Αποστολέας Θέμα: αγορά Tesla Shark Pickups  (Αναγνώστηκε 16874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
αγορά Tesla Shark Pickups
« στις: 18/11/17, 21:38 »
Έχει κανείς δοκιμάσει ή ακούσει τους μαγνήτες Tesla Shark ?  Φαίνονται πολύ καλοί για τα λεφτά τους και
σκέ
σκέφτομαι να τους βάλω σε Epiphone DOT-VS (discontiniued μοντέλο και δεν βρίσκω link, άλλα ξέρω ότι έχει Alnico Classic μαγνήτες).
Με ενδιαφέρουν μόνο καθαροί ήχοι για τζαζ.


Οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία σχετικά με τους μαγνήτες καλοδεχούμενη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #1 στις: 18/11/17, 23:44 »
Γενικά οι Irongear είναι πολύ καλοί μαγνήτες για τα λεφτά τους. Oι συγκεκριμένοι είναι πολύ παρόμοιοι με τους Seymour Duncan Slash APH2, όπου και παραπέμπει το όνομά τους (ΤeSLA SHark), με μαγνήτες Alnico II και DC Resistance 8.53K και 7.92K για bridge και neck αντίστοιχα. Θα έλεγα ότι είναι κατάλληλοι αυτό που θέλεις, αλλά κοίτα και τους Blues Engine. Tesla Shark bridge και Blues Engine neck θα ήταν πολύ καλός και ευέλικτος συνδυασμός. Eπίσης ψάξε τους Tonerider, που προσφέρουν και αυτοί πολύ υψηλό value for money, και ειδικά τους Alnico IV Classics, από τους οποίους έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος όπου κι αν τους δοκίμασα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #2 στις: 19/11/17, 10:48 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!


Μιας και φαίνεται ότι το γνωρίζεις το θέμα, να κάνω μια ερώτηση ακόμα αν επιτρέπεται:


Η κιθάρα μου (epiphone dot - vs) έχει εργοστασιακά, από την κατασκευή της τους μαγνήτες  Alnico classic στο neck και Alnico classic pluss στο brigde. Κατά την γνώμη σου, όσων αφορά τα όποια πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που θα προκύψουν και το κόστος,  αξίζει να γίνει η αλλαγή στους μαγνήτες με τους προαναφερθέντες? Το κόστος αγορά είναι περίπου 80 ευρώ + 10 ευρώ μεταφορικά και η τοποθέτηση θα είναι δωρεάν.


Και πάλι ευχαριστώ!




ps βρήκα link με την κιθάρα μου -> https://www.sweetwater.com/store/detail/ETDTVSCH

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #3 στις: 19/11/17, 11:42 »
Απόλωνα, έχεις καμια ένδειξη για το που φτιάχονται οι IronGear? απο καιρό λιμπιζόμουν τους Active (Volt)  αλλά είναι εδώ και μήνες σε discontinued status. Μηπως είναι το ίδιο εργοστάσιο με τους GFS ?
ή αυτούς : http://www.tonerider.com/alnico-ii


Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #4 στις: 19/11/17, 12:31 »
Επίσης ο Blues Engine στο neck και ο Dirty Torque στο bridge, φαίνεται να είναι πολύ καλός και ευέλικτος συνδυασμός. O dirty είναι βρωμιά θα μου πεις, άλλα για τζαζ χρησιμοποιώ μόνο τον neck.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/17, 12:36 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #5 στις: 19/11/17, 12:33 »
Eπίσης ψάξε τους Tonerider, που προσφέρουν και αυτοί πολύ υψηλό value for money, και ειδικά τους Alnico IV Classics, από τους οποίους έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος όπου κι αν τους δοκίμασα.



Θα είναι ομαδική παραγγελία και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να αγοράσω αυτή τη μάρκα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #6 στις: 19/11/17, 15:40 »
Η κιθάρα μου (epiphone dot - vs) έχει εργοστασιακά, από την κατασκευή της τους μαγνήτες  Alnico classic στο neck και Alnico classic pluss στο brigde. Κατά την γνώμη σου, όσων αφορά τα όποια πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που θα προκύψουν και το κόστος,  αξίζει να γίνει η αλλαγή στους μαγνήτες με τους προαναφερθέντες? Το κόστος αγορά είναι περίπου 80 ευρώ + 10 ευρώ μεταφορικά και η τοποθέτηση θα είναι δωρεάν.

Εξαρτάται τι ακριβώς εννοείς αν αξίζει. Αν αναφέρεσαι στο θέμα της μεταπωλητικής αξίας, αυτό είναι δύσκολο να το εκτιμήσει κανείς, ειδικά από τη στιγμή που δεν βάζεις μαγνήτες κάποιας πολύ γνωστής και δημοφιλούς μάρκας. Κακά τα ψέματα, αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να πουλήσεις την κιθάρα, σίγουρα θα πιάσεις περισσότερα αν την έχεις αναβαθμίσει με ένα set Seymour Duncan, DiMarzio ή Bareknuckle. Εγώ μπορεί να θεωρώ ότι κάποιοι Irongear ή Tonerider είναι εξίσου καλοί ή και καλύτεροι, αλλά ξέρω ότι η γνώμη μου δεν αντικατοπτρίζει την άποψη των περισσότερων εν δυνάμει αγοραστών.

Από την άλλη πλευρά, αν αυτό που θέλεις είναι απλά να πετύχεις τον ήχο που σκέφτεσαι, τότε σίγουρα αξίζει. Προφανώς οι εργοστασιακοί μαγνήτες δεν σε καλύπτουν, οπότε αν οι καινούργιοι σου δίνουν κάτι παραπάνω, θα έλεγα ότι αξίζει το έξοδο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #7 στις: 19/11/17, 16:07 »
Απόλωνα, έχεις καμια ένδειξη για το που φτιάχονται οι IronGear? απο καιρό λιμπιζόμουν τους Active (Volt)  αλλά είναι εδώ και μήνες σε discontinued status. Μηπως είναι το ίδιο εργοστάσιο με τους GFS ?

Δυστυχώς αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στην ιστοσελίδα της IronGear, ούτε όπου αλλού έχω ψάξει. Κοίταξα και τη συσκευασία ενός Pig Iron που έχω, αλλά ούτε εκεί αναγράφεται κάτι σχετικό.


Επίσης ο Blues Engine στο neck και ο Dirty Torque στο bridge, φαίνεται να είναι πολύ καλός και ευέλικτος συνδυασμός. O dirty είναι βρωμιά θα μου πεις, άλλα για τζαζ χρησιμοποιώ μόνο τον neck.

Aν ο στόχος σου είναι η μέγιστη δυνατή ευελιξία, τότε ίσως να είναι κατάλληλος, ανάλογα και με τα είδη που θέλεις να παίξεις. Για μένα ο Dirty Torque είναι υπερβολικά high gain και δεν ξέρω πώς θα ταιριάξει με έναν σχετικά low output neck humbucker. Βέβαια αυτό είναι προσωπική μoυ άποψη και έχει σχέση με τις δικές μου ηχητικές απαιτήσεις. Π.χ. θεωρώ τον Seymour Duncan Jazz έναν από τους καλύτερους neck μαγνήτες που έχω ακούσει, αλλά ποτέ δεν μού άρεσε ο κλασσικός συνδυασμός JB/Jazz.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #8 στις: 19/11/17, 20:49 »

Η κιθάρα μου (epiphone dot - vs) έχει εργοστασιακά, από την κατασκευή της τους μαγνήτες  Alnico classic στο neck και Alnico classic pluss στο brigde. Κατά την γνώμη σου, όσων αφορά τα όποια πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που θα προκύψουν και το κόστος,  αξίζει να γίνει η αλλαγή στους μαγνήτες με τους προαναφερθέντες? Το κόστος αγορά είναι περίπου 80 ευρώ + 10 ευρώ μεταφορικά και η τοποθέτηση θα είναι δωρεάν.


Εξαρτάται τι ακριβώς εννοείς αν αξίζει. Αν αναφέρεσαι στο θέμα της μεταπωλητικής αξίας, αυτό είναι δύσκολο να το εκτιμήσει κανείς, ειδικά από τη στιγμή που δεν βάζεις μαγνήτες κάποιας πολύ γνωστής και δημοφιλούς μάρκας. Κακά τα ψέματα, αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να πουλήσεις την κιθάρα, σίγουρα θα πιάσεις περισσότερα αν την έχεις αναβαθμίσει με ένα set Seymour Duncan, DiMarzio ή Bareknuckle. Εγώ μπορεί να θεωρώ ότι κάποιοι Irongear ή Tonerider είναι εξίσου καλοί ή και καλύτεροι, αλλά ξέρω ότι η γνώμη μου δεν αντικατοπτρίζει την άποψη των περισσότερων εν δυνάμει αγοραστών.


Από την άλλη πλευρά, αν αυτό που θέλεις είναι απλά να πετύχεις τον ήχο που σκέφτεσαι, τότε σίγουρα αξίζει. Προφανώς οι εργοστασιακοί μαγνήτες δεν σε καλύπτουν, οπότε αν οι καινούργιοι σου δίνουν κάτι παραπάνω, θα έλεγα ότι αξίζει το έξοδο.


Δεν με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία. Δεν πουλάω κανένα όργανο και για κανένα λόγο. Ρωτάω αν αξίζει εννοώντας αν όντως θα ακούσω διαφορά, που να δικαιολογεί το κόστος κλπ, στον ήχο της κιθάρας.


Aν ο στόχος σου είναι η μέγιστη δυνατή ευελιξία, τότε ίσως να είναι κατάλληλος, ανάλογα και με τα είδη που θέλεις να παίξεις. Για μένα ο Dirty Torque είναι υπερβολικά high gain και δεν ξέρω πώς θα ταιριάξει με έναν σχετικά low output neck humbucker. Βέβαια αυτό είναι προσωπική μoυ άποψη και έχει σχέση με τις δικές μου ηχητικές απαιτήσεις. Π.χ. θεωρώ τον Seymour Duncan Jazz έναν από τους καλύτερους neck μαγνήτες που έχω ακούσει, αλλά ποτέ δεν μού άρεσε ο κλασσικός συνδυασμός JB/Jazz.


Βασικά μόνο ο neck με ενδιαφέρει για τον ήχο που θέλω. Η επιλογή του brigde είναι χαμηλού ρίσκου για μένα γιατί δεν το χρησιμοποιώ καθόλου ή πολύ σπάνια. Γι' αυτό σκέφτομαι να γίνω πιο τολμηρός στοn bridge, ελπίζοντας να πετύχω μεν τον ήχο στον neck που θέλω, άλλα δίνοντας παράλληλα μια ευελιξία με την επιλογή του brigde, η οποία δεν θα έχει αρνητικές συνέπειες, αφού μόνο ο neck με ενδιαφέρει. Θα μου πεις, γιατί τον αλλάζω? Δεν ξέρω, νιώθω πως ολοκληρωμένη δουλειά θα γίνει αν αλλαχτούν και οι δύο για κάποιο λόγο.


Για τον neck είναι το δίλημμα. Διάβασα σε τζαζοφόρουμ, πως το DC του neck πρέπει να είναι κοντά στα 7.3Κohm - και θα σου γράψω ακριβώς τι μου έγραψαν στα Αγγλικά - with a view to getting a bit more detail/clarity for jazz. Ο Blue Engine  είναι στα 7.4kohm ενώ ο Tesla  είναι στα 7.92kohm. Ψιλά γράμματα θα μου πεις, άλλα αν απολαμβάνω κάτι στις αγορές είναι η nerdy έρευνα αγοράς.


Εν τέλει σκέφτομαι τους εξής  συνδυασμούς :


α) tesla με tesla


β) neck blues engine, brigde tesla


γ) neck blues engine, brigde dirty




Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και το χρόνο σου!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/17, 20:51 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #9 στις: 19/11/17, 22:30 »
Δεν με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία. Δεν πουλάω κανένα όργανο και για κανένα λόγο. Ρωτάω αν αξίζει εννοώντας αν όντως θα ακούσω διαφορά, που να δικαιολογεί το κόστος κλπ, στον ήχο της κιθάρας.

Διαφορά σίγουρα θα ακούσεις. Τώρα αν αυτή η διαφορά θα είναι προς το καλύτερο και (το πιο σημαντικό) αν ο ήχος θα πλησιάσει αυτό που έχεις στο μυαλό σου, είναι ένα άλλο ζήτημα. Εγώ πιστεύω ότι ο πειραματισμός με μαγνήτες σε βοηθάει να καταλάβεις τι ακριβώς ψάχνεις από τον ήχο σου στην πράξη... γιατί καμιά φορά η θεωρία λέει άλλα πράγματα.

Παράθεση
Βασικά μόνο ο neck με ενδιαφέρει για τον ήχο που θέλω. Η επιλογή του brigde είναι χαμηλού ρίσκου για μένα γιατί δεν το χρησιμοποιώ καθόλου ή πολύ σπάνια. Γι' αυτό σκέφτομαι να γίνω πιο τολμηρός στοn bridge, ελπίζοντας να πετύχω μεν τον ήχο στον neck που θέλω, άλλα δίνοντας παράλληλα μια ευελιξία με την επιλογή του brigde, η οποία δεν θα έχει αρνητικές συνέπειες, αφού μόνο ο neck με ενδιαφέρει.

Tότε γιατί δεν ξεκινάς από τον neck, ώστε να επικεντρώσεις την προσοχή και τον προϋπολογισμό σου στον μαγνήτη που ηχητικά σε ενδιαφέρει περισσότερο; Γιατί έτσι όπως τα λες, η πετυχημένη αναβάθμιση του neck θα είναι σού δώσει μια βελτίωση της τάξης 80-90%, ενώ ο bridge θα είναι το υπόλοιπο 10-20% (αν είναι και τόσο).

Παράθεση
Θα μου πεις, γιατί τον αλλάζω? Δεν ξέρω, νιώθω πως ολοκληρωμένη δουλειά θα γίνει αν αλλαχτούν και οι δύο για κάποιο λόγο.

Δεν θα συμφωνούσα με αυτό. Ακόμα όμως κι αν θέλεις οπωσδήποτε να αλλάξεις και τους δύο μαγνήτες, σού ξαναλέω ότι δεν βλέπω το λόγο για έναν τόσο high gain μαγνήτη. Εκτός κι αν θέλεις εκτός από jazz να παίξεις και metal. Αν όχι, ένας απλά overwound/hot μαγνήτης γύρω στα 8 με 9 KOhm πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Παράθεση
Για τον neck είναι το δίλημμα. Διάβασα σε τζαζοφόρουμ, πως το DC του neck πρέπει να είναι κοντά στα 7.3Κohm - και θα σου γράψω ακριβώς τι μου έγραψαν στα Αγγλικά - with a view to getting a bit more detail/clarity for jazz. Ο Blue Engine είναι στα 7.4kohm ενώ ο Tesla  είναι στα 7.92kohm. Ψιλά γράμματα θα μου πεις, άλλα αν απολαμβάνω κάτι στις αγορές είναι η nerdy έρευνα αγοράς.

Kι εγώ πιστεύω ότι ο ιδανικός neck μαγνήτης για jazz και γενικά για ευκρινή καθαρό ήχο πρέπει να έχει χαμηλό output, δηλαδή περίπου 7 με 7.4 KOhm. Γι αυτό και σού είπα να κοιτάξεις τον Blues Engine ή κάτι παρόμοιο όπως τον Seymour Duncan Jazz (εξαιρετικός και σίγουρα όχι μόνο για jazz), τον Tonerider Alnico IV Classic ή τον Alnico II για πιο jazzy ήχο. Και αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις ένα σοβαρό ποσό και να πάρεις ένα μαγνήτη προδιαγραφών αυθεντικού PAF, κοίταξε τους OX4 και τους Monty's PAF. Άλλη κατηγορία...

Τέλος, αφού σού αρέσει το nerdy side της έρευνας αγοράς, κοίταξε και τις προτάσεις (Pickup Recommendations) στην ιστοσελίδα της High Order Pickups. Σού δίνει κάποιες κατευθυντήριες γραμμές για τον ήχο που μπορείς να πάρεις από διάφορους μαγνήτες ανάλογα με το output και άλλα σημαντικά χαρακτηριστικά όπως το είδος του μαγνήτη (Αlnico II, III, IV, V), το wind (symmetrical ή asymmetrical) κλπ. Θα πρέπει να κατέβεις περίπου στη μέση της σελίδας.

Παράθεση
Εν τέλει σκέφτομαι τους εξής  συνδυασμούς :
α) tesla με tesla
β) neck blues engine, brigde tesla
γ) neck blues engine, brigde dirty

Ψηφίζω (β) δαγκωτό... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #10 στις: 20/11/17, 00:19 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου! Με βοήθησες πάρα πολύ με τα γραφόμενά σου. Το bugdet είναι 80-100 ευρώ γιαυτό κοίταξα οικονομικούς μαγνήτες, άλλα σαν να βλέπω πιο ξεκάθαρα τώρα. Αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον brigde, καλύτερα να πάει το 100% του bugdet στον neck και αργότερα εάν περισσεύει κάνα 40άρι ευρώ να πάρω έναν οικονομικό για bridge. Ελπίζω πως ένας μαγνήτης neck στα 80-100 ευρώ θα κάνει όντως την διαφορά πολύ καλύτερα από έναν στην μισή τιμή.


Βλέπω τους μαγνήτες που προτείνεις και είναι μέσα στο budget (όχι η "άλλη κατηγορία"). Αρχίσω διάβασμα αμέσως!


Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #11 στις: 20/11/17, 01:32 »
Αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον brigde, καλύτερα να πάει το 100% του bugdet στον neck και αργότερα εάν περισσεύει κάνα 40άρι ευρώ να πάρω έναν οικονομικό για bridge. Ελπίζω πως ένας μαγνήτης neck στα 80-100 ευρώ θα κάνει όντως την διαφορά πολύ καλύτερα από έναν στην μισή τιμή.

Aκριβώς αυτό. Αφού ο ήχος σου είναι κατά τόσο μεγάλο ποσοστό από τον neck μαγνήτη, λογικό είναι εκεί να πάει ένα πιο σημαντικό χρηματικό ποσό. Και όπως λες, αν αργότερα σού περισσέψουν 30-40 Ευρώ, παίρνεις ένα φτηνό αλλά ποιοτικό μαγνήτη για τη bridge θέση. Εδώ είμαστε πάλι για προτάσεις.

Παράθεση
Βλέπω τους μαγνήτες που προτείνεις και είναι μέσα στο budget (όχι η "άλλη κατηγορία"). Αρχίσω διάβασμα αμέσως!

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα, ψάξε τους Creamery, τους Catswhisker, τους Gemini και τους Oil City.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: αγορά Tesla Shark Pickups
« Απάντηση #12 στις: 20/11/17, 14:21 »
και πάλι ευχαριστώ! Θα τα κοιτάξω!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 02:39
από Frail
7 Απαντήσεις
4919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 23:28
από FotisKatsanos
0 Απαντήσεις
1931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 11:39
από Conception
10 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:44
από Baroness
Bridge & Pickups

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

5 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 23:52
από Nikoubis
0 Απαντήσεις
6349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 17:32
από let me know 796
9 Απαντήσεις
4123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 21:05
από giannis70
7 Απαντήσεις
4326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 21:39
από vaig3
1 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/11, 13:59
από Απόλλων
24 Απαντήσεις
21054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 15:52
από vaig3