Σελίδες:
  • #1 από cpguitar στις 23 Oct 2015



  • Καλησπέρα σας! Τελευταία ακούω πολύ chopin και αναζητώ transcriptions στην κιθάρα. Το πρόβλημα είναι πως πολλά από αυτά προκειμένου να παιχτούν έχουν υποστεί αλλαγή τονικότητας. Έτσι το preludio no4 op28 το έχω βρει αλλά μεταφερμένο στην λα μινόρε. Πάραυτα βρήκα ένα βίντεο στο youtube όπου το παίζει κιθαρίστας ονόματι eotvos στην σωστή τονικότητα. Βρίσκω όμως μόνο την παρτιτούρα σε λα. Υπάρχει κάποιος που να έχει την έκδοση σε μι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  • #2 από Fourier στις 23 Oct 2015
  • Και εγώ έχω το transcription (του Tarrega) σε Α minor. Αλλά και το transcription του Eotvos μου ακούγεται σαν B minor και όχι E minor (εκτός και αν βρήκα διαφορετική εκτέλεση από αυτή που αναφέρεσαι). Η (σημαντική) διαφορά είναι ότι η μελωδία από τον Eotvos ακούγεται στην ψηλότερη φωνή, όπως και στο original για πιάνο, και όχι στην μπασα, όπως κάνει ο Tarrega.

    Δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να "βγάλεις" το transcription του Eotvos έχοντας την βοήθεια της original παρτιτούρας, του transcription σε Am, και του video. Αξίζει το κόπο να το κάνεις, γιατί η προσπάθεια αυτή θα μετατραπεί τελικά σε καλύτερη εκτέλεση του κομματιού από ότι αν το διάβαζες από μία έτοιμη παρτιτούρα.

  • #3 από cpguitar στις 25 Oct 2015
  • Ευχαριστώ! να σου πω το σκέφτηκα κι εγώ να κάνω transcription δικό μου.. Άλλωστε πολλές φορές οι μεταφορές από άλλα όργανα οι έτοιμες έχουν και κάποια λάθη τα οποία δυσκολεύουν όντως και την εκμάθηση.. Μάλλον αυτό θα κάνω.. Μου φαίνεται πάντως προτιμότερη η έκδοση του Eotvos από του Tarrega ακριβώς λόγω του ότι πατάει καλύτερα στο original.. Δεν ξέρω αν συμφωνείς
  • #4 από Fourier στις 25 Oct 2015
  • Δεν ξέρω, θέμα γούστου είναι... Μία εκτέλεση της εκδοχής του Tarrega που πέτυχα στο youtube μου ακούγεται και αυτή πολύ καλή.

    Αν πάντως ασχοληθείς με το transcription, κάνε αν θες ένα post την παρτιτούρα ή/και την εκτέλεσή σου στο forum! :)
Σελίδες: