Αποστολέας Θέμα: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256  (Αναγνώστηκε 9599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios_Lioste

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους. Ενδιαφερομαι για την εν λογω κιθαρα και θα ηθελα καποιες αποψεις και γνωμες, δηλαδη αν αξιζει σαν κιθαρα. Ακομα καλυτερα και απο προσωπικη εμπειρια καποιου που την ειχε στην κατοχη του η εστω την δοκιμασε. Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #1 στις: 24/01/17, 19:47 »
Φίλε Στέλιο, μια χαρά κιθάρα είναι, το θέμα είναι εσένα πως σου κάθεται στο χέρι, στο μάτι πιστεύω μια χαρά σου έκατσε για να ρωτάς.
Το μόνο που παρατήρησα είναι το εξής, ενώ τσεκάρει όλα τα marks μιας Les Paul, το σώμα της είναι λεπτότερο.
Αν αυτό το γνωρίζεις, ξέρεις οτι το μπράτσο θα σου κάτσει καλά και σου αρέσει σαν κιθάρα... καλόπαιχτη! ;D

Μια καλή ιδεά είναι να τσεκάρεις και σε σελίδες μουσικομάγαζων για κριτικές, ώστε να έχεις μια σφαιρική άποψη
για το τι παίζει με τα ποσοστά αστοχίας του μοντέλου.
Εκτός αν έχεις τη δυνατότητα να τη δοκιμάσεις, οπότε κρίνεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #2 στις: 24/01/17, 21:02 »
Συνήθως οι ΕSP (όπως και οι Schecter που φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο) έχουν εκτός από λεπτότερο σώμα και σχετικά πιο λεπτά μπράτσα σε σχέση με τις πιο παραδοσιακές κιθάρες σε στυλ Les Paul. Επίσης έχουν πιο επίπεδη ταστιέρα (radius γύρω στο 14 αν θυμάμαι καλά) και μεγάλα extra jumbo τάστα. Aν αυτά τα χαρακτηριστικά σε βολεύουν, προχώρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #3 στις: 25/01/17, 09:52 »
αμα βρεις καμια Ibanez ARZ χτύπα την.

Αποσυνδεδεμένος Stelios_Lioste

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #4 στις: 25/01/17, 10:40 »
Φίλε Στέλιο, μια χαρά κιθάρα είναι, το θέμα είναι εσένα πως σου κάθεται στο χέρι, στο μάτι πιστεύω μια χαρά σου έκατσε για να ρωτάς.
Το μόνο που παρατήρησα είναι το εξής, ενώ τσεκάρει όλα τα marks μιας Les Paul, το σώμα της είναι λεπτότερο.
Αν αυτό το γνωρίζεις, ξέρεις οτι το μπράτσο θα σου κάτσει καλά και σου αρέσει σαν κιθάρα... καλόπαιχτη! ;D

Μια καλή ιδεά είναι να τσεκάρεις και σε σελίδες μουσικομάγαζων για κριτικές, ώστε να έχεις μια σφαιρική άποψη
για το τι παίζει με τα ποσοστά αστοχίας του μοντέλου.
Εκτός αν έχεις τη δυνατότητα να τη δοκιμάσεις, οπότε κρίνεις μόνος σου.
 


Φιλε ευχαριστω για την απαντηση. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει σε κανενα καταστημα στην Θεσσαλονικη οποτε δυσκολο να την δοκιμασω, για αυτο και ρωταω για καποια προσωπικη εμπειρια. Γενικα εχω ψαξει κριτικες σε σαιτ στο ιντερνετ και δεν ειδα κατι αρνητικο,... μονο για τους μαγνητες εχω διαβασει καποιες λιγο αρνητικες αποψεις, και με εβαλε καποιες αμφιβολιες. Φοραει τους στοκ της ESP δηλαδη LTD , LH-150 Bridge kai neck ετσι λεγονται. Μηπως εχεις καποια γνωμη για αυτους τους μαγνητες? Θα με βοηθουσε η οποιαδηποτε γνωμη.




Αποσυνδεδεμένος Stelios_Lioste

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #5 στις: 25/01/17, 10:42 »
Συνήθως οι ΕSP (όπως και οι Schecter που φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο) έχουν εκτός από λεπτότερο σώμα και σχετικά πιο λεπτά μπράτσα σε σχέση με τις πιο παραδοσιακές κιθάρες σε στυλ Les Paul. Επίσης έχουν πιο επίπεδη ταστιέρα (radius γύρω στο 14 αν θυμάμαι καλά) και μεγάλα extra jumbo τάστα. Aν αυτά τα χαρακτηριστικά σε βολεύουν, προχώρα...


Φιλε το γνωριζω οτι γενικοτερα ειναι πιο λεπτες. Δεν ειχα ποτε τετοιου τυπου κιθαρα και δεν ξερω αν θα με βολεψει αλλα σιγουρα θα ειναι πιο ελαφρια οποτε ειναι ενα + αυτο νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος Stelios_Lioste

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #6 στις: 25/01/17, 10:43 »
αμα βρεις καμια Ibanez ARZ χτύπα την.


Για πες?  :D  τι λεει αυτη και μου την προτεινεις?

Αποσυνδεδεμένος Shadow_Explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • shadowworks
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #7 στις: 25/01/17, 12:52 »
Οι μαγνήτες,τα ηλεκτρικά κ ολο το hardware αλλάζουν εύκολα, η κατασκευή μιας κιθάρας πολύ δύσκολα.
Να βρεις μια καλή κιθάρα που θα σου αρέσει και θα σε βολεύει στο παίξιμο είναι το ποιο σημαντικό για μένα.

Βέβαια αυτό χωρίς να πιάσεις την κιθάρα είναι ρίσκο, αλλα αμα ξέρεις τι θέλεις σε ένα όργανο, μπορείς
να βρεις κάποιο που θα σου ταιριάζει έστω κ έτσι.
Θα σου πρότεινα να βγεις βόλτα να δοκιμάσεις, ακόμα και τη συγκεκριμένη LDT να μη βρeις, θα δεις
τι κάνει η κάθε εταιρία πάνω κάτω.

Η Ibanez Arz που πρότεινε ο φίλος panixgr, είναι αυτή.
http://www.ibanez.com/products/u_eg_detail.php?year=2016&cat_id=1&series_id=7&data_id=189&color=CL01
Είναι διαφορετικές κατασκευές.

Η LDT που διάλεξες μου αρέσει, όποια και να πάρεις καλόπαιχτη να ναι  ;)


Αποσυνδεδεμένος Stelios_Lioste

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #8 στις: 25/01/17, 13:59 »
Οι μαγνήτες,τα ηλεκτρικά κ ολο το hardware αλλάζουν εύκολα, η κατασκευή μιας κιθάρας πολύ δύσκολα.
Να βρεις μια καλή κιθάρα που θα σου αρέσει και θα σε βολεύει στο παίξιμο είναι το ποιο σημαντικό για μένα.

Βέβαια αυτό χωρίς να πιάσεις την κιθάρα είναι ρίσκο, αλλα αμα ξέρεις τι θέλεις σε ένα όργανο, μπορείς
να βρεις κάποιο που θα σου ταιριάζει έστω κ έτσι.
Θα σου πρότεινα να βγεις βόλτα να δοκιμάσεις, ακόμα και τη συγκεκριμένη LDT να μη βρeις, θα δεις
τι κάνει η κάθε εταιρία πάνω κάτω.

Η Ibanez Arz που πρότεινε ο φίλος panixgr, είναι αυτή.
http://www.ibanez.com/products/u_eg_detail.php?year=2016&cat_id=1&series_id=7&data_id=189&color=CL01
Είναι διαφορετικές κατασκευές.

Η LDT που διάλεξες μου αρέσει, όποια και να πάρεις καλόπαιχτη να ναι  ;)

 
Σε ευχαριστω πολυ φιλε να σαι καλα!


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #9 στις: 25/01/17, 15:02 »
Οι μαγνήτες,τα ηλεκτρικά κ ολο το hardware αλλάζουν εύκολα, η κατασκευή μιας κιθάρας πολύ δύσκολα.
Να βρεις μια καλή κιθάρα που θα σου αρέσει και θα σε βολεύει στο παίξιμο είναι το ποιο σημαντικό για μένα.

Βέβαια αυτό χωρίς να πιάσεις την κιθάρα είναι ρίσκο, αλλα αμα ξέρεις τι θέλεις σε ένα όργανο, μπορείς
να βρεις κάποιο που θα σου ταιριάζει έστω κ έτσι.
Θα σου πρότεινα να βγεις βόλτα να δοκιμάσεις, ακόμα και τη συγκεκριμένη LDT να μη βρeις, θα δεις
τι κάνει η κάθε εταιρία πάνω κάτω.

Η Ibanez Arz που πρότεινε ο φίλος panixgr, είναι αυτή.
http://www.ibanez.com/products/u_eg_detail.php?year=2016&cat_id=1&series_id=7&data_id=189&color=CL01
Είναι διαφορετικές κατασκευές.

Η LDT που διάλεξες μου αρέσει, όποια και να πάρεις καλόπαιχτη να ναι  ;)


http://www.ibanez.com/products/u_eg_series17.php?cat_id=1&year=2017&series_id=7&pre=4

η διαφορά μεταξύ της LTD και της Ibanez είναι για μένα το Α και το Ω και έγκειται εδώ :



vs





το γιατί η LTD επιμένει σε αυτό το heel, και το γιατί ο κόσμος πάει και την αγοράζει .... ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #10 στις: 25/01/17, 18:29 »
Φιλε το γνωριζω οτι γενικοτερα ειναι πιο λεπτες. Δεν ειχα ποτε τετοιου τυπου κιθαρα και δεν ξερω αν θα με βολεψει αλλα σιγουρα θα ειναι πιο ελαφρια οποτε ειναι ενα + αυτο νομιζω.

To χαμηλότερο βάρος είναι σίγουρα ένα πλεονέκτημα. Πέρα από αυτό, το κύριο ζήτημα με τις διαστάσεις του μπράτσου είναι πώς σού κάθεται στο χέρι όταν παίζεις. Και αυτό είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #11 στις: 25/01/17, 19:05 »
Το μπρατσο,πρεπει να ειναι μπρατσο.Ζβατζαρομπρατσο.Ξα το πιανεις και να λες ωρε μανα μου.Αμα ειναι "κλετσκα" που λενε και στο χοριο μου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Stelios_Lioste

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #12 στις: 26/01/17, 13:08 »
Οι μαγνήτες,τα ηλεκτρικά κ ολο το hardware αλλάζουν εύκολα, η κατασκευή μιας κιθάρας πολύ δύσκολα.
Να βρεις μια καλή κιθάρα που θα σου αρέσει και θα σε βολεύει στο παίξιμο είναι το ποιο σημαντικό για μένα.

Βέβαια αυτό χωρίς να πιάσεις την κιθάρα είναι ρίσκο, αλλα αμα ξέρεις τι θέλεις σε ένα όργανο, μπορείς
να βρεις κάποιο που θα σου ταιριάζει έστω κ έτσι.
Θα σου πρότεινα να βγεις βόλτα να δοκιμάσεις, ακόμα και τη συγκεκριμένη LDT να μη βρeις, θα δεις
τι κάνει η κάθε εταιρία πάνω κάτω.

Η Ibanez Arz που πρότεινε ο φίλος panixgr, είναι αυτή.
http://www.ibanez.com/products/u_eg_detail.php?year=2016&cat_id=1&series_id=7&data_id=189&color=CL01
Είναι διαφορετικές κατασκευές.

Η LDT που διάλεξες μου αρέσει, όποια και να πάρεις καλόπαιχτη να ναι  ;)


http://www.ibanez.com/products/u_eg_series17.php?cat_id=1&year=2017&series_id=7&pre=4

η διαφορά μεταξύ της LTD και της Ibanez είναι για μένα το Α και το Ω και έγκειται εδώ :



vs





το γιατί η LTD επιμένει σε αυτό το heel, και το γιατί ο κόσμος πάει και την αγοράζει .... ???






ναι ρε φιλε γιατι ολες οι gibson les paul δεν το εχουν αυτο το heel οπως λες? και εχουν και πολυ περισσοτερο παχος νομιζω απο την LTD. Κανω λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/17, 15:19 από Stelios_Lioste »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #13 στις: 26/01/17, 15:04 »
Δοκίμασε και τις PRS SE Singlecut (αν τις βρεις Ελλαδα...):











Και ναι, έχουν πιο λεπτο/ελαφρύ σώμα από LP  ;)


http://www.zozef.gr/index.php/musicinstruments/guitars/ge6/prs-se-singlecut-stoptail-gray-black.html

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Θελω γνωμες και αποψεις για την ESP-LTD EC-256
« Απάντηση #14 στις: 11/08/17, 02:58 »
Θα πω και γω λίγο την άποψη μου για τη συγκεκτιμένη κιθάρα, μιας και παρέλαβα 1 την περασμένη εβδομάδα.

Η κιθάρα είναι πάρα πολύ καλή. Αν και δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης, παρά μόνο την SG μου, θα πω τα εξής.

Η αίσθηση που έχω για το συγκεκριμένο όργανο είναι πολύ καλή. Το μπράτσο της είναι ευκολόπαιχτο, λεπτό και ευκολοπροσβάσημο. Λίγο στα ψηλά τάστα δυσκολεύομαι αλλά και πάλι δεν είμαι και κανένας έμπειρος κιθαρίστας για να παίξω τόσο ψηλά. Έχει τρομερό sustain και ο ήχος της είναι πολύ ζεστός και σχετικά βαρύς. Παρόλα αυτά μπορείς άνετα να παίξεις από ροκ μέχρι μεταλ...ίσως και κάτι πιο βαρύ. Τα καθαρά της είναι καλα, αν και δεν παίζω τόσο καθαρά, για να έχω εμπεριστατομένη άποψη, παρόλλα αυτά είναι πολύ ικανοποιητικά.

Αυτό που θα αλλάξω σίγουρα είναι το nut, γιατί το πλαστικό δεν είναι και ότι καλυτερο. Τα tuners δεν ξέρω αν τελικά χρειάζονται αλλαγη, μιάς και δεν την έχω πάει ακόμα για setup, αλλα χάνουν το κούρδισμα σχετικά γρήγορα. Ήδη έχω πάρει locking tuners, οπότε αυριο με το σετάρισμα της κιθάρας θα αλλαχτούν κι αυτά. 

Όσο για τους μαγνήτες, προς το παρόν με ικανοποιούν, οπότε δεν τίθεται θέμα αλλαγής τους. Υπάρχει βέβαια μια σκέψη να βάλω ένα σετ  SH JB-Jazz, αλλά αργότερα.

Γενικώς πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος με την κιθάρα. Και χωρίς να της αλλάξει κάποιος κάτι είναι πολύ καλή και σου δίνει την αίσθηση οργάνου των 1000+ ευρώ και όχι 500ων.

Για ότι άλλο θέλετε να ρωτήσετε...εδώ είμαστε να τα λέμε.

Ιδού και σχετική φωτό... :)

(Και για να μη μπερδευτείτε...το μοντέλο είναι αριστερόχειρο)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/17, 03:12 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 02:39
από Fys
15 Απαντήσεις
5441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/07, 13:12
από vangelis
3 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 14:24
από Dimitris12345
12 Απαντήσεις
5779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 07:40
από studio54
5 Απαντήσεις
3283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 02:44
από Daggo
26 Απαντήσεις
10434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/15, 15:34
από Ntik
91 Απαντήσεις
22637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/16, 12:49
από modfori
0 Απαντήσεις
4088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/16, 08:34
από flameb7
15 Απαντήσεις
5174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/21, 18:52
από panixgr