Σελίδες:
  • #1 από papazach στις 22 Feb 2008
  • Χαίρεται ήθελα τα φώτα σας καθώς σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω μια Jp αλλά έχω μπερδευτει λιγάκι. ???
    Αυτη την στιγμή κυκλοφορούν 2 εκδοχές της jp στην αγορά (βγάζωντας εξω τις διαφορετικές αποχρώσεις εννοειται) + το limited 2007 μοντέλο.

    A)Η πρώτη έκδοση είναι η παλία (νομίζω πρώτη) music man jp και είναι αυτη ---> http://www.thomann.de/gr/music_man_mmjp62p.htm

    B)Η άλλη είναι αυτή και είναι το φετινό full εξοπλισμένο μοντέλο ---> http://www.thomann.de/gr/music_man_petrucci_ball_family_reservebb.htm

    Γ)και η τρίτη ειναι η Limited 2007 ---> http://www.thomann.de/gr/music_man_petrucci_special_limited_2007.htm

    ι)Υπάρχει κάποιο άλλο που μου διέφυγε?

    iι)Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των της Β και της Γ?

    iiι)Οι διαφορές των Β,Γ έναντι της Α ειναι μόνο το ξύλο του σώματος (Alder αντί basswood),ο Βrιdge μαγνήτης (νομίζω οι πρώτες έχουν D-sonic) και το Piezo?

    Έχω την εντύπωση πως τα 600ευρώ διαφορά του Α από το Γ πρέπει να αξίζουν.Τι λέτε εσεις? ???

    Ευχαριστω προκαταβολικά ;)
  • #2 από Joevaicci στις 22 Feb 2008
  • Μπες στο petrucciforum.com και πάνε στις συζητήσεις εξοπλισμού. Θα τα μάθεις όλα.
  • #3 από GreekDudeCovers στις 22 Feb 2008
  • Μετά το μικρό καρδιακό που έπαθα με τις τιμές, πάμε στην ανάλυση.

    Η πρώτη είναι το εντελώς απλό μοντέλο. Όχι ότι είναι άσχημη, απλά δεν έχει κάνα δυό καλούδια που έχουν οι υπόλοιπες δύο.

    Η δεύτερη έχει άλλους (μάλλον) μαγνήτες, piezo, και ανεβαίνει η τιμή επίσης λόγω χρώματος και ξύλων. Απ'ότι βλέπω δηλαδή δεν έχει καμιά άλλη διαφορά.

    Η τρίτη μάλλον βγαίνει φθηνότερη λόγω "απλότερων" ξύλων - δεν βλέπω καμία άλλη διαφορά τουλάχιστον...

    Τώρα το μόνο πράγμα που θα πώ που ίσως σε βοηθήσει (ξέρω, δεν ήμουν τρελή βοήθεια μέχρι τώρα), είναι ότι οι περιβόητοι custom wound DiMarzios που λένε ότι έχει πάνω είναι οι: D-Sonic (b) + Air Norton (n). Για μένα είναι custom wound I disagree*. Πατέντες τώρα... Τέλος πάντων, άμα έχεις το ρευστό και οι τρείς είναι τρομερές κιθάρες, με πολύ ωραία μανίκια.

    *(Γιατί ρε παιδιά το my @ss έγινε I disagree?)
  • #4 από Spell@lchemist! στις 22 Feb 2008
  • οντως οπως το ειπες..wound my @ss...:P
    ποσα επιπλεον πληρωνεις για το ονομα(JP) και τη μαρκα(EB)?



    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ "my @ss" με το a γινεται  i disagree?
  • #5 από GreekDudeCovers στις 22 Feb 2008
  • οντως οπως το ειπες..wound my @ss...:P
    ποσα επιπλεον πληρωνεις για το ονομα(JP) και τη μαρκα(EB)?



    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ "my @ss" με το a γινεται  i disagree?

    Καλά αυτό περί ονόματος δεν το ξαναθίγω. Βαρέθηκα...  ;)
    Πιστεύω το I disagree είναι πιο Politically Correct (PC), για να μη μας βρίσκουν ψάχνοντας για πορνοsite. Το @ss είναι του θεούλη, γιατί γράφεται με παπάκι και δεν αναγνωρίζεται ως βρωμόλογο.  ;D  ;D  ;D
  • #6 από if_it_is? στις 22 Feb 2008
  • Λοιπόν επειδή είχα κ εγώ μπερδευτεί παλιότερα το έψαξα και κατέληξα!! ;D 8)

    υπάρχει η Petrucci η απλή που δεν έχει πιεζοηλεκτρικά και είναι αυτή:

    http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=3&cat1id=13&cat2id=51&id=836

    Επίσης υπάρχει η ίδια με πιεζοηλεκτρικά και είναι αυτή:

    http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=3&cat1id=13&cat2id=51&id=838

    Και τέλος υπάρχει και μια ακόμα με πιεζοηλεκτρικά που έχει όμως και ένα inlay στο πρώτο τάστο με τα αρχικά του JP που είναι η πραγματική Signature Petrucci...(τις άλλες 2 η Music-Man τις ονομάζει απλά Petrucci και όχι Petrucci Signature.. ???)...και είναι αυτή:

    http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=3&cat1id=13&cat2id=51&id=841

    Όσο για τις φετινές με Alder ή Mahogany body είναι στην σειρά της Signature αλλά με άλλα ξύλα και χρώματα!!

    Ελπίζω να βοήθησα!! ;)
  • #7 από papazach στις 22 Feb 2008
  • Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Δηλαδη τα μοντέλα δεν έχουν κάποια διαφορα όσον αφορά τους μαγνήτες ε?Επειδη στις Photos άλλες κιθάρες έχουν τον humbucker στο bridge που έχει μια πάυλα ενώ άλλες όχι.Τεσπά πάω και στο site που με παρέπεμψε ο joevaicci να δω  ;)
  • #8 από if_it_is? στις 22 Feb 2008
  • νομίζω πως όσες βγήκαν πρίν το 2007 δεν έχουν τους ίδιους μαγνήτες (τουλαχιστον τον D-sonic)
    απο κεί και πέρα μάλλον τώρα φοράνε όλες τους ίδιους!
  • #9 από Nexis στις 22 Feb 2008
  • Επειδή έχω αγοράσει Musicman Jp και το έχω ψάξει να σου πω τι παίζει. Η Jp βγαίνει με διάφορα options όπου και μπορείς να διαλέξεις να τα έχεις ή όχι. Αυτά είναι: mached headstock, Jp inlays, piezo, 7 χορδές. Όποια απο αυτά διαλέγεις να βάλεις ανεβαίνει η τιμή. Τα καταστήματα που πουλάνε musicman Jp έχουν παραγγείλει κάποιο στοκ με συγκεκριμένα options (με αυτά που ζητιούνται περισσότερο) και αυτά βλέπεις εσύ ως διαφορετικά μοντέλα. Άν σου κάνει κάποιο απο αυτά τα μοντέλα το αγοράζεις αλιώς αν λες στο κατάστημα οτι εγώ την θέλω με τα συγκεκριμένα options και μετά περιμένεις πάνω απο 6 μήνες μπορεί και χρόνο να στην φέρουν.

    Τώρα κάθε χρόνο η musicman βγάζει κάποια Limited edition με κάποιες διαφορές που αν θυμάμαι καλά είναι πολύ μικρές και όχι ουσιαστικές. Πχ στο 12 τάστο γράφει 2007

    Όσον αφορά τον μαγνήτη που είδες με παύλα. Απο το 2007 όλες οι Jp βγαίνουν με τον bridge μαγνήτη να είναι Dimargio D-sonic. Τα παλιότερα μοντέλα βγαίναν με Custom Dimarzio. Σε όποιο μαγαζί δεις με τον μαγνήτη χωρίς παύλα είναι παλιότερο μοντέλο και τους έχει μείνει στοκ πρίν το 2007.

    Επίσης η musicman είχε ανακοινώσει οτι η Jp θα βγει και με άλλα ξύλα (alder αν θυμάμαι καλά) και θα κοστίζει παραπάνω. Την τελευταία φορά που το είχα κοιτάξει (5-6 μήνες πρίν) δεν είχε βγεί στην παραγωγή και μόνο ο Petrucci είχε τέτοιες κιθάρες. Σε ενα απο τα λίνκ που δίνεις λες οτι είναι με alder άρα μάλλον πουλιούνται πλέον αλλά υπάρχει περίπτωση και να την έχουν για διαφημιστικούς λόγους και αμα την παραγείλεις να σου πούνε πχ διαθέσιμη απο 2009..
  • #10 από papazach στις 22 Feb 2008
  • Σε ευχαριστώ πολυ nexis ησουν κατατοπιστικότατος. :)
  • #11 από faser στις 22 Feb 2008
  • Πάντως φίλε Papazach..

    Αν δεν λυπάσαι τα χρήματα (εγώ δεν τα λυπήθηκα τότε πάντως, τώρα ίσως αναθεωρώ λόγω έλλειψης χρόνου για να ασχοληθώ με την εν λόγω κιθάρα), είναι πραγματικά κιθάρα με τα όλα της.. Σε σύγκριση με μια JS1000, Fender Strat που έχω, της Ibanez JP που είχα και μια Jem 777 (ενός φίλου μου που όμως έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτήν), είναι ανώτερη (Satch σε παρακαλώ συγχώρεσε με για αυτό που είπα :-[)..

    Πλεονεκτήματα:
    1) Πολύ καλό και άνετο μανίκι (όσοι γνωστοί μου την έχουν δοκιμάσει - και με διαφορετικό στυλ παιξίματος - έχουν συμφωνήσει)..
    2) Ευκολίες (δεν έχει locking tuners και το truss rod είναι σε τρομερά προσβάσιμο σημείο)
    3) Τουλάχιστον σε εμένα (που στηρίζω το δεξί χέρι στη γέφυρα) με έχει βολέψει τρομερά το layout του σώματος (θέση των knobs, switch,κ.λπ.)
    4) Απίστευτο shielding (δεν ακούς φασαρία από τους μαγνήτες ούτε για δείγμα)..
    5) Γούστα είναι αυτά αλλά τις θεωρώ αρκετά όμορφες εμφανισιακά..

    Τώρα για τις διάφορες versions ισχύουν αυτά που σου είπαν τα παιδιά.. Οι Family Ball Reserve, είναι πλέον με alder σώμα και επίσης βγαίνουν σε χρωματισμό με νερά.. Όλες οι κιθάρες μετά το 2003 (αν δεν κάνω λάθος) βγαίνουν με DiMarzio μαγνήτες ειδικά σχεδιασμένους για τον JP και όχι με τους D-Sonic.. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδέσεις αυτή την κιθάρα σε οποιοδήποτε ενισχυτή και να μην έχεις ήχο JP στα σόλο.. Προσωπικά την έχω δοκιμάσει σε 3 ενισχυτές εκ των οποίων ο ένας με αντικειμενικά άθλιο ήχο, αλλά παρόλα αυτά ο ήχος του JP ήταν υπαρκτός και διακριτός!!

    Επιλογές:

    Matching headstock: Αν θες το headstock σου να έχει το ίδιο χρώμα με το σώμα..
    JP Inlays: Αν θες η ταστιέρα σου να έχει στο πρώτο τάστο ένα γραφικό JP και στα επόμενα τάστα ένα σχηματάκι αντί για dots..
    Piezo μαγνήτη: Εδώ είναι όλα τα λεφτά!! Ο συγκεκριμένος μαγνήτης (ή πιο σωστά κρύσταλλοι) ευθύνεται για τον χαρακτηριστικό ήχο των ακουστικών.. Έχεις 3 modes διαθέσιμα.. Μόνο DiMarzio (και στις 3 θέσεις εννοείται, neck, neck&bridge, bridge), μόνο Piezo (ακούγεται σαν ακουστική) και συνδυασμός (ποτέ δεν τον χρησιμοποιώ γιατί δεν μου αρέσει προσωπικά)..

    Εν κατακλείδει, πιστεύω ότι αν αποφασίσεις να αγοράσεις αυτή τη κιθάρα, αξίζει να επενδύσεις στον Piezo μαγνήτη (στην ουσία θα έχεις 2 κιθάρες σε μία, ηλεκτρική & ακουστική) και να κάνεις σκόντο στα JP inlays (αν δεν σε πολυκαίνε).. Τώρα για τις FBR και το alder σώμα, δεν νομίζω ότι αξίζει τόσο δεδομένου ότι η διαφορά στη τιμή είναι μεγάλη.. Φημολογείται, ότι είναι καλύτερα κατασκευασμένες από τις απλές, αλλά προσωπικά εγώ με αυτήν δεν έχω δει κανένα ελάττωμα (ούτε κατασκευαστικό, ούτε στον ήχο)..

    Έστω και αν δεν φαίνεται, δεν είμαι πολύ φίλος των signatures, αλλά αυτή η κιθάρα σε απογειώνει παιχτικά.. Έβαλες τρίποντο Petrucci..
  • #12 από Veldrin στις 22 Feb 2008
  • σωστός αν και να συμπληρώσω σε ένα σημείο που έχεις μπερδευτεί οτι με D-sonic ερχονται οι Petrucci μετα το 2003. πριν φορούσαν εναν "κατι σα Steve's Special" Dimarzio στη γέφυρα με ξεκάθαρες διαφορές σε σχέση με εναν κανονικο Steve's Special. Ο νεκ είναι ίδιος με τώρα, δλδ ουσιαστικά ένας αιρ νορτον. Φοράω στην κιθάρα μου 2 τετοια διαμαντάκια απο μια Petrucci και δεν την αφήνω απο τα χέρια μου.

    Σταματήστε πια να μιλάτε για τις Petrucci . Αφου με πονάει δεν το καταλαβαίνετε ?  ;D
  • #13 από faser στις 22 Feb 2008
  • σωστός αν και να συμπληρώσω σε ένα σημείο που έχεις μπερδευτεί οτι με D-sonic ερχονται οι Petrucci μετα το 2003. πριν φορούσαν εναν "κατι σα Steve's Special" Dimarzio στη γέφυρα με ξεκάθαρες διαφορές σε σχέση με εναν κανονικο Steve's Special. Ο νεκ είναι ίδιος με τώρα, δλδ ουσιαστικά ένας αιρ νορτον. Φοράω στην κιθάρα μου 2 τετοια διαμαντάκια απο μια Petrucci και δεν την αφήνω απο τα χέρια μου.

    Ίσως και να έχεις και δίκιο.. Ένα από τα πολύ λίγα αρνητικά της Music Man είναι ότι ήρθε με λίγα χαρτιά, manuals, allens, κ.λπ. (εκτός αν μου τα φάγαν στο γερμανικό e-shop) και έτσι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω 100% τι μαγνήτες φοράει.. Εγώ απλά επαφίομαι στη σελίδα του κατασκευαστή (electronics-->pickups)..
  • #14 από Serviani στις 23 Feb 2008
  • Να προσθεσω σε αυτα που ειπε ο φιλος faser,οτι στην BFR το σκαφος το εχουν μεγαλωσει λιγο,εκαναν πιο βαθυ cutaway και εχουν αλλαξει το κοψιμο στο πανω μερος του σκαφους
    Επισις εβαλαν ενα tone block απο μαονι στο σωμα,υπαρχει ενα σχετικο βιντεο στο youtube οπου ο ιδιος ο
    petrucci μιλαει για τις αλλαγες που εγιναν
    Τωρα με ολες αυτες τις αλλαγες εγω βλεπω και ακουω,στο προσφατο τους cd, μια αλλη κιθαρα!
     
  • #15 από papazach στις 23 Feb 2008
  • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Έχω και άλλη μια σημαντικη ερώτηση. Θα μπορουσα αν επαιρνα ενα μοντέλο τώρα χωρίς piezo,inlays η matched headstock να προσθέσω κάποιο από αυτά τα features μετα??
  • #16 από faser στις 23 Feb 2008
  • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Έχω και άλλη μια σημαντικη ερώτηση. Θα μπορουσα αν επαιρνα ενα μοντέλο τώρα χωρίς piezo,inlays η matched headstock να προσθέσω κάποιο από αυτά τα features μετα??
    Δυστυχώς όχι.. Ίσως για την Piezo bridge να γίνεται κάτι, αλλά για τα άλλα σίγουρα όχι.. Επειδή όμως βλέπω ότι μέσα σου κρυφοκαίει η επιθυμία να αποκτήσεις την full loaded έκδοση (δηλαδή με όλα τα παραπάνω καλούδια που ανέφερες) θα έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα μέχρι να μαζέψεις τα χρήματα ή να κοιτάξεις για μια μεταχειρισμένη από ebay..
  • #17 από papazach στις 23 Feb 2008
  • Busted!! ;D
    Όντως θα γούσταρα τρελά την full version αλλά τα οικονομικά μου δεν την επιτρέπουν αυτη τη στιγμη ::)
    Θα προσπάθησω να πάω για full και αν δεν κάτσει πάω για πιο απλη what the hell, ηχητικά η μόνη τους ουσιαστική διαφορά είναι τα πιεζοηλεκτρικά ;)
    Thanks faser.
  • #18 από The common cunning linguist στις 23 Feb 2008
  • Busted!! ;D
    Όντως θα γούσταρα τρελά την full version αλλά τα οικονομικά μου δεν την επιτρέπουν αυτη τη στιγμη ::)
    Θα προσπάθησω να πάω για full και αν δεν κάτσει πάω για πιο απλη what the hell, ηχητικά η μόνη τους ουσιαστική διαφορά είναι τα πιεζοηλεκτρικά ;)
    Thanks faser.

    Καλή ιδέα θα ήταν να γραφτείς στο φόρουμ της Ernieball. Κατά καιρούς πουλιούνται διάφορες κιθάρες και θα μπορούσες να βρεις αυτή που ψάχνεις σε εξαιρετική τιμή. Μάλιστα, πολλοι που δεν πουλάνε συνήθως στο ebay παρά μόνο στην Αμερική, δέχονται να σου στείλουν και στην Ευρώπη αν είσαι συνφορουμίτης.  ;)
  • #19 από Nexis στις 23 Feb 2008
  • Να πω και εγώ οτι δεν πιστεύω οτι τα options αξίζει κανείς να δώσει τα χρήματα για να τα βάλει όλα. Έτσι πχ ενώ θεωρώ οτι το πιέζο αξίζει κανείς να δώσει τα παραπάνω χρήματα, για τα Jp inlays δεν αξίζει καθόλου. Φυσικά αυτό είναι προσωπική άποψη. Αλλά όμως πιστεύω οτι οταν δίνεις τόσα λεφτά καλό είναι να σκέφτεσαι τι πραγματικά χρειάζεσαι και όχι να αγοράζεις ας πούμε την full loaded έκδοση επειδή ακούγεται πιο ωραία έτσι. Μην ξεχνάμε οτι κάθε ενα απο τα options κοστίζει αρκετά.
    Όπως σου προτείναν και άλλοι, είναι καλή ιδέα να γραφτείς στο forum της Ernie ball και μέσα σε λίγο καιρό θα ξέρεις πολλά για τις κιθάρες αυτές και έχει και άλλες δυνατότητες όπως αγορά μεταχειρισμένης κλπ.
    Να κάνω και μια ερώτηση? Έχεις παίξει με την κιθάρα αυτή? Την έχεις δοκιμάσει?
  • #20 από papazach στις 23 Feb 2008
  • Ναι την δοκίμασα σε ένα μαγαζί στο κέντρο!Στο Ζοζεφ. :)
  • #21 από Nexis στις 23 Feb 2008
  • Ναι την δοκίμασα σε ένα μαγαζί στο κέντρο!Στο Ζοζεφ. :)
    Σε καταλαβαίνω τότε γιατί θες να την αγοράσεις. Και εγώ έτσι την "πάτησα". Μία μέρα την δοκίμασα στον Ζοζέφ και απο τότε μέχρι να την αγοράσω την σκεφτόμουν... Επίσης άλλη μια πληροφορία: Δεν κοστίζουν όλα τα χρώματα το ίδιο. Ας πούμε το Mystic Dream κοστίζει παραπάνω. Δεν θυμάμαι αν είναι το μόνο χρώμα που κοστίζει παραπάνω ή αν υπάρχουν και άλλα.
  • #22 από papazach στις 23 Feb 2008
  • Ναι καλα είσαι μόλις την επιασα στα χέρια μου και άρχισα να παίζω τρελάθηκα!! :o
    Μετα είχα πάθει τέτοιο σοκ που λέω δεν θα ξαναπλύνω ποτέ τα χέρια μου ξανά μέχρι να την αποκτήσω!!LoL ;D ;D
    Μόνο το Mystic dream νομίζω κοστίζει παραπάνω αλλά είναι πανέμορφο... ;)
  • #23 από MechMech στις 23 Feb 2008
  • Καλως ηρθες στο φορουμ της ΕΒ παντως. Καλη κινηση...
    και θα βρεις καλες ευκαιριες αργα η γρηγορα....Οχι μονο διατιθενται Αμερικανοι να στελνουν Ευρωπη, αλλα ολο και περισσοτεροι Ευρωπαιοι πουλανε οργανα, καποιοι στελνουν μονο Ευρωπη μαλιστα.

    Πειραζει να μπω λιγο εμβολιμος?
    Τι γνωμη εχετε για ΜΜ LUKE?
    Επισης τι εντυπωσεις σας αφησαν οι μαγνητες της? Τη θεωρειτε καλη εναλλακτικη της Σιλουετ Σπεσιαλ? ???
  • #24 από The common cunning linguist στις 23 Feb 2008
  • Πειραζει να μπω λιγο εμβολιμος?
    Τι γνωμη εχετε για ΜΜ LUKE?
    Επισης τι εντυπωσεις σας αφησαν οι μαγνητες της? Τη θεωρειτε καλη εναλλακτικη της Σιλουετ Σπεσιαλ? ???

    Έχω παίξει με όλες τις EBMM εκτός (δυστυχώς...  :-\ ) της Albert Lee.

    Η καθεμία έχει τη δική της προσωπικότητα. Εμένα μου κάνει το σχήμα και το μπράτσο της Axis ας πούμε (γι'αυτό έχω και μια Super Sport  ;D). Της Pet το μανίκι δεν μπόρεσα να το συμπαθήσω με τίποτα δυστυχώς. Πολύ λεπτό ρε παιδάκι μου... σαν φύλλο χαρτιού είναι.  :-* :-* ;D

    Το γράφω αυτό γιατί και η Luke έχει περίεργο μανίκι, είναι αρκετά έντονο V και σε κάποιους μπορεί να φανεί ανυπόφορο. Κατά τα άλλα εμένα οι μαγνήτες μου άρεσαν (ο συνδιασμός τους βασικά) και επαφίεται στο ταλέντο του παίκτη να τους κάνει να ακουστούν όπως θέλει. Δεν είναι με το ζόρι "μεταλλάδικοι" ή "ξεροί" γιατί είναι EMG.

    Φίλε MechMech αν έχεις ήδη μια Silo όπως θυμάμαι (?) το καλύτερο που θα είχες να κάνεις είναι να πάρεις το έτοιμο pickguard που πουλάει η EMG και έχει ακριβώς το ίδιο σεταπ με τη Luke. Για τους μικρούς, να θυμήσω ότι ο Lukather είχε το ίδιο ακριβώς σετ και στις Valley Arts που έπαιζε παλιότερα.

    Βγάζεις λοιπόν τους μαγνήτες και τα ηλεκτρικά, τα βάζεις στη Silo και είσαι αρχηγός. Αν το αποφάσιζες και λίγο καιρό πριν μάλιστα, ευχαρίστως σου αγόραζα τους μαμά μαγνήτες της Silhouette.  ;)

    Αλλά και τώρα το συζητάω.  8) :P ;D
  • #25 από MechMech στις 24 Feb 2008
  • Παράθεση
    Φίλε MechMech αν έχεις ήδη μια Silo όπως θυμάμαι (?)


    Θυμασαι λαθος φιλε μου. :'(
    Δεν εχω Σιλο ουτε καποια αλλη ΜΜ, αλλα αρεσκομαι να πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου...
    Για την ωρα ονειροπολω ;D

    Παντως κατα καποιο τροπο, ειμαι ευγνωμων για το λαθακι σου, γιατι θα παω για υπνο με ενα γλυκοπικρο χαμογελο ...Μπορει να δω και κανα ωραιο ονειρο ;)


    PS:
    Οσον αφορα τα οσα ειπωθηκαν περι μαγνητων, περισσοτερο σκεφτομουν να βγαλω τους EMG απο Luke, παρα να τους βαλω σε αλλη κιθαρα...
    Εξεταζω την Luke ως εναλλακτικη της Σιλο,  επειδη (θα με βρισετε τωρα :P), μου την σπαει αγρια το σχημα του πικγκαρντ της Σιλο...Αλλα πολυ αγρια...
    Γενικα ειναι αισθητικοι οι λογοι...Μ αρεσουν και τα τελειωματα στο σωμα της Λιουκ, θυμιζει λιγο το aerofoil σχημα της Σατριανι...Με καταλαβαινεις ? Παντως αυτο με το μανικι δεν το γνωριζα, thx for the info. Ειχα την (αυθαιρετη) εντυπωση, οτι Σιλο απλη, Special, Luke και  Albert Lee, ειχαν πανομοιοτυπους λαιμους.
    Ειδα αυτες τις φωτο σημερα στο αμερικανικο φορουμ:




    καταλαβαινεις τι περναω ;) ;D
Σελίδες: