Αποστολέας Θέμα: Ερμηνεία στίχων  (Αναγνώστηκε 360677 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mickey

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #75 στις: 12/06/05, 04:40 »
Νικόλα Άσιμου: "Πως θες να πάμε μαζί"
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb&file=index&func=ss&id=MTUxMTY5MTc3&i=
Παράθεση
Δοπημίων σου ε, Πατησίων μου ε

Τι σημαίνει, άραγε, η λέξη Δοπημίων:-\

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #76 στις: 18/06/05, 22:52 »
Τζουράς :


έχεις κατι με τα λιμανια, τα καραβια. τους καημους κ τους αναστεναγμους έτσι;
μηπως είσαι κ λάτρης των ταξιδιων, σου αρεσει να φευγεις; να γυρίζεις; να γνωρίζεις κόσμο με διαφορετικη κουλτουρα, πιστευω κ τροπο ζωης;
μηπως ακομα όταν έχεις στεναχωριες καβαλας μια μηχανη ή περνεις το αυτοκίνητο σου κ εξαφανίζεσαι, πας κοντα στη θαλασσα κ ηρεμεις;
αν ναι τότε εχουμε πολλα κεινα!  :)

φιλια!

Αποσυνδεδεμένος lifot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ζεστα ποτα και ονειρα, η νυχτα κραταει ακομα!
    • Προφίλ
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #77 στις: 03/07/05, 21:07 »
ποιος ειναι "ο Στρατης που παει για το Ντεπω"
Ισως λιγο ασχετο αλλα ειπα να το πεταξω...
Το "Ντεπω" βγαινει απο το Αγγλικο Depo και σημαινει αποθηκη... Αρα συμφωνα και με τα λεγομενα του Απόλλων ο στιχος λεει:
"ο δρομος που παει για την αποθηκη"
Δεν ξερω αν βοηθησα, απλα θελησα να το διευκρινησω...  :)
Ειμαι λιγο εκτος χρονου αλλα οπως λεει και ο Arg0 απιστευτα να γινω εστω και το μικρο δαχτυλακι του Iommi ας το πεταξω.
To Ντεπω βασικα ειναι και περιοχη στη Θεσσαλονικη, προς το Βαρδαρη (νομιζω). Οποτε σ'αυτην την περιπτωση το "στρατι που παει για το Ντεπω" μπορει ειναι ο δρομος που οδηγει σ'αυτην την περιοχη οπου μπορει να εμενε παλια ο αφηγητης (με ή χωρις τη Σμαρω!)

αααααα και για το παιδι του Modigliani, θα μπορουσε να σημαινει εναν ανθρωπο χλωμο και αδυνατο, με μακροστενο προσωπο, γιατι o Modigliani ζωγραφιζε χαρακτηριστικα τετοιες μορφες!...

Αυτα τα ολιγα. Α! Και δεν ειναι πολυ μαγικο που δωσαμε τοσες ερμηνειες στις λεπτομερειες του τραγουδιου; Ουσιαστικα εδω ισχυει το αντιστροφο απο το συνηθισμενο: Μια λεξη,χιλιες εικονες! ;)
Αλλαξανε τα γουστα σου
και μπερδεψες τα μπουτια σου
και φερεσαι αλλοκοτα
και παρατας τον Κοκοτα.
_______________________________
ANARCHY IN THE UK?δεν ειμαστε και πολυ καλα,ετσι;

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #78 στις: 02/08/05, 23:51 »
Hello - Evanesence

Playground schoolbell rings again,
rainclouds come to play again,
has no one told you she's not breathing?
Hello.
I am your mind,
giving you someone to talk to.
Hello!

If I smile and don't believe,
soon I know I'll wake from this dream,
Don't try to fix me I'm not broken!
Hello!
I am the lie, living for you so you can hide!
Don't cry.

Suddenly I know I'm not sleeping!
Hello?!
I'm still here!
All that's left of yesterday...

Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος trypias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα όνειρα είναι η πραγματικότητα που φοβόμαστε
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #79 στις: 07/08/05, 12:18 »
Γεια! Είμαι καινούριος στο κόλπο, (πρώτο μήνυμα), και δεν ξέρω αν έχει δοθεί απάντηση για το "Ζαβαρακατρανέμια". Το τραγούδι έχει γραφτεί επί χούντας και ήταν ένα "στοίχημα" του Μαρκόπουλου με τον εαυτό του άν μπορεί να γράψει ένα τραγούδι που στην ουσία να μην λέει τίποτα, να περάσει τη λογοκρισία, και να συγκινήσει τον κόσμο. Στην ουσία δηλαδή, δεν έχει "κάποιο νόημα". Ο Μαρκόπουλος όμως τα κατάφερε και το τραγούδι τραγουδιέται ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος Αθηνά

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μια τεράστια πλάκα!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #80 στις: 29/08/05, 17:02 »
Άσχετο: Ρε παιδιά, ξέρεις κανείς τι θα πει :σοκερέ , σοκερέσα, σοκερέ κε του κε του..... που λέει το γνωστό γυφτοτσιφτετελάκι; ;D ;D ;D
Μην πυροβολείτε τη χαρά μου, άσπρο κεντημένο σημαιάκι, περπάτα ελαφρά γιατί πατάς τα όνειρά μου, όλα γυρίζουν και θα ρθει και μένα η σειρά μου!

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #81 στις: 13/09/05, 16:59 »
Άσχετο: Ρε παιδιά, ξέρεις κανείς τι θα πει :σοκερέ , σοκερέσα, σοκερέ κε του κε του..... που λέει το γνωστό γυφτοτσιφτετελάκι; ;D ;D ;D

όχι!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος bloodygrave13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Μούρλα
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #82 στις: 28/09/05, 16:55 »
Τους στίχους τους καταλαβαίνει απόλυτα μονο ο δημιουργος τους... Τιποτα άλλο.
Κιθάρα ή κιθάρα ιδου η απορία

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #83 στις: 30/09/05, 16:14 »
Τους στίχους τους καταλαβαίνει απόλυτα μονο ο δημιουργος τους... Τιποτα άλλο.

κακο αυτο εν μερη! αλλα αυτα εχει η τεχνη! ;)

Αποσυνδεδεμένος lukritia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #84 στις: 17/10/05, 01:45 »
όποιος διαβάσει τα παρακάτω, θα πει: (και με το δίκιο του!) "αυτή ό,τι θυμάται, χαίρεται!!)
θα αναφερθώ στην απορία κάποιου για το τί σημαίνει η λέξη  Ζαβαρακατρανέμια ::)
σε συζήτηση μεταξύ του Μαρκόπουλου και του Ξυλούρη ( ο ερμηνευτής του τραγουδιού)
υπήρχε διαφωνία για το τί είναι σημαντικότερο: ο στοίχος ή η μουσική
ο Μαρκόιπουλος, λοιπόν, απέδειξε ότι τον συμαντικότερο ρόλο σε ένα τραγούδι
παίζει η μουσική, καθώς συνδίασε μια μοναδική μελωδία με στοίχο ο οποίος δεν αντιστοιχεί
σε πραγματική λέξη! Παρ΄όλα αυτά το συγκεκριμένο τραγούδι έμεινε στην ιστορία
 :)

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #85 στις: 17/11/05, 19:18 »
Άσχετο: Ρε παιδιά, ξέρεις κανείς τι θα πει :σοκερέ , σοκερέσα, σοκερέ κε του κε του..... που λέει το γνωστό γυφτοτσιφτετελάκι; ;D ;D ;D

Το ακουσα τυχαια απο τον ιδιο τον τραγουδιστη σ'ενα τοπικο καναλι που τον ειχαν για συνεντευξη!Οφειλω να πω οτι εριξα το γελιο της ζωης μου,λύθηκα στα γελια!Τον ρωτα λοιπον η δημοσιογραφος(ο θεος να την πει!)-οι στιχοι του τραγουδιου σας "σοκερε,σοκερεσα,του-κε,του-κε"τι σημαινουν?.Και αυτος απαντα με ενα υφος σαν της αγελαδας και σα να ηταν κατι τελειως φυσιολογικο-σημαινουν "τι κανεις?καλα!ενα,δυο,ενα,δυο"και προσθετει μετα"αυτο ειναι ολο!Ελεος!Ο ανθρωπος μας περνα ολους και κυριως αυτους που τον ακουν για ηλιθιους(συγχωρεστε με για τη λεξη αλλα ετσι ειναι!)
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #86 στις: 28/01/06, 12:33 »
Άσχετο: Ρε παιδιά, ξέρεις κανείς τι θα πει :σοκερέ , σοκερέσα, σοκερέ κε του κε του..... που λέει το γνωστό γυφτοτσιφτετελάκι; ;D ;D ;D

Το ακουσα τυχαια απο τον ιδιο τον τραγουδιστη σ'ενα τοπικο καναλι που τον ειχαν για συνεντευξη!Οφειλω να πω οτι εριξα το γελιο της ζωης μου,λύθηκα στα γελια!Τον ρωτα λοιπον η δημοσιογραφος(ο θεος να την πει!)-οι στιχοι του τραγουδιου σας "σοκερε,σοκερεσα,του-κε,του-κε"τι σημαινουν?.Και αυτος απαντα με ενα υφος σαν της αγελαδας και σα να ηταν κατι τελειως φυσιολογικο-σημαινουν "τι κανεις?καλα!ενα,δυο,ενα,δυο"και προσθετει μετα"αυτο ειναι ολο!Ελεος!Ο ανθρωπος μας περνα ολους και κυριως αυτους που τον ακουν για ηλιθιους(συγχωρεστε με για τη λεξη αλλα ετσι ειναι!)

Κανονικα θα πρεπε να ντρεπεσαι που γελασες οταν εμαθες τι σημαινουν αυτοι οι τρομερα βαθυστοχαστοι στιχοι..... Ντροπη σου λοιπον!!!!!! :P Πλακα κανω..... Ευτυχως υπαρχουν τυποι σαν και αυτον και μας δειχνουν οτι ο πατος στο ελληνικο τραγουδι ειναι απυθμενος...... Αχ τι εχουν να ακουσουν ακομα τα δολια τα αυτια μας..... ;D
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #87 στις: 03/02/06, 19:12 »
Άσχετο: Ρε παιδιά, ξέρεις κανείς τι θα πει :σοκερέ , σοκερέσα, σοκερέ κε του κε του..... που λέει το γνωστό γυφτοτσιφτετελάκι; ;D ;D ;D

Το ακουσα τυχαια απο τον ιδιο τον τραγουδιστη σ'ενα τοπικο καναλι που τον ειχαν για συνεντευξη!Οφειλω να πω οτι εριξα το γελιο της ζωης μου,λύθηκα στα γελια!Τον ρωτα λοιπον η δημοσιογραφος(ο θεος να την πει!)-οι στιχοι του τραγουδιου σας "σοκερε,σοκερεσα,του-κε,του-κε"τι σημαινουν?.Και αυτος απαντα με ενα υφος σαν της αγελαδας και σα να ηταν κατι τελειως φυσιολογικο-σημαινουν "τι κανεις?καλα!ενα,δυο,ενα,δυο"και προσθετει μετα"αυτο ειναι ολο!Ελεος!Ο ανθρωπος μας περνα ολους και κυριως αυτους που τον ακουν για ηλιθιους(συγχωρεστε με για τη λεξη αλλα ετσι ειναι!)

Κανονικα θα πρεπε να ντρεπεσαι που γελασες οταν εμαθες τι σημαινουν αυτοι οι τρομερα βαθυστοχαστοι στιχοι..... Ντροπη σου λοιπον!!!!!! :P Πλακα κανω..... Ευτυχως υπαρχουν τυποι σαν και αυτον και μας δειχνουν οτι ο πατος στο ελληνικο τραγουδι ειναι απυθμενος...... Αχ τι εχουν να ακουσουν ακομα τα δολια τα αυτια μας..... ;D

και μη χειροτερα να λεμε! :-X

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων - Common People
« Απάντηση #88 στις: 15/02/06, 18:36 »
παραθετω τους στιχους ενός παλιού τραγουδιού των Pulp "common people"

"Common People"

She came from Greece she had a thirst for knowledge
She studied sculpture
at Saint Martin's College, that's where I caught her eye.
She told me that her Dad was loaded
I said in that case I'll have a rum and coke-cola.
She said fine and in thirty seconds time she said, I want to live like common people
I want to do whatever common people do, I want to sleep with common people
I want to sleep with common people like you.
Well what else could I do - I said I'll see what I can do.
I took her to a supermarket
I don't know why but I had to start it somewhere, so it started there.
I said pretend you've got no money, she just laughed and said oh you're so funny.
I said yeah? Well I can't see anyone else smiling in here.
Are you sure you want to live like common people
You want to see whatever common people see
You want to sleep with common people,
you want to sleep with common people like me.
But she didn't understand, she just smiled and held my hand.
Rent a flat above a shop, cut your hair and get a job.
Smoke some fags and play some pool, pretend you never went to school.
But still you'll never get it right
'cos when you're laid in bed at night watching roaches climb the wall
If you call your Dad he could stop it all.
You'll never live like common people
You'll never do what common people do
You'll never fail like common people
You'll never watch your life slide out of view, and dance and drink and screw
Because there's nothing else to do.
Sing along with the common people, sing along and it might just get you thru'
Laugh along with the common people
Laugh along even though they're laughing at you and the stupid things that you do.
Because you think that poor is cool.
I want to live with common people, I want to live with common people


αναφερεται σε μια ελληνιδα που γνωρισε και την κατσαδιαζει αγρια..γιατι ομως επιλεγει την εθνικοτητα αυτη και γιατι να της προσδίδει τετοια χαρακτηριστικα σνομπαριας;

σορυ, αλλα το θεμα ειναι υψιστης εθνικης σημασιας .. ;D

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #89 στις: 18/02/06, 15:55 »
Το σχετικό στόρυ είναι εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_People

Αποσυνδεδεμένος christian@

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Ernesto Che Guevara Club
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #90 στις: 23/02/06, 09:22 »
ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΣΤΙΧΩΝ ΤΟΥ EPITAPH ΑΠΟ KING CRIMSON.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ TO MAIL MOY EINAI ΣTO PROFIL ΜΟΥ.ΑΥΤΑ-HAIL
HAIL

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #91 στις: 12/03/06, 01:03 »
Cradle of Filth - Nymphetamine

Εχω κανει και σχετικο τοπικ...


Τι σημαινουν ρε παιδια οι στιχοι, η νυμφεταμινη, το βιντεο κλιπ ολα αυτα; Ποιος ειναι ο κοσμος πισω απο το μυαλο του καλλιτεχνη; (εγραψα!)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Σιωπή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ^Silence the purest music..^
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #92 στις: 16/03/06, 22:40 »
Εγώ πάντως πιστεύω πως δν υπάρχει σωστή ερμηνεία,αλλά ούτε κ λανθασμένη..Ο στιχουργός δν γράφει ένα τραγούδι για να δώσει κάτι συγκεκριμένο σε όλους..Βέβαια ο ίδιος έχει την δική του πηγή έμπνευσης,αλλά ο καθένας το ερμηνεύει αλλιώς,κ είναι σπάνιο να συγκλίνουν η ερμηνείες..Κ αυτή είναι άλλωστε η μαγεία της μουσικής..

Λοιπόν,παραθέτω κ εγώ ένα τραγούδι που θα 'θελα πραγματικά να μάθω πως ερμηνεύετε εσείς..
Τη Σιωπή από Ξύλινα Σπαθιά..

Παλιά φωτογραφία
στην άδεια παραλία
σιωπή
κοιτάζω απ'το μπαλκόνι
το δρόμο που θολώνει
η βροχή.
Λένε πως στη χώρα που ναυάγησες
βασιλεύουν οι μάγισσες
βουλιάζουνε στο βυθό και σε βγάζουνε
στον αφρό.
Λένε πως μας άφηνες στα κύματα
φυλαχτά και μηνύματα
τα βρήκανε τα παιδιά και χαθήκανε
ξαφνικά.
Η πόλη σαν καράβι
τα φώτα της ανάβει
γιορτή.
Θυμάμαι που γελούσες
να μείνω μου ζητούσες
παιδί.
Λένε πως στη χώρα που ναυάγησες
βασιλεύουν οι μάγισσες
βουλιάζουνε στο βυθό και σε βγάζουνε
στον αφρό

Δημήτρης..
Such Silence Is Violence..
Εγώ ο μικρός,ο αμνός του θεού..

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #93 στις: 18/03/06, 12:42 »
χωρις να θελω να το παιξω ειδική, εχω την εντηπωση πως μηλαει για μια κοπελα που εφυγε και αφησε πισω της καποιον που την αγαπαει πολυ! όταν εμφανιζεται λοιπων το καραβι στο λιμανι όλοι χαιρονται εκτος απο τον ίδιο γιατι ξερει πως η κοπελα δεν ειναι μεσα σε αυτό!
όλα αυτα που εχει κρατημενα ειναι ανμνησεις:
πρωτα η φωτογραφία στη παραλια,
κοιταζει απο το μπαλκόνι με τη ψευδεσθηση να τη δει,
και θελει να πιστευει πως εκει που πηγε δεν είναι όμορφα (Λένε πως στη χώρα που ναυάγησες βασιλεύουν οι μάγισσες βουλιάζουνε στο βυθό και σε βγάζουνε στον αφρό)
και ότι συντομα θα γυρισει, ότι στελενι μνμ τα για αυτο, αλλα καταβαθος ξερει ότι κ αυτο ειναι ψεδεσθηση (Λένε πως μας άφηνες στα κύματα φυλαχτά και μηνύματα τα βρήκανε τα παιδιά και χαθήκανε ξαφνικά.)
ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον!
αυτα! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/06, 12:44 από Iroukos »

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #94 στις: 29/04/06, 17:19 »

Λοιπόν,παραθέτω κ εγώ ένα τραγούδι που θα 'θελα πραγματικά να μάθω πως ερμηνεύετε εσείς..
Τη Σιωπή από Ξύλινα Σπαθιά..


Λοιπόν,
Μιλάει για πληγωμένες καρδιές που δεν βρήκαν τη στεριά τους, ή, ακόμα κι αν την βρήκαν, την έχασαν κάπου μέσα στην ομίχλη του κόσμου. Τώρα την αναμοχλεύουν στη σκέψη τους στο θέαμα μιας παλιάς φωτογραφίας, ή στη μελαγχολία μιας άδειας ερημικής παραλίας... Ακούμε για γιορτές, βυθούς,  βροχές, υποσχέσεις νεότητας...όνειρα  -ίσως- απατηλά και βραχύβια, μα τόσο ζωογόνα.
Για αυτό και βασιλεύει, σιωπηλά, στη σκέψη του, η ανάμνηση της, παρέα με μάγισσες, στο βλέμμα κάθε αθώου παιδιού.

Το σκότωσα, το ξέρω, είμαι αδιόρθωτη...
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #95 στις: 29/04/06, 18:53 »
..Χμμμ....
   
  Σιωπή λοιπόν...Λόγια που κι εμένα μ'έχουν προβληματίσει πολύ...

   Συμφωνώ κατ'αρχάς ότι ο καθείς μπορεί να το ερμηνεύσει με διαφορετικό τρόπο...οπότε μη δώσεις πολύ σημασία στη δική μου εντελώς προσωπική και ασήμαντη ερμηνεία.
 
  "Με τι καρδιά, με τι πνοή, τι πόθους και τι πάθος πήραμε τη ζωή μας λάθος κι αλλάξαμε ζωή" λέει στην "Άρνηση" ο Σεφέρης....Η γενική γεύση που μου αφήνει αυτό το υπέροχο τραγουδάκι είναι αυτή!Παιδιά που μεγάλωσαν απότομα, όνειρα, προσδοκείες, οράματα, λαχτάρες, πόθοι, στιγμές που μεγαλώνοντας αλλάργεψαν απ'την καρδιά...γιατί η ζωή αποδείχτηκε λιγοστή ή οι άνθρωποι αποδείχτηκαν λιγοστοί για να αντέξουν, να υποφέρουν όλα αυτά...Κι έτσι αλλάξαμε ζωή, συμβιβαστήκαμε,λησμονήσαμε....Σαν να φτάνεις σε μια λάθος Ηθάκη από εκείνη που ονειρευόσουνα...Τώρα έχει μεινει μια υποψία όλων εκείνων μονάχα...σε μια αμίλητη φωτογραφία, σε μια σιωπηλή παραλία που τριγυρνάς και σε κυκλώνουν οι μνήμες...ο ήχος των κυμάτων...οι θολές εικόνες στιγμών...
 
  Και μέσα σε όλο αυτό το μελαγχολικό κλίμα της απουσίας, της σκληρής ρέμβης των αναμνήσεων και της βροχής που θολώνει το δρόμο-το δρόμο της πόλης κι ίσως και το δρόμο της ζωής- έρχονται οι μάγισσες του παραμυθιού στη χώρα τούτη που λησμόνησες τα όνειρα σου και τις πρώτες σου λαχτάρες, έρχονται να σου θυμίσουν όλα αυτά που ξέχασες, να σε βγάλουν στον αφρό της αποκοιμισμένης συνείδησής σου, της ανάλγητης ανάμνησής σου που αποφέυγεις...Ίσως οι μάγισσες να συμβολίζουν τη μοναξιά της νύχτας, την απουσία προσώπων και καταστάσεων,την συνειδητοποίηση πως βγήκες σε λάθος λιμάνι, τη θλίψη που σε γυρνά εκεί ή ακόμα και τις ίδιες τις θύμισες...
   
  Όσο για τα φυλαχτά και τα μηνύματα, ίσως τα λόγια, τις υποσχέσεις, τους ορκους...χάθηκαν και αυτά μαζί με την αθωότητα, μαζί με τη παιδικότητα...Τα παιδιά που χάθηκαν ξαφνικά ίσως να είναι τα παιδιά που ήμασταν κάποτε...Τα παιδιά που κρύφτηκαν βαθειά μέσα μας και δεν τολμάνε να βγούνε...
   
  "Λένε...": δε θυμάμαι καλά...γιατί περάσαν χρόνια... "Λένε" οι θολές αναμνήσεις μου, η εικόνα σου να παίζεις στα κύματα, η μνήμη ενός παιδικού παραμθιού, η μνήμη του παιδιού που ήμουν κάποτε...

  Η πόλη που γιορτάζει με τα χλωμά της φώτα ίσως κι αυτή ακόμα να φέρνει κάποια ανάμνηση, κάποια άλλη γιορτή πριν χρόνια, κάποιο ταξίδι με καράβι που σου γελούσε κοιτάζωντας τα φώτα γιατί ήσασταν ακόμη παιδιά και σου ζητούσε να παραμείνεις έτσι...να μείνεις παιδί...να γελάς όπως εκείνη...Πόσο φευγαλέα όμως ήταν όλα αυτά!

  Α!Επίσης στο ρεφρέν χρησιμοποιεί β' ενικό αλλά μπορεί να μιλάει και στον εαυτό του ή απλως να αναφέρεται και στους δύο...

Ουφ!Αυτά λίγο πολύ...
Θα συμφωνήσω όμως ακόμα με την ερμηνεία της Σαπφούς που είναι πολύ πιο σύντομη και ουσιαστική....

Φιλιά,
   Γιώτα
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/06, 02:04 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #96 στις: 30/04/06, 20:15 »
Theatre Of Tragedy - And When He Falleth

"Be my kin free fro varnal sin,
Bridle the thoughts of thy Master."
"There hath past away a glore fro the Earth;
A glore that in the hearts and minds of men,
Men dementéd - blindfoldéd by light,
Hourisheth as weed in their well-groom'd garths."

"Might I too was blindfoldéd ere,
"The quality of mercy and absolution,
Tho' years have master'd me
Whence cometh such qualities?
A masque of this to fashion:
Build thyself a mirror in which
Seer blest, thou best philosopher!"
Solely wanton images of thy desire appear!"

"'Tis the Divine Comedy -
"'Tis the Divine Tragedy -
The fool and the mocking court;
The fool and the mocking court;
Fool, kneel now, and ring thy bells!
Fool, kneel now, and ring thy bells!
We hold the Earth fro Heaven away."
Make us guffaw at thy futile follies,
Yet for our blunders - Oh, in shame;
Earth beareth no balm for mistakes -
We hold the Earth fro Hell away."

"Believe? In a deily long dead? -
I would rather be a pagan suckléd in creeds outworn;
Whith faärtytales fill'd up in head;
Thoughts of the Book stillborn."

"Shadow of annoyance -
Ne'er come hither!
...And when He falleth, He falleth like Lucifer,
Ne'er to ascend again..."

[ Dialog from "And when He Falleth" ]

(δεν βαζω το διαλογο επειδη τον καταλαβαινω)

-------

Αυτο το τραγουδι για τι μιλαει ακριβως; Βλεπω οτι εχει μια αντιπαραθεση για τον Χριστιανισμο, οπως δειχνει και στο αποσπασμα της ταινιας, αλλα ποια ειναι η τελικη του αποψη και το νοημα του; Εχει και δυσκολη γλωσσα, νομιζω ειναι μια παλια διαλεκτος, ρε γ**ωτο...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος *mustaine*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #97 στις: 04/06/06, 11:26 »
Hello - Evanesence

Νομιζω πως μιλαει για τον θανατο καποιου και την προσπαθεια να το 'χωνεψει' ο αλλος.Προσπαθει να προσποιηθει πως δεν εγινε,πως ηταν ολα ασχημο ονειρο,αλλα ξερει πως θα ξυπνησει και θα ειναι αληθεια.Οσο για το hello που λεει ειναι ο ιδιος ο εαυτος της (η Ειμη εγραψε τους στοιχους?) που την παρηγορει,ουσιαστικα δειχνει την μοναξια και την απελπισια της.Νομιζω...
are we just a moment in time?

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #98 στις: 05/06/06, 16:55 »
Smells like teen spirit

Load up on guns
Bring your friends
It's fun to lose and to pretend
She's overborne and self-assured
Oh no, I know a dirty word

Chorus-
Hello, hello, hello, hello, how low?

With the Lights out it's less dangerous
Here we are now entertain us
I feel stupid and contagious
Here we are now entertain us
A mullato an albino
A mosquito my libido
yay

Verse 2-
I'm worse at what I do best
And for this gift I feel blessed
Our little group has always been
And always will until the end
Chorus-
Hello, hello, hello, hello, how low?

With the Lights out it's less dangerous
Here we are now entertain us
I feel stupid and contagious
Here we are now entertain us
A mullato an albino
A mosquito my libido
yay
Bridge-

Verse 3-
And I forget just why I taste
Oh yeah I guess it makes me smile
I found it hard it's hard to find
Oh well whatever nevermind
Chorus-
Hello, hello, hello, hello, how low?
Hello, hello, hello, hello, how low?
Hello, hello, hello, hello, how low?
Hello, hello, hello, hello
With the Lights out it's less dangerous
Here we are now entertain us
I feel stupid and contagious
Here we are now entertain us
A mullato an albino
A mosquito my libido
A denial

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #99 στις: 05/07/06, 11:49 »
Ακούστε το Psychotic Waltz από τους Psychotic Waltz και πείτε μου.
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
15859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 00:34
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
4783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 12:22
από Aganippi
18 Απαντήσεις
8281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
0 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 22:25
από Ο Νέος Κιθαρωδός
3 Απαντήσεις
4943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
50153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 14:35
από adr1anos
4 Απαντήσεις
9301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:01
από adr1anos
5 Απαντήσεις
8636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/19, 23:54
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
6571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/19, 10:42
από vartanis
0 Απαντήσεις
5588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 13:03
από Βραζίλης