Αποστολέας Θέμα: Randall RH150  (Αναγνώστηκε 4214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Randall RH150
« στις: 03/08/09, 10:48 »
Γεια χαρα σε ολους...θελω να μου πειτε 2 λογια για αυτον τον randall με λαμπα στην προενυσχηση!!

http://www.thomann.de/gr/randall_rh150g3.htm

Με ενδιαφερει να παιξω στυλ Pantera,Black label Society,Down και γενικα τετοιο ηχο...
εχω μια LTD EC-1000 Deluxe με active EMG 81 - 60
ειναι 150w...τον εχω ακουσει στον διαμαντοπουλο...μου αρεσε παρα πολυ ο ηχος...απλα θελω να ακουσω και τιποτα απο οσους τον εχουν χρησιμοποιησει αρκετα μηπως χανει καπου που δεν μπορω να το καταλαβω στο παιξιμο 15 λεπτων στον διαμαντοπουλο!!

επισης...Τα 150wRMS μεχρι και ποιον συναυλιακο χωρο με καλυπτει???
θα τον εχω με Randall 4*12 celestion!


ευχαριστω παρα πολυ!!



Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #1 στις: 03/08/09, 11:04 »
Aν σου αρεσε ο ηχος παρτον... Θεμα εντασης δεν παιζει να εχεις κανενα προβλημα σε οποιαδηποτε σκηνη και να ανεβεις.
Οι Randall ειναι καλοι ενισχυτες και για αυτα που θες θα σου κανει πιστευω, αν και ισως θα θελες να κοιταξεις και σε full λαμπα λυσεις και οχι Hybrid. Εγω πχ θα προτιμουσα εναν Full λαμπα ενισχυτη μεταχειρισμενο, παρα εναν Hybrid καινουριο.
Βεβαια εσυ θα παιζεις με αυτον κι οχι εγω, οποτε αν σου ακουγεται καλα στο αυτι για αυτα που θες να παιζεις και αν σου καθεται καλα στο χερι (αν "ακουει" τις δυναμικες σου, το παιξιμο σου κτλ) τοτε δεν βλεπω τον λογο να μην τον παρεις... Δεν εχει τοση σημασια αν ειναι λαμπατος ή οχι, το οτι εμενα δεν μου πολυαρεσουν οι Hybrid ειναι αλλη ιστορια, αλλα εγω απο την αλλη πλεον δεν παιζω καν με λαμπατους αλλα με modelling προενισχυτη και solid state τελικο, οποτε οπως λεω παντα, ολα ειναι στο αυτι και στο χερι καθενος... Αν σου κανει μην ψαχνεις για γνωμες... Παρτον.  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #2 στις: 03/08/09, 11:46 »
 :)

ευχαριστω πολυ!!θα παω να τον παρω!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #3 στις: 04/08/09, 15:29 »
Sorry, αλλά δεν αντιστάθηκα να γράψω..

Τα 150wRMS μεχρι και ποιον συναυλιακο χωρο με καλυπτει???
θα τον εχω με Randall 4*12 celestion!
..από ΟΑΚΑ και πάνω !!!!.....

Edit: Πάντως παρά το ότι είναι απίστευτα δυνατός, το γεγονός ότι είναι hybrid σημαίνει ότι ο ήχος του θα είναι αρκετά ίδιος και σε χαμηλότερες εντάσεις, οπότε θα είσαι οκ και για μικρά μαγαζιά/μέρη.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/09, 15:31 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #4 στις: 04/08/09, 17:28 »
Ναι ρε συ αλλα ο ανθρωπος εκει μου λεει οτι ενας 150 δεν θα με καλυψει στο gagarin ας πουμε...και του λεω δηλαδη αυτοι που πανε εκει με 100w λαμπα πως τους καλυπτει? και μου λεει οτι δεν εχουν μια κεφαλη αλλα 2-3 και ετσι υπαρχει παραπανω ογκος...

ναι αλλα του λεω με ενα κεφαλι ας πουμε το randall δεν θα με καλυπτε και μου τα μασαγε...γιαυτο ρωτησα...


ευχαριστω adr1anos

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #5 στις: 04/08/09, 17:41 »
Γενικά πάντως να ξέρεις ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα watts από λαμπάτους ενισχυτές, με αυτά κάποιου solid state. Χοντρικά 30w λάμπας = (περίπου) 150w σε solid state ενισχυτή. (μιλάω πάντα για ένταση). Βέβαια μετά πάμε σε παράγοντες όπως η καμπίνα κλπ. Anyway αν σου αρέσει ο ήχος και έχεις δοκιμάσει τον ενισχυτή, εννοείται ότι θα εμπιστευτείς το αφτί σου και θα τον τσιμπήσεις. Πρόβλημα έντασης δε νομίζω να υπάρχει. Και αν ποτέ με το καλό παίξεις Gagarin του βάζεις από κάτω ένα full stack και είσαι άρχοντας.

P.S. πάντως οι τρείς μπάντες που αναφέρεις έχουν πολύ διαφορετικό ήχο μεταξύ τους και το guitar rig βασίζεται σε αρκετά διαφορετικούς ενισχυτές  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/09, 17:43 από takissam »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #6 στις: 05/08/09, 02:23 »
Παντως αν πας να παιξεις γκαγκαριν και βαλεις τερμα τον ενισχυτη ο ηχοληπτης θα σε κυνηγισει! Συνηθως παιζουν σε μετρια ενταση με μικροφωνο μπροστα.
100 βατ λαμπα στο αυτι ακουγοντε πολυ πιο δυνατα απο 150 βατ τρανζιστορ.
Και τελος Black label Society,Down παιζουν με πολυ διαφορετικους ηχητικα ενισχυτες, αλλα αν εσυ τον ακουσες και σου εκανε παρτον! Η πηγαινε αλλη μια βολτα και δοκιμασε τον παραπανω, δοκιμασε και αλλους ενισχυτες για συγκριση αν μπορεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #7 στις: 05/08/09, 09:32 »
Γενικα, κανεις πλεον δεν βγαζει το foh ηχο του μεσω της εντασης του ενισχυτη του, ειδικα αν μιλαμε για μεγαλους χωρους... Αυτες ηταν εποχες 60-70 που γινοντουσαν αυτα (κι απο κει βγηκαν και ολοι οι κουφοι, βλεπε who κτλ). Ολοι μα ΟΛΟΙ πλεον φτιαχνουν τον ηχο τους στη σκηνη και μετα με μικροφωνο τον στελνουν στην κονσολα και απο κει ο ηχοληπτης αφου ρυθμισει τον ηχο, τον στελνει στα PA ηχεια.
Οποτε ναι, μην ακους τις π**αριες που σου ειπε οποιος σου ειπε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #8 στις: 05/08/09, 12:57 »
Οποτε ναι, μην ακους τις π**αριες που σου ειπε οποιος σου ειπε...

Ακριβώς έτσι είναι, και για να το επεκτείνω, με τα δεδομένα για τις μικροφωνικές που σωστά σου περιέγραψαν τα παιδιά , δεν κοιτάς με τα λεφτά αυτά τι λαμπάτη κεφαλή μπορείς να πάρεις, γύρω στα 50-100 watt?
Έχε υπ'όψιν σου, ότι τρανζιστοράτος 150w στα λεφτά που κάνουν οι λαμπάτες κεφαλές δεν μεταπωλείται εύκολα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #9 στις: 07/08/09, 10:34 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις...παντως να ρωτησω...ο συγκεκριμενος δεν ειναι solid state εχει λαμπα στην προενισχυση...αυτο δεν παιζει ρολο στην ενταση σε σχεση με τα βατ και τους λαμπατους?? θελω να πω...ο τυπος μου το εβαλε στο 3,5 να παιξω και μου επαιρνε τα αυτια δεν παλευοταν η ενταση...μηπως επειδη ειναι hybrid εχει λιγο παραπανω κοτσια απο εναν τελειως solid state??

μπορει να λεω και μπαρουφες!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #10 στις: 07/08/09, 11:16 »
Oχι η λαμπα στην προενισχυση δεν αλλαζει κατι περα απο το οτι "και καλα" δινει μια λαμπατη χροια στον ηχο ενος SS ενισχυτη. τα 150w ειναι παρα πολλα και ειναι λογικο να σου παιρνει τα αυτια...
Απλα ο τυπος προσπαθουσε να σε σπρωξει σε πιο ακριβες (βλεπε λαμπατες) λυσεις και επειδη ειδε οτι αγχωνεσαι με το θεμα εντασης αρχισε να σου λεει π**αριες...
Πρεπει να καταλαβεις οτι οπου και να παιξεις πλεον, πουθενα δεν θα βαλεις τον ενισχυτη σου τερμα γιατι απλουστατα ο ηχος που θα πηγαινει στο κοινο σε μια συναυλια δεν θα προερχεται απευθειας απο τον ενισχυτη σου αλλα απο τα ηχεια PA που θα υπαρχουν στον χωρο που θα παιζεις. Αυτο γινεται γιατι τα ηχεια κιθαρας ειναι πολυ κατευθυντικα και ετσι αυτοι που ειναι μπροστα απο τα ηχεια θα ξεκουφαινονται και θα τους τρυπουν τα αυτια τα πριμα κτλ, ενω αυτοι που ειναι εστω και 2 μετρα πιο δεξια ή αριστερα απο τα ηχεια της κιθαρας, θα ακουν πολυ λιγοτερα πριμα και λιγοτερη ενταση.
Παλιοτερα (60/70) που δεν υπηρχαν καλες λυσεις PA, οι κιθαριστες εβγαζαν την ενταση τους ΚΑΙ μεσω των ενισχυτων τους , για αυτο εβλεπες και τοιχους ολοκληρους με Marshall stacks με καμια 40αρια καμπινες 4x12" η μια πανω και διπλα στην αλλη. Γιατι ολες αυτες κοιτουσαν στο κοινο και βγαζαν ενταση. Τωρα η δουλεια γινεται ως εξης: Φτιαχνεις τον ηχο σου στη σκηνη και ανεβαζεις την ενταση τοσο ωστε να ακους εσυ καλα χωρις να ενοχλεις τους υπολοιπους στην μπαντα. Απο το ηχειο σου με μικροφωνο μετα, ο ηχος σου παει στην κονσολα του ηχοληπτη ο οποιος μετα τις καταλληες ρυθμισεις σε EQ κτλ, ξαναδρομολογει τον ηχο σου αφενος μεν στα ηχεια που απευθυνονται στο κοινο και αφετερου στα monitors και τα δικα σου και των υπολοιπων μουσικων πανω στη σκηνη με διαφορετικες μιξεις για τον καθενα απο αυτους (πχ εσυ σαν κιθαριστας θα θες να ακους πιο δυνατα στο monitor σου την κιθαρα σου, τα drums και το μπασσο, o μπασσιστας θα λελει να ακουει πιο πολυ το μπασσο και τα drums και παει λεγοντας). Οποτε στην πραγματικοτητα, η ενταση του ενισχυτη σου στην σκηνη δεν ειναι αυτη που θα σε κανει να ακουγεσαι ακομα κι αν παιζεις στο ΟΑΚΑ, αλλα ο ηχοληπτης που θα παρει τον ηχο σου με μικροφωνο (η με direct σημα αν εχεις προενισχυτη που να κανει εξομοιωση καμπινων πχ) και θα τον ενισχυσει για να τον στειλει στα PA ηχεια που ειναι διασκορπισμενα ακομα και στον πιο αχανες συναυλιακο χωρο...
Με λιγα λογια, ακομα και με εναν δεκαρι ενισχυτη (σε watts) μπορεις να πας να παιξεις στο OAKA... Η ενταση που χρειαζεσαι ειναι τοση οσο να την πιασει το μικροφωνο για να την παρει ο FOH ηχοληπτης.
Αρα, παρατα το θεμα εντασης και μην ασχολεισαι καν με αυτο...
Αλλα για να ξερεις, ναι οι λαμπατοι βγαζουν περισσοτερη ενταση, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πλεον αχρειαστη... Ο λογος που θες ομως εναν λαμπατο να τον παιζεις δυνατα (ή τερμα) ειναι γιατι οταν πιεζονται οι λαμπες τελικου σταδιου ενισχυσης (και οχι οι προενισχυσης), δλδ οταν πχ τον εχεις στην μεση και πανω σε ενταση, οι ιδιες οι λαμπες χρωματιζουν τον ηχο, compressαρουν, δινουν αρμονικες, αλλο feedback, παραμορφωνουν και αυτες, κανουν τον ηχο πιο "στρογγυλο" κτλ. Αρα δεν ενισχυουν απλα τον ηχο απο την προενισχυση, αλλα τον διαμορφωνουν δινοντας του ολα αυτα που σου ειπα.
Στους SS ενισχυτες αυτο δεν συμβαινει... Οσο και να τους ανεβαζεις αυτοι απλα θα δινουν ενταση στον ηχο της προενισχυσης και αν αρχισει ενας SS ενισχυτης (στο τελικο σταδιο εννοω) να παραμορφωνει το κανει με τετοιο τροπο που ειναι αχαρακτηριστα ασχημος στο αυτι (στο δικο μου τουλαχιστον). Για αυτο συνηθως οι SS ενισχυτες εχουν περισσοτερα watts διαθεσιμα, για να εχουν αρκετο clean headroom (περιθωριο αυξησης εντασης ΠΡΙΝ να αρχισει να παραμορφωνει ο ενισχυτης), ωστε ν αμπορεις να τους δυναμωσεις χωρις να παραμορφωνουν.
 Οι Hybrid, μην αυταπατασαι, SS ειναι, απλα κυριως λογω marketing εχουν και λαμπα στην προενισχυση για να εχουν "λαμπατη" χροια... Αυτο δεν τους κανει σε καμια περιπτωση λαμπατους, χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι ειναι χειροτεροι ή καλυτεροι απο τους λαμπατους... Απλα ειναι διαφορετικοι και ενω για ορισμενα ειδη μουσικης κανουν πολυ καλη δουλεια, για καποια αλλα ειδη δεν ειναι και οτι καλυτερο...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/09, 13:30 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #11 στις: 07/08/09, 13:24 »
χαρα στο κουραγιο σου...σε ευχαριστω παρα πολυ!!να εισαι καλα!!με βοηθησαν και καταλαβα...εισαι ωραιος!! ;D

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #12 στις: 07/08/09, 16:20 »
Μια χαρά τα λέει ο Johnie Darko...
Απλά ένα σχόλιο... Το θέμα έντασης παίζει ρόλο (για εμένα προσωπικά πολύ μεγάλο) στην περίπτωση που ο ενισχυτής προορίζεται και για προβάδικο.  ;)
Τότε χρειάζονται όπωσδήποτε καλές εντάσεις ειδικά αν έχεις drummer που "κοπανάει". Πιστεύω ότι σε μια επικείμενη αγορά ενισχυτή, πρέπει να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους. Εννοείται βέβαια ότι όλα είναι σχετικά και με το είδος, το τι θέλεις να πετύχεις με το συγκεκριμένο ενισχυτη κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #13 στις: 07/08/09, 16:50 »
Μια χαρά τα λέει ο Johnie Darko...
Απλά ένα σχόλιο... Το θέμα έντασης παίζει ρόλο (για εμένα προσωπικά πολύ μεγάλο) στην περίπτωση που ο ενισχυτής προορίζεται και για προβάδικο.  ;)
Τότε χρειάζονται όπωσδήποτε καλές εντάσεις ειδικά αν έχεις drummer που "κοπανάει". Πιστεύω ότι σε μια επικείμενη αγορά ενισχυτή, πρέπει να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους. Εννοείται βέβαια ότι όλα είναι σχετικά και με το είδος, το τι θέλεις να πετύχεις με το συγκεκριμένο ενισχυτη κλπ κλπ.

Ναι ρε συ, αλλα ελεος, το παιδι μιλαει για 150watts ενισχυτη με καμπινα 4x12 και ο αλλος του λεει οτι μπορει να χει θεμα εντασης... Τον δουλευε κανονικα δλδ...
Εγω με 40αρη SS (combo 1x12") εβγαζα ανετα προβα με ντραμερ που στο τελος της προβας μαζευαμε πριονιδια απο το πατωμα απο το κοπανημα... Δεν ΠΑΙΖΕΙ να εχει τετοια θεματα με οποιονδηποτε ενισχυτη πανω απο 40watts... Εξαλλου μην ξεχνατε οτι για να εχεις μια αυξηση 3db στην ενταση, πρεπει να εχεις διπλασιασμο της ισχυς σε watts... Δλδ για να παρεις +3db απο εναν 150αρη ενισχυτη, πρεπει να τον κανεις 300watts! Βαλτε αυτη την λογικη να δουλεψει αναποδα και θα καταλαβετε οτι το θεμα watts και εντασης δεν ειναι τοσο "μυθικο" οσο μερικοι νομιζουν... Πολλα watts δεν σημαινει απαραιτητα και τρελη ενταση σε σχεση με πολυ λιγοτερα watts... Με λιγα λογια ενας 100αρης ενισχυτης εχει 3db περισσοτερα να δωσει οταν θα παιξει στο max σε σχεση με εναν ιδιο αλλα 50αρη, 6db παραπανω απο εναν 25αρη και σχεδον 9db παραπανω απο εναν 10αρη! Αλλα ο 100αρης μπορει να σπρωξει 4 12" ηχεια που απο μονα τους κι αυτα διπλασιαζουν την ισχυ κτλ  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/09, 16:52 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Randall RH150
« Απάντηση #14 στις: 08/08/09, 01:34 »
Παντως εχω κατι γνωστους που στηνουν τουλαχιστον δυο φουλ στακ ο καθε κιθαριστας και ενα φουλ στακ ο μπασιστας  σε καθε λαιβ, και παιζουν τερμα, χωρις μικροφωνα  :D (στονερ ροκ)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
randall rx15

Ξεκίνησε από panos83 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 11:35
από KaBi
FENDER VS RANDALL

Ξεκίνησε από mick77 Ενισχυτές

15 Απαντήσεις
6555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 19:49
από mick77
RANDALL RH50T

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 07:23
από dunkan
Randall RG75

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 3 » Ενισχυτές

59 Απαντήσεις
15676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 00:58
από zebric
Αγορα randall

Ξεκίνησε από ibanezman « 1 2 3 » Ενισχυτές

51 Απαντήσεις
13828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 15:54
από mace
5 Απαντήσεις
2211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/11, 19:52
από zepfan
18 Απαντήσεις
5824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/12, 08:26
από metalmike
Randall 667

Ξεκίνησε από Jezus Ενισχυτές

13 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/14, 19:14
από GeorgeMam
6 Απαντήσεις
4296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 14:49
από metalman
2 Απαντήσεις
6518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/16, 16:34
από dio21