Αποστολέας Θέμα: Tα φωτα σας για μεγαλη μετατροπη που ετοιμαζω!  (Αναγνώστηκε 8827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Hello στο φορουμ!

Μια απο τις αγαπημενες μου κιθαρες εχει αθλιο απομιμηση floyd rose τρεμολο... το τρεμολο θα αφαιρεθει και η κοιλοτητα θα γεμιστει με ειδικο wood filler... και πανω εκει θα βιδωσει fixed bridge...

1)το χει κανει κανεις? ξερει κανεις τιμες κτλ?

2)θελω να αλλαξω και κλειδια... ξερει κανεις που θα βρω gotoh ή schaller locking tuners? και από τιμες?

Παρακαλω απαντηστε μονο απο προσωπική εμπειρια
- η αποφαση εχει παρθει κι αν πετυχει θα εφαρμοστει σε ολες μου τις κιθαρες με τρεμολο (δεν βαρεθηκατε τα κωλοfloyd rose?  ;D ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
1oν) Προσωπικα οχι μονο δεν βαρεθηκα τα floyd rose (original) αλλα ειμαι πιστος οπαδος, απλα πρεπει να ξερεις να τα σεταρεις σωστα και να ειναι σωστο το τρεμολο (Floyd rose original made in Germany οχι απομιμισεις). Aν κανεις ενα καλο setup και με κανα 2 επεμβασουλες aftermarket (πχ sustain block απο χαλκο) τοτε εχεις ενα απο τα πιο σταθερα και καλυτερα τρεμολο που υπαρχουν.
2ον) Μισω τις fixed bridge αλλα αν επιμενεις, θα ελεγα οτι δεν εξιζει μια τετοια μετατροπη μιας και καλο θα ηταν μια τετοια γεφυρα να παταει πανω σε πραγματικο ξυλο μασιφ και οχι σε στοκο κτλ, αλλιως ακυρωνεται ΕΝ ΜΕΡΗ τα καλα που δινει μια τετοια υλοποιηση.
Με λιγα λογια αν ειχες σταθερη γεφυρα και πηγαινες να βαλεις floyd θα ελεγα καντο γιατι θελει μικρες μετατροπες που δεν θα επιρεαζαν την γεφυρα. Το αναποδο που θες να κανεις ομως, προσωπικα δεν θα το κανα... Θα προτιμουσα να πουλαγα την κιθαρα και να παιρνα αλλη με σταθερη γεφυρα εξαρχης...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1oν) Προσωπικα οχι μονο δεν βαρεθηκα τα floyd rose (original) αλλα ειμαι πιστος οπαδος, απλα πρεπει να ξερεις να τα σεταρεις σωστα και να ειναι σωστο το τρεμολο (Floyd rose original made in Germany οχι απομιμισεις). Aν κανεις ενα καλο setup και με κανα 2 επεμβασουλες aftermarket (πχ sustain block απο χαλκο) τοτε εχεις ενα απο τα πιο σταθερα και καλυτερα τρεμολο που υπαρχουν.
2ον) Μισω τις fixed bridge αλλα αν επιμενεις, θα ελεγα οτι δεν εξιζει μια τετοια μετατροπη μιας και καλο θα ηταν μια τετοια γεφυρα να παταει πανω σε πραγματικο ξυλο μασιφ και οχι σε στοκο κτλ, αλλιως ακυρωνεται ΕΝ ΜΕΡΗ τα καλα που δινει μια τετοια υλοποιηση.
Με λιγα λογια αν ειχες σταθερη γεφυρα και πηγαινες να βαλεις floyd θα ελεγα καντο γιατι θελει μικρες μετατροπες που δεν θα επιρεαζαν την γεφυρα. Το αναποδο που θες να κανεις ομως, προσωπικα δεν θα το κανα... Θα προτιμουσα να πουλαγα την κιθαρα και να παιρνα αλλη με σταθερη γεφυρα εξαρχης...

Johny thanks για την απαντηση αλλα η αποφαση εχει παρθει... Εχω σταματησει εδω και καιρο να παιζω με τρεμολο... μου ειναι αχρηστο. Την κιθαρα δεν την πουλαω. Εχεις να προτεινεις κανεναν καλο τεχνιτη ή προσωπικη εμπειρια?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
O καλυτερος τεχνιτης κατ'εμε στην Αθηνα ειναι ο Οικονομακης, στην Νεα Σμυρνη.
http://www.enigmagt.gr/html/adeeieiuiea.html
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Εφόσον απ'ότι κατάλαβα θες απλά να μη χρησιμοποιείς το floyd rose, γιατί δεν παίρνεις ένα tremol-no να το κλειδώσεις και να ησυχάσεις? Γλυτώνεις την πολλή δουλειά και δεν έχεις και το ρίσκο να γίνει σκ@τά η κιθάρα σου. Έχω δεί από κοντά τέτοια κιθάρα (και τη διαδικασία), και δυστυχώς ήταν μια αηδία. Ο ξυλόστοκος, όσο καλός και να'ναι, ξύλο ΔΕΝ είναι, κι εκτός αυτού, εκείνο το σημείο θα κάνει μπάμ, ως εντελώς ξεβαμμένο, και θα φαίνονται και οι ακριβείς άκρες εκεί που ήταν το σκάψιμο για το FR. Εκτός αυτού, αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις, έχε υπ'όψην πως θα πρέπει λογικά να αλλαχτεί και το locking nut, πράμα που θέλει επίσης ΠΟΛΥ προσεκτική δουλειά. Άντε, σε μερικές Ibanez βγαίνει εύκολα όντως βιδωμένο από πίσω, στο μπράτσο, αλλά σε άλλες κιθάρες είναι κολλημένο, και πάλι θα θες κάτι να γεμίσει το κενό του... Γενικώς η μόνη συμβουλή μου είναι να μην το κάνεις. Φαίνεται άσχημα, και η κιθάρα ΔΕΝ συμπεριφέρεται σαν κιθάρα με σταθερή γέφυρα. Πάρε ένα tremol-no ή μπλόκαρε τέλος πάντων με κάτι το floyd rose έτσι ώστε απλά να μην χρησιμοποιήται. Ούτε πρόβλημα στο κούρδισμα θα έχεις ούτε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κι εγω αυτο πιστευω, στο ειπα και πιο πανω αλλα αφου δεν δεχεσαι αλλαγη κιθαρας, η αμεσως καλυτερη λυση ειναι αυτο που λεει ο φιλτατος gothic, να μπλοκαρεις το floyd rose. Η αλλη μετατροπη που θες θα κοστισει πολλα. δεν θα ειναι σαν κανονικη σταθερη γεφυρα για πολλους λογους, μπορει να φαινεται περιεργα και θελει εκτεταμενες αλλαγες. Οτι κιθαρα και να χεις δεν αξιζει να κανεις τετοια αλλαγη. Το αντιθετο (απο σταθερη σε floyd) θα ηταν ευκολο σχετικα αλλα αυτο που θες να κανεις παιζει να σκατωσει την κιθαρα.
Τελος δεν ξερω τι κοστος εχει η κιθαρα σου, αλλα παιζει για να γινει απολυτως σωστα μια τετοια μεταροπη (+βαψιματα, τριψιματα, βερνικωματα, setup κτλ) να σου παει το κοστος μεγαλυτερο απο οτι κανει η κιθαρα... Ξανασκεψου το...
Τωρα που το ξανασκεφτομαι πρεπει να γεμισει τρελοοοο κενο με ξυλοστοκο κτλ... Δεν θα χει καμια σχεση με ξυλο, μπορει μελλοντικα να σκασει κι ολας με αλλαγες θερμοκρασιας κτλ με τοση ποσοτητα που θα χρειαστει... Αν επιμενεις για κατι τετοιο, σαν εσχατη λυση θα προτεινα την αγορα ενος σωματος απο warmoth πχ και αλλαγη του σωματος της κιθαρας που εχεις με αυτο απο warmoth το οποιο δεν θα χρειαστει σκαψιματα, γεμισματα κτλ, το κοστος θα ειναι σχετικα μικρο και θα χρησιμοποιησεις ολα τα υπολοιπα που θες απο την παλια σου κιθαρα (μαγνητες, pots κτλ)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/08, 13:48 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Βασικά πλέον σε τέτοιες αλλαγές (όσοι τις κάνουν...) το κενό του FR το γεμίζουν με ένα κομμάτι ξύλο κομμένο σχεδόν ακριβώς στις διαστάσεις της τρύπας/κενού, ΜΗΠΩΣ και γίνει δουλειά, αλλά και πάλι δεεεεν... Είδα την προηγούμενη βδομάδα μια κιθάρα στο μαγαζί που πάω τα όργανά μου για service με ακριβώς αυτή τη μετατροπή... Ένα έχω να πώ. Το παλικάρι που έκανε τη μετατροπή δεν ξέρω πως ένιωθε, αλλά η κιθάρα είχε γίνει κακάσχημη, και οι διαφορές έκαναν μπαμ. Ηχητικά δεν γνωρίζω, μια και τη συγκεκριμένη δεν μπόρεσα να την ακούσω, αλλά μόνο αισθητικά να το πάρεις δεν λέει με τίποτα. Λυπήσου τις κιθάρες σου!  :-X

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι να πω ρε παιδια... σας βρισκω λιγο υπερβολικους...

Κοβεται ενα ξυλο ακριβως στις διαστασεις...
Κολλιεται πανω στο σωμα, το περναμε ενα βερνικακι και οτι αλλο χρειαζεται
και βιδωνουμε πανω τη γεφυρα την καινουρια...

Τωρα αμα φαινεται και λιγο εγω δεν τρελαινομαι... Δηλαδη στου gilbert Που φαινεται λιγο εγινε τπτ? Μια χαρα την βλεπω την κιθαρα του μετα απο την μετατροπη...

Τωρα για το κοστος παλι μου φανηκαν υπερβολικα αυτα που λετε... ειναι δυνατον να κοστισει 1500 ευρω που κανει η esp μου καινουρια? εκει στο 200αρικο θα βγει το πολυ...  Βρισκεις καινουρια κιθαρα με 200 ευρω? Αντε 300? Καμια για πεταμα ισως...

Το locking nut γιατι να αντικατασταθει? Αμα το αφησω τι πειραζει? Χωρις τις βιδες... Αλλιως βρισκω κανονικο που να ταιριαζει και το βιδωνω πανω ή το κολλαω... Οσο για το σεταρισμα το κανω και μονος μου (action, intonation κτλ..)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κι εγώ θα σε συμβούλευα να μην επιχειρήσεις τη μετατροπή που σκέφτεσαι. Το αποτέλεσμα θα είναι τουλάχιστον αμφίβολο, τόσο απο λειτουργικής όσο και από αισθητικής άποψης. Εκτός από το tremol-no που ήδη ανέφερε κάποιος, η πιο απλή λύση είναι να μπλοκάρεις το τρέμολο με μερικά κομμάτια ξύλο ώστε η γέφυρα να είναι ουσιαστικά σταθερή. Αυτό έχει το επιπλέον πλεονέκτημα να αυξάνει το sustain της κιθάρας, λόγω μεγαλύτερης επαφής με το υπόλοιπο σώμα.  Είναι πολύ εύκολο και απόλυτα αναστρέψιμο αν κάποια στιγμή για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσεις ότι θέλεις πάλι τρέμολο. Το έχω κάνει εγώ σε μια κιθάρα με Floyd Rose και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Τότε είχα βρει αρκετές σελίδες στο Internet με οδηγίες, μια από τις οποίες ήταν αυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Ακριβως, σκεψου οτι ακομα και στου gilbert φαινεται, που σιγουρα δν εκανε την μετατροπη ο μπαρμπαντωνης.

Σε πειραζει δλδ απλα να μπλοκαρεις το τρεμολο? Πρεπει οπωσδηποτε να περασεις πανω σταθερη γεφυρα?

Για τι κιθαρα μιλαμε και τι χρωμα ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Η λογικη φιλε μου ειναι οτι απο το να πας και να κανεις κατι σε μια καλη κιθαρα με πολυ αμφιβολα και πρακτικα και εμφανισιακα αποτελεσματα, ειναι καλυτερα να την σπρωξεις, και τα 300 που θα εδινες για την μετατροπη (αν ειναι μονο τοσα, που αμφιβαλλω) τα δινεις με οσα βγαλεις απο την πωληση και παιρνεις την ιδια (ή καποια αλλη παρομοια) καινουρια ή μεταχειρισμενη αλλα με σταθερη γεφυρα.
Γιατι απλα, αν κατι δεν παει καλα, ή αν δεν σου αρεσει το αποτελεσμα, την κιθαρα αυτη την παντρευεσαι ή αν την δωσεις θα την δωσεις για ενα κομματι ψωμι (ή σε καμια κοροϊδαρα).
Οποτε 1000 φορες να την σπρωξεις και να δωσεις κατι επιπλεον για μια εργοστασιακη σταθερη γεφυρα, παρα να κανεις τετοια πειραματα.
Φυσικα αυτη ειναι η γνωμη μου, δικα σου τα χρηματα και η κιθαρα και δικια σου θα ειναι και η αποφαση...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακριβως, σκεψου οτι ακομα και στου gilbert φαινεται, που σιγουρα δν εκανε την μετατροπη ο μπαρμπαντωνης.

Σε πειραζει δλδ απλα να μπλοκαρεις το τρεμολο? Πρεπει οπωσδηποτε να περασεις πανω σταθερη γεφυρα?

Για τι κιθαρα μιλαμε και τι χρωμα ειναι?

Το μπλοκαρισμα εχει γινει ηδη, οπως αναφερθηκε και πιο κατω, με κομματακια ξυλο. Μεγαλες αλλαγες δεν ειδα... εκτος απο το οτι οταν κανεις bend δεν επηρεαζεις τις αλλες χορδες κτλ... Προκειται για μια esp horizon κοκκινη


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σε ESP Horizon θέλεις να κάνεις αυτή τη μετατροπή; Είσαι σίγουρος ότι θες να την καταστρέψεις; Γιατί δεν αγοράζεις ένα αυθεντικό Floyd Rose να αντικαταστήσεις αυτό που έχει; Πιο λίγο θα σού στοιχίσει και η αξία της κιθάρας σου θα αυξηθεί αντί να εκμηδενιστεί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Δεν έχει original floyd rose η horizon???

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Schaller έχει και ο Θωμάς και αντιπροσωπεία εδώ είναι ο Ζοζέφ..Θα σου πρότεινα τα M6 από τα Schaller...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Schaller έχει και ο Θωμάς και αντιπροσωπεία εδώ είναι ο Ζοζέφ..Θα σου πρότεινα τα M6 από τα Schaller...

τα m6 ειναι gotoh? ή αλλη μαρκα τελειως?

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν έχει original floyd rose η horizon???

εμενα οχι... :(

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ESP Horizon θέλεις να κάνεις αυτή τη μετατροπή; Είσαι σίγουρος ότι θες να την καταστρέψεις; Γιατί δεν αγοράζεις ένα αυθεντικό Floyd Rose να αντικαταστήσεις αυτό που έχει; Πιο λίγο θα σού στοιχίσει και η αξία της κιθάρας σου θα αυξηθεί αντί να εκμηδενιστεί...


Ξερεις αν μπορω να βαλω tremolo της  ibanez? αυτα τα ωραια που βαζει στις rg550

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα m6 ειναι gotoh? ή αλλη μαρκα τελειως?


Tα Μ6 είναι της Schaller και βγαίνουν σε διάφορους τύπους:
http://guitar-machine-heads.com/hp22518/Guitars.htm


Ξερεις αν μπορω να βαλω tremolo της  ibanez? αυτα τα ωραια που βαζει στις rg550


Θα πρέπει να μάθεις τις διαστάσεις και απο τα 2 tremolos για να δείς αν ταιριάζουν ή αν θα χρειαστεί σκάψιμο.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Δεν έχει original floyd rose η horizon???

εμενα οχι... :(

Πόσο παλιά είναι; H Horizon "πρωτοφόρεσε" floyd rose original από το 92-94 κι έκτοτε.Πιο πρίν είχε esp (made by schaller) floyd.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα m6 ειναι gotoh? ή αλλη μαρκα τελειως?


Tα Μ6 είναι της Schaller και βγαίνουν σε διάφορους τύπους:
http://guitar-machine-heads.com/hp22518/Guitars.htm


Ξερεις αν μπορω να βαλω tremolo της  ibanez? αυτα τα ωραια που βαζει στις rg550


Θα πρέπει να μάθεις τις διαστάσεις και απο τα 2 tremolos για να δείς αν ταιριάζουν ή αν θα χρειαστεί σκάψιμο.



Καταλαβα... thanks!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν έχει original floyd rose η horizon???

εμενα οχι... :(

Πόσο παλιά είναι; H Horizon "πρωτοφόρεσε" floyd rose original από το 92-94 κι έκτοτε.Πιο πρίν είχε esp (made by schaller) floyd.

Eιναι παλια...

Αγοραστηκε μεσα 90's, πουληθηκε σε εναν φιλο το 98 και περασε στα χερια μου το 2002... δεν ειναι floyd original δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ESP Horizon θέλεις να κάνεις αυτή τη μετατροπή; Είσαι σίγουρος ότι θες να την καταστρέψεις; Γιατί δεν αγοράζεις ένα αυθεντικό Floyd Rose να αντικαταστήσεις αυτό που έχει; Πιο λίγο θα σού στοιχίσει και η αξία της κιθάρας σου θα αυξηθεί αντί να εκμηδενιστεί...


Tι να σου πω... Απο εμπειρια μου με τα διαφορα τρεμολα καταλαβα οτι απο τη μια σου ξεκουρδιζουν την κιθαρα απο την αλλη σε παρασυρουν να κανεις ολο κολπακια, dive bombs κτλ και να εξαρταται το παιξιμο σου απο αυτο κατα πολυ... Αυτος ειναι και ο λογος που θελω να το αποφυγω...Τρεμολο=ξεμυαλισμος... Δηλαδη με original δε θα εχω το προβλημα του ξεκουρδισματος? τουλαχιστον... καμια κιθαρα μου δεν εχει floyd original... αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Εγω παντως εχω floyd rose original και ενω το χρησιμοποιω αρκετα ως πολυ καθε φορα που παιζω, κουρδιζω σχεδον μονο οταν αλλαζω χορδες δηλαδη 3-4 εβδομαδες και παντα ψιλορυθμισεις απο τα fine tuners δλδ οχι τπτ το ιδιαιτερο. Ειναι απιστευτα σταθερο και δeν εχει καμια σχεση με τα licensed.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1oν) Προσωπικα οχι μονο δεν βαρεθηκα τα floyd rose (original) αλλα ειμαι πιστος οπαδος, απλα πρεπει να ξερεις να τα σεταρεις σωστα και να ειναι σωστο το τρεμολο (Floyd rose original made in Germany οχι απομιμισεις). Aν κανεις ενα καλο setup και με κανα 2 επεμβασουλες aftermarket (πχ sustain block απο χαλκο) τοτε εχεις ενα απο τα πιο σταθερα και καλυτερα τρεμολο που υπαρχουν.
2ον) Μισω τις fixed bridge αλλα αν επιμενεις, θα ελεγα οτι δεν εξιζει μια τετοια μετατροπη μιας και καλο θα ηταν μια τετοια γεφυρα να παταει πανω σε πραγματικο ξυλο μασιφ και οχι σε στοκο κτλ, αλλιως ακυρωνεται ΕΝ ΜΕΡΗ τα καλα που δινει μια τετοια υλοποιηση.
Με λιγα λογια αν ειχες σταθερη γεφυρα και πηγαινες να βαλεις floyd θα ελεγα καντο γιατι θελει μικρες μετατροπες που δεν θα επιρεαζαν την γεφυρα. Το αναποδο που θες να κανεις ομως, προσωπικα δεν θα το κανα... Θα προτιμουσα να πουλαγα την κιθαρα και να παιρνα αλλη με σταθερη γεφυρα εξαρχης...


Ξερεις απο που μπορω να προμηθευτω ενα οριτζιναλ floyd σε καλη τιμη? Και τα αφτερμαρκετ? Γιατι το sustain και η σταθεροτητα οτι αφορα το κουρδισμα ειναι τα κυριοτερα που με απασχολουν. Συν του οτι το τρεμ που χει τωρα ειναι σκληρο σα πετρα! Η αληθεια ειναι οτι δεν παιζω και πολυ με τρεμολο - εως καθολου - αλλα απ το να χαλασω μια καλη κιθαρα, ας βαλω πανω ενα καλο τρεμολο κι ας μην παιζω και πολυ. Ισως ειναι μια ευκαιρια να το βαλω στο παιξιμο μου...  :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
8996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 13:53
από dshakes
0 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/04, 01:32
από cybercartoon
4 Απαντήσεις
6962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
13 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:23
από Jezus
1 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 20:29
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
3758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/10, 06:56
από kuiper
4 Απαντήσεις
2467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 11:34
από neeckos
0 Απαντήσεις
1707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/15, 02:16
από ΠΟΙΟΣ
2 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/21, 14:24
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/21, 13:03
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ