Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στην κιθάρα  (Αναγνώστηκε 8478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cryosin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • When struggle is over,you'll see it's all worth it
    • Προφίλ
Επιστροφή στην κιθάρα
« στις: 31/07/16, 03:41 »
Καλησπέρα :)

Πριν περίπου δύο χρόνια είχα ξεκινήσει πρώτη φορά, για μία χρονιά, κλασσική ρυθμική (κυρίως) κιθάρα σε ένα Ιδιωτικό Ωδείο. Λόγο υποχρεώσεων σταματήσα για ένα χρόνο και αποφάσισα να ξανα ασχοληθώ.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν μου πολύ άρεσε το μάθημα στο Ωδείο. Ξεκινήσαμε τα μαθήματα μαθαίνοντας την κιθάρα, τα βασικά. Προχωρήσαμε μετά στις συγχoρδίες, σε ρυθμούς και άρχισα σιγά σιγά να παίζω τα πρώτα μου τραγούδια.

Δεν έμαθα νότες και δεν τις ξέρω. Το μόνο που μάθαινα ήταν συγχoρδίες και ρυθμούς και να παίζω τραγούδια τα οποία δεν μου πολύ άρεσαν, κυρίως ελληνικές μπαλάντες και κάποια ξένα κομμάτια, όλα σε ρυθμική κιθάρα.

Έκανα υπομονή στην αρχή γιατί έλεγα στον εαυτό μου πως πρέπει να μάθω τα βασικά, και αυτά - μάλλον - είναι τα βασικά. Καθώς μάθαινα τα περί κιθάρας και γενικά ψαχνόμουν, κατέληξα πως μου αρέσουν περισσότερο τα αρπίσματα και η σολιστική κιθάρα, από κάποια κομμάτια που παίξαμε, και να μπορώ να είμαι σε θέση να παίζω κομμάτια που εγώ θέλω, τραγούδια που μου αρέσουν. Σαφώς αυτό θέλει χρόνο, αλλά εγώ θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με την σολιστική κιθάρα και τα αρπίσματα.

Το πιο λογικό που θα ρωτήσει κάποιος είναι, γιατί δεν του το είπα?! Σωστά, και εγώ "μετανιώνω" :D .Απλά νόμιζα ότι και να του ζητήσω, θα μου έλεγε πως είναι νωρίς ακόμα και θα πρέπει να μάθω τα βασικά, τα οποία είναι αυτά. Φίλους που ασχολούντε με την μουσική, μου είπαν πως μερικοί δάσκαλοι δεν σου μαθαίνουν αυτό που θέλεις, αλλά σε προορίζουν να γίνεις δάσκαλος, μαθαίνοντάς σου πράγματα γενικά και άκυρα σχετικά με αυτό που θέλεις. Μόνο για να σε κατευθείνουν για το πτυχίο.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω πτυχίο, είμαι λίγο μεγάλος για αυτό πιστεύω, είμαι 19 χρονών και χρειάζονται πολλά χρόνια για πτυχίο κιθάρας. Το μόνο που θέλω είναι να ασχοληθώ με την σολιστική κιθάρα και με τα αρπίσματα και να μάθω παίζω διάφορα τραγουδάκια.

Ξέρω, θέλει δουλειά, θέλει κόπο, και θα προσπαθήσω. Τώρα, γιατί τα γράφω όλα αυτά?! Γιατί θέλω μια βοήθεια, και πιστεύω εδώ θα ξέρετε καλύτερα. Θέλω να ξεκινήσω μόνος μου, όσα καταφέρω. Θα ήθελα να αγοράσω ένα διδακτικό βιβλίο, αλλά δεν ξέρω ποιο, πως, να διαλέξω. Δεν θέλω να γίνω δάσκαλος (για την ώρα τουλάχιστον :D ), ή να μαθαίνω κουβανέζικη ή ρέγκε μουσική.

Ξέρετε κάποια καλά βιβλία που θα με βοηθήσουν να μάθω αρπίσματα και σολιστική κιθάρα?! Ξέρω τα βασικά, ξέρω συγχορδίες, δεν ξέρω νότες όμως, αλλά θέλω να μάθω. Υπάρχουν βιβλία που μπορούν να με βοηθήσουν και να μάθω καλά κιθάρα?! :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Perseverance makes the difference between success and failure!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στην κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 31/07/16, 08:37 »
αυτά τα τραγούδια που έμαθες, πως τα έμαθες αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις νότες στο πεντάγραμμο;;



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στην κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 31/07/16, 09:35 »
Πρωτα πρεπει να μαθεις νοτες γιατι οτι βιβλιο και να παρεις εχει πενταγραμμο μεσα.Πιστευω σου εδινε φωτοτυπιες με στοιχους και συγχορδιες απο πανω για να παιζεις αυτα που επαιζες.
Παντως χωρις πλακα επρεπε να ξεκαθαρισεις την θεση σου στον δασκαλο.Δεν πιστευω να ειχε κανα ζορι να σου δειξει αυτα που θες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιστροφή στην κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 31/07/16, 11:35 »
Καλημέρα,


Αρχικά συγχαρητήρια που αποφάσισες να την ξαναπιάσεις. Είναι από τις πιο καλές αποφάσεις που μπορεί να κάνει κανείς και ελπίζω να συνεχίσεις για πολλά χρόνια. Είσαι μόνο 19 χρονών, αυτό είναι πολύ καλό.


Δεν είσαι μεγάλος για πτυχίο, γιατί το πτυχίο δεν είναι απόλυτα συνδεδεμένο με το επίπεδο ενός μουσικού δυστυχώς ή ευτυχώς. Όταν ξεκίνησα μαθήματα ηλεκτρικής στο Εθνικό Ωδείο κάπου στα 13 μου, οι περισσότεροι ήταν γύρω στα 20, 20+. Επίσης, με βάση το Registry of Guitar Tutors, το mastery της κιθάρας φτάνεται μετά από 8 χρόνια/8 grades. Επομένως καταλαβαίνεις ότι δεν είναι βουνό. Απλά θα πρέπει να δεις αν όντως θέλεις να μπεις στο τριπάκι αυτό. Δεν είσαι μεγάλος ούτε για ουσιαστικό ξεκίνημα εκμάθησης της κιθάρας γενικά. Αν ήσουν 30παρά, άντε να πεις ότι άργησες λίγο για πτυχίο.


Το να διαβάζεις πραγματικό πεντάγραμμο δεν είναι δύσκολο να το μάθεις μόνος σου, αλλά είναι δύσκολο να το εξασκήσεις ώστε να μπορείς να το διαβάζεις όπως διαβάζεις ένα κείμενο σε κάποια γλώσσα που γνωρίζεις. Επί αυτού δεν γνωρίζω αν υπάρχει βιβλίο με ασκήσεις κτλ. Αυτό που υπάρχει είναι σίγουρα κάποιο βιβλίο με ασκήσεις παιξίματος ώστε να βελτιώσεις την τεχνική σου, να μάθεις κάποια πράγματα και γενικότερα να πας από beginner σε intermediate.

Όπως ίσως να σου προτείνουν και άλλοι, όπως και ο Γιάννης Αναστασάκης που μας τιμά με διάφορα ποστς του που και που, καλύτερα θα ήταν να κάνεις και μαθήματα με κάποιον δάσκαλο. Μόνο ο δάσκαλος θα μπορέσει να δει τις ιδιαιτερότητες του παιξίματός σου και να σου διορθώσει όποια λάθη κάνεις στην τεχνική σου.

Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Cryosin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • When struggle is over,you'll see it's all worth it
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στην κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 31/07/16, 15:27 »
αυτά τα τραγούδια που έμαθες, πως τα έμαθες αφού δεν ξέρεις να διαβάζεις νότες στο πεντάγραμμο;;

Μου έδινε τους στίχους του τραγουδιού, και από πάνω τους είχε τις συγχορδίες, Em, G, κλπ.

Παντως χωρις πλακα επρεπε να ξεκαθαρισεις την θεση σου στον δασκαλο.Δεν πιστευω να ειχε κανα ζορι να σου δειξει αυτα που θες

Έπρεπε, το ξέρω. Απλά νόμιζα πάντα, όποιος ξεκινούσε, έπρεπε να ξεκινήσει από αυτά. Για αυτό και περίμενα.

Αρχικά συγχαρητήρια που αποφάσισες να την ξαναπιάσεις. Είναι από τις πιο καλές αποφάσεις που μπορεί να κάνει κανείς και ελπίζω να συνεχίσεις για πολλά χρόνια. Είσαι μόνο 19 χρονών, αυτό είναι πολύ καλό.

Δεν είσαι μεγάλος για πτυχίο, γιατί το πτυχίο δεν είναι απόλυτα συνδεδεμένο με το επίπεδο ενός μουσικού δυστυχώς ή ευτυχώς. Όταν ξεκίνησα μαθήματα ηλεκτρικής στο Εθνικό Ωδείο κάπου στα 13 μου, οι περισσότεροι ήταν γύρω στα 20, 20+. Επίσης, με βάση το Registry of Guitar Tutors, το mastery της κιθάρας φτάνεται μετά από 8 χρόνια/8 grades. Επομένως καταλαβαίνεις ότι δεν είναι βουνό. Απλά θα πρέπει να δεις αν όντως θέλεις να μπεις στο τριπάκι αυτό. Δεν είσαι μεγάλος ούτε για ουσιαστικό ξεκίνημα εκμάθησης της κιθάρας γενικά. Αν ήσουν 30παρά, άντε να πεις ότι άργησες λίγο για πτυχίο.

Το να διαβάζεις πραγματικό πεντάγραμμο δεν είναι δύσκολο να το μάθεις μόνος σου, αλλά είναι δύσκολο να το εξασκήσεις ώστε να μπορείς να το διαβάζεις όπως διαβάζεις ένα κείμενο σε κάποια γλώσσα που γνωρίζεις. Επί αυτού δεν γνωρίζω αν υπάρχει βιβλίο με ασκήσεις κτλ. Αυτό που υπάρχει είναι σίγουρα κάποιο βιβλίο με ασκήσεις παιξίματος ώστε να βελτιώσεις την τεχνική σου, να μάθεις κάποια πράγματα και γενικότερα να πας από beginner σε intermediate.

Όπως ίσως να σου προτείνουν και άλλοι, όπως και ο Γιάννης Αναστασάκης που μας τιμά με διάφορα ποστς του που και που, καλύτερα θα ήταν να κάνεις και μαθήματα με κάποιον δάσκαλο. Μόνο ο δάσκαλος θα μπορέσει να δει τις ιδιαιτερότητες του παιξίματός σου και να σου διορθώσει όποια λάθη κάνεις στην τεχνική σου.

Εμέμα ο στόχος μου στην αρχή είναι να μάθω την κιθάρα και να παίζω τραγούδια που θέλω. Ας φτάσω μέχρι εκεί, το πτυχίο το ξανα συζητάμε :D .Για την ώρα δεν έχω στόχο να γίνω επαγγελματίας ή να παίζω σε μπάντες...

Έστω κάποιο βιβλίο με νότες, δεν θα υπάρχει?! Να δείχνει τουλάχιστον τα βασικά, κάπως. Αν δεν γίνεται αλλιώς, όπως το βλέπω το Ωδείο είναι μονόδρομος.

Perseverance makes the difference between success and failure!

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στην κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 31/07/16, 15:31 »
Γεια σου φίλε!

  Έτσι σκεφτόμουνα εγώ στην ηλικία σου.Τότε ξεκίνησα μαθήματα και ο τότε καθήγητής μου,μου έλεγε...Αν θες να μάθεις τη τέχνη της μουσικής πρέπει να πας βήμα βήμα.
Εγώ δεν τον άκουσα και χτυπάω ακόμη το κεφάλι μου.Κάναμε μαθήματα χωρίς θεωρία ότι να'ναι δηλαδή.
Έμαθα 2-3 πράματα είχα το συγκρότημά μου και νόμιζα ότι είμουν κιθαρίστας.
  Μετά από χρόνια τα παράτησα,αλλά με έτρωγε!Ώσπου στα 34 βρήκα δάσκαλο και τώρα είμαι στο 5 επίπεδο registry of guitar tutors.
Το πάμε βήμα βήμα,έχω μελετήσει όλη τη μοντέρνα αρμονία,5άγραμο,σολφέζ,ρυθμολογία,αυτοσχεδιασμό και άλλα!
  Δε φαντάζεσαι πόσο πλήρης νιώθω που γνωρίσω αρμονία.Ξεκλειδώνεις τους ήχους,πώς κολλάνε όλα αυτά,γενικά τι παίζει πίσω από αυτό που ακούς!
 
Παράδειγμα : Βλέπεις ή χρησιμοποιείς ένα παιχνίδι ή ένα πρόγραμμα αλλά δεν είσαι προγραμματιστής,οπότε δε μπορείς να κατανοήσεις,τι γίνετε πίσω από αυτό που βλέπεις!Αν είσαι όμως;Κάπως είναι και κάποιος που γνωρίζει θεωρία και αρμονία!
 
  Γνώμη μου είναι βρες ένα δάσκαλο να σε βάλει σε πορεία.Μόνος σου θα πελαγώσεις.Μετά από καιρό που θα έχεις βρει ρυθμό και θα ξέρεις πως τσουλάει το πράμα,μπορείς να συνεχίσεις και μόνος σου.
 Φυσικά θα κάνεις και πράματα που δεν θα σε τρελαίνουν,αλλά μη τρελαίνεσαι είναι για να μάθεις και να γίνεις καλύτερος!
 
Αν παρόλλα αυτά είσαι αρνητικός με τον καθηγητή.

Μία γενική μέθοδος σε 3 τεύχη - Hal Leonard guitar method 1,2,3  - Μαθαίνεις πεντάγραμμο διάφορες τεχνικές,ρυθμούς κλπ.

Για αυτοσχεδιασμό από προκαταρκτικό μέχρι 8 επίπεδο - Imrovising lead guitar - registry of guitar tutors by Tony Skinner

Ελπίζω να βοήθησα!   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/16, 16:16 από Kostas.. »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή στην κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 31/07/16, 18:42 »
Μέθοδοι υπάρχουν πολλές, με διαφορετικό στυλ η κάθε μία


αυτη του Hal Leonard 1,2,3 είναι πολύ καλή αλλά χρειάζεσαι να κάνεις περισσότερες ασκήσεις και να μάθεις περισσότερα τραγούδια,


το Mastering the Guitar 1,2,3, Mel Bay είναι επίσης πολύ καλή.


θα σε συμβούλευα να αγοράσεις 2-3 μεθόδους και να τις προσπαθήσεις όλες παράλληλα, η μια συμπληρώνει την άλλη και εχεις διαφορετικό ρεπερτόριο να μην βαριέσαι
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/16, 18:55 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 01:40
από guitalele
1 Απαντήσεις
1933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 13:21
από whocares
3 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 00:16
από yiannakis
13 Απαντήσεις
6460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 13:44
από kyriakos_t
11 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 00:23
από gas-13
2 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 14:57
από Pavlosd25
14 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 10:26
από theblind
17 Απαντήσεις
12441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
13 Απαντήσεις
9216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/16, 20:40
από tallos
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis