Αποστολέας Θέμα: Set-up στη Αθήνα  (Αναγνώστηκε 25516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Set-up στη Αθήνα
« στις: 17/05/17, 13:20 »
Καλημέρα!! Ψάχνω να βρω για οικονομικό και αξιόπιστο set-up στην Αθήνα. Έχω βρει μόνο αυτό το μαγαζί (http://www.zaranikas.gr/el/service-pricelist.html) που να εχει τιμες που να φαίνονται "φυσιολογικές". Επίσης μιλησα μαζι τους και μου φάνηκαν γνώστες αλλά εγώ δεν ξέρω πολλά και δεν ξέρω αν μπορω να τους εμπιστευτω. Υπάρχει κανείς που να έχει πάει και να εχει εμπειρια; άλλες προτάσεςι είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #1 στις: 17/05/17, 15:32 »
manmadeguitars χολαργός Μίμης. ΧΡΟΝΙΑ ΕΨΑΧΝΑ κάποιον ΤΟΣΟ καλό και τίμιο!
ανέστησε την 7-χορδή μου και την έκανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο τις μαμίσιες...

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #2 στις: 17/05/17, 18:23 »
Πόσο πάει το μαλλί φίλε;

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #3 στις: 17/05/17, 19:39 »
Γιάννη Παπαδαντωνάκης στην Αγία Παρασκευή. Για μένα, ο καλύτερος στην Αθήνα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #4 στις: 17/05/17, 19:40 »
Το μαλλι περυσι πηγενε 0,14€/kg +ΦΠΑ.
Νομιζω ειχα κοψει 13%ΦΠΑ,αλλα ισως ειναι λαθος,και θελει 24% γιατι το πουλιετε συσκευασμενο,και ολα τα αγροτικα προιοντα πιυ πουλιουντε συσκευασμενα εχουν 24%,το ιδιο υσχηει για τα εν ζωη ζωα,ρνω τα σφαγια εχουν 13% που κανονικα θα επρεπε να ειναι το αναποδο,γιατι το σφαγιο εψει υποστει επεξεργαδια.
Ετσι θα την φουσκωναν στον καταναλωτη,αλλα με το 13%σφαγιο και 24%ζωντανο,την φουσκωνουν στον παραγωγο.
Αnyway,και φετος 0,12-0,14€/kg θα παει το μαλλι.
Τωρα το σεταπ στην κιθαρα,κσλυτερα επικοινωνησε με το καταστημα,περνα να την δει,και βλεπεις.
Αν ζηταει τα αντερα του,οποιοδηποτε καταστημα,την κανεις με ελαφρα.
Δεν εισαι υποχρεομενος να αφησεις την κιθαρα σου,και δεν ειναι ντροπη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #5 στις: 17/05/17, 19:42 »
Πω..θανατος στα touch screen..
20% αστοχια στο "saved,πετυχε το γραμμα που σημαδευεις,ελα,μπορεις"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #6 στις: 17/05/17, 19:54 »
Ντροπή μπορεί να μην είναι αλλά λεφτά ειναι. Πήρα 5 μαγαζιά σήμερα οι μόνοι που μου είπαν ότι δε χρεώνεται ο έλεγχος ήταν στο ζαρανικα.οι υπόλοιποι μου ζήτησαν από 10 ως 30 ευρά απλά για έλεγχο.. ελεος

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #7 στις: 17/05/17, 20:46 »
Γιάννη Παπαδαντωνάκης στην Αγία Παρασκευή. Για μένα, ο καλύτερος στην Αθήνα.

φτιάχνει και όργανα απο ατόφιο ξύλο? διορθώνει ευαίσθητα σημεία όπου ασκούνται μεγάλεσ δυνάμεις, κτλ ?

Για τον Μιμη έχω να πω οτι όταν έβαλε τις καβίλιες στο σώμα, και στο μπράτσο στην Ibanez μου, μονοκόματα, πράγμα που έδωσε απίστευτη σταθερότητα επιπεδου set-in neck, μου είπε να είμαι παρόν όταν κάνει τις pilot-holes ωστε να μην του ζητάω ρέστα μετά.....
Με έσωσε απο ένα σχεδόν πεθαμένο neck, δηλ κόστος 500 ευρώ, και έδωσα μολις 100.
Ο άνθρωπος είναι τρελός μάστορας.
Απο απλες δουλιές τις έκανα όλες μόνος μου. Την Ibanez όμως δεν την πάλευα, και τελικά ακόμα πιστεύω οτι έχει σχεδιαστικό πρόβλημα, πρόβλημα το οποίο ο Μιμης έλυσε.
Ειμαι 48 χρονων, παίζω απο τα 13, σκαλίζω απο τα 17-18 ποτέ δεν έχω γράψει έτσι για κανένα άλλο μάστορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/17, 20:51 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #8 στις: 17/05/17, 20:48 »
Ντροπή μπορεί να μην είναι αλλά λεφτά ειναι. Πήρα 5 μαγαζιά σήμερα οι μόνοι που μου είπαν ότι δε χρεώνεται ο έλεγχος ήταν στο ζαρανικα.οι υπόλοιποι μου ζήτησαν από 10 ως 30 ευρά απλά για έλεγχο.. ελεος
Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σου φιλε μου. Ο αλλος εχει ενα καταστημα και θα δαπανησει εναν Χ χρονο για να δει τι χρειαζεται το οργανο σου. Δεν πρεπει να πληρωθει για αυτον τον χρονο; Γιατι ζηταμε ολοι τσαμπα οταν κανενας μας δεν προτιθεται να δουλεψει τσαμπα;
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #9 στις: 17/05/17, 21:06 »
Φιλε uriah heep,θα σου απαντησω αργοτετα,και θα σου εξηγισω γιατι διαφωνω μαζι σου.
Μπορει να σε σεβομαι ως ετερο μπασιστα (οχι δεν ειμαι ομοφοβικος,ουτε πρακατελημενος) αλλα εδω οι αποψεις μας αντικρουωντε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #10 στις: 17/05/17, 21:43 »
Ντροπή μπορεί να μην είναι αλλά λεφτά ειναι. Πήρα 5 μαγαζιά σήμερα οι μόνοι που μου είπαν ότι δε χρεώνεται ο έλεγχος ήταν στο ζαρανικα.οι υπόλοιποι μου ζήτησαν από 10 ως 30 ευρά απλά για έλεγχο.. ελεος
Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σου φιλε μου. Ο αλλος εχει ενα καταστημα και θα δαπανησει εναν Χ χρονο για να δει τι χρειαζεται το οργανο σου. Δεν πρεπει να πληρωθει για αυτον τον χρονο; Γιατι ζηταμε ολοι τσαμπα οταν κανενας μας δεν προτιθεται να δουλεψει τσαμπα;


Δεν έχω μάθει ετσι.Στη Θεσσαλονίκη σε 2-3 που είχα αλλάξει δε μου ζητησε κανείς χρήματα για "έλεγχο". Και τι έλεγχο δηλαδή να δουν αν θέλει αλλαγή 1 ή 5 τάστα, πάνω από 5 λεπτά δεν παίρνει. Αν θεωρείται φυσιολογικό εδώ να πληρώνεις το 10άρι για 1 κοίταγμα οκ θα πρέπει να το λάβω και αυτό υπόψιν μ

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #11 στις: 17/05/17, 23:31 »
Αν παμε να παρουμε ενα παντελονι,θα απασχολισουμε εναν υπαληλο κανα 20 λεπτα,μετα θα πρεπει να διπλωσει τα παντελονια που δοκιμασαμε,και δεν θα ζητησει χρηματα,αφου δεν αγορασαμε.Κανεις δεν λεει ομως οτι δαπανησε χρονο και πρεπει να πλυρωθει.
Γιατι ειναι μεσα στο "προγραμμα" της δουλειας του.
Καπος ετσι ειναι και στην περιπτωση του σεταπ.
Ο ελεγχος ειναι υπιρεσια,και οχι εργασια,οποτε εγω πιστευω δεν πρεπει να χρεωνετε.
Σκεψου πχ να πας σε ενα καταστημα,να δωσεις 10 ευρω,να δει το οργανο,και να σου πει οτι δεν μπορει να κανει αυτο που θες,
να πας σε 2ο,να δωσεις αλλα 10 και να σου πει οτι θα κοστισει 30 ευρω για να στο φτιαξει,
να πας σε αλλο γιατι σου φανικαν πολλα,και να δωσεις αλλα 10 και να σου πει οτι το κανει με 20 ευρω,αλλα θα πρεπει να περιμενεις 1 μηνα γιατι ειναι φουλ και κοντευει 15αυγουστος κτλ.
Αυτοματος εχεις δωσει ενα ποσο,χωρις να εχει γινει η δουλεια.
Χωρια που για να αποφασησεις αν αξιζει να φτιαξεις το οργανο,πρεπει να σου πει μια τιμη,την οποια μετα ΔΕΝ μπορει να την αλλαξει,αρα πρεπει πρωτα να το δει,για να ξερει τι να ζητισει.
Επισεις,χρεωσεις τυπου "2 βδομαδες το πολεμαω,και δεν μπορω να το κανω" δεν υφισταντε πλεον στις συνεργασιες μου,γιατι πληρωνω για να φτιαχτει,οχι να μην φτιαχτει.Αν ειναι ετσι το δεινω και στην γυναικα μου και μετα της δεινω 20 ευρω γιατι 2 βδομαδες δεν μπορει να το φτιαξει.
Ειναι λιγο ασχημη η αποψη μου,ομως ετσι μονο θα καθαρισει το τοπιο απο τους σοβαρους επαγγελματιες,και απο αυτους που ξερουν 5-10 πραγματα και παριστανουν τα μαστωρια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #12 στις: 19/05/17, 07:28 »
Γενικά τα εχεις ανακατεψει τα πραγματα. Το να πας σε ενα καταστημα και να ψαξεις το εμπορευμα του ειναι στην διακριτικη ευχαιρια του καταστηματαρχη αν θα σου διαθεσει εναν υπαλληλο του για να σε βοηθησει στις αγορες. Το κανει το 90% για να πουλήσει, οποτε θα ειναι χαζοι να σου ζητησουν χρηματα. Οταν θα παω το αμαξι στο συνεργειο και θα εχω τον μηχανικό μια ωρα στη γυρα για να βρει απο που προερχεται το τσικι-τσικι που ακουω οταν εχει αναδρομο Ερμή δεν ειναι παραλογο να μου ζητησει χρηματα. Τωρα εαν καποιος είναι τραχανας και παει για την ιδια υπόθεση σε 5 μαστορες χωρις να εξηγησει απο πριν πως "ψαχνω να βρω τι εχει και δε γουσταρω να δινω 10ευρα για πεταμα" κακο του κεφαλιού του. Γενικα στην Ελλαδα εχουμε εναν ποιο ανατολίτικο τροπο σκέψης στο πως κανουμε δουλειές: "Ελα μωρε και θα τα βρουμε στην τιμη", "Α τον μαλακα τον καταφερα να μου κοψει ενα 20αρι", "Επειδη δεν εχω τώρα θα σου φέρω τα υπολοιπα οταν πληρωθώ" κοκ. Εδώ δεν ντρέπονται να σε χρεωσουν ακομα και για αλλαγη λαμπας. ΑΛΛΑ οταν πεις "θελω τις Χ δουλειες" παιρνεις ακριβες κοστολογιο και το αμαξι ή τη συσκευη σου στην ωρα ου σου ειπαν. Εχουμε μαθει να μην πληρωνουμε για πολλα που εχουν κοστος και μας κακοφαινεται.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #13 στις: 19/05/17, 07:43 »
Εχω δωσει 1250€ οπου τα 250 ηταν το ανταλακτικο (το οποιο δεν αλαχτικε) και 1000 για την χ εργασια (η οποια δεν εγινε) και μηλαω για προβλημα που μπορουσε να προκαλεσει ατυχιμα και θανατο.
Οποτε,μετα απο διαφορα τετοια,ειμαι πολυ επιφιλακτικος.
Και ο σωστος ο μαστωρας,ακουει τον πελατη,αλλα πρεπει να δει και να κρινει αν υσχιουν αυτα που λεει ο πελατης γιατι ο πελατης δεν ειναι μαστωρας για να ξερει ακριβως τι γινετε.
Εγω πριν ενα μηνα πηγα το μπασο για σεταπ,και του ζητησα να το στρωσει (ακριβως αυτη την λεξη του ειπα)
Εκατσε,το ειδε κανα 5 λεπτα να δει τι πρεπει να κανει,μου ειπε το κοστος,το θεωρησα λογικο και του ειπα να το κανει.Αν δεν τα βρισκαμε,δεν πισυευω να ζητουσε λεφτα για τον ελεγχο.
Γενικα δεν ξετω τι γινετε στην Αθηνα,παντος εδω πολλα μαστορια οχι δεν χρεωνουν τον ελεγχο,αν κανουν την δουλια σε 5 λεπτα δεν παιρνουν λεφτα (για να σε κερδισουν ως πελατη)
Οποτε το "χρεωνω τον ελεγχο" μου γαινετε σαν να με βλεππυν κινουμενο πορτοφολι,και δεν μου αρεσει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #14 στις: 19/05/17, 12:56 »
Γενικά τα εχεις ανακατεψει τα πραγματα. Το να πας σε ενα καταστημα και να ψαξεις το εμπορευμα του ειναι στην διακριτικη ευχαιρια του καταστηματαρχη αν θα σου διαθεσει εναν υπαλληλο του για να σε βοηθησει στις αγορες. Το κανει το 90% για να πουλήσει, οποτε θα ειναι χαζοι να σου ζητησουν χρηματα. Οταν θα παω το αμαξι στο συνεργειο και θα εχω τον μηχανικό μια ωρα στη γυρα για να βρει απο που προερχεται το τσικι-τσικι που ακουω οταν εχει αναδρομο Ερμή δεν ειναι παραλογο να μου ζητησει χρηματα. Τωρα εαν καποιος είναι τραχανας και παει για την ιδια υπόθεση σε 5 μαστορες χωρις να εξηγησει απο πριν πως "ψαχνω να βρω τι εχει και δε γουσταρω να δινω 10ευρα για πεταμα" κακο του κεφαλιού του. Γενικα στην Ελλαδα εχουμε εναν ποιο ανατολίτικο τροπο σκέψης στο πως κανουμε δουλειές: "Ελα μωρε και θα τα βρουμε στην τιμη", "Α τον μαλακα τον καταφερα να μου κοψει ενα 20αρι", "Επειδη δεν εχω τώρα θα σου φέρω τα υπολοιπα οταν πληρωθώ" κοκ. Εδώ δεν ντρέπονται να σε χρεωσουν ακομα και για αλλαγη λαμπας. ΑΛΛΑ οταν πεις "θελω τις Χ δουλειες" παιρνεις ακριβες κοστολογιο και το αμαξι ή τη συσκευη σου στην ωρα ου σου ειπαν. Εχουμε μαθει να μην πληρωνουμε για πολλα που εχουν κοστος και μας κακοφαινεται.


Καλά επειδή απ' ότι  καταλαβαίνω το "τραχανάς" απευθύνεται σε εμένα κι επειδή εγώ ζήτησα βοήθεια κι όχι μπινελίκια μπορείς να φεύγεις από το thread μου.Έπίσης αμα γουσταρεις να σε έχουν μόνιμα πιασμένο κότσο κακό του κεφαλιού σ. Ο μόνος λόγος που σου χρεώνουν τον έλεγχο για να ξερεις φίλε μου είναι για να μη σκεφτεις να παρεις το οργανο και να κερδίσουν την εργασία. Αυτό είναι απατεωνίστικη λογική και την υπερασπίζεσαι υπέρ του δέοντος... Οι κιθάρες δεν είναι αμάξια

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #15 στις: 19/05/17, 13:17 »
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Uriah Heep. Σίγουρα βολικό και έτσι έχουμε συνηθίσει το να μη μας χρεώνουν έλεγχο ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά όπως είπε και στο παράδειγμα με το συνεργείο...ο άλλος θα δαπανήσει κάποιο χρόνο. Και δε μιλάω για ένα "κοίταγμα" αλλά έλεγχο intonation, dead spots, ταστα και ένα καρο αλλά πράγματα που τρωνε χρόνο.

Και για να μην μείνουμε στον έλεγχο αλλά κυρίως για να συζητήσουμε τη "λογική" του πράγματος...το ότι κάτι είναι υπηρεσία γιατί να μην χρεώνεται? Πόσες και πόσες επιχειρήσεις δεν χρεώνουν αποκλειστικά "υπηρεσίες"? Άλλωστε και η..."εργασία" του setup υπηρεσία δεν είναι?

Ξαναλέω, σίγουρα βολικοτερο για τον καταναλωτή να μην τον χρεώνουν για κάποια πράγματα και, σαφώς, υπάρχει μια πεπατημένη που ποιος θα τολμήσει να την αμφισβητήσει? Αλλά, αν το πάρουμε λογικά, δεν είναι και τόσο εκτος ορίων κάποια πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #16 στις: 19/05/17, 14:53 »
Δηλαδη οταν παμε στο καταστημα,και ρωτησουμε ποσο κοστιζει να μας κανουν το σεταπ,θα πρεπει να μας χρεωσουν την απαντηση,γιατι θα πρεπει να δουν τι χρειαζετε;
Το intonation,ειναι στανταρ του σεταπ πχ οποτε δεν χρειαζετε να το δει και να ασχολιθει για να το συμπεριλαωει στην τιμη.
Δεν ξερω.Εχω μπερδευτει.
Ετεριες μου εχουν στειλει με κουριερ (αρα τους κοστισε) πρισφορες,αλλες μου εχουν στειλει αντιπροσωπους (αυτο κοστισε πιο πολυ βενζινες,μεροκαματο κτλ) παλι για να μου δωσουν προσφορα.
Σκεψου να μου ελεγαν "οριστε φιλε ο φακελος με τα στοιχια και την προσφορα,δωσε και 100€ βενζινες μεροκαματο ξενοδοχειο"
Δηλαδη δεν πρεπει να κανουν κατι για να κερδισουν τον πελατη απο τον ανταγονηστη;
Εγω προσωπικα,αν ειχα καταστημα,δεν θα επερνα λεφτα για ελεγχο.
Χωρια που θα ειχα τον τιμοκαταλογο στον τοιχο..
Εξαλλου καθε δουλεια εχει το ρισκο της.
Εδω κανουμε χαμαλοδουλιες μεσανυχτα για εξυπιρετηση ετσι για την συνεργασια,και ο αλλος τα 5 λεπτα θελει να χρεωσει;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #17 στις: 19/05/17, 16:18 »
Δηλαδη οταν παμε στο καταστημα,και ρωτησουμε ποσο κοστιζει να μας κανουν το σεταπ,θα πρεπει να μας χρεωσουν την απαντηση,γιατι θα πρεπει να δουν τι χρειαζετε;
....
Εδω κανουμε χαμαλοδουλιες μεσανυχτα για εξυπιρετηση ετσι για την συνεργασια,και ο αλλος τα 5 λεπτα θελει να χρεωσει;
Ακραίο παράδειγμα. Όπως ανέφερα και παραπάνω, δεν μιλάω για κοίταγμα...εκεί τι να χρεώσει? Αλλά αν θες να ελέγξει ΣΟΒΑΡΆ την κιθάρα τότε, ναι, χρειάζεται ώρα. Αλλιώς πας, του την αφήνεις λέγοντάς του "φτιάξ'τη μου" και η τιμή είναι φιξ. Ούτε κοιτάγματα, ούτε διαγνώσεις...
Προφανώς για να πηγαίνεις την κιθάρα κάτι θα θεωρείς κι εσύ πως έχει...
Παράθεση
Ετεριες μου εχουν στειλει με κουριερ (αρα τους κοστισε) πρισφορες,αλλες μου εχουν στειλει αντιπροσωπους (αυτο κοστισε πιο πολυ βενζινες,μεροκαματο κτλ) παλι για να μου δωσουν προσφορα.
Σκεψου να μου ελεγαν "οριστε φιλε ο φακελος με τα στοιχια και την προσφορα,δωσε και 100€ βενζινες μεροκαματο ξενοδοχειο"
Δηλαδη δεν πρεπει να κανουν κατι για να κερδισουν τον πελατη απο τον ανταγονηστη;
Και πολύ καλά έκαναν! Αλλά εκτός του ότι δεν υποχρεούται ο καθένας να το κάνει (άρα δεν έχουμε κι εμείς δικαίωμα να αποφασίσουμε τι θα χρεώνει και τι δε θα χρεώνει ο άλλος), δεν τον παίρνει και οικονομικά τον καθένα να το κάνει αυτό. Παράδειγμα, αν μιλάμε για ένα πιθανό deal αρκετών εκατοντάδων ευρώ, το να στείλει μια εταιρεία ένα courier των 5€ είναι τίποτα μπροστά στο κέρδος που θα βγάλει. Τα έχει συνυπολογίσει όλα, ακόμα και τα courier σε πελάτες που δεν θα αποφασίσουν να συνεργαστούν μαζί τους τελικά και πορεύεται με αυτά τα περιθώρια κέρδους. Ξαναλέω, μπράβο σε όποιον θέλει και μπορεί να το κάνει (και σίγουρα κάνει καλή εντύπωση στον πελάτη) αλλά δεν υποχρεώνονται όλοι να το κάνουν.


Παιδιά, δεν μπορεί να είναι πάντα όλοι κακόβουλοι και πονηροί. Για να κινείται μια αγορά με έναν τρόπο σημαίνει πως αυτά τα περιθώρια κέρδους υπάρχουν σε αυτή την αγορά. Και δε νομίζω πως υφίσταται "καρτέλ επισκευαστών κιθάρας" για να είναι συνεννοημένοι για τιμοκαταλόγους, κρυφές χρεώσεις, κτλ. ;D

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #18 στις: 19/05/17, 16:37 »
Γενικά τα εχεις ανακατεψει τα πραγματα. Το να πας σε ενα καταστημα και να ψαξεις το εμπορευμα του ειναι στην διακριτικη ευχαιρια του καταστηματαρχη αν θα σου διαθεσει εναν υπαλληλο του για να σε βοηθησει στις αγορες. Το κανει το 90% για να πουλήσει, οποτε θα ειναι χαζοι να σου ζητησουν χρηματα. Οταν θα παω το αμαξι στο συνεργειο και θα εχω τον μηχανικό μια ωρα στη γυρα για να βρει απο που προερχεται το τσικι-τσικι που ακουω οταν εχει αναδρομο Ερμή δεν ειναι παραλογο να μου ζητησει χρηματα. Τωρα εαν καποιος είναι τραχανας και παει για την ιδια υπόθεση σε 5 μαστορες χωρις να εξηγησει απο πριν πως "ψαχνω να βρω τι εχει και δε γουσταρω να δινω 10ευρα για πεταμα" κακο του κεφαλιού του. Γενικα στην Ελλαδα εχουμε εναν ποιο ανατολίτικο τροπο σκέψης στο πως κανουμε δουλειές: "Ελα μωρε και θα τα βρουμε στην τιμη", "Α τον μαλακα τον καταφερα να μου κοψει ενα 20αρι", "Επειδη δεν εχω τώρα θα σου φέρω τα υπολοιπα οταν πληρωθώ" κοκ. Εδώ δεν ντρέπονται να σε χρεωσουν ακομα και για αλλαγη λαμπας. ΑΛΛΑ οταν πεις "θελω τις Χ δουλειες" παιρνεις ακριβες κοστολογιο και το αμαξι ή τη συσκευη σου στην ωρα ου σου ειπαν. Εχουμε μαθει να μην πληρωνουμε για πολλα που εχουν κοστος και μας κακοφαινεται.


Καλά επειδή απ' ότι  καταλαβαίνω το "τραχανάς" απευθύνεται σε εμένα κι επειδή εγώ ζήτησα βοήθεια κι όχι μπινελίκια μπορείς να φεύγεις από το thread μου.Έπίσης αμα γουσταρεις να σε έχουν μόνιμα πιασμένο κότσο κακό του κεφαλιού σ. Ο μόνος λόγος που σου χρεώνουν τον έλεγχο για να ξερεις φίλε μου είναι για να μη σκεφτεις να παρεις το οργανο και να κερδίσουν την εργασία. Αυτό είναι απατεωνίστικη λογική και την υπερασπίζεσαι υπέρ του δέοντος... Οι κιθάρες δεν είναι αμάξια
Φιλε καταλαβες λαθος. Σε σχεση με την υποθετικη κατασταση του saved μιλησα. Επιπλεον υπαρχουν διαχειριστες στο φορουμ στους οποιους μπορεις να κανεις αναφορα οποιο σχολιο σε θιγει και οχι να ξαποστελνεις απο καπου οπου δεν μπορεις.

Συνεχιζοντας να πλατιαζω θα πω οτι θεωρω τιμιο για εναν Χ ελεγχο να απαιτειτε καποια αμοιβη. Δε μιλαω να το δει ο μαγκας πισω απο τον παγκο στα ορθια, αλλα να ψαξει να βρει βλαβες και λαθη απροσδιοριστα. Επειδη ειμαι χρονια στην πιατσα κι ετυχε να εχω πελατες που τρωγαν πονηροπιτα και μου λεγανε "Δε μου γυαλιζεις τον ουρανο (που ηταν κωλος απο κουτσουλιες) να δω αν κανεις καλη δουλεια;", πιστεψε με φιλε, δεν πιανομαι κοτσος. Σεβομαι τον κοπο του αλλου και το δικαιωμα του να ζητα αμοιβη. Δεν νομιζω πολλοι απο εμας που δουλεψαμε συνεργειο να μας αρεσε να παμε δοκιμαστικα μια βδομαδουλα αμοισθί;  Ειμαστε μαθημενοι αλλιως σε πρακτικες παλιων εποχων και δυστυχως οι εποχες αλλαζουν.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #19 στις: 19/05/17, 17:04 »
Γιάννη Παπαδαντωνάκης στην Αγία Παρασκευή. Για μένα, ο καλύτερος στην Αθήνα.

φτιάχνει και όργανα απο ατόφιο ξύλο? διορθώνει ευαίσθητα σημεία όπου ασκούνται μεγάλεσ δυνάμεις, κτλ ?

Για τον Μιμη έχω να πω οτι όταν έβαλε τις καβίλιες στο σώμα, και στο μπράτσο στην Ibanez μου, μονοκόματα, πράγμα που έδωσε απίστευτη σταθερότητα επιπεδου set-in neck, μου είπε να είμαι παρόν όταν κάνει τις pilot-holes ωστε να μην του ζητάω ρέστα μετά.....
Με έσωσε απο ένα σχεδόν πεθαμένο neck, δηλ κόστος 500 ευρώ, και έδωσα μολις 100.
Ο άνθρωπος είναι τρελός μάστορας.
Απο απλες δουλιές τις έκανα όλες μόνος μου. Την Ibanez όμως δεν την πάλευα, και τελικά ακόμα πιστεύω οτι έχει σχεδιαστικό πρόβλημα, πρόβλημα το οποίο ο Μιμης έλυσε.
Ειμαι 48 χρονων, παίζω απο τα 13, σκαλίζω απο τα 17-18 ποτέ δεν έχω γράψει έτσι για κανένα άλλο μάστορα.


Παίζουμε κάποιο παιχνίδι "ο μάστοράς μου είναι καλύτερος από τον δικό σου;" και δεν το ξέρω; Όχι δεν ξέρω αν ο Γιάννης έχει κάνει κάτι από αυτά που γράφεις. Ξέρω από την δικιά μου εμπειρία, έχοντας δοκιμάσει πάνω από 5 μάστορες στην Αθήνα και κρίνοντας πάντα με τα δικά μου κριτήρια, ότι ο Γιάννης είναι αυτό ο οποίος οverall είναι ο καλύτερος. Από άποψη κόστους, γνώσεων, κατευθύνσεων, συμπεριφοράς, αποτελέσματος κτλ.


Ο άνθρωπος ζήτησε μία γνώμη και του έγραψα τη δική μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/17, 17:06 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #20 στις: 19/05/17, 17:26 »


Δεν νομίζω κάποιος που ασχολείται με τις κιθάρες ή τα όργανα γενικότερα, ότι διαφέρει από οποιονδήποτε άλλο ελεύθερο επαγγελματία. Άρα έτσι πρέπει να τον βλέπουμε. Σαν κάποιον που επισκευάζει αυτοκίνητα, υπολογιστές, είναι δικηγόρος, γραφίστας ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Αν θεωρεί κάποιος ότι ένας που ασχολείται με τα όργανα, βιδώνει 2 βιδάκια και παίρνει 30 ευρώ, ας το κάνει μόνος του και ας μην τα δώσει, τόσο απλά. Σε ελεύθερη αγορά ζούμε, σίγουρα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, φθηνοί και ακριβοί, δόξα το θεό και ο χώρος της κιθάρας είναι ο πλέον "γεμάτος" μουσικός χώρος από καταστήματα, μάστορες, δωρεάν γνώση/πληροφορία μέσω internet, σε σημείο που ο καθένας μπορεί με διάβασμα, υπομονή και βασικά εργαλεία να γίνει ο καλύτερος μάστορας για τον εαυτό του.
Άρα; Τι να χαλάμε τις καρδιές μας. Πας σε κάποιον και δεν σου ταιριάζει η τιμολογιακή του πολιτική; Φεύγεις και πας αλλού. Αν τώρα πας σε κάποιον γιατί στον πρότειναν 10 φίλοι σου, και είδες τη δουλειά του και την εκτίμησες μόνος σου (στην περίπτωση μας, έπαιξες με κιθάρες που πέρασαν από τα χέρια του), αλλά δεν σου κάνει ο τιμοκατάλογός του, εκεί είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό του. Just my 2 cents.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #21 στις: 19/05/17, 18:02 »
Anyway,μετά από επιπλεον ψάξιμο δοκίμασα και την αρχική μου "εύρεση". Μου δώσανε παράδοση Τρίτη όπως γράφουν  και το κόστος που γράφουν στο site τους. Θα επιστρέψω μετά την παραλαβή! Ελπίζω το "εκτός απροόπτου" (για το κόστος) που μου είπαν να μην είναι καμιά φόλα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #22 στις: 19/05/17, 18:30 »
Ρε παιδια,για μια κιθαρα μηλαμε.
Τι μπορει να εχει πια,που να μην εντοπιζετε χοντρικα μεσα σε 2 λεπτα κοιταγμα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #23 στις: 19/05/17, 19:38 »
Γενικά τα εχεις ανακατεψει τα πραγματα. Το να πας σε ενα καταστημα και να ψαξεις το εμπορευμα του ειναι στην διακριτικη ευχαιρια του καταστηματαρχη αν θα σου διαθεσει εναν υπαλληλο του για να σε βοηθησει στις αγορες. Το κανει το 90% για να πουλήσει, οποτε θα ειναι χαζοι να σου ζητησουν χρηματα. Οταν θα παω το αμαξι στο συνεργειο και θα εχω τον μηχανικό μια ωρα στη γυρα για να βρει απο που προερχεται το τσικι-τσικι που ακουω οταν εχει αναδρομο Ερμή δεν ειναι παραλογο να μου ζητησει χρηματα. Τωρα εαν καποιος είναι τραχανας και παει για την ιδια υπόθεση σε 5 μαστορες χωρις να εξηγησει απο πριν πως "ψαχνω να βρω τι εχει και δε γουσταρω να δινω 10ευρα για πεταμα" κακο του κεφαλιού του. Γενικα στην Ελλαδα εχουμε εναν ποιο ανατολίτικο τροπο σκέψης στο πως κανουμε δουλειές: "Ελα μωρε και θα τα βρουμε στην τιμη", "Α τον μαλακα τον καταφερα να μου κοψει ενα 20αρι", "Επειδη δεν εχω τώρα θα σου φέρω τα υπολοιπα οταν πληρωθώ" κοκ. Εδώ δεν ντρέπονται να σε χρεωσουν ακομα και για αλλαγη λαμπας. ΑΛΛΑ οταν πεις "θελω τις Χ δουλειες" παιρνεις ακριβες κοστολογιο και το αμαξι ή τη συσκευη σου στην ωρα ου σου ειπαν. Εχουμε μαθει να μην πληρωνουμε για πολλα που εχουν κοστος και μας κακοφαινεται.


Καλά επειδή απ' ότι  καταλαβαίνω το "τραχανάς" απευθύνεται σε εμένα κι επειδή εγώ ζήτησα βοήθεια κι όχι μπινελίκια μπορείς να φεύγεις από το thread μου.Έπίσης αμα γουσταρεις να σε έχουν μόνιμα πιασμένο κότσο κακό του κεφαλιού σ. Ο μόνος λόγος που σου χρεώνουν τον έλεγχο για να ξερεις φίλε μου είναι για να μη σκεφτεις να παρεις το οργανο και να κερδίσουν την εργασία. Αυτό είναι απατεωνίστικη λογική και την υπερασπίζεσαι υπέρ του δέοντος... Οι κιθάρες δεν είναι αμάξια
Φιλε καταλαβες λαθος. Σε σχεση με την υποθετικη κατασταση του saved μιλησα. Επιπλεον υπαρχουν διαχειριστες στο φορουμ στους οποιους μπορεις να κανεις αναφορα οποιο σχολιο σε θιγει και οχι να ξαποστελνεις απο καπου οπου δεν μπορεις.

Συνεχιζοντας να πλατιαζω θα πω οτι θεωρω τιμιο για εναν Χ ελεγχο να απαιτειτε καποια αμοιβη. Δε μιλαω να το δει ο μαγκας πισω απο τον παγκο στα ορθια, αλλα να ψαξει να βρει βλαβες και λαθη απροσδιοριστα. Επειδη ειμαι χρονια στην πιατσα κι ετυχε να εχω πελατες που τρωγαν πονηροπιτα και μου λεγανε "Δε μου γυαλιζεις τον ουρανο (που ηταν κωλος απο κουτσουλιες) να δω αν κανεις καλη δουλεια;", πιστεψε με φιλε, δεν πιανομαι κοτσος. Σεβομαι τον κοπο του αλλου και το δικαιωμα του να ζητα αμοιβη. Δεν νομιζω πολλοι απο εμας που δουλεψαμε συνεργειο να μας αρεσε να παμε δοκιμαστικα μια βδομαδουλα αμοισθί;  Ειμαστε μαθημενοι αλλιως σε πρακτικες παλιων εποχων και δυστυχως οι εποχες αλλαζουν.


Στο να βρει λαθη απροσδιοριστα,ναι,να πληρωθει.
Ομως οχι να παρει το οργανο για τυπικο σεταπ (ρυθμηση τρας ροντ,καθαρισμα ταστιερα κτλ) να πει οτι θελει λεφτα για την διαγνωση.


Σταυρο,δεν ειναι 2 βιδακια.Αλλα και 2 βιδακια να ειναι,αν θελει ηνωσεις για να υα σκαλησεις,τοτε να πληρωθεις.
Ομως πριν απο καθε σεταπ,πρεπει να γινει ελεγχος.
2 μπασα που εχω παρει καινουρια,τα πηγα για σεταπ και το ενα το πουλησα μετα το σεταπ,το αλλο δεν πηγε ξανα γιατι ουτε χορδες δεν αλλαξα απο τοτε.Και στα 2 πληρωσα μονο τις χορδες,γιατι το πρωτο σερβις ηταν δωρο του καταστηματος.
Οταν ομως θελησα να κανω σεταπ το μπασο που εφτιαξα,πηρα υηλεφωνο τον μαστωρα (φανη) και του ειπα τι πιστευω πως θελω.
Το πηγα,και ειδε πως καποια δεν χρειαζοντουσαν να γινουν,και χρειαζοντουσαν καποθα αλλα που νομιζα πως δεν χρειαζοντε.
Αυτα πρεπει να συζητιθουν απο την αρχη,για να μην πω μετα " αλλα ζητησα,αλλα εκανες",καθως και ξα μου πει ποσο βγαινει το κουστουμι.
Εκατσε κανα 10 λετα,το δκαλθζε,το εβαλε σε ενισχυτη,το δοκημασε,και μου ειπε.
Αφου τα συμφωνισαμε,οκ.
Αν δεν τα συμφονουσαμε,Δεν θα επρεπε να μου ζητησει χρηματα,την στηγμη που πχ δοκημασε το τρας ροντ αν δουλευει σωστα,ενω του ριπα οτι δουλευει σωστα,η που ειπε οτι θελουν τριψημο υα ταστα,ενω του το ειπα απο το τηλεφωνο.
Ομως εχει χρεως να το ελεγξει πριν κανει οτιδιποτε,γιατι μπορει να λεω εγω πχ τα τασυα εινα οκ και να ειναι μαυρο χαλι η να του πω το νατ ειναι για πεταμα και να μην ειναι.
Αλλο αμα του πω ειναι για πεταμα,αλλα αφησε το
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set-up στη Αθήνα
« Απάντηση #24 στις: 19/05/17, 20:06 »
Να συμπληρωσω,εχω δωσει 20€ σε καταστημα (κυριως επισκευες) μουσικου εξοπλησμου,για να μετρισει 8 πηνια.Δηλαδη 2 λεπτα με το ρολοι.
Ομως ναι,τα αξιζε.Γιατι τα μετρησε με μηχανημα που το πηρε ενα πεντοχιλιαρο.Πως θα κανει αποσβεση;Αλλιως αν επαιρνε ενα με 100€ θα ειχε αποκληση και θα ηταν σαν να μην τα μετρισα.
Θελω να καταληξω,δεν ειναι η ωρα που ξοδευει ο καθε μαστωρας,ειναι το τι γινετε σε αυτην την ωρα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
101 Απαντήσεις
36889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/02, 16:54
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
1640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 18:33
από Agar-agar
15 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 09:55
από gkou
10 Απαντήσεις
15048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:21
από cyclo
4 Απαντήσεις
5493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 02:25
από Takamine
0 Απαντήσεις
1589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/09, 04:08
από Γιώργος Βλάχος
1 Απαντήσεις
2385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 14:59
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
1489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 15:47
από ivikos
4 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 12:08
από YmiRLinG
5 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 18:40
από hot_sauce (φλουτσ)