Ψηφοφορία

Ποια η αποψη σας για αυτους που δεν υπηρετουν?Εννοειται εξαιρουνται οι ψυχολογικα η σωματικα ανημποροι αλλα και οι εχων αναβολη γιατι θα υπηρετησουν καποτε και αυτοι

Καλα κανουν και δεν υπηρετουν
28 (51.9%)
Τους καταλαβαινω μεν αλλα εγω δεν θα το εκανα
10 (18.5%)
Ειναι αργοσχολοι ανθρωποι και πανε την χωρα μας πισω
16 (29.6%)
Δεν ξερω,δεν απαντω
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 52

Αποστολέας Θέμα: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους  (Αναγνώστηκε 106258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #450 στις: 10/08/07, 01:27 »
Ασχετα αν εχεις δικιο η οχι, νομιζω οτι μερικοι χαρακτηρισμοι σου σε προηγουμενα ποστσ ηταν απαραδεκτοι. Τσακωμος με επειχηρηματα ειναι δεκτος, αλλα οχι με χαρακτηρισμους. Γνωμη μου παντα ετσι;
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #451 στις: 10/08/07, 01:53 »
Δικαιωμα σου να την λες. Βλεπεις, μονο εγω θεωρησα πως ο Chris, εβρισε τις μαναδες μας, υποβιβασε τις γυναικες και κοινωνικες ομαδες.
Καλο ειναι να κοιταξουμε στο συνολο την συζητηση και οχι τα 3 τελευταια posts ενος μελους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #452 στις: 10/08/07, 02:09 »
Σωστο. Βασικα δεν το ειδα ολο, μονο τις 5 αρχικες σελιδες και τις τελευταιες....Γι αυτο δεν εχω παρει το μερος το δικο σου, η του αλλου η καποιου αλλου γιατι δεν τα εχω δει ολα. Αναφερομαι στις προσβολες, οχι στα επειχηρηματα σου. Αυτα θα τα διαβασω πρωτα και αν θες μετα σου λεω την γνωμη μου.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #453 στις: 11/08/07, 11:50 »

Τώρα το πώς είναι προσυλητισμός το να παραθέτεις πραγματικά στοιχεία-γεγονότα γύρω απο την θητεία και αντικειμενικά επιχειρήματα δεν ξέρω.

Aν αποτελεί επιχείρημα το "Εσύ τι μιλάς,τράβα να φτιάξεις κανα παστίτσιο...." τότε τι να πω...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #454 στις: 25/10/07, 05:31 »
Όχι, εγώ θα έλεγα ότι η βίαιη προπαγάνδα είναι ακριβώς αυτό που κάνει το κράτος. Σε βάζει με την βία να συμμετέχεις σε έναν θεσμό που εκπροσωπεί το έπακρο του εθνικισμού, του ρατσισμού και της καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Εκπροσωπεί η θητεία του στρατού τον εθνικισμό,το ρατσισμό και την καταπάτηση ανθ. δικαιωμάτων?Μην τρελαθούμε τώρα.Εκτός αν είσαι απάτρις.
Α,επίσης,στο στρατό δεν τρώνε κανένα.Εσυ κάνεις λες και πας στα τάρταρα,και δεν έχεις πατήσει κιόλας.
Τώρα,όσον αφορά τους ανυπότακτους.όλοι συμφωνούμαι πως είναι χάσιμο χρόνου ο στρατός,ΑΛΛΑ πήγαμε για να υπηρετήσουμε την πατρίδα.Εσείς που δεν πήγατε θεωρείται οτι κάνατε μαγκιά?Όλοι όσοι έχουμε πάει είμαστε κορόιδα?90.000 ανυπότακτοι?''τσάμπα μάγκες'' δηλαδή?ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕΕΕΕΕ.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος guitar853

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Σε αυτό το λινκ... Όταν μπείτε στο site στα δεξιά!

http://www.omhroi.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εγω ειμαι υπερ της θητειας. Που μπορω να ψηφισω? :D

Κατι μου θυμιζει το ολο σκηνικο ( Chris2004 που εισαι; )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Εκεί μπορείς freemind και εσύ...Εγώ το έκανα πάντως 0:)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Α, ναι? Ωραια, προσθεσα το ληθαρακι μου στη μειονοτητα του site...Τουλαχιστον θα φανει πιο δημοκρατικο τωρα :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος guitar853

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Α, ναι? Ωραια, προσθεσα το ληθαρακι μου στη μειονοτητα του site...Τουλαχιστον θα φανει πιο δημοκρατικο τωρα :D



Γιατί να "φανεί πιο δημοκρατικό"?    Ποιος σου είπε οτι δεν είναι δημοκρατικο? Μπαίνουν άτομα τα οποία είναι και υπέρ και κατά του στρατού.

Απλά είναι από τα λίγα site που δεν είναι στρατόκ**λα ως συνήθως και αυτό κατ' εμέ είναι καλό...

Παρεπιπτόντως, μιας που εξεφρασες δημόσια την άποψη σου περι στρατού... Σεβαστή κατ αρχάς και να σου πω ότι μπορείς να την επιχειρηματολογήσεις κάτω από την ψηφοφορία του Λινκ στο site.
Μια άποψη ΝΑΙ η' ΟΧΙ, κατά η΄υπέρ του στρατού δεν λέει κατα την προσωπική μου άποψη πάντα, τίποτα. Mόνο μια άποψη με ολοκληρωμένα επιχειρήματα λέει κάτι.

Αυτά.. Δεν θα χαλάσω άλλο χρόνο περι στρατού, είναι άσκοπο.. μόνο το λινκ ήθελα να βάλω.

Τέλος να πω ότι προσωπικά και πάλι πιστεύω ότι όποιος ΈΧΕΙ πάει στρατό και έχει ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα για ποιο λόγο πήγε και όποιος ΔΕΝ εχει πάει και επίσης έχει ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα γιατί ΔΕΝ πήγε και στις δύο περιπτώσεις τον θεωρώ "μάγκα" με τις παραπάνω πάντα προυποθέσεις,αν και δεν είμαι υπέρ του στρατού.

Γεια χαρα!


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μαλιστα...Ειχαμε συζητησεις επι συζητησεων με καποιο παλαιοτερο μελος. Δεν νομιζω πως θα κανω το λαθος να μπλεξω με παρωπιδισμενους ανθρωπους.

Μαγκια ειναι να δεχεσαι αυτο που αναζηταει η πλειοψηφια της δημοκρατικης χωρας που ζεις. ;) Αυτη ειναι που σου δινει και το βημα να μιλας και να εκφραζεις την αντιθετη αποψη.

Αν δεν θες να πας, μην πας. Δεν θα σκασει κανεις ιδιαιτερα παντως :D ( οχι για να μη νομιζετε πως ο ηλιος γυριζει γυρω σας  ;D )

Καλη συνεχεια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οχι στην καταργηση, ναι στη μειωση θητειας 6 ή 9μηνη για ολους (πολυτεκνους και μη).
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Δεν το κλειδώνετε λέω γω που ακόμα δεν μπήκε αρχίσανε οι τσιγκλιές και πάμε για φωτιά? Το παλικάρι πόσταρε ένα site με μια ψηφοφορία, όποιος γουστάρει ας πάει να ψηφίσει. Κατευθείαν να τσιγκλήσουμε και να καρφώσουμε την ταμπέλα.

Αποσυνδεδεμένος guitar853

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Μαλιστα...Ειχαμε συζητησεις επι συζητησεων με καποιο παλαιοτερο μελος. Δεν νομιζω πως θα κανω το λαθος να μπλεξω με παρωπιδισμενους ανθρωπους.

Μαγκια ειναι να δεχεσαι αυτο που αναζηταει η πλειοψηφια της δημοκρατικης χωρας που ζεις. ;) Αυτη ειναι που σου δινει και το βημα να μιλας και να εκφραζεις την αντιθετη αποψη.

Αν δεν θες να πας, μην πας. Δεν θα σκασει κανεις ιδιαιτερα παντως :D ( οχι για να μη νομιζετε πως ο ηλιος γυριζει γυρω σας  ;D )

Καλη συνεχεια.

χαχαχαχαχαχαχα   :) :)

καλη συνέχεια....

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Καλα μιλαμε πολυ γελιο με τους λογους που αναφερουν μερικοι στα σχολια.  ;D
Θα τραυματιστω ψυχολογικα λεει, χαχχαχααχχαχα ;D

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Παιδιά όχι πάλι, δεν θα το αντέξω... :o
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Να πούμε, βέβαια, ότι
[...]είναι από τα λίγα site που δεν είναι στρατόκ**λα[...]
μεν, αλλά είναι και και ένα από τα αντι-θητειόκ**λα δε. ;)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Σε αυτό το λινκ... Όταν μπείτε στο site στα δεξιά!

http://www.omhroi.gr/


Μιας που είπες για ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα και το τόνισες που ακριβώς μπορώ να τα δω στον τίτλο ή στο πρώτο σου post?
Εγω ειμαι υπερ της θητειας. Που μπορω να ψηφισω? :D

Κατι μου θυμιζει το ολο σκηνικο ( Chris2004 που εισαι; )!


Θανάση που τον θυμήθηκες αυτόν?
Τι μου χε πει να πάω να μαγειρέψω?Παστίτσιο?
Όποιος θέλει τώρα που έζησα λίγο παραπάνω το κομμάτι αυτό έστω και όχι εξ ιδίων ας έρθει έχω όρεξη για κουβέντα... ;D
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #468 στις: 23/09/08, 09:37 »
Συγχώνευσα δυο σχετικά θέματα.

Υπάρχει άλλο ένα πιο παλιό εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=46685
(όπου αναφέρεται και το παστίτσιο...)
Για τυχόν παρόμοιες ακραίες και προσβλητικές αντιπαραθέσεις, θα ληφθούν άμεσα δραστικά μέτρα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #469 στις: 23/09/08, 10:25 »
Οχι στην καταργηση, ναι στη μειωση θητειας 6 ή 9μηνη για ολους (πολυτεκνους και μη).

Σε αυτο θα συμφωνησω, με ορισμενες προυποθεσεις! Κυριως στη σωστη οργανωση του στρατου απο πλευρας κρατους. Οχι πλεον σε ατελειωτες προμηθειες αχρησιμοποιητου εξοπλισμου ( μεγαλο οικονομικο πληγμα στον προϋπολογισμο ), οχι σε στρατοπεδα που δεν συνεισφερουν τιποτα ( παρα μονο μια τυπικη ανορθωση της τοπικης οικονομιας ) και καλυτερη εκπαιδευση και ελεγχο στους μονιμους αξιωματικους.

Η καταργηση του στρατου σε μια χωρα που βρισκεται αναμεσα απο "θερια" ( ιστορικα αποδεδειγμενο ) δεν ειναι και η καλυτερη προταση!

Εξαλλου, οπως εχω ξαναπει, εξαρταται πως θα πας στο στρατο. Εαν πας με τη λογικη πως θα "κακοπερασεις", σιγουρα θα σε παρουν ειδηση και θα σου κανουν τη ζωη ποδηλατο.

Και δε βλεπω οσοι πηγαν ηδη να εχουν υποστει καποιο ψυχολογικο πληγμα ( στο συνολο των στρατευμενων ). Και καποιοι απο εδω πηγαν και 2 χρονια ( επι χουντας ) και υπεφεραν αλλου ειδους "στρατογκαβλους" ;)

Αρα,  ναι! Ειναι ενα σοβαρο επιχειρημα η μελετη των ανθρωπων που βγηκαν απο το στρατο. Εξαλλου, εχουν αλλαξει τοσα πολλα, που ορισμενοι φιλοι μου το λενε "κολλεγιο" ( και στα συνορα ακομα ).

Αντε, ερχεται και η σειρα μας :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #470 στις: 23/09/08, 10:34 »
Αρα,  ναι! Ειναι ενα σοβαρο επιχειρημα η μελετη των ανθρωπων που βγηκαν απο το στρατο. Εξαλλου, εχουν αλλαξει τοσα πολλα, που ορισμενοι φιλοι μου το λενε "κολλεγιο" ( και στα συνορα ακομα ).
Εντάξει, κολλέγιο δεν το λες, απλά ο ανθρώπινος νους έχει την ιδιότητα να ξεχνά τις κακές στιγμές και να θυμάται τις καλές.. Επίσης, υπάρχουν κάποια στρατόπεδα στα σύνορα "μούρλια", ενώ υπάρχουν και κάποια άλλα στην Κεντρική Ελλάδα ή και στα νησιά που από τις ... "αναμνήσεις", δεν πας ούτε για διακοπές μετά ;D.. Στο στρατό είναι όλα σχετικά και επίσης το αν θα καλοπεράσεις μπορεί να αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη.. Σπάνια συναντάς άτομα τα οποία να κακοπέρασαν σε όλους τους μήνες της θητείας τους.. Γενικά πρέπει λίγο να το λάβεις "επιδερμικά" γιατί αν κάτσεις να το φιλοσοφήσεις το έχεις χάσει το παιχνίδι..

+1 για την μείωση της θητείας..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #471 στις: 23/09/08, 13:14 »
Η άποψή μου για τους ανυπότακτους;Χμμμ....Λοιπόν...Υπάρχουν δύο διαστάσεις για μένα στο θέμα αυτό.Αν ανυπότακτος είναι κάποιος ο οποίος για θέματα ιδεολογικά ή αρχών,ή θρησκείας, δεν θέλει να πάει στο στρατό,νομίζω ότι ένα δημοκρατικό κράτος θα πρέπει αυτό να το δέχεται.Η άποψη βέβαια των συμπολιτών του για αυτό επίσης πρέπει να εκφράζεται ελεύθερα(σε νόμιμα εννοείτε πλαίσια).Όμως εκεί υπάρχει το εξής.Η έννοια του αντιρρησία συνείδησης(που δεν καλύπτει όλους τους ανυπότακτους βέβαια),θα έπρεπε να μπαίνει και σε άλλα ζητήματα.Για παράδειγμα πριν από μερικά χρόνια,"βγήκε"υποχρεωτικά το θρήσκευμα από τις ταυτότητες.Θα έπρεπε λοιπόν για να υπάρχει δημοκρατία και δικαιοσύνη,να πούμε ότι όποιος ήθελε για τους δικούς του επίσης λόγους ,να αναγράφεται στη ταυτότητά του το θρήσκευμά του να μπορεί να το κάνει.Και εδώ έχουμε την εξής αντίφαση.Ενώ και στις δυό περιπτώσεις υπάρχουνε νόμοι που σου λένε τι πρέπει να κάνεις,ενώ και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να βάλλονται,οι αρχές,η ιδεολογία και το θρησκευτικό συναίσθημα του ανυπότακτου, στη πρώτη περίπτωση του στρατού ,δίνεται η δυνατότητα να είσαι ανυπότακτος ,ενώ στη δεύτερη όχι.Οπότε το συμπέρασμα για μένα είναι ότι δεν είναι θέμα ούτε Δικαιοσύνης,αλλά ούτε και Δημοκρατίας.Είναι απλά θέμα "πολιτικής".Προπαγανδιστική λοιπόν άποψη μιας συγκεκριμένης πολιτικής,είναι και το "παραθυράκι" των ανυπότακτων.Και ως τέτοια σαν δημοκρατικός πολίτης ,δεν μπορώ να την δεχθώ.Ή θα υπάρχει δημοκρατία για όλους,οπότε κάποια πράγματα θα ισχύουν και για όλους,ή θα έχουμε αυτό το σύστημα που βολεύει τα σχέδια των κρατούντων.Αυτό το λέμε συχνά για την Παιδεία,αλλά ισχύει και σε μικρότερα ζητήματα ,όπως αυτό των ανυπότακτων.
Το αν ο στρατός λειτουργεί σωστά η το αν η θητεία γίνεται με γόνιμο τρόπο ,είναι ένα άλλο ζήτημα για το οποίο ξεκάθαρα λέω την άποψή μου ,πως όχι.Έτσι όπως γινόταν ,τουλάχιστον 1988-1990 που ήμουν εγώ φαντάρος,ήτανε χάσιμο χρόνου και σπάσιμο νεύρων.Όμως το να συνδέουμε τέτοια ζητήματα υποκριτικά με "ανθρώπινα δικαιώματα" και άλλα τέτοια ωραία βέβαια, (στο να χαιδεύουν τ'αυτιά σου ,αλλά εργαλεία χειραγώγησης της κοινωνίας τελικά)
είναι τουλάχιστον αφελές.Και αυτό γιατί ,κανένας τους δεν θα έκανε μια διαμαρτυρία ή ένα blog από το οποίο θα κατακεραύνωνε υπέρ της Δημοκρατίας και της Δικαιοσύνης,απόψεις που τον βολεύουν.Όλοι λένε τα δικά τους ,στη προσπάθειά τους να επιβάλλουν την "ιδεολογία" τους.Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι sorry κύριοι απλά δεν σας πιστεύω.Χίλιες φορές θητεία λοιπόν,παρά να καταπιώ τα παραμύθια περί "ανθρωπίνων δικαιωμάτων".Τα ανθρώπινα δικαιώματα ,τα ξέρουμε όλοι ποιά είναι και είναι στο χέρι το δικό μας να τα εφαρμόζουμε κάθε μέρα και να αλλάζουμε νοοτροπίες.Δεν χρειαζόμαστε ινστούχτορες για να φερόμαστε καλά ο ένας στον άλλο.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #472 στις: 23/09/08, 13:30 »
Εγω το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι σχεδον σε ολες τις χωρες της ευρωπαϊκης ενωσης δεν υπαρχει υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια.Και επειδη συναναστρεφομαι με ανθρωπους κοντινης σε εμας χωρας λογω σπουδων, δεν υπαρχει καν στο μυαλο τους το στρατιωτικο και σχεδιαζουν τη ζωη τους ανεπηρεαστοι.Τωρα κατα την ταπεινη μου αποψη την πατριδα δεν την υπηρετεις μονο με το να κλειστεις σε 5,6 στρατοπεδα για 1 χρονο χωρις να κανεις κατι ουσιαστικο.Την υπηρετεις κ με καθημερινη προσφορα στην κοινωνια.Και επισης πολλα προβληματα για μενα θα ειχαν λυθει αν υπηρχε σεβασμος στην ελευθερη βουληση.Τωρα το θεμα των ανθρωπινων δικαιωματων ειναι αρκετα πολυπλοκο κ σχετικο και το μονο που εχω να πω σε οτι αναφερθηκε ειναι οτι αν ξεραμε οντως ποια ειναι και τα προστατευαμε ο κοσμος ισως ηταν ηδη λιγο καλυτερος.Αυτα..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #473 στις: 23/09/08, 14:08 »
Εγω το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι σχεδον σε ολες τις χωρες της ευρωπαϊκης ενωσης δεν υπαρχει υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια.

"Σχεδον σε ολες τις χωρες της ευρωπαϊκης ενωσης δεν υπαρχει" η Τουρκία από δίπλα...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #474 στις: 23/09/08, 14:29 »
Πω πω..τι πατε και ξεθαβετε παλι..θα ξυπνησει και ο ανυποτακτος-επαναστατης χωρις αιτια και θα μας λεει μπουρδες παλι.Τες πα...αν και τα χω ξαναπει.

Ναι στην μειωση της θητειας και στο να γινει πιο ουσιαστικη αλλα και υπο πιο ελαστικους ορους.Ναι στην βελτιωση των συνθηκων.Κανεις δεν ειπε οτι γουσταρε που πηγε στρατο.Οποιος θελει παει..οποιος δεν θελει δεν παει και δεχεται τις συνεπειες των πραξεων του σαν ενηλικος χωρις πολλα πολλα.

Τωρα να καταργηθει κομματακι δυσκολο ακομα και να αυξηθει ο μισθοφορικος στρατος.Βεβαια και οι 12 μηνες πολλοι ειναι.Ισως με 6μηνα κατι να γινοταν.Αλλωστε οτι να μαθεις το μαθαινεις και σε ενα μηνα.Αυτα.Εγω πηγα και ξεμπερδεψα παντως..τωρα τι θα κανουν οι επομενοι δικο τους ζητημα.Δημοκρατια εχουμε..καντε οπως γουσταρετε..
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:33
από Ommadawn
27 Απαντήσεις
10252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 13:42
από Ορεστης99
57 Απαντήσεις
17229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
16 Απαντήσεις
7369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 20:12
από Ikaros
10 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:48
από Jezus
0 Απαντήσεις
2085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 10:19
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 21:46
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 21:00
από moitsos
2 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/15, 22:04
από grigoris.karathimios