Το διορθωσα...τωρα???

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #5 στις: 04/02/16, 16:37 »
yeap!

στα βρώμικα είναι πολύ καλός ο ήχος σου. (στο 2ο κλιπάκι σε σημεία κάτι ακούγεται σαν πολύ σύντομο reverb ή delay)
στα καθαρά καλούτσικος. θα μου πεις είναι και ο προσανατολισμός των μαγνητών και του ενισχυτή σου τέτοιος

με μικρόφωνο ηχογράφησες?
no sloppy playing ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/16, 17:01 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #6 στις: 04/02/16, 17:23 »
Οχι απο το emulation του ενισχυτη εστειλα και το κανα record στο tractor.Καποια στιγμη θελω ενα shure 57 αλλα ειναι ακριβα γμτ...
Στο On the backs of angels εχει οντως λιγο reverb και delay μαζι με το flanger και στους μαγνητες ειμαι στη μεση και τους 2 μαζι.
Βλεπεις φοραω 81 και στο λαιμο και ξυνει λιγο..Κατα τ αλλα ειμαι πολυ ευχαριστιμενος

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #7 στις: 04/02/16, 17:31 »
To On the Back of Angels ειδικά βγήκε πολύ καλό! Αν και ακούγεται σαν έχεις βάλει flanger. (το είχα γράψει το μήνυμα πριν γράψεις το δικο σου στις 17:23)


Στα των βρώμικων, το gain είναι αρκετά ψηλά? Γιατί για λαμπάτος μου φαίνεται λίγο... "λίγος". Τα καθαρά σε αντίθεση με τον modfori με ψιλοεξέπληξαν. Γενικότερα αρκετά καλός μικρός λαμπάτος για σπίτι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #8 στις: 04/02/16, 17:51 »
Eπειδη ειναι παλια που τα γραψα δεν θυμαμαι τη λεπτομερεια αν ειχα πατημενο το overdrive,αλλα σε gain πρεπει να ταν σιγουρα 6-6,5..
Γενικα εχει πολυ gain για υβριδικος και επειδη δεν εχω τη δυνατοτητα για πολυ volume δεν σκαει οπως πρεπει,καποιες φορες στο 3-4 το master kai με 5 το gain+boost γινεται πανηγυρι και καταλαβαινεις οτι ειναι μηχανημα σοβαρο και με προοπτικες...
Τα συγκεκριμενα κλιπακια ειναι παλια και το eq δεν ειναι και οτι καλυτερο τωρα που χω φαει αρκετες ωρες εχω κοψει πολλα μπασα και ειναι πολυ πιο κοφτος και στρογγυλος ο ηχος.Τα v30 που χρησιμοποιω ειναι απιθανα μεγαφωνα αλλα καποιες φορες βρισκω πολυ ενοχλητικα τα μεσαια τους ή ακομα καλυτερα τα ''ψηλα'' μεσαια
Στο μελλον ισως κινηθω προς αγορα μικροφωνου μιας και εχω αρχισει να το ψαχνω λιγο παραπανω τελευταια  ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #9 στις: 04/02/16, 18:36 »

Στο On the backs of angels εχει οντως λιγο reverb και delay μαζι με το flanger και στους μαγνητες ειμαι στη μεση και τους 2 μαζι.

δεν εννοώ αυτό. στο 2ο όπως τα έχεις ποστάρει ,στο "dt riffs" .άκου απο 00:21 έως 00:27  .κάτι σαν αντίλαλος που το χαλάει
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #10 στις: 04/02/16, 18:41 »
Πρεπει να ναι απο την εγγραφη απο το Tractor δεν θυμαμαι να χω reverb εκει...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #11 στις: 04/02/16, 23:36 »
Πάρα πολύ καλό παίξιμο άσε τις μετριοπάθειες! Από εκεί και πέρα, μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του :) Τα βρώμικα για direct ηχογράφηση ακούστηκαν καλά, νομίζω ότι μέσα σε μίξη με άλλα όργανα ίσως πάρουν επιπλέον πόντους. Δοκίμασε να τον γράψεις με ένα μικρόφωνο κάποια στιγμή, δανείσου από κάποιο φίλο αν έχει, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εκεί βέβαια θέλει άλλες γνώσεις και λίγη δουλειά παραπάνω. Δεν ξέρω σε τι καμπίνα τον τρέχεις κανονικά, αλλά σε μία οποιαδήποτε 1x12 με κάποιο καλό Celestion (κατά προτίμηση) μεγάφωνο δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ένας 5άρης στα συγκεκριμένα λεφτά ενισχυτής.


Well done!
White noise

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #12 στις: 05/02/16, 03:12 »
Πάρα πολύ καλό παίξιμο άσε τις μετριοπάθειες! Από εκεί και πέρα, μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του :) Τα βρώμικα για direct ηχογράφηση ακούστηκαν καλά, νομίζω ότι μέσα σε μίξη με άλλα όργανα ίσως πάρουν επιπλέον πόντους. Δοκίμασε να τον γράψεις με ένα μικρόφωνο κάποια στιγμή, δανείσου από κάποιο φίλο αν έχει, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εκεί βέβαια θέλει άλλες γνώσεις και λίγη δουλειά παραπάνω. Δεν ξέρω σε τι καμπίνα τον τρέχεις κανονικά, αλλά σε μία οποιαδήποτε 1x12 με κάποιο καλό Celestion (κατά προτίμηση) μεγάφωνο δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ένας 5άρης στα συγκεκριμένα λεφτά ενισχυτής.


Well done!


Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!Η καμπινα μου ειναι μια κλασσικη benton με 2 v30 και πραγματικα δε τολμω να πεξω σε εντασεις με master 3+ για σπιτι ειναι απλα εκωφαντικα ακομα και με 5 watt οντως βεβαια σε ανταμοιβει και με το παραπανω οταν σκασεις καλα το Master  ;D
Mε μικροφωνο και καλη μιξη οντως θα χει πολυ καλυτερα αποτελεσματα και νομιζω μιας και δεν νοιωθω πραγματικα την αναγκη για κατι αλλο στο rig να να η επομενη αγορα μου

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #13 στις: 05/02/16, 03:41 »
Αγορινα με μπριζωσες ασχημα να κανω τεστ το δικο μου κινεζικο copy HT-5 aka Bugera G5. Ειμαι σιγουρος οτι ακουγεται 10 φορες καλυτερα σε καμπινα.
Εκατσα και εγραψα και εγω το ριφ του Pull me under για να μπορεσουμε να συγκρινουμε.
Το emulation you Bugera 4x12 ειναι λες και του εχουν βαλει φιλτρο High pass οποτε οι ρυθμισεις ειναι: treble-mid sthn mesh,bass terma .
Gain,volume στη μεση,morph sto 4(δλδ προς αμερικανικο) και επισης μπουσταρω με 1 joyo vintage overdrive("ts9") 0 gain, 5,5 tone , 8 level.
Ειναι double track γιατι δεν εχει νοημα να γραφεις μονα με εξοδο που προοριζεται για εγγραφη,παντα γνωμη μου.
Τελος ο ηχος δεν εχει καμια σχεση αν βαλεις καμπινα....
Σορρυ και για το παιξιμο 3:30 το πρωι ειναι ουτε ειμαι και κανενας πετρουτσις!

https://app.box.com/s/yxrw98j477yyeznnssx9wt4v657xcaa2
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/16, 03:47 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #14 στις: 05/02/16, 17:02 »
Βασικα ο ηχος ειναι πανομοιοτυπος με τον Ηt5 μου...ο δικος μου ακουγεται πιο scooped μιας και εχω κοψει αρκετα μεσαια στο 2 και boomarei γτ ειχα τσιμπημενα μπασα στο 6 περιπου και 4χ12 το emulation-οποτε με το καταλληλο eq ειναι μαλλον κοπιες οι 2 ενισχυτες
Επισης εχω το ιδιο Joyo με gain 0,level full και Tone περιπου 8 η ωρα.
Με τη κιθαρα το γραψες ?




*Επειδη θυμαμαι λαθος σε κανα clip δεν εχει boost μονο το gain του ενισχυτη...Εκανα λαθος δεν το χα τοτε
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/16, 17:11 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #15 στις: 05/02/16, 18:03 »
Βασικα ο ηχος ειναι πανομοιοτυπος με τον Ηt5 μου...ο δικος μου ακουγεται πιο scooped μιας και εχω κοψει αρκετα μεσαια στο 2 και boomarei γτ ειχα τσιμπημενα μπασα στο 6 περιπου και 4χ12 το emulation-οποτε με το καταλληλο eq ειναι μαλλον κοπιες οι 2 ενισχυτες
Επισης εχω το ιδιο Joyo με gain 0,level full και Tone περιπου 8 η ωρα.
Με τη κιθαρα το γραψες ?




*Επειδη θυμαμαι λαθος σε κανα clip δεν εχει boost μονο το gain του ενισχυτη...Εκανα λαθος δεν το χα τοτε
Ναι ειναι αντιγραφη του Blackstar HT-5R.
Θα γραψω και 1 clip χωρις boost  και με κομμενα μεσαια.
Η κιθαρα ειναι μια Suhr modern.

https://app.box.com/s/nuuz0saqo6o6zjjrb3e8f56wbjdjm3aa
No boost,gain 6,5-7,mid 3,treble 5


Καπου εχω γραμενο και 1 τραγουδι με μικροφωνο αν το βρω θα ποσταρω 1 αποσπασμα!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/16, 18:51 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #16 στις: 05/02/16, 18:43 »
ωραιος γιωργη!
Δεν ξερω τι αποδοση εχει το emu output του "θυριου" αλλα ειμαι σιγουρος οτι στην καμπινα θα εβγαζε περισσοτερο precense καλυτερο definition. Μηπως αν σκαλισεις λιγο παραπανω το eq αποδωσει καλυτερα? οχι οτι ειναι κακο αυτο που ακουσα αλλα απο κοντα οταν ειχα ακουσει το ανισχυτακι αυτο θυμαμαι οτι ηταν σαφως ανωτερο σε ηχο απο τα δειγματα σου ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #17 στις: 05/02/16, 19:43 »
ωραιος γιωργη!
Δεν ξερω τι αποδοση εχει το emu output του "θυριου" αλλα ειμαι σιγουρος οτι στην καμπινα θα εβγαζε περισσοτερο precense καλυτερο definition. Μηπως αν σκαλισεις λιγο παραπανω το eq αποδωσει καλυτερα? οχι οτι ειναι κακο αυτο που ακουσα αλλα απο κοντα οταν ειχα ακουσει το ανισχυτακι αυτο θυμαμαι οτι ηταν σαφως ανωτερο σε ηχο απο τα δειγματα σου ;)


Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος δεν ειναι πολυ καλος και γιατι δεν ξερω να γραφω αλλα και επειδη ειναι πιο παλια τα δειγματα με οχι τοσο καλο Eq πραγματι...
Αυτα τα 2 τα γραψα τωρα με το boost στο metropolis εχει λαθη και στο αλλο ειναι riffs απο το κομματι νομιζω ειναι πολυ αξιοπρεπες το γκαζι του στα χρηματα και για 5 watt..Επισης με λιγο gain εχει δυνατοτητα για πιο rock χαρακτηρα σε στυλ deep purple,ac/dc με το Master αρκετα ψηλα και λιγοτερη προενισχυση απλα η κιθαρα που χω αυτη τη στιγμη δεν μπορει να δωσει δειγματα με τους emg..
Στο studio που τον ειχα φερει πιστεψε με δεν ακουσες τπτ μιας και ειχα φερει κιθαρα του 100αρικου και οι καμπινες δεν τεριαζαν και πολυ στη χροια του.Τα v30 ξυριζουν ψηλα απλα θελει ενταση αν ειχα δυνατοτητα να γραψω ενω απο το emulation απλα χανεται ο ογκος και η διαυγεια του!
Με μικροφωνο θα ειναι πολυ ικανοιποιητικα τα αποτελεσματα πιστευω..


https://app.box.com/s/zc7yiatrrwbwfhu0t5prylmb05g1wwqg
https://app.box.com/s/pmx1xfvnkt52cdrkla0qghwhith8tfs8








Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #18 στις: 05/02/16, 20:11 »
για όφωνο κοίτα και αυτό
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #19 στις: 05/02/16, 20:15 »
για όφωνο κοίτα και αυτό



Οχι το shure 57?
Οτι καλο demo με αυτο το εχω δει οχι οτι ξερω απλα βλεπω ειναι το πιο κλασσικο που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι..

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #20 στις: 05/02/16, 20:21 »
για όφωνο κοίτα και αυτό



Οχι το shure 57?
Οτι καλο demo με αυτο το εχω δει οχι οτι ξερω απλα βλεπω ειναι το πιο κλασσικο που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι..


δεν είπα όχι στο sm57
απλως μιας και είσαι στην αναζήτηση έκανα μια πρόταση ακόμα

https://www.youtube.com/watch?v=9-FBKpvHKs8

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Blackstar Ht5 demakia
« Απάντηση #21 στις: 06/02/16, 21:58 »
Δεν ειναι κακο!Απ οτι στο 90ρο πεζει απο Θωμα..
Βεβαια εχει μικρη διαφορα απο το sm57 και αν τελικα προβω σε αγορα καποια εκει θα παει η καταθεση που ειναι και δοκιμασμενο για metal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Blackstar HT-5

Ξεκίνησε από Baroness Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 01:57
από Baroness
4 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 11:02
από sokob
7 Απαντήσεις
4674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 23:18
από vaig3
2 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 09:13
από tendril
11 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
Blackstar Ht modulation

Ξεκίνησε από fanhs Εφέ

1 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 21:56
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 23:46
από jimmy75
6 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 22:43
από vasot
4 Απαντήσεις
6806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/17, 22:24
από Apatilos
5 Απαντήσεις
10221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/17, 16:04
από giorgos1990