Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ! Κανόνες δημοσίευσης στον πίνακα Δοκιμές και  (Αναγνώστηκε 47269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Κανόνες δημοσιεύσεων στον πίνακα  Δοκιμές και Συγκρίσεις

΄Έχοντας τον εξοπλισμό έτοιμο προς δοκιμή πρέπει να τηρήσουμε κάποιους κανόνες ώστε να υπάρχει ένα μέτρο αναφοράς στις συγκρίσεις και στις δοκιμές που θα αναγράψουμε. Φυσικά στο μέτρο του δυνατού και ανάλογα με τις υποδομές του καθενός!

-Καλό ειναι τα ηχητικά δείγματα να είναι σε μορφή .wav. Για διευκόλυνση όλων, το uploading αυτών γίνεται άμεσα και εύκολα στο www.box.net εκτός αν χρησιμοποιείτε  κάποιον άλλον σερβερ.

-Η ηχογράφηση των δειγμάτων να γίνεται τουλάχιστον σε δειγματοληψία 44.1 κΗz στα 16 bit.

-Όταν γράφουμε ήχο για συγκριτικό τεστ ενός πεταλιού και γενικά επεξεργαστή ήχου να εχουμε στη δημοσίευση και το dry (καθαρό σήμα) ώστε να καταλάβουμε τι ακριβώς επηρρεάζει στον ήχο.

-Όταν συγκρίνουμε μικρόφωνα να φροντίζουμε να έχουν την ίδια απόσταση απο το στόχο και την ανάλογη ενίσχυση στο σήμα τους (preamping) ώστε να μας δίνουν το ίδιο τελικό σήμα.  Προσωπικά για τα δικά μου τεστ "ευθυγραμμίζω" την ένταση απο τις προενισχύσεις των μικροφώνων ώστε να μου δίνουν ακριβώς 0 dBu εκπέμποντας whitenoise σήμα, με το fader του κάθε καναλιού του μίκτη στο 0  (ή U).

-Όταν δημοσιεύουμε ενα τυφλό A/B τεστ να μην αναφέρουμε εμφανώς τα αποτελέσματα. (πχ το τρακ 1 ειναι το τάδε και το τρακ 2 είναι το δείνα).Εγώ τα δημοσιεύω μετά απο ημέρες για μεγαλύτερο σασπενς.

-Στο κάθε τεστ να αναφέρουμε όλη την πορεία που ακολουθεί το σήμα μας και την σειρά της μετάδοσης. Για παράδειγμα :   

 Το τεστ έγινε με τον υπολογιστή που τρέχει με windows xp sp3 και το πρόγραμμα ηχογράφησης Cubase sx με δειγματοληψία στα 48 kHz @ 24 bit . Κάρτα ήχου Presonus Firestudio Tube  ,προενίσχυση σήματος από Mackie VLZ3 1642, Bss 133 D.I, Art Xdirect (reamping), τάδε κιθάρα ή πλήκτρο ή ότι άλλο θέλουμε.



Προς τα μέλη που θέλουν να κάνουν συγκριτικά και τεστ εξοπλισμού αλλά ΔΕΝ διαθέτουν το χώρο και την υποδομή , είναι ευπρόσδεκτα να έρθουν στο δικό μου χώρο χωρίς καμμία χρέωση!

Παρακαλούμε πολύ  να δημοσιεύονται μόνο έμπρακτα τεστ και όχι απόψεις μη τεκμηριωμένες. Να περιλαμβάνονται δηλαδή δείγματα ήχου (ή και βίντεο).


Η κριτική δεν είναι υποχρεωτική .  Καλές δοκιμές !
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/11, 21:36 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
41004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/03, 18:59
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
50756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 05:00
από ARGIRIS25
32 Απαντήσεις
13663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/04, 02:46
από atzolina
24 Απαντήσεις
10670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/06, 13:56
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
3469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 07:15
από .:°:. Apollon .:°:.
1 Απαντήσεις
51081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/10, 18:23
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
4675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
19 Απαντήσεις
21978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/11, 21:48
από kyriakos_t
9 Απαντήσεις
13510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:12
από themos
9 Απαντήσεις
5484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/13, 13:17
από Βραζίλης