Αποστολέας Θέμα: ερωτήσεις για partscaster  (Αναγνώστηκε 10244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ερωτήσεις για partscaster
« στις: 22/12/16, 17:33 »
Καλησπέρα! Καλες γιορτές σε όλους!  :beer
Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό...
Όπως έχουν σκεφτεί οι περισσότεροι , έτσι και εγώ, σκέφτηκα να "δημιουργήσω" μία ηλεκτρική κιθάρα από ξεχωριστά έτοιμα μέρη(π.χ. σώμα, μπράτσο κτλ.) και να έχει ως αποτέλεσμα ένα αξιότιμο, low cost όργανο. Έπειτα απο ψάξιμο βρήκα μερικές εταιρίες και οργανοποιούς που δίνουν σκέτα σώματα ηλεκτρικής και σκέτα μανίκια (κάθε είδους) Να σημειώσω εδώ οτι ενδιαφέρομαι για strat λόγω μεγαλύτερης ευκολίας.. Αλλά οι τιμές απο όσο είδα δεν συμφερουν αν ειναι να δώσεις 200+ ευρώ για το σώμα(βαμμένο) και άλλα 250+ για το μπράτσο...Με αυτά τα χρήματα πηγαίνεις σε κάτι έτοιμο και ξεμπερδευεις.
  Το σκεπτικό μου είναι το εξής: αγοράζω μια φθηνή strat μεταχοιρισμενη από την οποία κρατάω μόνο το σώμα(50-100 ευρώ), έπειτα βρίσκω ένα καλούτσικο μπράτσο (150-250 ευρω) και στην συνέχεια λίγο λίγο παίρνω και συμπληρώνω μαγνήτες, κλειδια, γεφυρες κτλ κτλ...μιας και η τσέπη μου δεν αντέχει ολοκλήρωση του οργάνου απευθείας! (είμαι της άποψης να ριξεις περισσοτερα χρήματα σε μπρατσο, κλειδία, μαγνητες..παρά σε ακριβά σώματα,νιτρα,stripes και άλλα τέτοια πραγματάκια εμφάνισης)
Εδώ είναι το σημείο που θέλω τις γνώσεις και τις εμπειριες σας. Έχω τα εξής αντίστοιχα ερωτήματα:  μπορώ να πάρω για παράδειγμα το σώμα μιας squier και να ταιριάξει πάνω της μπράτσο από αμερικάνα Fender?? υπάρχει κάποια διαφορά αποστάσεων nut-γεφυρας στις μεν και τις δε? διαφορά σε τρύπες-βίδες? ύψους-πάχους? αντιστοιχα και στη γεφυρα..Με λίγα λόγια μπορείς σε ένα φθήνο strat σώμα να βάλεις πάνω ακριβά καλά parts?
Επίσης, αν κάποιος εχει προσπαθήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο θα ήθελα μια παραπάνω γνωμη.. Το αποτέλεσμα ήταν καλό? αξίζει τα χρήματα όλος αυτός ο κόπος ή δίνεις 600-700 ευρω σε μια καινουρια/μεταχειρισμενη και ξεμπερδέυεις? Ξεχνάω μήπως κάτι αλλο ή δεν λαμβάνω υπόψη μου κάποιο παράγοντα?
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #1 στις: 22/12/16, 18:13 »
Είναι πολύ αόριστα όλα αυτά που ρωτάς, πάντως όλα που ανέφερες γίνονται. Το αποτέλεσμα εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και τους συνδυασμούς αυτών.
Το πως θα καταλήξει μια partcaster και αν θα σου αρέσει είναι δικό σου θέμα, εντελώς υποκειμενικό.
Οι περισσότεροι φτιάχνουν μια δικιά τους κιθάρα ώστε να έχουν τα specs που θέλουν. Πολλές φορές δεν είναι οικονομικό το θέμα.
Τόσο αόριστα που ρωτάς δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου δώσει σαφή απάντηση. Ακόμα δε να σου πει σίγουρα ότι θα κάνεις την δουλειά σου.

Αυτό που ξέρω να σου πω είναι ότι κάποιες Squier έχουν διαφορετικό neck pocket απο τα specs των fender.
Eκεί θα πρέπει να προσέξεις σίγουρα να σου ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #2 στις: 22/12/16, 18:16 »
Μερικές διαφορές :
- οι αμερικάνικες fender έχουν γέφυρα με E-E : 56mm. Μερικές after market (gotoh) έχουν E-E : 54mm , ενώ μεξικάνικες/κινέζικες 52mm.
- το πλήθος των τρυπών των βιδών στο pickguard
- το πλάτος στο nut , αμερικάνικες 43mm , κινέζικες 41mm/42mm

Γενικά αν είσαι νέος φτάξτην θα μάθεις πολλά. αν έχεις τα χρονάκια σου δεν αξίζει.

Είμαι και εγώ στην φάση λόγω GAS να πάρω μια malmsteen copy, και κοιτάω προς aliexpress μεριά.... την παλιά partscaster - malmsteen copy, την πούλησα, πρόλο που ήταν απο τις πιο εργονομικές κιθάρες που είχα ποτέ. Μου άρεσαν τα πάντα σε αυτήν εκτός απο το βραχύ sustain...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/16, 21:31 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #3 στις: 22/12/16, 18:42 »
Αν θες να λερωθεις κοβωντας/μπαλονωντας,ολα ταιριαζουν.
Αν θες με ενα κατσαβιδι να την σιναρμολογισεις σαν παλζ με 10 κοματια τοτε ασ το.
Αν αυτα που θες τα βρισκεις σε μια ετοιμη,παρε την ετοιμη και ησυχασες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #4 στις: 22/12/16, 21:43 »
εκτός αν θέλεις μια part caster με ιδιαίτερα εξωτικά ξύλα για μένα δεν θα είχε καμία αξία
πάρε κάτι φτηνό ολοκληρωμένο καλοφτιαγμένο (πχ αυτες τις clasic vibe) και βάλε καλύτερους μαγνήτες


600 ευρώ;
για πιο λόγο τόσα πολλά;


νομίζω στα 400 κάπου χάνει το νόημα της η ιστορία


να ξεμπερδέψεις από τι?
αν θες οικονομία να κάνεις απλά βγες στην γύρα και βρες μια κιθάρα  που σε βολεύει
η μην πάρεις κιθάρα χαχαχα




Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #5 στις: 23/12/16, 01:25 »
Αυτη πανω κάτω είναι η ιστορία της κιθάρας μου.
Μιά φορά και έναν καιρό ήθελα διακαώς μία thinline tele. Κάνω τις βόλτες μου και μην υπολογίζοντας καλά το μπάτζετ μου (ναι, κάνω λάθος και με κομπιουτερακι!) αντι να πάρω μία Μεξικάνα 72, πήρα Κινέζα Squier VM.

Αξιοπρεπέστατο το όργανο. Με έβγαλε καποια χρόνια, ένα δίσκο και πολλα λαιβ με την αρχική της μορφή. Κάποια στιγμή και ενώ είχαν φαγωθεί τα τάστα πήρα την απόφαση αντί για αλλαγή τάστων να κάνω αλλαγή μπράτσου γνωρίζοντας οτι άλλο μπρατσο = άλλο όργανο. Μπράτσο πήρα ενα all parts που με βόλευε, αλλαξα κλειδιά, nut, μαγνήτες και βουαλά ένα καινούριο όργανο.

Όλες οι αλλαγές μου κόστισαν περίπου 400€. Λίγο λιγότερα είχα πάρει καινούργια την κιθάρα.

Δε μετάνοιωσα ποτέ για την αναβάθμιση αλλά δε την προτείνω ως φθηνή λύση.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #6 στις: 23/12/16, 09:33 »
Εξαρτατε ποιος ειναι ο στοχος του αγοραστη.
Αν ειναι η χαμηλη τημη τοτε σιγουρα πας σε κατι ετοιμο.Αν ειναι η ποιοτιτε τοτε ισως αξιζει να φτιαξει αυτος κατι.
Την καμπινα που εφτιαξα,εδωσα για τα μεγαφωνα μονο περιπου 320€.Το συνολικο κοστολογιο πρεπει να αγγιξε τα 600€.
Με 600€ εχει πλυθωρα ετοοιμων καμπινων,ομως για να εχω τις ιδιες επιδωσεις,τα 600€ δεν φταναν με την καμια.
Μια ετοιμη κιθαρα ποσο κοστιζει με τα specs που σε ενδιαφερουν;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #7 στις: 23/12/16, 09:55 »
Μερικές διαφορές :
- οι αμερικάνικες fender έχουν γέφυρα με E-E : 56mm. Μερικές after market (gotoh) έχουν E-E : 54mm , ενώ μεξικάνικες/κινέζικες 52mm.
- το πλήθος των τρυπών των βιδών στο pickguard
- το πλάτος στο nut , αμερικάνικες 43mm , κινέζικες 41mm/42mm

Γενικά αν είσαι νέος φτάξτην θα μάθεις πολλά. αν έχεις τα χρονάκια σου δεν αξίζει.
ευχαριστω για τις επισημανσεις! κάτι τέτοιες λεπτομέριες ζητούσα!  Νέος είμαι, τα χέρια μου πιάνουν.. και λόγω δουλειάς (εμπόριο εργαλείων-σιδηρικών-χρωμάτων) έχω την ευκολία να έχω στη διάθεση μου οτιδήποτε χρειαστεί για να φτιάξεις μια κιθάρα απο την αρχή που λέει ο λόγος. (λείπουν οι γνώσεις προφανώς  ;D ) Για αυτό και ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα...μήπως μπορέσω να βρω ένα φθηνό σώμα, να το μετατρέψω σε κάτι αξιόλογο και να επενδύσω χρήματα σε καλό μπράτσο που με ενδιαφέρει περισσοτερο. Μαθαίνεις και 5-6 πραγματάκια περισσότερο, όσο να'ναι, για το όργανο που παίζεις και το γρατζουνάς μια ζωή..
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #8 στις: 23/12/16, 10:01 »
@Καθόδιος (φλουτσ)   400 ευρώ κόστισαν τα parts(μπράτσο, μαγνήτες κτλ.) που άλλαξες, μόνα τους  ή μαζί με μαστορικά?
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #9 στις: 23/12/16, 10:56 »
Νέος είμαι, τα χέρια μου πιάνουν.. και λόγω δουλειάς (εμπόριο εργαλείων-σιδηρικών-χρωμάτων) έχω την ευκολία να έχω στη διάθεση μου οτιδήποτε χρειαστεί για να φτιάξεις μια κιθάρα απο την αρχή που λέει ο λόγος. (λείπουν οι γνώσεις προφανώς  ;D ) Για αυτό και ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα...μήπως μπορέσω να βρω ένα φθηνό σώμα, να το μετατρέψω σε κάτι αξιόλογο και να επενδύσω χρήματα σε καλό μπράτσο που με ενδιαφέρει περισσοτερο. Μαθαίνεις και 5-6 πραγματάκια περισσότερο, όσο να'ναι, για το όργανο που παίζεις και το γρατζουνάς μια ζωή..

τότε μην φοβάσαι τίποτε! καλο φτιάξιμο και παίξιμο! ότι θες ρωτάς, έχω πάρει απο πάρα πολλά μαγαζιά και απο αγγλία, και αμερική, και ebay.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #10 στις: 23/12/16, 10:57 »
Για αυτό και ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα...μήπως μπορέσω να βρω ένα φθηνό σώμα, να το μετατρέψω σε κάτι αξιόλογο

το πολύ φθηνό σώμα ίσως καταλήξει σε πολύ "φθηνό" ήχο και αίσθηση.
όλα παιζουν το ρόλο τους ως προς το τελικό αποτέλεσμα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #11 στις: 23/12/16, 11:29 »
Βασικά πρέπει να δεις τα δικά σου ΘΕΛΩ.
Θες να δοκιμαστείς στον αν πιάνουν τα χέρια σου να δημιουργήσεις ένα όργανο?
Θες να δημιουργήσεις ένα όργανο με συγκεκριμένες προδιαγραφές?
ή είναι απλά και μόνο οικονομικό το θέμα?
Εκεί έρχεται και το επίπεδο σου ως κιθαρίστας. Για ποιον σκοπό το θες?
Αν ξεκινάς τώρα κιθάρα για παράδειγμα έχει πλέον πολλές φτηνές (και όχι φτηνιάρικες) επιλογές σε κιθάρες, όπου θα σου έρθουν πιο οικονομικά.
Αν είσαι σε κάποιο επίπεδο ήδη και θες καλύτερο όργανο, μπορείς επίσης να πάρεις μια οικονομική κιθάρα και να κάνεις επι μέρους βελτιώσεις. Εκεί πρέπει να είσαι όμως λίγο πολύ κατασταλαγμένος τι θες.
Π.χ. υπάρχει η σειρά της Squire με τις Classic Vibe, όπου και φτηνότερα θα σου έρθει έτοιμη από μια παρτκάστερ και αν κάτι σε ενοχλεί επάνω της στην πορεία αλλάζει (πχ μαγνήτες) έχοντας όμως ένα όργανο τίμιο σε όλα τα υπόλοιπα.
Ολα όμως έχουν ένα σημείο αναφοράς. Αλλιώς είναι σκόρπια κομμάτια. Και όσο και να ψαχτείς και να καταλήξεις με μετρήματα, αποστάσεις και λοιπά specs, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να αποκτήσεις ένα όργανο με πολλά στραβά. Νεκρές νότες, ασυντόνιστες, στραβώματα, τριξίματα κλπ κλπ. Δεν το ξέρεις απο πριν, ιδίως αν δεν έχεις εμπειρία. Ολα αυτά σε ένα ήδη έτοιμο όργανο, τα βλέπεις ενώ τα δοκιμάζεις. Αποφεύγεις δηλαδή έναν μεγάλο παράγοντα αποτυχίας.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
Είναι πολλά τα παραδείγματα όπου ξεκίνησαν με φτηνά υλικά να κάνουν κιθάρα και στην πάροδο του χρόνου, κατέληξαν να κοστίζει περισσότερα το όργανο απ ότι καινούριο.
Ενας απ αυτούς είμαι και εγώ, δεν αποτελώ εξαίρεση. Στο παρελθόν έχω δώσει μπόλικα λεφτά για τέτοια πειράματα...
Το 2011 πήρα την τελευταία μου κιθάρα. Οταν την δοκιμασα και την αγόρασα ήξερα ότι θα άλλαζα αμέσως μαγνήτες (όπως και έκανα) και σε βάθος χρόνου μια καλύτερη γέφυρα (όπως επίσης έκανα αργότερα). Είχα όμως ένα όργανο ως σημείο αναφοράς που με βόλευε σε όλα τα υπόλοιπα. Εκτοτε είναι και η κύρια κιθάρα μου, έχω πλέον αυτό που θέλω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #12 στις: 23/12/16, 12:01 »
Για μένα η partscaster κιθάρα έχει νόημα μόνο αν τηρούνται οι δύο παρακάτω προϋποθέσεις:

1. έχεις μια πολύ καλή ιδέα πώς είναι για σένα η ιδανική κιθάρα μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια, και
2. δεν μπορείς να βρεις κάτι παραπλήσιο από τις κιθάρες που είναι ήδη διαθέσιμες στην αγορά.

Αν λοιπόν για σένα το μπράτσο είναι το ζητούμενο, βρες μια bolt on κιθάρα που σε καλύπτει από όλες τις άλλες απόψεις (σώμα, μαγνήτες, συνδεσμολογία κλπ) και απλά άλλαξε το μπράτσο. Έχεις έτσι μια καλή βάση για να ξεκινήσεις. Στην πορεία, αν σού έρθει η έμπνευση, μπορείς να πειραματιστείς με διαφορετικούς μαγνήτες ή συνδεσμολογία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #13 στις: 23/12/16, 13:12 »
@Καθόδιος (φλουτσ)   400 ευρώ κόστισαν τα parts(μπράτσο, μαγνήτες κτλ.) που άλλαξες, μόνα τους  ή μαζί με μαστορικά?

Μαζί ήταν αν και λόγω του οτι αγόρασα απο τον ίδιο όλα τα parts κράτησε πολύ λίγα μαστορικά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #14 στις: 24/12/16, 12:25 »
Ολα όμως έχουν ένα σημείο αναφοράς. Αλλιώς είναι σκόρπια κομμάτια. Και όσο και να ψαχτείς και να καταλήξεις με μετρήματα, αποστάσεις και λοιπά specs, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να αποκτήσεις ένα όργανο με πολλά στραβά. Νεκρές νότες, ασυντόνιστες, στραβώματα, τριξίματα κλπ κλπ. Δεν το ξέρεις απο πριν, ιδίως αν δεν έχεις εμπειρία. Ολα αυτά σε ένα ήδη έτοιμο όργανο, τα βλέπεις ενώ τα δοκιμάζεις. Αποφεύγεις δηλαδή έναν μεγάλο παράγοντα αποτυχίας.
Mου φαίνεται λίγο ακραίο να έχεις ένα όργανο κομμένο και ραμμένο ολόιδιο με μια Fender US για παράδειγμα, (με ένα πιο φθηνό σώμα) και να έχει κάποια απο τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρεις(τριξίματα, νεκρές νότες...) και να μην διορθώνεται με κάποιες ρυθμίσεις! Εκτός αν έχουν γίνει τραγικά λάθη κατά την επιλογή των διαφόρων parts.
Για αυτο ακριβώς απευθύνθηκα εδω πέρα! Να δω εμπειρίες από άλλα άτομα που έχουν επιχειρήσει κάτι παρόμοιo.. και πως αντιμετωπισαν τέτοιου είδους θεματάκια
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος freeloader

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #15 στις: 24/12/16, 13:04 »
Αν λοιπόν για σένα το μπράτσο είναι το ζητούμενο, βρες μια bolt on κιθάρα που σε καλύπτει από όλες τις άλλες απόψεις (σώμα, μαγνήτες, συνδεσμολογία κλπ) και απλά άλλαξε το μπράτσο. Έχεις έτσι μια καλή βάση για να ξεκινήσεις. Στην πορεία, αν σού έρθει η έμπνευση, μπορείς να πειραματιστείς με διαφορετικούς μαγνήτες ή συνδεσμολογία.


Κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρει ψάχνω και θέλω να επιχειρήσω.. Επειδή όμως δεν εχω εμπειρία στο θέμα, ρωτάω ποιος ειναι ο τρόπος κιαι το σκεπικό για να το πετύχω αυτο...  Παίρνω ενα μέτρο στο χέρι και βγαίνω εξω να πάρω μετρήσεις απο σώματα,μανίκια και βλεπω τι ταιριάζει με τι??? ή υπάρχει κάποιο μονοπάτι, κάποια στανταρ και φιξ πράγματα που ισχύουν για να ταιριάξει ενα μανίκι σε ένα σώμα? και αν ναι που το βρίσκω αυτα?  τα αναγράφει η κάθε εταιρία στις ιστοσελίδες της?
Get your head out of the clouds
You're back down on the ground
And don't walk so proud...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #16 στις: 24/12/16, 13:35 »
Ολα όμως έχουν ένα σημείο αναφοράς. Αλλιώς είναι σκόρπια κομμάτια. Και όσο και να ψαχτείς και να καταλήξεις με μετρήματα, αποστάσεις και λοιπά specs, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να αποκτήσεις ένα όργανο με πολλά στραβά. Νεκρές νότες, ασυντόνιστες, στραβώματα, τριξίματα κλπ κλπ. Δεν το ξέρεις απο πριν, ιδίως αν δεν έχεις εμπειρία. Ολα αυτά σε ένα ήδη έτοιμο όργανο, τα βλέπεις ενώ τα δοκιμάζεις. Αποφεύγεις δηλαδή έναν μεγάλο παράγοντα αποτυχίας.
Mου φαίνεται λίγο ακραίο να έχεις ένα όργανο κομμένο και ραμμένο ολόιδιο με μια Fender US για παράδειγμα, (με ένα πιο φθηνό σώμα) και να έχει κάποια απο τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρεις(τριξίματα, νεκρές νότες...) και να μην διορθώνεται με κάποιες ρυθμίσεις! Εκτός αν έχουν γίνει τραγικά λάθη κατά την επιλογή των διαφόρων parts.
Για αυτο ακριβώς απευθύνθηκα εδω πέρα! Να δω εμπειρίες από άλλα άτομα που έχουν επιχειρήσει κάτι παρόμοιo.. και πως αντιμετωπισαν τέτοιου είδους θεματάκια

Οκ τοτε προχωρα το.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #17 στις: 24/12/16, 16:36 »
αν αγοράσεις μπράτσο και σώμα τρυπημένα από πριν είναι πιθανό να μην ευθυγραμμίζονται 100% οι τρύπες και όταν συναρμολογήσεις το όργανο να έχει μια κλήση το μπράτσο . αυτό έπαθα όταν έβαλα σε μία squier standard μπράτσο απο μία classic vibe .
επίσης ακόμα και αν σου κάτσει να 'ναι τρυπημένα τζαστ ίσως να χρειαστεί το neck pocket λίγο φάγωμα ώστε να κάτσει ακριβώς το τακούνι του μπράτσου. αν παρατηρήσεις το neck pocket στα σώματα ακόμα και απο αμερικάνικες φέντερ θα δεις οτι υπάρχουν σημεία που έχει αφαιρεθεί το χρώμα , είναι τα σημεία που χρειάστηκε να "φάει" ο υπάλληλος της φέντερ κατά τη συναρμολόγηση για να ταιριάξει καλά το μπράτσο με το σώμα.
ή μπορεί να χρειαστεί να μπει shim για να κάτσει σωστά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #18 στις: 24/12/16, 17:05 »
Καταντια για τοσο μεγαλη εφαιρια το 2016 να βαζει μπαλοματα στο νεκ ποκετ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #19 στις: 24/12/16, 17:40 »
Καταντια για τοσο μεγαλη εφαιρια το 2016 να βαζει μπαλοματα στο νεκ ποκετ
Σύμπτυξη του "εταιρεία" και του "εφορία"?  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #20 στις: 24/12/16, 18:31 »
Βρε παιδια,μηνε περιγελατε..εχω ενα κινητο caterpilar b15(νομιζω) και αλλα παταω αλλα βγαζει.Σερνετε,ανοιγοκλινει μονο του,γενικα μαπα το καρπουζι.
Σκεφτομαι να γυρισω στο παλιο εργαλειο,ενα sonim spirit,που εχει και φακο,αλλα δεν θα μπορω να μπαινω στο ιντερνετ..απονη ζωη..
Καλα,οσο για την φεντερ δεν το σηζιτω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #21 στις: 24/12/16, 19:46 »
Πούλα βρε αδερφέ μία σου χορδή και πάρε ένα σμαρτφόνι με 80-100€ να βρεις την υγειά σου!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #22 στις: 24/12/16, 20:28 »
Βασικα αν το κηνιτο δεν εχει κουμπια..δεν λεει..ας οψετε που αυτο ειναι δωρο απο την γυναικα..

edit
τις εκοψα εκεινες.Αιμοδωτης εγινα..
τωρα παιρνω απο Αγγλια απο newtone strings.Ωραιες χορδες σε ωραιες τημες.Ενας Neil που κανονιζω μαχι του,εξθπιρετικοτατος.Μεχρι 50" μηκος και .185 παχος.
Το σετ που πηρα για το μπασο που ετοιμαζω με 40-43" μονο 37€ μαζι με τα μεταφορικα.
Οποιος θελει ας επικοινωνισει με τον Neil.Και custom set και ολα.Ας του πει ο Δημητρης μου ειπε για σενα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/16, 20:41 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #23 στις: 24/12/16, 20:45 »
Κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρει ψάχνω και θέλω να επιχειρήσω.. Επειδή όμως δεν εχω εμπειρία στο θέμα, ρωτάω ποιος ειναι ο τρόπος κιαι το σκεπικό για να το πετύχω αυτο...  Παίρνω ενα μέτρο στο χέρι και βγαίνω εξω να πάρω μετρήσεις απο σώματα,μανίκια και βλεπω τι ταιριάζει με τι??? ή υπάρχει κάποιο μονοπάτι, κάποια στανταρ και φιξ πράγματα που ισχύουν για να ταιριάξει ενα μανίκι σε ένα σώμα? και αν ναι που το βρίσκω αυτα?  τα αναγράφει η κάθε εταιρία στις ιστοσελίδες της?

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα μπράτσα που πωλούνται από γνωστές εταιρίες αναγράφουν τις σχετικές διαστάσεις. Θα πρέπει να αναφέρουν τουλάχιστον αν είναι προδιαγραφών Fender, δηλαδή έχουν πλάτος 56.5 χιλιοστά στο σημείο που ενώνεται με το σώμα. Ακόμα κι έτσι, τίποτα δεν είναι σίγουρο, γιατί μπορεί να υπάρχουν μικροδιαφορές στο πραγματικές διαστάσεις λόγω κατασκευής ή περιβαλλοντικών συνθηκών. Αν έχεις ήδη ένα σώμα, μετράς το πλάτος του neck pocket και στη συνέχεια επιλέγεις το μπράτσο που ταιριάζει.

Eπίσης το ιδανικό θα είναι να αγοράσεις ένα μπράτσο που δεν έχει ήδη τρύπες για τις βίδες, γιατί δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι οι τρύπες θα ταιριάζουν με αυτές του σώματος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερωτήσεις για partscaster
« Απάντηση #24 στις: 24/12/16, 21:05 »
Αλλιως τις κλεινεις με καβιλιες και ανοιγεις εκει που βολευει  ;)
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/03, 01:04
από Lordos
19 Απαντήσεις
6307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 13:33
από corpse_bride
5 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 23:00
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 18:05
από p0z3r
12 Απαντήσεις
7118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 10:23
από songless_bird
8 Απαντήσεις
3152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/10, 16:31
από jeffpapadopoulos
14 Απαντήσεις
5457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:04
από Alex_Under
6 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/11, 10:10
από Theoharris
Ερωτήσεις...

Ξεκίνησε από ScorpionsManiac Εφέ

12 Απαντήσεις
4001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 19:17
από ScorpionsManiac
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων