Αποστολέας Θέμα: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο  (Αναγνώστηκε 4060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=163457
 
 
Aντε σιγα-σιγα, να βαλουμε κ καμερες στο σπιτι μας...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #1 στις: 18/05/10, 16:07 »
E ναι, τα παμε αυτα, σε λιγο η καρτουλα αυτη θα περιεχει τα παντα μεσα: Ταυτοτητα, διαβατηριο, πιστωτικη/μισθοδωσια/ ΑΦΜ και φορολογια και βιβλιαριο υγειας και ασφαλισης.
Με αφορμη το μαυρο χρημα και καλα, θα ελεγχουν τις μαζες σε οτι και να κανουν, οποτε το κανουν...
Αυτοι βεβαια που ετσι κι αλλιως εχουν μαυρο χρημα και φοροδιαφευγουν, ετσι κι αλλιως θα εχουν τις ακρες να κανουν οτι θελουν...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #2 στις: 18/05/10, 16:09 »
E ναι, τα παμε αυτα, σε λιγο η καρτουλα αυτη θα περιεχει τα παντα μεσα: Ταυτοτητα, διαβατηριο, πιστωτικη/μισθοδωσια/ ΑΦΜ και φορολογια και βιβλιαριο υγειας και ασφαλισης.
Με αφορμη το μαυρο χρημα και καλα, θα ελεγχουν τις μαζες σε οτι και να κανουν, οποτε το κανουν...
Αυτοι βεβαια που ετσι κι αλλιως εχουν μαυρο χρημα και φοροδιαφευγουν, ετσι κι αλλιως θα εχουν τις ακρες να κανουν οτι θελουν...

Ε ναι, ακριβως ετσι...το θεμα ειναι οτι αν εγω δε θελω αυτην την καρτουλα, τοτε τι?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/10, 16:52 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #3 στις: 18/05/10, 16:11 »
Τι καρτουλες και barcodes ρε παιδια... ενα τσιπακι να μας βαλουν στο κουτελο να το 'χουμε και παντα καθαρο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #4 στις: 18/05/10, 16:12 »
Δεν θα εχεις ΑΦΜ, δεν θα μπορεις να υποβαλεις δηλωση κτλ κτλ, αρα δεν θα ειναι δικαιωμα σου να την αρνηθεις...
Μπορει βεβαια για ενα διαστημα να επιτρεπουν να εχεις ειτε την καρτα ή να συμπληρωνεις μονος σου την δηλωση "χειρονακτικα", αλλα τελικα θα κανουν υποχρεωτικη την καρτουλα για ολους...
Α, και θα αναγνωριζεται αμεσα απο καμερες, δορυφορους κτλ, ετσι βρε παιδι μου, για την ασφαλεια σου!
Πχ πιστευουν οτι εισαι υποπτος για κατι; Θελουν να δουν τι κανεις τωρα; Πανε στον υπολογιστη, περνανε το barcode σου και αναλαμβανει ο δορυφορος και οι καμερες να σε βρουν...
Χρωστας καπου; Κριμα, γιατι δεν θα υπαρχουν πλεον χρηματα υπο μορφη χαρτιου κτλ, παρα μονο credits και οπως καταλαβαινεις, οτι χρωστας θα αφαιρειται αυτοματως απο την καρτα σου... Δεν εχεις τωρα credits; Θα σου αφαιρουνται οταν θα χεις (και με τοκο βεβαιως βεβαιως)...
Αντε γιατι πολυ αερα εχουμε παρει...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/10, 16:15 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #5 στις: 18/05/10, 16:14 »
Τι καρτουλες και barcodes ρε παιδια... ενα τσιπακι να μας βαλουν στο κουτελο να το 'χουμε και παντα καθαρο  ;)

Ε ναι, αυτο ειναι το επομενο βημα...με βλεπω συντομα στο χωριο μου, να εχω το χωραφι κ τον κηπο μου για να τρωω, να διαβαζω με κερια κ να τη βγαζω με τα ιδια ρουχα για τα επομενα 50 χρονια...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #6 στις: 18/05/10, 16:27 »
Άιντε καλώς σας βρήκαμε... >:D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #7 στις: 18/05/10, 16:35 »
Ρε παιδια συγγνωμη αλλα γινεστε λιγο γραφικοι...αυτο το μετρο οπως περιγραφεται στο λινκ θα γλιτωσει τονους γραφειοκρατειας απο τους φορολογουμενους και θα συναδει στον καλυτερο και πληρεστερο φορολογικο ελεγχο...Μηπως βιαζεστε να αναγαγετε τα παντα σε μετρα του σατανα, 666 και αρχεγονες θεωριες συνομωσιας?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #8 στις: 18/05/10, 16:40 »
Ρε παιδια συγγνωμη αλλα γινεστε λιγο γραφικοι...αυτο το μετρο οπως περιγραφεται στο λινκ θα γλιτωσει τονους γραφειοκρατειας απο τους φορολογουμενους και θα συναδει στον καλυτερο και πληρεστερο φορολογικο ελεγχο...Μηπως βιαζεστε να αναγαγετε τα παντα σε μετρα του σατανα, 666 και αρχεγονες θεωριες συνομωσιας?

Απλο ειναι, φιλε Jimi Pap...θα γλυτωσεις τη γραφειοκρατια, αλλα τη φοροδιαφυγη θα τη γλυτωσεις? Οχι, αρα το ουσιαστικο προβλημα δε λυνεται...απο την αλλη, θα ξερουν ολες σου τις αγορες...τοσο απιθανο το βλεπεις μετα αυτη η καρτα να παρει μεσα οσα περιγραφει ο Johnie Darko?? Εγω το βλεπω σιγουρο, διοτι ετσι θα πουν οτι ολα ειναι συγκεντρωμενα κ δυσκολο να χαθουν...κ μετα στο πετανε κ στο κουτελο, για να μη μπορουν να χαθουν ή να σου τα κλεψουν...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #9 στις: 18/05/10, 16:44 »
Φιλε Jim, εγω δεν μιλησα ουτε για σαταναδες, ουτε για συνομωσιες... Καρτες-ταυτοτητες τετοιου ειδους ηδη βγαινουν και στην Αμερικη ηδη εφαρμοζονται (εθελοντικα προς το παρον) και εμφυτευσεις chip με ολα σου τα στοιχεια κτλ. Νομος που περασε με το homeland security act μετα τα "τρομοκρατικα" χτυπηματα της 11/9.
μαλιστα υπαρχουν και αρκετοι που εθελοντικα ηδη εχουν εμφυτευσει τετοια τσιπακια... Τοσος ειναι ο φοβος που δημιουργησαν τα ΜΜΕ περι τρομοκρατιας κτλ και τοση η προπαγανδα, που μπορεσαν και επεισαν αρκετους να γινουν πειραματοζωα, εμφανιζοντας τους μαλιστα και σε καναλια κτλ ως "προχωρημενους" ανθρωπους που κοιτανε το μελλον κτλ και καλους πατριωτες...
Ολα ξεκινανε με μια απλη αφορμη, τρομοκρατια, φοροδιαφυγη, ανασφαλιστοι κτλ και καταληγουν στον πληρη ελεγχο και παρακολουθηση.
Λυπαμαι που στο λεω, αλλα ουτε σεναριο επιστημονικης φαντασιας ειναι, ουτε αθωο μετρο, ουτε συνομωσια... Ειναι πραγματικοτητα και θα την δεις και βιωσεις στα χρονια που ερχονται...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #10 στις: 18/05/10, 16:59 »
Αυτο το συστημα δεν προκειται να λυσει το προβλημα.
Ο υδραυλικος/τσαγκαρης/φουρναρης/δεν ξερω τι, στο καθε απομερο χωριο της Ελλαδας δε προκειται να χρησιμοποιησει αυτο το μηχανημα και κανενας δεν θα τον ελεγξει.
Αλλα ουτε και ο μεγαλο-γιατρος/επιχειρηματιας θα το κανει. Και αν το κανει, θα "κοψει" μια εικονικη αποδειξη για το 1/10 της πραγματικης αξιας της συναλλαγης (παντα σε συμφωνια με τον πελατη) οποτε τα data θα ειναι ανακριβη.
Και θελω να δω το αλλο... ξερετε ποσο θα στοιχισει ενα τετοιο εγχειρημα σε αναπτυξη λογισμικου, hardware, training, αναβαθμισεις, support, κτλ κτλ? Ενα καρο λεφτα!! Και τελικα θα αποτυχει παταγωδως και θα το βαλουν στο ντουλαπι.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #11 στις: 18/05/10, 17:36 »
Iσως, αν ομως δωθει διαταγη εκ των ανωθεν, θα επιβληθει.
Οσο για το κοστος, τι στεναχωριεσαι ρε αδερφε; Παλι θα δωσουν την εργολαβια σε κανα Κοκκαλη και λοιπους συγγενεις και ασε τους μλκες να πληρωνουν τα δανεικα...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/10, 18:22 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #12 στις: 24/05/10, 23:47 »
Xαχαχ αυτο ξαναπες το..Μονο τα λεφτα που θα κονομανε οι ''γνωστοι-αγνωστοι'' απο καθε τετοια καινοτομια(πετυχει δεν πετυχει) ειναι αρκετο κινητρο ωστε να γινουν οι καταλληλες πιεσεις και να επιβληθει ενα τετοιο μετρο.Τα κεφαλια μεσα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #13 στις: 25/05/10, 03:20 »
με κάλυψε ο johnie Darko και συμφωνώ με τα λεγόμενα του 100%  ;)

Πάντα θα βρίσκουν τρόπους και αφορμές για να παρακολουθούν, να φακελώνουν (βλέπε facebook), να ελέγχουν και να σκλαβώνουν τον κόσμο και αυτό δεν έχει να κάνει με θεωρίες συνωμοσίας και θρησκείες. Αναμενόμενο ήταν με την τεχνολογία μια μέρα να καταργήσουν το χαρτί άλλα κάποιοι θα προσπαθήσουν να επωφεληθούν απ αυτό με κακούς σκοπούς όπως γινεται και με κάθε νέα τεχνολογία. Τα barcode και τα δακτυλικά αποτυπώματα κυκλοφορούν και δοκιμάζονται πολλά χρόνια. Υπάρχουν super market στην Αμερική όπου πληρώνεις στο ταμείο με το δακτυλικό σου αποτύπωμα. Επίσης κάπου άκουσα οτι όλα τα αυτοκίνητα στην Αμερική θα εντοπίζονται λέει στην στιγμή από δορυφόρο (υποχρεωτικά με νόμο) γιατί λέει οι κλοπές έχουν αυξηθεί!!! Εδώ γελάμε, να και η αφορμή που λέγαμε  ;) Τα καρτοκινητά γιατί τα δηλώνουμε??  Μα φυσικά αφού μπορούν να παρακολουθούν άνετα τις συνομιλίες (εδω και χρόνια, GSM) γιατί να μην ξέρουν και ποιος μιλάει. Βλέπετε δεν έστελναν όλοι μηνύματα sms με ονοματεπώνυμα για διαγωνισμούς στην TV. Και αφορμή γιατί το έσκασε λεει ο άλλος απ την φυλακή, καλό ε?
   Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα αλλά δεν θέλω να επεκταθώ άλλο, μόνο θέλω να πω να μην πέσετε στην παγίδα του "έλα μωρέ και τι έχω να κρύψω;" ή "καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται". Είναι η μεγαλύτερη παγίδα που μπορεί να πέσει ο άνθρωπος μαζί με την άλλη παγίδα τις "ασφάλειας" και της "τρομοκρατίας".  Η ελευθερία είναι μια και δεν μπαίνει υπο όρους. Η όλη κατάσταση με τις κάμερες και την τρομοκρατία θυμίζει τους μπράβους στα μαγαζιά που τα σπάνε οι ίδιοι το βράδυ αν δεν πληρώσεις προστασία για να σε προστατέψουν την άλλη μέρα με το αζημίωτο φυσικά.

τεσπα επανέρχομαι στο barcode και κλείνω λέγοντας, όταν ο "τρελός" του χωριού έλεγε για την προφητεία και την σφραγίδα που θα έχουμε όλοι, τον έκλεισαν στο ψυχιατρείο, μήπως ήρθε η ώρα να ανοίξουν τα τρελάδικα να μπούμε όλοι μέσα?  :o
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #14 στις: 25/05/10, 15:41 »
Απλα οσο παει και εκτροχιαζεται η κατασταση του συστηματος και τοσο θα επιδιωκουν με καθε κοστος τον ελεγχο των μαζων. Γιατι αν χασουν αυτο τον ελεγχο, ζητω που καηκανε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Eνα barcode για καθε φορολογουμενο
« Απάντηση #15 στις: 06/06/10, 16:52 »
Είναι γελοίο και ταυτόχρονα θλιβερό το πόσοι θα πουν.."να ναι καλά η κυβέρνηση που νοιάζεται για μας και μας διευκολύνει".Μα πόσο μυαλό χρειάζεται για να δουν οι άνθρωποι ότι αυτά αποσκοπούν αλλού;Πραγματικά...ΕΛΕΟΣ!!
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/05, 17:38
από Riverson
0 Απαντήσεις
1484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 17:09
από Χρήστοςφλ
4 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/06, 14:51
από vst@vros
107 Απαντήσεις
30151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 21:44
από το Λιοντάρι
8 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 09:17
από gkou
4 Απαντήσεις
1892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 19:10
από Μιχάλης13
1 Απαντήσεις
3679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 14:19
από V a n
2 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 13:10
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
1467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 22:54
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
2265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/13, 21:06
από Ιππέας