Αποστολέας Θέμα: Τριξιμο χορδων σε ηλεκροακουστικη κιθαρα HELP!  (Αναγνώστηκε 4439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matthew8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
καλησπερα παιδια εχω μια ηλεκροακουστικη κιθαρα Daland DS-157CE0BK ( πρωτη κιθαρα, φθηνη των 110e )

την εχω εναμισι χρονο περιπου και δεν τις εχω αλλαξη χορδες τους τελευτεους μηνες μου ετριζαν υπερβολικα τα ταστα ( ολα ) βλακεια μου αλλα δεν τις ειχα αλλαξη χορδες μεχρι τωρα  :-[  :-X και για ενα μεγαλο διαστημα 4 μηνων πανω κατω για προσωπικους λογους την ειχα αχρησημοποιητη αλλα κατα διαστηματα επεζα κανα δυο κομματακια... ::)
προσφατα αποφασισα να την φτιαξω.. 0:) αγορασα νεες χορδες αλλα εξακολουθουσε το τριξημο ( πολυ λιγοτερο ομως )
αγορασα κλειδια αλλεν, ρυθμισα την βεργα του μπρατσου και το τριξημο συνεχιζοταν μονο στα στις χορδες ΜΙ (μπασο) και ΛΑ στο 8ο ταστο παρα πολυ λιγο και υπερβολικα πολυ στις χορδες ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ στο 15ο ταστο .. :(
ρυθμισα την βεργα δεξιοστροφα αλλα αρχισε να μου τριζουν τα συγκεκριμενα ταστα πιο πολυ οποτε την ξαναγυρισα αριστεροστροφα και την ρυθμισα οσο πιο καλα μπορουσα ωστε να μειωσο το προβλημα αλλα εξακολουθη να υπαρχει δυστιχος. δεν μπορω να την γυρισω πιο πολυ στα αριστερα γιατι φοβαμαι μην ξεκοληση ... ασε που θελει και πολυ δυναμη και πιεση..  :'( :'( :'(
δεν ξερω τι αλλο να κανω... ??? ???
ειδα κατι στο youtube για φτιαξιμο τις γεφυρας αλλα δεν ξερω πως ακριβος .. θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη... :-\ :-\

υπαρχει περιπτοση να φτασω στο σημειο αλλαγμα ταστων?? η κατι αλλο χειροτερο .. ??  ??? ???  :'( :'( :'(

Please guyz HELP! δεν ξερω τι αλλο να κανω


Ευχαριστω!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/09, 10:14 από Matthew8 »

Αποσυνδεδεμένος Matthew8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
καποια γνωμη?  ??? ???  :o

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατ' αρχήν η ρύθμιση της βέργας δεν θα πρέπει να γίνεται για να διορθώσεις το ύψος των χορδών (action). Η βέργα θα πρέπει να ρυθμίζεται προκειμένου να δώσει τη σωστή καμπυλότητα (το λεγόμενο relief) στο μπράτσο. Αν βάλεις ένα καποτάστο στο πρώτο τάστο και πατήσεις με το δάχτυλο στο 14ο τάστο, θα πρέπει να υπάρχει ένα πολύ μικρό διάστημα ανάμεσα στην χορδή και το 7ο τάστο (λιγότερο από το πάχος μιας λεπτής πένας). Μετά πρέπει να ρυθμίσεις το action από το nut και τη γέφυρα. Λογικά θα πρέπει να κοιτάξεις το ύψος του καβαλλάρη στη γέφυρα για να δεις αν χρειάζεται κάποια μετατροπή. Πάντως αν το τρίξιμο εμφανίζεται μόνο σε δύο τάστα, τότε είναι πιθανόν αυτά τα δύο τάστα να έχουν πρόβλημα και να χρειάζονται τρίψιμο (όχι αλλαγή).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πηγές υπάρχουν πολλές πλέον στο δίκτυο αλλά βρές λίγο χρόνο και τσέκαρε και τα παρακάτω άρθρα.

http://www.bryankimsey.com/setup/

http://www.bryankimsey.com/setup/neck_relief_1.htm

Αποσυνδεδεμένος Matthew8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Ναι υπαρχει ενα μικρο κενο αναμεσα στην Μι μπασο στο 7ο ταστο
και ξεχασα να πω πως η γεφυρα κατω ειναι λιγο περιεργη  :-\ διοτι αλλες χορδες ειναι πανω πανω δηλαδη ισα ισα που στιριζονται πανω ενα αλλεσς χορδες εχουν μπη μεσα δηλαδη εχουν χαραξη γραμη σαν δρομακι-χαραγμα και εχουν εναχθη στην γεφυρα ...  :) δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος  :-[ :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία της γέφυρας ώστε να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Matthew8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
δυστιχος δεν εχω καλη αναλυση στην καμερα...
αλλα τα βιδακια πανω στον καβαλαρη  που κρατανε τις χορδες εχουν πεταχτι λιγο εξω τα πιο πολλα
μηπος βοηθισε αυτο?  ??? :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
7 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 15:21
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
2 Απαντήσεις
2731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/09, 18:34
από Stinky
3 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 00:06
από theodoropoulos
1 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 21:53
από let me know 796
4 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
7039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/11, 02:43
από Fearless
1 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 17:31
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 23:58
από PeTpEt
8 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/20, 16:45
από panixgr